ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN DESTATEN-GENERAALGEZUIVERD Verkiezingen in het voorjaar 1946. rrr Vat moet Q morgen doen? U/eeefcciM NUMMER 30 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1945 De IJsbereiders Actie PER ASPERA AD ASTRA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda EENDACHT MAAKT MACHT Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn.p,w.25ct.Lossenumm. lOct Tweede Kamer bijeengeroepen tegen vierden Dinsdag in September. De Staten-Generaal zijn gezuiverd. De zuiveringscommissie is met haar taak gereed gekomen. Als gevolg van de werkzaamheden der commissie, zullen, behalve natuurlijk de N.S.B.-ers, niet terugkeer,en in het parlement de Eerste Kamerleden prof. dr. A. Steger (R. K.) en A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.), terwijl uit de Tweede Kamer geweerd wordt ds. G. H. Kersten (St. Ger. Partij). Volledig gezuiverd De zuiveringscommissie merkt nogop.dat het slechts haar taak was, na te gaan. welke personen moeten gerekend worden te vallen onder art. 3, 1ste lid van het betreffende K. B. Er is geen positieve verklaring gegeven omtrent de juistheid van de houding en van het gedrag van de leden der Staten Generaal tijdens de bezetting. Bi) de thans gezuiverde Tweede Kamer is aanhangig gemaakt het aangekondigd wets ontwerp, houdende regelen omtrent de voor- loopige Staten-Generaal. Volgens de in het ontwerp neergelegde structuur, zullen de nieuw te vormen St -Gen. ia de eerste plaats bestaan uit de leden der tijdelijke Stat.-Gen In de overblijvende plaatsen wordt voorzien door benoeming van leden door een commissie waarin zoowel de tijdelijke Staten-Generaal als de Nat. Adviescommissie zijn vertegen woordigd. De regeering «treeft er met volle kracht naar de verkiezingen zoo spoedig mogelijk te houden. Zij vertrouwt, dat in het voorjaar van 1946 de technische en politieke voor waarden daartoe vervuld zullen zijn. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 September 1945, des namiddags te 1 uur. De voorzitter zal aan de Kamer voorstellen in dezë vergadering o.m. te doen plaats hebben de benoeming van de rapporteurs voor het wetsontwerp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal. Samenstelling der kiescolleges voor de Gemeenteraden De commissie, welke den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland voorlichting zal geven omtrent de benoeming van de leden van het in elke gemeente te vormen kiescollege, bedoeld in artikel 3 van het besluit tijdelijke voorziening gemeente raden, is als volgt samengesteld: Mr. E. M. H, Bolsius. lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, voorzitter. Mr. H. A. N. Dinger, Referendaris Provinciaal Gouverne ment van Zuid-Holland, L. Neher, Directeur Generaal der P.T.T., Mr. J. Rutgers, Secre taris de Liberale Staatspartij, J. Schilthuis, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, en Mr. f.van Walsem, Rijksadvocaat. Secretaris dezer commissie is de Heer G. Diepenhorst, Korte Voorhout 9, Den Haag. In Zuid-Holland, welk gewest 173 gemeen ten telt, bedraagt het totaal aantal z.g. kiesmannen 5541. Steenkolenprijzen Wat gas» electriciteit, petroleum en gasolie gaan kosten. Door het verkenen van een overheids subsidie van f 7.80 per ton, kon de prijs- verhooging der kolen tot gem. f 4.15 per ton voor industriekolen en gemiddeld f 0.70 per eenheid voor huisbrand beperkt blijven. Door de prijsverhoogingen zijn ook de gas- en electriciteitstarievGn gestegen. De gasprijs is gemiddeld van 10 op 11.5 cent per M3 gebracht en de electriciteitsprijs gemiddeld met een halven cent per kwh. Daarentegen is bet mogelijk gebleken, de prijzen voor vloeibare brandstoffen, namelijk petroleum en gasolie, dank zij den herstelden regelmatigen aanvoer van overzee, aanzien lijk te verlagen. De prijs voor petroleum zal voor alle categoriën 18 cent per liter bedra gen en de prijs vpor gasolie zal van 22 op 18 cent per liter worden teruggebracht. De prijs voor benzine blijft voorloopig gehand haafd op 30 cent per liter. De nieuwe steepkolenprijzen, alsmede de nieuwe gas- en electriciteitstarieven zijn op 17 Sept. J.Lin werking getreden. De nieuwe prijzen voor petroleum en gasolie gelden met ingang van 1 October a.s. Het Roode Kruis-werk. Het Ned. Roode Kruis telt nu circa 300.000 leden. Dat is 260.000 meer dan voor den oorlog. Maar in verhouding tot het zielental van Nederland is dit aantal nog gering te noemen. Daarom blijft het devies van het Roode Kruis: „In ieder huis een lid van het Roode Kruis". De taak, die het Roode Kruis zoowel in Nederland als in Indië wacht, is enorm groot. Zonder Uw steun kan dat werk niet slagen. Maakt daarom gebruik van de coupon, die in de annonce van gisteren voorkomt en meldt U NU als lid van het Roode Kruis. Het Roode Kruis moet haar taak gedragen weten door het geheele Nederlandsche Volk. Daarom: Doof het nu! Feestelijkheden te Leiden. Koninklijk bezoek aan de Universiteit. Maandag was het de hoogtijdag van de feestelijkheden, rondom het 370-jarig bestaan der Leidsche Universiteit, dat culmineerde in de heropening der academie, aan welke plechtigheid groote luister werd bijgezet door de aanwezigheid van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Speelgoed voor een redelijken prqs In verschillende deelen des lands zullen in de komende maanden tentoonstellingen worden gehouden van speelgoed, met ver melding tegen welken prijs de voorradige ongecodeerde artikelen zullen worden ver kocht. Men hoopt tegen Sinterklaas en Kerstmis de jeugd wederom te kunnen ver blijden met een behoorlijk stuk speelgoed tegen een redelijken prijs. Geen rijvergunningen voor personenvervoer Met ingang van heden zullen geen ver gunningen meer worden uitgereikt voor personenvervoer. Hieronder vallen alle motor rijwielen, personenauto's en personenauto's die als bestelwagens worden gebezigd. Dit zijn de zoogenaamde „B.W.-wagens''. Nieuwe School voor Maatschappelijk werk. Met ingang van den nieuwen cursus za aan de Noodopleiding voor Economische Studenten te Eindhoven een opleiding voor mannelijke en vrouwelijke Maatschappelijke Werkers worden toegevoegd. Deze oplei ding zal mede rekening houden met de be hoefte aan hooger personeel voor arbeids bemiddeling en arbeidsinspectie voor vak verenigingen en voor de sociale afdeeling van Rijk en Gemeenten (Maatschappelijk Steunwezen). De opleiding duurt drie Jaar. waarbij het derde jaar in de practijk wordt doorgebracht. De lessen vangen aan op 2 Oct. a.s. Het bureau der opleiding is gevestigd DonBos- costraat f". Kamer 170, Eindhoven. Als Uw naam ligt tusschen DOCKUM en HOYING moet U tusschen 9 en 12 of tusschen 12.30 en 2 uur in het gymnastieklokaal aan de Peperstraat komen. U moet medebrengen 1. Tweede stamkaart gezinshoofd; 2. Brandstoffenkaart T 509 3. Alle inlegvellen 5C8 der gezinsleden1; 4. Tien gulden oud geld per inlegvel, in biljetten van f 10.- of hooger. U ontvangt 1. Voor bon 51 van de brandstoffenkaart, een geldkaart „A" 2. Voor bon 25 van elk inlegvel, f 10.- nleuw geld. Komt vooral op den voor llw naam bestemden dag Er heeft geen na-inlevering plaats Overdracht van grond gewenscht. Overdracht van Duitsch grondgebied is voor ons land zeer gewenscht, omdat tenzij onwaarschijnlijke veranderingen in de internationale ruilverhoudingen zouden optreden onze toenèmende bevolking een druk op oné welvaartspeil zal ver oorzaken Emigratie, welke ons bevolkingsoverschot zou verkleinen, is vrijwel onmogelijk en bovendien zeer ongewenscht. Candidaats-examen. Onze plaatsgenoot de Heer P. W. de Beun, Fluweelensingel 90, slaagde aan de Univer siteit te Utrecht voor candidaat in de rechten. Geen brandhout. Het valt tegen, als je denkt een stevig paaltje te vinden en je vischt een bom op. Dit maakte een werkman mee, die in het vijvertje, gelegen aan het Jan van Renesse- plein, het dingetje uit het water haalde. Het bleek geen bommetje te zijn, doch een granaat, die door de militaire politie is meegenomen Geen waarschuwing meer. Door zich niet aan de verkeersregels te houden, zijn 10 personen bekeurd, daar zi op dën verkeersweg reden, in plaats van op het rijwielpad. Na eerst nog steeds waar schuwingen gegeven te hebben, is de politie nu tot het bekeuren van verkeersovertredin gen over gegaan. Zwarte Piet. H. Vos van het Pretoriaplein is door de politie ingesloten wegens zwarte handel. Hi was nog in het bezit van 351 sigaretten 4 Canadeesche broeken, 1 jacket, 2 over hemden, 1 trui, een paar laarzen en een bedrag van f 210.—. Duur leergeld. Nog steeds zijn er personen, die gemaks halve hun rijwiel niet op slot zetten, wanneer zij het eenige minuten onbeheerd moeten laten. Mevr. B. uit Haastrecht miste haar karretje, dat zij op de Markt onafgesloten had neergezet. Toch nog achterhaald. V. en v. d. Z. van de Goudkade zijn gisternacht van hun bed gelicht wegens dief stal van meubilair, dat zij in 1942 of '43 bi) Dr. Lederer hadden ontvreemd. Een boekenkast, nachtkastje, haardkachel en ander meubilair is reeds achterhaald. Vrijdag en Zaterdag worden mooie dagen voor de ijsliefhebbers. Neen, niet voor de schaatsenrijders; zoo ver is het gelukkig nog niet. Hier zijn letterlijk degenen bedoeld die graag ijs eten. Het gaat dan ook niet over ijsberijders, maar over ijsbereiders. Om kort en duidelijk te zijnde ijswagen mannen hebben besloten ten bate va* Venlo ijs te verkoopen. Ze hebben daarvoor met behulp van de distributie-instanties de noo- dige materialen ingeslagen en zullen hun heerlijke ijsjes twee dagen lang' in Gouda verkoopen, uitsluitend ten bate van het ge teisterde Venlo. Zij lazen de Gouda-Venlo Krant en besloten i dat willen wij doen Hel begint Vrijdagmorgen om 10 uur. Dan zal men de wagens van de ijsbereiders zien rijden in den Noordoostkant van den stad: ten N.O. van de lijn Kleiweg-Haven ;Zater- dag verschijnen ze ten Zuid-westen van die UI"- Men betaBlt voor een portie 25 cent of desgewenscht meer. Men kan dien dag ook heele gezinnen vrijhouden. Een 20-tal dames van de U.V.V. en een aantal ver pleegsters zullen verkoopster zijn. De ijsproducenten zullen hun handen vol hebben aan het klaarmaken van de porties in de Straten waar hun wagen verschijnt. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N.M.I. Matige tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en West. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele regen buien, plaatselijk nog kans op onweer. Wat is er in Gouda te doen? Thalia-Theater tot en mei Woensdag „From-D-Day to Paris. Schouwburg-Bioscoop tot en met Dingdag: Kouwe Drukte." Woensdag. 19 Sept. Nieuwe Schouwburg 8 uur, Kühn's Variété Gezelschap. Idem: 7 Reünie (bovenzaal)cursus Dz. Börger. Onderw.: De Mensch van Morgen. Idem 7.30 uur. in het Veemarktrestaurant: Ledenverg. van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Donderdag 20 Sept. Thalia Theater 8 uur: Baron Kneut'' met Siem Nieuwenhuijzen. Idem; Nieuwe Schouwburg 8 u. Tooneel- vereen. T.O.G. „De Familie-Dictator. WAT GEBEURDE ER? 19 September. 1944, Eindhoven en Geldrop bevrijd. 1943 Vereeniging geallieerde troepen bij Saperno. Fiume door Joegoslavische patriotten veroverd. 1941 5 Nederlanders terechtgesteld wegena hulp aan Eng. vliegers. Mussert draagt zijn onderhoorigen op de N.S.N.A.P.- opschriften van de muren te verwij deren. Kief in Duitsch handen. 1939 Hitier spreekt te Danzig i Duitschland zal nooit capituleeren. 30.000 Polen zijn reeds in Roemenië, waaronder Pres. Mosciciki. Heropening Reunie-bloscoop. A.s. Vrijdagavond zal de Reunie-bioscoop weer met een programma uitkomen. „Je kunt het toch niet meenemen", met Lionel Barry- more in de hoofdrol, zal worden vertoond. De Emmabloemcollecte. Op Zaterdag 15. Sept. hebben 54 collec tanten deelgenomen aan de inzameling voor de Ver. tot Bestrijding van de Tuberculose. Zij brachten een bedrag van f 4.732,45 binnen. Het hoogste bedrag, dat in één bus werd aangetroffen bedroeg f^-290,42, De vereeniging zegt de burgerij va* Gouda langs dezen weg hartelijk dank voor haar medewerking om deze collecte tot een record succes te maken. DISTRIC TS-NIE U WS. WADDINXVEEN. Koninklijke Marechaussee. Bij de Groep Waddinxveen der Kon. Marechaussee is gedetacheerd de heer A. Olree uit Schoonhoven. Persoonsbewijzen. Velen zijn er, die aangifte hebben gedaan, dat zij hun Persoonsbewijs hebben verlore*. danwel, dat dit niet meer bruikbaar is, ter wijl daarnaast vele 15-jarigen nog niet in het bezit daarvan werden gesteld. Hoewel de tijdens de bezetting uitgereikte Persoonsbewijzen hun geldigheid hebben behouden, worden nieuwe exemplaren thans niet meer uitgereikt. Hiervoor zullen in de plaats komen Tijdelijke Persoonsbewijzen. Binnenkort zal een algemeene contröle op de Persoonsbewijzen worden gehoudfe* en een aanvang worden gemaakt met de uit reiking van deze Tijdelijke Persoonsbewijzen. Herhaaldelijk blijkt, dat zij, die tijdens de bezetting een valsch P B. ontvingen, of waarvan het uitgereikte P.B. werd vervalicht, zich, ondanks hun belofte, niet allen na de Bevrijding ter secretarie hebben gemeld, om de gemaakte vergissingen te herstellen. Gevolg hiervan is, dat de Bevolkingsad ministratie, die uiteraard met den onjuisten toestand in overeenstemming moest worden gebracht, misslagen bevat, die zonder mede werking van de betrokkenen, praktisch on vindbaar zijn. Daar deze personen te eeniger tijd - b.v. bij verkiezingen - hierdoor ernstige moeilijk heden zullen ondervinden, wordt aan allen die indentiteitspapleren onder hun berusting hebben waarmede onregelmatigheden hebben plaats gehad, welke nog niet ter gemeente secretarie werden gecontroleerd, aangerad hiervan ten spoedigste aangifte te dóen. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1