ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN IE 01ST1I1UIIEIIENST111 Tl DIENSTE ZIN. IdeecteciM OP DE BRUG. PER ASPERA AP ASTRA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijkeen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 51 ZATERDAG 13 OCTOBER 1945 Administratie: M, j. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.309* Abonn. p.w. 25 ct.Lossenumm. lOct. Een belangrijke verbetering om het lange wachten te voorkomen Terecht heerscht er bij velen een grief tegen de Distributiedienst„Je moet er uren wachten Om hieraaan zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de Goudsche distributiedienst een nieuw systeem bedacht, dat een revolutie in het distributie-apparaat kan worden ge noemd. Met ingang van Maandag a.s. zullen de detaillisten, *lie hun bonnen komen omwis selen voor toewijzingen, uitsluitend geholpen worden van 's ochtends 8.30 tot 9.— uur. Op dien tijd is het bureau voor het gewone publiek gesloten en kunnen alle ambtenaren dus voor de detaillisten worden ingezet. De inlevering zal aan alle loketten plaats vinden, met dien verstande, dat elke detaillist zijn vaste loket heeft. Voorheen werden bij de inlevering niet alleen de bonnen nageteld, maar werd ook tegelijk een controle uitgeoefend op even- tueele fouten of tfverv^chingen. Dit vergde veel tijd. Vooral -ws men*bedenkt. dat er per week dikwijls IV2 millioen bonnen door de handen van de ambtenaren gaan. Thans zullen bij de inlevering alleen de bonnen geteld worden, waarvoor dan een ontvangstbewijs wordt afgegeven. De verdere controle geschiedt later op den dag. Daarbij hoeft de detaillist niet aanwezig te zijn. Deze werkwijze is voorloopig voor een maand op proef. Het Hoofd van de Distri butiedienst rekent echter wel op de mede werking'van de detaillisten. Er zijn ongeveer 15 loketten ter beschikking, zoodat het lange wachten tot het verleden zal behooren. Men wordt echter wel verzocht, om niet op slag van 9 uur aan te komen U zult snel genoeg ervaren, wie er eveneens aan Uw loket komen. Treft dan onderling een regeling hoe laat of ieder kómen zal. Het zal het wachten nog verkorten. De nadruk wordt erop gelegd, dat na 9 uur niemand meer geholpen zal worden. De medewerking van den handel wordt er nogmaals bij ingeroepenvoor zoover het betreft het opplakken van de bonnen. Zorgt vooral, dat dit onaangename werk nauw keurig geschiedt. Plakt niet op den laatsten \avond Uw bonnen op, maar doet dit aan het eind van eiken dag. Dan voorkomt U dat U met natte en nog plakkende vellen op het bureau komt, hetgeen natuurlijk oponthoud veroorzaakt. Hoe Is het met de textiel-distributie? Ook hiervoor wordt gedaan wat mogeliik Is, om het publiek ter wille te zijn. Bij de inlevering van Uw aanvrage wordt meteen aangegeven, wanneer U terug kunt komen. U kunt zelf veel tot een vlotte behandeling van uw aanvrage bijdragen, door alles nauw keurig in te vullen en de werkelijken toe stand te vermelden. Zet uw „Distributie-, geweten" op zij en tracht niet iets te bemachtigen, wanneer U het niet dringend noodig heeft. In het algemeen is er geen textiel te distribueeren. Daarom kunnen alleen de hoogst noodzakelijke gevallen be handeld worden. Vitrage, bijvoorbeeld wordt in het geheel niet gefabriceerd. De distributie is geheel den aanvoer. Momenteel minimaal, maar er komt moeten niet uit het oog afhankelijk van is die wel zeer verbetering. Wij verliezen, dat de aanvoer en de productie steeds vooruit gaan. De Schoenep. Het zelfde geldt uiteraard ook voor de distributie van schoenen. Voor 1 Januari kan er 1 op de 10 personen geholpen wor den. Binnenkort zal wel de mogelijkheid geopend worden om schoenenbonnen aan te vragen. Er komt import van schoenen, maar deze zijn nog niet op weg gebracht, zoodat er nog wel éenigen tijd mee gemoeid zal zijn, voordat deze in distributie komen. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat de distributie al het mogelijke doet om het publiek ter wille te zijn. Maar de liefde kan niet van een kant komen. Werkt dus ook mede, opdat het distributie-apparaat vlot kan functionneeren. Dat is een landsbelang en dus ook een persoonlijk belang. proefnemingen De ontbijtkoek is teruggekeerd. Lang reeds lagen zij uit te drogen in de etalages van sommige winkeliers, die ons de oogen uit wilden stekenWij hebben al koek, maar Jullie nog niet. Maar nu is het „ontbijtkoekbonnetje er dan toch. Dat is net zoo wat een jaar geleden, bedenken wij. En het is nen teeken. dat er toch in alles vooruitgang zit. Vandaag prijkte ds ontbijtkoek op de ontbijttafel. Vandaar ook de naam nietwaar. Onder ons gezegd, wij eten het ook wel eens bi) ons avondbrood, hoewel dat natuur lijk heelemaal in strijd is met die naam. want ik heb nooit gehoord, dat het „avondmaal- koek" heette. Daarom praten we er opk maar niet over. Hoera geroepen heb ik niet. Ik ben niet zoo dol op droge koek, die tusschen js gebit gaat plakken. Maar als rechtgeaard Neder lander kanker Je daar niet over. Dan waar deer je alleen hei feit, dat je weer eea boterham met iets beleggen kunt. Al is het dan asaar een plakje droge koek, dat veel te klein is voor je groote boterham. Maar als Je het aldoor opschuift, kom Je er net mee toe. Spreekuur Wethouder van Financiën. r> De Wethouder van Financiën, d# heer C. H. Hagedorn, is verhinderd op Maandag, 15 October 1945, spreekuur te houden. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 October 1945. Nederl. HervornAde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur v.m. Ds. M. C. Koole, bediening H. Avondmaal. 5 uur nam. Ds. Gerh. Huls, bediening H. Avondmaal en Dankzegging. Westerkerk 10 uur. Ds. Gerh. Huls, be diening H. Avondmaal, 5 uur n.m. Ls. C. A. Korevaar. bediening H. Avondmaal en Dankzegging. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, 10.30 u, v.m. mej. Ds. C. P. Thomsen. Vereenig. Calvijn, Turfmarkt, geen dienst. Remonstr. Gereform. Gemeente 10.30 uur Ds. J. Nienhuis. Evang Luth. Kerk 10 u. Ds. J. J. Simon. Oud-Kath. Kerk 10.30 en 6 u. Past. Giskes. Geref. Kerk 10 en 5uurcand. G. Winde- müller van Voorburg. Voorber. H. Avondm. Geref. Zondagschool „Jozef, Gróen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Vrijgemaakte Gereform. Kerk 8.30 en 4u. Remonstr. Kerk, Ds. G. Koenekoop. H. Avondmaal. Geref Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur Ds. de Blois. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Ds. Joh. v. Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38, 9-10 en 10.30—11.30 uur alsmede 5 uur Doopbedicning Ds. H. C. Leep. Woensdag 17 Oct.. 3 u. Gebedsuur. Leger des Heils, 10 uur Heillgingsdienst. 3.30 u. Openlucht samenkomst op de Nieuwe Markt. 7.30 u. Openbare Verlossingssamen komst door Kapitelne B. Bal. Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. J. G. W. Bik, Bleekersingel 55 en Dr. P. de Boer Jr., Qouwe 115 Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apotheek Weijer en Hoefhamer. Gouwe 131. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 12 Oct. Dirk J.. z v. D Boezaard en G. Kortlever, Jaagpad 54. ONDERTROUWD: 11 Oct. G van Kranenburg en G. A. Houtman, K. Rtjnhart en M. Piket, F. H. Degen en LM. J. Jansen. K. Palsgraaf en M. J. Koemans, G. de Haan en N. E. de Ruiter, H. Schouten en M, de Lange, J. C. Jue en A, C. Spoelder. GETROUWD: 11 Oct. J. Bakker en J. Buitelaar. KORTE BERICHTEN. De dijk bij West-Kapelle gedickt. Vannacht om kwart voor vijf is het gat in den dijk bij West-Kapelle gedicht. Hoewel de zaak nog met veilig is komt er geen water meer door het gat. Er wor verder gewerkt aan de versterking. Duitsche locomotieven voor naar Canada. Een nieuw type locomotief uit Duitsch- land zal naar Canada worden gezonden om te onderzoeken of dit type in Canada te gebruiken is. Reeds voor het uitbreken van den oorlog had Duitschland veen dergelijk type aan Rusland verkocht, waar er nu reeds meer dan 2000 in gebruik zijn. Vooral in streken waar weinig water is voldoet de machine uitstekend. De reuzenmachines wegen 155 ton. In de Ver. Staten wordt er reeds proef mee gereden. Nog geen Luchtpost voor Ned.-Indië. De persdienst van de P.T.T. deelt mgde: Voortdurend ontvangt het postkantoor te Amsterdam luchtpostcorrespondentie voor Ned.-Indië. Voorloopig kan deze correspon dentie echter niet doorgezonden worden. De reeds ter post bezorgde stukken voor Ned.-Indië zullen aan de afzenders terug ge zonden worden. P.C.J. a.s. Zaterdag weer in de® aether. Onze landgenooten in Indonesië, in West- tndië, in Curasao, onze zeelieden en andere Nederlanders, waar ter wereld zij zich be vinden, kunnen van morgen af, dagelijks de stem van het vaderland hooren, dank zij de in bed rij fstel ling van den P.CJ.-zender, Hui zen, die dagelijks van 14.00—15.30 uur op de golflengte 19.71 meter in den aether zal zijn. Geallieerde maatregelen in Berlijn. De geallieerde Kommandantura, het be stuurslichaam voor de Duitsche hoofdstad, heeft haar goedkeuring gehecht aan een in structie bestemd voor den leider van het Centrale Berlijnsche Arbeidsbureau, krach tens welke alle manlijke Berlijners tusschen 14 en 65 jaar, en alle vrouwelijke tusschen 15 en 50 jaar moeten worden geregistreerd en nuttig werk dienen te verrichten. De „redder" van Auschwitz. Franz Hoessier, de vierde der 54 bewa kers van Belsen, die te hunner verdediging getuigenis afleggen, beschreef zichzelf van daag als de „redder" van Auschwitz en hij zeide, dat hij door vervalschingen honderden joden gered had. „Ik was het niet eens met de politiek van het uitroeien der joden" zeide hij. Hoessier zeide verder, dat hij bij rloess, den commandant van Auschwitz, had geprotesteerd tegen de selecties voor de gas kamers. „Ik heb nooit iemand geslagen." Zijn verdediger vroeg hem: „herinnert u zich de getuige die zeide, dat zij uitgekozen was voor de gaskamer en dat zij u vroeg haar te sparen, en dat u toen zei: „je hebt lang genoeg geleefd?" „Ja, dat is volkomen gelogen," antwoordde Hoessier. Hoessier verklaarde, dat de getuige, die verklaard had, dat hij een gaskamerselectie had ge maakt omdat hij een pyama ergens zag slin geren, niet de waarheid sprak. „Als de ge tuige zegt, dat ik een selectie maakte en menschenlevens offerde om een pyama, dan moet ik zeggen dat zij al een heel lagen dunk van mijn karakter heeft", zeide de verdachte. Op deze verklaring volgde een daverend gelach. Geïsoleerd door den storm. Tengevolge van den typhoon, die op Okinawa heeft gewoed, zijn, naar men ver onderstelt, honderdvijftigduizend soldaten aanvankelijk bijeengebracht voor de invasie in Japan, afgesneden van de buitenwereld. Vijftig vliegende reuzenförten zijn gestart om de betrokken troepen vanvoedsel te voorzien. „De noodvlucht" zal een week in beslag nemen. Rusland doet een concessie aan Finland. In de betalingsverplichtingen van Finland tegenover Rusland, uit hoofde van de oor logschadevergoeding, is volgens mededeeling van den Finschen Minister van onderwijs voor Finland een verbetering ingetreden. De Sovjet Unie heeft n.l. den termijn, waarin het bedrag moet worden voldaan, verlengd van 6 tot 8 jaar. De Minister had als Hoofd van een cultureele Delegatie naar Rusland, in Moskou een onderhoud gehad met Stalin. Door deze Russische concessie wordt een verlichting gebracht in der ernstigen econo mischen toestand van Finland. Recordcijfer voor echtscheidingen in Engeland. Volgens de „Daily Telegraph" heeft het aantal vragen tot echtscheiding dat op de rol der eerste zitting die deze week in Enge lapg is begonnen, een recordcijfer bereikt. Er zijn tot nog toe 4.000 gevallen klaar om afgehandeld te worden, hetgeen met 500 a de vroegere cijfers te boven gaat. Er werden bovendien 20.000 aanvragen tot echtschei ding ingediend. Weeriverwac htingmedegedeeld *door het K.N.M.I. tot morgenavond Plaatselijke ochtendmist, overdag ge deeltelijk bewolkt, overwegend droog weer. Zwakke-, aan de kust tijdelijk matige wind in het algemeen uit N.- richting. Zelfde temperatuur. Wat is er in Gouda te doen? Réunie: Vrijdag t.m. Woensdag, „Alleen engelen hebben vleugels." Schouwburg Bioscoop: Vrijdag, Zondag, Maandag, Dinsdag: „Het afspraakje met mijn vrouw." t Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag Het geluksnummer.'' Zondag 14 Oct. 2.30 u. Concordia, Het Biechtgeheim, Maandag 15 Oct. 8 u. Concordia, idem. Dinsdag 16 Oct. 8 10 u. gebouw Daniël, Naaierstraat, repetitie gem. zangver. Euterpe. Woensdag 17 Oct. 7 u. bovenzaal Reünie, Ds. J. Borger over „Het gezin" in verband met „De mensch van morgen". Idem, 8 u., Kleine Kerk, Peperstraat, film avond „Herwonnen Geluk", Nat. Chr. Ge- leelonth. Ver. WAT GEBEURDE ER? 13 October 1944 Voor de laatste maal wordt een ta baksbonaangewezen. Overloon wordt veroverd. Bulgarije aanvaardt de geall. vredesvoorwaarden. 1943 De Italiaansche regeering verklaart Duitschland den oorlog. De Porttr- geesche regeering geeft den geall. toe stemming de Azoren als militair steun punt te gebruiken. 1942 Gen. Smuts te Londen. Timosjenko rukt tusschen Don en Wolga gestadig 1941 Gen. Berenschot, commandant Ned. Indische leger, bij ^vliegtuigongeval omgekomen. Min. Schermerhorn spreekt over Indië In het weke'ijksch radiopraatje „Op de Brug" sprak gisteren avond Min. Pres, Schermer horn over Indië. Na een kofil uiteenzetting over de chaotische toestand in Ned. Indië als gevolg van het incident Soekarno dat hij met opzet een Incident noemde, omdat het ontstaan ervan een gevolg was van vol strekt toevallige omstandigheden, verklaarde de Min, dat de Regeering zich niet van haar gedragslijn zal laten afbrengen. Zij laat zich niet dwingen tot onderhandelingen doch aanvaardt slechts samenspreking met die nu nog vrije breede laag der inheemsche bevolking die wel hét streven naar zelfstan digheid vertegenwoordigt maar op de basis van een zelfstandige behartigingder inwendige aangelegenheden van de Ind wereld hun plaats als volledige deelgenoot in het Kon, der Ne derlanden willen blijven innemen. De Min. vervolgde: De Regeereng vertrouwt dat zij in een van de dagen van de volgende week waarschijnlijk Dinsdag de gelegenheid zal krijgen over den toestand in Indië een ver klaring af te leggen in de Tweede Kamer om naar aanleiding daarvan dan met de Kamer in nader ove-leg te treden. Na ge sproken te hebben over de noodtoestand in Indië als gevolg van den oorlog ging de Min. verder t Het Roode Kruis nam het ini tiatief tot de stichting van het Comité „Ne derland helpt Indië". Het doel is steunver- leening ie de ruimsten zin des woords aan Indië. U zult zonder twijfel in de komende weken van deze stichting „Nederland helpt Tnd waarvan de Oud-Min. Weiter de dagelijksche leiding heeft op allerlei manieren hooren. Er is behoefte aan letterlijk alles op het gebied van kleeding, en er is ook behoefte aan veel geld. Landgenooten, de postgiro werkt weer en het gironummer van het Comité „Nederland helpt Indië". is 500500 in den Haag. De Min. hesloot met een dringend beroep op alle Nederlanders hun daadwerkelijke steun aan dit comité te geven. Rubber op komst. De eerste lading rubber, die Ned.-Oost- Indië na de geallieerde bezetting zal ver laten, is aan boord van het S.S. „Canton" gebracht. Het schip zou gisteren uit Tand jong Priok vertrekken. D GROOT GOUDA op-

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1