ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WeecfreciM Stoffelijk, zedelijk en geestelijk V De Times contra Christïson. De uitbetaling van f 100.- nieuw geld. herstel noodigl EENDRACHT HAAKT MACHT RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda NUMMER 44 VRIJDAG 5 OCTOBER 1945 Administratie: M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn.p.w 25 ct. Losse numm. lOct. STADSNIEUWS. De Commissie voor Vrijlating. In het gebouw van de P. O. D. te Gouda (Oosthaven 31) zal voortaan elke Dinsdag van 10—12 uur spreekuur worden gehouden door de commissie voor vrijlating ter stand plaats Gouda, uitsluitend voor vrijlatings aangelegenheden. Alleen zij, die niet schriftelijk kunnen mededeelen, wat zij te zeggen hebben, zullen te woord gestaan worden. Hoe zit het met de permanent? Reeds eenige malen ontvingen Wij berichten over kappers, die teveel voor het perma nenten zouden hebben berekend. Bij nadere informatie is thans het volgende gebleken. Door de Prijsbeheersching zijn vier prijs klassen ingesteld, n.l. f 3.-, f 5 f 7.50 en f 10.-, al naar' gelang de klasse waarin een bepaalde kapperszaak thuis hoort. Momenteel stelt de Prijsbeheersching een enquêtte in, om te onderzoeken in welke klasse de ver schillende kapperszaken moeten worden in gedeeld. In afwachting daarvan heerscht er nu een min of meer verwarde toestand, daar niemand zeker weet onder welke categorie hij valt^ Vast staat wel. dat sommige kappers zich te hoog geplaatst hebben en dus inderdaad te veel hebben gevraagd. Maar dit is aan den anderen kant nog geen reden om deze men schen als „zwarte kappers" aan te merken. Daar komt nog bij, dat de genoemde prijzen niet gelden voor een „permanent-compleet" Hiermede dienen de dames onder onze lezers wel rekening te houden. Wij hopen op deze wijze er iets toe bijgedragen te hebben, dat men de kappers in het algemeen niet als een soort oplichters gaat beschouwen. Spoedig zal er ook op dit gebied wel een nadere richtlijn komen, zoo dat $an de thans bestaande verwarring een einde komt. Stadss paar bank en Stortingsdienst. Overzicht over September 1945. SPORTNIEUWS. Ingelegd in 8144 posten f Terugbet. in 2562 posten f Meer ingelegd dan terug bet. Saldo per 1 Sept. 1945 Saldo ultimo Sept. 1945 Ultimo Sept. 1945: Spaarboekjes in omloop 5721 Rekeninghouders 2514 Ultimo Aug. 1945 Spaarboekjes in omloop Rekeninghouders 866.214,66 250.435,07 f 615.779,59 f 3.065.877,08 f3.681.656,67 8235 i 5529 2208 Meer 7737 498 Nutsspaarbank. Gedurende de maand September zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inleg in 19.837 posten f 1.615.976.63 Bijgeschreven rente f602.06 Terugbetaling in 4.112 posten Meer ingelegd dan terugbetaald Aan het einde der maand Aug. was ten name der inleggers ingeschreven zoodat hun tegoed ultimo September bedroeg f 1.616.578.69 f 372.450.40 f 1.244.128.29 f 10.756.536.28 f 12.000.664.57 VOETBAL Competitie-indeeling 1945-1946 le klasse A; Moercapelle 1, UNIO 1, Haastrecht 2, VEP 1. ONA 4. DONK 2, Gouda 4, Waddixveen 2. le klasse B Oroot-Ammers 1, GSV 3, Olympia 3, Lekkerkerk 3, Gouderak 2, Moordrecht 2, Nieuwerkerk 1, Zwervers 2. 2e klasse A Bergambacht 2, Stolwijk 2, Nieuwerkerk 2 ONA 5, DONK 3, Gouda 5, Olympia 4, Ammerst. SV 2. 2e klasse B: Boskoop 1, Waddinxveen 3, ESTO 1, VEP-2, GSV 4, Bodegraven 2, GDS 1, Nieuwkoop 1. 3e klasse A: Lekkerkerk 4, Schoonhoven 3, Bergam bacht 3, UNIO 2, Groot-Ammers 2, Haast recht 3, Oudewater 2, Nieuwerkerk 3. 3e klasse B Moordrecht 3, Boskoop 2, Moercapelle 2 DONK 4, ONA 6, Waddinxveen 4, GDS 2, UNIO 3. 3e klasse C Bodegraven 3, VEP 3, Nieuwkoop 2, ESTO 2, Gouda 6, Olympia 5, GSV 5, Boskoop 3. Programma Zondag 7 October Ona—Olympia, Gouda—Alphen, 2.30 t*ur, Waddinxveen—Donk. Gouda 4-ONA 4, lUuur, Nieuwerkerk 1- GSV 3, Olympia 4-Stolwijk 2, 11 uur, ONA 5-Gouda 5, 11 uur,GSV 4^- Waddinx veen 3, 11 uur. Alle wedstrijde voor zoover niet anders vermeld, vangen om 2 uur aan. Zaterdagmiddag-voetbal Het ligt in de bedoeling te trachten een of meer afdeelingen te vormen voor uitslui tend Zaterdagmiddagvoetbal. De bedoeling is dat de aangesloten vereenigingen een of twee elftallen hiervdor opgeven. De spelers hiervan mogen niet in de Zondagcompetitie uitkomen: Er wordt verwacht dat door de besturen wordt onderzocht of er onder de leden hun ner vereeniging voldoende animo bestaat. Damvereeniging „Damlust". De uitslagen van de 5e ronde van de competitie van de damvereeniging „Damlust'' luiden: P. Versloot-A. Kooi 1-1, A. Boer- A. Roodenbach 2-0, M. Vermeulcn-H. van Haaren 2-0, A. v. Beuzekom-A.de Frankrijker 1-1, M. Zijlstra-J. Backer 2-0, G.J. Barbier S j. Schrooder 2-0, C. Molenaar-N. Gerhards 2-0, C. de Pater-A. v. d. Berg 0-2, P. Schouten-J. de Bode 2-0, P. Slieker-N. v. d Wouden 0-2, A. Kooi-H. van Eijk 2-0, P Verboom-P. Tom 0-2, P. Zwart-J. C. de Bruin 2-0, N. v. d. Wouden-A. Boer 2-0, H. van Haaren-A. Roodenbach 0-2, W Verhoeven-], L. Bol 2-0, P. Tom-M. Ver meulen 1-1. niet aan de beurt kwamen, zullen de kan toren ook nog 's avonds van 20 tot 22 uur geopend zijn. GEEN NA-UITREIKING GELD- KAARTEN. Daar er personen zijn, die ondanks de her haalde desbetreffende mededeelingen toch geen geldkaart hebben afgehaald, is door het Ministerie van Financiën onderzocht, of nog een na-uitreiking van geldkaarten zou kunnen plaats vinden. Er blijken daaraan echter zoo groote tech nische moeilijkheden te zijn verbonden, dat zulk een na-uitreiking onuitvoerbaar is. In een brief aan de „Times" becritiseert Sir Roderick Jones, gewezen voorzitter en bewindvoerder van Reuter, heden op scherpe wijze de verklaring, die aan den geallieerden commandant op Java, luitenant-generaal Sir Philip Christison wordt toegeschreven en waarin laatstgenoemde, naar gemeld wordt, heeft gezegd: „Ik heb duidelijk gemaakt, dat wij dé Nederlanders niet in het gezag zullen herstellen. De Nederlandsche regeering moet een verklaring afleggen over den toekomsti- gen status van Nederlandsch-Oost-Indië. Er moet dadelijk iets geschieden. Welken regeeringsvorm zij hen (de Javanen) zullen geven, weet ik niet. Zij zullen hen zeker iets moeten geven." „De 'geheele toon van dé verklaring van den géneraal, zoo deze op juiste wijze is overgebracht, aldus Sir Roderick, was on vriendschappelijk jegens de Nederlanders en gunstig voor de Nationalisten en onvereenig- baar met zijn aanvankelijke verzfckeringeVi, dat „wij niet van plan zijn, ons te mengen in de politiek van Java." Sir Roderick Jones vervolgt dan: „wat zouden ónze gevoelens zijn, als Java een Britsche kolonie was en de Amerik. opperbe velhebber op deze wijze zou spreken? Die genen onder ons, die de Nederlanders ken nén en respecteeren en Java hebben bezocht, kunnen hun niet geringen trots begrijpen over het bestuur, dat zij gedurende verschei-, dene generaties over,dit eiland en zijn be volking van veertig millioen zielen hebben BINNENLAND. Ia den loop der maand September zijn 682 nieuwe boekjes afgegeven, 147 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 121 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand September 22.462 boekjes in omloop waren. DISTRICTS-NIEU WS. WADDINXVEEN. Bevorderingen Bij besluit van Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente zijn, ingaande I Januari a.s., ter gemeentesecretarie bevorderd: Mej. M. van den Berg, alhier, van typiste tot ambtenaresse Mej. A. M. J. Loef te Boskoop, van ambtenaresse tot Adjunct-commies. De Heer W. Klein, alhier, van adj. com mies tot commies. De Heer W. F. Meijer te Gouda, van adj. commies-wnd- commies tot commies. De persdienst van het Ministerie van Financiën maakt bekend: Nadat het bankappdraat deze week de ge legenheid zal hebben gehad nieuw geld voor loonen en salarissen te distribueeren, begint op Maandag 8 October de uitbetaling van 100.— nieuw geld op ieoëre geldkaart, resp. uit tegoed van vroegeren datum. Om een ordelijk verloop daarvan te waarborgen is in de „tweede uitvoeringsbeschikking deblokkeering 1945" bepaald, dat de uitbe taling wederom volgens letterindeeling zal geschieden, met dien verstande, dat op den eersten dag (Maandag 8 October) dezelfde personen aan de beurt zijn, die op den eer sten inleveringsdag (Woensdag 26 Septem- ter) hun oud papiergeld inleverden. Op den tweeden dag (Dinsdag 9 October), de in- leveraars van Donderdag 29 September enz. De kantoren die van 26 September tot en met 2 October het oude geld in ontvangst namen, en die dus nu als uitbetalingskantoor fungeeren, zullen wederom van 9 tot 17 uur geopend zijn. A11 e e n als er om 17 uur nog personen blijken te zijn, wier letter voor den betrok ken dag was aangewezen, maar die nog Dit blad verschijnt dagelijks. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Aanvankelijk {zwakke, later matigen wind tusschen Z.Q. en Z W., half tot zwaar bewolkt, plaatselijk ochtendmist, overwegend droog, zelfde temperatuur. Wat is er in Gouda te doen? Thalla-Theater: Vrijdag t.m. Woensdag, „De Kans van haar leven". Schouwburg Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag: „In de schaduw van het noodlot". Réunie Vrijdag t.m. Woensdag, „Modern Times". WAT GEBEURDE ER? 5 October. 1944: Elden veroverd. 1939: Bijstandsverdrag tusschen Rusland en Letland. Rusland krijgt vlootbases in Letland. Russische diuk op Finland. gevoerd en zij zullen medegevoel hebben voor hun wrok over de uitlating van den Britschen autoriteit, die bijna onvermijdelijk ondermijnt wat vóór de overrompeling van Nederlandsch-Oost-Indië het gevestigd Ge zag over deze gebieden was." KORTE BERICHTEN. Radio New Dehli meldt, dat, de instal laties van de Koninklijke Olielte Palembang bijna onmiddellijk weer tot een beperkte productie in staat zijn. Het zal 12 maanden kosten om de installaties van de Standard Oil weer op volle productie te brengen. Generaal Mac Arthur zou gisteravond de Japansche regeering bevelen, terstond alle politieke gevangenen vrij te laten. Tege lijk zou last worden gegeven,'1 dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken, Iwao Yama- zaki, die voor de gevangenhouding verant woordelijk is, moet aftreden. Generaal Thorp, chef van Mac Arthur's Intelligence Staf; zeide hieromtrent: „Wij hebben de Japanners tïjd genoeg gegeven het zelf te doen. Zij kunnen onze verlangens bezwaar lijk verkeerd begrepe'n hebben." Minister Drees spreekt in „Concordia" en licht het sociale regeeringsplan toe. „Een allenomvattende volksverzekering zal in het leven worden geroepen, die haar bijdragen zal oatvangen van den Staat, de werkgevers en werknemers, waardoor een ieder, die absoluut niet werken kan, toch de zekerheid van een bestaan wordt gegeven", verklaarde de minister van Sociale Zaken, W. Drees, gis teravond toen hij In een volle vergadering tot de Goudsche S.D.A.P.-afdeeliug sprak. De minister ving zijn toespraak aan met de schildering van de Duitsche garanties, gegeven bij het begin van de bezetting. De vrijheid, die wij nu herwonnen hebben, is de gebrachte offers zeker wagrd. Weliswaar zijn de verwachtingen, die wij tijdens de bezet ting hebben gekoesterd getemperd door de gebeurtenissen op politiek gebied van de laatste dagen, maar toch zal de menschheid haar weg moeten vinden in de internationale samenwerking. Nederland neemt in de wereld wel geen voorname plaats in, doch wij moeten aiet vergeten voor 70 millioen men- schen verantwoordelijk te zijn. De rede van H M. op 6 Dec. 1942, gehouden over de toekomstige verhoudingen in het Rijk, heeft velen verheugd en ook de Indische makkers, die de Duitsche bezetting in ons land heb ben medegemaakt. Spreker Jaakte de houding ten zeerste van hen, die zich solidair hebben verklaard met de Japansche satelieten in Indië, die thans trachten de macht in handen te krijgen. Vervolgens behandelde de minister de moeilijkheden, waarvoor de huidige regeering fcich geplaatst zag. Hij sprak zijn voldoe ning uit, dat in dit kabinet zoo'n breede basis voor samenwerken was. Een stoffelijk, zedelijk en geestelijk herstel Is noodzakelijk. De bezetting heeft schoone krachten tevoor schijn geroepen, doch helaas ook minder mooie, zooals de zwarte handel en de colla boratie. t Het gebrek aan grondstoffen is thans het probleem, waar alles om draait, benevens een gebrek aan geschoolde arbeidskrachten. De distributie staat eveneens voor groote moeilijkheden, want zij moet het weinige zoo eerlijk mogelijk verdeelen. De minister was sterk gekant tegen huidige stakingen, die nu niet de werkgevers, doch het geheele volk treffen. De geldzuivering was dóór het Neder landsche volk met een sportief plezier ont vangen. De financieele lasten waaronder ons volk gebukt gaat zijn enorm. Aan levensmiddelen betaalt de regeericg reeds 6Ó0 millioen gul den. alleen omdat anders de levensmiddelen te duur zouden worden. Maar tal van andere problemen zooals de evacuatie, de oorlogsslachtoffers kosten even eens veel geld. Door plan-politiek kan dit vraagstuk slechts worden opgelost. De minister ontvouwde de regeeringsplan- nen t a v. de woningbouw. Deze zal zoo geordend worden, dat aan bouwvakarbeiders gedurende een reeks van jaren regelmatig ar beid zal worden gegeven, om ook hen zoo doende een stuk levensgeluk te verschaffen. Hierop besprak de minister het socialisme en de democratie der S.D.A.P. en hij zeide, dat links van de partij de communisten, stonden, die volgens hem niet democratisch, en rechts van de partij de N.V.B. stond, die niet socialistisch genoeg was. De S.D.A.P. moet worden verbreed en de oude banden moeten verbroken worden, die in politiek opzicht zoo noodlottig voor de S.D.A.P. zijn geweest. Spr. duidde hier op de vooroorlog- sche partijverhoudingen. Wij willen komen tot een gezonde maatschappelijke orde eu strijden voor een geestelijke vrijheid. Na zijn toespraak werd gelegenheid ge boden tot het stellen van vragen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1