Sdr ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN DANKBAAR VENLO DRINGENDE HULP GEWENSCHT Wat moet U morgen doen? 1 Wie wenscht *^1 Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr.\ A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 34 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. lOct Uit Venlo ontvingen wij het volgende aangrijpende schrijven: Na den winter van 1944'45, die over Venlo een niet te vergeten zee van ellende meebracht, volgde het voorjaar met de op- luchtigde bevrijding. En toen de ruïnestad i Venlo weer zichzelf begon te worden en de bewoners terugkeerden om in hun stukge schoten huizen weer onderdak te zoeken,, kwam de ontstellende ontdekking, dat door de moffen alles, wat los en vast was, mee genomen was. Iemand, die het zelf niet mee maakt, kan zich onmogelijk indenken, wat het wil zeggen om doot te gaan met leven in een huis, waar alles, maar dan ook alles uit verdwenen is. Het meest gewone huis raad, het allernoodzakelijkste, ja werkelijk alles ep nog eens alles is weg, is niet meer te krijgen en wat dan??? Ja wat dan, wat nu begonnen, dat was de kwellende vraag, door duizenden en nog eens duizenden gesteld, zonder dat het ver lossende antwoord te' vinden was. Toch zou hulp ep redding niet uitblijven. Voor en na kwamen de berichten af, vol gens welke de eene gemeente na de andere uit het Noorden zich over plaatsen in het getroffen gebied ontfermde. Gelukkig, er was dus medeleven, we zouden niet in de steek gelaten worden en wie, ja wie zou ons helpen. Gouda. Ja, daar was plots de oplossing. Gouda. De naam beteekende ineens voor duizenden Velonaren: hulp, redding en uit komst. Kunt gij U» inwoners van Gouda, indenken, hoe wij nu onze hoop op U gesteld hebben, hoe wij, die nu van U afhankelijk zijn, hopen en verwachten, dat gij ons zoo zult helpen, dat we de komende winter weer in kunnen gaan zonder angst voor al te groot gebrek, wonende in huizen, waar ten minste het allernoodigste weer aanwezig is. Och, neemt het ons, Uw pleegkinderen niet kwalijk, dat wij U vragen ons toch zoo goed mogelijk te helpen en ons goed te bedenken. Er is hier een enquête gehouden om te weten wat feitelijk Het meest noodig is. De cijfers zijn ontstellend als U ziet hoeveel er nog ontbreekt aan bedden en beddegoed, aan meubels, kachels en keukengerei, aan schotels, borden en koppen, ja aan alles wat in ieder normaal huishouden noodig, brood- noodig is. Inwoners van Gouda, wij Venlonaren zijn Uw pleegkinderen geworden. Gijzelf zijt tot ons gekomen, gij hebt ons geadopteerd. Helpt ons dus en stelt onze hooge verwach tingen niet teleur. Wij hopen en verwach ten zooveel van U, n.l. uitkomst in alles wat ons ontbreekt. Alles wat we missen zult U ons niet kunnen geven, maar geeft ons dat we weer leven kunnen zonder al te groot gebrek. En gelooft ons, wij, Uw pleeg kinderen', wij zullen dankbaar zijn voor de hulp, die gij ons biedt. Uw meubels in onze kamers, Uw bedden, waar we in slapen, Uw lepels waar we mee eten, zij zullen ons steeds opnieuw doen denken aan dat eene woord Gouda, welke naam voor ons dan het begrip is geworden van medeleven, hulp en redding. Gouda, reeds nu onzen harte- lijken dank, de dank van het stukgeschoten, kapotgebombardeerde en leeggeplunderde Venlo. Opgaaf oorlogsschade. De Kamer van Koophandel en Pabrieken vestigt er de aabdacht op, dat de mogelijk heid nog is opengesteld voor personen, die op de een of andere wijze door den oorlog materieele verliezen hebben geleden, daarvan opgaaf te doen aan den Secretaris der Schade- enquête Commissie, Zeestraat 71B, te'sGra- venhage. Het blijkt, dat op het moment alle moge lijke soorten van schade bij genoemde Com- misste worden gedeclareerd en hoewel hierin geen waarborg ligt, dat inderdaad van over heidswege in al deze gevallen tegemoet komendheid zal worden betoond, wil het de Kamer toch gewenscht voor komen, dat alle soorten van schade officieel worden vastgelegd. Men gelieve daartoe onder opgave van de soort van schade, welke men heeft geleden, formulieren bij bovengenoemde Commissie aan te vragen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de termijn van inzending van deze schade aangifte spoedig sluit. g 'n Zomerzotheid. Zaterdag 13 October a.s. zal de R. K. Tooneelvereeniging „T. A. V .N.U."ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan het bekende stuk van Cissy van Marxveldt„Een Zomer zotheid" in Concordia opvoeren. Ongetwijfeld zal dit vlotte stuk, dat in het verleden bij elke opvoering zooveel bijval oogstte, weer door velen gezien willen worden. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de aanplakbiljetten, die in de geheele stad opgehangen zijn. Ons genoegen start. De Sociëteit „Ons Genoegen", die ep bevel van de Duitschers tijdens de bezetting is gesloten gaat op 13. October a.s. startem Op dezen avond zal de bekende Gooische klein-kunstenaar Chiel de Boer voor het voetlicht treden. Tc vroeg wakker. Tegen den bakker S. is proces-verbaal opgemaakt wegens het te vroeg laten begin nen van zijn personeel. Verboden te wonen. Een woonschflit-bewoner vertikte het om op verzoek van de politie zich met xijn woonschuit te verwijderen uit den Katten- singel, daar het verboden ligplaats was. De boot is door de Gemeentewerken, onder toezicht van de politie op .fl" n men en naar de ligplaats voor woonschuiten naar de Knip gebracht. V oetbaluitslagen. De gisteren gehouden voetbalwedstrijden leverden de volgende resultaten op: Gouda-G.S.V. 4-2; Donk Alphia 3-4; Alphen-Olympia 0—3. Geinterneerden en Krijgsgevangenen in Indië. Op ons bureau liggen nieuwe lijsten ter inzage van krijgsgevangenen en geinterneer den, die in Ned. Indië en op Malakka zijn bevrijd. Op het aanplakbord aan het stadhuis zijn lijsten opgehangen van Nederlandsche krijgs gevangenen. Het betreft hier lijsten, die voor de Japansche capitulatie uit Tokio zijn ver zonden. Elke maal, dat er nieuwe lijsten binnenkomen, zal dit worden gepubliceerd. Nu eens niet de fiets. B. kwam tot de minder aangename ont dekking, toen hij bij de bank Goedewaagen zijn geld ging storten, bij terugkeer zijn regenjas van zijn fiets verdwenen was. Verheugend bericht. De familie Groos alhier heeft bericht ont vangen van onzen oud-stadgenoot, den heer Cl. Groos. In het telegram, dat uit Rangoon was afgezonden, berichtte hij, dat hij zich in Britsche handen bevond en spoedig hoopte thuis te zijn. De heer Groos vertrok in 1937 naar Indië, waar hij dienst nam in het kolo niale leger. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Sept., Amalia C. M. G., dochter van P. A. J. Duijnstee eg C. C. G. Dekker, Markt 49 - 20 Sept., Jan, zoon van W de Wit en S. Verkaik, Turfmarkt 28. ONDERTROUWD: 20 Sept., H. W. van Holst en C'. Hofman - G. Groenendijk en J. G. J. de Waal - J. van der Wolf en W. Nieuwenhuisen -'P, C. van Jeveren en A. van Erkel - J. P. Boer en M. A. Sprik - W. Koolwijk en H. J. van Duivendijk - L. van der Zijden en E. Lingen - J. A. Verburg en S. H. Idenburg - J. W. Cabout en G. Snaterse. GETROUWD: 20 Sept., D. H. van der Horst en J. E. van Goor - A. Verhoef en M. J. M. Schuttelaar. Als Uw naam ligt tusschen v. d. WAAG t/m ZIJST moet U tusschen 9 en 12 of tusschen 12.30 en 2 uur in het gymnastieklokaal aan de Peperstraat komen. U moet medebrengen 1. Tweede stamkaart gezinshoofd; 2. Brandstoffenkaart T 509 3. Alle inlegvellen 508 der gezinsleden 4. Tien gulden oud geld per inlegvel, in biljetten van f 10.- of hooger. U ontvangt: 1. Voor bon 51 van de brandstoffenkaart, een geldkaart „A" 2. Voor bon 25 van elk inlegvel dat U inlevert, f 10.- nieuw geld. Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag! BINNENLAND. Door vergrooting van grondgebied zou een groot aantal niet-verwoeste woningen ter beschikking komen, hetgeen onzen wederopbouw zou verlichten. H.M. de Koningin bezocht Rotterdam. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan Rotterdam. Aan de grens der gemeente werd H.M. verwelkomt door den burgemeester Mr. P. J. Oud, die den waarnemend hoofdcommissaris van Politie, den Heer H. M. C. Staal aan Haar voorstelde. In de burgerzaal van het stadhuis heeft e burgemeester een toespraak gehouden, waarna H.M. hartelijke wenschen uitsprak voor de toekomst van Rotterdam. Later in den middag heeft H.M. een rijtoer door de stad gemaakt, waarbij ook Over-Maas werd bezocht en de Koningin via de Maastunnel weer naar de residentie terugkeerde. On danks het slechte weer waren tienduizenden uitgegaan om H.M. bij dit bezoek aan de Maasstad uitbundig toe te juichen. Commissie Perszuivering samengesteld. Naar wij vernemen is de commissie voor de perszuivering thans als volgt samenge steld: Mr. J. A. L. Loeffte, R'dam, voorz.; Mr. E. J. E. G. Vonkenberg te Gorinchem, ondervoorz.; H. Algra te Huizen: Dr. V. H. M. Weerman te Nijmegen: G. H. J. B. Boderes te Nijmegen: B. Bal te Den Haag: C. |M. Dofker te Roermond: Mr. Ir. W. W. Havemans te Amsterdam: R. von Northeim te Delft; Mr. W. A. Opperhaus te Gronin gen; G. Polak—Daniëls te Den Haag: G van 't Reese, Enschede: Mr. B. W*. Hapart te Amsterdam; Mr. G. Slotemaker de Bruine,, te Heemstede; J. van Straaten te Drieber gen; N. Stufkens te De Bilt; Mevr. H. Ver- wey—Jonker te Eindhoven en Secretaris is Mr. J. Kranenburg te Leiden. Bespoediging Verkiezingen. In een te Enschede gehouden vergadering der N.V.B. heeft de Minister-President Prof. Ir. W. Schermerhorn onder meer mede gedeeld, dat de regeering het houden van verkiezingen zooveel mogelijk zal bespoe digen. Export van Rubber. De heer E. C. Timmermans, handelswaar nemer van het Departëment van Econo mische Zaken, heeft medegedeeld, dat men in Nederlandsch-Indië streeft naar de her vatting van de rubber-export in de grootst mogelijke hoeveelheden en op den kortst mogelijken termijn. DIS TRIC TS-NIE UWS. Wat is er in Gouda te doenl Woensdag 26 September: Vrije Evang. gemeente, 3 uur n.m. Gebedsuur. Thalia-Theater j Vrijdag t.m. Woensdag „Pépé le Moko". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag „De Vloot waarop wij dienen". Réunie Vrijdag t.m. Donderdag, „Je kunt het toch niet meenemen". Vanaf Vrijdag op de MarktCircus Renz. WAT GEBEURDE ER? 24 September. 1944 Koning George VI heeft H.M. de Koningin onderscheiden met de hoog ste Britsche onderscheiding, de Orde van de Kousenband. Hevige strijd om de brug bij Arnhem. De Britten bezetten de hoofdstad van Madagascar. Gouwleider Sauckel: „Duitschland kan thans beschikken over voldoende arbeidskrachten, hoelang de oorlog ook moge duren." De Hongaarsche Minister van Oor log treedt af. Fransche toestellen bombardeeren Gibraltar. Koning George spoort Britten aan vol te houden. Een Duitsch vliegtuig verschijnt boven Gelderland. Luchtgevechten boven Westelijk front. 1942 1940 1939 WADDINXVEEN. Het ongeval bij de Gouwebrug. Over het tragische ongeval, dat Vrijdag j.l. op de spoorlijn Gouda—Den Haag nabij de Gouwebrug plaatsvond, vernemen wij nog nader, dat de trein daar ter plaatse op v.erkeerd spoor reed. Wel zeer tragisch is, dat de,vrouw van den heer De Vries vorig jaar bij hët bombardement van 6 Nov. het leven verloor. Vier kinderen blijven achter. Het andere slachtoffer, de heer Wïjtsma verloor vorig jaar. bij hetzelfde bombarde ment één zijner oogen. Brandweer-oefening. Donderdagavond heeft op initiatief van den Burgemeester een oefening plaats gehgd met het brandweermaterieel, teneinde dit op paraatheid en deugdelijkheid te controleeren. Daartoe was op hat stationsplein, onder groote belangstelling van de jeugd, brand gesticht. De brandweer was spoedig ter plaatse en het vuur meester. De oefening had een goed verloop, hoewel bleek, dat het materieel in de oorlogsjaren had geleden en noodig vernieuwing behoeft. Gepakt! In de fruitloods van den groentehandelaar Kooijman aan de Zuidkade alhier werd een 47-jarige inwoner uit Gouda aangetroffen, die door een tuimelraam naar binnen was geklommen en zich appels had toegeëigend. De politie heeft proces-verbaal tegen den man opgemaakt. Schaap geslacht. De landbouwer De Wit aan den Zuide lijken Dwarsweg deed aangifte dat in de weide een schaap van hem werd geslacht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Burgerlijke Stand. Aangiften van !3 t/m 19 September 1945. GEBOREN: Gerard Johannes, zoan v. T. van Gils en J. Deelen - Juliana Agatha Reierdina, dochter van E. J. van Beek en M. A. Verschut - Klazina, dochter van M. Donker en S. G. Hoogendoom - Evert, zoon van J. van Voskuilen en P. van der Krans - Hendrika Annigje, dochter van C. Hoogendoom en P. G. van Tol. ONDERTROUWD: D. van der Ben en N. Spek - W. A. van der Bijl en G. Ver boom. GEHUWD: P. J. Hoogendoom en G. Slingerland - T. Angenent en J. Zalm - A. J. den Boon en J. C. Visser. lid te wórden van de Nederlandsche Volks beweging Hij sture de coupon. In het nummer van „Groot Gouda" van Zaterdag j.l. in, aan het Bureau van de Nederlandsche Volksbeweging, Markt 20, Gouda. Wenscht U geen lid te worden, Haar nadere Inlichtingen over de N. V. B. Vult dan onderstaande coupon in en geeft haar aan het Bureau van de N. V. B. af Naam i Heer Mevr Mej. y Adres: Plaats Straat No wenscht nadere inlichtingen over de Neder landsche Volksbeweging. Binnen eenige dagen krijgt U dan bezoek van een van onze leden. (Ingezonden mededeeling). GROOT GOUDA ft

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1