ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN SX m I NUMMER 29 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1945 Uitreiking geldkaarten A f en omwisseling Bankbiljetten m Spoorwegstaking herdacht. Openbare vergadering 1 r PER ASPERA AD ASTRA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rljksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda Administratie: M. J. van Loon Bur.:- Markt 20,Gouda.Tel.3094 Abonnp, w25 ct. Losse numm. lOct Algemeene bepalingen. In de periode van 19 tot en met 25 Sept- 1945 zullen door den distributiediehst Gouda geldkaarten A. worden uitgereikt jen zal ge legenheid worden gegeven tot omwisseling van bankbiljetten. fj.' Geldkaarten A. Onder overlegging van de tweede distri butiestamkaart van het hoofd van het gezin (of het plaatsvervangend hoofd van het gezin) en de brandstoffenkaart T* SOft. £<al, tegen in levering van bon 51 van genoefnt^r brand stoffenkaart, een geldkaart A worden uitge reikt. Omwisseling Bankbiljetten, Per gezinslid kan tien gulden aan bank papier worden omgewisseld tegen nieuwe muntbiljetten (van f 1.— en f 2.50). De in levering dient met gepast geld te geschieden, gedeelten van tien gulden per gezinslid kunnen niet worden omgewissald. Voor omwisseling komen slecht» in aanmerking bankbiljetten van f 10,—, f 20.—, f 25.— en f 50. inlevering van muntbiljetten van f 1. f 2.50. en f5.- is niet geoorloofd. Op den daarvoor bepaalden dag dient één der gezinsleden, die den leeftijd van achttien jaar heeft bereikt, zich met de inleg vellen GA, GB. GC, GD en GE 508 van alle gezinsleden en het om te wisselen bank papier zich bij den distributiedienst te ver voegen. Bij de omwisseling der bankbiljetten verwijdert de distributiedienst bon 25 van de hlervoorgenoemde inlegvellen en neemt deze in. Beschikt een gezin niet over voldoende bankbiljetten om voor alle gezinsleden de omwisseling te doen plaats hebben, dan dienen slechts zooveel inlegvellen te worden mede gebracht als noodig i» voor de om wisseling van de beschikbare bankbiljetten De uitbetaling Van de nieuw» muntbiljetten geschiedt aan houders van brandstoffenkaarten in biljetten van één gulden aan de overige gezinsleden in biljetten van 21/» gulden. Uitreiking en omwisseling. De uitreiking van geldkaarten A. en de omwisseling van bankbiljetten zal voor de gemeente Gouda plaats vinden in het Gym- nastlek-lokaal der R. K. scholen aan de Peperstraat en wel voor hen, wier geslachts naam behoort tot een der namen (belde namen inbegrepen) Aafjes—Ditmarsch op Woensdag 19 Sept. 45 Dockum—Hoying op Donderdag 20 Sept.'45 Huber—Louws op Vrijdag 21 Sept/45 Lubbe—v.d. Schouw Zaterdag 22 Sept.'45 Schrader—Vijver op Maandag 24 Sept.'45 v. d. Waag -Zijst op Dinsdag 25 Sept.'45 alle dagen van 912 uur v.m en van 12.30—2 uur n.m. 1. Voor een goede gang van zaken is het noodzakelijk, dat men zich stipt houdt aan bovenvermeld schema, waarbij nog wordt opgemerkt, dat de openstellingsuren afwijken van de openstelling van den distributiedienst voor het publiek. 2. Zij die niet voldoen aao de voorwaar den hierboven genoemd onder „geldkaarten A" en „omwisseling bankbiljetten" komen niet voor een Geldkaart A of voor omwis seling van bankbiljetten in aanmerking. 3. LOSSE bonnen hetzij van de brand stoffenkaart T 509 en/of van de genoemde inlegvellen worden NIET aangenomen. 4. Reclames, in het bijzonder wat betreft het onder 2 en 3 genoemde, worden niet in behandeling genomen. 5. In verband met de daaraan verbonden moeilijkheden kan op verzoeken om collec tieve uitreiking en/of omwisseling niet worden ingegaan. 6. Gezinshoofden of alleenwonende per sonen, aan wie een brandstoffenkaart T.509 niet is uitgereikt en die, in verband daar mede, bon 51 van die kaart niet kunnen inleveren ter verkrijging van een „geldkaart A", kunnen, een „geldkaart B" aanvragen. Zij dienen hiervoor aan het postkantoor een aanvraagformulier voor een geldkaart B af te halen (dus niet bij den distributiedienst) Dit aanvraagformulier moeten zij vervol gens uiterlijk op Zaterdag, 22 Sept. 1945 ingevuld en onderteekend en onder over- legging van hun tweede distributiestamkaart indienen bij de instelling, waar zij hun geld willen plaatsen. Zij ontvangen dan van die Instelling hun geldkaart B. Personen, die niet zijn hoofd van een gezin, doch den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en zelfstandig een inkomen .genieten van meer dan f 100,— per maand, kunnen, indien zij hun geld niet op de r»kening van het gezinshoofd, doch op een afzonderlijke rekening wenschen te storten, op boven omschreven wijze in het bezit komen van een geldkaart B. De onder „omwisseling bank biljetten" vermelde regelen ondergaan hier door geenerlei wijziging. 7. Schippers, uit het zuiden van het land kunnen zich met hun bevrachtingsboekjes en de in hun bezit zijnde distributiebescheiden op een der vorenvermelde dagen en tijden om inlichtingen wenden aan het daartoe bestemde loket. Zóó zien de nieuwe zilverbons van een rijksdaalder er uit. Giften voor de Stichting 1940-'45. Onder dankzegging maakt de Stichting 1940-1945 melding van het feit, dat de buurtvereeniging „Juliana-Bernhard(Jou- bertstraat) een bedrag van f 125.75 heeft afgedragen. De Fa. v. d. Want en Barras maakte de boetepot van haar kunstaardewerkfabriek „Regina" over, in totaal f 182.16. Nederlandsché krijgsgevangenen in Japansche kampen. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving vóór de japansche capitulatie een lijst van Nederlandsche krijgsgevangenen. Deze lijst ligt op ons bureau en op dat van het plaat selijke Roode Kruis ter Inzage. De Clnbkampioenschappen van „Achilles". Zaterdag en Zondag j.l. werden door de athletiek ver. .Achilles" wedstrijden gehou den om het clubkampioenschap, waarvan de voornaamste uitslagen luiden: Zeskamp Dames: 1. Mej. P. v.Hofwegen 881 pnt.2. mej. D. Bakker den Ouden, 840 pnt.3. me). M. de Haan, 828 ptn. 4. mej. H. M. Vreeswijk. 437 pnt.; 5. mej. N. Hey-Tent, 433 pnt. Heeren Tienkamp A.: 1. H. Vervoort, 3598 pnt.2. P. Schouten, 3247 ptn.3. M. J. Schouten, 2936 ptn.; 4. W.Janknegt, 2735 Pnt- ,u Heeren Tienkamp B.1. M. C. Bakker, 2600 pnt.: 2. J.Stoute, 2501 ptn.3. J. Ver boom, 2058 ptn.; 4. J. de Jong, 1998 ptn. 5. M. J. v. Eeuwen, 1873ptn.; 6. B. Vrees wijk, 1859p,; 7. C. v.Hofwegen, 1682pnt.; 4. P. den Ouden, 1303 ptn. Gisteravond werd in de zaal Concordia het feit herdacht, dat vóór een jaar, op bevel van de regeering in Londen, de spoorwegstaking uitbrak. De stationschaf.de heer Bakker, opende den avond, waarin hij in een overzicht het verzetswerk van de verschillende personen, die hieraan meegewerkt hebben, schetste. Allereerst noemde spreker den heer K winkelen- berg, die het verzetswerk in Gouda organi- saerde. De heer Scharloo, vertegenwoordiger van het N.S.F. hier ter slede, verzorgde de financiéele zijde, terwijl de heer Beunk, ale verbindingsman, tusschen de verschillende organisaties optrad. De heeren Schat en Blommendaal zorgden, dat de P.B.'s werden veranderd en dat de kaarten uit het ge meente-archief onderdoken. Nog vele anderen hebben gezorgd, dat de spoorwegstaking zoo prachtig is geslaagd. De heer Landskroon, algemeen Inspecteur der Nederlandsche Spoorwegen sprak de herdenkingsrede uit, waarin hij memoreerde de moeilijkheden, waarmede ook de N. S. te kampen hadden gehad. Het werken tijdens de bezetting stuitte tegen de borst. Spreker bracht hulde aan het verzet der spoor- mannen, dat wel bleek uit het kleine aantal spoorwegmenschen, die in Duitschland zijn gaan werken. Veertig proeent kwam voor deportatie in aanmerking, wat plm. 10.000 man omvatte, slechts 1500 man is daar tewerk gesteld. Practisch een enkeling was verbonden aan het N. A. F. Vervolgens bracht d^ heer Landskroon hulde aan de mannen, die de spoorweg-1 staking hadden georganiseerd. Hij vertelde iets van het ondergrondsche werk, dat de spoorwegmannen hadden verricht, o.a. wer den regelmatig de plaatsen doorgegeven, waar de Duitsche munitietreinen zich be vonden. In het huis van Ir. Hupkes werd, ondanks het feit, dat boven, onder en opzij moffen zaten, regelmatig vergaderd. Hierna werd de rede van Zijne Exc. Ir. T. S. G. J. M. van Schaick, Minister van Verkeer en Energie, die gistermiddag was uitgesproken en des avonds nogmaals werd uitgezonden, beluisterd. D» Minister bracht de oorlogsjaren in herinnering, waarin veel gevergd is van de spoorwegmenschen. Toen de tijd van het openlijk verzet aanbrak, heeft het geheele personeel als één man het bevel tot staken opgevolgd. Zij hebben daar mede vrijwillig een zware last op hun schouders genomen met alle gevaren daaraan verbonden. Tenslotte dankte hij het spoor wegpersoneel, waarop hij zeide trotsch te zijn voor het vele, dat zij in het belang van het vaderland deden. Hierna aam Ir. Hupkes, Directeur der Ned Spoorwegen, h»t woord, die de gevallen spoorwegmenschen memoreerde en eenige oogenblikken stilte verzocht. Ook hij dankte het personeel voor het vele goede, wat zij voor het vaderland hadden gedaan. Een kamerorkestje, met medewerking van de dames Scholten en de heer Reemeijer, verzorgden dezen zoo stemmingsvollen avond met een muzikale omlijsting, die werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. £>e „Victory-Waltz" komt. De eerste nieuwe Engelsche dans, die in ons land wordt geïntroduceerd i» de „Victory Waltz". Dinsdag 18 Sept. zalmen deze nieuwe dans kunnen zien in het Dans instituut van den heer W. Kok, Turfmarkt 120, om ongeveer half tien. Wat is er in Gouda te doenl Thalia-Theater tot en mei Woensdag „From-D-Day to Paris. Schouwburg-Bioscoop tot en met Dinsdag: „Rouwe Drukte." Woensdag 19 Sept. Nieuwe Schouwburg 2.30 uur, Groot Kinderfeest. Idem: 8 uur, Kühn's Variété Gezelschap. Idem: 7 Reünie (bovenzaal)cursus Ds. J. Börger. Onderw.: De Mensch van Morgen. Idem 7.30 uur. in het Veemarktrestaurant. Ledenverg. van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Donderdag 20 Sept. Thalia Theater 8 uur: „Baron Kneut" met Siem Nieuwenhuijzen. Idem; Nieuwe Schouwburg 8 u. Tooneel- vereen. T.O.G. „De Familie-Dictator. WAT GEBEURDE ER? 18 September Valkenswaard en Aalst bevrijd. De Siegfriedlinie bij Trier door broken. De Russen bevrijden Briansk Jalta, Berdjansk en Noworossisk. Lea op de Japanners veroverd. De U.S.A. leenen 100.000.000dollars aan Rusland. Italianen bezetten Sidi-el-Barrani. U.S.A. geven „vliegende vestingen" terug aan de fabriek, opdat deze hen aan Engeland kan leveren. Duitsche en Russische troepen ont moeten elkaar te Brest-Litovsk. De Poolsche regeering naar Roemenie. 1943 1941 1940 1939 NED. VOLKSBEWEGING op Vrijdag 21 September ta 20 «ur, in het gebouw „Con cordia'' aan de Westhaven 27, tc Gouda. Sprekers Ds. D. ter Steege, Onderw. i Het Personalisme der N. V.B. Kapitein Dr. H. Brugmans, Onderw.: Het Socialisme der N.V.B Komt allen Toegangsprijs f 0.35 Zóó zien de nieuwe zilverbons van een gulden er uit. Va* mijn en dijn. S. uit Nieuwerkerk a. d. IJssel, die zijn bodewagen enkele oogenblikken in de Wijd- straat onbeheerd liet staan, miste bij zijn terugkeer een horloge. De politie kreeg de zaak in banden, doch kon tot nu toe den dader niet opsporen. Een knecht van den expediteur H„ die belast was met het ophalen van meubilair van een geïnterneerde uit de Bothastraat kon de verleiding niet weerstaan om zich een paar damesschoenen toe te éigenen. Hij verstopte ze bij het v. Iterson-ziekenhuis, doch werd door voorbijgangers opgemerkt. Dezen waarschuwden de politie, die den knecht J. K. arresteerde. Deze heeft inmiddels bekend zich aan den diefstal schuldig te hebben gemaakt. B. uit Voorburg, die meende, dat er bij het station toch geen controle was na het bombardement in November, ging aldaar eens een kijkje nemen en nam tegelijkertijd maar wat gereedschap mee, zooals 15 boren, een micrometer en 19 bougies. Kortom een totale waarde van f 2500.— Tezamen met S. uit de Jan Luykenstraat, stal hij nog 8 accu's. De politie moch* het genoegen smaken om alles te achterhalen en de beide daders in te rekenen.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1