actba ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EEN GOUWENAAR VERTELT. Wat miet morgen doen? WeecfccLM NUMMER 32 VRIJDAG 21'SEPTEMBER 1945 RedactieL.J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rljksen DrukkerDrukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M. J- van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p.w25 ct. Losse numm. lOct Een lange weg naar New-York. De strijd tegen den Jap. II (Slot). Later is gebleken, dat de 63 overlevenden van de 300 opvarenden van de „Zaandam"' in Brazilië aan land zijn gekomen bij de rivier de Bareirenhas. De toestand waarin de overlevenden verkeerden was vrijwel hopeloos. De onbewoonbaarheid van de streek waar geland was, bracht velen aan den rand van de razernij. Sommigen waren zelfs zoo overspannen, dat men voor krank zinnigheid vreesde en de ongelukkigen moesten daarom worden vastgebonden. Evenals hij dat bij de redding van de drenkelingen na de torpedeering van de „Zaandam" had gedaan, toonde de heer Adriaansz, zooals ons uit zijn relaas bleek, ook hier zijn Hollandsche nuchterheid Zakelijk pakte hij de koe bij de horens. Er zou op verkenning worden uitgegaan, terr wijl het overgroote deel van de overlevenden op het strand zou achterblijven. Na een moeilijke tocht bereikte de heer Adriaansz een dorpje waar eenige Portugeesche visschers woonden. Het contact met de buitenwereld was hersteldOok een andere verkenning leverde resultaten op. Na verkregen inlichtingen gingen de man nen op marsch en bereikten zij tenslotte een dorp, waar regelmatig een Amerikaansche Boeing landde. In drie vluchten werden de mannen nu naar het eiland St. Louis ge vlogen. Hier lig een Noprsch scheepje, dat echter te klein was om alle mannen te vervoeren. Per vliegtuig komt onze verteller in Miami aan. Na wat strubbelingen weet hi) New-York te bereiken. Hier liep hij zonder eenige bezittingen, In een tropen- costuum in het hartje van den winter door de straten van Amerika's hoofdstad. 'Hij zit echter niet bij de pakken neer en binnen drie weken is hij op weg naar S. Francisco, waar hij zich zal inschepen om deel te nemen aan den strijd tegen den Jap. Hij maakte de bijna ontelbare landingen mee, die in de Stille Oceaan zijn uitgevoerd. Hij nam deel aan de operaties bij de Marshall- en Gllberteilanden, op Guadalcanar, Nieuw Guinea, Philippijnen, Saipan en tenslotte op Iwo Sjlma, kortom, te veel om op te noemen Op {Kerstavond vorig jaar lag hij voor Gypn op Samowar in de Philippijnen-groep. Men behoeft niet sentimenteel te zijn, doch op Kerstavond gaan de gedachten van iemand, die ovejr de wereld zwerft, onwillekeurig naar de plaats, waar zijn dierbaren wonen. Maar veel tijd om na te denken wsqjpr niet. Want twee Japansche zelfmoord vliegtuigen lieten hun torpedo's op de „Sommelsdijkwaarop de heer Adriaansz toen voer, los: Het schip wordt getroffen. De munitie moet in veiligheid woeden gebracht en gaat dus overboord. Deze aanval kostte enkele leden van de bemanning het leven. Het schip moest naar Amerika worden gebracht om gerepareerd te worden. Midden op de Oceaan vindt men een Li berty-schip, dat zonder bemanning ronddrijft. Bij een onderzoek werd vastgesteld, dat het schip door een torpedo was geraakt. De be manning had het schip verlaten en was waarschijnlijk doof de Japanners gevangen genomen. Het schip moest door de ..Sommels dijk aan zijn lot worden overgelaten. Met het Liberty-schip de „Capelle" vertrekt de heer Adriaansz naar Holland. Ruim vijfjaar had hij onze kustgn niet meer gezien. Zelden had hij bericht ontvangen, zoodat het niet moeilijk iPvoor te stellen, welke gevoeleas in bem omgingen. Groot was zijn verbazing toen hij de verwoestingen in IJmuiden ia oogenschouw nam. In spanning reist hij naar Gouda en treft daar gelukkig alles wel aan Vol lof spreekt de heer Adriaansz over onze Hollandsche zeelieden, die Zoo gunstig bekend staan. Op zijn reizen ontmoette hi tweemaal een Gouwenaar. De eerste was de heer B. Jaspers, die op de Ombillin voer en getorpedeerd was, de andere was de heer C. Goedewagen. Het speet hem, dat hi; moest constateeren, dat tengevolge van ver schillende omstandigheden waarschijnlijk, de belangstelling voor dienstname bi) de koopvaardij bij het huidige jonge geslacht niet groot was. Hij hoopte, dat hierin weer een verandering ten goede zou komen. Zijl yerblijf in Gouda is slechts van korte auur Maandag a.s. vertrekt de ..Gapelle" weer naar New York. Hij wil voldoen aan zijn vaarpllchten want, zooals misschien bekend is, heeft de Nederlandsche regeering een hal!: jaar na het eindigen van den oo-log nog de beschikking over het perseneel van de koopvaardij. Wij wenschen den heer Adriaansz een goede reis toe en hopen, dat de ver laagens, die hij koestert, spoedig in ver vulling zullen gaan. Eereschuld en Dankbaarheid. Nadat de werkstukken van de oorlogs gewonden in verschillende etalage's zijn ge- - exposeerd, is deze week een aanvang gemaakt met het vaststellen van de prijzen. In de afgeloopen week heeft de tijd hier voor ontbroken- Thans 'bood de Heer Van der Veer, Lange Tiendeweg, uit eigen beweging aan.denver- 'koop van werkstukken ter hand te nemen. De leden van het Comité, die allen in be trekking zijn, ontbreekt hiervoor de tijd. Zoodra aan het einde van de week alles geprijsd is, wordt de verkoop, die buiten de bestellingen van de tentoonstelling valt, door den heer Van der Veer ter hand genoAen. Dit geschiedt geheel belangeloos, hetgeen van zelf sprekend door het Comité ten zeerste op prijs wordt gesteld. Voorts valt er nog melding te maken van verschillende schenkingen. Zoo bracht een collecte tijdens een feest avond bij de N.V. Verheul, Waddinxveen, f 88.92 op. De in de feest week-gehouden tooneelvoor- stelllnf „De Ridder van den Kousenband welke door de vereeniging „Nieuw Leven werd gegeven heeft een netto bedrag van f 425.58 opgeleverd. De buurtvereeniging „Trotfw en Vriend- schap" tenslotte droeg een bedrag van f 35.55 af. Namens de militaire oorlogsslachtoffers betuigt het Comité alle gevers hartelijk dank. Liefdadig zweven. De zweefmolen-eigenaar J. Vet uit Gouda heeft zijn etablissement gratis ter beschikking gesteld voor liefdadige doeleinden op 21, 22, 24 en 25 September. De prijs per rit kan naar verkiezing worden vastgesteld. De ge- heele opbrengst is ter beschikking van lief dadige doeleinden en zal door den burge meester worden verdeeld. Kantongerecht. Strafzitting van 12 September. Veroordeeld zijn wegens: Het ten verkoop voorhanden hebben van brood met een te laag gewicht aan droge stof, G. N. v. L. te Gouda, f 25 subs. 10 d. hechtenis en f 40 subs. 10 d. Het ten verkoop voorhanden Jiebben van melk met een te laag vetgehalteH. A. v. D. te Waddinxveen, f 300 subs. 30 d. en 7 d.; C. A. H. te Moordreaht, f 75 subs. 15 d. C. J. v. H. te Stolwjjkersluis, f 75 subs. 15 d.A. M. S., veetlouder te Reeuwijk, 7 d. voorw. met een proeftijd van 1 jaar en f200 subs. 20 dagen. Het ten verkoop voorhanden hebben van worst met een te hoog vochtgehalteG. den B.-v, d. W- te Waddinxveen, f 40 subs. 10 d. Wegens het in gevaar brengen van het algemeen verkeer, waardoor een aanrijding ontstond: H. R. H. te Ouderkerk a. d. IJssel, f 10 subs. 5 d. Niet gebruiken van een bestaand rijwiel pad, A*. v. d. E. te Delft, f 2.50 subs. 1 d. A. W. D. te 's-Gravenhage, schuldig zonder toepassing van straf. a Niet kenbaar maken van verandering van richting, Th. G. M. v. Sch. te Schoonhoven f 1.50 subs. 1 d. Niet onder zijn hoede houden van een gevaarlijken hond, D. den H. te Bergambacht, f 5 subs. 2 d. en G.L. den H. te Bergambacht f 25 subs. 5 d. In een café de veiligheid van personen (met een mes) bedreigen, terwijl hij „tn staat van dronkenschap verkeerde, A. den O. te Lopik, vrijspraak. Verrichten van werkzaamheden aan een opénbaren weg zonder de noodige maat regelen te nemen oki voorbijgangers tegen mogelijk gevaar te ^aarschuwen, Th. H. te Hekendorp, f 15 suds. 5 d. Als Uw naam ligt tusschen LUBBE en v. d. SCHOUW moet U tusschen 9 en 12 of tusschen 12.30 en 2 uur in het gymnastieklfkaal aan de Peperstraat komen. U moet medebrengen 1. Tweede stamkaart gezinshoofd: - 2. Brandstoffenkaart T 509 3. Alle inlegvellen 508 der gezinsleden: 4. Tien gulden oud geld per inlegvel, in biljetten van f 10.- of hooger. U ontvangt: 1. Voor bon 51 van de brandstoffenkaart, een geldkaart „A" 2. Voor bon 25 van elk inlegvel dat U inlevert, f 10.- nieuw geld. Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag De ijssport en N. V. ,H. Eigenlijk is het niet N. V. H., dat de ijssport beoefent, maar zijn het de ijsbereiders, die tante Volksherstel hebben gevraagd te komen kijken, als zij hun tweedaagsche rijtocht door Gouda maken. Bovendien krijgt tante-lief dan nog alle recettes Alles ten bate van Venlo. Héél Gouda moet Vrijdag en Zaterdag ijs eten. Zelfs al zou het weer zijn om de kachel aan te maken Dc Goudsche H^.S>Yerceniging Maandag 17 Sept. hield de Goudsche H. B. S.-vereeniging haar jaarlijksche alge- meene ledenvergadering, waarop o.m. een bestuursverkiezing werd gehouden. Voor het vereenigingsjaar 1945-"46 is het bestuur als volgt samengesteldJ. Geverink Jr., voorz. mej. D. Cabout, secr., mej. L. Klim, penn 4*/1J. Ogicr Co. weer in eigen home. Het kantoorgebouw van de Fa. M. J Ogier 6 Co., werd in Januari 1944 door de Duitschers gevorderd. Spoedig trok de Ortskommandant er in, wanthet gebouw lag hooger dan zijn verblijf aan de Katten- singel, en met inundaties moet men nu eenmaal rekening houden. Na de capitulatie was het gebouw eenige maanden door het M. G. gerequireerd. Thans is het gebouw vrijgegeven en de Fa. Ogier zal met ingang van Maandag 24 Sept. a.s. haar oude haardstede wederom, en laten wij hopen voor zeer langen tijd, betrekken. De treinenloop uitgebreid. Met ingang van Maandag a.s. wordt de treinenloop nogmaals uitgebreid en wel- met de volgende treinen Woerden v. 6.59, Gouda a. 7.19, en Gouda v. 7.32, Woerden v. 7.58, Utrecht a. 8.30. Deze treinen loopen alleen op werkdagen Biljart-competitie. Maandag 24 September begint de tyljart- competitie van 1 et district Gouda voor de aangesloten vereenigingenbij de Nederlandsche Biljartbond. Hieraan nemen deel 28 clubs die met 85 teams .n drie klassen spelen, In totaal worden ruim 500 wedstrijden gespeeld. De diverse arbiters zullen zullen in de komende wintermaanden ongeveer een kwartmillioen caramboles te verwerken krijgen. Ernstig ongeval. Hedenmorgen tusschen 10 en 11 uur is er bij de Gouwe Brug een noodlottig ongeval gebeurd, dat aan de wegopzichters L. de Vries en W. Wijdsman het leven heeft gekost. Genoemde heeren waren bezig met inven tarisatie en hebben waarschijnlijk geen acht geslagen op een naderenden trein. Zij raak ten onder de trein en werden op slag gedood. De stoffelijke overschotten zijn naar het v. Iterson-Ziekenhuis overgebracht. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N.M.I. Zwaar bewolkt, tijd. opklaringen, iets koeler, plaatsel. eenige regen, matige in de kuststreek, tijdelijk krachtige wind tusschen Z. en Z,-W. Pot geen zinken geld op. Dc politie heeft opdracht streng op te treden tegen hamsteraars van zinken geld. Men mag NIET MEER dan f10. aan zink in zijn bezit hebben. Strenge maatregelen zullen worden genomen. Wat is er in Gouda te doen? Vrijdag 21 Sept., Concordia, 8 uur. Ver gadering N. V. B. SprekersDs. D. ter Steege en Kapitein Dr. H. Brugmans. Thalia-TheaterVrijdag l.m. Woensdag Pépé le Moko". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag „De Vloot waarop wij dienen". Réunie Vrijdag t.m. Donderdag, „Je kunt het toch niet meenemen". Vanaf Vrijdag op de MarktCircus Renz; WAT GEBEURDE ER? 21 September. 1944 Valburg ten W. van Eist, en Beek veroverd. Razzia's in Amsterdam. 1939": Goebbels dementeert verontwaardigd de geruchten over schending van Nederlands en België's neutraliteit. Roosevelt stelt Congres voorCon tant betalen en zelf halen (Cash and Carry), Burgerlijke Stand. GEBOREN18 Sept., Wilhelmus P. F., zoon van A. Stolk en M. C. van der Hulst, Krugerlaan 93 - 15 Sept., Peter, zoon van P. J. Broekhuisen en Th. M. Esser, O. de Boompjes 91 - 18 Sept., Gerardus L. H., zoon van H. A. van Leeu.wen en G. Leijgraaff, Goej.verw.dijk 8. GEHUWD: 18 Sept., P. den Ouden en A. Zandvoort - 19 Sept.: M. Koot enG. Joageneel - J. A. de Jong en S. Th. Smitskamp - W. Kijk in de Vegte en J. Versluis. OVERLEDEN: 15 Sept.: A. Molenaar, 8 j. - 16 Sept., C. Vermaas, 5 j. - 17 Sept., A. Kamps, 35 j.. geh. met A. Melkert - A. L. H. Walpot, 72 j. DISTRICTS-NIEUWS. WADDINXVEEN. Begrafenis J. Berghuis. Donderdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats te Voorburg het stoffelijk over schat ter aarde besteld van den heer J. Berg huis, in leven Directeur van de N.V. Stoom- meubelfabriek v/h. van Schaik en Berghuis. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door den heer Hoek, oud-hoofd eenér bijzondere school alhier, die den overledene herdacht als vriend, en er vervolgens op wees, welke belangrijke plaats de overledene als lid der Gereformeerde Kerk als bestuurslid van de vereeniging voor Chr' Nationaal schoolonderwijs en als bestuurslid van de Waddinxveensche meubelfabrikaaten- bond in de gemeente heeft ingenomen. Spr. legde vooral den nadruk op de stipte recht vaardigheid die de ontslapene in zijn leven aan den dag legde. Daarna voerde de heer Holmer het woord namens het personeel der fabriek, er op wijzende, hoe hun patroon steeds een lichtend voorbeeld is geweest voor zijn ondergeschik ten, steeds er op werkende het beste product te leveren en hiervoor het volle pond van zijn personeel vroeg. Spreker legde er speciaal den nadruk op, dat, in tegenstelling tot het geen vroeger op een begrafenis van een lid van het personeel werd beweerd, de heer Berghuis nimmer één vloek tot zijn knechts heeft gezegd, wat hem. Christen als hij was, zoo sierde. De heer Dijs, sprekende namens de meu belfabrikanten dankten den overledene voor alles, wat hij in het belang van de industrie heeft gedaan, waardoor de Waddinxveensche meubelindustrie een zoo goeden naam ia Nederland heeft verworven. Ds. Bavink herdacht den overledene als Christen en sprak daarbij als zijn overtui ging uit, dat hét. leven voor den heer Berg huis niet bij zijn begrafenis zou zijn afgesloten, doch dat ook voor hem de opstanding zou komen, opdat hij zijn plaats bij God zou kunnen innemen. Ds. Bavink besloot met het bidden van het „Onze Vader", De oudste zoon van den overledene dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen, 3

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1