ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Gebieds - uit breiding PERASPERA 1 r!rkinrvi MI71TAA7CUI FV AfAAFl r*f\l JT\\ ETkl AklCTnn/rM EENDRACHT AD ASTRA Wie is er Woensdag aan de heart ArbeittoYoorwaardea in de getroffen gebieden. WucUcM NUMMER 47 DINSDAG 9 OCTOBER 1945 af r Komt Woensdagavond Nieuwen Schouwburg MAAKT MACHT RedactieL. J. A. v. d. Steenhopen Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda.Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct.Lossenumm. lOct. STADSNIEUWS. Fiscale Recherche In de Staatscourant van 28 Sept. j.l. is gepubliceerd de beschikking FISCALE RE CHERCHE, waarbij aan verschillende per sonen en lichamen de verplichting wordt op gelegd tot het doen van opgaven van gel- delijken aard. Hieronder vallen o.m. a. bankinstellingen b. bestuurders van pensioenfondsen e.d. c. bierbrouwerijen d'. verzekeraars van inboedels en de agenten en andere vertegenwoordigers van de zen voor zooveel betreft de door hen zelf of door hun voorgangers afge sloten of onder hun toezicht en ad ministratie staande posten e. verzekeraars op het gebied van levens-, lijfrente.. pensioen-, en spaarverzeke- ringen, spaarkasondernemingen, enz. of hun vertegenwoordigers d. notarissen, commissionnairs én alle an dere personen, diensten en lichamen, publiekrechtelijke lichamen, venroot- schappen onder firma, vereenigingen zonder rechtspersoonlijkheid en maat schappijen daaronder begrepen- aan wie gelden, af dan niet in onderlinge over eenstemming, zijn toevertrouwd, (gemeen ten, kerkelijke instellingen, kloosters, beheerders van vermogens enz.) In het algemeene wordt men "tot het doen der opgaven opgeroepen door den inspecteur der belastingen onder wien men woont of is' gevestigd. Dit za! geschieden door het toe zenden van een overdruk van bovengenoem de beschikking, waarin zijn opgenomen, mo dellen van de te ,bezigen formulieren. Deze formulieren zullen door de betrokke nen zelf moeten worden aangeschaft, over eenkomstig het voorgeschreven model. De aandacht wordt erop gevestigd, dat iedereen, die volgens de beschikking tot het doen der opgave verplicht is, gehouden is zichzélf daartoe te melden indien hij niet door den inspecteur1 der belastingen daartoe is uitgenoodigd. Overdrukken van de beschikking en vol ledige inlichtingen zijn daartoe verkrijgbaar bij den inspecteur der belastingen te Gouda, Karnemelksloot 22. De Chr. Boeren- en Tuindersbond weer bijeen. Voor de eerste maal na de bevrijding vergaderde de Kring Gouda van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, onder Voorzitter schap van den Heer Hoogendijk. Het ruime Veemarktrestaurant kon nauwe lijks de opgekomenen bevatten. Door den Heer Mr. W. Rip, Secretaris van den landelijken Bond werd gesproken over ae landbouwvragen van heden. Hij deed dit op een duidelijke wijze, open en eerlijk de moeilijkheden niet voorbijgaande. Een 15 tal vragen werden meerendeels door den Heer Rip bevredigend beantwoord, de overigen werden beantwoord door het hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool, de Heer C. Vink. Daarna kregen* de tuinders een beurt, waarvoor de Heer T. Borst uit Veur enkele richtlijnen trok. Ook hij had een 8 tal vra gers te beantwoorden waarbij ook heel goed uitkwam, dat hij in de stof geheel thuis was. Het was een goede vergadering, waarin nog eens duidelijk uitkwam, hoe nuttig en noodig een dergelijke organisatie is, waar de moeilijkheden ende vragea .voor den boeren- en tuindersstand met den dag toenemen De Voorzitter dankte voor de groote opkomst en de waardige wijze, waarop de besprekingen 'waren gevoerd. Ond-stadgenoot in Indië. Van een bekend oud-stadgenoot, de heer H. Hamerslag ontvingen wij het bericht van zijn bevrijding op Sumatra. Hij bevindt zich thans in Pakan-Baroe. Als reserve luitenant werd hij in Singapore krijgsgevangene. Dwars door de jungle Heten de Japanners een spoorlijn naar Atjeh aanleggen waaraan duizenden bezweken zijn, ook de heer H. werd daaraan te werk gesteld. Nooit heeft hi] onder de Japanners met familie contact kannen krijgen, er was groote ellende in de kampen en de behandeling was slecht. Kort geleden ontvingen allen kleeding door vliegtuigen uitgeworpen. 8 Jaar geleden ver trok hij uit Gouda. Voor 1940 was hij ook te Osaka werkzaam. Bij een Engelsch majoor vervult hij thans de functie van tolk tusschen de geallieerden en de Japanners. Hij wacht nu op de mogelijkheid naar Java te kunnen gaan. DEj DEBLOKKEERING. I, Als Uw naarii ligt tusschen HUBER en LOUWS kunt U op Woensdag 10 October f 100.- opnemen op bon EEN van Uw geldkaart A of B, indien daarop een bedrag van f 100.- of meer is ingeleverd. Heeft U minder ingeleverd, dan ontvangt U dat bedrag terug en kan het restant van een geblokkeerde rekening worden opgenomen. Heeft U niets op Uw geldkaart ingeleverd, dan kunt U door mi-del van een schriftelijk verzoek f 100.- bij Uw bank opnemen. Vergeet niet Uw stamkaart te overleggen PROPAGANDA-ETALAGE van de Ver. van Postzegelverzamelaars „Gouda". Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Vereeniging van postzegelverzamelaars Gouda" op 7 October j.l. is door het bestuur van genoemde vereeniging in de winkel van de firma Termeulen, aan den Kleiweg alhier een propaganda-etalage inge richt. In deze etalage kan men zien op welke wijze men postzegels wel en niet verzamelt, en ook dat deze liefhebberij nag iets meer inhoudt dan het alleen maar volplakken van leege vakjes in een album. Een collectie valsche zegels, eigendom van de vereeniging, dienen als vergelijkings materiaal en behoeden de leden ervoor,-dat zij zegels, waarvan aan de echtheid wordt getwijfeld, in hun verzamelingen opnemen. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op een in de étalage aanwezig carton, 'waarop een aantal zegels van bekende persoonlijk heden zijn bevestigd. Deze zegels vormen tezamen een prijsvraag en in de winkel van de fa. Termeulen zijn gratis formulieren verkrijgbaar, waarop de namen van deze personen moeten worden ingevuld. Voor de goede oplossers van dezen prijs vraag zijn eenige- fraaie prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit series postzegels. Aan dezen prijsvraag kunnen de leden van de Goudsche vereeniging echter NIET meedoen. Zij die interesse voor postzegels hebben of eventueel lid van de vereeniging wenschen te worden gelieven hun naam en adres bij de fa. Termeulen of bij den secretaris der vereeniging bekend te maken. Verzuimt niet deze bijzondere étalage te gaan bekijken. De dagelijksche „boanetjes". In de afgeloopen dagen werden er weer eenige bekeuringen uitgedeeld voor allerlei overtredingen. Zoo zondigde de kleermaker J. van de Gouwe, toen hij f 100.- rekende voor het keeren van een costuum. Een zestal personen, die nog niet wisten dat men op den Kleiweg op het trottoir dient te loopen, zagen zich eveneens met een proces-verbaal beloond. Dan waren er nog eenige miniatuur zwarte- handelaren, zooals E., wonende aan de Joubertstraat, die veters verkocht voor 50 cent per paar, terwijl^ de toegestane prijs 9 cent bedraagt, en de marktkoopman v. d. H., die rond elastiek verkocht voor 60 cent per meter, terwijl hij slechts 45 cent had mogen berekenen. De voorraden van beiden laatstgenoemden zijn in beslag genomen. De A. S. C. „Gouda". De uitslagen van de onderlinge competitie van de A. S. C. „Gouda'' lulden lste tiental: S. Rapis A. de Jong Vr'/j A. de Zeeuw J. de Bruin 1-0 M. Flux A. van Eijk 0-1 W.; G. Nieuwveld J. Tom 1-0 A. Broekhuizen P. Eerland 0-1 v 2de tiental A. v. Maaren L. v. Leeuwen 1-0 P. J. Revet N. de Groot 0-1 J. v. Engelen A. de Vries 0-1 G. J- den Broeder A- Nieveld V*"1/» 3de tiental t J. Barelds A. Vemee* 1-0 M. Bennings - J. J. V. Roon G.R.B. Rcgvue ,Let op klaar? Zaterdag-avond gaf dë Goudsche Reddings brigade een alleszins geslaagde opvoering van baar revue „Let op klaar af in zaal Concordia aan de Westhaven alhier. De revue, geschreven én geregisstreerd door de Heeren D. A. en J. van Waas, bevatte heel goede momenten. We noemen o. a. „Buurvrouwenruzie,'' de „Onderduiker", de Russische* zangeres Sipoenja Krikorana, als mede de zeer goed uitgevoerde declamatie van Mej. Agnes Kieliger, bij het monument van „Hen die niet terugkeerden''. Adri van den Hondel ontpopte zich als een veelzijdig pianist en had een aandachtig gehoor. Den penningmeester Appel werd bij monde van den voorzitter met een sympa thiek speechje een rijwiel aangeboden als dank voor zijn vele diensten voor de brigade verricht. Na afloop werden de heeren Van Waas een mooie krans gepresenteerd, terwijl de dames ieder een fraai bouquet bloemen kregen. Een gezellig bal met muzikale medewerking van het ensemble van Berkel hield de over volle zaal nog tot drie uur gezellig bijeen. Esperanto-nieuws. De Katholieke Esperantoclub organiseert een cursus voor beginners. De eerste les wordt gegeven op Donderdag 11 October s avonds om kwart voor negen in het ge bouw van de R. K. Volksbond, Westhaven. Deze les is vrij toegankelijk voor katho lieke belangstellenden van 16 jaar en ouder. Voor anderen eventueel in overleg met het bestuur der club. Inlichtingen verschaffen M. de Jong, Prins Hendrikstraat 27 en H. F. Roobeek, Krügerlaan 195. Jongens, pak aan Voor de Avondschool en diverse cursus sen, die daar gehouden worden bestaat tegenwoordig groote belangstelling. Vele leerlingen lieten 'zich al inschrijven en dat is een verheugend verschijnsel. Het ideaal is, alle jongelui na de lagere school eerst voor de Ambachtschool, daarna voor de Avondschool gereed te maken. Wordt daarna nog een opleiding op een cursus gevolgd, dan heeft men den goeden weg ge volgd om té behooren tot een gezonde kern van vaklieden. Daar zijn niet alleen de jongens mee ge baat, maar ook de maatschappij. Het geslenter van vele jongens op den Kleiweg is een ergernis voor velen en het 'is te hopen, dat er spoedig een verandering komt, door dat velen het nut van een vakopleiding zullen iözien. Het is trouwens toch ook zoo, dat de menschen, die diploma's bezitten en getoond hebben te willen aanpakken, de meeste kans van slagen hebben in het leven. Dit blad verschijnt dagelijks. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Matige later aan de kust tijdelijke krachtige wind in Zuid-West en Zuid. Heldere nacht. Plaatselijke ochtendmist. Overdag toenemende bewolking. Nog geen regën van beteeken is. Zelfde temperatuur. Naar aanleiding van het overleg tusschen den Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf eener- zijds en het College van Rijksbemiddelaars anderzijds over de regeling van arbeidsvoor waarden voor werknemers, die buiten hun woonplaats arbeid verrichten en gehuisvest worden, van welk overleg reeds melding werd gemaakt zijn in de desbetreffende regeling de volgende wijzigingen aange bracht. 1. voor alle arbeiders geldt het loon, dat voor de plaats, waar men werkt, is vast gesteld. 2. gehuwden zoowel als ongehuwden ont vangen een woonplaatstoeslag gelijk aan het verschil tusschen het loon, daï geldt voor de woonplaats van den arbeider en gemeente, waar hij is tewerkgesteld. 3. gehuwden en kostwinners behoeven geen vergoeding voor voeding te betalen. Daartegenover vervalt de aanvankelijk voor hen vastgestelde vergoeding van 3.— per week voor ongehuwden niet kostwinners blijft de verplichte ver goeding voor voeding ad ƒ1.— per dag gehandhaafd. 4. alle noodzakelijke reisuren worden als werkuren vergoed. 5. de reiskosten zijn voor rekening van den werkgever. De woonplaatstoeslag, bedoeld onder 2, zal voorloopig worden uitbetaald door het Gewestelijk Arbeidsbureau van de woon plaats van den arbeider.' Omtrent dit punt zal nog verder overleg worden gepleegd. Wat is er in Gouda te doenl Réunie t.m. Woensdag, „Modern Times"» Schouwburg Bioscoopt/m Woensdag: ,In de schaduw van het noodlot". Thalia-Theatert/m Woensdag „De Kans van haar leven". Woensdag: 10 October 2 uur. Opening Goudsph Conservatorium. Concordia: Tempo Cabaret, 8 uur. WAT GEBEURDE ER? 9 October. 1944: Churchill en Eden in Moskou voor besprekingen met Stalin en Molotof. Canadeezen landen op den Westelijken oever van de Braakman. 1940: Spanning in de stille Oceaan. Perso neel USA-Pacificvloot op volle sterkte. 1939: Moskou verklaart: „De leveranties aan Duitschland zullen onverwijld aanvangen". In dit verband verwijzen wij naar de advertentie van de Ambachtschool waarbij wij hopen, dat velen zich zullen laten in schrijven. Vertrek Kapelaan Hoek» Nadat Kapelaan N. A. Hoek zeven jaar zijn beste krachten gegeven heeft aan de Kleiweg-Parochie, krijgt hij nu een nieuwe werkkring toegewezen in de Parochiekerk van de H.H. Nicolaas en Barkara te Amsterdam. Zijn opvolger hier ter stede wordt Kape laan Steur uit Amstelveen. SPORTNIEUWS Nagekomen uitslagen. Competitie Gouda 4 Ona 4 4-4 Ona 5—Gouda 5 3-2 Vriendschappelijk Gouda 3—Schoonhoven 2 5-0 Waarschuwingsdienst van het K.N.M.I. Met ingang van -15 Oct. a. s. zal het K.N. M.I. te De Bilt zijn waarschuwingsdienst voor harden wind en stormweer langs de Neder- landsche kust hervatten. De waarschuwingen worden gegeven als. onderdeel van de via de radio bekendgemaak te weerverwachtingen om 8 uur en 22 uur. DISTRIC TS-NIE WS. WADDINXVEEN. Opduiken is ook moeilijk. De Koninklijke Marechaussee alhier heeft een radiotoestel in beslag genomen, dat tijdens de bezetting was ondergedoken bij een inwoner dezer gemeente, die zich zoo zeer aan het toestel was gaan hechten, dat hij er geen afstand meer van kon doen. De politie zal het toestel aan den eigenaar teruggeven. Het is in Uw eigen belang en in dat van Nederland dat U er iets van weet NAAR DBN Aanvang 8 nar. Toegang vrij. Gelegenheid tot Debat O GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1