OP DE BRUG. HOE ONVERSCHULDIGDE GEDANE BETALINGEN TENIET WORDEN 4 GEDAAN. Artikel 9 voorziet in de verwikkeling, die ontstaan doordat velen bijv. onverschuldigde betalingen heben gedaan aan houders van rékeningen, die krachtens art. 8 als vrij wor den beschouwd, in de hoop daarvoor eer lang vrij tegoed te zullen terugkrijgen. Deze onverschuldigde bemalingen moeten op ge blokkeerde rekening worden teruggestort en komen niet opnieuw ter vrije beschikking. De Minister wees met nadruk op het feit, dat een aantal deuren zal worden gesloten, voor hen, die getracht hebben zich op deze wijze in veiligheid te stellen. Honderdgulden biljetten blijven geblokkeerd. Artikel 10 maakt een einde aan de bijzon dere positie, waarin de geblokkeerde reke ningen uit hoofde der ingeleverde honderd gulden biljetten verkeeren. Deze geblok keerde rekeningen zullen voortaan geheel op een lijn staan met alle andere geblokkeerde rekeningen. De deblpkkeering van tegoeden uit hoofde van de inlevering van 100 gulden biljetten kan alleen geschieden, hetzii door een beschikking van den Minister van Financiën, hetzij door middel van een ver gunning der Nederlandsche Bank. Wanneer de geldkaart of volmacht een bedrag vermeldt van minder dan 100.— wordt het geheele vermelde bedrag uitbe taald, terwijl de belanghebbende bovendien het recht heeft het ontbrekende gedeelte in contanten op te nemen uit een geblokkeerde rekening. Deze laatste faciliteit geldt echter alleen indien het inleverkantoor d.w.z. de instel ling, waarop de geldkaart is gestort, de zelfde is als de bank, giro-instelling enz. waar de belanghebbende zijn rekening houdt. De Minister vroeg vooral voor deze laatste regeling de aandacht. Werkgevers die zich belasten met cen trale inlevering van de gelden van hun per soneel, zullen dus goed doen, hetzij aan hun personeel tevoren duidelijk mede te deelen bij welke bank het geld door den werkgever zal worden gestort, teneinde hun de keus te laten al dan niet aan de centrale inlevering deel te nemen de betrokkenen krijgen immers alleen aanvulling op hun geldkaart; als zij ook zelf een rekening bij die bank onderhouden hetzij ten behoeve van d^ werknemers verschillende lijsten aan te leg gen, die zullen worden overgelegd bij de verschillende daarvoor in aanmerking ko mende banken, waar hun personeel een reke ning heeft staan. In dit -geval, evenals wanneer men niets op zijn geldkaart heeft ingeleverd, volgen nog nadere voorschriften, hoe gehandeld moet worden door belanghebbenden die een rekening bezitten bij den postchèque- en girodienst. Toegestane betalingen ten laste van geblokkeerde rekeningen. Artikel 14 vermeldt een aantal betalingen die zijn toegelaten ten aanzien van het saldo van een geblokkeerde rekening. Zij betreffen onder andere een aantal met name genoemde belastingen, inschrijvingen op staatslenin gen en voorts bijdragen aan met name ge noemde en nader aan te wijzen liefdadige instellingen. De deblokkeering voor loonen, salarissen e.d. Artikel 15 geeft een regeling met betrek king tot de deblokkeering voor betaling van loonen, salarissen, pensioenen, wachtgelden en lijfrenten. Deze bepalingen zijn ten deele reeds bekend gemaakt. De minister legde er echter den nadruk op dat de beschikking in dit opzicht enkele eischen stelt die aanvan kelijk niet zijn bekend gemaakt, doch die bij de tweede en verdere aanvragen scherp moeten worden in acht genomen. In de eerste plaats moet duidelijk vaststaan dat de aan vraag betrekking heeft op het netto uit te keeren bedrag, dus na aftrek van loonbelas ting en dergelijke kortingen, die de werk nemer niet in handen krijgt. In de tweede plaats moet de werkgever uitdrukkelijk ver klaren, of de loonen en salarissen in over eenstemming zijn met de normen die van regeeringswege zijn vastgesteld. Wanneer dit laatste niet het geval blijkt, is de Bank tot wie de aanvraag wordt ge richt, gehouden de betrokken mededeeling door te geven aan het College van Rijksbe middelaars. Rechtstreeksche deblokkeeringsmogelijk- heden zijn voorts geschapen ten behoeye van de uitbetaling van interest, dividend en tantièmes en ten behoeve van bepaalde nader genoemde beoefenaren van een zelf standig beroep. Alle hier genoemde deblok- keeringsmogelijkheden zijn voorloopig open gesteld tot 16 December a.s. Reeds eerder is gemeld, dat aanvragen tot deblokkeering van bedragen voor loonen, salarissen e.d., alleen zullen worden ingewilligd, indien en voor zoover uitdrukkelijk verklaard kan worden, dat men niet over een vrije reke ning beschikt, om aan de betalingsverplich tingen te kunnen voldoen. Wijze, waarop vergunningen worden verstrekt. Artikel 18 regelt de verstrekking van ver gunningen. Een deblokkeeringsverguqning zal moeten worden aangevraagd door een ieder die meent gfraal of vrij tegoed noodig te hebben, en die door een van de voor gaande regelingen, zooals deze in de be schikking zijn neergelegd, niet wordt gehol pen. De bedoelde aanvraag moet worden ingediend bij de Bank, waar men een reke ning heeft, en wordt behandeld door de Nederlandsche Barik, volgens richtlijnen door het Ministerie van Financiën vast tè stellen. Personen met meer dan een Bankrekening. In verband met de mogelijkheid, dat er personen bestaan, die meer dan een Bank rekening hebben, wees de Minister er op, dat hiervoor een aanvullende voorziening reeds gereed ligt. Dit is vooral van belang voor diegenen, die na 12 September dachten slim te zijn door het openen van meerdere rekeningen. Voor degenen, die dit voor 12 September j.l. hebben gedaan, zal dit voor wat de eerste duizend gulden betreft een .voordeel opleveren in vergelijking met de houders van een enkele rekening. In dit ver band wees de Minister er op, dat de te ver wachten aanvullende voorziening eén rem zal zetten, in dien zin,dat de afzondering van duizend gulden voor girale doeleinden, niet geldt voor rekeningen, geopend na 12 September 1945. Waarom zulk een strenge blokkeering? Óe beperking van de beschikkingsmoge lijkheden, wat de goederen betreft, maakt een strenge blokkeering noodzakelijk, aldus de Minister, teneinde de girale geldsomloop niet te doen stijgen boven een niveau, dat de regering toelaatbaar acht. Een concen tratie van girale, koopkracht, ten aanzien van „vrije goederen" zal worden vermeden. Bij de chartale circulatie was mede de over weging van invloed, dat de hoeveelheid bank- en muntbiljetten, waarover men thans beschikt, nog niet groot is. De regeling voor de Staatsloterij. Wat betreft de uitkeeringen door de Staatsloterij verklaarde de Minister, dat aan de Staatsloterij opdracht is gegeven, de uit keeringen op girale rekening te doen. De belastingpolitiek. Ten aanzien van een vraag over de in de toekomst te voeren belastingpolitiek, wees de Minister er met groote beslistheid op, dat heffingen ineens niet aan ons volk zullen worden opgelegd, zonder dat de volksver tegenwoordiging zich hierover zal hebben uitgesproken. Het ligt in het voornemen va de Regeering, dat deze plannen, welke zicL in een vergevorderd stadium vqn voorbe reiding bevinden, voordat'3êzë~ tot uitvoe ring zullen komen, eerst in de volksvertegen woordiging zullen worden besproken. Overdracht van tegoed op girale of vrije rekening beschouwd als betaling in wettig betaalmiddel. Van belang is voorts artikel 20. Door de schaarschte aan papiergeld, die voorloopig zal bestaan, is het niet in alle gevallen mogelijk dat een debiteur zijn schulden kwijt in hetgeen tot dusverre als wettig betaal middel gold. Daarom is bepaald dat over dracht van tegoed op een girale of vrije rekening van den crediteur beschouwd wordt als betaling in wettig betaalmiddel. De schuldeischer die bericht ontvangt dat zijn schuldenaar een bepaald bedrag op zijn bankrekening heeft overgeschreven, moet hiermede derhalve genoegen nemen. Voorts is nog bepaald, dat bij iedere op dracht die aan een Bank wordt verstrekt, duidelijk moet blijken of zij betrekking heeft op een geblokkeerde, een girale dan wel een vrije rekening. Fiscaal recherchebesluit nog deze week. Het fiscale recherchebesluit is van zeer ingrijpenden aard. Het is nog deze week te verwachten en zal veel verrassing brengen voor hen, dié trachten aan de bepalingen van de beschikkingen te ontsnappen. De distributie van Schoenen. Onder de vele gelukkigen, die in het bezit zijn van een schoenenbon, schijnt een mis verstand te bestaan. Zij loopen de eene zaak na de andere af met de blijde gedachte, onmiddellijk schoenen te kunnen koopen. Dit is niet geheel juist. Wanneer men in het bezit van een schoe nenbon is, levere men de bon in bij den win kelier zijner keuze. Dit inleveren kan ge schieden tot 8 October a.s. De winkelier verstrekt dan een ontvangstbewijs. Binnen 14 dagen hoogstens drie weken ontvangt men dan de schoenen. Men doet dus verstandig, niet noodeloos met zijn schoenenbon te blijven rondloopen. De bonnen moeten van te voren ingeleverd worden. „Ons leger"» 27 bataillons naar Indië. Gisteravond heeft Z. Ex. J. Mijnen, Min. v. Oorióg, in een radiorede gesproken over de gevolgen van de capitulatie van Japan voor den opbouw van het Nederl. leger. De minister wees er in zijn rede op, dat het zaak is zoo spoedig mogelijk Nederl. troepen naar Indië te zenden, teneinde de handhaving van orde en rust aldaar zee spoedig mogelijk te kunnen overnemen van de geallieerden. De gezagsbataillons voor Indië, zoo zeide hij, wier opleiding in Au stralië zal plaats vinden, konden biervoor niet meer dienen, immers eenerzijds verklaar de Australië zich niet langer bereid voor deze opleiding zorg te dragen, anderzijds zou deze opleiding te veel tijd in beslag nemen om in de directe diensten aan bezettings troepen te kunnen voorzien. Dientengevolge besloot de regeering de lichte infanterie- bataillons welke oorspronkelijk bestemd wa ren voor bezettingstaken in Duitschland en weiketen deele reeds maanden lang in Duitsch land bij Engelsche en Amerikaansche legers waren ingedeeld, ten deele zich voor dit doel nog in training bevonden. teftstond ter be schikking te stellen van den JlHm. Helfrich, welke als bevelhebber „Strijdkrachten Oost", het opperbevel voert over alle in Ned. Indië aanwezige strijdkrachten van het Koninkrijk. Terstond werd de medewerking der Engel sche regeering gevraagd en ook verkregen. In den loop der volgende 5 maanden zullen In totaal 27 bataillons naar Ned. Indië wor den verscheept. Bovendien znllea eenheden worden gevormd, welke voor de ravitail leering de verbindingen en de lichamelijke verpleging dezer bataillons kunnen zorgdra gen. zoodat het totaal der troepenversche- pfnqen 2700Ö man zal bedragen Ter completeering van deze troepenmacht "zljnnB^vOncieveer 15000 oorlogsvrijwilligers noodig, welke door mij allereerst zullen wor den geselectrerd uit degenen, die op dienst neming In het Oosten hun keus bepaalden. Sprekende over de meeninh der Engelsche autoriteiten inzake de Opleiding van vreemde troepen la Engeland en het verzoek vaa de Eng. regeering de opleiding voortaan in eigen land te doen plaatsvinden, zeide de minister! Wij Nederlanders, die evenzeer behoefte ge voelen om weer in eigen volksverband onder normale omstandigheden te gaan leven, kun nen ons de In Engeland bestaande gedach- tengang zoo goed indenken, dat de regeering hoe teleurstellend dit bericht op zichzelf ook was, gemeend heeft, zich bij dezen wensch te moeten neerleggen. Aangezien echter voor den komenden winter de in Nederland be schikbare kazerneruimte niet voldoende is om in divisies te legeren en op te leiden, moet de vorming dezer eerste divisie worden opgeschoven tot de lente van het volgende jaar. Deze eerste divisie zal niet worden be mand met oorlogsvrijwilligers, maar wei met deze dienstplichtigen. Voor vele anderen beteekent deze ont wikkeling een teleurstelling. Vergeet niet, oorloosvrijwilligers, dat uw uitzending naar Ned. Indië gebaseerd was op de noodzaak om tegen Japan oorlog te voeren. Arbeidsbemiddeling bij de repatriëering door het M. G. De afdeeling pers- en publiciteit van den dienst der repatrieering deelt mede, dat men zich voor bemiddeling bij de repatrieering van familieleden door het Militair Gezag, moet wenden tot Groenhovenstraat 13, Den Haag, waar de afdeeling „Informatie en Registratie van den dienst der repatrieering" is gevestigd, zulks in tegenstelling tot een vroeger gepubliceerd bericht, waarbij een foutief adres werd opgegeven. Teruggave Nederlandsche schepen. Volgens een Reuterbericht uit Wellington heeft de vertegenwoordiger in Nieuw-Zee land van het Britsche Ministerie voor oor logstransporten medegedeeld, dat het Minis terie last heeft gegeven, de schepen die door de Britsche regeering zijn gebruikt, maar eigendom waren van de landen die onder Duitsche bezetting* hebben gestaan, aan de eigenaars terug te geven. Derhalve zal het Nederlandsche s.s. Alci- nous (een z.g. blauwpijper van de Neder landsche Stoomboot Maatschappij „Oceaan" te Amsterdam) dat zich thans bevindt tus- schen Auckland en Dunedin, zoodra het in laatstgenoemde haven is gelost, weer in Nederlandschen dienst worden overge dragen. De politiek, die het Britsche Ministerie voor oorlógstransporten hiermede beoogt, zoo verklaart men, is zoo spoedig mogelijk terug te keeren tot normale handelsomstan digheden. Veroordeelde landverraders. Max Blokzijl, die door het Haagsche Bij zondere Gerechtshof ter dpod veroordeeld is, heeft tegen deze uitspraak cassatie aan- geteekend. De zaak tegen De Blocq van Scheltinga zal eveneens in cassatie worden behandeld aangezien hier de Procureur Fiscaal in cas satie ging. Een automatische krantenjongen. De volgende week zal in een station van de „Subway" te New-York voor het eerst een automatische krantenverkoper, die de naam van „Robot Newjboy" gekregen heeft, bij wijze van proer in gebruik ge^ nomen worden. De machine kan tot 200 kranten uitdeelen en van 5 cent wisselgeld teruggeven. Ned. Marine naar Indië. In samenwerking met de geallieerden neemt de Kon. Ned. Marine alle maatregelen, die noodig zijn om de bevrijding van geheel Ned. Indië ia zoojkort mogelijken tijd te vol tooien. Vele van haar vlooteenheden, die zich nog in Europeesche wateren bevonden zijn op weg naar het verre Oosten, of ma ken zich gereed om derwaarts te trekken. De „Jan van Galen" is onlangs vertrokke% naar de Oost en werd op een deel van «ie reis vergezeld door de „Jacob van Heems kerk". De „Jan van Galen" die een extra lading geneesmiddelen en medische instru menten aan boord heeft, kreeg opdracht de plaats van bestemming zoo spoedig mogelijk te bereiken. Een aantal marine-artsen is per vliegtuig naar Indië vertrokken en anderen zullen volgen per boot. Het Nederlandsche jodendem. Voor den oorlog bestond het Nederland sche jodendom uit 140.000 zielen. Thans zijn er nog 23.000 over. Zeventienduizend hier van bleven of ongemoeid omdat zij gemengd gehuwd waren of waren ondergedoken. Van de ruim honderd-tien-duizend die naar con centratiekampen werden gevoerd, kwamen 6000 terug. Honderdzeventienduizend Neder landsche joden zijn vergast, doodgeknuppeld pf van honger omgekomen. Heele families zijn verdwenen. Alle opperrabljnen zijn ge dood op twee na, die ondergedoken waren, de eerwaarde heereu Justus Tol (Utrecht) en S. Heertjes (Noord-Brabant). Van de schamele rest die van het Ned. jodendom is overgebleven, bestaat het grootste deel uit gemengde gehuwden, wier kinderen dus geen joden zijn en de overigen zfln voornamelijk bejaarde menschen. Er ia een groorVouwenoverschot en er zjjn niet meer dan enftle duizenden kinderen. Biologisch is het Nederlandsche jodendom ot spoedigen ondergang gedoemd. Ter zake kundigen verzekeren, dat er over vijftig jaar geen jöod meer in Nederland zal zfln. Voor veiliger verkeer. Tegen de verwarde en oagereglementeerde toestanden op het verkeersgebied, heeft de politie sinds korten tijd den strijd aangebonden. Veel waarschuwingen zijn reeds uitgedeeld Nu is de politie scherper op gaan letten en zoo zijn er reeds 8 personen bekeürd wegens overtreding van de geldende verkeersvoor- schriften. Dat zij de spiegel mogen zijn, waaraan vele anderen zich zacht spiegelei. Geringe Soldij-uitkeering voor [bevrijde Ned. Krijgsgevangenen. De verarming in Nederland en in Ned. Oost-Indië, het gevolg van jaren van bezet ting, gevoegd bij het feit, dat het grootste gedeelte van de Nederlandsche- en Nederl. Indische strijdkrachten krijgsgevangen werd gemaakt, vergeleken met het betrekkelijk geringe percentage van de strijdkrachten der geallieerden, hebben het voor de Regeering van Nederl. Oost-Indië onmogelijk gemaakt om aan de Nederlandsche krijgsgevangenen dezelfde soldijbetalingen te doen als die, welke de bevrijde geallieerde krijgsgevangenen ontvangen. Onmiddellijk na de bevrijding krijgen de Nederlandsche krijgsgevangenen een tijdelijk onderdak. De Regeerina draagt zorg voor transport, medische behandeling, enz. Zij ontvangen onmiddellijk twee volle maanden -soldij, n.l. voor de maand waarin zij bevrijd worden en de daarop volgende maand. Later zullen zij bovendien een speciale [schadevergoeding ontvangen, welke voor alle staatsdienaren gelijk zal worden vastgesteld. Het staat nog niet vast, hoe groot deze schadevergoeding zal zfln, doch in verband met de financieele omstandigheden kan niet worden verwacht, dat deze grooter zal zfln dan zes maanden soldij bf salaris. katten- en muizenplaag in de geteisterde gebieden. Eind September zal in Limburg, Zeeland, de Betuwe en de Veluwezoom den eersten -~ aanval worden gedaan op de muizen en rat ten, die deze gebieden teisteren. Men hoopt hiermede 70 van dit ongedierte te treffen. Het ongedierte rooft en verontreinigt de levensmiddelen, bijt kleeren, schoenwerk en zelfs meubelen stuk en bijten in sommige ge vallen kinderen. Het opruimen van pujn en vuilnisbelten wordt ten zeerste aanbevolen. i 4

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2