ai>r aItka ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WieiserMaandagaandebeurt? Hei yedUUi van week. WeecfredM Eisenhower passeerde Gouda Redactie: L. J. A. v. d.Steenhoven t, Administratie; M, I. van Loon Mr. A. A. J. Rijksen NUMMER 45 ZATERDAG 6 OCTOBER 1945 Bur.: Markt 20,Gouda.Tel. 3098 Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda Abonn.p.w.25ct.Lossenumm.lOct. STADSNIEUWS. „Antiek" doet opgeld. De kaashandelaar C. de V. uit de Burg. Martensstraat bezat een motorfiets, een Indian van 1923, die aan onderdeden een waarde vertegenwoordigde van f 100.-. Hij verkocht het apparaat voor f 250.- aan J. B. A. v. d. S. op de Eerste Kade, die er ook wel wat op wilde verdienen. Zoo kon het ge- beuien dat de motorfiets voor f900.-ander maal van eigenaar verwisselde en nu toe behoorde aan P. B. uit de St. Josephstraat. Een nieuwe transactie werd op rouw gezet, «waarbij T. M S. uit de Doelestraat zijn bemiddeling verleende. Als commissie kreeg hij f 450.- uitgekeerd, terwijl het vehikel voor f 1950.- naar C. v. d. H van de Turfmarkt verhuisde. Voor haar zuster. De 16-jarige S. had voor haar zuster, die niet te dik in haar uitzet zat, een 24 stuks luiers en wat linnengoed verduisterd, ten nadeele van haar werkgeefster. Nadat het proces-verbaal was opgemaakt, kon zij naar huis terugkeeren met het vooruitzicht, dat ze binnenkort zich voor den kantonrechter te verantwoorden zal hebben. De uitveering van Volksonderwijs In een flink gevulden Schouwburg gaf de vereeniging Volksonderwijs gisterenavond een uitvoering. Voordat met de opvoering van „De Nieuwe Typiste" werd begonnen hield de voorzitter der vereeniging een kort openingswoord, dat gevolgd werd door een propagandatoespraak van den Heer van der Bosch. Deze wees op het doel van de ver eeniging en het nut ook in dezen tijd rpet de actie voor de volksschool door te gaan. Daarna volgde de hoofdschotel van dezen avond, de opvoering door de toneelgroep „De Goudsbloem" van het blijspel „De Nieuwe Typiste". Aardig en vlot werd de geschiedenis van den iewat losbandigen zoon ten toonele ge voerd, die kans ziet om zijn beminde, een revuester, tot typiste op zijn Vader's kan toor te promoveeren. Na allerlei verwikke lingen raakt ook de Vader met haar ver zoent en volgt het verwachte Happy Ending". Goed spel gaf de Heer Berretty te zien in de rol van den zoon. Vlot en vaardig kweet hij zich van zijn taak, waarbij een goede duidelijke uitspraak en aardig stil spel vielen op te merken, Ook de Heer v. Schelven als Vader weerde zich flink, alleen hadden wij hem graag met een andere pruik gezien. De beide dames die de moederrollen ver vulden konden ons minder bekoren Iets meer losheid zoq vooral Mej. P. Futselaar ten goede komen. Me). D. Schakel, die de revue-ster uitbeeldde had iets mondsiner en Mej. W. C. Futselaar, als de dochter, die aan den losbandigen zoon gekoppeld moet worden, had iets minder nuffifer kunnen doen. De overige rollen werden aardig vervuld, waarbij vooral de figuren van den boek houder en den kantoorbediende veel succes mochten oogsten. Speciaal de Heer Sanders, die den schrijver Penlef vertolkte, verdient een woord van hulde voor zijn goede spel Al hebben wij enkele opmerkingen moeten maken, de opvoering is zeker geslaagd te noemen en heeft ons benieuwd gemaakt naar een volgende uitvoering van „De Goudsbloem". Burgerlijke Stand. Geboren 4 Oct. - Aloysius Chr., z. v. P. A. de B ok en H. Backers, le Kade 3 - Johanna A. M., d. v. H. P. Koolmees en G. E. Wan- sinck, Boelekade 89 - Gijsbertus M., z v. W. F. Cornelissen en G. Dirkzwager, Turf markt 42 bov. Overleden 2 Oct. G. van der Lecq, oud 88 jaren - 3 Oct. P. A. de Jong, oud 45 jaren 4 Oct. C. Vermeulen, oud 71 jaren - B- J. van den Berg, oud 29 Jaren, geh. met N.S. Bezemer. Ondertrouwd 4 Oct. A. Kok en-A. Zuidam - J. Stol wijk en S. Bergsma - K. Scholten en E. C. M. Scholten - H. C- van Kwawegen en E. Blaazer - Peek en M. van Tok - D. Stuurman Y. den Uijl - W. de Jong en M. I- Bestebreurtje. Getrouwd 4 Oct. G. H. van der Starre en A. van der Want - A. H. van de Nadort en M. van der Heide. Aangifte van vorderingen van rijwielen. De burgemeester van Gouda maakt bekend, dat zij, wier rijwiel destijds door of vanwege Duitsche instanties is gevorderd en die nimmer een rijwiel van de Duitsche instan ties hebben terug ontvangen, schriftelijk aangifte van deze vordering gedurende he tijdvak 8 t.m. 20 October a.s. kunnen doen- Een formulier voor deze schriftelijke aan gifte kan worden aangevraagd ter Gemeente, Secretarie; afd. Algemeene en Sociale Zaken tusschen 9 en 12.30 uur, uitsluitend op werk dagen. Gouda, 3 October 1945. Dc Burgemeester voornoemd, JAMES. Een goede les. Eenige schoolkinderen, die bij het pas- seeren van een trein niet na konden laten op de spoorbaan te gaan staan, zijn door de politie met een overvalwagen naar het bureau gebracht, waar zij ruim een uur in den hoek moesten staan. Enkele jongens, die trachtten weg te loopen, moesten bovendien strafregels schrijven„Ik mag niet op de spoorbaan komen." Hopenlijk helpt het. Twee slachtoffers is toch al te veel, maar voor velen schijnbaar nog niet genoeg. Naar wij vernemen zal de politie boven dien nog een bezoek brengen aan de ouders van de meegenomen kinderen. Schaakclub Messemaker. Donderdagavond j 1. werd in het nieuwe clublokaal in Sociëteit de Reünie het winter seizoen geopend met een.wedstrijd tusschen de onderlinge tientallen. Het eerste tiental won met 7-1 van het tweede. Ook het derde tiental won met 7-1 van het vierde. De gedetailleerde uitslag luidt 1c groep 2e groep 1. J. J. Jager P. Lafeber 0-1 2. H. Meyer A. H. Kulik 1-0 3. A. Rietdijk P. Heïkker 1-0 4. Balt. A. de Jong W. Boswinkel 1-0 5. J. M Nearebout P. v. d. Zouwen 1-0 6. J.H. v d. Harst J. Baggerman 1-0 7. W. E. de Jong N. J. T Hoogendoorn 1-0 8. F. Eynwachter J. C. Revet 1-0 7-1 4e groep F. v. Katwijk 'Ó-l A. Hey 1-0 P. G. Rostelaar 1-0 W. A. Piets 1-0 A. Stolk 1-0 G. Piket 1-0 A. v. d. Pool 1-0 A. Stolk Jr. 1-0 7-1 PREDIKBEURTEN. Zondag 7 October 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur v.m. Ds. C. A. Korevaar. Voorbe reiding H. Avondmaal. Bevestiging Diaken. 5 uur nam. Ds. G. Elzenga. Westerkcrk 10 uur. Ds. A. A. Wildschut van Rotterdam, Jeugddienst. 5 uur n.m. Ls. Gerh. Huls. 1 Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, 10.30 u. v.m. Prof. Dr. R. Casimir van Voorburg. Vereenig. Calvijn, Turfmarkt, n.m. 5 uur Remonstr. Gereform. Gemeente 10.30 uur Ds. P. D. van Royen van Boskoop. Evang Luth. Kerk 10 u. Ds. A. J. Meijer, van Rotterdam-Zuid. Lithurgische dienst. Oud-Kath. Kerk 10.30 uur. Pastoor Giskps. Geref. Kerk 10 en 5 uur cand. J. P- Boer van Boskoop. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Vrijgemaakte Gereform. Kerk 8.30 u. Chr. Geref. Kerk en 4 uur n.m. Remonstr. Kerk, Ds. G. Koenekoop. Openb. Geloofsbelijdenis Geref Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur Ds de Blois. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Ds. Joh. v. Weizen. Vrije- Evang. gem. geb. Zeugestraat 38, 9—10 en 10.30—11.30 uur alsmede 5 uur nam. Ds. H. C. Leep. Opwekkingssamen komst. Zangkoor- Woensdag 3 Oct.. Gebedsuur. DE DEBLOKKEERING. Als Uw naam ligt tusschen AAFJES en D1TMARSCH kunt U op Maandag 8 October f 100.- opnemen op bon EEN van Uw geldkaart A of B, indien daarop een bedrag van f 100.- of meer is ingeleverd. Heeft U minder ingeleverd, dan ontvangt U dat bedrag terug en kan het restant van een geblokkeerde rekening worden opgenomen. Heeft U niets op Uw geldkaart ingeleverd, dan kunt U door mizdel van een schriftelijk verzoek f 100.- bij Uw bank opnemen. Vergeet niet Uw stamkaart over te leggen! Leger des Heils. 10 uur, Heiligingsdienst, 7.30 uur Openbare Keikelijke Samenkomst. Dinsdag 7.30 u. Ledenvergadering Donderdag 7.30 uur Openbaie samenkomst. Leiders Majoor en Mevrouw Wels. Dokters-' en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. A. Beek, Tienóeweg 54 en Dr. N. Tom, Martenssingel 69. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apotheek Grendel, Prins Hendrikstraat 15. Sportschool „Jo de Groot" geopend. In het voormalig kazernegebouw is op Donderdagavond j.l. de Sportschool ge opend o.l.v. van Jo de Groot, de bekende halfzwaargewicht kampioen bokser van Nederland. Dat er voor deze sportschool be langstelling zal bestaan, daar twijfelen wij niet aan, gezien het aantal belangstellenden, die er bij deze opening aanwezig waren. Naast Indoortraining, massage en Physical culture, kan men' zich vertrouwd maken met het boksen, waarvan op de openings-avond eenige demonstratiepartijen te zien waren. De Heer Th..Huizenaar gaf toelichtingen bij een moderne boksles, die uitgevoerd werd door Luc van Dam en Jo de Groot. Hier werden de juiste stooten gedemonstreerd. De sportleider, de Heer Jo de Groot, kan op een succesvollen avond terugzien, terwijl het ons opviel hoe, ondanks de moeilijke tijdsom standigheden, de Groot de school zoo keurig voor elkaar heeft weten te krijgen. .Velen hadden, als bewijs van sympathie voor deze sportschool, dit in bloemen uitgedrukt. IN DE CEL Laat het goed zijn geweest, onze daden óf misschien ook verkeerd Voor hooger doel ons te offeren Hebben wij tenminste geleerd. Is dit niet de zin van het leven: En misschien ook van de dood Te leeren onszelven te geven In aller nood? Dit blad verschijnt dagelijks. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavord Matige tijd. krachtige wind tusschen N.W. en N. Zwaar tot half bewolkt u en plaatselijk eenigen regenbuien. Zelfde temperatuur. Wat is er in Gouda te doen? Maandag 8 October, van 8 tot 10 uur, repetitie gsmengdezangveréeniging „Euterpe", gebouw Daniël, Naaierstraat. Thalia-TheaterVrijdag t.m. Woensdag, „De Kans van haar leven". Schouwburg Bioscoop Vrijdag tot en met Woensdag: „In de schaduw van het noodlot". Réunie i Vrijdag t.m. Woensdag, „Modern Times". WAT GEBEURDE ER? 6 October. 1944: De Canadeezen bij Putte over de arens. De Duitsche bezetting van Patras (Griekenland) capituleert. 1943 Het oplaten van vliegers is ten strengste verboden. 1942: Het tweede front is in de Ver. Staten en in Engeland het onderwerp van velerlei discussies. 1941 U.S.A. schepen onder Panameesche vlag zullen bewapend worden. 1939: Hitier doet in den Rijksdag een vredes aanbod aan de geallieerden. Engeland wijst af: „Europa moet van agressie bevrijd wOrden." Hedenmorgen passeerde de extra trein, welke Generaal Eisenhower van Utrecht naar Den Haag bracht, het station Gouda. Op het laatste moment gewaarschuwd, hadden velen zich naar het station begeven om een glimp van den beroemden „Bevijder" op te vangen. Het was een bijzondere attractie, dat de trein juist even in het station moest stoppen» zoodat de samengestroomde menigte ruim schoots de gelegenheid had om den generaal te bejubelen. Er werden hem nog bloemen aangeboden. Na een kort oponthoud zette de trein zich weer in beweging en vervolgde Eisenhower zijn glorierijke veldtocht Dat de ontvangst in den Haag en Amster dam niets aan spontaniteit te wenschen over liet, spreekt wel vanzelf. OFSCHOON ALLEEN... Ofschoon alléén in deze cel Wat harde regen aan de ruiten, Brandt nu dit kleine hart zoo hel, De hitte breekt door 't glas naar buiten. Verwonderd denkt het herfstlijk plein: .Hoe kan men daar gelukkig zijn. 3e groep 1. J. Hollebeek 2. J. den Broeder 3. A. Biné 4. P. J. Revet 5. A. Boot 6. G. Boer 7. C. H. v. Hoof 8. H. van Gcelen Achteraf hangt er onbedoeld een triomfantelijke glans om concentratiekamp en gevangenis. - In de dagen, weken en maanden dat men het meemaakte was het meestal van een povere nuchterheid. Uit zijn werk en levenskring gestoofen bleek een mensch meestal niet veel meer dan een stukje leven dat armzalig gebonden is aan zijn lichamelijke behoeften» juist nu daarin schraal werd voorzien. Ook geestelijk moesten velen leven tegen den Maar juist in de armoe rees soms het beeld op van natuurweelde en zang. Tegenover den voortdurenden druk stelde men zich, twijfelend, de vraag naar den diepsten zin, die het leven misschien kan hebben: groeide soms een felle, blije vastbeslotenheid. Van een en ander spreken de volgende gedichten uit „Het vrij Nederlandsch liedboek SONNET Tegen het voederuur staan wij gevieren Dicht bij het luikje, de oogen worden groot. Wij worden door den honger weer als dieren, En loeren naar elkanders soep en brood. De vrijheid zien wij slechts door nauwe kieren. Op leege handen weegt de dag als lood. Bij onze uitwerpslen leven wij hier en De mensch is geest, het scheppingsplan was groot. 1 Achter de andre deuren staan de andren Wier trekken ook van dag tot dag verandren, En zijn als wij op voedsel fel belust. Sommigen zingen door den Zondag psalmen. Ik denk aan bloemen en aan korenhalmen, En trek de knieën op en ga terust. f O GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1