- Radioprogramma Bezinning. Morgen is het Zondag. i j Dan staat het bezig leven van alle dag even stil. Dan is er even tijd om de ge dachten te laten gaan over de week, die ach ter ons ligt. Bent U voldaan over Uw werk in die week? Heeft U bereikt wat U zich voor oogen had gesteld? Of schoot U te kort? Vaak vangen wij de nieuwe week aan met goede voornemens en haast even vaak schieten wij te kort in het ten uitvoer leg gen ervan. Verbeter de wereld en begin bij U zelf! Dat is een woord met een schier onbe grensde achtergrond. Ook in U schuilt de wensch om mee te helpen aan den opbouw van de maat schappij, mee te helpen aan het herstel van ons gehavend land. Maar wat heeft U in deze week daad werkelijk gedaan qin die hulp in daden om te zetten? O, ja, er zijn veel excuses ook voor U, dat er deze week nog niets van kon komen. Maar de volgende week... Morgen is het Zondag. En rustig thuis gezeten maakt U Uw plannen voor de week, die komen gaat. Nu zult U toch een aanvang maken met het verleenen van een zij het ook beschei den steun aan de zaak van het Land. Overdenkt dan alles rustig. Laat Uw ge dachten gaan over de manier waarop U iets zal kunnen doen. Iets dat U ook zult kun nen bereiken. Want wanneer U Uw idealen te hoog stelt zult gij Ze niet bereiken. En dat leidt tot ontmoediging. Hoe kunt U meewerken? Begin met het eenvoudigste. Wees een Christen in Uw dagelijksche werk. Leg er Uw principes in. Tracht de moraal in Uw omgeving te ver beteren. Bedenkt, dat wat er van U uitgaat, ook tot U inkeert. Wie goed doet, goed ont moet, zegt het spreekwoord. Besluit dus op dit weekeinde om in de volgende week een lichtpunt te zijn in Uw omgeving. Dan draagt U Uw steentje bij tot het vernieuwen van de maatschappij. En die vernieuwing is o zoo noodig. FILMS VAN DEZE WEEK. „Kaarslicht in Algiers". Thalia brengt deze week een film, die den oorlog als achtergrond heeft. Het ver haal komt in het kort op het volgende neer: Een Engelsche spion, die uit Italië heett -weten te ontsnappen naar Algiers wordt daar door de Duitschers gezocht. Hij heeft de opdracht om het fototoestel van een ge fusilleerde Amerikaansche agent op te spo ren. Bij Susan Forster vindt hij een schuil plaats en zij helpt hem, Alan Thurston, de bewuste camera in handen te krijgen. Door de Duitschers wordt zij echter ge arresteerd, maar juist op tijd gelukt het Thurston haar te ontvoeren. Zij ontwikkelen de film, die een beeld bevat van een plaats op het strand met een eenzaam huis aan de Kaap Hazard. Zij vermoeden, dat het de plaats van samenkomst voor een geallieerde bespreking zal zijn. Zij begeven zich na veel wederwaardigheden daarheen en kunnen er toe bijdragen, dat Generaal Clark er bespre kingen kan voeren met enkele Fransche offi cieren. Dit is het voorspel van de invasie in Noord-Afrika, die een belangrijk keerpunt in de geschiedenis van dezen oorlog zou worden. De film geeft vele spannende momenten te zien en ook aan knap spel ontbreekt het niet. Men kan er nogmaals een blik werpen in de achterbuurt van Algiers, de Caashba, waar ook de film van verleden week zich afspeelde. Schouwburg-Bioscoop. Deze week draait in bovenstaand theater de boeiende verfilming van den strijd, het begin van het offensief, die de geallieerden naar deoverwinning voerden. Na het terug trekken van Tobroek op El Alamein in den zomer van 1942, werd op 23 October om 10 uur 's avonds het offensief ingezet met het hevigste Barragevuur, dat ooit ontketend was. Door een meesterlijke manoeuvre valt het ■8e leger aan en weet in acht dagen tijd den vijand uit Egypte te verdrijven. Na een on afgebroken opmarsch van 80 dagen rukte het zegevierende 8e leger Tripolis binnen, waarmee de verovering van het Italiaansche Rijk in Afrika was voltooid. Deze verfil ming van den strijd is zeer duidelijk te vol gen, daar de verschillende situatie-kaartjes de aanvajstactiek uitstekend weergaeft. „Het Spookhol". I 1 In de Réunie draait deze week de komU sche film „Het Spookhol" mef Joe E. Brown in de hoofdrol. Roy Gifford (Joe Browii) en diens vrouw (Mary Carlisle) worden juist in den echt verbonden op het moment, dat alle verloven voor de politie worden ingetrokken, omdat er een gevaarlijk misdadiger in de stad is gesignaleerd. Roy biedt zich aan om hem op te sporen en door een toeval komt hij met den mis- ■dadiger in aanraking. Hij laat hem echter ontsnappen. Op het moment, dat Roy weer op het bureau komt, wordt de misdadiger door twee detectives binnengebracht, maar weet andermaal te ontsnappen. Op de uit gestelde huwelijksreis,die Roy en zijn vrouw nu gaan ondernemen, weet hij door allerlei dolle verwikkelingen den misdadiger te arresteeren. Bij deze film kunt U veel lachen, zooals dat ook in de vooroorlogsche jaren bij films van Joe Brown regel was. Uit dat oogpunt gezien moet U deze film niet overslaan. Fusie Rijksbureaux Metalen. In het kader van de beoogde verkleining van het regeeringsapparaat is besloten de rijksbureaux voor de metalenverwerkende industrie, voor ijzer en staal en voor non- ferro metalen samen te voegen tot een bureau, dat den naam Rijksbureau voor Metalen zal dragen. Dit beteekent in de eerste plaats een belangrijke besparing aan personeel. Waar de drie rijksbureaux tot dusverre een bezet ting van 1162 man personeel hadden, zal thans met 777 personeelleden volstaan kun nen worden. In de tweede plaats kan in vele gevallen een versnelling van de werkzaam heden verwacht worden. Voor de fusie kon het veorkomen dgt bedrijven zich voor een bepaalde aangelegenheid tot twee of drie rijksbureaux moesten wenden. Thans zal men slechts met een instantie te doen hebben. Uiteraard kan een zoo ingrijpende reorga nisatie als het samenvoegen van rijksbureaux, welke midden in het afwikkelen van zeer belangrijke en urgente aangelegenheden staan, slechts geleidelijk geschieden. Sommige af deelingen zullen nog eenigen tijd naast elkaar moeten blijven werken, om onnoodige ver tragingen te voorkomen, andere afdeelingen zooals secretariaat, administratie, organisatie. Het gedicht van de week. Een dagblad doet denken aan een drukke straat. Eiken dag weer verschijnt er een gedrang van voorvallen uit stad, land en wereld. Op den drukken weg kan ons soms een mooi uitzicht treffen, waarbij wij stilstaan. Men kan getroffen worden door de eerlijke schoonheid van een modern gebouw. En als het rumoer al lang verstorven is, blijven deze indrukken ons bij. Dat terrein, waar men niet overrompeld wordt door wat van buiten op ons komt planning, documentatie en vqpr een groot deel controle, kunnen echter reeds direct worden gefusioneerd. De kantoren van het Rijksbureau voar Metalen zijn thans gevestigd in het gebouw Bellevue, Bezuidenhontscheweg 15 en de gebouwen, Rijnstraat 20, Lange Houtstr. 11 en Mauritskade 37, alle te 's Gravenfeage. Het algemeen postadres is Bezuidënhout 15. D^zer dagen zal de verdeeling van de verschillende afdeelingen over daze gebou wen gepubliceerd warden. Hedenavond. 6.00 u. Persbeschouwingen. 6.15 u. Ster v.d. Dag Alfred Cortot. 6.30 u. Het Rijk overZee. E. Elias spreekt over Curacao. 6.45 u. Vocalistenparade. Mltzy Sneekeres begeleid door Tony Schifferstein. 7.00 u- Nieuwsberichten. 7.15 u. Louis Davids. 7.30 u. Programma v.d. Ned. Strijdkrachten. 8.00 u. Nederland HerrijstLichtbaken door Pater Henri de Greeve. 8.15 u. Pianomuziek. 8.30 u. Cabaret „The Sing-song-shop". 9.15 u. Sportpraatje door Chr. Geudeker. 9.30 u. Britsch Strijkorkest o.l.v. Spike Hughes. 10.00 u. Nieuwsberichten. 10.15 u. Avondwijding Ds. de Goede. 10.30 u. Bill Standford en zijn orkest. RADIOPROGRAMMA VOOR ZONDAG. 8.Nieuwsberichten; 8.15 Gewijde mu ziek; 8.45 Van man tot man; 9.— Nieuws berichten; 9.15 Walsen van Joseph Lanner; 9.30 Klassiek concert; 10.30 Kerkdienst uit de Spieghelkerk te Bussum. Voorganger Ds. aanzetten, en een mensch adem schept, wil len wij in het vervolg in ons Zaterdag avondblad even betreden. Wij zullen een oogenblik stilstaan bij een gedachte of een gedicht. „De Bezige Bij", uitgever van „Het Vrij Nederlandsch Liedboek" maakte geen be zwaar dat wij daartoe eenige gedichten uit dezen illegalen bundel overnemen. Hierin zijn ook de volgende verzen opgenomen van Anton van Duinkerken, die ons ook per soonlijk vriendelijk verlof gaf ze hier af te drukken. J. Groeneweg; LliNieuws in het kort; 12.15 Het ensemble Willy Eberle; 13.— Nieuwsberichten; 13.15; De Kentucky Min strels; 13.30 Dansmuziek op gramofoon- platen; ljj.— Het gesproken spoorboekje; 14.10 Oprea „Tosca" van Puccini; In de pauze: „Het schot van Alexander Poesjkin door Gerard Heystee; 16.30 Ziekenlof uit de R.K. Kerk te Bloemendaal. Toespraak door Mgr. Willenborg; 17.30 Benedict Sil- bermann en zijn Novelty Serenaders met zang van Elly Rexon; 18.— Joe Petersen zingt; 18.15 „Zes en eep Kwart", Zondags cabaretkwartiertje; 18.30 Muziek van de week; 19.— Nieuwsberichten; 19.15 De Hill- Billies; 19.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten; 20.— Nederland Herrijst; 20.15 Brief uit Londen: H. J. Huizinga; 20.30 Een groot meester speelt kleine werken: Toscanini dirigeert; 21.15 De clandestiene poëzie van A. Roland—Holst; 21.35 Muzi kale glidertocht; 22.— Nieuwsberichten; .22.15 Avondwijding; T^Jof^nsmuziek. Officiëclc Publicaties* Secretariaat zuiveringsraad Het secretariaat van den zuiveringsraad voor de rubberverwerkende, textiel- leder en lederverwerkende en diamant- en edel metaalindustrie berust bij Mr. R. Korthals Altes, advocaat en procureur, Heerengracht 388, Amsterdam. Rijkstextiel en vakgr. groothandel textiel Met ingang van Maandag 8 October a.s. zullen alle afdeelingen van het rijksbureau textiel, alsmede de vakgroep groothandel in textiel goederen, thans nog gevestigd aan den Andries Bickerwog te den Haag, gevestigd) zijn in het gebouw ,,Maris Stella'' Scheve ningscheweg 33a, Scheveningen. Commissie Beheer Vaartuigen. De commissie Beheer Vaartuigen (c.b.v. deelt het volgende mede: de bij de commissie Beheer Vaartuigen in beheer zijnde vaartuigen, zooals Duitsche vaartuigen en vaartuigen van N.S.B.-'ers e.d. zullen, voor zoover mogelijk, op nader te bepalen voorwaarden tijdelijk ter beschikking worden gesteld van particulieren of onder nemingen, die door verlies van hun vaartuig tengevolge van oorlogsomstandigheden het meest gedupeerd zijn. Belanghebbenden worden in de gelegen heid gesteld, zich hiervoor schriftelijk op te geven bij de commissie Beheer Vaartuigen, Pieter de Hoogweg 110 te Rotterdam, onder vermelding van de volgende gegevens in de volgorde als hieronder aangegeven 1naam 2. voornaam 3. correspondentie-adres 4. gehuwd of ongehuwd 5. aantal kinderen 6. bekwaamheden (diploma's mijapatent tot welke plaats, etc.) 7. bijzonderheden over het (de) verloren vaartuig (en) a) naam b) soort c) grootte (tonnage resp. i.p.k./e.p.k.) 8. uitvoerige toelichting van de reden, waarom belanghebbende als gedupeerd baschouwd kan worden. (Hierbij in het bijzonder vermelden i datum van verlies van het vaartuig, eventueele daden van verzet, waardoor vaartuig is verloren gegaan, resp. schade is geledenfinancieele omstaudigheden etc De opgave dient te geschieden vóór 1 November 1946. Na dien datum ingediende opgaven zullen niet meer in behandeling worden genomen. Er wordt met nadruk op gewezen, dat het aantal beschikbare vaar tuigen in verhouding tot het aantal gedu peerden zeer gering is, zoodat slechts aan een zeer klein gedeelte van de betrokkenen een vaartuig ter beschikking zal kunnen worden gesteld. Rantsoenbonnen voor groente uitsluitend groente. Het Centraal Distributiekantoor maakt be kend, dat met ingang van 30 September op de rantsoentaaaen^oor groente uitsluitend groente verkrijgbaa^aal zijn. Fruit kan men Aeen betrekken op de rantsoenbonnen van afctikel A. Aanzienlijke varbetering in de ateenkool- productie. Er is meer reden tot optimisme gekomen wat betreft de steenkool-productie in de Limburgsche mijnen. Het verelschte aantal ton, 27JOOO wordt reeds aardig benaderd. Maandag, Dinsdag en Woensdag werden resp. 21.000, 22.000 en 23.000 ton „zwart goud" naar de oppervlakte gebracht. Het dringende beroep van Ir. Groothof? heeft zeer zeker een belangrijk deel aan deze verbetering "bijgedragen. In October a.s. weer een echt „BAKKIE". 27 October a.s. iKfir op een nog nader aan te wijzen bon 20CTgram koffieboonen te verkrijgen. Deze bon zal geldig zijn tot 24 November DE WUIVENDE 21.9.45. Mijn vrouw is de wuivende, die met haar zakdoek In 't licht langs het korenveld gaat. Zij zendt mij een uiterste teeken van liefde Nu zij mij gedwongen verlaat. Wie weet voor hoelang zij vertrekt? Ik bleef eenzaam Doch jubel slaat op in mijn bloed. Ik gevoel mij niet langer gevangen; rondom mij Is haar alom wuivende groet. Mijn God in den hemel, die 't ziet en die weet Hoe ik nooit voor mij zelve iets vroeg. Al wat Gij mij gaaft, heb ik dankbaar aanvaard En Gij gaaft mij geluk genoeg. Verhoor voor vandaag en de rest van mijn leven Eén enkele bede van mij: Dat altijd mijn vrouw als Uw teeken van liefde Voor mij deze wuivende zij. Haar simpel bewegen der hand bij haar afscheid Zendt mij het geheim tegemoet Waarom Gij Uw engel zijn boodschap liet zeggen Beginnend met „Wees gegroet". Want al wat beweegt hier op aarde, in de zee Langs Uw heemlen vol heerlijkheid Is niets dan een wuivende groet aan de ziel, Om te zeggen, hoe goed Gij zijt. Wie God wil begrijpen, die heeft niet genoeg Aan ons vorschende menschenverstcUid Hij zie naar het dansen van sterren en golven En het wuiven der dierbaarste hand. Al wat ik geloof en belijd, vat ik samen In deze mijn opperste wet Mijn ziel zij een wuivende groet aan mijn God Want ik heb geen volmaakter gebed. Mijn ziel zij een riet aan den'stroom der genade En een wuivende golfslag, die spoelt Langs de zoelheid der kust, een graanveld in zon Dat de tocht van den zomerwind voelt. Mijn ziel zij gelijk aan de ziel van de vrouw, Die mij toezond Uw godlijken groet. Want Zij is de wuivende, die Gij mij gaaft Eri ik dank U: Het leven is goed. Dit gedicht, dat opSenpmen is in tj,Het vrij Nederlandsch Liedboed", werd in het be gin van den zomer van 1942 door Anton vain Duinkerken geschreven in het gijze laarskamp- te St. Michielsgestel. ,k De gijzelaars hadden geen recht op ge regeld bezoek, maar familie of vrouw kreeg daarvoor een enkele maal met veel moeife verlof, ter bespreking b.v. van zaken of belangen van opvoeding. Een half uur was de gebruikelijke tijdsduur, die soms werd verlengd. ANTON VAN DUINKERKEN. Dan vertrok het bezoek, door de wacht in het voorgebouw van het seminarie heen. Wanneer en hoe zou men elkaar weerzien? Wie bleef, zag de vertrekkende nog wuiven op den landweg die vanaf het gebouw naar den verkeersweg leidde. Zoo zag ook van Duinkerken de wuiven de zakdoek van zijn vrouw langs het koren veld. Hij ging terug naar zijn vertrek met bedden, pakken, pannen en een vijftiental andere gijzelaars. Daar zette hij zich aan de tafel en schreef er dit gedicht neer. y 'O 1 <*7

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3