ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BffaSS RedactieL.A. v. dSteenhoven Mr. A. A. Rijkeen Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda DAGBLAD NUMMER 53 DINSDAG 16 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Lqqo Bur.: Markt 20, Gouda. Tef. 3C0B Abonn.p.w. 25 ct.Losse numm. lOct. STADSNIEUWS. Gasprijzen. De bestaande gasprijzen zija met 1 een1 per M3 verhoogd. Deze verhooging wordt toegepast met Ingang van de verbruiksmaand, September 1945. Electriciteitsprijzen. De bestaande tarieven voor kleinverbrui kers zijn verhoogd voor enkel tarief met 1 cent per kWh., voor hoog tarief van het dubbeltarief met 2 cent per kWh. en voor de overige tarieven met een '/s cent P*r kWh. Deze verhoogingen worden toegepast met gingang van de verbruiksmaand Sept. 1945. Plaatsgenoot geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, slaagde voor het doctoraal examen Wis-en Natuur kunde (hoofdvak Chemie) onze stadgenoot den Heer C. Bokhoven. Weer een bericht uit Indië. Een Gouwenaar schrijft. Bij de fam. Jongeboer is bericht binnen gekomen van hun zoon Jan, die nu reeds 9 jaar in Indië vertoeft. Gedurende 37i l«ar heeft hij in een interneeringskamp gezeten, Veel heeft hij als sergeant bij de Mil. Politie in de oorlogsdagen meegemaakt, vooral in dan strijd tegen de rampokkers (plunderaars) Thans bevindt hij zich in het kamp Tjimahi terwijl zijn vrouw in Batavia geïnterneerd is. Daar er nog geen bezetting is, kunnen de geïnterneerden de kampen niet verlaten. De bewaking van de vrouwenkampen wordt door geall. troepen overgenomen, terwijl de mannenkampen nog door Japanners bewaakt worden. Hopenlijk kan den Heer Jongebroer spoedig naar Gouda komen om zijn familie van zijn wedervaren te vertellen. Nu, zoo schrijft hij, weet ik heusch niet hoe of ik moet beginnen, want ik heb zooveel te vertellen. Tragisch ongeval met doodelijke afloop. J.l. Zaterdag heeft zich in de Graaf van Bloisstraat een droevig ongeval voorgedaan dat aan een 2 jarig meisje, Femia van Tol, het leven kostte. Het kind raakte haar even wicht kwijt, viel van het trottoir, met het hoofdje onder het achterwiel van de auto van Van Reeuwijk uit Waddinxveen die Juist wegreed. Het kindje was op slag dood De bestuurder van R. treft hier geen schuit en kon na onderzoek naar huis terugkeeren. Alleen voor levensmiddelen# Door een ingezonden stuk kwam de politie er achter dat door mevr. B. alleen gebreid werd in ruil voor levensmiddelen. De 19- jarige j. die bij haar thuis over de distributie bescheiden ging. daar haar moeder het hier voor te druk had, zag er een mooie gelegen held in om haar garderobe uit te breiden. Ze ruilde boter en suiker, plus bonnen, die aan het huishouden onttrokken werden, voor kousen en een paar schoenen, terwijl een jumpertje voor diverse boterbonnetjes voor haar gebreid werd. De familieverhouding werd er hierdoor niet beter op, daar het gezin binnen niet al te langen tijd alleen maar een droge boterham voorgezet kreeg en de Jus ook niet direct vet te nóemen was. Na onderzoek is de kwestie geregeld. Mevrouw B. kreeg de diverse geleverde arti kelen retour, de familie de boter, terwijl ma nu voortaan zelf voor de bonnen zal moeten zorgen. Waar ëen octrooi al niet goed voor is# Met eenige verwondering zag H. de G., dat er houten zooien, z.g. „sleehakken op de markt te koop werden aangeboden. Het is n.l. zoo, dat G. hiervan de alleenverkoop heeft. De politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de marktkoopman T. dit artikel van zijn broer gekocht had, die er op een zeer voordeelige manier aangekomen was, door ze bij zijn patroon v. d. H. uit de fabriek mede te nemen. Een 30-tal van deze sleehakken zija in beslag genomen, terwijl proces verbaal is opgemaakt. Een lekkerbek. De heer Dortland, van het Scheepsagentuur en Expediebedrijf, Vest 40, deed bij de politie aangifte van vermissing van drie balen suiker. Een bekend recidivist is aan een verhoor onderworpen, maar is wegens gebrek' aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Een kleine ontnuchtering# Vijf vroolijke gasten, die zich met hun auto na het openingsfeest van de Sociëteit „Ons Genoegen", nddr huis wilden begeven, wer den aog even bij hun kraag gevat. Ze mochten n.l. niet hun auto voor plezier gebruiken. Gondsche verraders staan terecht. Vandaag zullen voor het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht staan da verrader van den Heer Hoon hout, Laurier en Mej. van Eljk, die o.«. de huiszoeking bij den Heer Langeraar bewerkstelligde. Op het verloop van deze zitting komen wij in ons blad van morgen uitvoerig terug. Dwars door de Korte Akkeren". Naar wij nader vernemen omtrent de „Loop door de Korte Akkeren" zal de Waarnemend Commissaris van Politie Beek man voor dezen wedstrijd het startschot lossen. T.AVE.N.U. >e plaatsbespreking voor Donderdag a.a. De R. K. Tooneelver. „Tavenu" verzoekt ons mee te deelen dat de plaatsbespreking voor de opvoering van „'n Zomerzotheid op Donderdag 18 Oct. in Concordia niet zal plaats vinden op Woensdag van 3-5 uur, maar van 7-8 uur 's avonds aan de zaal. G.-G. van Ned. Indië Tjarda van Starkenborch Stachouwer vraagt ontslag. Naar wij vernemen is bij besprekingen ge bleken, dat er over het Nederlandsch-Indië te voeren beleid verschil van inzicht bSstaat tusschen de regeering en den kortelings uit Japansche krijgsgevangenschap gerepatrieer- den Gouverneur-Generaal van Neder landsch-Indië, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer met betrek king tot het standpunt, dat tegenover de nationalistische stroomingen in het kader van dit beleid valt in te nemen. De Gouverneur-Generaal meent ten aan zien van dit gewichtige punt niet de drager van de politiek der regeering te kunnen zijn en heeft om eervol ontslag uit zijn ambt verzocht. DE SOCIËTEIT „ONS GENOEGEN" WEER GESTART. Geslaagde avond in den Nieuwen v Schouwburg. Was het Vrijdag de Goudsche Tooneel- cring, die haar cultureele taak weder aan ving. Zaterdag trad de Sociëteit „Ons Ge noegen" weer voor het voetlicht. Het was, zooals de voorzitter Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen in zijn openingsspeech op merkte, een verheugend verschijnsel, dat reeds nu de ergste schade aan het gebouw hersteld is en de Sociëteit haar werk weer in den ouden trant kan voortzetten. Reeds jij na 100 jaar heeft „Ons Genoegen" in Gouda getoond een onmisbare schakel in het openbare leven te zijn. En dat bleek wel overduidelijk uit de ge weldige belangstelling, welke er voor dezen avond bestond. Een tot de laatste plaats ge- vulden Schouwburg heeft genoten van het geen door Chiel de Boer en zijn medewer kers werd geboden. Al kenden wij hen niet zoozeer van persoonlijk aanschouwen, door him optreden voor de radio waren hun namen toch tot vertrouwde klanken gewor den. En de ongetwijfeld hooggespannen ver wachtingen werden zeker niet teleurgesteld Het was geen programma van „lachen, gie ren, brullen, proesten", maar een avond van beschaafden, fijnen humor. Humor, waar U met een glimlach naar luisteren kunt. Een enkele maal maakte die glimlach plaats voor een uitbundige, spontane lach. Zoo bijvoorbeeld, bij de liedjes die „Moes- tafa" voordroeg. En dan de „flux de paro les" van Chiel zelf. Zijn woordenrijkdom is uniek en de wijze waarop hij goochelt met de Nederlandsche taal is een genoegen om naar te luisteren. Antoine Brusta, als trouwe volgeling en manusje-van-alles, wist al evenzeer de zaal in spanning te houden. Dan werkte Margot de Graaf mede, die enkele Fransche chan sons bracht en Paul du Mont, die accordeon- spel liet hooren. Wim Povel verdient een extra vermelding voor zijn uitstekende voor drachten. Een opmerking moet ons van het hart. Het komt ons voor, dat dit programma, hoe feilloos ook gebracht, in een kleinere, intiemere zaal beter tot zijn recht zou komen. De heele sfeer van het gebodene wijst daar ook op. Niettemin, het was een uitstekende rentree van „Ons Genoegen". Een uitgebreid bal was het waardige sluit stuk van dezen avond. SPORTNIEUWS Het handbaltournooi van „De Meeuwen". De uitslagen van het handbaltournooi van „De Meeuwen", 2e klasse heeren, luiden: Meeuwen 1-Krachtsport 1-1, Krachtsport wint door strafschoppenVires et Celeritas 1 - Krachtsport 1-1, Krachtsport wint door strafschoppen; Minerva 1-Krachtsport 3-4 Hierdoor behaalde Krachtsport de eerste prijs in dit tournooi. Vs-Vl 0-1 1-( 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 0-1 De Goudsche Hengelaarsvereeniging Bij het laatste concours van het seizoen '944'45 van de Hengelaarsvereeniging V.O.G." te Gouda was het resultaat als volgt: 1. H. v. Hattum, 2. A. Knoop, 3. J. v. d. Laan, 4. W. v. d. Valk, 5. S. van Veen. Het bestuur van de vereeniging bestaat thans uit de heeren: K. v. d. Klis, 1ste voorz., J. Groeneweg, 2de voorz., D. Fok- cers, penningm., M. Homis, Rhijnvis Feith- straat 22, secr. en J. Radix Sr., Commissaris. De uitslagen van de Schaakwedstrijden. A.S.C. Gouda—N.S.D.V. Nieuwerkerk. A. de Zeeuw-C. v. Erk A. v. d. Berg-B. den Toom A. Broekhulzen-H. Zwels A. V. d. Zaan-J. v. Gelderen P. Eerland-D. v. Belten A. de ]ong-S. Koole J. de Bruin- K. Hoogendoorn A. v. Eijk-H. de Graaf W. Nieuwveld-J. L. v. Gelderen L. v. Leeuwen-A. de Koning S. Rapis-C. de Graaf A. Nleuwveld-H. v. Arnhem J. Tom-S. Koole Jr. J. Polliag-H. Terlouw Totaal 10-4 Uitslagen H.H. competitie A.S.C. 3e tlenta A. Pruisen-A. Vermeer 0-1 A. Barelds-H. Benninga 0- O.N.A. boekt succes. Voor de ronde van Zeist waarvoor niet minder dan 200 deelnemers aan de start verschenen o.a. S. Sluikhuis, Weenink, J. Meyer werd H. v. d. Broek 6e. Dit was de 2e pr. B„ tijd 10.17, R. v. d. Berg werd 6e E. Voor de ronde Dwars door Gouda-West die a.s. Zaterdagmiddag 3.30 uur gehouden wordt hebben de volgende deelnemers zich laten inschrijven: A. M. v. Rooy (P.P.), H. v. d. Broek (O.N.A.), M. Beckers (D.F.C.), J. de Jong (Ach.), M. v. Kam pen (S.V.V.), P. v. Leenen (D.O.S.), F. Gideonse (V. et C H. C. Heynenman (V. et C.). 100 deelnemers hebben zich laten inschrijven. Er wordt gelopen langs de volgende straten: Start Westerschool, Tollensstraat, Vossiusstraat, C. Huygensstraat, R. Visser straat, Vorstmanstraat, Pr. Hendrikstraat, Wachtelstraat, Reigerstraat, Emmastraat Westerschool finish. De Krugerlaan Kinderrevue Holland-Indië Sedert de opvoering van een maand ge leden in den Schouwburg is er in de samen klank Holland-Indië een andere toon tus schen gekomen, waarin historische tragiek gaat doorklinken. De voorzitter A. Boer sprak er ook van in zijn openingswoord, Zaterdagmiddag. Maar het feestelijk geluid bleef. Wij vertelden er bij de vorige op voering al meer van. Weer „zong en speelde hier vooral de jeugd voor een publiek dat grootendeels ook nog van de schooljaren was. Het was meest vroolijk en frisch. In den zang voora proefde men de uitstekende combinatie van het muzikale talent en den toegëwijden des kundigen paedagoog. De schouwburg was ook deze keer weer goed bezet. De Stichting 1940—'45 ontving de opbrengst van 900.—. 40 jaar „T.A.V.E.N.U. De R.K. Toone<dvereeniging „Tavenu' bestond in Februari 1944 veertig jaar, doch pas na de bevrijding kon dit feest eerst nu met een jubilëum-uitvoering herdacht wor U/cCCÜCcicht Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. In den ochtend over groote deelen van het land nevel of mist. Overdag licht tot half bewolkt. Droog weer matige temperatuur. Weinig wind. Wat is er in Gouda te doenl RéunieVrijdag t.m. Woensdag, „Alleen engelen hebben vleugels." Schouwburg Bioscoop: Vrijdag, Zondag, Maandag, Dinsdag„Het afspraakje met mijn vrouw." Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag Het geluksnummer." Dinsdag 16 Oct. 8-10 u. gebouw Daniël, Waaierstraat, repetitie gem. zangver. Euterpe. Woensdag 17 Oct. 7 u. bovenzaal Reünie, IDs. J. Borger over „Het gezin" in verband met „De mensch van morgen Idem, 8 u., Kleine Kerk, Peperstraat, film avond „Herwonnen Geluk", Nat. Chr. Ge- heelonth. Ver. Idem, Het Blauwe Kruis, Westhaven s Ledenvergadering van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. Plantkunde. Woensdag 17 Oct. 8 u. Nieuwen Schouw burg: „Terug van het front". Donderdag 18 Oct. 8 u. Concordia Tavenu met ,,'n Zomerzotheid". WAT GEBEURDE ER? 16 October. 1944: De ring om Aken gesloten. De Maas brug bij Venlo door de Duitschers vernield. De Amerik. troepen van Curacao teruggenomen. 19431 Twee Nederlanders ter dood gebracht. De Koningin eeredoctor in het burger lijk recht aan de Universiteit van Oxford. De Duitschers dreigen alle huisraad in beslag te nemen in de huizen waar nog een radiotoestel gevonden wordt. De geall. breken door de Volturno-stelling heen. 1942: Vijftien gijzelaars in ons laad ter deod gebracht. De kuststrook zal ontruimd worden. Japan bericht„De laatste tegenstand op Borneo is ge broken." 1941 Kalinin, Kaluga en Odessa in Duitsche handen. De Duitschers vechten in de buitenste verdedigingsgordel van Mos kou. Pétain legt Reynaud, Mandei. Blum, Daladier en Gamelin vesting straf op. 1940: Engeland breekt de handelsbetrek kingen met Roemenië af. Roemeensch- Hongaarsche incidenten. 1939: Eerste Duitsche luchtaanval op Engelsch gebied. den. „Zomerzotheid", een blijspel naar het gelijknamige boek van Cissy van Marxveld door Dom de Gruyter werd ten tooneele gebracht. In Concordia was geen plaatsje onbezet. Het spel liep vlot van stapel en het stuk, dat vol vroolijke verwikkelingen zit, oogstte dan ook veel bijval. Al schel den de clubgenooten Erica ook voor huzaar, toch moet de toeschouwer niet behoeven te schrikken van haar forsche stem. Iets min der vlug spreken in sommige passages komt het geheel ten goede. Paul Defreze, Ella, die haar debuut maakte en haar tegenspeler Gerrit waren bijzonder op dreef. Ook de jonkheer gaf heel verdienstelijk spel te zien. Er was menig aardig moment te genieten en Tavenu heeft een goede keus gedaan, ook met de verdeeling der rollen. De be kende regisseur, de heer M. Mimpen, vierde zijn achtste lustrum en werd met waardee- rende en dankbare woorden toegesproken. In menig opzicht was het voor hem een gedenkwaardigen dag: 15 jaar voorzitter, 10 jaar regisseur en 40 jaar Tavenu-er. Een eerste klas motor voor het amateur-tooneel. Ook de heer Verkley werd gehuldigd als oudste lid. Tot groei en bloei van de club heeft hij menig steentje bijgedragen. Een gezellig bal hield de bezoekers nog geruimen tijd tezamen. Wie heeft dit boek De Procureur-fiscaal bij het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage, Zeestraat 57 b., Zou gaarne eenige exemplaren ontvangen van het boek, „Een half jaar Vrede-gerechtshof" door Mr. J. H. Carp. In het belang van de berechting doet hij .een beroep op bezitters, hem zulk een exemplaar toe te zenden. GROOT GOUDA i „V.O.G."

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1