„WIË IS ER NÓG NIET THUIS?" Radioprogramma van hedenavond. Hilversum I. 301 M. 6.— u. Ster van den dag Constant Lambeth' 6.20 - Lichte Muziek Frits Kreisler. 6.30 - D. v. d. Meulen, Nederl. Gezant te Dzjedda, Sa'oedi, Arabië spreekt over Rijksgenooten in Arabië, afge sneden maar niet vergeten. 6.45 - Het Zuidzee-Trio. 7.— - Nieuwsberichten. 7.15 - Reportage. 7.30 - Trio Busch, 5.— - Nederland herrijst. Het Nat. Instituut „De eendracht van het land*', 8.15 - Brief uit Londen door J. H. Huizinga. 8.30 - Salute to the Netherlands, Canad. programma. 9.— - r,Hoe Malta gered werd", hoorspel naar gegevens van Fletsher Pratt door S. de Vries Jr. 10.— - „Het New Mayfai orkest., 10.15 - Mensch en Maatschappij„De kunst van samenwerken'', door H. v. d. Vlist, 10.30 - Licht Opera-concert. 11.- Nieuwsberichten en Post Scriptum. 11.15 - Avondw.: Pater M. Bogaert». S. J. 11.30 - Sluiting. Hilversum II. 415 Meter. 6.— u. Nieuwsberichten. 6.15 - Wij spreken met 6.20 - Persbeschouwingen 6.30 - Het strijkje van Friedl Schick met zang van Harry Pos en een Piano- solo van Eugen Bittig. 7.30 - Progr. van de Ned. Strijdkrachten. 8.— - Kamermuziek. 9.- - Commentaar op beleid en bewind door den Patriot. 9.15 - Theaterorkest o.l.v. Francois Lup- gens. 9.45 - Avondwijding door Ds. P.Vermeulen Ned. Herv. Predikant te Laren. 10.— - Nieuwsberichten en Post Scriptum. 10.15 - Dansmuziek. 10.58 - Afkondiging en Wilhelmus. De Lt.-Kolonel S. C. F'. Maas, waar nemend hoofd vgn dén dienst der repatriee- ring heeft voor den zender „Herrijzend Nederland" Zondag j.l. eenige mededeelingen gedaan, welke van bijzonder belang zijn voor de verwanten, van degene die nog in Duitschland moeten vertoeven. Hij zeide o.m. het volgende: Teneinde een zoo volledig mogelijk over zicht te krijgen van de personen, die momen teel nog worden thuisverwacht, wil ik met dit radiopraatje een grootsch opgezette cam pagne inluiden onder het motto: „Wie is er nog niet thuis?" Mijn informatie- en registratiebureau, ge vestigd te Den Haag, Groenhovenstraat 13, beschikt reeds over 'n zeer groot aantal aan vragen van relaties van gedeporteerden, maar ik ben ervan overtuigd, dat dit aantal niet' volledig is. Het blijkt immers nog dagelijks, dat zeer veel personen trachten inlichtingen in te winnen omtrent het lot van hun nabe staanden in Duitschland bij instanties, die naar mijn meening hiervoor beslist niet in aanmerking komen, omdat/Uan die instanties de middelen ontbreken om 'inlichtingen te verschaffen. Ik reken hiertoe de burgemees ters, politie-autoriteiten, militaire commissa rissen, particuliere informatiebureaux enz. Ik wil dus hierbij een beroep doen op alle geïnteresseerde personen om hun aan vragen in te dienen bij bovengenoemd bureau, De aanvrage moet bevatten: naam, voor namen, geboortedatum, geboortepaats, adres in Nederland, zoo mogelijk het laatste adres in Duitschland, benevens naam en adres van den aanvrager. Uitzonderingen hierop kunnen gemaakt worden door die personen, die reeds een aanvraag hadden ingediend, en die op grond daarvan een blauwe of gele kaart van het informatiebureau hebben ontvangen, en weer naar dit bureau hebben toegezonden, en verder- behoeven zij, die eep aanvraag heb- Geblokkeerde 100.— biljetten. In verband met gerezen misverstanden vestigt het Ministerie van Financiën er de aandacht op, dat de geblokkeerde tegoeden, ontstaan door inlevering van 100.— bil jetten voortaan geheel op denzelfden voet worden behandeld als eenigerlei andere ge blokkeerde rekening. De eenige uitzondering is, dat de bedoelde tegoeden niet meetellen bij de berekening van het bedrag der girale rekening. (Dit is niet anders mogelijk, omdat de banken, enz. niet in staat zijn op korten termijn deze tegoeden op een andere rekening over te boeken). Overigens kan men er belasting mee be talen, er aanvulling tot 100..in contanten uit krijgen enz. Zoo kan men ook in bijzon dere omstandiaheden via de instelling, in welker boeken het geblokkeerde tegoed wegens ingeleverde 100.-biljetten is in geschreven, een verzoek bij de Nederland- sche Bank indienen tot deblokkeering van een bepaald bedrag. Alle aanvragen te dezer Zake, welke tot dusver tot het Ministerie van Financiën zijn gericht, zijn thans vervallen en tnoeten op- nieuW op de bovenbedoelde wijze worden ingediend. \YW f\{ Déblokkeering bij ongebruikte volmacht. 's-Gravenhage, 9 October. Bedrijven en andere lichamen die voor 26 September al hun oude geld op een bank- of girorekening Stortten en dus in de inleveringsweek niets inleverden, missen de volmacht, waarop f 300.- kan worden opgenomen en zien zich dus voor de moeilijkheid geplaatst, dat zij niet automatisch een bepaald bedrag gedé blokkeerd krijgen. Deze bedrijven kunnen van de Nederiandsche Bank een bijzondere vergunning tot déblokkeering van maximaal f 300.- verkrijgen, indien zij bij de instelling waar zij een tegoed hebben, een desbetref fcmd verzoek indienen, waaruit moet blijken 1Dat zij geen oud geld op volmacht hebben ingeleverd en niet of in onvol doende mate over contanten of tegoed op vrije rekening beschikken, 2. Dat zij eventueel voor een volmacht ter inlevering van oud geld in aanmer king zouden zijn gekomen, 3. Dat zij hun oude geld iusschen 12 en 26 September bij een lid van de.bedrijfs- groepen effectenhandel, handelsbanken, landbouwcredietbanken of spaarbanken hebben gestoft. Naar verplicht verkeeraonder wijs 1 In een adres aan den Minister van Onder- wij», Kunsten en Wetenschappen heeft de K.N.A.C. verzocht, thans zoo spoedig moge lijk over te gaan tot het invoeren van ver plicht, eenvodHig en eenvormig Verkeerson- derwijs op alle lagere scholen. ben ingediend na 1 September 1945, niet opnieuw te schrijven. In den aanvang heb ik gezegd, dat deze campagne den titel draagt: „Wie is er nog niet thuis?Ik bedoel hiermede, dat ik ook aan die personen, die weten dat hun nabe staande in het buitenland nog. leeft of over leden is, maar hiervan geen bericht gekregen hebben van mijn informatiebureau,* verzoek, toch alsnog proforma een aanvrage in te dienen, waarbij zij dan tevens vermelden, wat hun bekend is. Alleen op deze wijze kan door 'ons een volledig overzicht gemaakt worden en kan ons volk volledig worden afgemaakt Verder wil ik wijzen op de mogelijkheid, dat er indertijd Nederlanders naar Duitsch land zijn gedeporteerd, die geen familie ach ter lieten. Ook kan ik mij voorstellen, dat geheele families zijn weggevoerd, zonder na bestaanden hier achter te laten. Voor deze categorieën doe ik een beroep op buren, vrienderi, pensionhouders, enz. om een aan vrage in te dienen. Ik hoop, en niet het minst in het belang van de betrokken personen, dat aan dezen oproep spontaan gevolg zal worden gegeven, opdat mijn dienst de afwikkeling van het repatrieeringswerk naar behooren en op zoo kort mogelijke termijn kan vervullen, en u zoo spoedig mogelijk de zoozeer verlangde inlichtingen kunt ontvangen. Voor hen, wier familieleden onverhoopt in Duitschland mochten zijn omgekomen, wordt in dat geval getracht, eén officieele over- lijdensacte te verkrijgen, zoodat hun althans in dit opzicht alle hulp geboden wordt. En laat u zich in twijfelgevallen niet ont houden: hel is beter een gedeporteerde drie maal op te geven, dan geen enkele maal. Tenslotte geef ik u nog eens het adres van mijn bureau en ik verzoek u wel dit nu te noteeren; Registratiebureau repatrieerings- dienst, Groenhovenstraat 13, Dén Haag. Nederland komt drie trillioen calorieën per jaar te kort, zegt men in Washington. Aan een rapport over de algemeene wereldvoedselpositie, dat door het Departe ment van Landbouw in de Vereenigde Sta-, ten werd uitgegeven, wordt het volgende be treffende Nederland ontleend: Men verwacht, dat de productie van levensmiddelen in Nederland in 1945—'46 slechts ongeveer 1300 calorieën per hoofd van de bevolking en per dag zal opleveren, dat is nog niet eens 45 procent van het ge middelde van voor den oorlog. Men vermoedt, dat de oogst nog 20 pro cent beneden het niveau van voor den oor log zal blijVen. Vee-producten waren in den vooroorlogschen tijd bijzonder belangrijke levensmiddelen, maar de productie hiervan ging gedurende den oorlog enorm achteruit, en ook dit jaar zal zij slechts minder dan de helft van voor den oorlog zijn. De sterke daling in de productie van dit jaar vindt haar oorzaak in verschillende belangrijke factoren. In de eerste plaats heeft men de vermindering van den bebouwbaren grond van ongeveer 9 procent en die van grasland, welke op ongeveer 7 procent van het niveau gedurende den oorlog geschat moet worden, zulks als gevolg der inundaties. In de tweede plaats heeft men hier het gevolg van acute schaarschte aan bemes- tingsstoffen, welke een hoogtepunt bereikte door het totale ontbreken van kunstmest en insectendoodende middelen alsmede het ge brek aan landbouwwerktuigen. In de bestaande tekorten zal tegemoet moeten worden gekomen door den invoer van ongeveer 800.000 ton tarwe, meer dan 50.000 ton suiker en 35.000 tdn vet. Geregelde opbouwarbeid is noodig. In verband met de door het. College van Rijksbemiddelaars vastgestelde regeling van arbeidsvoorwaarden voor werknemers, die buiten hun woonplaats arbeid verrichten en gehuisvest worden, zijn- op verschillende plaatsen moeilijkheden gerezen, die hier en daar zelfs tot stakingen hebben geleid. Reeds voor de inwerkingtreding der rege ling was vanwege de Rijksbemiddelaars op verzoek van" den- Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf met dezen nader overleg ge opend omtrent eenige wijzigingen in de rege ling. Dit overleg is door de stakingen door kruist. Inmiddels hebben de arbeiders in Arnhem, in afwachting van het resultaat van het bovenbedoelde overleg, den arbeid thervat. Een beroep wordt gedaan op alle arbeiders in de geteisterde gebieden om eveneens het werk voort te zetten of te hervatten. Dan is de weg vrij voor een voortzetting en spoëdige beëindiging van het overleg. Inlichtingen oorlogsbuit. T.a.v. de'in het weekblad „Economische Voorlichting" te vermelden goederen uit oorlogsbuit, waarvan de eigenaren niet be kend zijn, verleent het Rijksbureau voor Metalen, afd. weggevoerde goederen, voor zoover het haar., gebied betreft, op schrifte lijke aanvrage, bemiddeling voor terugver- krijging of nadere inlichtingen. Adres: Lange Houtstraat 11, 's-Gravenhage Alle niet-gewenschte Duitshers moeten Nederland verlaten. Naar ons van officieele zijde wordt mede gedeeld, ligt het in de bedoeling van de Regeering maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat alle niet-gewenschte personen van Duitsche nationaliteit het grondgebied van Nederland verlaten. Bij de uitvoering van dien maatregel zul len als personen van Duitsche nationaliteit worden beschouwd diegenen, die op 4 Mei 1945: a. de Duitsche nationaliteit bezaten. b. zonder nationaliteit waren, doch te voren de Duitsche of Oostenrijksche nationaliteit bezeten hebben en de uit hen geboren nakomelingen, die de Nederiandsche nationaliteit niet be zitten. Onder het bepaalde sub. a. en b. worden voorshands niet betrokken diegenen, die ten gevolge van de tegen hen getroffen maat regelen van het nationaal-socialistisch regiem hun vaderland hebben verlaten en in Neder land een tijdelijk verblijf hebben gekregen Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Een vergunning tot tijdelijk verblijf in Nederland kan in bepaalde gevallen worden verleeg^ en wel aan die personen van Duit sche nationaliteit: 1., wier voortgezet verblijf in Nederland noodzakelijk wordt geacht in het al gemeen Nederlandsch belang; 2. die reeds vóór 10 Mei 1^40 in Neder land met toestemming van de Neder- "landsche Overheid waren gevestigd en voor en tijdens de bezetting zich als oprechte,vrienden van het Neder- landsche volk hebben gedragen; 3. die op een zoodanige wijze aan het Nederlandsch binnenlandsch verzet hebben deelgenomen, dat hun als er kenning een voorloopig verblijf in -Nederland kan jvs^den toegestaan. De personen van Duitsche nationaliteit die op groftd van het in 1-3 bepaalde ver- meenen jn aanmerking te komen voor een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf, dienen een "met bewijzen gestaafd verzoek schrift in te zenden bij het hoofd van plaat selijke politie van de gemeente, waarin zij gevestigd zijn. De Minister van Justitie, onder wiens Departement het vraagstuk der vreemdelin genpolitiek ressorteert, heeft aan het Hoofd van het Bureau Rijksvreemdelingendienst de uitvoering van bovenvermelde maatregelen met inachtneming van door den Minister nader te stellen regelen opgedragen. Volledig en duidelijkheidshalve wordt ver meld, dat het vorenstaande ook geldt voor personen, die naast hun Duitsche nationa liteit een andere (dubbele) nationaliteit be zitten. Het Hoofd van het Bureau Rijksvreemde lingendienst zal zich steeds en in ieder geval moeten vergewissen van het oordeel van het jHoofd van plaatselijke politie. Door het Hoofd van meergenoeipden dienst zullen onder goedkeuring van den Minister van Justitie aan de plaatselijke politie-instanties in het raam van de ge- g UITBREIDING VAN ONS DAGELljKSCH MENU! Wij eten niet alleen béter, maar wij krijgen ook wat meer afwisseling. De huisvrouwen kunnen weer, als vroeger, den maaltijd laten beginnen met een krachtig bord goede soep. De firma Honing, wier vermiccllifabriek nu weer volop draait, begint met de aflevering van haar reeds jarenlang bekende vermicelli- soep, die niet alleen vermicelli bevat, maar letterlijk alles, wat verder voor een smakelijk bord soep noodig is. Nu de slager nog maar sporadisch „soepbeenen" kan leveren, zijn het wéér de Honing's Fabrieken, die uitkomst brengen 1' Ingezonden mededeeling. noemde uitzonderingen nadere uitvoerings'- voorschriften gegeven worden. Voorts werd ons nog medegedeeld, dat a?n personen van Duitsche nationaliteit aan wie toestemming tot tijdelijk voortgezet ver blijf in Nederland wordt verleend, door of vanwege den fylinister van Sociale Zaken een arbeidsvergunning of door of vanwege den Minister van Handel en Nijverheid een vergunning tot de uitoefening van eenig be roep of bedrijf kan worden gegeven. In af wachting van deze regeling kan een voor loopig arbeids-, beroeps- of bedrijfsvergun- ning worden 'uitgereikt. Personen, van Duitsche nationaliteit, aan wie op grond van bovenstaande normen toestemming tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland is verleend, en die werkzaam waren hetzij in Rijksbetrekking, hetzij in een functie of positie in het cultureele en wetenschappelijke leven, kunnen in. zeer bij zondere gevallen - telkens ter beoordeeling van den betrokken Minister in deze func tie worden gehandhaafd. De betrokken Minister zal zich omtrent deze gevallen door een commissie van advies doen voorlichten. In verband met -den moeilijken toestand in Duitschland is het de wensch der geal» lieerde bezetting aldaar, dat met de defini tieve verwijdering uit Nederland moet wor- den gewacht, totdat zij daartoe een toestem ming zal hebben gegeven. Belangrijke vondst bij Jeruzalem. Arabieré'n hebben bij het verrichten van graafwerk voor den bouw van een huis een .i ontdekking gedaan van de grootste histo rische en theologische beteekenis, zoo meldt de correspondent van de Daily Herald te Jeruzalem. Even buiten Jeruzalem op den weg naar Bethlehem, vonden iij in een ge welf een aantal geschriften in goed leesbaar Grieksch, welke naar men meent een oog- getuigeverslag bevatte van Christus' dood aan het kruis, vermoedelijk geschreven enkele weken later door disdpelen, die zich te midden der menigte bevonden, gedurende de kruisiging. Dit zou verreweg het oudste gedenkschrift zijn. Het is gesteld in den vorm van een hartroerend klaaglied. De geschriften zijn onderzocht door* de school voor oudheidkunde aan de Joodsche univer siteit,, waar Prof. Sukenik den correspondent mededeelde, dat hiermee een belangrijke ont-- dekkïng was gedaan, De archeologen van de Hebreeuwsche Universiteit deelen nader mede, dat zij den naam van Jezus ontdekten onder de op- schriftea op urnen, die in den kelder aan den weg van Jeruzalem naar Bethlehem ge vonden werden. Waarschijnlijk zijn het op- schriften van ooggetuigen der kruisiging. De urnen leveren waarschijnlijk „de oud ste archeologische getuigenis van het chris tendom", zoo deelden de archeologen mee, de opschriften zijn nog niet volledig ver taald. De Hebreeën, die Jezus volgden, Pontius Pilatus aanklaagden en de Kruisiging van Christus bejammerden, hebben zoo wordt aangenomen opschriften in den kelder achtergelaten. Professor Soekenik. Directeur van de Oudheidkundige afdeeling aan de Hebreeuwsche Universiteit, deelde mee, dat aardewerk, lampen en kruiken met de urnen gevonden werden. Zij zijn overgebracht naar het museum van Joodsche Oudheidkunde voor nader onderzoek. Hij voegde er aan toe, dat er een volledige verklaring zal wor den uitgegeven, zoodra de opschriften ver taald zijn. Op het oogenblik is het alleen mogelijk te zeggen, dat de opschriften op de urnen afkomstig zijn uit de periode, onmiddellijk aan de vernieling van den tweeden tempel in het jaar 70 van de christelijke tijdrekening voorafgaande. De Hebreeuwsche en Arameesche op schriften vermelde bekende namen als Miriam, Simeon, Mattheüs. De Grieksche opschriften en de zich daarnaast bevindende symbolen bevatten verwijzingen naar het christendom van alle waarschijnlijkheid ook naar de kruisiging. Medegedeeld wordt voorts, dat de opschriften bittere weeklach ten over den dood van Christus tot uit drukking brengen. De archeologen verkla ren, dat het oudste tot nu toe bestaande ver haal over den dood van Christus meer dan een eeuw later geschreven werd. De Tweede Kamer heeft gis terenmiddag beraadslaagt over het wetsontwerp de voorloopige Staten- Generaal behelzende t.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3