M .5® fff! Het van de week. Tooneel. HET LIED DER ACHTTIEN DOODEN* Filmnieuws. Boekbespreking. ■tKwtïlitei, ts/ Symbool DOUWE EGBERTS Radio-programma „Hét lied der achttien dooden" is wel een van de meest bekende uit de verzets verzen. Dit gedicht van Jan» Campert brengt ons in de cel van een 'man die aanstonds weggehaald kan worden om geplaatst te worden voor de geweerloopen en te worden neergeschoten. Hij ziet het graf voor zich en vlak daarop de lieflijkheid van lucht en land Van Hollands vrije kust -" Hij ziet nog eens de overval op het vaderland en de innerlijke noodzaak van het verzet. Hij doet voor zijn nabestaanden een beroep op steun en vraagt voor zich Gods gena v „Opdat ik heenga als een jnan, Als 'k voor de loopen sta..." 5 Maart 1941 Een cel is maar twee meter lang En nauw twee meter breed, Wel" kleiner nog is het stuk grond Dat ik nu nog niet weet, x Maar waar ik naamloos rusten zal, Mijn makkers bovendien, Wij waren achttien in getal, Geen zal den avond zien. O lieflijkheid van lucht en land Van Hollands vrije kust Eens door den vijand overmand Vond ik geen uur meer rust. Wat kan een man, oprecht en trouw, Nog doen in Zulk een tijd? Hij kust zijn kind, hij kust zijn vrouw En strijdt den ijd'len strijd. Ik wist de taak,die ik begon, Een taak van van moeiten zwaar, Maar 't hart, dat het niet laten kon, Schuwt nimmer het gevaar. Het weet hoe eenmaal in dit land De vrijheid werd geëerd Voordat die vloekb're schennershand Het anders heeft begeerd Voordat, die eeden breekt en bralt Het misselijk stuk bestond, En Hollands landen binnenvalt En brandschat zijnen grond; Voordat, die aanspraak maakt op eer En zulk Germaansch gerief, Ons volk dwong onder zijn beheer En plunderde als een dief. De Rattenvanger van Berlijn Pijpt nu zijn melodie; Zoowaar als ik straks dood zal zijn. De liefste niet meer zie, En niet meer breken zal het brood Noch slapen mag met haar, Verwerpt al wat hij biedt of bood, Die sluwe vogelaar! Gedenkt, die deze woorden leest Mijn makkers in den nood, En die hen nastaan 't allermeest, In hunnen rampspoed groot, Gelijk ook wij hebben gedacht Aan eigen land en volk Er komt een dag na eiken nacht. Voorbij trekt ied're wolk. Ik zie hoe 't eerste morgenlicht /ti, Door 't hooge venster draalt Mijn God, maak mij het sterven licht, En zoo ik heb gefaald. Gelijk een elk wel falen kan. Schenk mij dan Uw gena, Opdat ik heenga als een man, Als 'k voor de loopen sta... In een kleine verzameling van verzetspoëzie uit 1943 vindt men vermeld dat Campert dit gedicht schreef „enkele uren voor hij werd gefusileerd". De inhoud van het gedicht leidt tot deze gedachte, die intusschen toch niet juist is. In „Het vrij Nederlandsch Liedboek", waaraan wij het lied weer ontleenen, vinden wij ook een gedicht „geschreven aan den vooravond van den dag dat Jan R. Th. Campert een jaar gestorven was. 11-1-44," beginnende met het vers: „Alweer, alweer ging een rampjaar voorbij. Alweer Januari en alweer de elfde. En vraag je mij hoe nu de zaken staan: Veel is veranderd, te veel nog hetzelfde." Campért overleed dus in Januari 1943; blijkens een „In Memoriam Jan R. Th. Campert" uit denzelfden bupdel stierf hij den hongerdood. Een vriend schrijft daarin wat hij het laatst van Campert vernam: „Van verzen sprak je in je eersten brief En maakte grapjes, maar toen vroeg j'om brood En eindelijk om een paar heele schoenen. Dan niets meer. Niemand kon iets voor je doen en Toen kwam 't delirium van je hongerdood Waarin je stem zich voor het laatst verhief." Wat zeg je daarvan? Zoo is de naam van de Jubileum-revue, die de Goudsche Bond van Dilettantenver- eenigingen Donderdagavond in den Schouw burg opvoerden, bij gelegenheid van zijn 25- jarig bestaan. Er was werk van gemaakt en er zat goede leiding in. Jammer dat de zan geres in „Argentina" door de begeleiding te veel overstemd werd; overigens goed uit gevoerd, ook de dans. In het tweede bedrijf was „het circus" in actie! met „het optreden van alle artisten"! De entrée-muziek kon wat ingekort. „Krachtsport" verplaatste ons even in de circussfeer, waar de directeur zijn „Ara bische Volbloeds" voorleidde (bij nader inzicht bleek het „eigen teelt" te zijn) en de wals-acrobaten blijk van hun kunnen gaven. Met wat meer dictie kan de Berggeest dit nummer mooier vertolken. De zanger van het afscheidslied van den piloot werd nogal overschaduwd door de sweetheart-song van mej. v. d. Jagt. De scène van de Hawaiian- droom ging vlot. Ons lijkt, dat het vaak ver laten en betreden der zaal door de mede spelenden, voor de toeschouwers hinderlijk is. De Bonds-girls kwamen nog voor het voetlicht in keurige uniformen en een finale, waarbij het groote aantal spelers van dezen avond op het tooneel verscheen besloot het geheel. Costumes r nog steeds een groote puzzle waren evenals de décors en de belichting keurig verzorgd. Er zat gang in. De regie had de heer A. Schoonderwoerd. De burgemeester gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling. De Bond kan zeggen: 't was alleszins een geslaagden avond. „COMEDEESPELEN". Eerste uitvoering van de Goudsche Tooneelkring. „Met overmoedige speelschheid hebben wij dit stuk aangegrepen om een dartel spel te spelen met het publiek..."" aldus zegt Cruys Voorberg in zijn inleiding tot „Come- diespelen", het stuk "van Johan W. Broede- let, waaripede de Goudsche Tooneelkring gisterenavond in Concordia haar serie opende. En inderdaad, een dartel spel is^ er ge speeld met het publiek, dat vol spanning heeft medegeleefd met Johan Drunen, de acteur, Elsa, zijn vrouw en hun collega Gerard Hasselt. Vooral Cruys Voorberg slaagde er volkomen in de figuur van den Tooneelspeler Johan van Drunen als levende werkelijkheid voor ons neer te zetten, daar bij schitterend terzijde gestaan door Mimi Boesnach als Elsa zijn vrouw en Guus Oster in den rol van Gerard Hasselt, hun collega en-huisvriend. Op het aloude thema van de driehoeks verhouding hebben deze drie acteurs, in een brillant geschreven stuk, het publiek weer eens een geheel nieuwe visie gegeven. Wer kelijkheid en verbeelding voortdurend door- elkaar gewerkt zoodat de grens soms niet meer te onderkennen viel, met tot slot een buitengewoon fraai gespeelde climax waarbij wij -echter figuurlijk- weer werden wakker- geschud uit het rijk der verbeelding en in de nuchtere werkelijkheid van het „Comedie- spelen" verplaatst werden. De Goudsche Tooneelkring komt de eer toe het Goudsche publiek na de bevrijding weer voor het eerst met het Groote Tooneel te hebben laten kennismaken en dit is ge schied op een wijze die ons nu reeds ver langend doet zijn naar meer. „Dat afspraakje met mijn vrouw." In de -Schouwburg-Bioscoop draait deze week de film „Appointment for Love" (Dat afspraakje met mijn vrouw), waarin Mar garet Sullavan en Charles Boyer de rollen vervullen van den much ter aangelegden dokter en den tooneel^chrijver. Toevallig komen zij met elkaar in contact en reeds spoedig treden zij in het geheim in het huwelijk. Zij wil echter haar vrijheid behouden om haaf taak in het ziekenhuis te kunnen blijven vervullen. Allerlei komische verwikkelingen zijn het gevoig. Zij bewonen twee appartementen in het flatgebouw en de liftbediende zou een boek kunnen schrijven over het tweetal, dat steeds onder allerlei gekibbel van de 17de naar de 22ste etage heen en weer „lift". Er is veel gezonde humor in deze film, die knap s£el te zien geeft. De twee hoofd rollen zijn sympathieke figuren en als zij op het eind hun dwalingen inzien en besluiten om voortaan slechts een appartement te gaan bewonen, kunnen wij ons bij de vreugde van den liftbediende aansluiten. AUeen Engelen hebben vleugels. Dit is de titel vah de film, die momenteel in de Réunie-Bioscoop draait met in de hoofdrollen Cary Grant en Jean Arthur. Het gegeven speelt zich af in Zuid-Amerika op een slecht vliegveld tusschen de bergen, waar de piloten een harde strijd hebben te voeren om een luchtpostverbinding stfaande te houden. Er zijn in deze film prachtige staaltjes van vliegkunst te zien en ook de spanning ontbreekt niet. Ondanks een Vlieg ongeluk zet de directeur van de onderne ming door en weet alles, ook wat de liefde betreft, tot een goed einde te brengen. Voor liefhebbers van aviatiek, spanning en natuuropnamen kunnen wij deze film aanraden. Het geluksnummer. De liefhebbers van de zuivere amusements film kunnen deze week genieten van het Amerikaansche product. Pot O'Gold. een film zonder veel pretenties, maar toch ln staat voor anderhalf uur vroolijke ontspan ning te zorgen. John Haskel, een berooide jongeman, eige naar van een slecht floreerende muziekhandel, is door den nood gedwongen bij zijn oom Charley, een groot zakenman, die een af schuw heeft voor alles, wat maar met muziek te maken heeft, in de zaak te gaan. Hij gaat dan ook op weg naar zijn oom, die op het moment van aankomst juist in hevig conflict is met een band, die het dak van een huis naast oom Charley's kantoor als oefenplaats gebruiken. m John zit voor hij het weet temidden van de verwikkelingen, ia zijn enthousiasme plaatst hij met een „a"-tomaar zelfs een vol treffer op het hoofd van zijn oom, maakt kennis met de leden van de band, wordt verliefd op Molly, de dochter van'oom's aartsvijandin en komt tenslotte samen met zijn oom in de gevangenis terecht, waar het overigens verre van ongezellig is. Zoowel voor zijn oom als voor Molly weet hij aanvankelijk zijn relatfes met de andere partij verborgen te houden. Zelfs weet hij de laatste over te halen een reis naar Canada te gaan maken, neemt dan de zaken waar en laat in het reclame-uurtje van zijn oom de band optreden. Dit reclame-uurtje is door zijn inhoud de oorzaak, dat oom Charley in woede ootstoken terugkeert, maar het wordt ook aanleiding tot de verzoening van allen met allen en dus tot het gelukkige einde. EEN BOEK UIT DE RADIOWERELD. Ds. Spelberg over brieven van luisteraars. Het liep in Juni 1941 spaak met de uit zendingen van den V.P.R.O. De Duitsche autoriteiten verboden Ds. Spelberg een van zijn „Gesprekken met luisteraars", toen hij daarin een uiteenzetting wenschte te geven van de Joodsche Messiasverwachting. Na steeds hernieuwde conflicten, kwam het be richt dat alle Vrijzinnig Protestantsche uit zendingen tegen 1 October 1941 geheel moesten ophouden. Ds. Spelberg, wiens taak hiermee vrijwel werd stopgezet, is toen op zijn wijze gaan onderduiken, en wel in de theologische stu die. Hij heeft daarop de kroon gezet door 't schrijven van een uitgebreid proefschrift, waarin hij de brieven, die hij naar aanlei ding van de uitzendingen in den loop der jaren ontving, vanuit verschillende gezichts punten, bijv. psychologisch en theologisch, beschouwt. Zijn betoog loopt hierop uit dat door de uitzendingen een nieuwe kerkelijke gemeente is gegroeid, die de <gemeenten-in-kerkgebou- wen-samenkomend, doorkruist. Het boek draagt dan ook de titel: „Een radioge meente". Het is met de vele aangehaalde brieven een merkwaardig werk. Wanhoop en ver betenheid staan er vlak naast geloof en denkbaarheid. Duidelijk-spreekt er uit dat de V.P.R.O. zijn luisteraars niet enkel onder de intellectueelen had. De origeletterden met hun directheid en al hun spelfouten zijn in de brieven veel aan het woord. Men ont moet er ook enkele brieven uit Gouda in. Het is natuurlijk geen boek dat men door neemt als een roman. Toch zal het wel meer ter hand genomen worden dan de meeste proefschriften. Met de radio als middelpunt staat het in de openbare belangstelling en het is niet samengesteld uit andere boeken, maar uit eigen ervaringen en put recht streeks uit het veelkleurige menschenleven. DIS TRIC TS-NIEUWS. WADDINXVEEN. Gasprijs verhoogd. Bij besluit van Burg. en Weth. dezer gemeente is de gasprijs met 1 cent per M5 verhoogd, ingaande bi) de meteropname, welke einde Augustus, begin September j.l. heeft plaats gelegd. De cokesprijs werd vastgesteld op f 1.30 per H.L., afgehaald van de fabriek. Zij die cokesbonnen bij de gasfabriek hebben ingeleverd, kunnen thans de cokes afhalen. Gasdirfstal. Een inwoner dezer gemeente werd betrapt op afname van gas buiten de meter. Onver minderd de gevolgen wegens diefstal van gas zal gedurende een half jaar geen gas aan deze afnemer worden verstrekt. Kiescollege. Het nieuw benoemde kiescollege heeft in zijn gisteren gehouden vergadering bij accla matie den heer A. Kreupeling, oud-gemeente secretaris tot voorzitter aangewezen. Voorts had de vergadering tot resultaat dat de dertien zetels, onder de diverse partijen konden worden verdeeld en wel in de volgende vei houding: N.H. Kiesvereen. 4 zetels. S.D.A.P. 3 zetels, Chr. H U. 2 zetels. R.K.S.P. 2 zetels, z.g. Vrije groep 2 zetels. Voor 17 petober a.s. zal inlevering -«an candidatenlijsten moeten plaats hebben ter benoeming van de leden van den tijdelijken gemeenteraad. van hedenavond. Hilversum I. 301 M. 6.— u. De «ter v.d. dag. George Gershwin: 6.30 u. Het Rijk over zee, wezen en toe komst v. Suriname, door Mr. W. J. van Dalen 6.45 u. Een kwartiertje bij de Cooncreekgirls en de Canadian Hill Billies. 7.— u. Nieuwsberichten. 7.15 u. Reportage. 7.3C u. Het Sylvester Trio. 8.u. Lichtbaken v. pater Henri de Greeve. 8.15 u. Voor den Zaterdagavond. Popu lair programma 8.45 u. Verdraagzaamheid, hoorspel van Willem van Capelle. 9- u. Het Londen Paladium Orchestre. 9.30 u. Sportpraatje door Chr. Geudeker. 9-45 u. Recital Bonse (fluit), Busch (viool), Rossican (piano). 10.15 u. Dr. Th. van Schelven spreekt in min rf rubriek mensch en maatschappij- 0.30 u. Fransch Operetteconcert. u- Nieuwsberichten en postscriptum. 11.15 u. Avondwijding door ds. v. Peetegem. 11.30 u. Orkest van Fred. Hartley. 12. u. Afkondiging en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 18.— u. Nieuwsberichten. 18.15 u. Wij spreken met.... 18.20 u. Persbeschouwingen. Gevraagde gramofoonplaten. 19 30 u. Programma v. de JNed. Strijdkr. 20u. Bonprogrammai 2L— u. „Opbouw'. Min. Ringers over wederopbouw. 21.15 u. Lilly Gijenes en,haar 20 Hongaar- sche zigeunermeisjes. 21.45 u. Avondwijding door Ds. A. A van Ruler, Ned. Herv. pred. te Hilver sum. 22. u. Nieuwsberichten en postscriptum. 22.15 u. Dansmuziek. 23.— u. Afkondiging en Wilhelmus. V v

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2