ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EENDRAOrr Indische Nationalisten verklaren den oorlog aan Nederland. WutbuUht K HAAKT MACHT Redactiet L. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAdbLAD NUMMER 52 MAANDAG 15 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct.Losse sunm. lOct STADSNIEUWS. De opbrengst van den „zweef". De Burgemeester heeft de te zijner beschik king gestelde opbrengst van den zweefmolen van den heer Vet, alhier, welke van 21 tot 25 September j.l. voor nader te bepalen goede doeleinden gedraaid heeft, als volgt verdeeld. f 533.33 voor de Afdeellng Gouda van de Vereenlging het Roode Kruis; f 500.voor een speciaal fonds ter beschik king van den Burgemeester, ten behoeve van personen, die zich voor Gouda verdienstelijk hebben gemaakt f 250,— voor de Jeugdherberg «de Water haan'' f 250,— voor het Comité tot leniging van stille armoede. De Burgemeester heeft den heer Vet nog maals bedankt voor zijn daad van burgerzin. SPORTNIEUWS Hockey-nieuws. De Goudsche Mixed Hockey Club speelt op 21 October haar eerste vedstrijden in de noodcompetitie, Het eerste heeren elftal speelt op dien dag een thuiswedstrijd tegen Hudito 3, terwijl het eerste dames elftal eveneens thuis speelt tegen Leonidas 5. Voor 28 October zijn vastgesteld de wed strijden Ge 2—G.M.H.C. 1 (Heeren) en Excelsior 3G. M.H.C. 1 (Dames). Het eerste heeren elftal komt uit in de eerste klasse B, terwijl de dames gepromo veerd zijn naar de tweede klasse A. De deelnemende elftallen in de heeren afdeeling eerste klasse B zijn Aeolus 3 Leonidas 3 GE 2 5 G.M.H.C. 1 Noad 2 Hudito 3 R.B.C. 3. De deelnemende elftallen in de damesafdeeling tweede klasse A zijn Bully ('36) 5 M.R.H.C. 5 Excelsior 3 Noad 3 G.M.H.C. 1 Spartaan 2. Leonidas 5 Tempo ('34) 2 Verscherping van de moeilijke situatie. Zaterdag hebben de Indische Nationalisten den oorlog verklaard aan Nederland. Deze oorlogverklaring is niet uitgegaan van de „regeering- Soekarno" maar van den bevelhebber van het Nationalistische leger. Dit maakt de situatie nog onduidelijker, daar het nimmer is voorge komen, dat een militaire commandant buiten zijn regeering om al is die regeering ook niet erkend door anderen mogendheden een oorlog verklaarde. Het blijkt wel uit het verloop van de gebeurtenissen, dat ^oekarno de zaken niet meer in de hand heeft. Volgens de laatste berichten is hij met onbekende bestemming vertrokken, tezamen met Mohammed Hatta. Weersverwachting, medegedeeld door °het K.N.M.I. tot morgenavond. Meest zwaar bewolkt met plaatse.ijk eenige lichte regen. Aan de kust ma tige tijdelijke krachtige wiud. N.W. richting. Matige temperatuur. VOETBAL. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Jodan-Boys II—G. E. B. II 22 Comb. Overschotje—Comb. Jodan-Boys 2 4 Olympia—G.S.V. 3—5. G.S.V. heeft verdiend van Olympia ge wonnen. Olympia vertoonde weer hetzelfde slappe spel als vorige week tegen Ona. Daarentegen speelde G.S.V. enthousiaster, terwijl ook het plaatsen beter was. In de eertse helft was G.S.V. beslist de sterkste en voortdurend in den aanval. Bij Olympia haperde het nogal eens in de verdediging. Bij een aanval van Olympia maaide Huizer grandioos over den bal. Hetzelfde gebeurde bij G.S.V. hier miste de midvoor Lakerveld, maar P Nuvelstein wist de kans toch nog te benutten 0-1. Een doorbraak van L. Duis volgde maar het schot ging naast doel.. Hierna kwamen ge vaarlijke momenten voor het Olympia-doel. Vermey, de keeper van Olympia wist echter verschillende malen de situatie redden. Met een aanval van GJS.V. wist Lakerveld den stand op 2-0 voor G.S.V. te brengen. Lakerveld is een goede midvoor en weet het spel goed te verdeelen. Hij zet beide buiten spelers flink aan het werk. Vermey wist nog keurig een schot van Lakerveld uit den doelmond te weren. Hagendijk bij Olympia viel uit en hiervoor kwam in de plaats de oude ster van Olympia Hen^ie Krom. Een blunder in de verdediging van Olympia wist Lakerveld te benutten. Na de rust pakte Olympia iets flinker aan maar Brem gelukte het een paar schoten van L. Duis te houden. TensbofoéTukte het dezen speler bij een docjffeHlak den stand op 1-3 te brengen- Nu komt G.S.V. weer in den aanval. Lakerveld bracht het op 4-1 voor G.S.V. Een ver schot van L. Duis wist Brem niet te keeren 2-4. E^n corner van Olympia volgde maar A. de Jong schoot over. Tenslottte scoorde Lakerveld nogmaals voor G.S.V. 2-5. In de laatste 5 minuten maakt Henrie Krom nog een goal voor Olympia 3-5.-Dit was tevens de eindstand. In de a.s. competitie mag Olympia wel uit een ander vaatje tappen, dan is de laatste twee wedstrijden wil ze tenminste een goed figuur slaan. WELK STANDPUNT NEEMT BRITSCH MIL. BESTUUR IN INDIË IN. De conferentie te Singapore. De besprekingen te Singapore tusschen Mount Batten, Christison en van Mook hebben, naar uit diplomatieke kringen wordt vernomen, een veel minder gunstig resultaat gehad dan het eerste Reuter-telegram hier aangaande suggereerde. Reuter sprak van een volkomen' overeenstemming, in feite echter blijkt, dat de Britten eenerzijds wel verder willen gaan, dan tot dusver op het gebied van steun verleening aan het Konink rijk der Nederlanden, doch anderzijds daar aan zekere voorwaarden verbinden op het stuk onzer toekomstige staatsregeling. Wat dit betreft schijnt men dus van de andere zijde voort te blijven gaan in de richting, ingeslagen door het precedent Chris tison. Al maakt het noodzakelijk optreden van de geallieerde strijdmacht in Indië dit eenerzijds verklaarbaar, toch wekt het in Nederland in breede lagen groote ontstem ming, dat een al zij het bevriende, doch vreemde mogendheid zich op deze wijze, door het uitoefenen van druk mengt, in staatsrechtelijke, inwendige aangelegenheden van een anderen staat, Een lichtpunt vormt een grootere soepelheid, waarmede men van Britsche zijde, het vraagstuk van de scheeps- rulmte heeft behandeld. De jongste stappen der Ned. Regeering hebben ten doel de bestaande belangen grootendeels uit de weg geruimd. Alphen 1O.N.A. 1 2—3. Als scheidsrechter v. d. Kraats om 2.30 u. in het veld blaast heeft Alphen 2 invallers. O.N.A. ij volledig. Direct na den aftrap is O.N.A. in den aanval, maar eenige opgelegde kansen blijven onbenut. Na 15 minuten spelen is het Even- groen welke een mooie voorzet geeft, waar mee de keeper niets anders weet te doen, dan in eigen doel te slaan. 0—1. O,N A. blijft nu steeds in den aanval. Uit een dezer aan vallen maakt Evers op schittende wijze 0-2. Hierna volgt kort daarop een mooi schot van de Kogel, even mooi stompt Alphens keeper deze over de lat. Na ongeveer 25 min, spelen moet Van Genderen het vejd verlaten en wordt vervangen door Spruijt. O.N.A. blijft aanvallen, weer een hard schot van de Kogel werkt de Keeper mooi weg. Met O.N.A in den aanval breekt de rust aan. Direct na de rust een gevaarlijke aanval van Alphen, maar ook Flier heeft er deze middag weer goeden kijk op en redt op schitterende wijze. Maar steeds komt Alphen terug, het is de linksbuiten welke met een mooi schot de achterstand verkleint 1-3. O.N.A. herstelt zich en doet eenige gevaar lijke aanvallen, bij één denken wij Evers te zien doelpunten, maar de doelman redt. Nu gaat de strijd weer gelijk op maar de beiden achterhoeden geven geen krimp. Bi) een aanval van Alphen is het de linksbinnen die met een mooi schot Flier onhoudbaar passeert 2-3. Hard werkt Alphen voor den aelijkmaker maar ONA's achterhoede met Flier en Sterk aan het hoofd geven geen krimp. Hierna komt O.N:A. weer even in dea aanval, maar doelpunten komen niet meer. Tegen het einde zijn beide partijen beurtelings in den aanval, doch dit komt met een welverdiende overwinning voor O.N.A., in deze wel eens te hard gespeelden wedstrijd. De le'ding was bij den heer v. d. Kraats In goede handen. Engeland's kijk op Indië. In Londen meent men, dat de Indonesische oorlogsverklaring, de ernst van het reeds be staande probleem, voortkomend uit de alge- meene onrust van de inlandsche volken in Z.O. Azië, niet verzwaard, aldus schrijft Reuters diplomatieke correspondent. De ver warde toestand in Ned. Oost Indië zou vol gens de algemeene opinie te Londen beter kunnen worden aangeduid als opstand dan als oorlog. Engeland blijft de Nederlandsche regeering als de eenige wettige autoriteiter- kennen in Nederlandsch Oost Indië, Batavia onder geall. bestuur. De stad Batavia is met ingang van Zon dag onder geall. militair bestuur geplaatst Gen. Majoor DC. Hawthorne, commandant van de geall. landstrijdkrachten op Java heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat hl| de controle op wet en orde, openbare bedrijven, gezondheids dienst en voedselvoorziening overneemt. De proclamatie verklaart, dat alle diensten nog door de nu aan het weik zijnde personen moeten worden uitgevoerd tot zij door het militaire bestuur zullen worden overgenomen Tot dat oogenbllk zou de controle op de diensten door het Japansche burger-bestuur geschieden. Ook Sumatra wordt bezet. Volgens New York Times heeft de Britsche Voorlichtingsdienst gemeld, dat Britsche en Britsch Indische troepen zonder incidenten op de Westkust van Sumatra zijn geland Voorts meldt het blad, dat schepen uit de geallieerde pool zijn vrijgemaakt voor tree pentransport naar Indië, waarheen nu 4000 man onderweg zijn. Perhimpoenan Indonesia niet naar Indië. Na een uitvoerig en vertrouwelijk onder houd op Zaterdag j.Ii tusschen den Minister van Overzeesche gebiedsdeelen Prof. Dr. J H. A. Logeman en de Perhimpoenan Indo nesia ter bespreking van de huidige situatie in Indonesië, heeft, naar A.N.P.-Aneta ver neemt, de Minister aan de P.I. medegedeeld dat hij geen termen aanwezig acht, om een delegatie van de P.I. in de gelegenheid te stellen naar Indonesië te gaan. De Minister baseert dit besluit op het feit dat een dergelijke delegatie in Indonesië waar schijnlijk zal worden beschouwd als komende uit het „vijandelijke kamp". Wat is er in Gouda te doenl Réuniei Vrijdag t.m. Woensdag, „Alleen engelen hebben vleugels Schouwburg Bioscoop: Vrijdag, Zondag, Maandag, Dinsdag„Het aijppraakje met mijn vrouw." Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag Het geluksnummer. 1 Maandag 15 Oct. 8 u ur Concordia, Het ilechtgeheim, Dinsdag 16 Oct. 8-10 u. gebouw Daniël, Naaiarstraat, repetitie gem. zangver. Euterpe. Woensdag 17 Oct. 7 u. bovenzaal Reünie, Ds. 'J. Borger over „Het gezin" in verband met „De mensch van morgen Idem, 8 u., Kleine Kerk, Peperstraat, film avond „Herwonnen Geluk", Nat. Chr. Ge- heelonth. Ver. Idem, Het Blauwe Kruis. Westhaven: Ledenvergadering van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. Plantkunde. WAT GEBEURDE ER? 14 October 1944 Corfoe door de geall. veroverd. Riga veroverd door de Russen, evenals Petsamo. Hongarije staakt den strijd. 1939 In de haven Scapa Flow wordt het slagschip „Royal Oak" door torpedo's tot zinken gebracht. Rusland stelt eischen aan Finland. DONK 1—Spartaan 1 3-5. van Donk vervolgde de sportieve viering haar vijfde lustrum met een wedstrijd tegen Spartaan 1. De bezoekers nemen direct het initiatief, maar de DONK-verdediging houdt stand en bij een snellen uitval, weet DONK zelfs de leiding te nemen 1-0. De strijd gaat nu gelijk op, toch weet Spartaan uit een vrije schop gelijk te maken. Als de DONK- verdediging even aarzelt, scoort de Sp. links buiten onhoudbaar 1-2. Ruststand 1-2. Na de rust pakt DONK flink aan om gelijk te maken en Slootjes geeft met een mooie kopbal de Sp. keeper het nakijken Steeds komt DONK terug maar succes komt aan de andere kant als de linksbinnen uit een corner onhoudbaar doelpunt 2-3. Niet ontmoedigd trekt DONK weer ten aanval en weer doelpunt Slootjes met een fraai schot 3-3. DONK mist nog een mooie kans om de leiding te nemen en dan neemt de Sp. voorhoede de bal mee en het is 3-4 Ev*n later hetzelfde spelletje en van Vliet, die uitstekend keepte, moest weer visschen 3-5. Direct hierop komt het eind van dezen prettigen wedstrijd. Ook in Fr. Indo China actie van Nationalisten In Saygon heeft een heftig gevecht gewoed Britsche artillerie kwam n.l. in actie ter ondersteuning van Fransche troepen, welke den N.O. Sector van de stad moesten ba- zetten. Aan de zijde der Nationalisten vielen 100 dooden en vferden 800 personen ge wond. De Franschen zouden weinig verlie zen hebben geleden, 2 Japansche officieren werden gevangen genomen en onmiddelijk terecht gesteld. Naar verluidt zouden de Natonalisten door een aantal Japansche scherpschutters worden gesteund. Later heb ben de Franschen. die een constant mortier vuur onderhouden op de stellingen der Nationalisten een Aramitisch dorp in brand gezet, omdat dit naar zij zeiden door de Nationalisten werd gebruik» als wapen opslagplaats. Zilveren Jubileum. Zaterdag j.l. herdachten de Heer en Mevr. KwinkelenbergIsarin den dag, waarop zij vóór 25 jaar in het huwelijk traden. Zoowel tijdens als na de bezetting hebben beiden hun krachten gegeven in het belang van het vaderland en in het bijzonder in dat van onze stad. De activiteit van den heer Kwin kelenberg tijdens de bezetting, gedurende welke hij meestal schuil ging onder den naam van „Montagne", was veelomvattend en belangrijk. Hij was plaatselijk leider van de L.O., organiseerde voor een belangrijk deel de spoorwegcollecte, gaf een grooten stoot tot de oprichting van het noodzieken huis, waarin talrijke patiënten tijdens de hongerperiode opgenomen konden worden en zorgde voor het gereed komen van stem pels en cljché's voor het namaken van hand- teekeningen, persoonsbewijzen en van alles, wat de moffen hadden uitgevonden om ons dwars te zitten en te tergen. Wij gelooven niet, dat in deze enkele woorden zijn illegale loopbaan volledig is geschetst, dit zijn slechts enkele feiten, die ons bekend zijn. Na de bevrijding nam de heer Kwinkelen berg een belangrijke plaats in in het leven van onze stad. In talrijke commissies en comités heeft hij zitting. Eenigen tijd ge leden verkoos de burgemeester hem tot ver trouwensman der illegaliteit en werkte hij mede aan de totstandkoming van de lijst van kiesmannen voor den noodgemeenteraad. In den noodgemeenteraad neemt hij thans de zetel in voor de illegaliteit. Het doet ons een groot genoegeh vanaf deze plaats het jubi- leerende echtpaar onze gelukwenschen aan te kunnen bieden. GOUDA V i O f

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1