ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTOKEN I 1 OP DE BRUG. Verzoek aan onze abonne's. CaHCeHtcQtU-Uafnp» DE KLOK ÉÉN UUR TERUG n NUMMER 27 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945 1 PER ASPERA AD ASTPA RedactieL» J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rljksen DrukkerDrukkerij Verzijl.Gouda Administratie; M. L van Lopn Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 309* Abonn. p.w. 25 ct.Losse numm.lOct STADSNIEUWS. 31 Sa IV Geldzuivering De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland, Kan toor Gouda, maakt er de betrokke nen nogmaals uitdrukkelijk op attent, dat de leden, ongeacht of deze als zoodanig zijn ingeschreven van: a. de ondervakgroep detailhandel in gouden en zilveren werken en juweelen, b. de vakgroep goud- en zilver smeden, c. de ondervakgroep detailhandel in tweedehandsgoederen, d. de vakgroep pelterijen, e. de ondervakgroep detailhandel in postzegels, f. de ondervakgroep detailhandel in antinuiteiten, zoomede kunst handelaren verplicht zijn tot het aanleggen van een re gister van alle transacties, welke binnen het kader van hun bedrijf worden verricht; met name dienen zij daarin op te teekenen naam en adres van koopers en verkoopers, onder aanteekening van de voor werpen, welke door deze zijn ge kocht resp. verkocht en van de prij zen, waarvoor zulks is geschied. Voorts zijn zij verplicht zorg te dragen, dat elke week des Maan dags vóór 12 uur een^ door hen onderteekend afschrift van het re gister, betrekking hebbende op de afgeloopen week, bij het Kantoor van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter plaatse - waar hun be drijf is gevestigd, dan wel, ingeval zich aldaar geen kantoor van een Kamet van Kóóphandel en Fabriè- ken bevind, bij den Burgemeester wordt ingeleverd. Daar is gebleken, dat enkele branches nog geen gevolg hebben gegeven aap deze beschikking, die reeds eerder werd gepubliceerd, maakt de Kamer belanghebbende erop opmerkzaam, dat op de niet- nakoming van deze voorschriften straffen zijn gesteld, evenzoo wan neer de betrokken opgaven in strijd met de waarheid blijken te zijn. Kruideniers helpen elkaar. Ben prachtig vaorbeeld. Tijdens een gehouden vergadering van Goudsche kruideniers is een beroep gedaan op de aanwezigen voor een hulpactie voor getroffen collega's. Honderden kruideniers zijn gedurende den oorlog geheel of gedeeltelijk zonder geld en de allernoodzakelijkste middelen voor de uitoefening van hun beroep, zoo als b.v. weegschalen eet. gekomen. Spontaan brachten de op de ver gadering aanwezige kruideniers een bedrag van f 562.50 bijeen, terwijl toezeggingen werden gedaan vo°r het .afstaan van diverse winkel gereedschappen, zooals een bascule, snijmachine, gewichten, zakken, weegschalen en blikken. De Goud sche winkeliers hebben hier een v prachtig voorbeeld gegeven van solidariteit en behulpzaamheid. Een gouden bruidspaar. Op Dinsdag 18 Sept. a.s. zal het echtpaar C. C. Cabout den dag herdenken,'waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Uit Japansche gevangenschap bevrijd. Onze oud-stadgenoot, de heer L. Vroman, vroeger gewoond hebbend aan de Krugerlaan is op 6 Septem ber j.l. te Yokohama uit Japansche krijgsgevangenschap bevrijd. Christelijk kinder- en meisjes koor „Hosanna" Het Christelijk kinder- en meis jeskoor „Hosanna' gaat haar repe tities, die drie jaar lang niet zijn gehouden, hervatten. Eiken Donder dag zal er in gebouw Daniël wor den gerepeteerd, De eerste zal a,s. Donderdag plamsvinden en wel van 5-6 uur voor kinderen van 6 tot 15 jaar en van.6.15-7.15 uur voor meisjes van 15 jaar en ouder. Burgerlijke Stand GEBOREN 12 Sept., Peternella J. d. v. P. J. D. G. Vergunst en H. v. Elteren A. de Vischmarkt 8. Willemijntje H. d. v. P. Prummel en H. v. d. Weijde, Krugerlaan 201, Gerda N. d. v'. D...B. Vergunst en v. d. Krans, Groenendaal 20, 1? Sept., Dirk A. z. v. C. W. v. OijeenJ. Bouter, Kleiweg 97, 14 Sept., Amarentia E. P. d. v. G. v. Her waarden en I. Goedhart, Vondel straat 31. ONDERTROUWD: 13 Sept., H. Elberse enH. C. de Vos, J. W. Lammering en E. A. de Weger, W. J. Hillebrands en A. C. van Mourik, J. Knecht en L. v. Duivendijk, J. v. d. Berg en A. v. Dijk, A. G. A de Groot en C. M. Jansen, C. H. Böegheim en M. v. d Ree, E. Scharf en R. Kuthan, R. Bakker, en G. A. Brenkman, G. H. v. d. Starre en A. v. d. Want. GETROUWD: 13 Sept., J. C. de Bruin en B. Dijkstra. OVERLEDEN: 11 Sept., J. Bock, oud 78 jaren. Een groot Nederlander sprak. In een radio-rede heeft de G.G. van Ned.-Indië Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zich gisteravond tot het Nederland- s'che volk gewend. Hij schetste zijn ontroering na zooveel jaren opnieuw in het vader land te zijn. Het weer te zien, ge zond, geestelijk en stoffelijk veran derd, maar terug in zijn zoo ver trouwde wezenstrekken, hetzelfde goede land. De gedachten dringen naar het onnoemelijk leed, dat hier geleden en in samenleving en land schap aanstonds zichtbaar is. Het tijdperk van afzondering in gevangenschap was er een, van pijn lijke onwetendheid en telkens weder- keerende overpeinzing van wat het nog bekende verleden had gebracht en aan mogelijkheden in zich sluiten kon. Daar was de herinnering aan het snel voorwaarts dringen van de Ja pansche macht, daar was het ont- jreken van elke gelegenheid iets ten bate voor land en volk bij den Ja- panschen bezetter te verrichten, daar was de verwijdering uit Indië. Kortom er was een kwellende onzekerheid ten aanzien van zooveel, wat boven Wat Is er In Goudq te doen? Zaterdag, 15 Sept. 2.15 uur n.m. Nieuwe Schouwburg, Kinderrevue Holland-Indië Thalia Theater t/m Woensdag „From D- Day to Paris". Schouwburg-bioscoop t/m Dinsdag „Kouwe drukte". Turnkring Gouda e.o., Cabaretuitvoering in Concordia, 8 uur, 25-jarig bestaan. Zondag 16 Sept, 9.30 u. Ona-terrein handbal-tournool. Maandag 17 Sept. „Concordia 8 uur Herdenking spoorwegstaking door spoorweg personeel. WAT GEBEURDE ER? 15 September 1942 Onder de oorlogsdoeleinden van de Duitsche legerleiding bevond zich dezen zomer ook het veroveren van Stalin grad. - In Duitschland worden de brood- en vleeschrantsoenen verhoogd. 1941 joden mogen geen parken, schouw burgen, sportinrichtingen, concerten, enz. bezoeken. - Voor verhuizingen hebben zij een vergunning noodig. 1940 De Italianen bezetten Solium in Egypte. Goering vliegt over Londen om per soonlijk de schade op te nemen. Min. Suner „Spanje zal op het juiste oogenblik bevel tot handelen geven In verband met de geldzuivering en de blokkeering van het geld verzoeken wij onze abonne's a.s, Maandag of Dinsdag hun abonnementsgelden voor vier weken te betalen. De eerstvolgende inning zal dan wéér plaats vinden in de derde week van October. Deze maatregel is door ons genomen in verband met de schaarschte aan pasmunt. Niemand behoeft dus van zijn tientje een kwartje voor het abonnementsgeld af te staan. Ü1N UDUlWii Hoi niizelaarskamp 'te St. Michielsgestel, vanaf Mei 1942 tot April 1944 was ondergebracht in het seminarie Beekvliet. Gebouwen en tuin waren afgezet door prikkeldraad, bewaakt door S.S. Achter den tuin Zden eeTpaar htLn en liep een landweg, vanwaar men wel .het nolnid van sDelende kinderen in het kamp hoorde. 9 In dit kamp schreef Anton van Duinkerken het volgende gedicht. NIETS dan een stem van een kind op den weg Is genoeg om volkomen gevangen te zijn. Achter het prikkeldraad wuiven de heesters, Wat verder staan boomen en rein In de lucht van den zomer klinkt eensklaps daarachter Het heldere, hooge geluid Van 't kind, dat plezier heeft, en 't weet niet hoezeer het Voor allen de vrijheid beduidt. Dit lijkt op het héldere schellen der huisbel Na schooltijd als 't Zaterdag is: Dan komen ze stoeiende vragen aan vader Waar morgen, direct na de Mis. .aflfl„ De wandeling heengaat. Ze maken hun plannen Het huis is te klein voor 't geluk. En luid breek, de geestdrift det schoone verwachting De ernst der studeerkamer stuk. Wat baat het van kind'ren en vrijheid te droomen Terwijl men toch vruchteloos tuurt Om achter de heesters een glimp te betrappen Van 't leven? - Gevangenschap duurt y Niet korter, wanneer men zijn eigen geluk zoekt. Wii zijn meer dan zeshonderd man. Een kind op den weg heeft gelachen. Wij hoorden En elk werd er eenzamer van. alles dierbaar is. Waar zooveel, ieder in soortgelijk, zij het in veelal harder omstandigheden hebben mee gemaakt, aldus de G.G., zult U het gretig verlangen ook van dezen te- rugkeerende begrijpen, om het weder varen te leeren kennen van de maat schappij, waarin hij weer getreden is, alsmede zijn ontroering bij het in weinige dagen vernemen van veel, dat nauwelijks in maanden te ver- werken valt. Ms3r ook zal LI ver klaarbaar Zijn, zijn gevoeligheid aan elk woord en gebaar, dat hem doet welkom zijn in een samenleving, waaruit hij lang afwezig, doch in zijn hart verbonden bleef. U zult besef fen en het is om deze uit te drukken, dat dit eenvoudig en persoonlijk woord gesproken wordt, mijn diep gevoelde erkentelijkheid voor de ont vangst, die mij ten deel gevallen is. Ik ben onuitsprekelijk dankbaar voor de vereerende hartelijkheid, die ik van het Koninklijk Huis en Hare Majesteits regeering ondervinden mocht. Voor de welkomstgroet van vele gezagsdragers en organisaties, de pers en tallooze vrienden en tot heden mij onbekende belangstel lenden. De welgezindheid, die ik heb ondervonden, heeft mijn terugkeer na zooveel jaren geplaatst in een sfeer, waarvoor ik nimmer voldoen de waardeering uiten kan. Zoodra ook uit Indië de bezetter verwijderd is, aldus besloot de G.G., zijn alle gebiedsdeelen vrij tot ge< zamenlijken wederopbouw van het Koninkrijk. Hetzelfde staat op de startbaan van nieuwe vluchten. Moge het groote hoogten bereiken. I Einde van den Zomertijd In den nacht van 15 op 16 Sept. om 3 uur loopt de Zo mertijd in Nederland af. Da,n moeten alle klokken 1 uur worden teruggezet. is 1 f GOUDA i Q. V. L/. f JJ. v ciyuiiov v.*.* V. i fv' 1

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1