ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN, BSffaSS De Noodgemeenteraad in wording. Wie is er Zaterdag aan de beurt MOET NEDERLAND ANNEXEEREN? WeccfcciM NUMMER 50 VRIJDAG 12 OCTOBER 1945 l PER ASPERA AD ASTPA Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen DrukkerDrukkerij Verzij 1Gouda DAGBLAD Administratie; M, van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. lOct. Candidatenlijst ingediend. Gisteren zijn door de vertrouwensmannen ingediende candidatenlijst voor den nood- gemeenteraad bekend gemaakt. Het aantal candidaten bedraagt 25 en daar de komende noodgemeenteraad eenzelfde aantal leden zal tellen, zullen alle candidaatgestelde Gouwe naars binnenkort naar hun beste kunnen de. belangen van onze gemeente dienen. De noodgemeenteraad zal een anderen aanblik toonen dan de raad, die op 10 Mei 1940 zitting had. Slechts 9 oude gemeente raadsleden keeren terug. Van de 25 leden zijn er 7 lid van de Nederlandsche Volks beweging en 8 hebben tijdens de bezetting illegaal werk verricht. De S.D.A.P.-fractie komt, behalve op Mevr. J. N. van Dantzig-Melles na, met een geheel nieuwe lijst. Zij bestaat uit de hee ren: G. J. Beunk, P. J. den Edel, Drs. G. M. Nederhorst, H. J. Nijhuis, J. van Ooyen, C. J. Sluiter en J. van Straten. De R.K.-fractie bestaat uit drie oude en drie nieuwe leden, t.w. de heeren; M. A. Engelhard, A. Heerkens en W. F. Imbens, met als nieuwe fractieleden: N. J. Fennet, F. J. J, Moerel en G. J. Schuttelaar. De Christelijke groepen (A.-R. en C.-H.) zijn vertegenwoordigd door de heeren J. K. Begeer, A. van den Berge, J. G. W. F. Bik, D. C. Esschoten, E. A. Polet en A. van Wijk. Van deze raadsleden treedt Dr. Bik voor het eerst in den gemeentèraad. De Liberale Staatspartij zal in den noodge meenteraad vertegenwoordigd worden door de heeren K. Korf en J. J. Spek; de Vrij zinnig Democraten door den heer* C. J, Hagedorn, de illegaliteit door den heer J. M. Kwinkelenberg en de Communisten door den heer J. Snel. Van deze laatsten had tot dusver niemand in den laatsten gemeente- raad zitting. Zoo staan wij dus aan den vooravond, waarop de tijdelijke gemeenteraad de belan gen van onze stad gaat behartigen. Wij weten, dat hem geen langen levensduur be schoren zal zijn, doch hopen, dat hij het ver- tróuwen van de Goudsche burgerij mag waardig blijken, al is het dan maar voor korten tijd. DE DEBLOKKEERING. Als Uw naam ligt tusschen WAAG en Z1JST kunt U op Zaterdag 1#3 October f 100.- "opnemen op bon EEN van Uw geldkaart A of B, indien daarop een bedrag van f 100.- of meer is ingeleverd. Heeft U minder ingeleverd, dan ontvangt U dat bedrag terug en kan het restant van een geblokkeerde rekening worden opgenomen. Heeft U niets op Uw geldkaart ingeleverd, dan kunt U door mizdel van een schriftelijk verzoek f 100.- bij Uw bank opnemen. Vergeet niet Uw stamkaart over te leggen T oonkunst-Caecilia. Aangezien het thans nog niet mogelijk bleek de muziek van Massenet's Maria Magdaleine uit Frankrijk te krijgen, heeft het Toonkunstkoor naast de Johanrtis Pas sion van Bach in studie genomen het prach tige Requiem van Verdi. Op de Dinsdagavond j.l. in het Veemarkt restaurant gehouden repetitie heeft de Voorzitter medegedeeld dat het koor thans 191 werkende leden telt en het aanmelden van nieuwe damesleden voorloopig is stop gezet. Gedurende de eerste paar weken wordt aan heeren zangers nog gelegenheid gegeven zich als lid te laten inschrijven. SPORTNIEUWS VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG" 14~OCTOBER Om den Ned. Voetbalbeker.- Alphen—ONA. Olympia—G.S.V. Competitiewedstrijden: ONA 4—Haastrecht 2; DONK 2—UNIO 1, 12.30 uur; Gouda 4—Moercapelle 1; GSV 3—Moordrecht 2; Olympia 3—Lek- kerkerk '3, 11 uur; Oudewater 2—Gouda 5; ONA 5—DONK 3, 12 uur; Boskoop 1 GSV 4; UNIO 3-ONA 6, 2.30 uur; GSV 5Olypipia 5, 11 uur; Gouda 6'VEP 3, 12 uur. t Alle wedstrijden, voor zoover niet anders vermeld, vangen te 2 uur aan. Zaterdag a,s„ des nam. 3.30 uur, speelt „]odan Boys It" tegen „G.E B. II" (R'dam) terrein Bloemendaal een wedstrijd. Damvereeniging „Damlust". De uitslagen van de 6e ronde van de competitie van de Damvereen. „Damlust" luiden J. Blokland-P. Versloot 2-0 P. Tom-M. Zijlstra afgebr. N. v.d. Wouden-S. J. Schrooder 1-1 J. L. Bol-M. Vermeulen afgebr. P. Slieker-}. Boer 0-2 G. Barbier-A. Boer 0-2 A. de Frankrijker-W. Verhoeven 2-0 A. v.d. Berg-P. Verboom 2-0 H. v. Eijk-J. C. de Bruyn 'x 2-0 H. v. Haarèn-A. v. Beuzekom 0-2 A. Kooi-A. Rodenbach 2-0 J. de Bode-C. de Pater 0-2 A. v.d. Berg-A. v. Beuzekom 2-0 H. v. Haaren-N. Gerhards 0-2 H. v. Haaren-W. Verhoeven 0-2 BINNENLAND. De nationalisatie van.de Bank of England. Het heden gepubliceerde wetsontwerp van de Engelsche regeering betreffende nationa lisatie van^fe Bank of England voorziet in overneming van het kapitaal van cfe Bank of England door de regeering. De regeering zal, volgens dit ontwerp, deri gouverneur, den plaatsvervangenden gouverneur en de directeurenvan de bank benoemen. Het ministerie van Financiën zal richtlijnen ver strekken aan de Bank of England, doch deze laatste zal bestuurd worden door haar direc teuren. Ook voorziet het ontwerp in het geven van richtlijnen door de Bank of Eng land aan de banken. Sinaasappelen en pompelmoezen uit Palestina. Binnen enkele maanden zal een begin worden gemaakt met den uitvoer van sinaas appelen en pompelmoezen uit Palestina. In totaal zal Palestina ongeveer 2J^ millioen kisten naar Nederland, Frankrijk, België en Noorwegen, verzenden. Ziekengeld aan wachtgelders. In het bestuur van de Stichting van den Arbeid is ter sprake gekomen de hoogte van de ziekengelduitkeering, die wachtgelders ontvangen. Aangezien het bestuur van mee ning was, dat een uitkeering tot 80 procent van. het ontvangen wachtgeld wel zeer laag moest'-'worden geacht, is aan den Minister van Sociale Zaken verzocht een wetswijzi ging te bevorderen in dier voege, dat in de toekomst aan wachtgelders ziekengeld zal worden verleend ter hoogte van het wacht geld. Ten aanzien van degenen, die voor een- deel van hun arbeidstijd /Werkzaam zijn en die óp het door hen Verdiende loon een aanvulling in den vorm/ van wachtgeld ge nieten, zoodat zij in totaal het volle bedrag van hun oorspronkelijke loon ontvangen, behoort zulks uiteraard niet te geldden. Deze categorie van wachtgelders dient bij ziekte niet meer dan 80 procent van het oorspron- De heer Kerstens in Australië. De heer P. A. Kerstens, regeeringscom- missaris ter beschikking van den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen is uit Ne derland te Sydney aangenomen. Hij zal een rapport uitbrengen over de toestand op Java. kelijke loon te ontvangen. Schiphol wordt wereldluchthaven. Naar wij vernemen heeft de Minister raad, na advies van de rijkscommissie voor de Luchtvaartterreinen besloten Schiphol te bestemmen tot luchthaven voor het trans- oceanische- en transcontinentale burger- luchtverkeer. Attlee over de vereenigde volken. In een rede tot een nationale demonstratie van vereenigingen voor de „vereenigde volken" zeide de Engelsche minister-presi dent Attlee heden, dat het de bedoeling van de Britsche regeering is, van de „vereenigde volken" de spil van haar buitenlandsche politiek te maken. „Wij zijn gekomen op een oogenblik in de geschiedenis der menschheid dat het noodzakelijk is een in stituut als dit op te richten of anders de consequenties onder oogen te zien. De atoomenergie is be'vrijd en dit feit maakt een oorlog eenvoudig tot een zelfmoord voor de menschheid. De veiligheid van het Britsche rijk is verbonden aan het succes van de „vereenigde volken": het handvest is onze eerste verdedigingsgordel". De Postcheque en Girodienst heropend. Met ingang van Donderdag 11 Oct. neemt de Postcheque en Girodienst weer opdrachtep aan tot overschrijving en uitbetaling. Men zal bij het geven van opdrachten duidelijk onderscheid moeten maken tusschen geblok keerde en girale tegoeden. De geblokkeerde tegoeden zijn van de betrokken postrekening afgevoerd en worden ten name van de rechthebbenden afzonderlijk geadministreerd. Iedere belanghebbende heeft afzonderlijk,van deze afboeking kennis ge kregen. Deze tegoeden kunnen^alleen dienen voor betaling van belastingen^ f Over het girale gedeelte kan zij het alleen door middel van overschrijving onbeperkt worden beschikt. In contanten kan hier slechts over worden beschikt voor de uitbetaling van loonen en dergelijke, zulks Eet in achtneming van vroeger gepubliceerde voorwaarden. DÉ STATEN-GENERAAL De regeering heeft het voornemen in het begin der volgende week in de Kamer een verklaring af te leggen over den toestand in Ned. Oost-Indië. Tevens heeft de regeering een tweede nota van wijzigingen ingediend op het wets Het Gouda-Comité geeft voorlichting. In een flink gevulde Schouwburg werd Woensdagavond de groote openbare ver gadering gehouden, uitgeschreven door het Gouda-Comité van het Ned. Comité voor Gebiedsuitbreiding. Na een welkomstwoord door den Voor zitter, Ir. M. van Heyningen Nanninga, dat inzonderheid gericht was tot den eerevoor zitter, Burgemeester James en de Burgemees ters uit de omliggende gemeenten, verkreeg Ir. Bauduin uit Aerdenhout het woord. Spreker begon met te memoreeren op welk peil de welvaart van ons land en Indië stond en zette uiteen hoe kwetsbaar wij daardoor waren toen de Duitsche en Japan- sche roovers ons aanvielen, Het is onmogelijk om de enorme oorlogs schade, welke op 20 milliard gulden geschat wordt, te voldoen met kunstschatten, délf- stoffen of arbeid, aldus concludeerde Ir. Bauduin. Alleen den afstand van grondge bied' kan hier uitkomst brengen. Gebeurt dat niet, dan vervalt ons volk en in het bijzon der de arbeidersklasse, tot een veel lager welvaartspeil. Breiden wij het grondgebièd uit, dan die nen wij de Duitsche bevolking uit dat ge bied te verwijderen. Op deze wijze zal er ruimte komen voor onze zich steeds uitbrei dende bevolking, terwijl ook de woningnood tot het verleden zal gaan behooren. Na een heldere en uitvoerige behandeling van de aspecten van het annexatievraagstuk door den spreker, maakten verscheidene aanwezigen gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen, Deze werden door Ir. Bauduin bevredigend beantwoord. Met groote eenstemmigheid, slechts weini gen verklaarden zich tegen, werd op voor stel van den voorzitter besloten een tele gram te zenden aan den Raad van Minis ters, waarin wordt aangedrongen op het be trachten van spoed met deh eisch tot ge biedsuitbreiding. Hierna werd de goed bezochte vergade ring onder dankzegging aan spreker en deba ters, door den voorzitter gesloten. De Heer Lunshof, die als tweede spreker aangekondigd was, kon door ziekte helaas zijn spreekbeurt niet waarnemen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Heldere koude nacht, met plaatselijk nachtvorsten en hier en daar grond misten. Overdag licht tot half bewolkt zwakke wind. Wat is er in Gouda te doen? Vrijdag 12 October, 8 uur, Concordia: Tooneelgroep „Comedia" met „Comédle- spelen.1' Zaterdag 13 October, 2 uur, Nieuwen Schouwburg i Kinderrevue „Holland-Indië." Idem 8 uur, Concordia: T.A.V.E.N.U. met „Zomerzotheid". Idem 8.15 uur, Nieuwen Schouwburg: Sociteit „Ons Genoegen" met Cabaret Chlel de Boer. RéunieVrijdag t.m. Woensdag, „Alleen engelen hebben vleugels Schouwburg Bioscoop: Vrijdag, Zondag, Maandag, Dinsdag: „Het afspraakje met mijn vrouw." Thalia-Theater": Vrijdag t/m. Woensdag ,Het geluksnummer." WAT GEBEURDE ER? 12 October. 1944. Den Haag komt zonder gas. Klausenburg en Szegedin (Hong.) door de Russen veroverd. 1939: Spanning in de Russisch-Finsche be trekkingen. Roosevelt doet een beroep op Pres, Kalinin van Rusland. ontwerp, houdende regelen omtrept de voor- loopige Staten-Generaal. De toelichting zegt als volgt: De wijzigingen houden tën nauwste ver band met een wijziging, welke het Kabinet voornemens is te bevorderen met betrek king tót het Besluit Tijdelijke Staten-Gene raal, teneinde het voor de Regeering moge lijk te maken, de tijdelijke Staten-Generaal mede te betrekken in het overleg inzake daarvoor in aanmerking komende onder werpen van zeer urgenten aard. In verband hiermede is het noodzakelijk den zittings duur van de tijdelijke Staten-Generaal. te verlengen. OFFICIEELE PUBLICATIE. Publicatie voor veehouders in het 2e en 3e zóne gebied liggende in het District Gouda van het Bedrijfschap voor Zuivel. In een persbericht van 21 Sept. 1945 maakten wij bekend, dat de prijs van de teruggeleverde ondermelk 2,5 ct. en die van de karnemelk 3 ct. per kg. bedroeg. Met ingang van 1 Oct. j.l. is deze prijs vastge- stéld op 3 tot 4 ct. per kg. voor beicje soorten. In het vervolg zullen voor elke 4 weke- lijksche periode opgaven worden verstrekt van den prijs en de samenstelling van het terug te leveren product, voor elke fabriek afzonderlijk in dit district. Terugleveringspercentage voor de 11e periode (van 30 Sept. t/m 27 Oct. '45) is wederom bepaald op 15 Eventueele teruglevering van wei heeft op dit percen tage geen invloed. Bedrijfschap voor Zuivel, District Gouda, A. L. v. d. MAREL. Distributie van karnemelk. Tot nu toe" kon in de gemeenten, liggende in het district Gouda van het Bedrijfschap voor Zuivel-op beperkte schaal karnemelk aan het publiek beschikbaar worden gesteld. Dit was mogelijk in verband met het feit, dat de karnemelk-productie groot was en het bevolkingsaantal betrekkelijk gering. In verband met het dalen van de melkproductie en daarmede die van de karnemelk, moet de verstrekking daarvan met ingang van *14 Oct. wordep beëindigd. Ook de distributie van karnemelk op doktersattest komt, op dien zflfderk datum te vervallen, dit in ver band met het feit, dat, de plaatselijke dis tributiekantoren op advies van de artsen bonnen voor dergelijke gevallen zullen uit geven. Bedrijfschap voor Zuivel, - District Gouda, A. L. v. d. MAREL. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1