Zorg voor weggevoerd* sn tijdens de bezetting. Toen in 1942 de eerste Gouwenaars wer den weggevoerd als gijzelaars vatten de echtgenooten het plan op om hun mannen aanvullende levensmiddelen te zenden. Toen het aantal weggevoerden grooter Werd, doordat ook de politieke gevangenen en krijgsgevangenen werden gedeporteerd, kwam er al spoedig een comité tot stand, /aat begreep, dat ook voor deze slachtoffers iets moest worden gedaan. Mevrouw A. H. Huismanv. Aalst werd de ziel van dit comité, dat bonnen ophaalde, de medewerking van bakkers, slagers en kruideniers inriep en ook verkreeg en gros siers in tabaksartikelen eveneens tot mede werking wist te brengen. Mevr. Huisman zorgde er met haar staf voor, dat er elke maand via de familie of een centraal punt.een pakket naar de weg gevoerden kon worden gezonden. Het comité moest natuurlijk clandestien werken en deswege kon ook nimmer een oproep geplaatst worden Voor geld. In het verbor gene kwam er echter, naast vele gaven in natura, een totaal bedrag van f 2438,38 binnen, dat geheel voor den aankoop van versnaperingen en levensmiddelen bestemd werd. Ook de illegale organisatie „Natura" gaf haar gewaardeerde steun, waarvoor het comité uiterst dankbaar was. Met de feest dagen, zooals Paschen of Kerstmis, kon dik- Openstelling Stedelijke Librye. De Conservator deelt mede, dat de Stede lijke Librye, de oude wetenschappelijke en historische bibliotheek der Gemeente Gouda, Oosthaven 9, na grondige schoonmaak weder toegankelijk is, en wel des Woens dags en 's Zaterdags van 2—4 uur. Er komt schot in.' Door den P.O.D. te Gouda zijn thans rond 100 gevallen afgehandeld. Het betreft hier 40 gevallen voor het Bijzonder Ge rechtshof en 60 voor het in te stellen Tribu- naal. Deze zaken zijn nu voor berechting gereed en de dossiers zijn aan de betref fende instanties toegezonden. Twee gevallen, .n.l. die van Laurier, den verrader van den Heer Hoonhout en Maartje van Eijk, die onder andere de huis zoeking bij den Heer Langeraar arran geerde, stonden reeds op de rol, doch zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het zal onzen lezers genoegen doen te vernemen, dat ook de 'verraders van den Heer de Korte, te weten Noll en Mej. Kamstra onder de te berechten gevallen zijn. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 21 Sept.: Lucas F., zoon van F. Sietsma en H. J. Stubbe, IJssellaan 123 - "Willem H., zoon van W. de Groot en H. Liezenga, Gouwe 111 - 24 Sept.: Anthonius C„ zoon van- E. M. E. Ehlert en J. M.' Chr. Loef, Nieuwe Haven 296. OVERLEDEN: 21 Sept.: J. de Bruin, oud 87 jaren, weduwe van J. D. de Vos - 22 Sept.: M. Holthuijsen, oud 5 weken. De postwissel. Mej. R. dacht een buitenkansje te hebben, toen Tante „Pos" de vergissing beging, door haar een postwissel te doen toekomen, groot 55.—, die niet aan haar geadresseerd was. Dat de postbesteller per abuis verkeerd be zorgde, was niet in den haak. Erger was het, dat zij haar handteekening eronder plaatste, wat haar een paar dagen voor arrest, een hoop last en een proces-verbaal kostte. DIS TRICTS-NIEU WS. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Aangiften van 20 t/m 26 September 1945. GEBOREN: Hendrik B. z. van H. v. d. Bor en H. de bruin. GEHUWD: M. Versluis en M. H Sol. A. R M. Zuure en M. M. van Vliet. OVERLEDEN L. de Vries. 41 j.f wed. van B. Dijkstra. W. Wijtsma, 31 j., echtg. van N Oversteege. Opbrengst c llecten voor 1940-'45 Aan de kas van de Stichting 1940-'45 kon als resultaat van aihier gehouden collecten, o.a. tijdens de allegorischen optocht op 30 Augustus j.l. en in verschillende bijeenkom sten, warden afgedragen epn bedrag van f 7.795,97. Geen Duitschers in te annexeeren gebied. Voor zoover het te vereenigen is met de exploitatie van het te annexeeren gebied moet worden gestreefd naar een volledige ontruiming door de Duitsche bevolking, omdat ook de grensbevolking zeer sterke Nat. Soc. neigingen had, wat op den duur een gevaar zou vormen voor de politieke meeninpsvorming in ons land. wijIs iets extra's worden gegeven, zooals stroopwafels of bonbons. De dames Huisman, Goedewaagen, Baale en van Kranenburg verzorgden het moeilijke werk van de verdeeling met groote toewij ding. De „suikerdames" zorgden voor den maandelijkschen aanvoer, terwijl een groep jongelui, die bij de bezettende macht niet zoo in de gaten liep, den afvoer verzorgde. Er werd streng toegezien van hoogerhand, dat weten de ouders van een in Duitschland vertoevenden krijgsgevangene en Mevr. Huisman zich nog wel te herinneren. Toen Mevr. Huisman n.l. door een ijverigen mare chaussee gesignaleerd werd, volgde er een bezoek van Renner en Oudenaarden. Alles liep echter goed af, al moest soms de ge- heele administratie de kachel in. Thans is er een comité gevormd uit de gijzelaars, krijgsgevangenen en politieke ge vangenen uit Gouda, dat op Vrijdag 28 dezer aan Mevr. Huisman en haar staf dank zal betuigen voor het vele, dat door c)eze dames verricht is. Allerwege heeft het comité grooten bijval onfmoet en het stelt zich voor door een stoffelijk blijk uiting te geven aan de dankbaarheid dergenen, die door dien arbeid van deze dames in den tijd van hun ballingschap het bewijs van Gouda's medeleven hebben kunnen onder vinden. BUITENLAND. Egyptes standpunt ten aanzien van Engeland De Egyptische eerste minister Mahmoed Farmy Nokrasji Pasja heeft een verklaring afgelegd, die vooral betrekking had op Engeland en weer in het bijzonder op de door Egypte verlangde verwijdering der Britsche troepen van Egyptisch grondgebied. Egypte wenscht voorts vereeniging met den Soedan. Eagelsch-Amerikaansche olie-overeen komst voor het Midden-Oosten. Een dreigende botsing van Britsche en Amerikaansche oliebelangen in het midden oosten is naar Reuters diplomatieke corres pondent meldt, voorkomen door het bericht, dat zoojuist in Londen een herziene olie overeenkomst tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten is onderteekend. Hoewel omtrent den inhoud van de over eenkomst door de genoemde ministers geen nadere mededeelingen werden gedaan, kan worden aangenomen, dat de gesloten over eenkomst bepaald, dat beide partijen op voet van gelijkheid toegang zullen hebben tot de olievoorraden van het midden-oosten. Japanners de slechtste mathematici ter wereld. De Japanners zijn de slechtste en meest absurdè mathematici ter wereld, verklaren de krijgsgevangenen. Om een groep gevan genen te tellen, was het de gewone proce dure, dat zij het aantal beenen telden en dil? dan door twee deelden. De rekening klopte bij een tweede telling nooit. Toen de Japanners eens vermoedden, dat er twee krijgsgevangenen uit het kamp gevlucht waren, telden en hertelden zij herhaaldelijk, waarbij ze nu eens tot een hooger dan weer tot een lager cijfer kwamen, doch nimmer twee maal den zelfden uitslag verkregen. Zelfs nadat de twee gevangenen- waren' teruggekeerd, waren de wachten nog niet in staat tot een behoorlijk kloppende telling. BINNENLAND. Iersch vee voor Nederland. De „Prins Willem van Oranje" uit Rot terdam wordt uitgerust voor transport van vee voor Nederland. Vermoedelijk worden tweehonderd stuks gezonden, die alle in prima conditie zijn, om direct na aankomst in Nederland geslacht te worden. Dit tran sport is georganiseerd door den Nederland- schen Consul-Generaal alhier in het Iersche departement Buitenlandsche Zaken. Het vee is aangekocht door ambtenaren van het Iersche Departement van Landbouw. De Amsterdamsche Tram gaat langer rijden. Met ingang van Woensdag 26 September а.s. zullen de trams en autobussen, uitslui tend op werkdagen, rijden van 6.30—10 uur en van 14.30—18 uur (des* Zaterdags van б.30- 14 uur). De „Airborns" danken de verkenners. De "Amerikaansche parachutisten, die op Nijmegen's bevrijdingsdag zoo hartelijk door de bevolking der Karei-stad zijn gefeteerd, hebben in een buitengewoon aardige attentie hun dankbaarheid geuit aan de Nijmeegsche „bov-scouts' die zich van hun taak van orde-commissarissen zoo keurig gekweten hebben. De jeugdige generaal Gavin heeft n.l. aan den burgemeester een duizendtal insignes ge zonden, zooals de airborns, die op hun veid- muts gedragen en daarbij aan de padvinders het recht verleenen die onderscheidingsteekens op hun uniformen te hechten. In een bege leidend schrijven betuigen de manschappen op hartelijke wijze hun waardeering voor de Nijmeegsche jongens. Verbeteringen in land" en tuinbouw op komst* Kunstmest wordt verstrekt. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, Ir. S. L. Mansholt, heeft gisteravond een radiorede gehouden, ter in leiding van een nieuwe reeks causerieën over land- en tuinbouw, die voortaan elke week zullen worden uitgezonden. De minister herinnerde aan het feit, dat 180.000 ha in Nederland geïnundeerd zijn geweest en ten deele nog onder water staan. 50.000 ha zijn opgeruimd voor aanleg van mijnenvelden, versterkingen en vliegvelden. Duizenden boerderijen zijn vernield. 150.000 ha. konden niet of niet voldoende worden bebouwd. H$t behoort tot de werkzaamheden van den dienst landbouwherstel de ontstane schade te regelen en af te wikkelen, directe hulp te verschaffen aan de getroffen bedrij ven en steun en leiding te geven bij het weer in cultuur brengen van het geïnundeerde ge bied. Hierbij zal tevens de gelegenheid aan gegrepen kunnen worden d.m.v. ruilverka velingen. herontginning en ontwatering, on- gewenschte toestanden uit den weg te ruimen. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, de Rïjkstuinbouwvoorlichtingsdiensten het land bouwonderwijs van de directie van den land bouw zullen in de toekomst evenals voorheen nuttig kunnen werken. Het gaat immers om boeren en tuinders, die hun vak goed ver- Staan en producten aan den markt willen brengen, die geëxporteerd kunnen worden. Want Nederland is niet denkbaar zonder flinken agrarischen export. Er zal dan ook aan de maatregelen ter verbetering van de kwaliteit uitbreiding gegeven worden. Boeren, tuinders en veehouders zullen vooral naar een rationeel bedrijfsbeheer dienen te streven. Vakbekwaamheid speelt hierbij een groote rol. Er wordt gedacht aan cursussen en in stellingen, waar landarbeiders hun vak goed kunnen leeren. Tenslotte deelde de minister o.m. nog mede. dat de nóodige stappen zijn genomen om vóór 1946 een hoeveelheid kunstmest aan den landbouw te verschaffen overeenkomende met het halve verbruik van normale jaren. De minister zal waken tegen uitbreiding van het ambtelijk apparaat. Thans wordt nog veel door de overheid gedaan, wat evengoed verricht kan worden door de be- drijfsgenooten in organisch verband. Een landbouworganisatie met verordenende be voegdheid wordt op het oogenblik zoo sterk verlangd, dat het welslagen er van met zeker heid mag wordeo aangenomen. De Nederlandsch-Indische regeering begin October naar Batavia. Van gezaghebbende zijde verwacht men met stelligheid, dat de eerste geallieerde troepen op 4 October te Batavia zullen landen. Vermoedelijk zullen de géilHeerde troepen op 14 October bi) Soerabaja aan land gaan. Ook Padang (Sumatra's westkust) en Medan (Sumatra's oostkust) zullen in de eerste helft van October worden bezet. Verwacht mag worden, dat Luitenant- Gouveneur Generaal van Nederlandsch-lndië Dr. H. J. van Mook begin October uit Brisbane zal vertrekken en gelijktijdig met de geallieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. Voorts wordt gemeld, datdc buitengewesten Makassar en Timor zijn bezeten vermoede lijk ook Ambon en Menado. Deze berichten zijn van het uiterste belang, wanneer men ze beschouwt in het licht van de recente mededeelingen over den politieleen toestand op Java. Spoedig herstel van de Echtverbinding met Indië Naar de Ind. redacteur van A.N.P.-aneta verneemt, hebben de onderhandelingen in Amerika van den directeur der K.L.M., den heer Plesman, er toe geleid, dat Nederland binnenkort weer over vliegtuigen zal be schikken, waarmede de luchtlijn Amsterdam- Batavia zed worden geopend Een historische dag* Vandaag is het juist 9 jaar geleden, dat de Nederlandsche Regeering onder den druk der omstandigheden besloot den gouden standaard los te laten. En vandaag is het loopende bankpapier ongeldig verklaard. De huidige maatregel zal in de geschiedenis wel van grooter belang blijken te zijn, dan hetgeen toen gebeurde. De schade in Arnhem* Het blijkt thans, dat in Arnhem slechts 156 panden onbeschadigd gebleven zijn. 3518 huizen zijn geheel verwoest. Een veel grooter aantal is min of meer ernstig' beschadigd. Van de 935 bedden in de ziekenhuizen zijn er slechts 395 over. Ondanks dat hadden zich op 1 Sept. al weer 89.000 Arnhemmers in hun stad ge vestigd. Nieuw gat in de Nollendijk. In de Nollendijk bij Vllssingen is gisteren door het slechte weer een nieuw gat geslagen. Men hoopt deze tegenslag echter spoedig te boven te komen. Zakenlieden naar Indië. Dezer dagen zullen een aantal figuren uit het Nederiandsch-lndische oedrij sleven naar het Oosten vertrekken. Bij de uitzending van personeel onder super-commando voorloopig van de N.I.C.A. heeft men van hoogerhand een groot aantal categorieën onderscheiden. Een groot deel daarvan gaat per schip naar den Indischen Archipel, anderen die sleutelposities bekleeden en de Ned.-Indische regeermg van advies zullen dienen,, zullen per vliegtuig maar Indië gaan, althans worden hiertoe pogingen in het werk gesteld en gezien de iétwat gunstiger vervoerssituatie bestaat alle hoop dat deze zullen gelukken. Onder deze personen, die om der wille hunner gewichtige functies prioriteit wordt verleend voor een snelle reis, is een groep van rond twintig personen, die het Indkche bedrijfsleven representeeren. Zoo gaan er menschen voor de rubber, iemand voor het bankwezen, alsook personen voor de scheep vaart, het electriciteitswezen, de suiker en andere cultures. Deze personen, die in het herstel van het Indische bedrijfsleven een belangrijke rol zullen spelen, zullen tevens de overheid hun adviezen doen toekomen. Een deel van de personen met prioriteit voor luchtvervoer is reeds naar Londen gevlogen. In totaal zullen op deze wijze een groep van 130 menschen op de snelste wijze naar Indië worden gebracht. Het grootste deel is al naar Engeland gevlogen, een gedeelte daarvan is reeds uit Engeland vertrokken. De zuivering in Zuid-Holland. In de Prov. Z. Holland zijn thans 2303 ambtenaren geschorst en 404 gestaakt. De zuivering onder het overheidspersoneel is daarmede in deze provincie vrijwel voltooid. Giften als bedrijfsonkosten Binnenkort zal een Koninklijk Besluit tot stand komen, waarin zal worden vastgesteld, dat giften, gedaan door rechtspersonen, die onderworpen zijn aan de Vennootbelasting 1942 (zooals N.V.'s Coöperatieve vereeni- gingen, Stichtingen, enz.) zullen worden be schouwd als bedrijfsonkosten. Hieronder vallen dus uitgaven tenc.algemeene nutte en die voor liefdadige, kerkelijke en dergelijke doeleinden. Giften aan Ned. Volksherstel kunnen roet ingang van het jaar 1945 in alle gevallen als bedrijfsonkosten worden aangemerkt. In de tweede plaats is thans goedgekeurd, dat qiften kunnen worden overgeschreven vanaf geblokkeerde bankrekeningen. De ge ver dient hiertoe een acte van overdracht in triplo in te vullen. Een exemplaar van deze ingevulde acte moet worden gezonden aan de bank, waarbij de geblokkeerde reke ning wordt aangehouden. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat door N.V.H. met het Ministerie van Financiën besprekingen worden geveerd, teneinde de geblokkeerde rekeningen van N.V.H. te ontdooien. Briefpostverkeer weer normaal. De P. T.T. deelt mede, dat met ingang van 1 October a.s. alle bestaande tijdelijke gewichtsbeperkingen in het binnenlandsch briefpostverkeer zijn opgeheven, zoodat men van dien datum af weer alle briefpost zal kunnen verzenden op de vroegere voor waarden en tarieven. Zondags meer treinen Vanaf Zondag 7 October zullen in het Westen des lands, d.i, boven de groots rivieren en ten Westen van de IJssel een aantal treinen woiden ingelascht. De dienst regeling, die nog nader zal worden bekend gemaakt, zal ongeveer zoo zijn als die op werkdagen. Op de volgende trajecten zullen evenwel des Zondags nog geen treinen loopenDen Helder—AlkmaarAlkmaar—Enkhuizen en Zaandam—Hoorn. Export propaganda in het buitenland. Bij de zich allengs vertoonende, kwanti- tief sterke behoefte aan meerdere actie voor de productiemogelijkheden van ons vader land, speciaal in den grooten opbouw, wordt van bevoegde zijde overwogen een gezamenlijke export-propaganda in het bui tenland te doen plaats vinden. Een en ander kreeg de aandacht van den export-propa- ganda-manager R. A. F. en deze deed het voorstel, om over enkele weken een serie annonces als vorm van publiciteit in New- Yorksche bladen te doen verschijnen. Zulks door gezamenlijk optreden van belangheb bende ondernemingen. Men kan zich wenden tot de Section Publicity N.I.S. (Netherlands Intelligence Service), Anton de Haenstraat 118, Den Haag, waarbij eenigen spoed wenschelijk is. Luchtdienst AmsterdamParijs. De P.T.T. deelt mede, dat in verband met het feit, dat met ingang van 24 September j.l. op Maandag, Woensdag en Vrijdag een luchtdienst zal worden onderhotden tusschen Amsterdam en Parijs. Brieven en briefkaar ten voor Frankrijk zullen van dien datum af per luchtpost worden verzonden, zonder daarvoor luchtrecht verschuldigd is, terwijl voor drukwerken enz. een luchtrecht is vastgesteld van 5 cent per 20 gram.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2