£>RALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Huldigingsavond Kongsie-Huisman. wat moet u morgen doen? WeetUdM Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 40 MAANDAG 1 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda.Tel. 3098 Abonn. p.w25 ct. Losse numm. 1 Oct. Vrijdagavond waren in „De Beursklok alle Goudsche ex-gevangenen bijeen geko men om hun dank en waardeering te uiten voor datgene wat het Comité „Mevrouw Huisman" voor hen, in de jaren dat zij in Duitsche gevangenschap hebben doorge bracht, heeft gedaan. Ruim 200 personen vulden de zaal toen Mr. Rijksen, als Voor zitter van het Huldigingscomité den avond opende. Hij memoreerde -het vele werk dat dit Comité heeft gedaan om de „mannen achter prikkeldraad" iets extra's te kunnen zenden. Vaak moest dit werk onder gevaar lijke omstandigheden geschieden, omdat dit liefdewerk, natuurlijk, door den bezetter was verboden. Hierna vertolkte Mevrouw Chap- pin de gevoelens van dankbaarheid van de vrouwen en moeders der gevangenen. Zij gewaagde van het mooie werk van het comité, wat het mogelijk maakte dat hun mannen en zonen in al hun ellende, toch iéts liet merken van het medeleven van de Goudsche bevolking, en wat een ontlasting het was van hun zorgen voor hen die zoo ver waren. Zij liet haar rede vergezeld gaan van een prachtig wandbord aan Mevrouw Huisman, symboliseerende de Nederlandsche Leeuw achter prikkeldraad en daarboven de helpende handen. Vervolgens sprak de heer Runge namens de krijgsgevangenen. Ook hij sprak zijn dank en waardeering uit voor de vele goede gaven welke het Comité hen deed toekomen. Zelfs de Goedewaagen-pijp en de „zwarte" tabak werden niet vergeten. Namens de krijgsgevangenen bood hij Mevrouw Huisman een door zijn lotgenoot Herman Bulder vervaardigd schilderij aan betrekking hebbend op hun gevangenschap en de hulp van het Comité. Mevrouw Van Straaten werd vereerd met een wandbord. Mr. Rijksen, thans het woord verkrijgend, memoreerde de lyilp van alle dames» welke Mevrouw Huisman zoo trouw ter zijde stonden, de „suikertantes" en „ophaal- en verdeeldames", en de firma's welke in na- tura steunden. De heer Bennis kreeg een extra-pluimpje voor het geregeld halen van buiten de stad der levensmiddelen, in samen werking met den heer Wepster. Ook zij kregen allen een speciaal ontworpen wand bord. Uit het woord van Mevr. Huisman, dat het officieel gedeelte van den avond sloot, bleek hoe door steun van allerlei kanten het werk van de organisatie gedragen werd. Er werden gelden voor géofferd; er werd steun in natura verstrekt en met trouwe vol harding hebben de helpsters huH werk ruim 2 jaar lang voortgezet. Het woord was daarna aan oe ,Jczz- profeten", welke dezen avond hun belang- looze medewerking verleenden. De heer Harry Hagedorn vertoonde eenige staatjes van goochelkunst. Dit viel bizonder bij het Comité in goede aarde, want zij hadden drie jaar lang niets anders gedaan dan met bon nen „goochelen Geweldig sloeg in het door den Heer Hagedorn Sr. vervaardigde en door hem zelf voorgedragen lied „De kongsie-Huisman De heer Straver droeg enkele bladzijden voor git zijn krijgsgevan gen-dagboek. Hier was ernst en luim door elkaar, en werd even een tip opgelicht van het beestenleven dat in de Duitsche kampen en arbeidskommando's werd geleid. Wout den Boer draaide een film betrekking heb bende op den laffen overval van de nazi s op ons land in de Meidagen 40, gevolgd door eenige leuke teekenfilmpjes. Nog een maal trad de goochelaar op, en gaf eenige proeven van telepatie. Langzamerhand was het middernacht geworden en hielden de Jazz-profeten allen nog gezellig bijeen tot het doen van een dansje. Als Uw naam ligt tusschen WAAG en ZIJST moet U tusschen 9 en 17 uur bi) een der daartoe aangewezen bankinstellingen Uw resteerende bank- en muntbiljetten en zilverbons inleveren. U moet meebrengen de geldkaart en bijbehoorende distributie-stamkaart. Maximaal mag per geldkaart f 300.- worden ingeleverd. Levert U minder dan f 100.- in dan wordt door het inle verkantoor het vakje „geldkaart A-I" resp. „geldkaart B-I'' van de geldkaart verwijderd. Komt vooral op den voor Uw naam bestemden dag. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Aanvankelijk nog mat ge, later zwakke wind tusschen N. W en N. O. Zwaar tot half bewolkt, overwegend droog weer, zelfde temperatuur. „Zwarte Krollen" Dames hebben in het algemeen wel iets over om mooi te zijn. Zbo dacht de kapper van O., 1- Philipsweg er ook over en nam een tientje voor. een permanent. De prtjsbeheersing kwam dit ter oore en maakte proces-verbaal op, daar slechts f 3.50 mocht worden berekend. Eén blijde thuiskomst. Gisteren arriveerde in zijn woning in de Hieronymus vag Alphenstraat de heer P. Hennekes, na een verblijf van vijf en een half jaar in het buitenland. De noodgemeenteraad Samenstelling kiescollege spoedig bekend Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, kan de benoeming van de leden van het Goudsche kiescollege voor den Nood- gemeenteraad zeer binnenkort worden tege- moed gezien. De Goudsche Noodgemeente- raad zal 25 leden tellen, gekozen door de 75 leden van het kiescollege. De Min, van Binnenl. Zaken zal bepalen vóór welken datum de candidaten gekozen moeten zijn. De candidaatstelllng geschiedt door de leden van het kiescollege. Tenminste drie leden kunnen ten hoogste drie candidaten opgeven. Is het totaal aantal gestelde candidaten 25 of minder, dan worden deze zonder meer ■"-ftekozen verklaard. Zijn er meer dan 25 candidaten, dan wordt door de leden van het kiescollege een stemming gehonden, SPORTNIEUWS. G.S.V.—O.N.A. 2-5. DISTRICTS-NIEUWS. WADDINXVEEN. Heemraad Achterof en De Potte Tot Heemraad van de Polders Achterof en de Putte is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. van Tol, be noemd de heer P. van der Eijk alhier. Benoeming De onderwijzer van de Chr, Muloschool de heer Hogendorf is benoemd aan de Chr. school te Alphen aan den Rijn. Slootenschoow Vanaf 15 October a.s. zal de jaarlijksche schouw over de slooten worden gedreven. Mén zorge dus dat zijn eigendom van ruigte en vuil is gezuiverd en de slooten op voldoende breedte en diepte zijn. Tegen nalatigen zal proces-verbaal worden opge maakt. Als om 2.15 scheidsrechter Cattel beide elftallen in het veld blaast, heeft G.S.V. een eenigszins gewijzigde opstelling met 1 invaller. O.N.A. is voledig. G.S.V. wint den toss en O.N.A. trapt af en is direct in den aanval» Binnan 5 min. is het Evers welke op een doorgespeelden bal van Biesheuvel Brem onhoudbaar passeert, 0—1. O.N.A. blijft aanvallen en het is na 10 min. Van Willigen Welke Brem met een mooi schot passeert, 0—2. Nu gaat het spel eenigszins gelijk op. G.S.V. krijgt ook eenige opgelegde kansen, maar O.N.A.'s achterhoede weet goed in te grijpen. Na 20 min. spelen is het Evergroen welke van een fout in de G.S.V.-achterhoede profiteert en er 0—3 van maakt. Nu is O.N.A. steeds in den aanval. Mooi domineerend komt O.N.A- s voorhoede steeds opzetten en het is weer Van Willigen welke na 30 min. spelen Brem voor de 4e maal passeert. Dit wordt G.S.V. te machtig en komt mooi opzetten en goed gesteund door haar midhalf worden ver schillende situaties geschept voor het O.N.A.-doel. Bij één daarvan krijgt G.S.V. even buiten beruchte gebied een vrije trap tenemen, welke door Lakerveld goed wordt genomen, maar door O.N.A. wordt een strafbaar feit gepleegd en de bal op de witte stip komt, de vrije trap wordt on houdbaar in een doelpunt omgezet, waarna de rust aanbreekt. Na de rust wordt de wedstrijd een saaie vertooning. O.N.A. speelt een gewonnen wedstrijd. Een kwartier voor het einde breekt Van Willigen door en het is 1—5. Ook G.S.V. komt nog even opzetten en weet vlak voor het einde door haar midvoor er 2—5 van te maken, waarmee het einde komt. O.N.A. heeft deze in een zeer goede verstandhouding gespeelden wedstrijd ver diend gewonnen. De leiding van scheids rechter Cattel was zeer correct. Bodegraven-Donk 5—2. Een door de spelers onder zeer goede verstandhouding gespeelde wedstrijd is geëin digd in een verdiende overwinning van de thuisclub. Het is een wedstrijd geworden met van beide zijden vele gemiste kansen, wat mede een gevolg was dat scheidsrechter Burger, wiens optreden verder zear resoluut was, nog al eens met de buitenspelregel overhoop lag, hoe hij b.v. even voor rust het volkomen correct gemaakte doelpunt der Donk-spil afkeurde was allen een raadsel. Bc lcr raven heeft 1, Donk twee invallers, Na v rderzijdsche aanvallen, waaruit direct blijkt dat de achterhoede van beide partijen de sterkste zijn, komt Donk iets in de meer derheid. Na 25 minuten zet de Donk links buiten schitterend voor en even mooi kopt de middenvoor in doel. In c'e volgende periode speelt Bodegraven mooi open spel waarop de Donkspelers traag reageeren, Donk mag van geluk spreken eerst mist de Bodegr. voorhoede een opge- leg'den kans. Hierna ontneemt de scheids rechter hun een pracht kans door voor een vrije schop te fluiten, terwijl «ie betr. speler in het bezit der bal bleef, doch bij een volgenden aanval plaatst de rechtsbinnen den bal schitterend achter de Boer, 1 1. Donk komt hierna opzetten, doch verder als boven genoemd doelpunt brengen zij het niet. Met dezen stand gaat de rust in. Direct na rust passeert de Donk rechts buiten de Bodegraafsche achterhoede en doelpunt onhoudbaar 1—2. Hierna volgt een periode met vele gemiste kansen aan beide zijden. Bodegraven is iets in de meer derheid doer hun open spel. tot 9 minuten voor het einde weet Donk echter stand te houden. Hierna doelpunt echter eerst de rechtsbuiten de gelijkmaker, 2.2, gevolgd door 3 doelpunten in 5 minutenmede door het twijfelen der Donk achterhoede. Het ge juich van het eenén doelpunt is nog niet verstomd of den volgenden bal moet de Boer alweer uit het net halen, Na het gebruike, lijke heen en weer getrap komt het einde Van de Zaterdag j.l. gehouden voetbal wedstrijd tusschea Jodan Boys en P. T. T. was de uitslag 4—1. Handbal. Zondagmiddag speelde Vires et Celeritas tegen Krachtsport haar eersten competitie wedstrijd voor de 2e klasse van het Ned. Handb. Verb. Reeds binnen enkele minuten wist Kracht sport de score te openen, door een Zêer goed doelpunt. Bij een tegenaanval scoorde Mik kers voor Vires. De strijd ging hierna gelijk op, waarbij Vires de kansen beter benutte, welke tot uitdrukking kwam, door 3 doel punten van Mikkers en één «an L. Dekker, zoodat de rust inging met 5—1. In de tweede helft wist Krachtsport al direct te scoren, waarna Van Kesteren uit een vrije worp er 62 van maakte. Kracht sport bleef in deze periode fel tegenstand bieden, doch kon niét verhinderen, dat Vires nog 2 doelpunten maakte waarna Kracht sport het laatste toevoegde, zoodat het einde kwam met 8—3 voor Vires. Scheidsrechter Hammer leidde op correcte wijze. (Ongecorrigeerd). Wat is er in Gouda te doen? Thalia Theater, Vrijdag t.m. Woensdags „Kaarslicht in Algiers". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en mei Woensdag „Overwinning in de Woestijn". Réunie, Vrijdag t.m. Woensdag: „Het Spookhol". Op de MarktCircus Renz. KazernegebouwDonderdag 4 Oct. 7 u. boksdemonstratieles. Concordia Vrijdag 5 Oct. 8 u. balletgroep Pieter v. d. Schoot. Réunie. bovenzaal: Woensdag 7 uur, Ds. J. Borger „De mensch van Morgen." LEER OM LEER!! Volgens ontvangen berichten moeten de Duitschers in de door .Rusland bezette zone zich aanmelden bi) de Arbeidsbureaux. Niet aanmelding heeft tot gevolg, dat geen levens middelenkaarten worden vestr.ekt. In de door de Britsche troepen bezette zone moeten dekens en kleeding worden ingeleverd. Wij hebben die maatregel eerder meege maakt en een gevoel van „Schadenfreude" kunnen wij bij dit bericht toch niet geheel onderdrukken. Japanners interneeren zich zelf. De Japanners zijn begonnen zichzelf te interneeren in een reeks luxe kampen met groote voorraden voedsel'enz. De kampen zijn vol gestolen goederen en convooien. Japansche vrachtauto's brengen rijwielen, motorrijwielen, meubelen en kleeren aan. WAT GEBEURDE ER? 30 September: 1943Negentien Nederlanders te A'dam ter dood gebracht. Mussert: „Wij zijner toe overgegaan om honderden geweren en revolvers uit te reiken aan onze boeren. De beweging moet gewapend zijn. „Boerenleider Roskam uit zijn functie gezet. 1942: Hitier: „Wij trekken op Stalingrad los en zullen het nemen ook Als ik een tegenstander van militair formaat had, kon ik ongeveer uitrekenen waar hij moest aanvallen. Maar als men militaire idioten tegenover zich heeft, kan men natuurlijk niet weten, waar zij aanvallen. Hij mag van geluk spreken als hij ergens langer dan 9 uur aan wal blijft. U kunt er van over tuigd zijn. dat geen mensch ons meer van de Wolga kan weg krijgen." 1 October: 1943 Napels en Foggla door geallieerde troepen bezet. 1942 Groot aantal dagbladen en periodieken in ons land opgeheven. Elias, min. pres. van Tsjecho Slow, onder Von Neurath ter dood veroordeeld. 1940 Engeland besluit weer wapenleveran ties voor Tsjoenking door Birma te laten gaan. 1939 Mijnenveger „Jan van Gelder" op een mijn geloopen en gezonken, zes dooden. 250.000 Engelschen opgeroe pen om het leger te versterken. Laatste Polen geven zich over op schiereiland Hela. Te Wageningen bestaat Het plan eea gedenkteeken op te richten als herinnering aan de capitulatie op 5 Mei 1945, die zooals men weet in het Hotel De Wereld aldaar getee- kend ward. Voorzitter van het voorlopige bestuur is Prof. Dr.H. J. C. Tenderlöo aldaar. De stakingen in Canada, die waren uit gebroken wegens de herinvoering van de vleeschrantsoeneering, zijn geëindigd. De stakingen in Australië. Havenarbeiders in Sydney en Brisbane weigeren nog steeds werk te verrichten op Nederlandsche schepen bestemd voor Ned. Oost-Indië, als een gebaar van steun aan de beweging voor een Indonesische Repu bliek. Te Brisbane werd voor alle schepen, behalve de Nederlandsche, gewerkt. De toe stand is nog gecompliceerder geworden aan- gezien de arbeiders besloten hebben, dat voedsel, dat door het interventieleger gebruikt zou kunnen worden, in dezelfde categorie valt als oorlogsmateriaal. Er is op de con ferentie van vakvereenigingsleiders en Ned. autoriteiten nog geen accoord bereikt over de kwestie van het laden eer Ned. schepen, noch over de staking van de Indonesische zeelieden. De Australische havenarbeiders zullen weigeren om voedsel te laden ten behoeve van een interventieleger, dat tot doel heeft de Indonesische Republikcintche beweging te onderdrukken, verklaarde de President van de Australische Waterside Workers Federation, James Healy, vandaag. De geheele kwestie kanworden opgelost, als de Ned. autoriteiten instemmen met de eisch die de vakvereeniging j.l. gesteld heeft, en verklaren, dat hun houding ten opzichte van het verleenen van een onafhankelijk bestuur aan de Indonesiërs in overeenstem ming zal zijn met het Atlantische Handvest, verklaarde Healy. 4* GROOT GOUDA II A 1 m T Tm* - li AKAM

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1