DE POSITIE DER NED. BANK (G nsi DE TOESTAND OP JAVA Andere verhoudingen tusschen de Ned. Bank en de Staat. ABONNEERT U OP GROOT GOUDA Centrale Zuiveringsraad voor het Bedrijfsleven. Blijkens het besluit Zuivering Bedrijfs leven (Kon. Besluit van 3 September 1945, Staatsblad no. F. 160) worden er in- ver schillende plaatsen van het land voor be paalde deelen van het bedrijfsleven zuive- ringsraden ingesteld. Deze instelling is in middels voor enkele raden een feit gewor den. De instelling van verscheidene andere is bereids (zie hiervoor de laatste nummers van het tijdschrift Economische Voorlich ting) aangekondigd. Volgens genoemd besluit hebben de zui veringsraden te oordeelen over hen die onder verdenking staan opzettelijk of döor htm schujd gedurende de vijandelijkheden in, of tijdens de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa in een leidende functie in een onderneming den vijand huljj te heb ben .verleend, den Staat tegenover den vijand te hebben benadeeld, dan pre} met gebruikmaking van rechtstreekschêfj* of mid dellijken vijandelijken invloed-Neder lands belang te hebben geschaad. De uitspraken van de zuiveringsraden zijn niet van kracht, dan nadat zij zijn bekrach tigd door den centralen zuiveringsraad voor het bedrijfsleven. De bekrachtiging wordt geweigerd indien naar het oordeel van den Centralen Raad het onderzoek door den be trokken Zuiveringsraad niet deugdelijk is geweest of de uitspraak om een of andere gewichtige reden niet in stand kan blijven. De instelling van dezen Centralen Raad, die als een overkoepelende instantie boven de diverse Zuiveringsraden is gedacht, kan op korten termijn tegemoet worden gezien. Tot voorzitter zal worden benoemd Mr. Dr. J. Donner, Oud-Minister van Justitie, Raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden, terwijl het Secretariaat onder leiding zal komen te staan van Mr. J. B. W. P. Kickert, Lid-Secretaris van diverse beroepscolleges en Raadsheer-plaatsvervanger in het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het bureau van den Secretaris is gevestigd Surinamestraat 3, 's-Gravenhage, Telefoon 180290. Een ieder, die kennis draagt of gegronde reden heeft om te vermoeden, dat een per soon zich gedurende de vijandelijkheden in, of tijdens de vijandelijke bezetting van, het Rijk in Europa heeft gedragen op een wijze als hierboven omschreven, is bevoegd daar van aangifte te doen. Deze aangiften kun nen, behalve aan een Zuiveringsraad, ook aan den Centralen Zuiveringsraad worden gedaan. Dit kan, wat den Centralen Raad en ook wat de nog niet ingestelde, doch reeds wel aangekondigde Zuiveringsraden betreft, reeds thans geschieden. Aangiften kunnen worden gedaan tot medio Decem ber 1945. Aanmelding oorlogsvrijwilligers Koninklijke Marine. De Koninklijke Marine zal nog slechts enkele duizenden oorlogsvrijwilligers noodig hebben voor de vloot. Een belangrijk veel voud van dit aantal is echter reeds als oor logsvrijwilliger voor de vloot ingeschreven. Hieruit volgt, dat het overgroote deel der oorlogsvrijwilligers, die voor de vloot zijn ingeschreven, doch nog geen dienstverband ten overstaan van |jet Hoofd van de Marine- wervingsgroep Nederland hebben aange gaan, iiiet zal worden opgeroepen. Voórloopig kunnen geen oorlogsvrijwilli gers meer worden aangenomen voor den Marineluchtvaartdienst, hieronder begrepen zoowel vliegtuigbemanningen als grond- dienstpersoneel. De oorlogsvrijwilligers, die nog bij de Koninklijke Marine in dienst moeten treden, zullen een op 10 September j.l. nieuw inge voerd dienstverband moeten aangaan voor den duur van 3 jaren. In verband hiermede zal niemand worden gehouden aan zijn oor spronkelijke aanmelding voor de Konink lijke Marine, doch kan men zich laten over schrijven naar andere onderdeden der strijdkrachten of kan men zich in het bur gerleven een werkkring zoeken. Diegenen, die reeds voor 10 September j.l. een verbintenis als oorlogsvrijwilliger heb ben aangegaan, doch nog 'niet de nieuw in gevoerde verbandacte hebben geteekend, zullen de nieuwe verbandacte binnenkort per post thuisgezonden krijgen, teneinde deze, desgewenscht, te teekenen. In verband met kazemeeringsmoeilijk- heden in Engeland, is de opzending van oor logsvrijwilligers naar de opleidingskampen voor de Koninklijke ^Marine in Engeland tijdelijk gestaakt geweest. Thans echter heeft 'wederom een wekelijksche afvoer van kleine" aantallen oorlogsvrijwilligers plaats, zoodat al diegenen, die een dienstverband hebben aangegaan bij de Koninklijke Marine ten overstaan van het Hoofd van de Marine- wervingsgroep Nederland, in opleiding zul len worden genomen. Deze mededeelingen gelden niet voor de mariniers, daar voor dezen reeds op 12 September j.l. een bekendmaking is uitge gaan. r In het Staatsblad nr. F. 204 is afgekon digd een Koninklijk Besluit, waarmede de tijdens de bezetting op zijde geschoven Bankwet, welke tot grondslag voor de Nederlandsche Bank strekt, in eere is her steld ter vervanging van de tegelingen uit den bezettingstijd, die een uitgesproken nationaal-socialistisch karakter droegeri. In het desbetreffende besluit zijn een aantal nadere voorzieningen getroffen ten aanzien van de positie en de bevoegdheden van de Nederlandsche Bank, welke ten deele als een bevestiging van de gedurende de laatste tien jaren gegroeide verhoudingen kunnen gelden en anderzijds door de thans heerschende om standigheden worden geëischt. Als voornaamste wijzigingen in de positie van de Bank zijn een viertal bepalingen te noemen1: De Minister van Financiën kan ter coör dinatie van de monetaire en financieele poli tiek van regeering en Nederlandsche Bank de daartoe noodzakelijke aanwijzingen geven, welke de Directie der Bank gehouden is op te volgen. In de tweede plaats wordt een Bankraad ingesteld, bestaande uit den Koninklijke Commissaris der Bank als Voorzitter en acht door den Minister van Financiën te benoemen leden uit bedrijfsleven en weten schap. Deze raad dient den Minister van voorlichting omtrent 's-Lands algemeene economische en financieele ontwikkeling en omtrent het door de Bank gevoerde beleid. Vervolgens is de benoeming van Direc teuren der Bank in den vervolge gebonden aan een goedkeuring van den Minister van Financiën. Zooals bekend werden voorheen reeds de president en de secretaris der Bank door de Kroon benoemd. Tenslotte zal de Minister van Financiën een commissie benoemeer, welke zal advi- seeren inzake de versterking van het ge meenschapselement in het statuut der Bank ter bereiking van den overgang van de Bank van particulieren in publiekrechtelijke of semi-publiekrechtelijke eigendom. Omtrent de definitieve positie van de Nederlandsche Bank zal uiteraard in laatste instantie mede de door de Staten-Generaal moeten wor den beslist. Om den weg te effenen voor een spoedige herziening van het statuut, is jn het onder havige Koninklijk Besluit het aan de Bank verleende octrooi opgezegd, waarmede het recht om in den ouden vorm als circulatie bank op te treden na 1 Januari 1946 kan worden herzien. De werkkring van de Bank is uitgebreid met de bevoegdheid tot aan- en verkoop van Overheidspapier ook van derden, waar mede een openmarkt-politiek ter verstevi ging 'van den rentestand kan worden ge voerd. Aangezien het bij de hudige finan cieele situatie nog onmogelijk is de dekkings voorschriften der Bank vast te leggen, is be paald, dat dienaangaande bij Koninklijk Be sluit nadere voorschriften zullen worden ges geven. De door den bezetter benoemde leden der Directie, welke aanstonds na de bevrijding zijn verwijderd, zijn thans formeel uit hun functie ontzet met verlies van alle finan cieele aanspraken. De President en de Secretaris, die tijdens de bezetting zijn ontslagen, worden geacht met ingang van 7 Mei 1945, weder in func tie te zijn getreden. De eerstgenoemde, Mr. Trip, die den wensch heeft te kennën ge geven zijn functie neer te leggen, heeft zich desgevraagd bereid verklaard zijn ambt te blijven bekleeden, tot de regeering het tijd stip gekomen acht om aan zijn verzoek te voldoen. HU VOELT ZICH WEER HET HEERTJE HET IS PRETTIG WINKELEN BIJ DE ger der Invoerrechten en Accijnzen, Lek straat 49, Ontvanger der Directe Belastingen Buitengemeenten, Pieter Bothstraat i9, Ont vanger der Directe Belastingen, Spui 216 a, Bureau 's-Gravenhage van het Nederland sche Beheersinstituut, Koninginnegracht 98. BUITENLAND. Verklaring betreffende loon- en salarisnormen. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat werkgevers bij het aanvragen Van nieuw geld voor uitbetaling van loonen en sala rissen e.a. de volgende verklaring, ongewij zigd en onverkort, van hun bankrelatie, resp. spaarbank of girodienst, moeten over leggen: „De ondergeteekende verklaart, dat het totaal bedrag aan weekloonen en maand salarissen, medegedeeld in zijn aanVraag tot gedeeltelijke opheffing van de blokkeering van rijn rekening niet hooger is dan het geen in verband met het geldende verbod tot verhooging van loonen en salarissen wettelijk is toegestaan. Het is hem bekend, dat het niet geoor loofd is, de loonen en salarissen te verhoo- gen met meer dan 15 boven het loon peil van 31 October 1942 of meer dan 25 boven het loonpeil van 10 Mei 1940, be houdens vergunning van den Rijksbemidde laar. Bij handeling in strijd hiermede, blijft de blokkeering bestaan en er wordt dan dus niet gedeblokkeerd. De ondergeteekende verbindt zich, op eer ste aanvrage van het Ministerie van Finan ciën, van de Rijksbemiddelaars, of varf door deze aan te wijzen personen alle gewenschte inlichtingen te verstrekken, waaronder be grepen overlegging van de boekhouding en van alle andere op de .loonen en salarissen betrekking ^hebbende bescheiden". Het Ministerie van Financiën wijst dat men zich ter vermijding van m heden strikt aan dezen tekst moet houden! t er®p nowöJL- gesproken van of bevoegdheden worden toegekend aan den* Secretaris-Generaal van het Departement» van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in den vervolge wordt ver wezen naar, onderscheidenlijk de bevoegd heden wordt Uitgeoefend door den Minister van Handel en Nijverheid. Het Nederlandsche Beheersinstituut. Het Bureau 's-Gravenhage van het Neder landsche Beheersinstituut deelt mede, dat lijsten van door dit bureau, krachtens de besluiten herstel rechtsvërkeer en vijandelijk vermogen, benoemde bewindvoerders, be heerders en bestuurders tef inzage liggen ten kantore van: Kamer van Koophandel, v. d. Spiegelstraat 12, Griffie van de Arrondisse mentsrechtbank, Prinsessegracht 4, Ontvan- 7.000.000 Duitschers sneuvelden. Volgens een officieele schatting door een lid van het Duitsche bestuur in de Russische bezettingszone bedraagt het aantal Duitsche soldaten en burgers, dat in den oorlog gedood is, ongeveer 7 milioen. Hitier verlangde naar Hess. Naar aanleiding van de overbrenging van Rudolf Hess naar Neurenberg wordt nog gemeld, dat na de ontsnapping van Musso lini in September 1943 de Britsche Intelli gence Service een gedetailleerd plan op het spoor kwam, volgens welk Hess op dezelfde manier als de Duce moest worden geschaakt. Bij nader onderzoek bleek het hier een dusdanig uitgebreid complot te betreffen, dat Churchil order gaf de bewaking te ver scherpen. In het bijzonder moest worden ge let op overvliegende machines. Sindsdien was het verblijf van Hess dag en nacht door zwaar bewapende troepen omgeven, die in staat zouden zijn eventueele aanvallen af te slaan. 'Het geheim van de atoombom blijft Anglo- Amerikaansch bezit. Op een niet bijeengeroepen „officieuze" persconferentie heeft President Truman on omwonden verklaard, dat het geheim van de atoombom niet gedeeld zal worden met andere naties en derhalve Anglo-Ameri» kaansch bezit blijft. Hij deelde voorts mee, dat geen der bondgenooten een verzoek had ingediend om aangaande de vervaardiging van atoombommen te worden ingelicht. Groot-Brittannië had 100 milliöen dollar be steed aan het onderzoek naar de atoom energie, voordat dit rijk het werk overdroeg Zie vervolg buitenland pag. 4. Nationalisten zullen strijden tegen Nederlandsch bestuur Wettelijke maatregelen op het gebied van den Middenstand. Verschenen is Staatsblad F. 199, besluit van 21 September 1945, betreffende her nieuwde inwerkingtreding van voorloopig geschorste wettelijke maatregelen op het ge bied van den Middenstand. De volgende gedurende de vijandelijke be zetting van het Rijk in Europa door den Secretaris-Generaal van het Departemeht van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ge troffen wettelijke maatregelen, welker wer king ingevolge het besluit bezettingsmaat regelen voorloopig is geschorst, treden weder in werking: a. alle besluiten en beschikkingen tot uit voering van de vestigingswet kleinbedrijf 1937, voorzoover zij niet reeds ingevolge die wet hebben opgehouden van kracht te zijn; b. het besluit van 18 December 1941, no. 62147 J.A., tot wijziging van de winkel sluitingswet 1930; c. het besluit van 23 Januari 1942, 3881 M., betreffende de uitoefening van het z.g. spaar- en betaalzegelkasbedrijf, het besluit van 17 April 1942, no. 20466 M., tot wijzi- ging van dat besluit en de beschikking van 17 Juli 1942, no. 38279 M., tot uitvoering van eerstgenoemd besluit. d. het besluit van 3 September 1942, no. 47969 H.-, betreffende de vestiging als make laar, met dien verstande, dat, waar in ge noemde besluiten en beschikkingen wordt Van betrouwbare zijde Wórdt hier ver nomen, dat de voedselpositie op Oost-Java tamelijk goed is, op Midden-Java moeilijk en op West-Java en in Batavia slechter, ofschoon nog geen sprake is van hongers nood. De oorzaak is gelegen in gebrek aan transportmiddelen. Het Britsche Militaire Hoofdkwartier maakt bekend, dat te Bandoeng alle gema tigde ambtenaren door de Indonesische Nationalisten zijn gearresteerd. Den win keliers is verboden voedsel te verkoopen aan Europeanen en Indo-Europeanen. Over treders zullen als verraders wörden be schouwd (volgens een bericht in de Daily Express van Dinsdag zou dit verbod .weer zijn opgeheven, redactie A.N.P.). In Batavia duurt het leegrooven van Nederlandsche huizen voort. Maandag avond hebben geallieerde ^patrouilles op straat eenige arrestaties verricht. Onder de gearresteerden was een Indonesisch politie man. Verder wordt gerapporteerd, dat er vanuit hinderlagen door Indonesiërs op Nederlandsche officieren wordt geschoten Het nationalistisch blad „Merdeka" meldt! dat vierduizend spoorwegmannen Soekamó trouw hebben gezworen. In „Merdeka" van Maandag wordt met dikke letters aange kondigd, dat het volksleger gereed is. In het desbetreffende artikel staat onder ande ren: heden is in een gebouw buiten Batavia het volksleger gevormd, met de bedoelinq de autoriteit der Republiek door troepen te versterken. We hebben deze krachten bij eengebracht om te allen tijde terugkeer van het Nederlandsche Koloniale Bestuur te be strijden. Het blad voegt er aan toe, dat zoo spoedig mogelijk nieuwe recruten zullen worden opgeleid. Het Nationalistische Persagentschap An- tara" maakt bekend, dat door de Indonesiërs twee vliegvelden bij Soerabaja zijn ver overd. Het roept vrijwilligers op om te wor den opgeleid tot vliegers, navigators en mecanos. Men zal op vliegvelden aange troffen toestellen gebruiken. Verder kondigt „Antara" aan, dat „het Ministerie van Volkswelvaart" allen uitvoer uit Java heeft verboden. Stakende Indonesiërs gearresteerd. Douanebeambten en politie hebben, hier drie en twintig Indonesiërs gearresteerd wegens het overtreden van de immigratie bepaling en nadat de gearresteerden hadden geweigerd Nederlandsche schepen te laden.. De sterkte der nationalisten. Terwijl hij opmerkt dat de toestand op1 Java schijnt te verslechteren, schrijft de speciale correspondent van de Times uit Batavia, dat het niet eenvoudig is om de werkelijke sterkte van de nationalistische beweging op Java te schatten. In Batavia heeft zij oogenschijnlijk veel macht, „maar wat is daar de achtergrond van?" Over de beteekenis van den slagzin; „Wij vechten voor de rechten van 70.000.000" en „Wij Indonesiërs eischen onze vrijheid" schrijft de correspondent van de Times: „Ik ben de meening toegedaan dat niet meer dan vijf procent van deze 70 millioen eenig politiek of nationalistisch besef heeft". Nog eens tien procent zijn jonge mannen die het op windend vinden om in gestolen auto's te rijden, barricaden op te richten, auto's van Europeesche officieren aan te houden en s nachts rond te loopen met speren en mes sen en ongewapende Japanners en Indo- Europeanen aan te vallen. Batavia begint al teekenen te vertoonen dat van deze din gen het nieuwtje af is. Dertig procent zijn winkeliers en leden van de kleine burger klasse, die altijd een populaire beweging zullen volgen om hun bezit te beschermen, -óij zijn het onderwerp geweest van veel intimidatie van de. Javaansche jeugd, die hen dwong vlaggen uit te steken, hen verbood goederen aan Nederlanders te verkoopen enz. Deze lieden krijgen er ook genoeg van. JJe correspondent van de Times besluit met te verklaren dat de groote massa van de politiek onwetenden in de stad en daarbuiten niet goed weten wat zij aan deze zaak nebben en alleen verlangen naar de zeker»* heid en de welvaart van den vrede. ^Ul\ Boodschappen doen? Niets voor 'n man! Maar zijn vrouw stuur de hem naar 'n UNIE winkel en daar ver richtte de vlotte be diening wonderen!

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2