ad' a^tda ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Wie is er Vrijdag aan de beurt? WeecfreciM Het Goudsche Conservatorium geopend. binnenland Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda dagblad NUMMER 49 DONDERDAG 11 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda.Tel. 3098 Abonn.p.w.25ct.Lossenumm. lOct. Aanwinst voor het Goudsche muziekleven. Gistermiddag werd met een bijeenkomst, welke een eenigszins feestelijk karakter droeg, het Goudsche Conservatorium offi cieel geopend. Onder de aanwezigen merkten wij, be halve den Burgemeester ook Mevr. J. van Dantzig-Melles, Wethoudster van Onder wijs en Mevr. Huisman op. De Heer Nico Verhoeff, Directeur van het Conservatorium, opende de bijeenkomst met een speech, waarin hij allereerst de gasten harteijk welkom heette. Hfj besprak het streven, dat bij hem voorgezeten heeft om in Gouda een muziekschool te stichten, die aan alle moderne eischen zou kunnen voldoen. Zijn langjarige. ervaring in Rotter dam, bracht hem er mede op de hoogte, hoe een dergelijk instituut geleid dient» te worden. De heer Verhoeff vertelde, hoe hij erin ge slaagd is om 26 leerkrachten aan zijn school te verbinden, waaronder ook Willem Noske zich bevindt. Deze zal speciaal de Meester klasse voor viool leiden. Als bijzonderheid deelde de spreker mede, dat ook op alle blaasinstruménten les zal worden gegeven. Daartoe werd de medewerking verkregen van verschillende leden van de Kon. Mili taire Kapel. Ook de Moeder van Willem Noske, Mevr. Noske-Friedlander, zal deel uitmaken van het-onderwijzend personeel én wel voor piano. De hèer Verhoeff toonde zich erkentelijk voor de vele medewerking, die hij had ondervonden en sprak de hoop uit, dat dit ook in de toekomst zoo zou mogen blijven. Het is thans mogelijk om een volledige op leiding voor beroepsmusicus aan het Con servatorium te ontvangen. Zoo spoedig mogelijk zal er worden overgegaan tot het instellen van een orkestklasse, een opera klasse en een cursus voor rhythmische gym nastiek. Ook ligt heMn de bedoeling om 3 a 4 leerlingenuitvoeringen per jaar te geveff. Spreker eindigde met het utispreken van de hoop, dat het Goudsche Conservatorium spoedig een eigen gebouw zal kunnen stich ten. De Burgemeester spreekt. Hierna nam Burgemeester James het woord. Hij noemde de school een aanwinst voor de Goudsche samenleving. Over mu ziek wordt dikwijls verschillend geoordeeld, aldus de Burgemeester. Wij leven in een tijd van massaproductie, ook op muzikaal ge bied. Bij openbare feesten worden wij va?k bedolven onder, een lawine van klank en lawaai. Maar er is nog andere muziek, muziek die bemiddelaarster is tusschen de geestelijke en zinnelijke wereld. De school zal er veel toe bijdragen de vreugde van het zelfmusiceeren te verhoogen en het Goudsche muziekleven zal er zeker door op een hooger peil gebracht worden. De be langstelling voor goede muziek zal stijgen, alhoewel een omwenteling op korten termijn natuurlijk niet verwacht kan worden. De Burgemeester besloot met den wensch, dat het Goudsche Conservatorium een lang en zegenrijk leven beschoren mag zijn. Hierna werd nog het woord gevoerd door de Heeren Zaanen en 't Hoen, resp. voor zitter en secretaris van de Goudsche afdee- Jing van Toonkunst. Zij releveerden, hoe Toonkunst steun heeft gegeven aan den Heer Verhoeff en o.a. hun zangklassen aan hem overdroegen. In een periode van vier jaar samenwerking hebben zij den Heer Ver hoeff als een harde werker*, leeren kennen, een werker, die tevens een bekwaam musi cus is. De Heer 't Hoen memoreerde de levens loop van den Heer Verhoerr. Door zijn on vermoeide werken groeide Toonkunst van 37 tot 192 leden. Een muziekschool staat of valt met het kunnen van haar leider. Uit dit oogpunt be zien twijfelde de Heer 't Hoen er niet aan, of de Goudsche muziekschool zal tot groQten bloei kunnen komen. Misschien zal er nog eens een Goudsch Stedelijk Orkest uit kun nen voortkomen. Dat zou, een mooie bekro ning kunnen worden op het werk van den Heer Verhoeff. Nadat Mej. Lutz, leerares solozang, nog ,,Du holde Kunst" van Schubert had ge zongen en de Heer Maas, "leerahr piano, een Sonate van Scarlatti had gespeeld bleven de genoodigden nog eenige oogenblikken in een gezellig samenzijn bijeen. Wat ons betreft: wij hopen van harte, dat de Heer Verhoeff mag slagen in zijn arbeid, tot voordeel van Gouda. STADSNIEUWS. Pech gehad. N., wonende Joh. de Haanstraat, had nu niet direct zijn proefwerk feilloos gemaakt en maakte zich daar een beetje bezorgd over. Hij wist echter, waar de verzamelde repeti ties werden opgeborgen. Met een vriendje, een zekere W. van de Burg. Martenssingel, werd een plan de campagne opgemaakt. Het liep echter anders uit, dan dat zij dachten, daar zij bij het beginoffensiéf, het inklimmen van het venster van de U. L. O.-school aan de Burg. Martenssingel, in de armen liepen van den concierge. De thuiskomst voor de beide knapen zal wel minder prettig geweest zijn. Malle gevallen. Op een buurtfeestje, dat gehouden werd in „Ons Huis", werden door buren minder vleiende woorden voor elkaar gebruikt. Bij het naar huis gaan bereikte de twist op de Blauwstraat haar hoogte punt, daar toen Mevr.(?) A. geb. van V., kronende in de Graaf van Bloisstraat, die tevens aangifte deed van mishandeling, tot de aanval over ging, op haar buurman B. Ze moest echter spoedig het onderspit delven, daar de ega van B. zich mede in den strijd begaf. Een opgezet, blauw aanloopcnd oog was de be looning, die Mevr. A. voor de uitdaging te incasseeren kreeg. Hiermede is de geschie denis echter nog niet ten einde. Er werd tegen haar nog een proces-verbaal opge maakt. daar zij was gaan feesten, ondanks het feit, dat zij huisarrest had. Burgerlijke Stund. Geboren: 10 Oct. Johanna C. d. v. J. Bosman en H. E. L..S. Pörschke, Gr. van Bloisstr. 91. 9 Oct. Clasina A. G. M. S.H. C. d.v. S. Boot en C. A. G. Fortuin, Tollens straat 138. Getrouwd: 10 Oct. B. Bcenen en A. M. Blok, P. de Gruijl en C. Brinkman, G. S. P. de Jong en B. M. J. Houtman, W. J. Hilbrands en A. C. van Mourik, W. Koolwijk en H. J. van Duivendijk, J. A. Verburg en S. H. Idenburg. OverledenW. A. Hofstede, oud 22 j. De Engelsche filmmaatschappij ODEON zal geregeld Engelsche films in Nederland invoeren. Het afhalen van nieuw geld op de geldkaart. s-Gra ventage, 9 October. De toeloop van het publiek voor het afhalen van nieuw geld op de geldkaart, eventueel met aanvulling uit het spaarbank- of girotegoed, blijkt' in sommige gevallen zoo groot te zijn, dat ernstige vertraging in de afhandeling niet steeds kan worden voorkomen. Teneinde een regelmatig verloop van den gang van zaken te waarborgen is bepaald, dat de postinrichtingen ook de volgende week voor deze uitbetaling geopend zullen zijn. De houders van een geldkaart, die deze week het nieuwe geld niet hebben afgehaald, kunnen de volgende week op den overeen- komstigen voor hun letter bepaalden dag dus nog terecht. DE DEBLOKKEERING. Als Uw naam ligt tusschen SCHRADER en VIJVER kunt U op Vrijdag 12 October f 100.- opnemen op< bon EEN van Uw geldkaart A of B, indien daarop een bedrag van f 100.- of meer is ingeleverd. Heeft U minder ingeleverd, dan ontvangt U dat bedrag terug en kan het restant van een geblokkeerde rekening worden opgenomen. Heeft U niets op Uw geldkaart ingeleverd, dan kunt U door mic.de! van een schriftelijk verzoek f 100.- bi] Uw bank opnemen. Vergeet niet Uw stamkaart over te leggen Ministers naar Engeland. Dinsdag j.l. zijn de Ministers van Bultenl. Zaken en Overzeesche Gebiedsdeelen, Mr. E. N. van Kleffens en Prof. Dr. J. H. A. Logemann, per vliegtuig naar Engeland ver trokken, waar zij belangrijke besprekingen zullen voeren met vooraanstaande figuren uit Engelsche regeeringskringen. Donderdag worden de Ministers in ons land terug ver wacht. Midden-Europeeschen tijd wordt gehandhaafd. De Ministerraad heeft besloten, in verband met de moeilijke kolenpositie. dit jaar den Midden-Europeeschen tijd te handhaven. - Schoenen uit Canada. Naar uit Ottawa wordt gemeld, heeft de U.N.R.R.A. in Canada een millioen paar schoenen aangekocht, bestemd voor de dis-1 tributie in Nederland en Frankrijk en moge lijk ook in Noorwegen. Bij deze transactie was een bedrag van 10.000.000- gemoeid. De bruggen bij de groote rivieren Blijkens mededeeling van de K.N.A.C. stelt het Bruggenbureau van den Rijkswater staat alles in het werk vóór een eventueels vorstperiode gereed te zijn met den bouw van drie permanente bruggen over de groote rivieren, die ook bij ijsgang kunnen worden gebruikt. De bruggen zullen worden gelegd bij Arnhem, Zutphen en Roermond. Helpt onze oorlogsgetroffenen. De Districts-Voorzieningscommissie te Gouda zal trachten onze oorlogsgetroffenen te voorzien van meubelep, huishoudelijke artikelen, porcelein, aardewerk, „huishoude lijk glaswerk, borstelwerk,' tafelgerei, haar den, fornuizen, kachels, huishoudelijke hout waren, uurwerken, enz. Alle handelaren, die daarvoor in aanmer king komen, wijzen wij derhalve met aan drang op hun plicht, om onze behoeftige evennaasten te helpen, zooveel in hun ver mogen ligt. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. Persfemmen uit Amerika over Indië. De „Washington Post" schreef in een hoofdartikel onder andere: „Er schuilt werkelijk een groot gevaar in, dat door hun afkeer van imperialisme de bevolkingen van democratische landen worden beetgenomen door luid schreeuwen de agitators die in de bevrijde koloniale gebieden de onafhankelijkheidsvldg zwaaien. Dit schijnt gebeurd te zijn in Australië waar de dokwerkers en zeelieden onder het ge- rpep over Nederlandsch imperialisme heb ben tegngehouden dat Nederlandsche sche pen geladen met voorraden die in Ned.-Indië dringend noodig zijn Australië konden ver laten. Er bestaan overvloedige bewijzen dat de zoogenaamde Indonesische Républiek die na „V-j-dag" op Java werd opgezet een Japansch product is met aan het hoofd de doortrapte Quisling dokter Soekamo. Van het begin van de Japansche bezetting van Ned.-Indië af heeft Soekarno met den vijand samengewerkt." Na een aantal voorbeelden van Soekar- no's collaboratie te hebben opgenoemd ver volgt het artikel: „In onze oogen is hij veroordeeld. Soe karno en zijn volgelingen zouden kunnen beweren dat zij slechts gebruik hebben ge maakt van de Japanners om hun Indone sische nationalistische wenschen te zien ver vuld. Dit is toevallig het smoesje dat elke collaborateur (noem hem Quisling, Laval of Soekarno) nooit aarzelt om te gebruiken. Australiërs zijn evenwel niet- de eenigen, die deze Indonesische collaborateurs helpen en op hun gemak stellen. Officieren van het Britsche leger in "Indonesië helpen de zaak door met de Japanners in Batavia te frater- hiseeren. Een Britsche correspondent spreekt in een bericht uit Batavia vrijelijk over „de misselijke schroomvalligheid die door de Britten tegenover de Japanners aan den dag wordt gelegd". Als zij met de Japanners een afspraak willen maken, dan kunnen zij dit wel wat minder in het openbaar en wat minder hartelijk doen. Misschien vinden zij hun gedrag sportief. Andere menschen en niet in het minst de Nederlanders die l^ng- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Rustig weer, zwakke wind, aanvanke lijk zwaar bewolkt, later brekende be wolking met hier en daar ochtendmist. Plaatselijk nog eenige regen, iets koeler. Wat is er in Gouda te doenl Donderdag 11 October, 8 uur. Nieuwen Schouwburg, Jubileum-Revue vandenGoud- schen Bond v. DU. Ver. Vrijdag 12 October, 8 uur, Concordia: Tooneelgroep „Comedia" met „Comedie- spelen." Zaterdag 13 October, 2 uur. Nieuwen Schouwburg i Kinderrevue „Holland-Indië." Idem 8 uur, Concordia: T.A.V.E.N.U. met „Zomerzotheid". Idem 8.15 uur, Nieuwen Schouwburg: Sociteit „Ons Genoegen" met Cabaret Chiel de Boer. RéunieVrijdag t.m. Woensdag, „Alleen engelen hebben vleugels Schouwburg Bioscoop: Vrijdag, Zondag, Maandag, Dinsdag: „Het afspraakje met mijn vrouw." Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Het geluksnummer." OP DE BRUG. spreken over Indonesië. durig hebben geleden, denken hierover in andere én minder complimenteuze termen. Als de Britten geen verantwoordelijke be zetters kunnen zenden, waarom worden dan de Nederlandsche schepen niet uit den ge allieerden pool vrijgemaakt opdat de Neder landers hun menschen zelf hulp kunnen zenden? Evenals alle andere regeeringen die aan de conferentie van San Francisco hebben deelgenomen en die het handvest van de vereenigde volken hebben geteekend heeft de Nederlandsche regêering zich gebonden tot het uitvoeren van het programma van uitbreiding van zelfbestuur in onder haar controle staande koloniale gebieden. Deze verbintenis is in overeenstemming met de proclamatie van Koningin Wilhelmina van 6 December 1942 en de Nederlanders zijn door hun eer tot nakomen ervan gebonden. Dit kan uitgesteld noch omzeild worden. Doch ondertusschen zal het de Amerikanen geboden zijn nauwkeurig de geloofsbrieven te bestudeeren van die inheemsche nationa listen die om sympathie en ondersteuning komen vragen." Kamp Singapore bevrijd. Uit een brief die A.N.P.-Aneta uit Co lombo bereikte, noteeren wij de volgende bijzonderheden: Alle zeventig Nederlandsche geïnterneer den uit het Japansche interneeringskamp „Singapore" zijn bevrijd en op weg naar huis. Het grootste deel van hen is onder weg naar Java (dit zijn de bestuursambte naren) terwijl eenigen op het schip „Nieuw Holland" van de K.P.M. op weg zijn naar Europa. De „Nieuw Holland" vervoert on geveer 1200 oud-krijgsgevarigenen en -ge- intemeerden naai' Engeland. Het „Singapore Internment Camp", waar ongeveer 4500 Europeanen waren onderge bracht uit verschillende landen, had een Nederlandsche bevolking van 60 mannen en 10 vrouwen en kinderen. De jongste was Benni Calen, die 14 jaar oud was, en de oudste „Grandpa" Heymans van 82. De ge- interneerden moesten hun eigen voedsel ver bouwen en dikwijls de meest onaangename werkjes verrichten. De geest was ondanks dit zeer goed te noemen. Vriendschapsban den werden er tgsschen, de verschillende nationaliteiten dan ook veel en voor het leven gelegd. Op 31 Augustus warden er' door het geheele kamp feestelijkheden ge houden, o.a. zongen het kleine Nederland sche en het groote internationale kampkoor het „Wilhelmus" en andere Nederlandsche liederen, die door de geheele bevolking wer den meegezongen in de Nederlandsche taal. GROOT GOUDA Morgenavond 9 uur zal de Minister President, over beide zenders van Her rijzend Nederland,

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1