ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Wat is Personatistisch'Sociaiisme Vat maat Maasdag doen? Nederland moet worden vergroot. NUMMER .33 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1945 Geslaagde vergadering van de N.VJB. Wat is er in( Gouda te doen! PEK ASPERA AD ASTBA EEND MAAKT RedactieL. A. v. d. Steenhoven Mr: A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M, J. van Lóón Burl: Markt 20,Gouda.Tel.309* Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. lOct In de vrijwel gehee^ gevulde Zaal van „Concordia" hield de Goudsche afdeeling van de Ned. Volksbeweging haar eersten grooten avond. Na een kort inleidend woord van den voor zitter, den heer Sluiter, nam'Ds. D. Ter Steege het woord. Tot onderwerp van zijn rede had deze spreker gekozen: „Het Per sonalisme der N.V.B." Het personalisme, dat nieuwe woord, die nieuwe idee, grijpt onweerstaanbaar om zich heen, aldus ving Ds. Ter Steege aan. Er is veel critiek op dat woord, dat nog niet overal begrepen wordt. Om een duidelijk voorbeeld te geven van personalisme is het goed om ons den toestand voor oogen te stelle?, zooals die in de afgeloopen 5 jaren geweest Is. Het Nat. Socialisme wilde god heden maken; de waanzin vaa de collect! vlteit heerschte alom. Thans zitten wij in de ruïnes', geestelijk en materieel en wij dienen opnieuw te beginnen. De Ned. Volkibew. is op zoek naar raenschen, waarin nog per soonlijkheid schuilt. Alleen persoonlijkheden kunnen medewerken aan den wederopbouw van ons land en van de wereld. Het tegengestelde van de persoonlijkheid is het individu, dat eischt vrij te zijn in al zijn doen. Het individu komt nooit tot een daad in het belang van zijn naaste. Het is als een atoom in een sociaal luchtledig. De scheppende persoonlijkheid kan zich alleen in vrijheid ontwikkelen, zoo betoogde Ds. Ter Steege, doch zonder die vrijheid als hoogste norm te aanvaarden. De antithese en de klassenstrijd zijner,jd, inderdaad, ze zijn er Doch dat behoeft toch geen reden te zijn. dat wij niet samen zouden knnnen werken Wat doet een rang of stand ter zakë Men is groepen voor geheel de gemeenschap en niet alleen voor zijn eigen groepje of kerk. Laten wij trachten op deze basis tot een hechte samenwerking te komen, met volledige terzijdestelling van alle kleine groeps- of eigenbelangen, alleen dan kunnen wij Neder land weer groot maken. In die worsteling, zoo besloot Ds. Ter Steege zijn gloedvolle rede, wil de N.V.B. U ondersteunen, opdat ook U een persoonlijkheid zal kunnen worden- Na een korte pauze nam Dr.H. Brugmans het woord, die het Socialisme van de N.V.B belichtte. Politiek is een zaak van beginsel, zoo begon spr. Achter al onze daden, heet ons doen, moet een beginsel en een overtui ging staan. De N.V.B. stelt de geestelijke vernieuwing voorop. Dat blijkt ook uit hel programma van de N:V.B., het programma, dat ontstaan is uit samenwerking van men- schen van allerlei politieke èn geestelijke op vatting en herkomst. Binnen de muren en prikkeldraadversperringen van het concen tratiekamp is dat programma gegroeid. Niet zonder moeite. O, neénl Vaak hebben wij gedacht het ideaal niet te zullen bereiken. Maar even vaak keerden wij terug tot het punt, waar wij gederailleerd waren en begon nen daar opnieuw. Zoo hebben, wij in sa menwerking den grondslag gelegd voor de N.V.B. Wij hebben iets van onbaatzuchtig heid overgehouden uit dezen oorlog, een wil om alleen met de centrale belangen te reke- oen.JIn dezen tijd leorde „Links" van „Rechts De Nederlandsche Volksbeweging NU OOK IN GOUDA In de zeer druk bezochte ver gadering van gisteravond namen tal- loozen kennis van de geestelijke en politieke wederopbouw, die de Nederlandsche Volksbeweging voor staat. Na dezo indrukwekkende woorden, volge NU de DAAD. Geeft U NU in onderstaande coupon op en blijft niet ter zijde staan. en ook omgekeerd. Na het uiteenvallen van de oude partljgroepeefingen hielden de recht- schen hun beginselen over, terwijl de link- schen alleen konden discussiëeren over wat was. De slaperigheid van het christendom heeft veel schade toegebracht,aan de sociale toestanden. Nu gaat het nieuwe over heel Europa. De socialisten hebben een groote geeste lijke winst geboekt, terwijl rechts heeft ge wonnen aan programma. Wij zijn gewend geraakt aan moraal-ioosheid en rechteloos heid. Wij moeten weer leeren vaste normen te aanvaarden. Ontplooi Uw persoonlijkheid in Uw eigen omgeving, zoo riep Dr. Brug mans uit, en denk aan het oude gezegde „Weest Uws broeders hoeder Socialisme wil zeggen, dat het economische leven draait voor de welvaart van allen. Daarvoor kan alleen en uitsluitend de over heid zorg dragen, die alle toestanden kan overzien. De regeering is de eenige instantie die kan zorgen voor het algemeen welzijn. Min. Schermerhorn heeft ons gezegd, dat de armoede gelijkelijk verdeeld moet worden. Doch dit is armoede in soberheid, een armoede, die echter perspectief biedt en bil lijk over allen is verdeeld. De N.V.B. gelooft niet aan socialisatie als geneesmiddel voor alle kwalen. De bedrijven moeten niet gericht zijn op het behalen van een zoo groot mogelijken winst. Zij dienen gericht te zijn op de gemeenschap. Sociali satie is het middel, waardoor de gemeenschap belang kan krijgen bij het bedrijf. Socialisme wil ook zeggen.dat de levens kansen voor iedereen gelijk zijn. Die gelijk heid van kansen dient ook tot uiting te komen in het onderwijs en de onderwijs politiek. die nu zoo hopeloos is vast geloopen. Socialisme wil zeggen, dat wij betrokken zijn bij de bedrijfspolitiek. De gemeenschap heeft ontzettend veel last van kortzichtige ondernemers. Dat is wel duidelijk bewezen door het gebenrde in Rotterdam. Verant woording is de bedrijfsleider niet alleen ver schuldigd aan de aandeelhouders, maar ook aan de medewerkers in het bedrijf. Wij zijn internationalisten geworden, de neutraliteit behoort tot het verleden. Maar bovenal zijn wij patriotisten, die gedragen worden door gevoelens. Vaderland, dat be- teekent verbonden zijn met het eigen land, dat van ons is. Dat beteekent verbonden zijn met onzen eigen geest. Alle tegenstellingen, die er bestaan, liggen tusschen de grenzen van onzen nationalcn nood en nationale roeping. Nederland moet in het hart staan van Europa. Maar eerst, zoo besloot Dr. Brugmans, moeten wij den weg vinden naar eigen socialisme. Na het zingen van het Wilhelmus glug men uiteen. Veel stof tot overdenken was er dezen avond meegegeven en wij vertrouwen met den voorzitter, dat velen, die dezea avond een beter begrip omtreat het streven van de N.V.B. hebben gekregan, zich ook als lid zullen willen aanmelden. Heer Mevr. Me). Adres Naam: Plaats.. Straat No. Wenscht lid te worden van da N.V.B. De Familie-Dictator. Oader dezen .titel werd gisteren, vooreen nitverkochte zaal, door detooneelvereeniging „Tot ons genoegen", deza comedle opge voerd, Gezien het feit, dat dillettanten dit tooneelstuk speelden, mag T. O. G. opeen succesvollen avond terugzien. Als een der beste medespeelsters mogen wij wel noemen, mej. S. Zeverboom, die hnar rol volkomen beheerschte. Lof aaa dea regisseur, den heer van Eek, die tevens, wagens ziekte van G. Palsgraaf, de rol van huisknecht, zter ver dienstelijk speelde. Ook de anderen mede spelers gaven het gegeven goed weer, al ontbrak het In sommige scènes wel iets aan vlotheid en had aan het uitspreken van onze taal meer zorg besteed kunnen worden. Al met al heeft het publiek zich kostelijk ver maakt, terwijl voor degenen, die deze avond niet konden bijwonen, hier toch nog gelegen heid voor bestaat op 29 November a.s. Tevens willen wij hier even vermelden, dat het batig saldo ten Igoede zal komen aan N.V.H. onder het motto „T. OiG,. helpt Venlo". Meerdere giften voor „E. en D." Als Uw naam ligt tusschen SCHRADER en VIJVER moet U tasschen 9 en 12 of tusschen 12.30 en 2 uur in het gymnastieklokaal aan de Peperstraat komen. a U moei medebrengen 1. Tweede stamkaart gezinshoofd; 2. Brandstoffenkaart T 509 3. Alle inlegvellen 508 der gezinsleden 4. Tien gulden oud geld per inlegvel, in biljetten van f 10.- of hooger. U ontvangt: -<* 1Voor bon 51 van de brandstoffenkaart, een geldkaart „A" 2. Voor bon 25 van elk inlegvel dat U inlevert, f 10.- nieuw geld. J Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag De buurtver. „Prins Bernhard" (v. Strijen straat) droeg een bedrag van f 60.— af, zijnde de opbrengst van een tijdens de feest- week gehouden collecte. Ook aan deze gevers hartelijk dank. Jan van Beek. f Op 47-jarigen leeftijd is te Woerden, na een kortstondige ziekt», overleden, de heer Jan van Beek, koordirigent, die hier inGouda ongeveer 23 jaar directeur was van de Chr. Zangver. „Hosanna" en vafi/ de onderafdee- lingea Meisjes- ea Kinderkoor. Zeer velen ia onze stad zullen zich vooral de jaarlijksche kinderuitvoeringen in den Nieuwen Schouwburg herinneren. Na een gedwongen rust van 3 jaar, zou den juist deze week de repetities van het kinderkoor weer beginnen. Wijziging. In de treinenloop is een kleine wijziging gekomen. Vertrek Den Haag 7.12 Aankomst Gouda 8.03 Vertrek Gouda 16.35 Aankomst Den Haag 17.22 Deze treinen stoppen in Voorburg en rijden alleen op werkdagen. Wanneer gaat het Sportfondsenbad open? Velen slaan met belangstelling het herstel van het normale leven gade. Wat echter lang op zich laat wachten is de openstel ling van het Sportfondsenbad. Wat is de reden, dat deze bron van volkshygiëne nog steeds gesloten blijft? Wat is het? Gebrek aan kolen? Is hier geen mouw aan te passen? Is het niet van groot, algemeen belang, dat het bad wordt geopend? Laten de instanties, die hun medewerking voor het openstellen moeten verleenen, beseffen van welk een belang het bad voor de geheele Goudsche bevolking is. Ongetwijfeld kaa er met goe den wil veel worden bereikt. Gouwenaar neeaat deel aan de Nederlandsche kampioenschappen op den weg. Op Zendag 23 September zal onze stad genoot, de heer J. Hofstede deelnemen aan de wedstrijden om het Nederlandsche wielen kampioenschap op het Canbey-circuit te Valkenburg. De „Jodan-Boys". Zaterdagmiddag a.s. om half vier spelen de „Jodan Boys" een wedstrijd tegen een P.T.T.-elftal. Dc competitie van „Damlust". De uitslagen van de 3de ronde van de competitie van de Damvereeniging „Dam- Just" luiden: J. L. Bol-A. Kooi1-1 P. Versloot—C. Molenaar 0—2 A. Boer—A. v. Beuzekom 0—2 P. ZwartM. Vermeulen 11 P. Verboom—S. J. Schrooder afgeb W. Verhoeven—J. de Bode 2—0 A. Kooi—A. de Frankrijker 0—2 M. Zijlstra—S. Abbee 2—0 P. Schouten—P. Tom 0—2 H. v. Eijk—A. Roodenbach 2—0 Gerhards 4... 2 Thalia-Theater: VrijdagV i.m. Woensdag „Pépé le Moko'\ Schouwburg-Bioscoop Vrijdag tot en met Woensdag „De Vloot waarop wij dienen". Rènnie: Vrijdag t.m. Donderdag, „Jekunt het toch niet meenemen". Vanaf Vrijdag op de Markt Circus Renz WAT GEBEURDE ER? 22 September. 1944: Priijjs Karei benoemd tot Regent van België. ,1943: Duitschers ontruimen Sardinië en Corsica. Priluki en Krasnograd door de Russen bevrijd. Het Duitsche slag schip „Tirpitz" in de Alpenfjord gei torpedeerd. Gevangen Duitsche generaals richten in Moskou een Duitsch comité op. 1942: Vier Nederlanders zijn naar concen tratiekampen overgebracht wegens het verbergen'en over den grens brengen van Joden, het verschaffen van val- sche persoonsbewijzen en het ver stoppen van Joodsche vermogens waarden. 1940: Japanscbe troepen trekken in overleg met Vichy Indo-China binnen, USA overwegen tegenmaatregelen. 1939: Generaal Von Fritsch voor Warschau „gesneuveld". Duitsch-Russischede marcatielijn vastgesteld. Tijdens e«n 40-jarige bruiloft werd op J. Blokland—N. Gerhards 2—0 initiatief van den Heer D. de Klerk een C. de Pater—J. Backer 2—0 collecte gehouden, welka f 30.60 opbracijt. |,J. Backer—P, Schouten 2—0 PREDIKBEURTEN. Zondag 23 September 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur v.m. Ds. Gerh. Huls. 5 uur nam. Ds. A. C. Korevaar. Westerkerk 16 en 5 uur Cs. De Vos van Beesd, v.m. jeugddienst. Vereen, van Vrijzinnig Herv. Ned. Herv. Kerk te Moordrecht 10 uur, Ds. A. Donker, Doopdienst. Kleine Kerk, Peperstraac 128, 7 uur n.m. Ds. M. J. W. Zevenboom van Berkenwoude. OnderwerpHadad wil veranderen (Kon. 11 22.) Vereenig. Calvijn, Turfmarkt, geen dienst. Rem. Geref. Gem. 10.30 u. Ds. J. Nienhuis Evang. Luth. Kerk 10 u. Ds. J. j. Simon. Oud-Kath. Kerk 10.30 uur. Pastoor Giskes. Geref. Kerk 10 en 5.u. Ds. W. S. Pontier van Maasdijk. j Geref. Zondagschool „Jozef, Groen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart veor 3 tot kwart voor 4. Vrijgemaakte Gereform Kerk 8.30 Christ. Geref. en 4 uur Remonstr. Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur Ds. de Blois. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. J. H. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Ds. Joh. v. Weizen. Vrije Evang. gem. 8.30 uur Kleine Kerk en 5.30 uur n.m. gebouw Zeugestraat 38, Ds. H. C. Leep. Leger des Heils. 10 uur, Heiligingsdlenst, 7.30 uur Openbare Kerkelijke Samenkomst. Dinsdag 7.30 u. Ledenvergadering Donderdag 7.30 uur Openbare samenkomst. Leiders: Majoor en Mevrouw Wels. Dokters- en Apethekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. A. Kettler, Gouwe 166. Dr. H. A. M. Eykman, Westhaven 63. Apotheek Dee, Westhaven 14. J Vergrooting van ons land geeft de ge legenheid tot vergrooting van den export en verkleining van den import (o.a. door productie van steenkool, olie, 'cement, kalk, hardsteen, kali, zout en graan). Daardoor kan de door den oorlog ver stoorde handelsbalans in evenwicht wor den gebracht en onze bevolking veel eerder van de noodige artikelen worden voorzien. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1