ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ffiffSSE Is er reden tol pessimisme? Wat moet Q morgen doen? WtuUdcUt NUMMER 36 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1945 Hedenavond 9 uur PER ASPERA AD ASTPA Het Venlo-ijsje. Slachtoffers treinongeval ten grave gedragen. Verleiding was te groot. Gelukkig weerzien. Giften aan Eereschuld en Dankbaarheid. de deblokkeering van ons geld Vrijwilligers voor Indië. Wat is er in Gouda te doen? WAT GEBEURDE ER? GROOT GOUDA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M, van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel. 3098 Abonn.p.w 25 ct Losse numm. 1 Oct Schaarsch zijn de berichten, die ons uit t het buitenland bereiken en gering is de plaatsruimte, die de kranten voor al het nieuws beschikbaar hebben. Daarin ligt ook de oorzaak, dat wij ons geen duidelijk beeld kunnen vormen van wat er momenteel gaande is. De berichten, die ons bereiken, melden een dreigende mislukking an de Londensche conferentie van de ministers van Buitenlapd- sche Zaken, een onrustig'e toestand in Indo nesië, politieke verwarring op den Balken, spanningen tusschen Egypte en Engeland, Frankrijk en Syrië, strijd in en om Palestina. Dit lijkt alles op een heksenketel. Wat houdt dit alles in? Is de vrede dan toch nog niet bereikt en staat een verdere strijd te wachtend Daar zal het stellig niet heen gaan. On danks de groote tegenstellingen, die et tus schen de groote mogendheden bestaan en wel steeds zullen blijven bestaan, zal toch wel geen van de grootmachten van heden er prijs op stellen om geschillen met de wa pens te beslechten. Wat gebeurt er nu in Londen? Daar zijn 5 ministers bijeengekomen om de urgente kwesties vau de internationale politiek op te lossen. Terwijl deze conferentie gaande is, komt nu het bericht, dat Rusland op eigen gelegenheid een pact met Hongarije heeft afgesloten, zonder inovejdeg te treden met de geallieerden. Democratisch in West-Euro- peesche zin kan men dtt niet noemen. Wil Rusland geheel eigenmachtig han delen en tegen den wil van de overige staten zijn plannen verwezenlijken? Ook dat mogen wij niet zonder meer aannemen. Hoe de invloedssferen loopen, wij weten het niet. Alleen het feit, dat ook de Poolsche k kwestie tenslotte tot een oplossing is ge komen geeft ons vertrouwen, dat ook in andere opzichten overeenstemmtng zal wor den bereikt. Het valt niet te ontkennen, dat Rusland meer doet, dan van haar verwacht mag worden en men dient in het midden te laten in hoeverre de Sovjet-Unie hier meer dere rechten tot zelfbeslissing kan hebben Allerwege heerscht de idee, om gezamenlijk tot oplossing van bestaande geschillen te geraken>Maar er zijn ook ontegenzeggelijk vraagstukken, waarbij slechts enkele groote mogendheden betrokken zijn. Dat er een stil verzet bestaat om in deze kwesties ook anderen te betrekken valt wel te begrijpen. Zooals wij gisteren al schreven is de toestand in Indonesië nog niet helder, doch wanneer deze archipel eenmaal hecht in ge allieerde handen zal zijn, zal er op politiek terrein meer klaarheid komen in de binnen- landsche verhoudingen daar. Met eenige gerustheid kunnen wij dan ook het verUop van de dingen daar afwachten. '- Thans viert de democratie hoogtij. Dat wil niet zeggen, dat de ware democratie reeds is aangetreden. O, neen. Na vijf jaar van onderdrukking van de vrije meenings- uiting slaat de balans nu naar de andere zijde over en wil een ieder alle vrijheden uitbuiten. Dat is geen democratie. De vrij heden, die wij voorstaan houden een groote mate van zelfbeheersing in. Misbruikt de vrijheid niet! Zoo is het ook in het groot. Neutraliteit is uit den booze en de geallieerde staten dienen wel degelijk in onderling overleg de vraagstukken van het moment op te lossen. Bij alle kwesties is iedere staat betrokken, omdat de wereldvrede en de wereldveiligheid hiet ten nauwste mede verbonden zijn. En al is er een verschil in de mate waarin men bij de verschillende kwesties direct of indirect betrokken kan zijn, allen, die thans aan eenige conferentie deelnemen, zijn er van doordrongen, dat er samenwerking moet zijn Er zal dikwijls water in den politieken wijn gedaan moeten worden en ondanks het feit, dat de oude geest er nog niet geheel uit is, zullen vele landen geneigd zijn, om iets van de bevoorrechte posities prijs te geven Alleen op deze basis kan er samenwerking zijn en al mogen er min of meer veront rustende berichten binnenkomen, reden tot pessimisme is er geenszins. Laten wij niet vergeten, dat er door dezen oorlog ontzettende problemen gegroeid zijn, die nu eenmaal niet in een handomdraai ter zijde kunnen worden gelegd. Er zal allerwege, in het groot en in het klein, hard en in eensgezindheid dienen te worden gewerkt aan het herstel van de zoo zwaar geschonden wereld. Vrijdag en Zaterdag hebben de Gouwe naars hun hart kunnen ophalen aan ijs, en zij hebben dit gedaan dank zij de voor treffelijke kwaliteit van het product. In totaal hebben de Goudsche ijsbereiders een bedrag van f 6596.33 aan N. V. H.-Gouda kunnen afdragen, Dit bedrag komt den wederopbouw van Venlo weer ten goede Wij zijn er vast van overtuigd, dat de Venlonaren, wanneer zij van deze actie hooren, enthousiast zullen zijn, niet alleen over de origineele wijze van actjevoerinfmaar ook over het bereikte resultaat. Initiatiefnemers, werkersen helpsters komt dan ook een eeresaluut toe. Gisteren zijn, onder diep medeleven van zeer velen de beide spoorwegmannen, de wegopzichter L. de Vries en de bureel ambtenaar W. Wijtsma, die Vrijdag i 1. op zoo een tragische wijze om het leven zijn gekomen, op de Algemeene Begraafplaats te: Gouda ter aarde besteld. Zeer vele leden van het spoorwegpersoneel bewezen den slachtoffers de laatste eer. Aan de groeven werd het woord gevoerd door de directie der Spoorwegen, de chef van het station Gouda, de heer Bakker en eenige anderen- Een schat van bloemen en kransen, van directie, personeel der Ned. Spoorwegen, vakvereenigingen, buren jsn kennissen be dekte de belde baren. De distributie-ambtenaar van D. had blijkbaar tekort aan z«n normale week- rantsoen-bonnen- Hij zag kans 3 tabaks- kaarten en 4 qeldige levensmiddelenkaarten van het distributiekantoor mede te nemen. De diefstal werd ontdekt, waardoor van D. nu gelegenheid heeft gekregen om over zijn zonden na te denken. o Een inwoner van Schoonhovén deed aan gifte van diefstal van zijn auto, die hij te dezer stede had geparkeerd. De wagen werd na onderzoek van de politie aan de Spoor straat teruggevonden. Eereschuld en Dankbaarheid ontving in de laatste dagen eenige giften, waarvoor de commissie hartelijk dank zegt. De buurt vereniging „Oranjevreugd'' schonk een bedrag van f 100.-, dat in de feestweek was bijeengebracht. Een op een bruiloft gehouden collecte bracht f 25.- op. Van dencomman dant van het Bewaringskamp ontving „E en D" f 17.50, van den commandant van de 4e compagnie gezagstroepen f 31,95. De op 30 Augustus j 1. gehouden collecte door de buurtvereniging „Prinses Juliana bracht f 77.20 op. De Voorwillens collecteerde een bedrag van f 43.33 voor Eereschuld en Dankbaarheid bijeen. Tijdens de feestdagen is door de buurt vereniging „Ons Genoegen Boelekade, een bedrag gecollecteerd, groot f 62.50. Dit bedrag kwam ten goede aan de militaire oorlogsslachtoffers. Door de bewoners van de P.C. Bothstraat en Cornells Ketelstraat is een bedrag bijeen gebracht, resp. van f 150.50 en f 135.30. Zeldzaam verzoek. Het zal niet dikwijls voorkomen, dat van de zijde van het publiek, de politie er op attent wordt gemaakt, meer aandacht aan verkeersovertredingen te besteden, Hen dezer dagen ontving de inspecteur van poli tie van een buurtvereniging, welke helaas niet breede boulevards, dotjji slechts smalle straten omvat, het verzoek, beter op ver keersovertredingen te letten.' Gezien de om standigheden, kunnen wij deze aanvrage volkomen begrijpen. zal de minister van Financiën, Prof. Dr. P. Lleftlnck sroor de radio over spreken. Als Uw naam ligt tusschen DOCKUM en HOYING moet U tusschen 9 en 17 uur bij eender daartoe aangewezen bankinstellingen Uw resteerende bank- en muntbiljetten en zilverbons inleveren. U moet meebrengen de geldkaart ea bijbehoorende distributie-stamkaart. Maximaal mag per geldkaart f 300.- worden ingeleverd. Levert U minder dan f 100.- in dan wordt door het inleverkantoor het vakje „geldkaart A-I" resp. „geldkaart B-I" van de geldkaart verwijderd. Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond Een depressiekring beweegd zich in de richting van ons land. Zij zal toe nemende bewolking, eenige regen en wat aanwakkerende wind brengen. Vandaag is het 2e contingent vrijwilligers voor Indië naar Breda vertrokken. Na een vooropleiding aldaar zullen zij voor verdere training naar Engeland vertrekken. Het aantal vertrekkenden bedraagt onge veer 60 man. I EEN LAATSTE APPèL Voor den winter moet een ieder onder dak zijn. Een laatste appél! Ondanks de vele vele hulp, die reeds geboden werd. Ondanks het vele, niet aflatend werk, belangeloos ver richt. Het oorlogsrumoer is verstomd. Het ratelen der mitrailleurs behoort tot het ver leden. Het gieren der bommen wordt met meer gehoord, het denderen der tanks be hoort niet langer tot de geluiden van allen Een hernieuwd appèl... De vrijgevigheid van ongetroffen Neder- land. in dezen tijd, zal wellicht spreekwoor delijk worden. De resultaten der spontane acties alom in den lande mogen wij hier noemen. Eeü" hernieuwd appèl... Want wij voeren een race met den tija. Voor de winter invalt, moeten de huizen dicht en weer bewoonbaar zijn. Gouda steunt Venlo, Amsterdam hielp Arnhem, Rotterdam nam Den Bosch voor zijn reke ning, actie op actie volgde, heel met-ge troffen Nederland „harkte". Het resultaat der inzamelingen was prachtig. Gij hielpt snel. Toch vragen wij U, nog meer te willen qeven. Wij zijn niet ondankbaar, maar wer kelijk volk van Nederland, de nood is nog steeds zeer, zeer groot. Steunt ons, dan steunt U de oorlogsgetroffenen. Snelle hulp is dubbele hulp! Nu meer dan ooit! Want vóór 1 November moeten er noe dan pok - voldoende dekens en matrassen zijn, moeten de geschonden huizen met Uw gereedschappen zijn gedicht, willen wij ons niet geplaatst zien voor een nieuwe natio nale ramp. Lezer, wij weten het, ons verhaal wordt zeer eentonig. En wat wij vragen, is ge- Woensdag 26 September: Vrije Evang. gemeente 3 uur n.m. Gebedsuur Thalia-Theater i Vrijdag l m. Woensdag „Pépé le Moko". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag „De Vloot waarop wij dienen". RéunieVrijdag t.m. Donderdag, „Je kunt het toch niet meenemen". Vanaf Vrijdag op de MarktCircus Renz. 25 September i 944 In België rukkrn de Britten Turnhout birinen. Luchtaanvallen op de brug bij Nijmegen afgeslagen. Middelbeers en Vessem veroverd. 1943 De Russen bevrijden Smolensk, Ros- lawl. De geallieerden bezetten Canossa. 1942 Japansche duikbooten in de Atlan tische Oceaan. 26 September: 1939 K.L.M.-vliegtuig bij Helgoland door Duttschers beschoten. Communistische Partij in Frankrijk ontbonden. makkelijker gezegd dan gedaan. Maar weet U, wat er na de 80.000 ton, die reeds ge-* schonken werden op dit moment nog altijd dringend noodig is in Nederland? Bedden, keukengerei, kachels, matrassen, dekens, lakens! Wij overdrijven niet: Hier dreigt een nationale ramp, zoo niet ten spoedigste ge holpen wordt. Nederland brengt uw offer! Nederland let op uw saeck... Gouda hield zich goed. De Stichting 1940—1945 bericht ons, dat de te Gouda gehouden inzamelingen in totaal hebben opgebracht: aan contanten J per Postgiro Hoe'"' per Bank 1.425.*- 36.596.87 Vóór de inzameling was reeds uit Gouda ontvangen „lLo3o.qo Zoodat uit Gouda voor de Stich- ting werd ontvangen 48.435.73 Een resultaat waar de Gouwenaren zeker trots op mogen zijn. Het invullen van de geldkaart. Het Ministerie van Financiën deelt mede: Daar blijkbaar in sommige plaatsen ten onrechte het bericht is verspreid, dat men zelf zijn geldkaart zou moeten invullen, wijst het Ministerie van Financiën er op, dat die inleveraar uitsluitend zijn naam op de geld kaart mag schrijven. Alle overige gegevens moeten beslist door den loketbeambte van het inleveringskantoor worden ingevuld. „Grensguldens". Zooals bekend is, zijn de uit Duitschland repatrieerenden verplicht hun Marken aan de grens in te leveren en bovendien de be dragen in Nederlandsch geld boven 50.—. Ten aanzien der afwikkeling van deze vor deringen en van het nog te vorderen loon op Duitsche werkgevers, is nog geen. rege ling getroffen. Zoodra de regeling betreffende de vergoe ding van oorlogsschade zal zijn vastgesteld, dienen betrokkenen de door hen geleden schpde op te geven aan de aangewezen instantie. Deze regeling geldt alleen over ingeleverd Nederlandsch geld. In gevallen, waarin ge- repatrieerden dringend vérlegen zijn om dit geld, kunnen zij onder overlegging van.de bewijzen van uitvoer zich schriftelijk wen den tot de Afdeeling Geldwezen van het Departement van Financiën, Kneuterdijk 22 te 's-Gravenhage, met een verzoek om een gedeelte te mogen terug ontvangen, In deze gevallen dienen op de enveloppen vermeld te worden „Grensguldens Over de kwestie der aan de grens inge leverde Marken zal binnenkort door het Departement van Financiën een regeling worden bekend gemaakt. De Can&deezen en de geldzuivering. De Canadian Army Public Relations Ser vices deelen mede: Aan de Canadeesche soldaten in Neder land is een sterke beperking opgelegd be treffende de hoeveelheid „oud geld, dat zij mogen inleveren. Als basis hiervoor is ge nomen het bedrag, dat zij volgens hun be- taal-boekie gedurende twee maanden tot 4 October a.s. als salaris geïnd hebben. Het inruilen begint voor hen op 4 Octo ber, terwijl tot 9 October het oude geld door de militaire instellingen geaccepteerd wordt. De reden voor de verschuiving van den inleveringsdatum t.o.v. dien welke voor de Nederlandsche bevolking is bepaald is de beperkte hoeveelheid van het nieuwe geld. De leger-autoriteiten spreken hun voldoe ning uit over dezen maatregel van de Nederlandsche regeering. Zij hopen, dat hierdoor een groot deel van het door onwet- tigen verkoop van sigaretten etc. verdiende geld voor de Canadeesche soldaten waarde loos wordt.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1