ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN r~, 1 vpv 1 I Uitspraken Kantongerecht. WeecbcdcUt OP DE BRUG. 1 I i m f Rusland's standpunt. Walcheren dicht. PER ASPtm AD AST-DA NUMMER 43 DONDERDAG 4 OCTOBER 1945 STADSNIEUWS. Luxe en levensbehoefte. Ernstige aanrijding. Wat de bioscopen brengen. Burgerlijke Stand.. Pessimistische persstemmen. Scheuring in Soekarno's gelederen Stakingen in Amerika. Oorlogschepen te koop. Duitschlan^l en de komende winter SPORTNIEUWS. Maacrrr.... wij komen terug!! >- -7 Wat is er in Gouda te doen? WAT GEBEURDE ER? Borrel op komst. m 5® 4 RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rij kien DrukkerDrukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 3094 Abonn. p.w. 25 ct.Lossenumm. lOct. In dezen tijd van scljfarschte, ook wat betreft huishoudelijke goederen, leverden de aardewerkfabrikanten C.. B. en M resp, hun fabriek hebbende op de Kuiperstraat. Raam en- Fluweelensingel, uitsluitend kunstaarde werk af, zonder dat zij een vergunning hadden aangevraagd, zelfs hadden zij geen vergunning om huishoudelijk goed te ver- vaardigen. C. en B. moesten hun fabriek sluiten en kregen een procesverbaal, terwijl M. alleen een boete te betalen zal hebben. Hedenmorgen werd bij den tunneluitgang een oude man aangereden door een militaire vrachtwagen. De man, die achter een anderen auto om liep, werd te laat door den chauf feur opgemerkt, zoodat een aanrijding niet te vermijden was. Met een beenbreuk en eenige hoofdwonden werd het slachtoffer, B. uit de Aaltje Bak- steeg, naar het ziekenhuis vervoerd, nadat Dr. Bik de eerste hulp verleend had. Met ingang van Vrijdag a,s. vertoont de Reünie de Charley Chaplin film „Modern Times", de film, die reeds voor den oorlog veel opgang maakte. Velen zullen thans deze rolprent nog eens willen zien. De Schouwburg-Bioscoop brengt„In de Schaduw van het Noodlot", waaraan ver schillende prominente figuren van het witte doek medewerken. Van de meespelenden noemen wij slechts: Ginger Rogers, Paul Robeson en Charles Boyer. Thalia-Theater vertoont een luchtig ver haal „De kans van haar Leven", waarinde bekende Engelsche zangeres en actrice Gracie Fields optreedt. Gouda kan dus deze week weer keus maken uit een serie goede films. GEBOREN30 Sept. Corn. L. z. v. D v. Nieuwpoort en M. Kalkman, Achterw 27. 1 Oct. Bernhard, z. v. A. J. van der Valk en K. J. Verhoef, St. Jobstr. 12. - Maria Th. d. v. B. P. Bron en A. M. Nieuwenhuizen, J P. Heijestraat 16.-2 Oct. Johannes P., z. v. J. van Heiningen en J. W. A. Vermeij, St. Anthoriiestraat 9. GETROUWD 3 Oct. L. van der Zijden en E. Lingen. - H. W. van Holst en C. Hof man. - J. van der Wolf en W. Nieuwen- huisen, - P. C. van Jeveren en A.vanErkel. - G. Groenendijk en J. G. J de Waal. - P. L. Stofberg en M. J. Zuidam. OVERLEDEN: L. de Mol, 74 jaren. Radio Moskou heeft een uiteenzetting ge geven over de te Londen .gevoerde bespre kingen en daarbij het Russische standpunt nog eens in een duidelijk licht gesteld. Dit komt in het kort hierop neer, dat Rusland van oordeel is, dat geen staten vredesver dragen kunnen onderteekenen met staten, waarmee zij- niet in oorlog zijn geweest. Daarom dienen Frankrijk en 'China niet be trokken te worden in de vredesverdragen met Hongarije. Roemenië en Bulgarije, terwijl Frankrijk het volste recht bezit wel mee te teekenen in hÉt verdrag met Italië. De vrede met Finland komt volgens dit standpunt alleen voor rekening van Engeland en Rus land. De hoofdschuld voor het mislukken der conferentie te Londen wordt door vrijwel alle Engelsche bladen aan Rusland gegeven De conservatieve Daily Mail spreekt #van verlies van vertrouwen in de Russische po litieke eerlijkheid en wijst er op, dat in En geland in den oorlog juist zulk een buiten gewone goodwill was gegroeid tegenover Rusland. Rusland's houding ter conferentie heeft er bedroevend veel toe bijgedragen om deze stemming te doen omslaan. De correspondent van de Daily Mail te Washington zegt, dat aldaar plannen be sproken worden voor een volledige militaire samenwerking tusschen Amerika en het Brit- Sche Geraeenebest met een generaien staf voor alle strijdkrachten. De correspondent van dit blad te New York zegt, dat de be trekkingen tusschen Amerika en Rusland zeer gespannen zijn geworden. Het door Beavan aan Molotof toegevoegde verwijt, dat zijn tactiek Hitleriaansch was >omt den meesten Amerikanen juist voor, al is het niet diplomatiek. Van den zender Bandoeng, die zich in handen bevindt van de extremistische groep van Soekarno is een radiouitzending opge vangen. In deze uitzending werd gereageerd op de bekende verklaring door de Nederl. regeering afgelegd De reactie was scherp en bevatte een herhaling van het bekende extremistische standpunt van de groep Soe karno. Overigens is de situatie in en om dezen' zender onduidelijk. Zoo werd na de juist genoemde verklaring van Soekarno en de, zijnen n.a.v. de regeeringSverklaring in dezelfde radiouitzending door den heer Abi- koesne medegedeeld, dat zich een zender uit de beweging Soekarno had teruggetrokken. Hieraan voegde deze spreker toe een aan sporing tot allen om zich toch achter de beweging van Soekarno te scharen. Welke zender hier bedoeld werd kon niet worden vastgesteld, doch wel blijkt, dat zich in de beweging van Soekarno een schisma begint voor te doen. Strafzitting van 26 September 1945. Veroordeeld zijn wegens Het ten verkoop voorhanden hebben van brood met een te laag gewicht aan droge stof. M. J. van V. te Gouda, f 40 subs. 10 dagen hechtenis, f 60 subs. 15 d,, f OU subs. 15 d., 1 maand voorw. hechtenis met een proeftijd van 2 jaren en f 20 subs. 5 d., en 1 maand voorw. hechtenis met een proeftijd van 2 jaren en f 20.subs. 5 d. h. J. de G. te Waddinxveen, nietig verklaring der dagvaaiding. Het niet houden van aanteekeninger, in een opkoopregister, M, 3. te Gouda, f 175 subs. 25 d. met teruggave van het opkoopregister ""Loopen in een perceel bouwland, zonder daartoe gerechtigd te zijn, G. A. te( Ouder kerk a. d. IJssel, f 2.50 subs. 1 d. Het wederrechtelijk doen toeëigenen van bessen, S. O. en A- T. te Ouderkerk a. d. IJssel, 3 d. voorw. hechtenis met een proeftijd van 1 jaar, onder voorwaarde dé schade ad f 10 binnen 2 maanden te vergoeden. Het wederrechtelijk doen toeëigenen van te veld staande erwten, E. S. en E. G. de J. te Nieuwerkerk a. d. IJssel, f 20-subs. 8d. Uit baldadigheid een flesch gooien in de richting van eenige personen, 5. A. C., zonder bekende woon- of vej-blijfplaats, f2 subs. 1 d f Visschen zonder schriftelijke vërgunnitfg van den rechthebbende van het water, W. P. V. te Reeuwijk, schuldig zonder toe passing van straf: A. R. V. te Zierikzee. f 4 subs. 2 d.van W. te Gouderak f 4 subs. 2 d,J. W. te Krimpen a- d. IJssel, f 10 subs. 5 d. h.L. B. en A. C. te Berkenwoude, ontslag van rechtsvervolging Het bij zich hebben van vischstekken, J v. V. en J. Sch. te Gouda, f 12.50 subs. 5 d Hat zitten op een brug, terwijl zulks bi politie-verordeninq verboden was, H. T., C. J. U., A. de G. te Woerden, f 2 subs. 1 dag. Zwemmen in een stadsgracht, terwijl zulks bij politie-verordening verboden was, P. v. d. B. te Linschoten, f 2 subs. 1 d. Het zoeken naar eieren van wilde eenden, A. B. te Bergambacht, berisping. Het in gevaar brengen van het algemeen verkeer, zoodat een aanrijding ontstond. J: S- te Nieuwerkerk a. d. IJ., f 10 subs. 5 d. Niet gebruiken van een bestaand rijwiel pad, A. N. N. te Zegveld f 3 subs. 1 d. J. v. d. W. te Gouda, f 3 subs 1 d. Met een rijwiel rijden op den rijksstraat weg, P. R. v. d. G. te Rotterdam, f 3 subs. I d.R. A. U. te Leimuiden f 3 subs, ld.; J. D. v. V. te 's-Gravenhage. 'f 2.50 subs. 1 dag. Rijden met een rijwiel over een voor éénrichting-verkeer opengestelden rijweg. P. W. te Gouda, f 1 subs. 1 dag J. G. U. te Gouda, f 3 subs. 1 d.M. T.,V. te Gouda, f 3 subs. 1 d.K. H. te Barwoutswaarder, f 12.50 subs. 1 d, h. Op een rijwiel gezeten een zeis vervoeren zonder dat de punt en de'-scherpe kant waren bedekt, f 2 50 subs. 1 dag. Gisteren konden wij melden, dat het gat, dat op 27 September in den Nplledijk op Walcheren was geslagen, weder gedicht is. Thans' heeft de burgemeester van West- kapelle telegrafisch aan den Minister-Presi dent medegedeeld, dat het heden gelukt is, de dichting van het gat in den dijk bij West- Kapelle te voltooien. Prof. Schermerhorn heeft den burgemeester het volgende geant woord: „Hulde en gelukwenschen. Walche ren ontzweint, Nederland herrijst". In Amerika zijn 425.000 mijnwerkers in staking gegaan. De steenkoolpositie is zoo ernstig, dat de regeering de aflevering van steenkool heeft verboden. Eenige staal fabrieken zijn dientengevolge reeds gesloten. De staking in de haven van New-York maakt, dat meer'dan 100 schepen niet kunnen uitvaren. Thans staken er 60.000 arbeiders. De Brjtsche admiraliteit heeft een aantal oorlogsvaartuigen te koop aangeboden,^waar onder diverse modellen landingsvaartuigen, zoo meldt de Times" Onlangs is een organisatie opgericht die den verkoop van vaartuigen aan het publiek ter hand zal nemen welke niet essentieel van commercieelen of militairen aard zijn als jachten, bqrkassen'e.d. Handels schepen als sleepboöten, lichters en kust vaartuigen zullen verkocht worden door het ministerie van oorlogstransporten, terwijl de admiraliteit de resteerende schepen, waar onder visschersvaartuigen, ten verkoop zal aanbieden. Het talrijkst hieronder zijn de landingsvaartuigen, waarvan alle denkbare types verkrijgbaar zijn. In Londen. Lowestoft Portsmouth en Glasgow zullen modellen van de aangeboden vaartuigen te bezichtigen zijn. Geen kind, dat in Dultschland in 1945 is geboren, zal den komende winter overleven. Slechts de helft van de kinderen beneden den leeftijd van drie jaar zal in leven blijven aldus Is voorspeld in een rapport, dat te Londen is ontvangen van een „Friend's ambu lance unit relief team", dat sinds Augustus te Berlijn en in andere deelen van Duitsch- land heeft gewerkt, zoo meldt de Daily Herald. Voorts wordt in dit rapport gemeld, dat alle pogingen worden ondernomen om uitwijkelingen buiten Ber ijn te houden, maar dat toch treinladingen vol arriveerea. als gevolg van het feit, dat acht millioen. Duit schers ten oosten van de Oder hun haard sleden hebben moeten verlaten. Tienduizenden van hem hebben geen dak boven het hoofd. Vooral voor de kinderen is deze toestand noodlottig. Alleen een weloverwogen optre den van de geallieerden, zoo besluit het rapport, kan een groote ramp voorkomen, 'die de internationale betrekkingen vele jaren zou vergiftigen. Jodan Boya naar Rotterdam Zaterdag worden de eerste wedstrijden gespeeld voor de herstel-competitie van de afd. Rotterdam. Van ae Jodaa-Boys zijn de eerste 2 elf tallen ingedeeld. Het eerste elftal gaat naar Hilligersberg en speelt tegen H.C.S.Z. en wel om half 4. In „Het Brusselsche Nieuwsblad" lezen wij, dat een geschorst Nederlandsch kunst ensemble, dat tijdens de bezetting in door den vijand gecontroleerde gelegenheden en voor de onder Duitsch toezicht staande radio heeft opgetreden, thans onder be scherming of met steun van het Ameri- kaansche leger te Mechelen optreedt. Terecht is het blad hier zeer misnoegd over. Waar Nederland en België tegen over denzelfden vijand geplaatst waren, zijn de maatstaven voor collaboratie ook in beide landen dezelfde, of zouden wij voor vreemdelingen dan toch breeder moeten zijn dan voor eigen landgenooten die faalden vraagt het blad. Naar wij nader vet nemen betreft het hier' het optreden van het dansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Ijden Miasman. Of nu het ptogramma ook eindigt met het bekende „Maarrr... wij komen terug"! lijkt ons niet waarschijnlijk: Weersverwachting, medegedeeld door het K.tiM I- tot morgenavond Aanvankelijk zwakke, later matige wind tusschen Z. O. en Z. W. Half tot zwaar bewolkt, plaatselijk ochtend mist, overwegend droog, zelfde temp. KazernegebouwDonderdag 4 Oct. 7 u. boksdemonsiratieles. Nieuwe Schouwburg. Donderdag 4 Oct., 8 uur, Volksonderwijs: „De Nieuwe Typiste"! Gebouw Daniël (Naaierstraat). Donderdag 4 October, van 8—10 uur repetitie gem. zangver. „Euterpe ConcordiaDonderdag 4 Oct 7.3Ö uur. Min. W. Drees over „Socialisme en Demo cratie in dezen tijd". Thalla-TheaterVrijdag t.m. Woensdag, „De Kans van haar leven". Schouwburg Bioscoop Vrijdag tót en met Woensdag: „In de schaduw van het noodlot". Réunie Vrijdag t.m. Woensdag, „Modern Times". 4 October. 1942: Amer. vooruitgang in de Salomons- archipel. Goering: „Wat men in de bezette gebiede^ op de bonnen krijgt is maar een extraatje. Men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluik handel. Bij de voeding komt in de eerste plaats het Duitsthe volk. Als er gehongerd wordt dan in geen geval in Duitschland". Stalin verklaart, dat hij rekent op de oprichting van een tweede front. 1940 i Hitler en Mussolini ontmoeten elkaar op de Brennerpas Roosevelt:„ Amerika doet voor Engeland, wat mensche- lijkerwijs gesproken mogelijk is." Mus- sert schrijft na een bezoek aan Hitier „De oorlog is teneinde als Hitler's troepen door Londen marcheeren. Dat dit zal geschiedgn, over een maand of over drie baanden, wie zal eraan twijfelen? Het is onbegrijpelijk, dat er nog altijd menschen rondloopen, die niet van Engeland's nederlaag overtuigd zijn." Vrijdagavond zal de Min. v. Overzeesche Gebiedsdeelen. Prof. Dr. J. H. A. Logemann, in het radiokwartiertje „Op de Brug" over tien zender Herrijzend Nederland spreken over den toestand in Indonesië. t In den loop van deze week zijn de hotels-, café's, restaurants en slijterijen weer bevoor raad met gedistilleerde dranken, waarvan de aflevering op 6 October a s. aan het publiek zal beginnen. De bevoorrading is geschied met een rantsoen van 2 maanden op basis van 40 Van bet totale gebruik in 1939, dus nog in sterk beperkten omvang. Voor de slijterijen is de volgende maatregel getroffende slijters zullen door het uit reiken van genummerde en van naam en adres voorziene klantenkaarten vasté klanten aannemen en op hen rust de verplichting van elke aflevering nauwkeurig aanteekening te houden in een register Verhooging loongrens ziektewet. In verband met de. loonsverhoogingen, die in de laatste maanden werden toegekend resp. van 25 of 15 boven het peil van Mei'1940 dan wél van October 1942, is de loongrens van 3000.— uit de ziektewet niet meer in overeenstemming met de feite lijke omstandigheden van het oogenblik. Hetzelfde geldt voor de grens van het dag loon 8.—, die men in verschillende sociale wetten vindt. In verband hiermede heeft de Stichting van -den Arbeid aan den Minister van Sociale Zaken verzocht, de wettelijk? loon grenzen te verhoogen resp. van 3000. op 3750.— per jaar en van 8.— op 10.— per dag. Over de techniscbe'iuitwer- king van een en ander is door de Stichting van den Arbeid aan de regeering nader advies uitgebracht. I M E ■:4| i A. f

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1