HOE VERDER? r indien daarvoor het noodige papiergeld aanwezig was voor uitbetaling vrij te geven. Het onderzoek naar het besmette geld, dat naar ik u verzekeren kan met groote nauwkeurigheid zal geschieden, ver- eischt echter een zekeren tijd. Dit pleit er zeer voor om met betrekking tot deze saldi slechts een overschrijving van de eene reke ning op de andere toe te laten, waardoor elk bedrag wordt vastgelegd en te allen tijde is na te speuren, wie er op het moment van de deblokkeering ide houder van was. Deze houder kan, al heeft hij over bedoe)d be drag van zijn saldo beschikt, te allen tijde aan een onderzoek worden onderworpen. De rest van zijn saldo blijft in ieder geval staan als onderpand en ook voor het ont staan van het eerste gedeelte waarover hij giraal kan beschikken, blijft hij aansprake lijk' in dezen zin dat, indien komt vast té staan, dat dit besmet geld was, hij voor een overeenkomstig bedrag zal kunnen wor den aangesproken te betalen uit andere vermogensb'estanddeelen of eventueel nieuw te verdienen inkomen. Van een oogpunt van gemakkelijke invordering voor den staa; heeft deze regeling ongetwijfeld bezwaar, maar dit bezwaar weegt stellig niet op tegen het groote voordeel, dat aan een spoe dige zij het gedeeltelijke deblokkee ring van een passend gedeelte der bank- en girosaldi verbonden is, in verbaiid met de wenschelijkheid om ten behoeve van de hervatting van het handels- en betalings verkeer daaraan een zekeren armslag te geven. Het doel, dat met de geldvemieuwing wordt beoogd, mag niet op zoodanige wijze worden bereikt, dat daardoor het bedrijfs leven wordt onthand. De geldvemieuwing zelf toch is er juist op gericht om het be drijfsleven weer gezond te maken en dit moet, als het er op aankomt, den voorrang hebben boven een, overigens volmaakt ver-' dedigbaar, streven naar een perfect systeem. Als sluitstuk zal de belastinginspectie be voegd zijn om in elk geval, waarin zij reden heeft om te veronderstellen, dat een saldo besmet is, een aanwijzing te geven, die er toe leidt, dat dit saldo voor de volle 100 pet. geblokkeerd blijft. Ooclogsgedupeerden' hebben voorrang. Een tweede correctie, die zal worden toegepast, is er op gericht om voor hen, die door de oorlogsomstandigheden schade heb ben geleden in hun goederen, de mogelijk heid te openen tot herstel en aanvulling van het geroofde, beschadigde of vernietigde over te gaan. Met betrekking tot bedrijven zal dit moeten worden uitgebreid tot het geen noodig is voor herstel van vooraden en inventarissen. De uitkeeringen wegens geleden materieele oorlogschade zullen dus, voorzoover daarvoor een directe bestedings mogelijkheid is, op basis van de toelaatbare besteding in vrij, nieuw geld worden be schikbaar gesteld, terwijl het overige bij ge brek aan directe bestedingsmogelijkheid aan vankelijk op geblokkeerde rekening zal wor den bijgeschreven en in de toekomst zal worden bijgeschreven en in de toekomst zal worden geblokkeerd naarmate ér zich be stedingsmogelijkheden voordoen. „Zwarte" bouwers hebben duur betaald. Hetzelfde geldt voor kassaldi gekweekt uit afschrijvingen en besparingen, die men in reserve heeft gehouden om mettertijd daar mede de uitgestelde aankoopen te betalen om kapitaalbezit in den vorm van duurzame gebruiksgoederen, vooraden, inventarissen en gebouwen aan te vullen, te vernieuwen en op het gewenschte peil te brengen. Intusschen zal wel moeten worden voor komen, dat langs dezen weg de geldstroom sterker aanwast dan in overeenstemming is dan met hetgeen noodig is voor de finan ciering van den omzet, die bereikbaar is bij een volledige inschakeling der beschikbare arbeidskrachten bij toelaat bare prijzen en loopen. Voorshands bestaat daarvoor geen gevaar, maar op den duur ligt hier een grens, die als men het prijs- en loonpeil in'de hand wil houden, niet mag worden overschreden. Saldi van liefdadige instellingen. zuivere Spaarpotten en kleine luyden NIET getroffen. De correctie, waarover ik hier sprak, zal ook moeten worden toegepast t.a.v. de uit keeringen uit de aanwezige saldi door lief dadige instellingen en door de diensten der charitas, voorzoover deze mede behulpzaam zijn om het oorlogsleed te verzachten. Een derde correctie, die tot op zekere hoogte bij de vorige aansluit, is gewenscht met betrekkiig tot spaargelden van particu lieren, die in de voorafgaande periode zijn gekweekt' voor het doen van grootere be talingen ineens bij gelegenheid van belang rijke levensgebeurtenisen, zooals geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en dergdlijke bijzondere uitgaven. Een vierde correctie komt in aanmerking voor die gevallen, waarin personen bij ge mis dafh looninkomen aangewezen zijn voor levensonderhoud op de hoofdsom van hun kapitaal. Voorzoover dit in den geldvorm aanwezig was en door de blokkade is ge troffen, zal het in een mate, die in verband met de levensomstandigheden van den be trokkene redelijk is te achten, worden vrij gegeven. Tenslotte zal er plaats moeten zijn voor een vijfde correctie: in die gevallen, die door het .voorafgaande niet zijn gedekt, doch waarin een strikt handhaven van de grond gedachte tot ongewenschté individueele hardheden zou leiden. Heb ik hiermede de hoofdlijnen bespro ken, die bij de deblokkeering zullen worden gevolgd, thans vraag ik nog enkele oogen- blikken uw aandacht voor een tweetal vra gen, die u stellig zéér ter harte gaan en waarop ik u een onomwonden antwoord schuldig ben, n.l.: Hoe gaat het nu verder met het gedeblok keerde geld, en welke verwachtingen mogen wij koeste ren met betrekking tot het geld dat geblok keerd blijft? betwisten dat zoolang t.a.v. het meerendeel der goederen nog zulk een pijnlijke schaarschte bestaat, het handhaven van een veel omvattend distributiestelsel onvermijde lijk is. Ook voor de bedrijven zal vooralsnog de aanschaf van voorraden, hulpstoffen en machines aan een stelsel van toewijzingen moeten blijven gebonden. Deze maatregelen zijn noodig om te zorgen, dat zij, die over meer koopkracht beschikken dan anderen, niet door prijsoverbiedingen een 'grooter deel van de beschikbare goederen in handen zou den krijgen dan met de billijkheid in over eenstemming is. Tevens moeten de noodige waarborgen blijven bestaan dat minder drie gende behoeften van enkelen niet zullen voorgaan bij meer dringende behoeften van velen. Bovendien is ons land voor tal van goederen, vooral voor voedingsmiddelen en grondstoffen aangewezen op import uit het buitenland. De schaarschte aan buitenland- sche betalingsmiddelen, die er toe leidt, dat wij op groo'te schaal bij andere landen moeten leenen, v.ereischt bovendien een DAAROM HOE HET WAS Auteursrecht CBD Beeldpersdienst De financieele maatregelen der regering beoogen in het kort: 1. Herstal van het evenwicht tusschen goederenvoorraad en geldhoeveelheid. Tijdens de beitet|ingsjaren werd dit evenwicht grondig verstoord dooreen sterke inkrimping van de hoeveelheid goederen (o.a. door de export" naar Duitsland) en een enorme uitbreiding van de geldhoeveelheid (o.a. door zeer groote overheidsuitgaven, gefi nancierd met behulp van de bankbiljettenpers). Inventariseering van het nationale vermogen en vervolgens herstel van 's Rijks financiën, o.a. door confiscatie van Zwart geld, achterhaling van niet betaalde belastingpenningen en doorvoering van algemeene belastingmaatregelen. 2. ik stel er prijs op dat bij u allen t.a.v. het antwoord op deze vragen geen enkel misverstand ontstaat. Hoewel de welvaart van een volk ten slotte niet bepaald wordt door de hoeveel heid geld, die in omloop is maar door de hoeveelheid en hoedanigheid van de goede ren en diensten, die het tot bevrediging zijner behoeften kan aanwenden, is het in een maatschappij, die op geldverkeer steunt nu eenmaal zoo, dat voor ieder persoon, elk gezin en elk bedrijf afzonderlijk de mogelijkheid om in die goederen en dien sten te deelen, van de beschikking over geld afhankelijk is. Ik begrijp dus dat gij allen verlangend zijt om te weten waar gij aan toe zijt. Dat is met een enkel woord gezegd. Aan hen, die hun geld op onoirbare wijze hebben verkregen, laat ik niet de minste illusie. Voor die genen echter onder u, die zich t.a.v. de wijze waarop zij hun bezit hebben verkregen, niets hebben te verwijten, die eerlijk hebben gewerkt en zuinig hebben gespaard, die ondanks tegenwind er in zijn geslaagd om een zeker bezit aan geld te redden, of die de wind hebben mee gehad en daaruit op volkomen toelaatbare wijze voordeel hebben getrokken, voor hen kan het antwoord geruststellend zijn, uw aan spraken op hetgeen u inleverde, blijven erkend. Dit neemt niet weg, dat ook tzij moeten beseffen, dat in dit leeggeplunderde en voor een deel verwoeste land, waarin vele honderdduizendén weinig meer bezitten dan hun schamele plunje, vrijwel geen huis raad onder een lekkend dak, van allen die in een meer bevoorrechte positie verkeeren offers, ja zelfs groote offers zullen moeten worden gevraagd. En dit te meer, omdat met de uiterste middelen moet worden voor komen, dat de rouw, de armoede en de kom mer, die door den oorlog zijn veroorzaakt,"1 op den voet zullen worden gevolgd door de ramp van een geldontwaarding, waar door de basis van het stoffelijk bestaan van vele verdere honderdduizenden zou worden ondermijnd en de sociale rechtvaardigheid nog meer in het gedrang zou komen. Alleen geld voor zuiverehanden. Ik zal thans mijn antwoord iets verder verduidelijken: Wat het gedeblokkeerde geld betreft, dit blijft geheel ter vrije beschikking van hem of haar die het in handen krijgt. Uiteraard voorzoover die handen zuiver blijken. De vrees, die bij sommige uwer, naar mij ter oore is gekomen, heeft postgevat, dat de besteding der inkomens geheel aan banden zou worden gelegd, zoodat de vrijheid van verbruik en bedrijfsuitoefening volkomen zou worden opgeheven, is volmaakt onge grond. Niemand zal intuschen de noodzaak scherpe controle op al datgene wat wordt ingevoerd. Scherpe contróle op den invoer. Het is een groot algemeen belang, dat deze dikwijls duur gekochte invoer een, van een maatschappelijk oogpunt uit doelmatige en verantwoorde bestemming krijgt. Ver sterking van het nationale productievermo gen staat daarbij volstrekt op den voor grond. Dit alles maakt het vooralsnog nood zakelijk dat de regeering aan het econo mische leven een krachtige en v r-gaande leiding geeft. De overgang van een oorlogs economie naar een vredeseconomie kan zon der een zoodanige leiding niet zonder on recht en ontsporingen tot stand worden ge bracht. Ik meen dat een ieder, die zich pp de basis der feiten stelt en zich de bestaande problemen indenkt, deze slotsom zal kunnen beamen. De toekomst van het geblokkeerde geld. Wat de tweede vraag aangaat, die be trekking heeft op de toekomst van het geld, dat geblokkeerd blijft, moet een onderscheid worden gemaakt tusschen geld dat tijde lijk en geld dat blijvend aan de circulatie zal worden onttrokken. Terstond na het einde van de inleveringsweek, komt de eerste 100.van de geldkaart vrij. Het ligt in het voornemen om hetgeep daarna op uw geldkaart blijft staan, resp. een over eenkomstig bedrag uit hetgeen uw banksaldo aanwijst op latere tijdstippen en tot ronde bedragen iqden vrijen geldomloop toe te laten. Het tenïpp. waarin dit zal geschieden, hangt eenerzijds ^af van den aanvoer van het bank- en mujitpapier, dat nog in aan maak is, anderzijas van de verkeersbehoefte, die wij regelmatig zullen peilen. Ook met betrekking tot de bij de banken en andere mleveringskantoren gestorte bedragen, naast die van de geldkaart, zal op den duur ver dere deblokkeering kunnen volgen, indien en voorzoover daaraan reëele behoefte be staat. Voor datgene, waaraan blijvend de toe- gang tot de circulatie moet worden ontzegd, staan in hoofdzaak een viertal bestemminazn open: 1. betaling van achterstallige belastingen, 2. betaling van bijzondere heffingen ineens, 3. inschrijving op staatsleeningen, 4. een omzetting in spaardeposito's bij spaarbanken en banken. Een deel van dit geld zal derhalve uit eindelijk naar de schatkist worden overge bracht, waarbij het voorzoover hét voor het doen van inschrijvingen op staatsleeningen wordt gebruikt, aan den bezitter een rente- inkomen zal schenken. Dit laatste dat hei een rente afwerpt i% ook toepasselijk op d spaardeposito's. Op de vraag of het zoo verkregen staats-' papier en spaartegoed overdraagbaar zal worden gesteld kan ik u op dit moment nog gpeij definitief uitsluitsel geven. Deze over- draagbaarstelling zal t.z.t. moeten worden beoordeeld, wanneer wordt overgegaan tot een hervatting van het vermogensverkeer, in het licht der dan heerschende omstandig-' heden. Op een beleenbaarstelling van dit staatspapier is voorloopig weinig kans, aan gezien zoodoende de geldomloop weer zou kunnen vermeerderen boven het toelaatbare maximum. Blijvend uit circulatie. Nu ik over de toegelaten bestemmingen van het vrije geld en van het geld dat tijde lijk of permanent geblokkeerd zal blijven, zoo goed mogelijk heb ingelicht, wil ik tot slot nog een paar opmerkingen maken over een onderwerp van wijdere strekking, dat niettemin met het voorafgaande ten nauwste in verband staat. - Ik merkte reeds op, dat een deel van het geld, dat door u is ingeleverd, zijn bestem ming zal vinden in de schatkist, die daaraan een meer dan normale behoefte heeft, maar als het daar is, wat zal er dan mee ge beuren? Qgze-yraag is inderdaad van het grootste belang vanuit een geldpolitek pogpunt. Im mers, zou dit geld in de naaste toekomst door den staat opnieuw geheel worden uit gegeven en op die wijze weder in omloop worden gebracht, dan is het gevaar zeer reëel, dat wij na eenigen tijd voor een her haling komen te staan van het vraagstuk, waarvoor de operatie, die thans geschiedt, juist een oplossing tracht te geven. Na een zekeren tijd toch zou dan opnieuw een wanverhouding ontstaan tusschen de goede- renhoeveelheid en de geldhoeveelheid bjj het door de regeering toelaatbaar .geachte prijsniveau. Het mooiste zou natuurlijk zijn indien de Staat, en ook de lagere publiek rechtelijke lichamen -waarbij vooral aan de gemeenten te denken valt van nu aan voortaan van de loopende inkomsten zouden kunnen leven, d.w.z. van de opbrengsten der normale belastingen. De omstandigheden zijn echter van dien aard, dat de Staat om mij hiertoe te bepalen gedurende den ewstkomenden tijd wegens de noodzaak om op groote schaal hulp te bieden "aan getroffenen, mede te werken aan -het herstel en een krachtig apparaat te formeeren tot handhaving der interne en externe veilig heid, hier en in de overzeesche gewesten, zeer groote uitgaven moet doen, dié onmoge lijk geheel uit de inkomsten der belastingen kunnen worden bestreden. Alleen reeds' de maatregel, waartoe de regeering besloten heeft ter overbrugging van het tijdelijk vé^ schil tusschen de buitenlandsche en de bin- nenlandsche prijzen van een aantal goede ren, die tot de middelen ter bevrediging van eerste levensbehóeften behooren, vordert een bedrag ten lastj?o van het Rijk, dat overeen- s komt met de totale 'Staatsinkomsten in de laatste voóroorlogsche jaren. Belastingherziening in het vooruitzicht. Aan de opvoering der belastingen, die weliswaar met de verwachte toeneming der geldinkomens rijkelijker zullen gaan vloeien, zijn bepaalde grenzen gesteld. Zij mogen niet van een zoodanige zwaarte zijn, dat zij den prikkel tot arbeid en den onder nemingslust dooden. Voorts moet men reke ning houden met de helaas geldende psycho logische wet volgens welke bij verzwaring met name van directe belastingen en accijn zen, de belastingfraude toeneemt. Deze fac tor maakt het zeer gewenscht, dat Z09 snel mogelijk een Belastingherziening tot stand komt, die in sommige buitensporige hef fingen, welke d,e bezetter heeft ingesteld, een zoodahige wijziging brengt dat deze niet alleen van on-Nederlandsche bestand- deelen worden ontdaan, maar dat zij daaren boven geen belemmering meer vormen voor de zoo gewenschte ontplooiing voor het her stel. Al zal hier voor in andere onderdeden va n het belastingstelsel een compensatie moeten worden gevonden, toch ziet het er zelfs voor den meest optimistischen beschou wer naar uit, dat ,de Staatsbegrooting voor loopig niét zal zijn slüitend te maken. Onder deze omstandigheden bestaat er slechts één aanvaardbare uitweg. De staat mag zich de benoodigde middelen, boven hetgeen de belastingen aan inkomsten op leveren, niet gaan verschaffen door het te laten draaien van de bankbiljettenpers. Deze methode, die op ruime schaal door den bezetter is toegepast en. die ons in de armoede, waarin zijn schandelijke roof- en vernielzucht ons heeft gestort, ook nog niet een enorm teveel aan geld heeft 'opge scheept, is on-Nederlandschen wij mogen er trotsch op zijn, dat wij haar zoo mogen noemen. Van mij, landgenooten, is niet te verwachten, dat ik dezen weg vrijwillig zal betreden zonder het uiterste te hebben ver- richt om het inslaan van dit spoor te ver-* mijden. (Zie vervplg pagina 3, 1ste kolom, onderaan) VERSTORING, van, EVENWICHT REGEERING

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2