ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GÖUDA EN OMSTREKEN Hoe zullen wij Indië terugvinden? AFSCHEID. WeecfeciM Wat moet U morgen doen? Trachten Indische Nationalisten aan de macht te komen? BELANGRIJK PER ASPERA AD ASTPA EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 35 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1945 Ontevredenheid in Londen. KORTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Wat is er in Gouda te doen? GROOT GOUDA Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p.w25 ct Lossenumm. lOct De laatste dagen bereiken ons minder gunstige berichten over de politieke toestand op Java, dat naar wij hopen, spoedig zal worden bezet. Een Indisch nationalist, Soekarno ge- heeten, schijnt zijn kans te willen aangrijpen om de macht in handen te nemen, nu de gealliëerden nog niet op ]ava zijn aange komen. Soekarno en Mohammed Hatta hebben zich in een gestencild pamflet opgeworpen als de regeering van de Republiek Indonesië. Gisteren bereikte ons het volgende bericht over den toestand in Batavia Er is een rustige nacht gevolgd op de geringe wanordelijkheden der vorige dagen en het leek of de Indonesische Nationalisten thans voldaan waren. Nishida, het hoofd van de Japansche geheime politie, heeft aan de journalisten gemeld, dat hoewel de politie de bijeenkomst niet had kunnen verhinderen, zij nu alles weer onder controle had en dat alle rust was weergekeerd. Toen hem gevraagd werd, waarom de Japanners niet de ge wapende Indonesiërs arresteerden, wel een verbod van wapens dragen was uitgevaar digd, antwoordde Nishidaeen Japansch soldaat gaat bij het zien,, van gewapende personen onmiddellijk (ot actie over. Toen de - correspondent van A.N.P.- Aaeta vroeg, waarom de Japansche soldaten Soekarno niet gearresteerd hadden, toen deze gewapend verscheen, antwoordde Nishida, dat Soekarno beloofd had, ongewapend verder te gaan, maar dat hij zijn woord niet gehouden had. Nishida toonde echter den journalisten zeven nationalistische fanatici, die door de politie gearresteerd waren Onder hén bevonden zich Dr. Mohammed Yamin. Voorts heeft de Japansche geheime politie met trots den journalisten verroeste messen en sabels van allerlei grootte en vorm ge toond, alsmede bamboesperen, stokken, ge weren en zelfs een voorlaadgeweer, waar zij beslag op gelegd had. De Jappen bezitten vele pantserwagens.waaronder op de Amerikanen buitgemaakte verkenningswagens, waarvan slechts een enkele voldoende zou zijn om elke soort wanordelijkheid den kop in te drukken. Nishida weet volgens zijn zeggen, niets van de beruchte terroristische organisatie Kipas Hitam (de zwarte waaier). Geen enkele Europeaan, al dan niet ge wapend, ondervindt overlast. Feitelijk zijn het de Japanners zelf geweest, die, omdat zij werden aangevallen, de kwestie van strengere bewaking te berde hebben gebracht en oorzaak zijn van de verhoogde patrouille activiteit. Deze veroorzaakt vooral om en bij ons hoofdkwartier groote last door hét voortdurend salueeren. Men vraagt zich af of de Jappen ons hier beschermen, of wij hen. Volgens een niet bevestigd bericht, zouden de hoogst geplaatste persoonlijkheden der Kempei van Java gevlucht zijn. Volgens een ander bericht uit dezelfde bron. zouden allen op weg naar Japan gedood zijn, toen hun schip door de gealliëerden in den grond werd geboord. De vereeniglng Tonari Boemi, die hier in het centrum en de voorsteden gedurende den oorlog moest waken tegen wanordelijkheden, was samengesteld uitallerlei elementen der bevolking en Japanners. Zij werd geleidelijk aan belast met de distributie van voedingsmiddelen. Zij heeft geleid tot een" samenwerking tusschen de districts hoofden die elkaar aanvankelijk heftig bestreden. Indonesiërs willen transporten naar Indië boycotten De Havenarbeiders in Sydny hebben ge dreigd de Nederlandsche schepen „Vansvoil", „Japara", „Generaal van Speyk" en „Papras" die kleeren, voedsel en medicamenten naar Java moeten brengen, niet te zullen laden. De Indonesiërs alhier hebben de haven arbeiders verzocht het laden der schepen te boycotten, omdat zij vreezen, dat de lading gebezigd zal worden om de zoojuist gekozen volksregeering in Ned.-Indië te onderdrukken. Het bestuur van dén Vakbond van Haven arbeiders zal een bijzondere vergadering be leggen om den nieuwen toestand te besprekep. Tot dusverre is geen laad verbod uitgesproken, maar er wordt op het oogenblik in Sydney geen enkel schip geladen of gelost vanwege de algemeene staking van havenarbeiders in verband met een ander geschil. Ook te Brisbane is de Indonesische be manning van drie Nederlandsche schepen in staking gegaan vanwege het feit, dat, naar de stakers beweren, er materiaal geladen wordt, dat gebezigd zou worden ter onder drukking van het inheemsche Indonesische bestuur, dat is ingesteld. De afdeeling Brisbane van de „Waterside Workers Federation" heeft besloten de actie der Indonesische bemanning te steunen, lossing van de kwestie der controle op den Donati, welke op de agenda van de Lon densche conferentie staat, niet vergemakke lijkt zal worden door „dit jongste voorbeeld van Ruslands neiging om zijn eigen weg te gaan in aangelegenheden, welke het naar eigen beweging zal behandelen in samenwer king met zijn bondgenooten uit den oorlog Naar verluidt zal een overeenkomst tus schen Rusland en de voorloopige Hongaar- sche Regeering omtrent een 5-jarenplan van economische samenwerking tot stand zijn gekomen. De correspondent van de Sunday Times schrijft, dat de regeeringen van Engeland en de V.S. de verwikkelingen, welke doar dit pact zijn geschapen in over weging hebben genomen. Hij voegt eraan toe, dat noch Londen, noch Washington van te voren op de hoogte waren gesteld omtrent deze overeenkomst, waardoor Rus land gelijkwaardig partner zou worden in een monopolistische staatscontrole en explo- tatie van groote industrieën, natuurlijke hulpbronnen, landbouw en transportwezen in Hongarije. De correspondent van de Observer zegt, dat berichten uit Boedapest er op wijzen, dat door de aankondiging van deze overeenkomst, de politieke crisis in Hongarije is geschaad en dat de ratificatie van het pact in vele kringen op bitteren tegenstand stuit. Voorts zegt de correspon dent van de Sunday Times nog, dat de op- De Geldsaneering. In verband met het feit dat er verschei dene onjuiste berichten zijn gepubliceerd vestigt de Minister van Financiën er nog maals de aandacht op, dat alleen anderen dan natuurlijke personen (dus stichtingen N.V.'s erkende vereenigingen etc.) hun papieren geld door een gevolmachtigde zon der geldkaart en dus ook zonder het maxi mum van 300,— per geldkaart in de in leveringsweek kan aanbieden. Firma's en Vennootschappen onder firma hebben geen rechtspersoonlijkheid en de fir manten kunnen dus alleen op hun eigen geldkaart bank- en muntbiljetten inleveren tot een maximum-bedrag van 300,— per geldkaart. Wanneer de plannen hiervoor gereed zijn zal de afstand tusschen New-York en Londen met viermotorige Lockheedtoestellen worden gevlogen. Mosquitos onderhouden thans een dagelijkschen vliegdienst tusschen Louden en Weenen. Drie vliegende reuze forten hebben een non-stopvlucht van 5995 mijl gemaakt, van Japan naar Chicago. Bij Singapore is een Japansch concen tratiekamp ontdekt, waar tienduizenden Javanen waren ondergebracht, De ergerlijkste toestanden deden zich hier voor. Een Britsch vlagofficier heeft verklaard, dat het jaren zal duren alvorens de Indische wateren schoon zullen zijn van mijnen. De Heer P. A. Kerstens, oud-minister van Koloniën, zal binnenkort naar het verre Oosten vertrekken. De straatcollecte, die Zaterdag in de Hoofdstad is gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis, heeft niet minder dan anderhalve ton opgebracht. Hierbij is niet inbegrepen de 10 pet. van de recette van de beide kermissen, de 5 pet. van de recette van het Hortns-Theater en hetgeen de revue in iet City-Theater heeft opgebracht. Daar gaan ze dan, de vieze, vettige, ge scheurde zilverbons, de tientjes, vijf-en-twin- tigjes en wat dies meer zij. Vanavond kun nen wij ze voor het laatst voor ons uitspreiden op tafel en nog eenmaal de handteekening van Rost van Tonningen bekijken. Hij toch was de man, die onze financiën radicaal in het honderd stuurde en met zijn papiermolen- producten verdwijnt ook zijn naam weer van de bankbiljetten. Zoo wordt ook het papier geld „gezuiverd" van de blaam, die hij er op geworpen heeft. Bij velea heeft de gedachte postgevat, dat het geld nu toch niets meer waard is en men van zijn ingeleverde biljetten nooit terug zal zien. Dat is natuurlijk een foutieve opvatting, voor zoover het'de bor.a-fide bezitters bet i eft. Speciaal de verloofden zijn per radio door den Patriot gerustgesteld. Bij de deblokkeering zal hun alle medewerking worden verleend, waar het de inrichting van hun toekomstige wening betreft. Voor „zwarte Piet" gaat deze regel wel op. En deze heeren hebben zich er de laatste week wel naar gedragen ook. OpdeAmster- damsche kermis kwam het voor, dat jongelui in de autobaan plaats namen en met f 10.— tegelijk betaalden. Was datopgereden", dan volgde een nieuw biljetje. Ook andere staal tjes zijn bekend geraakt en het is niet noodig ze hier nogmaals op te rakelen. Nu is het uit! En vol verwachting klopt thans inderdaad ons hart. Wat zal er nu gebeuren? Zullen de „arbeidsschuwen" nu inderdaad naar werk gaan zoeken Zullen de achtergehouden voorraden inderdaad los komen ten bate van de getroffen gebieden? Het valt nog niet met zekerheid te zéggen. Wel kan men goed vertrouwen hebben.dat de door Min. Lieftinck genomen maatregelen ook op deze gebieden van ingrijpende be- teekenis zullen zijn. Nieuw geld zal nu zijn intrede doen in de Nederlandsche portemonnaies. Hopenlijk wordt er tevens een nieuwe geest vaardig over de" bezitters. En met deze, ietwat philosophische be schouwing willen wij dan het oude, onzuivere bankpapier een laatst vaarwel toeroepen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. Licht tot half bewolkt. Vannacht nog buiig in de kuststrook. Morgenoch tend plaatselijk mist. Overdag licht tot half bewolkt, koud. Matige wind. Woensdag 26 September: Vrije Evang. gemeente, 3 uur n.m. Gebedsuur. Thalia-Theater i Vrijdag l.m. Woensdag „Pépé le Moko". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag „De Vloot waarop wij dienen". Réunie: Vrijdag t.m. Donderdag, „Je kunt het toch niet meenemen". Vanaf Vrijdag op de MarktCircus Renz. Morgenavond zal de minister v. Financiën voor de radio spreken over de deblokkeering van het geld. Max Blokzijl is ter dood veroordeeld. De Blocq van Scheltinga kreeg levenslang Geesi waarschuwingen meer. Zaterdag j.l. heeft de politie de laatste waarschuwingen gegeven aan hen, die op de bekende dagen hun Kleiwegje loopen daarbij tevens van den openbaren weg ge bruik maakten. Het zal in het vervolg goed kooper zijn, wat minder haast te maken den openbaren weg niet meer als wandelpad te gebruiken. Nieuwe Lijst van Bevrijde Nederlanders Van A, N. P.-Aneta ontvingen wij een nieuwe lijst ran bevrijde Nederlanders in het verre Oosten, welke ter inzage op bureau ligt. en on De Heer J. H. J. M. Chappin, die na de bevrijding als team-leider van het Neder landsche Roode-Kruls Hulpkorps in Gouda arriveerde en.,van hier naar Venlo vertrok is benoemd tot Provinciaal Hoofdgemachtigde voor Limburg van N. V. H.-H.A.R.K. Oh, oh. wat jammer. Op de Veerstal kwam een vrachtauto met aanhangwagen in botsiag met een stil staande driewieler van een melkboer, die een passeerende legerwagen den weg wees. Door het weigeren van de remmen, kon den be stuurder S. uit Zalt-Bommel niet tijdig genoeg de vrachtauto tot stilstand brengen, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. De bakfietsbestuurder Z. uit da Gansstraat kreeg schaafwonden aan beide beenen, de bakfiets, die O., wonende in de Karekiet straat toebehoorde, was ernstig beschadigd, terwijl 65 liter melk, 30 liter karnemelk en 6V2 l'ter yoghurt verloren ging. Centrale van Buurtvereenigingen. Dezer dagen is aan alle buurtverenigingen een circulaire verzonden waarin een zoodanige wijziging in de organisatorische opjpt der Centrale wordt aangekondigd, dat alle ver eenigingen medezeggenschap verkrijgen in het beleid der Centrale. In verband daarmee worden alle vereeni gingen dringend verzocht op hun eerstvol gende districts-vergadering vertegenwoordigd te zijn. Reeds bestaande of in oprichting zijnde buurtvereenigingen, die bovenbedoelde circu laire niet hebben ootvaagen, gelieve hiervan kennis te geven aan den Secretaris der Centrale; J. Th. Imholz, Coornhertstraat 7, hier. Stichting 1940-1945 Op den avond welke in Concordia werd gehouden ter gelegenheid van het afscheid van den Heer Aantjes, werd op diens initia tief een collecte gehouden ten bate van de Stichting 1940-1945. De opbrengst bedroeg f 181.36. Nieuwe voetbalvereeniging. Op de gisteravond gehouden vergadering vaü de voetbalvereeniging Victorie-W?st", onderafd. van de buurtver. van gelijken naam, is besloten, de uit haar leden bestaande voetbalclub officieel op te richten. Als naam werd gekozen „Victorie". Wedstrijdsecretaris is de heer Eikenboom, Kon. Wilhtlminaweg 219. Gouwenaar in Rangoon bevrijd. Mevrouw L. A. v. d. Bos-Kroeders beeft heden bericht ontvangen, dat haar broer de heer H. Kroeders in Rangoon bevrijd is. De heer Kroeders heeft als onderofficier- schrijver aan boord van de Tromp gevaren en als zoodanig deelgenomen aan den slag in de Javazee. Dat dit bericht door vele vrienden en kennissen met vreugde begroet zal worden behoeft wel geen betoog. Krugerlaan- Kinderrevue. De opvoering van de Krugerlaan-Kinder- revue Holland-Indië, die oorspronkelijk was vastgesteld op 29 September a.s. is tot nader" order uitgesteld, daar de Schouwburg op dien datum niet beschikbaar is. Wij komen hierop nog nader terug. Geldinlevering. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter openbare kennis, dat de inlevering van buiten omloop te stellen bank-en munt biljetten en zilverbons, behalve bij de reeds gepubliceerde kantoren ook kan geschieden bij; den Ontvanger der Rijksbelastingen en bij den Ontvanger der Registraties, Karnemelk- sloot 20. Gouda. 25 September 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, James. Van As, Secretaris, Lo. S. Als Uw naam ligt tusschen AAFJES en DITMARSCH moet U tusschen 9 en 17 uur bij een der daartoe aangewezen bankinstellingen Uw resteerende bank- en muntbiljetten en zilverbons inleveren. U moet meebrengen de geldkaart en bijbehoorende distributie-stamkaart. Maximaal mag per geldkaart f 300.- worden ingeleverd. Levert U minder dan f 100.- in dan wordt door het inle verkantoor het vakje geldkaart A-I" resp. „geldkaart B-I" van de geldkaart verwijderd. Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag. v

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1