PAUL BROMBERG UIT AMERIKA TERUGGEKEERD. lzJ-AlJes watdeHARKiït ontvangt en inzamel^ wordt OM NI ff aan oorlogsgetvoffe- n uitgereikt. nen uitgeceil DISTRIBUTIE-NIEUWST Noodwoningen worden in serie gebouwd. Goed werk van de spoorwegrecherche. E. Kupera benoemd. OFFICIEELS PUBLICATIE. De bekende binnenhuis-architect Paul Bromberg, die in de oorlogsjaren in de Ver- eenigde Staten heeft vertoefd, is in ons land teruggekeerd. In een onderhoud met een ver slaggever van A.N.P.-Aneta heeft hij iets over zijn verblijf in Amerika verteld. ""iiTópdracht van de Nederlandsche regee ring heeft de heer Bromberg zich in het bijzonder beziggehouden met de bestudee ring van den bouw van de z.g. „pre-fabri- cated houses". Deze moeten niet worden verward met de in de eerste jaren van den oorlog gebouwde noodwoningen voor arbei ders uit de oorlogsindustrie. Deze huizen waren zeer primitief en "van Rechte kwali teit. Ze zijn trouwens weer afgebroken, het geen de bedoeling was. De „pre-fabricated houses" zijn van duurzamer samenstelling, ze kunnen net zoolang mee als een normaal woonhuis. Er worden dan ook gewone hypotheken op gegeven. Ook fabrieken, scholen en boerderijen worden in Amerika met van tevoren gefabriceerde onderdeden gebouwd. Het principe vari dit soort wo ningen en gebouwen is, dat we onderdeden ervan in massa-productie worden vervaar digd. Zij worden dus op dezelfde manier gebouwd als auto's of vliegtuigen. Het mate riaal bestaat grootendeels uit hout. Een nieuwigheid is het z.g. plywood, dat triplex overal vervangen heeft. Het zijn houten platen op-elkaar gelijmd niet kunsthars. Als fundeering der huizen dienen betonkoppen.' De ondergrond is van isolatiemateriaal, zoo dat de vocht niet kan optrekken. Ze kunnen gemakkelijk in elkaar worden gezet, omdat ze bestaan uit een gelijkvloersch gedeelte niet één verdieping. Steigers zijn overbodig. Bovendien kan men er ongeschoolde werk krachten voor gebruiken. Ook in ons land kent men het systeem van „pre-fabricatie", dat bijv. voor deuren werd' toegepast, welke aan de loópende band in fabrieken worden gemaakt. In Amerika worden de onderdeden van een wand, één meter breed en één verdieping hoog, com pleet met leidingen en stopcontacten, geheel in de fabriek afgetimmerd. Dit beteekent allerminst, dat alle woningen eenvormig zijn. Integendeel, de architecten kunnen met de z.g. bouweenheden doen wat ze willen, er is ruimte voor allerlei variaties in het bouw plan. Wat de toepassing van deze snel te bouwen huizen in ons land betreft, waaraan enorme behoefte bestaat er zijn volgens berekening 500.0.00 noodig ts het volgens den heer Bromberg mogelijk er 70.000 in vijf maanden tijd af te leveren. Doch dan dienen de bouwvoorschriften, te worden gewijzigd, want vóór alles is het noodig eenheid te brengen in de verschillende plaatselijke rege lingen en ook moeten .bepalingen inzake houtbouw worden veranctkd. Het brandgevaar is zetr~ gering, boven dien kan alles gemakkelijk brandvrij worden gemaakt. Het ligt niet in de bedoeling om deze huizen uit. Amerika te laten komen, want ze kunnen hier worden gebouwd. De houtbewerkingsfabrieken zijn gelukkig alle intact. Men zou materiaal als cement en êterniet ujt België kunnen laten komen, dat er eeq overvloed van bezit, doch daarvoor is natuurlijk een financieel-economische rege ling noodig. Belangrijk was de mededeeling van den heer Bromberg over de houtpositie van Suriname, welke zoo gunstig is, dat dit land onze geheele behoefte kan dekken. Boven dien zou dit geen buitenlandsche deviezen kosten. Het vervoer over den oceaan zou met vlotten kunnen geschieden, wat gedu rende vijf maanden per jaar mogelijk is. Zijn opvattingen over den „pre-fabricatie- bouw" heeft de heer Bromberg neergelegd in een* dit jaar bij Querido in New-York uit gegeven boek, getiteld „doelmatig bouwen en wonen". In opdracht van de regeering schrijft de heer Bromberg thans een boek over „City- Planning", om den Amerikanen te laten zien, wat wij op dit gebied doen, waarbij tevens een beeld wordt gegeven van onzen weder opbouw. Verder stelt de heer Bromberg ten behoeve van Amerikaansche architecten, die naar Nederland komen, een soort baedeker samen, waarin afbeeldingen zullen worden opgenomen van oude en nieuwe gebouwen, voorzien van een prettig leesbaren tekst. -Nationale Hulp-Actie-R.cod<z-Kruis Het bedrijf van de Nederlandsche Spoor wegen blijkt niet alleen door de Duitschers geplundern te zijn. Ook bepaalde „Neder landers" hebben gemeend, dat het materiaal van de spoorwegen bij hen beter gebruikt kon worden. Thans doen de spoorwegen door middel van advertenties moeite om de gereedschap pen, accubatterijen en dergelijke weer terug te krijgen, maar het bleek ons oij informatie, dat daar niet bepaald op groote schaal ge hoor aan wordt gegeven. Thans zijn ook de heeren De Jong en Stilting van de spoorweg- recherche op onderzoek uitgetrokken en zij zijn er reeds ia geslaagd om verschillende belangrijke stukken weer terug te vinden, Zoo werden o.m. de' batterijen van verschil lende dieseltreinen terug gevonden, wat er mede toe bijdroeg, dat deze treinstellen thans weer in gebruik zijn Gelukkig wordt er nog heel wat in goeden staat teruggevonden, in totaal vooreen waarde van eenige duizenden guldens. Dit telt des te meer, daar deze ma terialen thans in het geheel niet in den han del verkrijgbaar zijn. Zoi wordt er ook langs dezen weg hard gewerkt om het bedrijf zoo spoedig mogelijk weer in zijn ouden omvang te laten functioneren. 'Op het wereldcongres van vakvereni gingen te Parijs is voorgedragen als verte genwoordiger voor West-Europa in het uitvoerend comité van den nieuwen wereld bond van vakvereenigingen, de Nederlander E. Kupers, de voorzitter van het N.V.V. Registratie van Motorvoertuigen. Zooals reeds in de dagbladen werd gemeld, zullen alle motorvoertuigen met uitzondering alleen van landbouwtracoren en walsen ter registratie moeten worden aangemeld. Na de registratie door het regeeringsdirectoraat voor motorvoertuigen (R.d.m.) zal aan den houder van het tóotorvoertuig een registratiebewijs worden uitgereikt dat steeds bij het motor voertuig aanwezig moet zijn. Motorvoertuigen, welke niet ter registratie worden aangeboden, zullen worden gevorderd en kunnen zelfs in beslag genomen worden. Het zal niet mogelijk zijn, ook niet, nadat het r.d.m. zal hebben opgehouden te bestaan, alsnog een registratiebewijs te verkrijgen voor de motorvoertuigen, well in ons land aanwezig waren, maar n et ter registratie zijn aangemeld. De registratie vangt aan op Woensdag 10 October a s. De hoeders van personen wagens met de zg. b w.-wagens en motor rijwielen ontvangen van het r.m d. een schriftelijken oproep, jnhoudende plaats en tijd, waarojb de registratie zal geschieden. Zit zijn verplicht hun motofvoertuig op dien tijd op de aangegeven aanmeldingsplaats voor te rijden. Vrachtwagens e.d moeten worden geregis treerd bij de daarvoor aangewezen garage- J 9 A houders. Ten kantore van het r.d.m., Rocbussen- straat 78, Rotterdam, ten kantore van de rijksverkeersinspecties en verder bij alle garagehouders, leden van de b.o.v.a.g. kunnen de houders van dere motorvoertuigen ver nemen, welke garagehouders oor de regis tratie zijn aanqewezen. Motorvoertuigen, die om een langdurice reparatie niet kunnen worden voorqereden. kunnen worden geregis treerd ter plaatse, waar zij zich bevinden. De houder dient zich daartoe voor 20 Oct. schriftelijk te wenden tot den provinciaal inspecteur van het r.d.m. kantoor houdende bij de r. v. i. in zijn provincie, met opgave van den aard en het merk van het motor voertuig en de plaats waar het zich bevindt. Houders van meer dan tien motorvoer tuigen kunnen eveneens voor 20 Oct. aan den inspecteur voornoemd het v-rzoek richten de registratie in hfcn garaoe te doen geschieden op een in overlea met hem te bepalen tijdstip, waarop alle motorvoertuigen in die garage aanwezig dienen te zlln. Nationaltteitsbewils. indien aanwezig mede b Ondèr deze registratieplicht vallen alle motorvoertuigen, ook' van de overheids instellingen. zaden en peul laren thans naar eigen goeddunken over de nieuwe oogst kunnen beschikken. Zoowel de telers als de handelaren zullen de producten van oogst 1945 moeten verantwoorden en verschillende voorschriften omtrent bestem ming, ontvangst en aflevering moeten na komen. Dit vindt zijn oorzaak in bet feit, dat de voorraden nog te gering zijn om de bestaande distributieregeling op te heffen en anderzijds de bestemming van de eigen oogst ten nauwste samenhangt met de te impor teeren hoeveelheden. Evenals vorige jaren dienen voor alle gedorschte granen, zaden en peulvruchten dorschbriefjes te worden uitgeschreven en te worden ingezonden aan den Provincialen Voedselcommissaris. Alle gedorschte hoeveelheden zullen verantwoord moeten worden door koopbriefjes voor de afgeleverde hoeveelheden en door toewijzim gen voor de eigen bedrijf of voor eigen ge- zinsverbruik aan te wenden hoeveelheden. De P.V.C.'s zullen voor zoover noodig de verplichting kunnen opleggen om„ vóór een bepaalden datum te dorschen en af te leve ren. Granen, zaden en peulvruchten mogen door telers slechts worden afgeleverd tegen inneming van een koopbriefje aan leden van de vakgroep Groothandel in Granen en aan erkende zaaizaadhandelaren. Handelaren, alsmede alle bedrijven, die gerechtigd zijn granen, zaden en peulvruchten te koopen, te verkoopen, te verwerken, enz. zullen de door hen te verrichten handelingen moeten verantwoorden bij de instantie waarbij zij in administratie zijn. Mengvoederfabrikanten, molenaars, gortpellerijen, havermoutfabri- kanten, brouwgerstverwerkers, boekweit- grutters en dergelijke zullen van den handel granen, en/of zaden en/of peulvruchten mo gen aankoopen tot maximaal de hoeveelheid waarvoor zij een machtiging hebben ontvan gen waqrbij zij in administratie zijn. Na ont vangst van iedere partij zal een z.g. hande- laarskoopbriefje afgegeven worden. Over schrijding van de hoeveelheden, waarvoor machtigingen werden verstrekt, zal ten strengste worden gestraft, terwijl men tevens de kans loopt geen nieuwemachtigingen te ontvangen en dus van verdere bevoorrading wordt uitgesloten. Zijn vorengenoemde ver werkers tevens lid van de Vakgroep Groot handel in Granen dan mogen zij ook recht streeks van telers aankoopen. de aldus aan te koopen hoeveelheden komen in min dering op de hoeveelheden waarvoor mach tigingen worden verstrekt. Alle betrokkenen zullen nader worden in gelicht door de instantie, waarbij zij in administratie zijn. Tevens zullen deze in stanties alle verdere gewenschte inlichtingen op verzoek willen verstrekken. Nu alle be schikbare voorraden granen, zaden en peul vruchten aangewend moeten worden ten bate van eigen volk en veestapel, wordt de medewerking van alle telers, handelaren ver werkers e.d. ingeroepen. De Centrale Con trole Dienst zal voorts een strenge controle uitoefenen op de naleving van de voor deze materie gegeven en eventueel nog te geven voorschriften. Zuiveringsraad chemische-, aardolie- en tabaksindustrie. Bij beschikking van den minister van Han del en Nijverheid is ingesteld de zuiverings raad voor de chemische, aardolie- en de tabaksvvwerkende industrie, met zetel te 's-Gravenhage. Tot voorzitter is benoemd mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, rechter in de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage» Als leden zullen optreden J. P. van Apeldoorn, Dir. N.V. Zeepfabriek „De Klok", Heerde W. A. Hoek, Pres.-Dir. N.V. W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffénfabriek. Schiedam C. Kolff, firmant fa. Tollens Co., R'dam; A. J. V. Rossum, Dir. N.V. Olieraffinaderij Zuilen, Maarssen Ir. W. L. C. v. Zwet. chef afd.N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken. Eind hoven Prof. dr. ir. J. W. N. Uytenbogaart, dir. v.h. C.I. V.I. en T.N.O., Bloemcamp- laan 34, Wassenaar: J. C. Meuwissen, dir. Teerbedrijf „Uithoorn", Uithoorn: mr. L. Sprey, advocaat en procureur, Leiden. Belast met het secretariaat mr. H. J. Frima, Nassaulaan 1, 's-Gravenhage. Deze zuiveringsraad zal binnen korten tijd nog worden uitgebreid met een aantal leden uit het geheele land. Nieuwe regeling granen, vruchten oogst 1945. De granen, zaden en peulvruchten van de ooqst 1945 worden niet meer door het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten ingenomen. De handel heeft de taak van ge noemd Bureau overgenomen. Dit wil even wel niet zeggen, dat de telers en de hande- Bevoorrading van grossiers en detaillisten met biscuits, gebak en beschuit. Het centraal distributiekantoor maakt, in verband met de distributie van biscuits, ge bak en beschuit, bekend, dat de fabrikanten van en grossiers in deze artikelen de tot hun afnemers behoorende detaillisten voor 26 October a.s. dienen te bevoorraden met biscuits en voor 9 November a.s. roet beschuit en gebak op basis van hetgeen deze afnemers gewoon waren per periode van vier weken van den fabrikant of grossier in kwestie, te betrekken Voorts dienen de fabrikanten de tot hun afnemers behoorende grossiers tc bevoorraden, eveneens op basis van hetgeen deze afnemers gewoon waren per periode van vier weken van den fabri kant in kwestie, te betrekken. Deze bevoor rading dient zoodanig te geschieden, dat de grossiers in staat zijn op hun beurt tijdig, d.w.z. voor 26 Oct. (biscuits) of 9 Nov. (gebak en beschuit) de ontvangen goederen aan de detaillisten door te leveren. De fabrikanten rn grossiefs verstrekken deze voorschotten zonder dat daarvoor van tevo ren of bij afleveting toewijzingen worden ingeleverd. De grossiers of detaillisten zijn echter verplicht bij ontvangst der goederen een onderteekend ontvangstbewijs af te geven van den navolgenden inhoud: De ondergttteekende (naam. adres en code nummer) verklaart ontvangen te hebben van zijn leverancier, de -firma (naam en adres) rantsoenen biscuits ad 125 gram rantsoenen oebak ad 75 gram en rantsoenen beschuit ad 70 gram Hij verbindt zich uiterlijk op 24 Nov. a s. de distributie-toewijzingen voor het boven vermelde aantal rantsoenen biscuits en uiter lijk op 8 Dec a.s. distributie-toewijzingen voor de bovenvermelde aantal rantsoenen gebak en beschuit bi) genoemden leverancier in 'e leveren. Het bovenstaande Is van overeenkomstige toepassing op de bevoorradirg van detail listen door grossiers, detaillisten of grossiers die geen leverancier hebben tot wien zij zich kunnen wenden voor het verkrijaen van «en voorschot, dienen zich in verbinding te sto len met bun vakgroep bijzonderheden z len nader bekend worden gemaakt. In te leveren In de week van consumentenbonnen. 7 t.m. 13 Oct. 1945. Detaillisten op de voor hun code-nummer geldende dag- Eieren, rantsoenbonnen, oude toewijzingen. Vleeschwaren, in te leveren bonnen 740, restant 627, oude toewijzingen. Slagers, uitsluitend op Maandag. Vleesch, in te lev. bonnen 740, restant 627, vleeschzegels. Aardappelhandelaren, uitsluitend op Dins dag. Aardappelen, in te leveren bonnen 741, B 752, 714, restant 628, A B C 696, B 693, 625, B 691 ei AB C 690, uit te reiken toew. 338 en 339. Melkhandelaren, uitsluitend op Woendag. Mek, in te leveren bonnen A 751, B-C 751, 'D 757 en D 758, restant 626, D 677, D 678. B-C 692. Uit te reiken toew. 336en337. Bakkers, uitsluitend op Donderdag. Brood, in te leveren bonnen 700 t.m. 705, B 750. D 750, D 751, D 17 (inlegvel), 706 en 707, uit te reiken toew. 318 (1/5 Am. bloem), 319 (4/5 inl. bloem), 320 (reductie). Koffie. Aan detaillisten zal een voorschot koffie worden uitgereikt, gebaseerd op de bestelbon Kil, rood en blauw, welke van t.m. 7 Juli 1.1. bij den distrlbutiedienst rijn ingeleverd. Voor elke ingeleverde bon K 11 zal 2 rantsoenen koffie worden verstrekt, terwijl tevens de gebruikelijke 10 pet. toeslag wordt toegekend. Aardappelen. In den vervolge zijn de coupures voor aardappelen slechts 1 week geldig. Tevens is ten aanzien van de inleve ring van aardappelbonnen bepaald, dat de inlevering daarvan uitsluitend mag plaats vinden in de week na afloop van de geldig heidsduur. Inlevering tijdens de geldigheids duur is niet meer toegestaan- Grossiers lucifers. De van detaillisten ont vangen coupures 177 dienen bij den distri- butiedienst te wdfden ingeleverd en dienen tevens als basis voor het „nieuwe voor schot". Het voorschot in den vorm van een toewijzing G 02 wordt hierbij verrekend. Grossiers tabak. Grossiers in tabak moeten coupures 155 inleveren vooreenzelfde aantal rantsoenen als in den vorm van toewijzing G 0' voor Import sigaretten is uitgereikt. Dit voorschot moet derhalve geheel worden aangezuiverd. Is dit met coupures 155 niet mogelijk, dan moeten coupures 340 voor het ontbrekende aantal rantsoenen worden in geleverd. Met de overige coupures 340 dienen de grossiers zieh tot het depot te wenden. Dit keer is hit derhalve, bij wijze van uitzondering, toegestaan, dat de depots oo detaillistentoewijzingen aan grossiers afleveren. Melk. Op bon D 760 van de bonkaart KD 511, geldig verklaard voor het koopen van 3 liter gestandaardiseerde melk, is in d?n distributie kring Gouda tevens 1 liter karnemelk ver krijgbaar ges eld. Textiel. Aanstaande- en jonge moeders alsmede oorlogsgetroffenen, die inlichtingen verlangen over- of aanvragen wenschen in te dienen tot het verkrijgen van textielgoederen, kun nen zich wenden tot den distributiedienst Peper? traat, (loket 13 en 15) op de voor hun namen bepaalden dag volgens het schema, aangegeven vcor de op Maandag 8 October a.s. ingaande uitreiking van bon kaarten. Men raadplege hiervoor de raam biljetten. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt erop gewezen, dat in verband met de precaire textielpositie alleen in dringende gevallen tot uitreiking van punten en/of vergunningen wordt overgegaan. Publicaties betreffende indiening van aan vragen voor andere dan bovengenoemde categorieën volgen.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3