ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN KM WucUtiM NUMMER 42 WOENSDAG 3 OCTOBER 1945 f 1t/n/vtx «ai rrv* i-ik i Ak IPTTVPI/Pk T FFNDPAOIT PER ASPEm 1 1 1 k "^imrnni ¥x UAAn rsf\\ tt\\ T?K I ru IC TntVCM tLr-uk^H. RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkeri) Verzijl,Gouda Administratie; M, J. van Loon Bur.: .Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abontï.p/to.25 ct. Losse numm. lOct. STADSNIEUWS I BINNENLAND. een Zeevarendén opgelet! Teneinde een overzicht te krijgen van het beschikbare personeel voor de koopvaardij, is door het Ministerie van Scheepvaart «n Visscheri) bepaald, dat alle zeevarenden, woonachtig in het Gewest Leiden, zich onverwijld moeten meldèn op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden of zijn Bijkantoren te Katwijk aan Zee, Liase, Alphen. Woerden, Zoetérmeer en Gouda. Heropening P.T.T.-kantoor. Met ingang van 3 October is het P.T.T - kantoor weder voor het publiek geopend ter behandeling van geldzaken, voor zoover de regeeringsbesluitcn dat toelaten. Aangenomen worden: postwissels, post- bewijzen, quitantie-borderellen, spaarbank- inleggingen, belastingbetalingen, pasmunt Uitbetaald worden: postwissels tot een be drag van f 100.- voor één belanghebbende, postwissels en postbewijzen gestort na 1 Oct. 1945, cheques behandeld na 1 Oct. 1945, uitbetalingen voor ongevallenwet en ouder domsrente (ook ouderdomsrente welke achter stal lig ls). Postwissels gestort vóór 26 Sept. 1.1. boven f 100.- moeten aan een bankinstelling worden overgedragen, bij voorbeur die waarbij men het oude papieren geld heeft ingeleverd bankrekening heeft. De geblokkeerde gelden tot f 100 -kunnen in het tijdvak van 8 t.m. 13 Oct. a.s worden geïnd volgens hetzelfde schema als bij de inlevering geldig was. In dat geval moet men meebrengen: de geldkaart, 2e distributiestamkaart, eventueel mét spaarbank boekje, chèque-advies of spaarbankontvang- bevkijs model A. Uitbetaling Ouderdomsrente eii Invaliditeitsrente» De rentetrekkers van Ouderdoms- en Invaliditeitswet! die op 26 t.m. 29 Sept. en 1 October hun rente niet in ontvangs' hebben kunnen nemen, worden daartoe op 3 t.m. 6 Oct. a.s. in de gelegenheid gesteld, met dien verstande, dat zij, die op 26 Sep tember moesten komen, thans op 3 October worden verwacht, zij die op 27 Sept. aan de beurt waren, komen thans op 4 Oct. enz. Telkens 's morgens vpn 8.30 tot 10.30. Zij, die op 1 October hadden moeten komen, worden thans op Vrijdag 5 Oct. van 10.30-12 uur verwacht. Deze uitbetalingen geschieden alléén aan loket 5. De renten, welke deze week vervallen, kunnen normaal aan loket 3 worden geïnd. Stichting 1940-1945 bedacht. De buurtvereeniging „Vrijheid doet Leven' (Tollensstraat en Nic. Beetsstraat) heeft een bedrag van f 105.- bijeen gebracht vooy de Stichting 1940-'45. Op een feestavond van S.I.O.S de buurt vereeniging Van Korte-en Lange Tiendeweg werd een collecte voor hetzelfde doel ge houden, welke f 159.44 opbracht. Wat in het vat zit S. uit de 4e Kade is een dezer dagen, als laatste verdachte van dé in 1944 gepleegde diefstal aangehouden. Verheugend bericht - Uit Britsch-lndië heeft de familie Hout man persoonlijk bericht ontvangen van hun zoon, die zich in goeden welstand bevindt Nagekomen N.S.B.-er. Door de eigenaardige manier van doen, die R. gewoond hebbende op de Markt, aan den dag legde, werd de belangstelling van een agent opgewekt, In de woning van Mevrouw Z., tot waar de agent R. gevolgd was werd hij harder aan de tand gevoeld. Het bleek, dat hij als N.S.B.-er het inter- neeringskamp geprobeerd had te ontloopen. Nu nog steeds te hoog in prijs B. uit de Snoystraat verkocht havermout en suiker, resp. voor f. 0 50 per pond en f. 0.73 per 800 gram. Daar deze prijzen te hoog liggen was een proces verbaal onver mijdelijk. Te zwarte schoensmeer Bij wonende Kernemelksloot en M., Zeugestraat is schoensmeer in beslag ge- ndmen, die resp, voor f. 0.50 en f. 0.40 een doosje, waarvan de waarde slechts f. 0.05 was aan grondstoffen, voor gebruik waarde loos. In totaal zijn 2 biscuitbllkken vol en 131/, K G. in beslag genomen. Het bezoek van Eisenhower aan tie hoofdstad. Na in Den Haag door H. M. de Koningin en de Ministerraad te zijn ontvangen, zal Generaal Eisenhower Zaterdag 6 October een bezoek aan' de hoofdstad brengen. Hij zal ongeveer kwart over twee, vergezeld door den Minister-President, Amsterdam binnenrijden en aan de grens der gemeente bij het viaduct over den Sloterweg, door den waarnemend burgemeester, den heer F. de Boer, ontvangen Worden. De route door de stad wordt nader bekend gemaakt. Vermoedelijk zal deze route dezen keer door Amsterdam-Oost loopen. Het is verder nog niet bekend, waar Gene raal Eisenhower een lunch zal worden aan geboden. Ook dit zal nog nader worden gepubliceerd. Het bezoek van den Ameri- kaanschen Opperbevelhebber aan de hoofd stad zal ongeveer 5 uur dur'en. Volksherstel dankt. Onder de tallooze giften, die Nederlands volksherstel heeft ontvangen, bevonden zich eenige van vorstelijke a^ure en, wel f 350.000 van de Ned. Bank envan eenige firma s resp. f 250.000, f 100.000 en f 20.000. Het gironummer van het Land. Bureau is 6550. Distributie autobanden voor motorrijtuigen. Van de zijde van het ministerie van ver- yerkeer en energie vernemen wij, dat' voor het civiele verkeer de distributie van banden voor motorrijtuigen nu uitsluitend door de Rijksverkeersinspectie geschiedt, De^ -aan vragen voor banden dienen ingediend te worden bij den rijksinspecteur van het ver keer, die de desbetreffende rijvergunning verleende. Het daartoe vereischte aanvraag formulier is bij de rijksverkeersinspectie te verkrijgen. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat aanvragen, die ingediend werden bij het Rijksbureau materialen weg verkeer, vervallen zijn. De motorrijtuigenbelasting en de geldsaneering Naar de K.N.A.C. meldt, neemt het Ministerie van Financiën maatregelen, opdat de houders van motorrijtuigen, die in ver band met de geldzulvering momenteel niet in staat zijn, de motorrijtuigenbelasting (wegenbelasting) over een per 1 Ostober beginnende periode te voldoen, bij een controle op den weg daarvan geen nadeelige gevolgen ondervinden. Dit geldt niet alleen voor de bezitters van een wegenbelasting kaart, waarvan de geldigheidsduur op 30 September 1.1. is verstreken, maar ook voor degenen, van wie aannemelijk is, dat zij voor de eerste maal op 1 October een belasting kaart zouden hebben aangevraagd. Tenslotte zal op overeenkomstige wijze worden ge handeld ten aanzien van zestig-dagen-kaarten welke sedert kort geheel zijn ingevuld, c.q de geldigheidsduur sedert eenigen tijd is verstreken, Men make zich dus niet ongerust, indien voor latere controle bij aanhouding den weg.naam en adres van een motor Brandstoffen vbox kamerhuurders en pensiongasten. Het is thans mogelijk gebleken, om ten behoeve van kamerhuurders en pensiongasten een beperkt braadstoffenraatsoen voor den a.s. winter beschikbaar te stellen. Het stook- seizoen is gesplitst in twee perioden,waar van de eerste het tijdvak van 1 November 1945 tot en met 15 januari 1946 en de tweede het tijdvak van 16 Januari tot en met 30 April 1946 omvat. In de eerste helft van October a.s. zullen de distributiediensten op nader door hen bekend te maken dagen formulieren MD 333-22 uitreiken, waarmede de brandstoffen moeten worden aangevraagd. Verhuurder en huurder moeten samen aanvragen. Alle aanvragen moeten zoowel döor den kamerverhuurder of pensionhouder als door de kamerhuurders of pensiongasten worden ingevuld. Het tijdvak, waarbinnen de aanvraagformulieren bij den distributie- dienst kunnen worden ingediend, zal nader worden bekend gemaakt. De kamerverhuurder pensionhouder moet dan zelf bij den distri- butiedienst verschijnen en zijn persoonsbewijs alsmede de tweede distributiestamkaarten van alle kamerhuurders/pensiongasten mede brengen. De distributiedienst reikt bij inneming der aanvraagformulieren voor de eerste periode twee rantsoenbonnen voor één eenheid brandstoffen per in aanmerking komende kamerhuurder/pensiongast uit. De te ver strekken rantsoenbonnen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brandstoffen zijn het igendom van-den kamerhuurder/pensiongast, die verplicht is de brandstoffen te betrekken bij den leverancier van zijn kamerverhuurder- pensionhouder. Oude tubes behoeven niet meer te worden ingeleverd. Wilde men gedurende de achter ons lig gende jaren een tube tandpasta, crème of een ander in tube verpakt artikel aanschaffen, dan was de vraag van den winkelier „hebt IJ een oude tube?*' door het gëbrek aan de benoodigde grondstoffen was het niet moge lijk tubes aan te maken. Hét oude materiaal moest weer gebruikt worden voor de ver vaardiging van nieuw verpakkingsmateriaal. Dank zij den aanvoer van grondstoffen is er ook op dit gebied verbetering gekomen. In het vervolg zullen alle in tube verpakte artikeleil zonder inlevering van oudé tubes mogen worden afgeleverd, 1 de West. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Geldig tot Donderdagavond. Zwakke Wind, zwaar tot half bewolkt met plaatselijke ochtendmist. Over wegend droog, zelfde temperatuur. rijtqighouder zonder een, over October geldige belastingkaart vitorden genoteerd De R. K. Leesvereeniging weer in eigen home. Maandagavónd heeft de R. K. Leesver eeniging met een geslaagden feestavond het gebouw „Concordia" weer in gebruik ge nomen. Een geheel gevulde zaal heeft genoten van het revueprogramma, dat het gezelsahap van Herman Tholen gebracht heeft. Er was veel te genieten. Vlotte schetsjes en aardige liedjes wisselden elkaar in sneltreinvaart af. Daar was al dadelijk de schets „Moederliefde", waarin Gerard Wal den, Berry Kievits en Herman Tholen lieten zien, hoe van een onbelangrijk verhaal toch iets werkelijk humoristisch gemaakt kan worden. Daarin vindt men den waren klein kunstenaar terug. Wat vooral in de smaak viel was de wijze waarop Herman Tholen, aan de piano begeleid doof Pim Tholen, zijn liedjes bracht. Vlotte melodietjes gepaard aan een goeden tekst, deden ons naar meer verlangen. Een gezellig bal, waarbij de Rhythm Players voor de muziek zorgden, besloot deze ge slaagden avond, die veel beloften inhoud voor het komende seizoen, v Telegraafverkeer met De huidige tarieven tot de helft verlaagd. In het verkeer van Nederland met zijn overzeesche gebiedsdeelen is een belangrijke maatregel tot stand gekomen. Met ingang van 1 October zijn n.l'. de tarieven vooi allfe telegrammen voor Suriname en Ned, West- Indië, die per Holland-Radio worden over. geseind, tot op de helft verminderd. Het tarief voor gewone telegrammen zal inplaats van f 1.20 per woord thans nog slechts f 0,60 bedragen. De tarieven voor de overige telegrammen zullen per woord luidencode f 0.36, uit- gestèlde f 0.30, pers f 0.15. Brieftelegrammen f 0.20, met een minimum van 25 woorden voor f 5- daarnaast is het tartef voor nationale telegrammen van f 0,20 per woord met een minimum van 10 woorden voor f 2.—* gehandhaafd. Reliefgoederen zijn gratis. Ned. Volksherstel deelt medeberichten uit Nederland afkomstig, volgens welke oorlogsslachtoffers zouden moeten betalen voor de z.g. reliefgoederen, hebben in het buitenland verwarring gesticht. Dit misver stand is ontstaan, doordat Volksherstel H.A.R.K., hun bemiddeling hebben verleend by de distribute van de z g. shaef-goederen welke voor het grootste deel wel betaald moeten worden. Wanneer men klachten dien aangaande meent te hebben, wende men zich- tot de plaatselijke afdeelingen van Volksherstel-H.A.R.K. en niet tot het buiten land. aangezien deze klachten daar slechts verwarring kunnen stichten. Dagelijksche vliegdienit op Indië in voorbereiding. Naar de directeur van de K.L.M. de heer A. Plesman aan A. N. P. mededeelde, worden op het oogenbllk plannen uitgewerkt, tot het instellen van een dagelijksche vliegverbinding met Ned. Indië. Gevlogen zal worden met Douglastoestellen die aan 41 passagiers plaats bieden. De Overtocht zal 4 dagen duren. Wat is er in Gouda te doen? Thalia Theater, Vrijdag t.m. Woensdag „Kaarslicht in Algiers". Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en mei Woensdag: „Overwinning in de Woestijn". Réunie, Vrijdag t.m. Woensdag: „Het Spookhol". Réunie. bqvenzaal: Woensdag 7 uur, Ds. J. Börgèr „De mensch van Morgen." Kazernegebouw: Donderdag 4 Oct. 7 u. boksdemonstratieles. Nieuwe Schouwburg, Donderdag 4 Oct., 8 uur, Volksonderwijs: „De Nieuwe Typiste". Gebouw Daniëi (Naaierstraat), Donderdag 4 October, van 8—10 uur repetitie gem. zangver. „Euterpe". WAT GEBEURDE ER? 3 October. 1944: De dijk bij Westkapelld gebombar deerd. ^Walcheren loopt onder water. 1942: Nederlander ter dood veroordeeld wegens het bezitten van wapens. Rommel in een persgesprek te Berlijn „Thanshebben wij de poort van Egypte in handen, en Wij zijn niet zoover gekomen om ons nu wper te laten terugslaan. 1941 Hitier: Ik spreek het eerst heden uit, omdat ik heden zeggen mag, dat deze tegenstander (Rusland) reeds gebroken is en nooit meer zal opstaan." 1940: Chamberlain treedt af. Bevin in oorlogskabinet. 1939: Vredesoffensief van Mussolini en Franco. Japan „ziet af van versterking van het anti-kominternpact". Aansporing tot sparen. „Het sparen is een nationale deugd, die wij allen weer met erast moeten gaan be oefenen", aldus heeft Minister Lieftinck in zijn jongste radio-toespraak verklaard, In verbahd hiermede wijst het Ministerie van Financiën er zeer nadrukkelijk op, dat contanten, in nieuw geld, welke men van nu af aan naar een bank of spaarbank brengt, en in het algemeen alle contante gelden, die na 26 September op een of andere rekening worden gestort, volkomen buiten de blok- keeringsmaatregelen vallen. Over hetgeen men voortaan b.v. uit loon of salaris over spaart en aan het bankwezen toevertrouwt, zal mep dus steeds de vrije beschikking hebben. Repatrieering van Nederlanders uit de Russische zone Volgens een van Russische zijde ont- ontvangen bericht waren uit Rusland en de door de Russen bezette gebieden op 15 Aug. 1945, 30.495 Nederlanders gerepatrieerd. Geregistreerd waren 30.783 Nederlanders, zoodat op dien datum nog 288 landgenooten op terugkeer naar huis wachtten. Er zijn echter gegronde redenen Om aan te nemen, dat zich nog een aantal niet ge registreerde Nederlanders in de Russische zone bevindt, waarschijnlijk in kleine groep jes over het geheele gebied verspreid. De opsporing van deze groepjes is in het door de Russen bezette gebied in vollen gang. De Nederlandsche repatrieerings'autoriteiten probeeren reeds g^ruimen tijd, toestemming van de Russische regeering te verkrijgen voor het instellen van een onderzoek in Rusland zelf. Ovecbruggingaregeling. Zooals bekend, is ten aanzien van arbei- beiders, die niet aanstonds in het productie proces kunnen worden opgenomen, inplaats van de vroegere steunregeling een z.g. over bruggingsregeling van kracht. In de practijk bleek, dat deze overbrug gingsregeling tot bezwaren aanleiding geeft; Hierover is door de stichting van den arbeid aan den minister van sociale zaken desge vraagd van advies gediend. Desbetreffende wijzigingen van de over bruggingsregeling zullen vermoedelijk binnen kort worden afgekondigd. GROÖTGODDA op BmnM t

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1