ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EEN GOUWENAAR VERTELT. Wat miet morgen doen? Weec&edM Ms eten voor Venlo. De Goudsche Glazen. if PER ASPERA AD ASTRA EENDRACHT HAAKT MACHT RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drtgjtkerij Verzijl,Gouda NUMMER 31 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1945 Administratie: M, J. van Loon j§ Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p.w25 ct. Losse numm. lOct Vijf cn een half jaar oorlogs ellende op zee. Bewijzen van moed en doortastendheid. Na een afwezigheid van vijf en een half jaar keerde gisteravond de heer WS. Adriaansz wonende in de Rozcndaal, in zijn woning terug. Wij zochten hem op, temidden van zijn vrouw, familie en kennissen, in een feestelijke kamer. Hij zat daar voor ons in zijn donkerblauw uniform met de vijf onderscheidingen, die hij in de afgeloopen jaren voor zijn dapperheid ontving. Hij zat daar als het echte type Hollander van de zee, die den naam van Nederland in de wereld voortdurend hoog houdt. Hij vertelde ons, wat hij in deze oorlogsjaren heeft meegemaakt en het spijt ons, dat wij zijn boeiend relaas zoo beknopt moeten weergeven, Wat hij heeft doorge maakt, levert voldoende stof voor een pracht tige roman. De heer Adriaansz voer als onderoöicier op het'mooie, dubbelschroef motorschip van de Holland-Amerikalijn de „Zaandam tusschen St. Helena en Kaapstad toen het bericht van den Duitschen inval in Nederland bekend werd. Tot aan den oorlog met Japan vertoefde de Zaandam vrijwel voortdurend in het Verre Oosten. Toen de oorlog lndie naderde begon de narigheid. De Zaandam was behulpzaam bij de ontruiming van Tjilatjap aan de Zuidkust van Java. De Jap verscheen hier op het tooneel en het ging er hard van langs. Toch slaagde het schip er in aan de opdracht te voldoen, en kwam behouden in Australië aan. Daarna werd de Indische Oceaan dwars overgestoken. In de straat van Madagascar werd opdracht ont vangen een aantal overlevenden van Ame- rikaansche schepen, die door Duitsche dnik- booten tn de grond -waren geboord, op te pikken. Een kleine tweehonderd man kon aan board worden genomen. De reis werd voortgezet, Kaap gepasseerd en de koers werd Noordwaarts. Op den 2en November 1942 voer men ter hoogte van de meest Ooste lijke punt van Brazilië. Plotseling deëd zich een ontploffing voor aan boord. Er werden gissingen gemaakt, doch veel tijd hiervoor had men niet. Snel werden de zwemvesten aangetrokken. De reddingsaccommodatie was niet groot. Terwijl men bezig was. volgde een tweede ontploffing Nu had men zekerheid. Het schip was getorpedeerd. Er was practisch geen tijd oni in de drie aanwezige reddingsbooten te gaan. De ruim driehonderd opvarenden sprongen over boord. Het schip brak in tweeën en de heer Adriaansz die ongeveer 8 m. van de achtersteven in zee rondzwom, zag hoe de schroeven zich in de lucht verhieven en het achterstuk daarna In de golven weggleed. Nu pas drong het goed tot ons door in welk een positie men verkeerde. Plotseling zag men een duik boot uit de golven te voorschijn komen. De commandotoren gaat open. Onmiddellijk ko men er een paar Duitschers tevoorschijn met verrekijkers en zij zoeken de zee af. Ook de commandant, een jongeman van ongeveer twintig jaar veschijnt. Hij vraagt de naam van het schip en de bestemming. Daarna verdwijnt de duikboot in de diepte. Op een gegeven oogenblik komt een van de reddingsbooten naar boven drijven. In de boot liggen de lijken van eenige opvarenden. De boot is beschadigd door de davits. Er is een gat in de zijwand. Kompas, roer en sextant zijn verdwenen. Eten is vrijwel niet aan boord. Een klein tankje water en wat gesuikerde, gecondenseerde melk, dit laatste een verschrikkelijken drank, wanneer men zich de hitte en de weinige hoeveelheid drinkwater kan voorstellen. De boot wordt propvolgeladen met menschen, maar talrijken moeten nog blijven rondzwemmen. Dit alles is snel verteld, doch urenlang hadden de menschen reeds in zee gedreven. De heer Adriaansz vertelde dat hij er een chronische verkoudheid van over heeft gehouden. Een* tweede reddingsboot komt later boven drijven en weer kunnen een aantal menschen wor den geholpen, doch bi) lange na niet allen. Het meerendeel der 300 opvarenden zwemt nog rond. Een passagiersschip, dat op eenigen afstand voorbljstsoomt, stopte niet. De slacht offers moesten aan hun lot worden overge laten en zijn voor een groot deel ten prooi gevallen aan heftden. De stampvolle reddingsbooten zetten 's avondfc. zoo goed en zoo kwaad als het ging. koers naar het westen. Na acht dagen gevaren te hebben ontdekte men land. De kust van Brazilië is bereikt. Groot is de ont goocheling wanneer men bemerkt dat de streek volkomen onbewoond is, (Wordt vervolgd.) Als Uw naam ligt tusschen HUBER tn LOUWS moet U tusschen 9 en 12 of tusschen 12.30 en 2 uur in het gymnastieklokaal aan de Peperstraat komen. U moet medebrengen 1. Tweede stamkaart gezinshoofd; 2. Brandstoffenkaart T 509 3. Alle inlegvellen 508 der gezinsleden 4. Tien gulden oud geld per inlegvel, in biljetten van f 10.- of hooger. U ontvangt: 1Voor bon 51 van de brandstoffenkaart een geldkaart „A" 2. Voor bon 25 van elk inlegvel dat U inlevert, f J0 - nieuw geld. Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag Weersverwachting, medegedeeld door het K. N.M.1. Matige tijdelijk krachtige wind tusschen West en Zuid. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele regen buien, zelfde temperatuur. Zelf een ijsje eten en meteen een ander helpen. De jeugd tracteeren en tegel )k wat aan Venlo geven. Zulke aantrekkelijke combinaties - zoo dachten de ijsbereiders van Gouda - móeten wat opbrengen voor het geteisterde gebied. Daarom hebben zij het ervoor over de noodige instanties af te loopen, de materialen te betalen en willen zij een paar dagen door Gouda's straten rijden. Daarom kregen zij hulp van verpleegsters en U. V. V. De jengd zal dan ook met nog meer vrij moedigheid dan anders dezen Vrijdag en Zaterdag vragen „Moe, mak-kun-ijssie Bi) het koopen van het ijs moet een schotel of kopje worden meegebracht. Goudscti Vacantie Kinderfeest. Voor 't eerst na den oorlog vergaderde Dinsdagavond het Comité voor 't Goudsch Vacantie Kinderfeest. Het comité hoopt in de zomervacantie van 1946 weer een kaïpp te kunnen organiseeren, zooals het dat sinds 1932 tot aan den oorlog ieder jaar deed. Er kon nog aeen definitief besluit ge- nomen worden. Zoo spoedig mogelijk zal bekend worden gemaakt of er weer met sparen begonnen kan worden. Centrale Jeugdbeweging. De demonstratie volksdansen inde«H.B.S, die vorige week Zaterdag gehouden zou worden, kon helaas niet doorgaan. Zaterdag 22 September zal nu deze demonstratie plaats vinden om 2 uur nam. in de H.B.S. Feestavond van „Herwonnen Vrijheid". Gisterenavond trad de Tooneelg roep „Her wonnen Vrijheid" voor het eerst na de bevrijding voor het voetlicht. In eenige aar dige schetsjes vóór en een kluchtige één-acter na de pauze toonden de leden, dat zij het acteeren nog niet verleerd zijn. Het ensemble Amicitia" verleende als van ouds haar medewerking. Een gezellig bal, waarbij- de Rhytm Players" voor de muziek zorgden, besloot dezen geslaagden avond. Het eerste raam wordt door het atelier 't Prinsenhof herplaatst. Op Maandag 17 dezer zijn te Gonda de vaklui uit Delft aangekomen om de eerste drie glazen te herplaatsen. De hangende steiger is aangebracht, verschillende paneelen. zijn uit de kisten gepakt, de windijzers zijn opgezocht en boVen in den top van Glas 14 waren Dinsdagmorgen eenige venster- glasraiten uitgenomen. Tegen den middag verscheen de eerste kleur boven in dit raam van Dirck Crabeth. Blauw van lucht, wit van wolken en het fijne groen van boomtoppen komt als een vreugde vanuit de raamtop neerdalen, midden In de zandsteen en het geel van het kerk gebouw. Telkens verder zakt de steigerbak en telkens is er weer een nieuw stuk kleur in het raam gesponnen. Er is al iets te zien van de menigte die „uit Jeruzalem en geheel Judea en het geheele land rondam de Jor- daan" komt toestroomen op de prediking van Johannes den Dooper, die in dit Glas wordt voorgesteld. Het krioelen („grimmelen") van deze doopellagen om Johannes en de velen die de kunst van Dirck Crabeth kwamen bewonderen heeft Vondel na den dood van Dirck (Diederick) blijkbaar voor oogen gestaan, toen hij dichtte Diederlcks uurglas iff verloopen Noch volhart hi) met St. Ian 't Volck te leeren, en te doopen. Daer net grimmelt om dien man, Soo vol yver als boetvaerdich. Is die helt geen kbnstkroon waerdich l Openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethoudeis van Gouda brengen ter openbare kennis) dat de inleve-, ring van bank- en muntbiljetten en zilver bons, op den voet van artikel 7 van de Beschikking Geldzuivering 1945 wordt open gesteld bij de navolgende instellingen: 1. firma T. Goedewagen en Zn., Markt 38 2. Incassobank N.V., Oosthaven 57. 3. Wed. Knox en Dortland, Turfmarkt 30. 4. Ned. Middenstandsb.N.V., Oosthaven 58 5. M. J.Ogier en Co., Oosthaven 12. 6. R'damsche Bankver. N.V., Oosthaven2. 7. J. van Mansch Pzn., Westhaven 13. 8. Coöp. Boerenleenbank, Oosthaven 49 9. R.K. Boerenleenbank. Gr. Florisweg 75. 10. Nutsspaarbank, Oosthaven 12. 11. Stadsspaarbank, Gouwe 2. 12. Postkantoor, Westhaven 37. en wel voor hen wier geslachtsnaam behoort tot een der namen: Aafjest/m Ditmarsch, op Woensdag 26 Sept Dockumt/m Hoyng, op Donderdag 27 Sept. Huber t/m Louws, op Vrijdag 28 Sept. Lubb t/m v.d. Schouw, op*Zaterd. 29 Sept. Schrader t/m Vijver, op Maandag 1 Oct. Waag t/m Zijst, op Dinsdag 2 Oct. Dé inleverkantoren zijn op genoemde dagen geopend van 9 tot 17 uur. LET OP I Deze inlevering van bank-en muntbiljetten en zilverbons kan geschieden door ieder, die vóór 26 September 1945 biljetten en/of bons niet heeft gestort bij een bankinstelling en/of spaarbank. Deponeericg geschiedt op Geld kaarten A en B. Geldkaart A wordt in het tijdvak 19 tot en met 25 September 1945 verstrekt door den Distributiedienst, terwijl formulieren tot het verkrijgen van een Geldkaart B, verkrijgbaar zijn ten postkantore. Brengt uw bank- en muntbiljetten en zil verbons vóór 26 September a s. bij een bank instelling of spaarbank. U bespaart uzelf en de bankinstellingen daardoor veel werk Gouda, 19 Sept. 1945. Burgem. en \Veth. voorn., James. Van As Secretaris, Lo. S. Wat brengen de Bioscopen. Vrijdag a.s. zal de Reünie-Bioscoop weer beginnen te draaien en wel met de Amerik. film „You can't take it with yon" (Je kunt het toch niet meenemen). Velen zullen zifch deze film nog uit de vooroorlogsche jaren herinneren, maar haar niettemin gaarne nog eens terugzien. De Schouwburg-Bioscoop brengt „De Vloot, waarop wij dienen", een rolprent die het aandeel van de Britsche vloot in den oorlog in beeld brengt. Het scenario werd geschreven door Noel Howard, die tevens de regie voerde. In Thalia-Theter tenslotte, wordt voor het eerst na de bevrijding een Fransche film ver toond. Deze film speelt in de onderwereld van Algiers. Met belangstelling zien wij ook naar dit product uit, daar de Fransche film hier steeds een goede naam had. Circus Renz. Vanaf Vrijdag a.s. zal op de Markt Circus Renz voorstellingen geven tot en met 5 October a.s. I. v. m. de geldzuivering is het mogelijk voor de voorstellingen van 25 September tot 5 October plaatsbewijzen te koopen. Wat is er in Gouda te doen? Donderdag 20 Sept. Thalia Theater 8 uur: „Baron Kneut" rqet Siem Nieuwenhnijzen. Idem: Nieuwe Schouwburg 8 u. Tooneel- vereen. T.O.G. „De Familie-Dictator. Vrijdag 21 Sept., Concordia, 8 uur. Ver gadering N. V. B. SprekersDs. D. ter Steege en \Kapitein Dr. H. Brugmans. Thalia-Theater j Vrijdag l.m. Woensdag Pépé le Moi^o'". Schouwburg^BiöStoop Vrijdag tot en met Woensdag „De Vloot waarop wij dienen". RéunieVrijdag t.m. Donderdag, „Je kunt het toch niet meenemen". Vanaf Vrijdag op de MarktCircus Renz* WAT GEBEURDE ER? 20 September 1944 Hevige strijd bij Eist. Himmler en Ley zijn, toen zij Stalin grad tot voorbeeld stelden om het moreel van de bevolking van Wupper- tal op te heffen, uitgefloten. Tsjang Kai Tsjek heeft de meeste eischen van de Chineesche Commu- nisten, om wille van de eenheid, aanvaard. 1943 Tien Nederlanders ter dood veroor deeld. 1942Wilkie overhandigt in Moskou een persoonlijke boodschap van Roosevelt aan Stalin. Timosjenko's offensief vordert gestaag. 1939 Warschau hevig gebombardeerd. Grieksch-Italiaansch accoord tot ont ruiming Grieksch-Albanetsche grens. Onlusten worden gemeld uit het Pro tectoraat. IDIS TRICTS-NIEU WS. WADDINXVEBN J. Berghuis f Op 70-jarigen leeftijd is te Zeist overleden de Heer J. Berghuis, oud-directeur van de N.V. Eerste WaddinxveenscheStoommeubel- fabrlek van Schaik en Beighuis alhier. De Heer Berghuis die de laatste jaren in Voor burg woonachtig was, vertrok dezer dagen om gezondheidsredenen naar een sanatorium te Zeist, alwaar hij kort daarna onverwachts overleed. In het openbare leven trad de Heer Békghuis op den voorgrond in verschillende bestuursfuncties o a. als secretaris der Ver- eeniging tot Christelijk Nationaal School onderwijs. De begrafenis zal hedenmiddag te Voor burg plaats hebben. Huwelijk van oud-Illegalen. Woensdagmiddag j.l. werd onder groote belangstelling alhier ten Gemeentehuize door den Burgemeester het huwelijk voltrokken tusschen den Heer Arie den Boon en Mejuffr. Jo Visser. Dit bruidspaar dat o.m. de afd. Waddinxveen van de L.O. in het leven riep, heeft tijdens de bezetting enorm veel wètk verricht ten gunste van de onderduikers est hun gezinnen'.* Geen wonder dan ook dat velen blijk gaven van hun belangstelling. De Heer den Boon heeft den distributiedienst thans verlaten en zal als stuurman ter koopvaardij wel weer spoedig het ruime sop kiezen. Dat hij zich echter op het droge ook verdienstelijk kan maken, dat heeft den tijd die achter ona ligt bewezen! Visscherijbijdragen Vaor het visschen met een hengel in open baar water is nog steeds de bijdrage ter ver betering van den vischstand ad f 0.50 ver schuldigd. Het is gebleken, dat men zich hieraan niet méér veel gelegen laat liggen. De Kon. Marechaussee zal daarom een strenger toe zicht op de naleving dezer bepaling uitoefenen! Het bewijs van betaling der bijdrage is ter gemeentescretatie verkrijgbaar. Sluiting zwembad. De Gemeentelijke Bad- en Zweminrichting zal dit seizoen worden gesloten op 29 September a.s. GROOT GOUD* 0

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1