Uit het militaire opleidingskamp in Engeland. De heer L. A. Achterberg, een Gouwe naar, die momenteel in Engeland zijn mili taire opleiding geniet, schrijft ons o.m. het volgende: Dicht bij de stad Worcester liat het kamp Malveren Hills, waar de Conrp. Gezags- troepen zijn opleiding voltooid. De omstan digheden, waaronder dat geschied zijn uiterst gunstig en alle Hollandsche jongens maken het dan ook uitstekend. Het eten en de rookerij laten niets te wenschen over. Het kamp bevat circa 3000 man uit alle deelen van ons land, die het goed met elkaar kunnen vinden. De Koninginnedag is natuurlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan en werd met een groote parade gevierd. Spoedia hopen de jongens doorgezonden te worden naar Australië, om van daaruit naar Ned.-Indië te gaan. Het is te hopen, dat meer Gouwenaars het voorbeeld van den Heer Achterberg zullen volgen, zoodat men naderhand zal kunnen zeggen: Gouda droeg ook zijn steentje bij in de. bevrijding en heroprichting van Indië. Sluiting P.T.T.-kantoor. Gedurende de inleveringsweek van 26 September t/m 2 October a.s. zal het P.T.T.- kantoor gesloten zijn voor de behandeling van alle geldzaken, t.w.postwissels, post- bewijzen, postchèques, girostortingen, qui- tanties, postspaarbank, belastingbetalingen, ongevallenwet en ouderdomsrente. Alleen de zegelverkoop, behandeling van aangeteekende stukken, telegraaf en telefoon blijven geopend (loket I). Het inleveren van oud papieren geld kan aan de 5 overige loketten geschieden van 9 tot 17 uur. BINNENLAND. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Zeist. In het mooie Zeist is de villawijk bij de Laan van Beek en Rooye en Ernst Casimir- laan gelegen. In het hoekhuis nr. 2 wonen de heer en mevrouw Pool. De heer Pool is hoofd van den distributiedienst te Zeist. In den bezettingstijd heeft het echtpaar Pool, behalve het op eigen gelegenheid distri bueeren van 3500 distributiekaarten per vier jweken, heel veel illegaal werk verricht. In de woning bevond zich bovendien nog een keurige schuilplaats, geschikt voor het on vindbaar opbergen van 15 personen. Regel matig waren hier „gasten" meermalen de volle bezetting. Juist een week voor zes Engelschë officieren een vast onderdak bij het moedige echtpaar zoudfen krijgen, was het voor den heer Pool geraden om zelf het huis te verlaten en een goed heenkomen te zoeken, nog maar juist op tijd, zooals al gauw bleek. Verscheidene bezoeken van de huiszoekingen door de S.D. heeft mevrouw Pool daarna, met gunstig resultaat door staan. Noch 'de schuilplaats, noch de gasten werden gevonden. Bij het bezoek dat de Koningin aan het toen juist bevrijde Maastricht bracht, w«d de heer Pool aan Hare Majesteit voorge steld, die zich dankbaar liet inlichten. Na de algeheele bevrijding van ons land werd door H.M.'s adjudant, kapitein Bührmann, het contact met het echtpaar Pool wederom her nieuwd, en gisteren volgde zelfs een bezoek van kapitein Bührmann. Deze kwam de tijding brengen,dat Hare Majesteit zich .voorstelde een persoonlijk bezoek te brengen aan de woning van de familie Pool, waar van de geheimzinnige schuilplaats vooral de Koningin interesseerde. Om kwart voor drie kwam de Koninklijke auto in de Ernst Casi- mirlaan aan, waar de Landsvrouwe bij de familie Pool binnenstapte, vergezeld van Jkvr. de Beaufort en kapitein Bührmann. De Koningin, die, zooals bekend mag' worden verondersteld, zich bijzonder interesseert voor het ondergrondsche werk tijdens de bezetting, was een en al belangstelling, har telijkheid en eenvoud. H.M. stond er op om zelf te trachten de geheimzinnige schuil plaats in de woning op te sporen. Na een bezoek, dat een uur geduurd had, vertrok het hooge gezelschap. Weer luchtverkeer met Parijs. Parijs zal van Maandag 24 September af weer per vliegtuig bereikbaar zijn. Na de hervatting van de luchtlijnen naar Zweden en Zwitserland zal dus nu ook de Fransche hoofdstad in het Nederlandsche luchtnet worden opgenomen. Het vliegtuig, dat s morgens uit Parijs vertrekt, geeft op Schiphol aansluiting op de luchtlijn naar Zweden. Het spteekt vanzelf, dat ejr voor deze nieuwe verbinding, welke onderhouden wordt door de K.L.M. en de Lignes Aerien- nes Frangais'es, de nieuwe' naam voor de Air France, groote belangstelling bestaat. Nederlandsche verbindingsofficieren aan het werk. Dank zij de onvermoeide nasporingen van kapitein W. Kamphuis, verbindingsofficier van den Nederlandschen repatrieeringsdienst bij het 8ste corps, zijn in Noord-Duitschland een aantal kerkklokken uit Nederlandsche kerken en een groote hoeveelheid meteorolo gische instrumenten uit Nederlandsch bezit ontdekt. PERSZUIVERING. Perscommissie ingesteld. Tot 1 Jan. 1947 het tijdelijk persbesluit in werking. Woensdag heeft de Minister van Binnen landsche Zaken Dr. L. J. M. Beel de com missie van de Perszuivering geïnstalleerd en daarbij op aangedrongen, dat de commissie bij de vervulling van haar taak groote spoed zal betrachten. De Commissie is terstond met haar werkzaamheden begonnen. In het nieuwe persbesluit wordt bepaald, dat de redacteur, redactioneel medewerker of verslaggever van een blad, die tijdens de bezetting zijn taak op een dergelijke wijze heeft vervuld, dat mede hierdoor de natio- naal-socialistische beginselen of denkbeel den, of wel de idiologiën van den vijand ingang zouden hebben kunnen vinden, als mede hij, die door aanblijven in een leidende functie geacht moet wordeqtegen een ver vulling van een hierboven genoemde taak, geen bezwaar te hebben gehad, ontzet kan worden uit de journalistieke of leidende niet- joumalistieke functie bij een zoodanige onderneming. Het is verboden om van, door de perszuivering getroffen personen bijdra gen op- te nemen. Berechting van oorlogsmisdadigers. Tot vertegenwoordiger van Nederland bij de United Nations Warcrimes Commission is benoemd de Kapitein Luitenant ter zee Mr. M. W. Mouton, werkzaam op een af- deeling van het Departement voor de alge- meene oorlogsvoering, welke te Londen ge vestigd is. Uitzending van arbeiders naar de geteisterde gebieden. Het groote tekort aan werknemers in de geteisterde gebieden eenérzijds en het over schot van arbeiders elders vormen samen een wanverhouding, welke de regeering ge noopt heeft tot het riemen van een aantal maatregelen. Het kan niet worden geduld, dat velen werkeloos rondloopen en teren op de ge meenschap, terwijLelders, vooral in het Zui den, een enorn; gebrek aan werkkrachten bestaat. Het belang der samenleving ver- eischt, dat het tekort in de eene plaats wordt aangevuld uit het teveel in de andere. De Staatscourant van 17 September j.l. bevat een beschikking van het college van Rijksbemiddelaars, welke samen met een aantal maatregelen van het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw het commissariaat noodvoorziening en het Rijks arbeidsbureau in deze de noodige voorzie ningen treft. Deze komen hierop neer, dat aan aden eenen kant wordt nagegaan, welke arbei ders er in de geteisterde gebieden noodig zijn terwijl men aan den anderen kant nagaat, welke arbeiderskrachten er van elders kunnen worden uitgezonden. Door den werkgever zal in overleg met en waar noodig met hulp van het commissariaat noodvoorzie ning voor behoorlijk onderdak worden ge zorgd. Voorts krijgen de werknemers goed voedsel, geregeld verlof, terwijl voor ver voer zal worden zorggedragen, Het loon, dat de uitgezondenen ontvan gen, zal het ter plaatse van tewerkstelling geldende zijn, bovendien ontvangen de ge zinnen der gehuwden en der ongehuwde kostwinners, die in een hoöger geklasseerde gemeente wonen, een bedrag gelijk aan het verschil tusschen het in de woonplaats gel dende loon en het eerstgenoemde, met 3.— per week extra. Deze regeling treedt in werking op 1 Oct. a.s., nadien mogen werkgevers niet meer zelf personeel uitzenden, doch loopt alles over de arbeidsbureaux, van het voor dien datum aanwezige uitgezonden personeel dienen de werkgevers aan het Rijksarbeids bureau opgaven te verstrekken, benoodigd voor de uitbetalingen aan de gezinnen der werknemers. Werknemers, die niet voldoen aan een aanwijzing tot uitzending, verliezen wacht geld of overbruggingssteun; werkgevers, die zich niet aan de voorschriften houden zullen eveneens door strenge maatregelen worden getroffen. De regeering is zich bewust van het on aangename, dat er vooral voor. de gehuw den en hun, gezinnen in tewerkstelling buiten de woonplaats kan liggen. De nood der be woners van de geteisterde gebieden en het algemeene Nederlandsche belang maken dit offer echter noodzakelijk. Overname markten rundvee. De veehouders in Zuid-Holland worden er op attent gemaakt, dat met ingang van Maandag 1 October 1945 wekelijks de vol gende overname markten rundvee gehouden zullen worden: Maandag: Gorinchem; Dins dag: Rotterdam; Woensdag: ZcJetermeer, Woerden, Middelhamis, Den Haag elke 14 dagen 3/10, 17/10, enz.; Donderdag: Delft, Gouda en Vrijdag: Leiden, Dordrecht. ij door zijn streven naar rienden verliest en alléén Reunie-Bioscoop. You can't take it with you. Kirby, een groote staalmagnaat wil voor uitbreiding van zijn concern en om zijn concürrcnt Ramsey ten val te brengen, be slag te leggen op een groot blok huizen. Hij wordt hierin echter gedwarsboomd door Martin Vanderhof, (Lionel Barrymore), die niet van plan Is het in zijn bezit zijnde huis te verkoopen. Kirby's zoon (James Steward) die zijn Vader zal opvolgen, wordt verliefd op zijn secretaresse (Jean Arthur), die later een kleindochter van Vanderhof blijkt te zijn. Hierdoor komt Kirby in aanraking met Vanderhof en zijn familie die op een voor hem onbegrijpelijke wijze leven. Na tal van dolle scenes belandt het heele stel eindelijk in de gevangenis en daar komt Kirby tot bet inzichi macht ali zijn over blijft. Als later zijn zoon hem ook verlaat, laat Kirby alles in de steek en in de familie kring van Vanderhof komt alles toch nog in orde. Deze film, die ons in een echte „voor- oorlogsche" toestand verplaatst, geeft meer ontspanning door zijn talrijke lach-scenes dan de tot nu toe vertoonde oorlogsfilms en is, daarom zeker de moeite waard om gezien te worden. Schouwburg-bioscoop. De vloot, waarop wij dienen. „In which we serve" geeft de geschiedenis van een Engelschen destroyer weer. En daar mede een deel van de geschiedenis der op varenden en hun familieleden... en daarmede een stukje historie van de meoschheid. Het wordt zoo sober en zonder hinderlijke propaganda in beeld gebracht, het harde, heldhaftige' leven van de zeelieden, die met nooit genoeg te waardeeren vanzelfsprekend heid hun plicht doen en vechten tot den ondergang van hun schip. In 't kort komt het verhaal hierop neer. De destroyer „Torrin" gaat onder bij een vijandelijken aanval in de buurt van Kreta. Ben deel der overlevenden vindt z'n vo»r- oopig behoud bij een vlot, waar zij hulp afwachten. Beurtelings gaan ieders gedachten naar huis en naar vroegere gebeurtenissen in het 'leven, die natuurlijk alle verband ïouden met hun schip, dat bij allen nummer één is. Vaak ontroerend, dikwijls humoristisch, altijd spannend, is de film tot een kostelijk stuk menschelijkheid en tot een monumen voor den heldhaftigen strijd om het. bestaan det menschheid geworden. Noel Coward schreef het manuscript voor de film, regisseerde haar, maakte de muziek er voor en speelde er de rol van den kapi tein in. Pépé le Moko. De sfeer van de Kaashba, de achterbuurt van Algiers, de levenswijze van de onder wereld, die er hulst, dat alles is treffend getypeerd in de film „Pépé le Moko", die deze week in Thalia vertoond wordt. Pépé, een beruchte Parijsche figuur, heeft er zijn toevluoht gezocht. Wij leeren zijn omgeving kennen en ook de politie-inspec- teur Slimane, een pracht type. Een vrouw uit de betere wereld, die door een toeval in de omgeving van Pépé komt, wordt de aanleiding tot zijn ondergang. Hij raakt ap haar verliefd en verliest de voor zichtigheid uit het oog. In de stad, waar hij zich heen begeeft, wordt hij gearresteerd. Het zou te ver voeren élle finesses hier te vermeldende details van een strijd om het bestaan, die ons aangrijpend wordt voorgesteld. örachtig zijn de opnamen der gelaatsstudies weergegeven. Een van de sterkste' en meest gedurfde scenes is wel de dood van Régis, den verrader. Echt en doorleefd Fransch is het, wanneer deze ongelukkige in zijn val bet lawaaierige orgeltje op gang brengt en een jangelmuziekje zijn sterven begeleidt Wilt U een echte goede Fransche film gaan zien, laat dan deze gelegenheid niet voorbijgaan. Circus Reoz. Een schitterend programma, dat in alle opzichten voldeed bracht circus Renz. Er waren veel echte circusnummers te zien en ook het essentioneele bestanddeel van een circusprograra'ma, de paardendressuur, ont brak niet. Vooral het hoogeschool-rijden van den heer v. d. Vegte Jr. met zijn paard Ro land en de Texas Mescal's Great Rodeo Cowboy-Show waren graag geziene nummers. De drie Wilsons, die de acrobatische af- deeling voor hun rekening namen, de Kit- zuna's die het in den nok van het circus zochten, allen werkten uitstekend en konden veel bijval oogsten. Tusschen de nummers door traden de clowns op, die op de vanouds bekende ma nier de lachlust opwekten. Het is een geslaagd programma, dat wij zeker kunnen aanbevelen. DE WUIVENDE. Mijn vrouw is de wuivende, die met haar zakdoek In 't licht langs het korenveld gaat. Zij zendt mij een uiterste teeken van liefde Nu zij mij gedwongen verlaat. Wie weet voor hoelang zij vertrekt? Ik bleef eenzaam Doch jubel slaat op in mijn bloed. Ik gevoel mij niet langer gevangenrondom mi) Is haar alom wuivende groet. Mijn God in den hemel, die 't ziet en die weet Hoe ik nooit voor mij zelve iets vroeg. Al wat Gij mij gaaft, heb ik dankbaar aanvaard En Gij gaaft mij geluk genoeg. Verhoor voor vandaag en de rest Eén enkele bede van mij[van mijn leven Dat altijd mijn vrouw als Uw teeken Voor mij deze wuivende zij. [van liefde Haar simpel bewegen der hand bij haar afscheid Zendt mij het geheim tegemoet Waarom Gij Uw engel zijn boodschap liet zeggen Beginnend met „Wees gegroet". Want al wat beweegt hier op aarde, in de zee Langs Uw heemlen vol heerlijkheid Is niets dan een wuivende groet aan de ziel Om te zeggen, hoe goed Gij zfjt. Wie God wil begrijpen, die heeft niet genoeg Aan ons vorschende menschenverstand. Hij zie naar het dansen van sterren en golven En het wuiven der dierbaarste hand. Al wat ik geloof en belijd, vat ik samen In deze mijn opperste wet Mijn ziel zij een wuivende groet aan mijn God Want ik heb geen volmaakter gebed. Mijn ziel zij een riet aan den stroom der genade En een wuivend* golfslag, die spoelt Langs de zoelheid der kust,een graanveld in zon Dat de tocht vaa den zomerwind voelt. Mijn ziel zij gelijk aan de ziel van de vrouw, Die mij toezond Uw godlijken groet. Want zij is de wuivende, die Gij mij gaaf En ik dank UHet leven is goed. Anton van Duinkerken De verkiezingen voor Gemeenteraden en Tweede Kamer De verkiezingen voor leden van de tijde lijke gemeenteraden zijn vastgesteld op 22 October 1945. De verkiezingen, candidaat- stelling en stemming, zal geschieden door een college van kiesmannen ten getale van drie maal het wettelijke aantal leden van de gemeenteraad. Rechtstreeksche verkiezingen op basis van een kiezerslijst is niet meer mogelijk, zoolang de bevolkingsregisters niet in orde zijn. In 57 gemeenten is het persoons register, geheel of gedeeltelijk verwoest. In vrijwel alle gemeenten is de bevolkingsadmi nistratie, door de talrijke valscha mutaties, incompleet. Evenmin kunnen persoonsbe wijzen en distributiestamkaarten als maatstaf dienst doen. Er wordt hard aan gewerkt de bevolkings registers weer aan de gestelde eischea te laten beantwoorden, opdat zoo spoedig mo gelijk op normale wijze verkiezingen voor de Gemeenteraden en voor de Tweede Tamer kunnen plaats vinden. Oorlogspleegkinderen moeten worden aangegeven. Door den Minister van Justitie is op Aug. j.l. de Commissie voor Oorlogspleeg kinderen benoemd, waarvan het secretariaat is gevestigd: Heerengracht 410—-412, Am sterdam, Tel. 30981. Onder oorlogspleegkinderen worden die minderjarigen verstaan, over wie in verband met de oorlogsomstandigheden de ouderlijke macht of voogdij gedurende een termijn van tenminste 3 maanden niet is uitgeoefend, alsmede die minderjarigen, wier identiteit niet vaststaat. Een ieder bij wien een minderjarige in woont, of die toezicht heeft op een minder jarige, die als oorlogspleegkind moet wor den beschouwd, is volgens art. 12 van het besluit verplicht hiervan zoo spoedig moge lijk bij boyengenoemde commissie aangifte te doen. Het opzettelijk niet nakomen van deze verplichting wordt als misdrijf beschouwd en.de dader wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 4 jaren. Hij aan \Vléns schuld is te jvijten, dat de aanmeldingsplicht niet wordt nagekomen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of- geldboete van ten hoogste duizend gulden. Ook mogen geen oorlogspleegkinderen worden verplaatst zonder toesteinmlng van de commissie. Om misverstand te voorkomen, zij hierbij opgemerkt, dat de bemoeiingen der com missie zich niet uitstrekken tot de „tijde lijke ouderloozen" (z.g.n. N.S.B.-kinderen). Bovengenoemde aangifte kan geschieden bij den Burgemeester.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2