N NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN OP REIS. Wie is er Donderdag aan de beurt 1 Wat krijgen wij te rooken? WeecfcciM 1 PEP ASPERA I r AD ASTPA ALU EENDPAOIT MAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 48 WOENSDAG 10 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 309^ Abonn.p.w.25ct.Lossenumm.l0ct „Nou ben ik toch al een uur onderweg van Den Haag naar Gouda!'' zei de, mijn heer in het hoekje en hij schudde zijn oude hoofd. Ja, inderdaad, hij was een uur onderweg. Maar hij had/natuurlijk niet naar buiten ge keken en dusf ook niet gemerkt, dat hij over tientallen opraevulde bomtrechters had ge reden. Had raj dat wel gezien, hij zou niet gemopperd hebben, maar zich hebben ver wonderd over hetgeen de spoorwegen pres- teeren en over het feit, dat er weer treinen rijden van Den Ha&g- naar Gouda, al gaat het dan ook langzaam. Hij vond bijval bij zijn buurman, die aan merkingen had op het comfort, dat de spoor wegen thans bieden. „Voor je lol hoef je niet in den trein te gaan zitten!" was zijn oordeel. Ook hij had gelijk, want als je niet dringend op reis moet, kan je veel beter thuis blijven. Volle coupé's, volle goederenwagens, je went er wel aan, maar leuk is het natuurlijk niet. Maar je leert er iets van. En dat is kalmte, berusting en inschikkelijkheid. U moet niet op reis gaan, zoals die mijn heer, die „Vol" zei, toen de zes zitplaatsen bezet waren. Er bleken nog acht man bij te kunnen. Met eenig passen en meten kon een oude dame ook nog zitten, al werd het er niet gemakkelijker op, maar het ging. De ove rigen konden zich thsschen de banken en de koffers, die niet <n het net konden, persen. Soms lijkt een trein wel elastisch. Er kunnen er altijd nog meer bij. En zit er niet een zekere sport in, om mee te werken, dat een ander ook nog me? kan? Wilt U nog een paar adviezen? Ga dan vooral op reis met veel bagage, liefst groote koffers of kleine kinderen. Schreeuwende kinderen en koffers, die uit het net vallen vormen een buitengewone attractie, vooral op lange en vervelende reizen. Reist li dilligence (oftewel goederen wagen), ga dan met Uw beenen buitenboord zitten.- Uw kleeding wordt wel smerig, maar dat is wel weer af te stoffen. Alleen moet U letten op perrons en andere obstakels waar U langs komt. De eventueele schade, die daardoor ontstaat is niet zoo gemakke lijk te herstellen. Mopper overigens flink op alles wat U bij de spoorwegen niet bevalt: de trein rijdt er niet harder om en Uw goederenwagen wordt er geen Pullman-car door, maar U heeft ten minste het genoegen Uw hart eens gelucht te hebben. Bovendien steekt U meteen boven Uw medereizigers uit, als U Uw mond roert. Maar als U alleen thuis zit, bedenkt U dan in stilte, wat er is gepresteerd om U te laten reizen. Al is het dan maar in een rammelende ■goederenwagen. STADSNIEUWS, „Zoekt en gij zult vinden". Dit is de titel van de cursus die vanaf *,s. Maandag iedere week wordt gegeven door de Volksuniversiteit. In het dagelijksch leven komt men vaak voorwerpen, woorden, uitdrukkingen of afkortingen tegen, waarvan men de juiste beteekenis of samenstelling niet weet, zooals bijv. s.s.t.t., SE. en O., L.S., z.b.b.h.h., •calorie, authentieke acte, gynaecoloog. Wanneer U een brief schrijft aan een burgemeester, welken titel dient U hem dan te geven? Uit welke provincie komt een auto met *en nummerbewijs B 19180? Uit welke etoffen worden Soldeer, Bakeliet of Porselein ■gemaakt Wat is bloedverwantschap in den derden graad Kortom iedereen heeft wel «ens vragen waar hij(zij) graag een antwoord op zou willen hebben, doch weet niet waar dit antwoord te krijgen. Het doel van dezen cursus is den cursisten den weg te wijzen, waar het antwoord op ■de gestelde vraag te vinden is, en door gezamenlijk zoeken een antwoord te vinden op de vragen welke door de cursisten gesteld ■worden. Hoe meer vragen er gesteld worden «n hoe grooter de verscheidenheid van vragen is, hoe leerzamer de cursus wordt. Inlichtingen voor deze cursus worden in de Openbare Leeszaal verstrekt'. Deze week kan men zich nog opgeven. Reisvereeniging opgericht. In het stadsdeel Kort-Haarlem, omvattende de VerL IJssellaan, F. W. Reitzstraat, Cronjé- straat, Pretoriaplein, Dr. Leijdstraat, Chr. de DE DEBLOKKEERING. Als Uw naam ligt tusschen LUBB. en v. d. SCHOUW kunt U op Donderdag II October f 100.- opnemen op bon EEI^l van Uw geldkaart A of B, indien daarop een bedrag van f 100.- of meer is ingeleverd. Heeft U minder ingeleverd, dan ontvangt U dat bedrag terug en kan het restant van een geblokkeerde rekening worden opgenomen. Heeft U niets op Uw geldkaart ingeleverd, dan kunt U door mi-del 'van een schriftelijk verzoek f 100.- bij Uw bank opnemen. Vergeet niet Uw stamkaart over te leggen Wetstraat en Fourieweg is de reisvereen. „Inter Amicos" (Onder Vrienden) opgericht. Het bestuur bestaat uit de heerenF. Everling, Dr. Leijdstr. 6, voorzitter, A. J. Krebaum, Pretoriaplein 11, secr. N. de Knegt, Cronjéstr. 11, penningm. Men stelt zich ten doel elk jaar een ple zierreis te orgaaiseeren. De Goudsche Bond van Dilettantenvereen. Jubileert. In de Nieuwen Schouwburg wordt Don derdag 11 October a.s. om 8 uur een Jubileumrevue opgevoerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Goudschen Bond van Dilettantenvereenigingen. De bond verzoekt ons mede te deelen, dat de voorstelling om 8 uur precies zal aanvangen en er bij open doek niemand in de zaal zal worden toegelaten. Een ieder wordt dus aangeraden op tijd aanwezig te zijn Alphen IO N.A. I. Ona I zal Zondag a.s voor den N.V.B.- beker een voetbalwedstrijd spelen te Alphen a d. Rijn tegen de club van dien naam Voor leden en donateurs bestaat de gele genheid om de reis mee te maken en wel per salonboot IJssel I. Kaarten hiervoor worden verkocht op het terrein op Dinsdag en Woensdagavond van 7.30—8 30 uur en voor zoover voorradig Zaterdagmiddag van 3—5 uur. De priizen bedragen f 0.75 per persoon, Junioren f 0.50 per persoon Debootvertrekt Zondagmorgen om 10.30u. Burgerlijke Stand. Geboren: 6 Oct., Johanna d.v. C. Otten en J. Smit, Gr van Bloisstraat 79 8 Oct. Arnoldus M. W. z.v. J. Bruijstens en Th. F. A. Disco, Groenendaal 76. Overleden 7 Oct. A. M. v. Leest, oud 72 j., wed. van C. Verheul. 6 Oct. W. H. de Groot, 14 dagen. Tj. Biewenga. oud 71 j. Getrouwd 8 Oct. P. J. Zwanenburg en D. de Jong. DIS TRIC TS-NIE UWS. WADDINXVEEN Het Kiescollege komt bijeen. Het "onlangs benoemde Kiescollege, dat belast is met de verkiezing van den tijde- lijken Gemeenteraad s door den Burge meester bijeen geroepen op Donderdag 11 October s. In deze vergadering zal( o.m. aan de orde worden gesteld: de verkiezing van een voorzitter. BINNENLAND. Schilderijen keeren terug. Maandag om 5 uur zijn per Amerikaansch legervliegtuig de eerste 26 schilderijen van Nederlandiche meesters uit Duitschland op Schiphol aangekomen en onmiddellijk naar het Rijksmuseum in de hoofdstad vervoerd Er onder bevinden zich enkele werken van Rembrandt, o.a. diens laatste zelfportret, dat jaren lang in bruikleen in het Rijksmuseum heeft gehangen. De schilderijen vormen een zeer klein gedeelte van het door de Duitschers tijdeus de bezetting uit ons land geroofde kunstbezit, waarvan een groot gedeelte, waaronder ook thans de teruggevoerde schil derijen onmiddellijk na het einde van den strijd in Berchtesgaden en Linz is aange troffen. Dit eerste transport danken wij aan de uiterste bereidwillige medewerking, die de Amerikaansche regeering op instignatie van Gen. Eisenhower heeft verleend Het Rijksbureau Tabak en Tabakspro ducten deelt mede, dat op 13 October een bon zal worden aangewezen voor het koopen van 40 Rhodesia-sigaretten "of 20 Cigariflos of 10 sigaren, op 20 Ocotber een bon voor het koopen van 20 Engelsche- of Ameri kaansche sigaretten, op 27 October een bon voor 40 Rhodesia-sigaretten of 20 Cigaril- los of 10 sigaren en op 3 November een bon voor 20 Engelsche of Amerikaansche sigaretten. Alle andersluidende berichten zijn onjuist. Heeft U foto's van Eisenhower gemaakt? Naar aanleiding van zijn kort bezoek aan Nederland verklaarde Generaal Eisenhower het zeer op prijs te zullen stellen, zooveel mogelijk foto's van zijn bezoek aan Holland te mogen ontvangen om deze dan als aan denken te bewaren. Daarom wordt ieder ver zocht, die opnamen heeft gemaakt, deze indien mogelijk tezendeh.aan Generaal Eisenhower; Usfet Main Headquarters Frankfurt am Main De toestand van onzen Veestapel. In een hedenavond gehouden radio-causerie sprak Ir. H. G. A Leijntjes Bakhoven over den toestand onzer veehouderij. Daarbij merkte hij op, dat de paardenstapel er numeriek het beste voorstond. De rundveestapel vertoonde een achteruitgang van ongeveer 18 pet. De varkensstapel was terug geloopen met 60 pet. Het aantal fokzeugen bedraagt plus minus 60 pet. van dat van 1939. De pluimveestape] is er het ergste aan toe en bedraagt nog slechts één achtste van voor den oorlog. Een tweede Luchtlijn ingesteld. Woensdag 10 October zal de officlëele opening plaats hebben van de tweede lijn van den kortgeleden ingestelden regeerings- vliegdienst. Van dien dag af zal n.l. driemaal daags een vlucht ondernomen worden op de lijn Amsterdam-Leeuwarden-Groningen. Voor het vliegen op deze lijn gelden dezelfd- voorwaarden als voor de lijn Amsterdame Eindhoven-Limburg werden vastgesteld. Familieberichten uit Indië. „Herrijzend Nederland" deelt mede, dat vanaf Zaterdag 13 October familieberichten kunnen worden uitgezonden aan verwanten in Indonesië en andere gebieden in het verre Oosten. De berichten zullen iederen dag worden omgeroepen over den korte-golfzender p. c.e., op de 7.41 meter van 15.- uur tot 15.30 uur Nederlandschen tijd. Teneinde snel een zoo greot mogelijk aan tal families in staat te stellen hun familieleden gerust te stellen, zullen de berichten slechts mededeelingen van goeden welstand kunnen bevatten en voorlooplg slechts verzonden kunnen worden door naaste familiebetrek kingen en verloofden. De berichten zullen worden omgeroepen als in volgend voorbeeld: Bericht voor H. Jansen en zijn echtgenoote B. Jahsen-de Jong. laatstbekende woonplaats: Bandoeng, Java. De familie J. de Jong (volgt adres) be staande uit vader, moeder, dochter Annie en schoonzoon Han. zoon Wim en zoon Piet. bevinden zich allen in goeden welstand. Ook de familie R. Jansen maakt het goed, alleen Mien de Jong uit Arnhem is in 1943 gestorven. Dit bericht was bestemd voor H. Jansen en echtgenoote B. Jansen-de Jong uit Ban doeng op Java. „Herrijzend Nederland" verzoekt belang hebbenden, zoo spoedig mogelijk te willen ^chrijven. met opgave van details aan „Her rijzend Nederland" radiobaken Indië. postbus 100, Hilversum. Gelieve ook op den brief of de briefkaart zelf te vermeldenRadiobaken Indië. Aan deze berichtgeving zijn geen kosten verbonden. Tiel's burgemeester krijgt een hoogen hoed uit Amerika. Het verhaal hoe de burgemeester van Tiel zijn geheele have en goed verloor en dat hij dringend behoefte had aan een hoogen hoed om zich op gepaste wijzen van zijn plichten te kunnen kwijten, werd in het „Netherlands News" in New-York overge nomen uit „Vrij Nederland" en kwam onder de oogen van Mr. Fletcher H. Montgomery, President van de vereeniging van Hoeden- fabrikanten in Amerika. Mr. Montgomery schreef toen aan den burgemeester van Tiel: „Daar wij inzien van hoe groot belang een hooge hoed is voor een man van uw functie hebben wij de vrijheid genomen u een der- gelijken hoed toe te zenden met onze com plimenten de beste wenschen voor uw stad en land." Dit blad verschijnt dagelijks. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Matige aan de kust krachtige wind tusschen Z. en Z.-W. Half tot zwaar bew., aanv. nog droog. In het W. des lands toenemende regenb. Zelfde temp. Wat is er in Gouda te doerj? Réunie t.m. Woensdag, „ModemTimes". Schouwburg Bioscoop: t/m Woensdag: „In de schaduw van het noodlot". Thalia-Theatert/m Woensdag „De Kans van haar leven". Woensdag: 10 October 8 uur. Concordia Tempo Cabaret. Donderdag 11 October, 8 uur. Jubileum- Revue van den Nieuwen Schouwburg, Gotd- schen Bond v. Dil. Ver. Vrijdag 12 October, 8 uur, Concordia: Tooneelgroep „Comedia" met „Comed e- spelen." Zaterdag 13 October, 2 uur, Nieuven Schouwburg i Kinderrevue „Holland-Ind'ë Idem 8 uur, Concordia: T.A.V.E.N U. met „Zomerzotheid". Idem 8.15 uur, Nieuwen Schouwbu'g Socitelt „Ons Genoegen" met Cabaret Chiel de Boer. - WAT GEBEURDE ER? 10 October. 1944: Herrijzend Nederland zendt uit vanuit Eindhoven. 1943: De Russen bevrijden Newel en Kiri^jt Bruggenhoofden over de Djnepr. I e laatste Duitechers van het Tawao- schiereiland verdreven. Termoli doc r de geallieerden bezet; de Ortskom- mandant lag nog te bed. De geal lieerden veroveren Colombangara op de Japanners. 1942Britten boe^n een overeenkomsvg aantal DuitSche gevangenen als oe Duitschers, nadat dezen een neutr. al onderzoek geweigerd hebben. Rus sische aanvallen bij Leningrad ec in het Don-gebied. Engeland en de V S. doen afstand van hun ex-territoria e rechten in China. 1941 D.N.B.: „Vast staat, dat de bol-Me- wistische weermacht thans van iet terrein verdwijnt. Of de Sovjets in d- n loop van den winter of in het voo - jaar aan de andere zijde van den,Oe al nog legers zullen opstellen, wensclvn wij niet te voorspellen. Voor de be dwinging daarvan is overigens geen groot Duitscb leger noodig." Burg. Oud van Rotterdam afgetredi-n. Volken Vaderland „Geen annexatie bij Duitschland." 1939: Bijstandsverdrag van Rusland enLir- tauen. Littauen krijgt Wilna toegt- wezen. Oude postwissels ónder f 50.- vrij Terugbetaalde obligaties en leeningeu geblokkeerd Het Ministerie van financiën deelt mede, dat de postwissels tot een bedrag van min der dan f 50.-, welke voor 26 Sept. werden uitgeschreven en op of na dien datum be taalbaar werden gesteld, in contant nieuw geld zullen worden uitbetaald. Ten aanzien van de overeenkomstige postwissels van f 50.- en meer, blijft gelden, dat de tegen waarde op een geblokkeerden rekening wordt geboekt. Verder zal voortaan niet alleen de tegen waarde van obligaties, die reeds voor 26 September losbaar waren, op geblokkeerde rekening moeten worden geboekt, maar ook van obligaties, die op of na 26 September uitloten of worden afgelost. Hetzelfde zal gelden bij terugbetaling door publiekrechte lijke lichamen op onderhandsche geldleeningen (met inbegrip van kasgeldleenmgen). welke hun op of na 26 September zijn of worden verstrekt, een uitzondering geldt voor zoo danige leeningen, die uit vrije betaalmidde len of vrij tegoed zullen worden verstrekt. In dit geval zal bij terugbetaling boeking op vrije rekening plaats vinden. Geblokkeerde tegoeden, ontstaan uit terugbetaling op de bedoelde leeningen, mogen worden aange wend voor verlenging dier leeningen. m 11 i f I OOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1