ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Belangrijke verklaring KJwcUüM van de Nederlandsche Regeering inzake Ned. Oost-lndië. PER ASPERA AD ASTRA eendracht maakt macht RedactieL". J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda NUMMER 41 De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt over den toestand op Java het volgende mede: Door het geallieerd opperbevel is beslo ten, dat de bezetting van Java voorshands beperkt zal blijven tot de steden Batavia en Soerabaja. Hierdoor blijft de vraag open, wie het gezag uitoefent in het overige deel van het eiland. Aan de Japanners, die immers ontwapend en als krijgsgevangenen afgevoerd zullen worden, kan dit uiteraard niet meer worden overgedragen. De Neder landers zijn nog niet in staat dit gezag over te nemen en het- is wel bekend, dat de oor zaak daarvan ligt in het feit, dat het Rijk In Europa zoo laat is bevrijd en dat het tempo van de vorming en verscheping vaïi nifcuwe strijdkrachten doorloopend is ver traagd door de eischen van oorlogvoering en demobilisatie der groote bondgenooten. De moeilijkheid, waarin men aldus 'is ge raakt, verklaart vermoedelijk de neiging, die volgens persberichten bij sommige Britsche instanties zou bestaan, om het z.g.n. Soe- karno-bewjnd als de-facto-regeering te erkennen en ons over te halen daarmede besprekingen te voeren. De Nederlandsche regeering kan hier niet op ingaan. Soekarno heeft er zich toe ge leend werktuig en marionet der, Japanners te zijn, waarvoor hij met een hooge Japan- sche Keizerlijke onderscheiding is beloond. Deze fascistisch georiënteerde man heeft stelselmatig haat gepredikt tegen de geal lieerden (een van zijn slogans was. „Ame- - rica maoe di strika, inggris maoe di Linggis" hetgeen beteekent: ,,Wij zullen Amerika wegvagen en het Engelsche Rijk met een breekijzer openbreken" of in het Engelsch vertaald: „America we shall iron out, Eng land we shall break open with a crowbar"). Met deze figuur die zekere demagogische gaven moge hebben, doch die bewezen heeft een ontstellend opportunist te zijn in de keuze zijner middelen, kunnen zich vertegen woordigers van het wettig gezag, niet om de conferentietafël zetten. Al hetgeen de laatste dagen in verband met de ontwikkkeling der gebeurtenissen in Nederlandsch-Indië gezegd en gedaan is, zal de Nederlandsche Regeering niet afbrengen van het weloverwogen beleid, zooals dit o.m. is uitgestippeld in de welbekende rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942, waarin volledig deelgenootschap van Nederlandsch-Indië in het Koninkrijk en zelfstal ligheid in inwendige aangelegen heden m uitzicht zijn gesteld. Dit was de lijn en dit blijft de lijn. De Regeering heeft hieraan thans «niets toe te voegen. Minister Logemann naar Londen. -Prof. Dr. J. H. A. Logemann, Minister van Overzeesche gebieden, is Zondag per vliegtuig teruggekeerd van zijn reis naar Australië, waar. hij besprekingen heeft ge voerd met de Nederlandsch-Indische Over heid. Minister Logemann woonde Zondag een bij zonderen Ministerraad bij van zeer langen duur. Maandagmorgen is de Minis ter wederom per vliegtuig naar Engeland vertrokken, waar hij met de Engelsche Regeëring nadere besprekingen zal voeren i.v.m. de jongste ontwikkelingen. De Minis ter wordt Woensdag hier te Jande terug verwacht. Geen onderhandelingen met Soekarno. Dr. J. H. A. Logeman, Min. v. Overzeesche Gebieden, is Zondag per vliegtuig terugge keerd van zijn reis naar Australië, waar besprekingen heeft gevoerd met de Ned. Indische overheid. Min Logeman woonde een bijzonderen ministerraad van zeer langen duur bij. Maandagmorgen is de minister wederom per vliegtuig naar Engeland ver trokken, hij zal met de Engelsche regeering besprekingen voeren in verband met de jonaste ontwikkelingen. Te Londen heeft minister Logeman ver klaard, dat de Nederlandsche regeering de steun van de geallieerden zal inroepen bij het handhaven van de .orde en rust in Indonesië Onder geen omstandigheid zal de Nederlandsche regeering ronde-tafel besprekingèn voeren met Soekarno. De minister wordt Woensdag in Neder land terug verwacht. DINSDAG 2 OCTOBER 1945 SPORTNIEUWS. De Sunylloop-estafette. Vöor de op Zaterdag e.k. te Gouda door de Goudsche Athletiek Commissie te organi- seeren Goudsche Singelloop-estefette bestaat van de zijde der Zuid-Hollandsche N.A.U.- vereenigingen een zeer groote belangstelling. Tot op heden zijn uit alle uithoeken van Zuid-Holland een dertigtal ploegen opge geven. Veel hangt af van de vervoersge- legenheid doch wij zijn er van overtuigd dat een record aantal ploegen Zaterdag a.s. de Goudsche Singels zullen bevolken. De start vindt om klokslag vijf uur plaats. Deze wedstrijd wordt met ploegen van acht ath- leten geloopen. De start vindt plaats bij Timmerfabriek de Morgenster op den Kat- tensingel waarlangs de 800 meter loopers den Kattensingel volgen om direct^ na de Kattensingelbrug naar links te zwenken en hun stok over te geven bij Apotheek Weijer op de Gouwe. Het 400 meter parcours ein digt op den hoek Gouwe—Haven, terwijl de 200 meter en de 100 meter respectivelijk wisselen op de hooge Gouwe—Haven en Postkantoorbrug. Bij de Openbare Lees bibliotheek vangt de tjveede helft van deze populaire estafette aan met de tweede 800 meter, welke loopt over de Punt en zijn einde Vindt ter hoogte van de Doelebrug om via 400 meter loopers welke ongeveer tot de Tiendewegbrug loopt zijn einde te vin den in de twee sprintqummers n.l. 200 meter en 100 meter met als fiqish Bleekerssingel ter hoogte van de Firma van Wingerden. Wij hopen na defitieve sluiting der inschrij ving nadere gegevens te kunnen publiceeren. De deelnemende ploegen zijn: Dynamo 1, Rotterdam; A.A.V. 36 1 en 2t Alphen a ld Rijn; V. V. Gouda 1, Gouda; Shot 1 en 2, Den Haag: V.V. G.S.V.,1, Gouda: Sparta 1 en 2, Krimpen a/d Lek; Achilles 1 en 2, Gouda:' Vlug en Lenig 1Den Haag: D.C.V. 1 en 2, Krimpen a/d Lek: Siomo 1 en 2, Den Haag; Hercules 1, Dordrecht: Dos 1, Rotterdam; Vires et Celeritas 1 en 2, Gouda: Ö.K.K. 1, Ouderkerk a/d IJsel; V.V. O.N.A. 1, Gouda; Holland 1, 2 en 3, Leiden; G.P. S.V. 1, Gouda; Schoonhoven 1, Schoon hoven. Administratie; M, J. van Loon Bur.: 'Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn.p.w.25ct Lossenumm.lOct. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond Rustig Heifstweer. Zwakke wind, licht tot half bewolkt, droog, koude nacht, plaatselijk ochtend mist, overdag zelfde temperatuur. STADSNIEUWS. Het doktersbriefje verdwijnt. Het is af geloopen met de doktersbriefjes. Vanaf 1 October zal het niet meer mogelijk zijn van zijn dokter eenig attest of verkla ring te ontvangen. Het Medisch Contact heeft op een landelijke conferentie dit be- sjuit inzake ziekenbriefjes genomen. Hierbij hebben de artsen zich verbonden in den vervolge geen inlichtingen meer te verschaf-3 fen over ziekte of ongeval aan werkgevers of verzekeringsmaatschappijen wat betreft .arbeidsongeschiktheid en geen mededeelingen te doen over bezoek aan het spreekuur. Van groot belang voor het publiek is het te weten, dat 'geen verklaring meer zal wor den afgegeven over politieke betrouwbaar heid. De bladen hebben gemeld, dat o.a. voor een aantal omschreven ziektegevallen textiel ter beschikking is gekomen, echter alleen op dokters-attest. Ook dit attest zal niet worden gegeven! Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze deze vraag zal worden opgelost. Om een kleine opsomming te geven: geen briefje wordt meer. gegeven voor textiel, schoenen, corsetten, levensmiddelen (met name karnemelk en fruit), zoetstof, produc ten van Nutricia, schoolverzuim, ten behoeve, van arbeidsbureaux, diensten van steunver-, leeningen, bureaux voor noodhuisvesting en opneming van evacué s. Gemeentelijke instellingen, die de ge woonte hadden eerst een doktersverklaring te vragen alvorens een formulier af te geven om b.v. textiel, gas, electriciteit of brand stoffen aan te vragen zullen dit nu niet meer kunnen eischen. De. aanvragen via den vertrouwensarts van extra-rantsoen bonnen ten behoeve van zieken of voor orthopaedisch schoeisel \Yullen de artsen gewoon kunnen doen. Alleen na volledige keuring zal een ge zondheidsverklaring worden afgegeven, ech ter niet voor eigen patiënten. De medicus I zal derhalve zijn eigen patiënten niet meer kunnen keuren, b.v. voor een verklaring, voor rijbewijs voor motor- en rijwiel'wet. Hiertoe wende men zich tot een willekeu- rigen anderen arts. Ditzelfde geldt voor ver klaringen voor a.s. leerlingen van ambachts scholen. De ramp van de doktersbriefjes gaat ver dwijnen. Veelal gaf de dokter dit briefje maar om een langdurige discussie te voor komen en daardoor het spreekuur nog niet meer te verlengen. Waarde had dit briefje practisch niet meer, ook niet voor de in1- stelling, die er om vroeg. Integendeel het vertrouwen in den geneeskundigen stand ging er door teloor. De arts wil weer medi cus zijn en geen distributie-ambtenaar, wat hij door de briefjes zoo langzamerhand is geworden. Opvoering Helland-Iadië kinderrevue. Naar wij vernemen zal, dank zij de mede werking van het bestuur van „Ons Genoegen op Zaterdag 13 October, des middags een heropvoering van de Rrugerlaan-Kinderrevuc Holland Indië kunnen plaats vinden Zij, die reeds kaarten hebben besteld, kun nen deze op Dinsdag en Woensdag resp 9 en 10 October afhalen bij den heer C. Amcsz, Krugerlaan 21. Op deze dagen kunnen ook zij, die dit nog niet hebben gedaan, op boven vermeld adres kaarten verkrijgen. „De Nieuwe Typiste" a.s Donderdagavond geeft de vereeniging Volksonderwijs in den Nieuwen Schouwburg een opvoering van het bekende tooneelstuk „De nieuwe Typiste." De entree-prijs voor niet-leden bedraagt fl voor leden f0.50. Een nieuwe onderwijzeres. Door Burgemeester en Wethouders is mej A. C. Okker te Waddinxvcen met ingang van een nader té bepalen datum benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School C OlympiaGouda 33. Onder vrij groote belangstelling is Zon dag (Je wedstrijd Olympia—Gouda ge- speekijl voor de N.V.B.-beker. Gouda heeft geen revanche kunnen nemen voor de ge leden nederlaag van 2-0 in den wedstrijd voor den bevrijdingsbeker. De wedstrijd was vooral in de tweede helft forsch. Na een hevigen aanval van Gouda in het begin nam Olympia het initiatief. Uit een voorzet van linksbuiten Breëman wisfc Gravenstein te scoren 10. Uit een corner van Gouda wist Boef den stand gelijk te maken 1 1. Olympia bleef voor de rust iets in de meerderheid, ofschoon het in de achterhoede wel eens haperde. Hiervan wist Ottevanger gebruik te maken en bracht den stand op 2—1 voor Gouda. Bij een aanval van Olympia ontfutselde Breeman den keeper de bal en Huizer kopte in 2- 2. Hierna bleef Olympia in den aanval. L. Duijs miste nog een 'vrije schop. Na de rust waren beide partijen tegen elkaar op gewassen, ofschoon het spel wel eenigszins te forsch werd. Bij etn Olympia-aanval werd Gravenstein gehaakt in het strafschop gebied. Een strafschop voor Olympia die Muilwijk feilloos in de rechterboven- hoek inschoot 3-2. Gouda deed verschil lende aanvallen en was nu in de ^neerder- heid. Uit één van deze aanvallen wist Boef den stand gelijk te maken. Met een aanval van Olympia eindigde de wedstrijd. Rest nog te vermelden dat bij beide elftallen tijdens den wedstrijd twee spelers uitvielen. Ons Recht en Onze Reddiüg. Op Woensdag 10 October a.s. zullen des avonds 8 uur in de Nieuwe Schouwburg de' heeren H. A'. Lunshof en Ir. J C. L. Bauduin komen spreken over het probleem der gebiedsuitbreiding. Gezien de belangrijk heid van dil probleem wordt een ieder, die hiertoe in de gelegenheid is. verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. De toegang t©' deze vergadering is geheel vrij, terwijl er gelegenheid is tot vragenstellen. In het hol van den leeuw. Iemand, met waarschijnlijk veel lef, heeft de fiets van v. S. meegenomen die^ gestald stond in het gebouw... „Arti Legi aan de Markt. Wat is er in Gouda te doen? Thalia Theater, Vrijdag 't.m. Woensdag „Kaarslicht in Algiers". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en mei Woensdag „Overwinning in de Woestijn". Réunie, Vrijdag t.m. Woensdag: „Het Spookhol". Op de MarktCircus Renz. Réunie. bovenzaal: Woensdag 7 uur, Ds. J. Borger „De mensch van Morgen." KazernegebouwDonderdag 4 Oct. 7 u. boksdemonstratleles. Nieuwe Schouwburg, Donderdag 4 Oct., 8 uur, Volksonderwijs: „De Nieuwe Typiste Gebouw Daniël (Naaierstraat), Donderdag 4 October, van 8—10 uur repetitie gem. zangver. „Euterpe Concordia Vrijdag 5 Oct. 8 u. balletgroep Pieter v. d. Schoot. WAT GEBÉURDE ER? 2 October. 1944 Als represaille voor een overval op eenige Duitsche officieren wordt Putten (Gld.) gedeeltelijk plat gebrand en worden de mannen gedeporteerd. 1943 Generaal pardon voor allen, die alsnog hun radio-toestel willen inleveren. 1942: Morrison: In de drie oorlogsjaren zijn 47.305 burgers gedood bij Duitsche luchtaanvallen, waarvan 20.110 in Groot Londen. Hpftïot gearresteerd. 1941 *Te Moskou eindigen onderhandelingen tussehen Rusland, Engeland en de V, S over leveranties. 1939 Britsche verkenningsvliegtuigen boven Berlijn. BURGERLIJKE STAND, GEBOREN: 29 Sept.: Bastiaan, zoon van C. Both en W. N. den Hertog, Woudstraat 27 - Fernando H. J„ zoon -van H. Kolster en G. J. H. Sterenborg, Krugerlaan 55 - Ronald P. Chr., zoon van H. Verboom en M. Chr. F. Boere, Achter Willens 33 - 30 Sept.: Dorothea J. M„ dochter van P. G. van Eijk en M.y de Jong, Karekietstraat 28 - F Oct.: Anneke' H„ dochter van H. L. Jul- sing en G. Sierks, N. van Goorstraat 4. OVERLEDEN: 28 Sept.: M. Krijnen, oud 81 jaar, weduwe van M. Kooij - 30 Sept.: J. Verheul, oud 48 jaar, geh. met F. Koster. DIS TRIC TS-NIEU WS. STOLWIJK. Bravo Stolwijk. De collecte voor de Stichting 1940-1945 heeft in onze gemeente opgebracht he t schitterende bedrag van f 12.712t50. Dit i s ongeveer f 17 per gezin. Allen gevers en collectanten hartelijk dank! BINNENLAND. Levensmiddelenpakketten uit Amerika aan Nederland en andere Bnropeesche landen. In da „New-York Times" is een aankon diging verschenen, waarin een reeder het Amerikaansche publiek erop attent maakt, dat -het levensmiddelenpakketten naar nood lijdende Europeesche landen kan zenden. Tengevolge van een speciale overeenkomst met onze Deensche vertegenwoordigers kunt ge aan uw vrienden en betrekkingen in Nederland, Frankrijk, België, Denemarken, Noorwegen en Finland, direct uit Denemar ken boter, .spek, kaas en worst zenden, aldus deze mededeeling. 1 De pakketten, die den naam „Denemarken" dragen, bevatten vplgens de mededeeling een kilo boter in blik; een halve kilo spek in blik, een kilo kaas en een kilo worst. De prijs voor Nederland, Denemarken. Noor wegen en Finland bedraagt 7 doller 95 cent. De voorschriften staan toe slechts een per soon een pakket in de week te sturen. In verband met het feit, dat de levens middelen aan bederf onderhevig zijn, zullen zij, indien de geadresseerde niet bereikbaar is, aan het Roode Kruis in de diverse lan den gegeven worden, opdat dit den inhoud onder armen en behoeftigen verdeelt. GROOT

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1