ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Refue der kleine misdaad Wat moet U morgen doen? W&uUcUUt Nadere mededeelingen orer de deblokkeering. PER ASPERA AD ASTRA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Drukker Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 38 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1945 /AdministratieM, J. van Loon/ IBur.Markt'20, Gouda. Tel. 3098/ Abonn. p\w. 25 ct.Lossenumm. 10c STADSNIEUWS. Het schoolbad verpacht. Burgemeester en wethouders hebben voor het tijdvak van 1 Oct, 1945 tot- 30 Juni 1947 onderhands de exploitatie van het Volks- en Schoolbad aan den (|roenendaal verpacht aan den heer J. Kruijt, met het georulk van de daarbij behoorende woning. Benoemingen en ontslag bi) het onderwijs. lp de uitoefening van de bevoegdheden van den Raad hebben Burgemeester en wet houders met ingang van 1 Nov. a s. eervol ontslag verleend aan den onderwijzer der O. L. School No. 2, P. J. Zonruiter. zulks in verband met zijn benoeming tot leeraar aanSte Goudsche Industrie- en t Huishoud school. De heer E. M. H. Jansen te Rotterdam is benoemd tot onderwijzer aan de O. I,,- School No. 1 met ingang van een nader te bepalen datum.' Tot i onderwijzeres aan de School voor v.g.l.o. -is met ingang van 1 Sept. J.l. be noemd Mej. A.C.E. Visser te Stolwijk, ter wijl met ingang van 8 Sept, 1.1. eervol ont slag is. verleend aan de onderwijzeres der School voor v.g.l.o. Mej. P. Looyen in ver band met haar huwelijk. De „Jodan Boys." Op Zaterdagmiddag 29 Sept. a.s. om 3.30 uur zullen de Jodan Boys op hun ter rein aan het Bloemendaal een wedstrijd spelen tegen een elftal van'de P.T.T, Sociaal voelende „Zwarte Piet" Het zal wel een unicum zijn, dat een zwarthandelaar zijn waren zonder winst van de hand doet. De 72-jarige H. v. V., wonende Drapier steeg had shag gekocht voor 100.— en volgens zijn beweringen van de hand ge daan voor 4,— het half ons, wat hem een verlies opleverde van 20.per kg, daar hij er niets op verdienen wilde. Verder had hij nog Duitsche sigaretten in voorraad, die hij in dien tijd voor 0.60 de tien gekocht had. De verkoopprijs is hiervan niet bekend. Kermis met een goed doel De Heer J. Vet, exploitant van kermis vermakelijkheden alhier, heeft den Burge meester een bedrag van 300,ter hand gesteld, teneinde dit te besteden in het be lang van de Goudsche. kinderen. De Burge meester heeft dit bedrag ter beschikking ge steld van de Goudsche Vereeniging voor Gezondheidskóloniën. De eerste. S. van de Bleekerssingel geniet de twijfel achtige eer, dat tegen hem, als eerste over- trèder, na de herhaalde' waarschuwingen, voor het loopen op de rijweg van den Klei weg, proces-verbaal werd opgemaakt. Geen verkeersbord gezien? Tegen M. uit Amsterdam is procesverbaal opgemaakt, daar hij zijn auto op de Lage Gouwe geparkeerd had, ondanks parkeer verbod. Daar stond hij, een beetje slungelig, een 'beetje lachend met een ondergrond van ver legenheid. De kantonrechter monsterde hem, hs(S hoofd een beetje scheef gehouden, en had' hem door, zooals dat heet. Hij zou gezwommen hebben in de IJssel en dat mag ,nu eenmaal niet. Daarom stond hij nu hier en er moest recht worden ge sproken over zijn zondig hoofd. ,,Nee, zwemmen was het eigenlijk niet ge weest," beweerde de delinquent. „Maar U bevondt U toch in het water?" repliceerde °de kantonrechter. „Ja, dat wel, maar ik was er met mijn kleeren aan in ge sprongen en volgens mij mag je overal zwemmen met je kleeren aan!" „Ik weet wel, dat het zonder kleeren aan in Nederland overal verboden is," wist Mr. Bronckhorst. „Maar dat lijkt me overigens weinig bevorderlijk voor Uw costuum. Of zit U zoo dik in Uw pakken?" „Daar kan mijn pak best tegen," deelde het jongmensch mede. ^,Dan heeft U zeker een betere kwaliteit stof dan „ik, want mijn pak zou zoo iets niet doorstaan," overpeinsde de rechter. „Maar om ter zake te komen, U heeft duS gezwommen? Of bent U verdronken? „Als U het zoo noemen wilt wel, als ik niet naar een trap was gezwommen, zou nie-' mand mij eiUjit gehaald hebben," veronder stelde de paAaan-zwemmer. „O, ja, toch wel," kwam Mr. Bronckhorst ad rem. „Al was het van den bodem." Er bleek nog een heele oploop te zijn ge weest en een heftig te keer gaande opper wachtmeester., Waarom die zoo kwaad was geweest, scheen den zwemmer volkomen-on begrijpelijk. Hij was toen^op zijn beurt na tuurlijk kwaad geworden. Het was geen manier om hem met drie man naar het bureau te brengen en daar een heelen nacht vast te houden. „Nee, dat vind ik ook," kwam het van achter de plechtige groene tafel. En het be klagenswaardige slachtoffer ontging ander maal het sarcasme. Tenslotte kwam er een eind aan het ge praat, doordat Mr. Bronckhorst consta teerde, dat het hem meer z,at in de beweging, dan in de kleeding. .- Het Openbaar Ministerie vond het toch raadzaam om den verbalisant eens te hooren. Zoo kan hetgebeuren, dat er over 14 dagen wederom een jongmensch voor de groote tafel verschijnt, een beetje brutaliteit en verlegenheid tezamen verschuilend achter een onnoozel lachje. Als Uw naam ligt tusschen LUBB en v. d. SCHOUW moet U tusschen 9 en 17 uur bij een der daartoe aangewezen bankinstellingen Uw resteerende bank- en muntbiljetten en zilverbons inleveren. U moet meebrengen de geldkaart en bijbehoorende distributie-stamkaart. Maximaal mag per geldkaart f 300.- word^a Ingeleverd. Levert U minder dan f 100.- in dan wordt door het inleverkantoor het vakje .geldkaart A-l" resp. „geldkaart B-I'* van de geldkaart verwijderd. Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Weinig verandering. Wisselende bewolking, plaatselijk enkele buien, vooral aan de kust. Matige wind. Koel. Uitbetaling loon Zuivelindustrie. Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars beslist, dat in alle zuivel fabrieken en melkinrichtingen het minimum loon, zooals dit in 1942 was vastgesteld, met f6.— zal worden verhoogd. De arbeiders in de melkinrichtingen in de groote steden, voor wie oorspronkelijk nog geen regeling getroffen was, zullen dus thans ook f 6. boven het minimum ^ontvangen. DISTRICTS-NIEUWS. Conferentie van de Vrouwenzendings-bond. Van 28 September tot 2 October zal de vrouwenzendingsbond te Gouda een confe rentie houden voor vrouwelijke zendelingen, verpleegsters en andere zendingsarbeldsters, onder leidingjvan Jkvr. C. M. van Asch van Wijck, presidente van de World Young Women Christian Association. Op Zaterdag 29 Sept. 's avonds om 8 uur zal er een bijeenkomst zijn in de Luthersche Kerk aan de Gouwe waar een zendelinge en een aendelingsvrouw zullen spreken over haar werk in Indlë. Alle belangstellenden uit Gouda zijn hier welkom. Koepokinenting en hërinenting Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat wederom op den eersten Vrijdag van. elke maand, aanvangende 5 October 1945, des voormid- dags te 9.30 uur, in het g.ebouw van den BINNENLAND. gem^ntelijken Geneeskundigen- en Gezond- t heidsdienst. Spieringstraat 113, voor ieder, die zich daarvoor aanmeldt, gelegenheid zal •bestaan om zich geheel kosteloos te doen inenten of herinenten WADDINXVEEN Benoeming Ambtenaar Burgerlijken Stand Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente is benoemd de heer W. Klein adjunct-commies ter secretarie alhier. Spreekuur Burgemeester. Het spreekuur van den Burgemeester op Woensdag 3 October a.s. gaat niet door Registratie van Oorloge- en Bezettingaachade. Ter gemeente-secretarie kunnen ter regi stratle worden opgegeven alle vorderingen op de voormalige Duitsche weermacht wegens a. verrichtingen ten behoeve van de Duit sche weermacht, O.T., en dergelijke, waar Voor de belóoningen vroeger door de weermacht zelve plachten te worden betaald, doch waarvan de betaling door de gewij zigde omstandigheden'niet'meer plaats had (hieronder vallen ook vergoedingen voor inkwartiering, voerloonen e.d.) b. levering van goederen aan.de Duitsche weermacht of op regelmatige wijze tot stand gekomen vorderingen van goederen door de weermacht. Aanmelding dezer vorderingen dient te geschieden voor het .geval later nog een regeling tot betaling van deze bedragen mocht worden gemaakt. Verder kunnen bij de Schade-enquête commissie ter registratie worden aangemeld c. „Vorderingen" door de Duitsche weer macht, welke op onregelmatige wijze plaats vonden, waarbij in de meeste gevallen elk vorder ingsbewijs ontbrak. Indien de onder „c" bedoelde schade reeds bi) het bureau Bezettingsschade te Amersfoort is opgegeven, behoeft niet opnieuw aan melding bij de Schade-enquette-commissie te geschieden. Over de aanmelding van gevorderde ri Wielen zullen binnenkort nog mededeelingen verschijnen. Gevaccineerden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat: le. bij niet opkomen van de pokken na de eerste vaccinatie de belanghebben den toch verplicht zijn zich bij den vaccinateur aan te melden, opdat dezen dan een verklaring kan ter hand worden gesteld; 2e. dat kinderen, die huiduitslagen ver- toonen of wier huisgenoten aan huidziekten lijdende zijn, gedurende het voortbestaan der ongesteldheid voor inenting niet in aanmerking kun nen komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAMES. De Secretaris, VAN AS. Lo.S. Gouda, 19 September 1945. Doorhaling geldkaart. Het Ministerie van Financiën vestigt er nogmaals de aandacht op, dat inleveraars van oud papiergeld met uitzondering van hun naam en adres zelf niets op de geldkaart mogen invullen. Komen tengevolge van het zelf invullen van de kaart doorhalingen daarop voor, dan kan het Ministerie van Financiën geen enkele verantwoordelijkheid voor het accepteeren van zulk een kaart door de inleverkantoren aanvaarden. Een kaart met doorhalingen mag namelijk wor den geweigerd. Of achteraf nog zoodanige controle mogelijke is, dat zulk een kaart nip toch nog kan worden geaccepteerd, staat ter beoordeeling van het betrokken inlever kantoor. f Overdragen van gouden munten is verboden. In een kort geleden gepubliceerde beschik king van den Minister van Financiën is het overdragen van 's Rijks munten in zilver, nikkel, brons en zink anders dan tegen de nominale waarde verboden. Het Ministerie van Financiën wijst er in dit verband op, dat gouden munten in die beschikking niet worden vermeld, daar het krachtens het be sluit deviezenblokkeering van September 1944 (Staatsblad nr. E 89) zelfs geheel verboden is op eenigerlei wijze over gouden munten,.fijn goud en alliages van goud te beschikken. Petroleum voor kookdoeleiaden en verlichting Het Centraal Distributiekantoor maakt be kend, dat zij dM in de provincies Noord Holland, Zuid-Holland en Utrecht in het be zit zijn* van kaarten voor petroleum voor kookdoeleincfen op bon 05 tlm bon 08 van de kaarten tlA 510, bon 05 en bon 07 van de-kaarten UB 510 en bon 62 van de kaar ten UC 510 gedurende de .maand October vier liter petroleum kunnen koopen. Voorts zijn gedurende bovengenoemde maand de bonnen 109, 110 en 111 van de petroleumkaart UD 5,10 voor verlichting geldig vodfw-het koopen van 2 liter petro leum. Op een gisteren te Den Haag gehouden persconferentie heeft Min. Lieftinck de bepa lingen van de deblokkeeringsbeschikking nader toegelicht. In het kort komen .de bepalingen hierop neer 1Geblokkeerde rekeningen, die ten name van een en dezelfden rekeninghouder luiden kunnen door overboeking wor- samengevoegd. 2, Met ingang van 3 October a.s wordt van het saldo van iedere rekening vol gens den stand van 2 Oer. 1945 na kassluiting, daarbij niet inbegrepen het tegoed op geblokkeerde rekening, ont staan door inlevering van de f 100.— biljetten, een bedrag van oulzend gulden afgezonderd, vermeerderd^ met 25 pCt. van het te goed van de rekening vol gens den stand van de rekening op 12 Sept., met dien verstande, dat het aldus te berekenen tegoed, dat naar boven wordt afgerond op een veelvoud van f 50,—, het bedrag van tien duizend gulden niet te boven gaat. Dit bedrag mag uitsluitend op girale rekeningen worden geboekt, d.w.z. alleen worden overgeschreven van deeenebank- of giro-rekening op den andere. Zou na deze afboeking een bedrag van minder dan f 50.— resteeren, dan wordt dit bedrag mede op de girale rekening overgeschreven. De Inspecteur der Belastingen kan in bépaalde gevallen overschrijving op girale rekeningen verbieden of deze rekeningen opnieuw blokkeeren. - 3e. Voldoening van verplichtingen nit hoofde van cheques, wissels, postwissels, coupons en dividendbewijzen, obligatiën öf schatkistpapie', die recht geven het daarin uitgedrukte öf verschuldigde bedrag te ont vangen op of na 26, Sept. en die voor dezen datum zijn uitgeschreven, betaalbaar gesteld vervallen of tot stand gekomen mag door den debiteur of kooper slechts werden ver richt en mag door den crediteur of verkooper sjechts worden aangenomen door tusschen- komst van de Ned. Bank of van een lid der bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsban- ken, Landbouwcredietbanken of Spaarbanken Deze kunnen de tegenwaarde »p geblok keerde rekening ten name van den begun stigde goed schrijven. Ook opdrachten, tot overschrijving, waar voor de rekening van den opdrachtgever voor 26 Sept, is belast kunnen slechts op geblokkeerde rekening van den L>ejjiinstlgde worden bijgeschreven. 4é. Vrije rekeningen zijn de rekeningen van; Rijks-, Provinciale- en Gemeentecomp tabelen, Ambassaden, Gezandschappe'n en Consulaten en hun personeel en verschillende chartitatieve vereenigingen. -• 5e. Tusschen 8 en 13 Oct. wordt tegen overlegging van de Geldkaart A en B met de bijbehoorende distr. t stamkaart, of van de volmacht op nader te bepalen wijze door het kantoor van inlevering f 100.- uitbetaald f of zooveel minder ,als de geldkaart of de volmacht aanwijst. Heeft men meer dan f 100.- op zijn geld- kaard, dan word bon één ingehouden. Wijst de geldkaart minder dan f 100.- aan, dan wprdt dit bedrag uitgekeerd en kan men van zijn geblokkeerde of girale rekening een bedrag opnemen tot een totaal van ten hoogste f 100,-. Heeft men geen geld op zijn geldkaart ingeleverd, dan -kan men van zijn geblok keerde of girale rekening f 100opnemen. Hiervoor dient men echter een schriftelijk verzoek in te dienen bij zijn bank, terwijl BON EEN ingesloten dient te worden. Op nadere details komen wij in een vol gend nummer terug. Hierboven vindt U echter de hoofdpunten van de nieuwe maat regel, die vooral voor particulieren van be lang zijn.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1