Al (ïFMFFN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GOUDSCHE VERRAADSTER STAAT TERECHT. WutbedM Uitspraken Kantongerecht. dagblad ..NUMMER 54 WOENSDAG 17 OCTOBER 1945 Redactie i L.A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda STADSNIEUWS. Nog even wachten. Burgemeester en Wethouders hebben aan verschillende personen vergunning verleend tot bet bouwen of verbouwen van panden. Zoo werd aan J. Hl Luyerink vergunning verleend om de noodwoning aan den Win terdijk ter bewoning te bezigen tot uiter lijk 23 Juni 1946. Het bestuur van de Westerschool zal met de verbouwing van het perceel J. van Len- nepkade 2, dienen te wachten tot de Ge machtigde voor den Wederopbouw ver gunning heeft verleend. In het zelfde schuitje varen ook het bestuur van het St. Jozef paviljoen, voor de verbouwing van het per ceel Gr. Florisweg 77, de Wed. B. J. van Vliet—Hoogteyling, voor het perceel Cra- bethstraat 75, C. A. de Groot, voor het perceel Vest 76, P. G. Scharleman voor het perceel Hoogstraat 15 en J. Vergoed, voor het perceel Turfmarkt 71.. Benoemingen. Met ingang dan 1 Oct. a.s. is de Heer J. D. Sanders bevorderd tot klerk 1ste klasse ter Gemeente-Secretarie in vasten dienst. Per 1 November a.s. is den Heer A. Romeijn bevorderd tot commies 1ste klasse ter Ge meente-Secretarie. Den Heer G. Vooys is met ingang van denzelfden datum bevorderd tot straatmaker bij Gemeentewerken. Aan den Heer S. H. Tuinstra werd tegen 1 Nov. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als commies 1ste klasse ter Ge meente-Secretarie, in verband met zijn be noeming tot Hoofdcommies bij het Dep. van Binnenlandsche Zaken. De onderwijzer der o.l. school No. 1, de Heer A. v. d. Vlist, wordt met ingang van 1 Januari 1946 overgeplaatst naar de o.l school No. 2. Jong-Liberalen. Uit jofljge liberalen hier ter stede is thans een werkcomité gevormd ter activeering van den Bond van Jong-Liberalen, afdeeling Gouda. In zijn eerste vergadering stelde dit comité de richtlijnen vast, volgens welke de uit draging der liberale beginselen onder de jongeren ter hand zal worden genomen en de samenwerking met andere groepeeringen zal kunnen worden bevorderd. Het comité, dat aan een ieder gaarne nadere inlichtingen verschaft, bestaat uit de heeren: J. Kruysheer, Onder de Boompjes 18, Mr. J. W. Rutgers, Crabethstraat 49, J. J. Spek, Burgemeester Martenssingel 61 en E. G. Stijkel, Graaf Florisweg 73. Ben stadgenoot beroepen. Onze oud-stadgenoot Ds. C. Jongeboer, predikant te Valkenburg (Z.-H.) heeft j.l. Zondag afscheid genomen van zijn gemeente. Op Zondag a.s. zal hij zijn intrede doen te Wijk bij Duurstede, waar hij bevestigd wordt door Ds. van Dijke, Em. predikant, welke vroeger te Gouda zijnstandplaats had. Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn.p.w.25 ct. Losse numm. 10ct Eisch van tien jaar tegen Marrigje van Eyk. De zaak Laurier verdaagd. Het Bijzonder Gerechtshof zal op 30 October uitspraak doen. ,Jk heb er spijt van en wist niet, dat de gevolgen van mijn woorden zoo erg zouden zijn," waren ongeveer de laatste woorden, die verdachte Mej. Marrigje van Eyk, zenuwachtig uitte, toen zij 10 jaar tegen zich hoorde eischen. De gedenkborden. Van de Centrale van Buurtvereeniglngen ontvingen wij de mededeeling, dat men tot een oplossing is gekomen ten aanzien van de uitreiking der gedenkborden. Zooals oorspronkelijk in de bedoeling lag, zullen deze borden uitsluitend worden ver strekt aan de kinderen, die aan den kinder optocht op 31 Aug. j.l. hebben deelgenomen Aangezien slechts 3500 borden beschikbaar zijn voor 4915 kinderen, moet men echter eenige selectie toepassen en wel in dien zin, dat per gezin zooveel mogelijk slechts één bord beschikbaar zal worden gesteld. Boven dien zal begonnen worden met de kinderen van 6 jaar, zoodat zooveel mogelijk de jongere kinderen worden geholpen. De ouderen - de deelname aan de optocht stond immers open voor kinderen tot 18 jaar - zullen het laatst komen. Om tot een spoedige en eerlijke verdeeling te komen worden alle secretarissen van de buurtvereeniglngen uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een opgave in te dienen bij hun districts-secretaris. In deze opgaven moeten worden vermeld, de namen en adressen der betrokken kinderen, alsmede hun leeftijd, ter wijl tevens moet uitkomen, hoeveel het to taal aantal kinderen bedraagt. Gemeenschapzin T. van de Naaierstraat werd op zijn vingers getikt, daar hij wrijfwas verkocht voor f 2.- per 125 gram. Een prijs die ver boven het normale ligt. 15 Kg. van dit artikel is in beslag genomen. Gisteren stond te s-Gravenhage voor het Bijzondere Gerechtshof als verdachte terecht Marrigje van Eyk, uit de .Cronjéstraat, al hier, beschuldigd van het aanbrengen van Nederlanders, die wapens zouden hebben vervoerd. In Februari van dit jaar had zij aan den chef van de landwacht in Gouda, M. J. Heyenoord, die thans als getuige voorkwam, doorgegeven, dat er per baktiets wapens in de woning van den Heer Langeraar aan den Burgemeester Martenssingel, waren binnen gebracht. De bakfiets bevatte in werkelijkheid levensmiddelen voor ondergedokenen. Hij werd gereden door de heeren Idenburg en Feith Zoet. Zij ontmoetten den Heer Lan geraar, hetgen door M. van Eyk werd ge zien. Zij stelde de landwacht hiervan in kennis, daar zij vermoedde, dat hier iets „ondergrondsch" gaande was. Het gevolg was, dat er bij den heer Langeraar huis zoeking werd gehouden. Deze Jeverde niets op. Daarna volgde een huiszoeking bij Iden burg, waar Feith Zoet toevallig aanwezig was. Deze laatste wist echter te ontkomen. De S.D., die die keer de huiszoeking leidde, vond een radiotoestel en eenige pamfletten. Wapens werden niet gevonden, doch wel een lijst, waar o.a. 2 of 3 sten-guns vermeld stonden. Idenburg werd daarom ook gear resteerd en via verschillende kampen naar Duitschland vérvoerd, waarvan hij tot op heden niet is teruggekeerd. Uit het getuigenverhoor en de vragen, welke Mr. J. Smit, die de verdediging voerde, stelde, bleek dat verdachte wel degelijk uit eigen beweging deze zaak had aangebracht. Ook bleek het, dat verdachte een persoonlijke yrok koesterde tegen Iden burg, hetgeen mede een drijfveer is geweest voor haar daad. De Procureur Fiscaal Mr. Dyserinck, hierna het woord krijgende, vond dat ver dachte een buitengewoon gevaarlijk spel h^eft gespeeld. Zij had moeten begrijpen, dat haar mededeelingen aan de landwacht natuurlijk aan de S.D. werden doorgegeven. De gevolgen van haar daad zijn zeer ernstig. Mr. Dyserinck concludeerde, dat een ern stige straf hier zeker op zijn plaats is en eischte 10 jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit het kiesrecht voor het leven. Mr J Smit voerde ter verdediging aan, dat de rol, die verdachte had gespeeld in de ■dagvaarding verkeerd was voorgesteld. De oorzaak lag volgens hem bij de Landwacht. Wel gaf Mr. Smit toe, dat er ernstige en betreurenswaardige fouten gemaakt zijn. Hij weet echter het overbrengen van de berich ten meer aan vroüwelijke babbelzucht, dan aan een zucht tot verraden. Spreker riep de uiterste clementie in, te meer daar verdach- te's moeder gestorven en haar vader reeds op leeftijd is. - Mr. van Berckel, President van het Hof, die eerst verdachte nog gelegenheid gaf haar standpunt uiteen te zetten, bepaalde de uit spraak op 30 October. open en toen hij ontdekte, dat de inhoud hiervan uitermate bezwarend was, besloot hij dezen brief aan de S.D. in handen te geven. Dien zelfden avond ging hij naar eenige collega's om hen te vertellen, dat de heer Hoonhout den volgenden dag wel ge arresteerd zou worden. Laurier gaf toe, dat hij zich ten doel had gesteld den heer Hoon hout bij de wasscherij weg te werken. Mr. van Berckel, de President, vond de houding van de overige personeelsleden, die door Laurier waren ingelicht, zeer te laken. Naar zijn meening hadden zij den heer Hoonhoutdienen te waarschuwen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ringen. In de ochtend plaatselijke mist vooral in het Z.O. Overwegend droog, zelfde temperatuur, zwakke wind. Daar het Hof van meening was, dat meer dere getuigen gehoord dienden te worden, werd de zaak verdaagd tot over 14 dagen. De zaak Laurier verdaagd. Vervolgens nam Laurier in de beklaag denbank plaats. Hij werd ervan beschuldigd als chauffeur van wasscherij Daalmans een brief-, die doof den heer Hoonhout, procu ratiehouder aldaar, was geschreven, aan de S.D. in handen gegeven te hebben. Deze brief bevatte gegevens omtrent onderduik adressen. De heer Hoonhout werd naar aan leiding hiervan dan ook gearresteerd en ver toefde vanaf eind 1943 tot de bevrijding in diverse concentratiekampen. Uit de verklaringen van het personeel bleek dat zij de houding van den heer Hoon hout als bedrijfsleider tegenover hen in ver schillende opzichten onjuist jonden, zoo bijv. over de wijze waarop hij hen meer malen opdroeg illegale brieven te vervoeren. Op zekeren dag moest Laurier een pakje en een brief naar Den Haag meenemen. Uit ergernis over het optreden van den heer Hoonhout maakte hij onderweg den bnef Strafzitting van 10 October 1945. Veroordeeld zijn wegens Het ten verkoop voorhanden hebben van brood met een te laag gewicht aan droge stof, J. M. B. te Moordrecht, 14 d. voorw. hechtenis met een proeftijd van 2 j. en f 100 s. 20 d. h.H. K. te Oudewater, f 80 s. 20 d. h. Het ten verkoop voorhanden hebben van melk met een te laag vetgehalte, P. A. te Woerden, f 75 s. 15 d.. h. Rijden met een motorrijwiel zonder schrif telijke vergunning van de verkeersinspectie, H. P. F. Z. te Rotterdam, f 20 s. 5 d. h., G. v. d. B. te Utrecht, f 20 s. 8 d. h. en Ch. J. K. te Rotterdam, f 10 s. 4 d. h.,allen met teruggave inbeslaggenomen motorrijwiel. Het in gevaar brengen van het algemeen verkeer, waardoor een aanrijding ontstond, D. B. te Bodegraven, f 20 s. 8 d. h. Het berijden van den Rijksweg den Haag- Utrecht met een rijwiel, A. Z. Ie Hilversum, Vrijspraak, L. M. te Gouderak, A. v. d. Z. te 's-Gravenhage, L. H. te Waddinxveen, R. v. M. te Capelle a/d IJssel, W. C.A.M K. te 's-Gravenhage, f 3 s. 1 d. h. Het niet voldoende ruim nemen van een bocht, G. C. te Leiden f 3 s. 1 d. h., L. C. F, te Gouda, f 1 s. 1 d. h. Niet tijdig doen blijken van verandering van richting, W. N. S. te Gouda, L. C. F te Gouda, f 3 s. 1 d. h Niet gebruiken van een bestaand rijwielpad, K. O. te Reeuwijk, A. v. d. W. te Zeven huizen, P. v. d. W.-K te Zevenhuizen, G. A. v. L. te Reeuwijk, J. v. K. te Alphen a/d Rijn, C. van D. te Reeuwijk, M. J- L. te Aarlanderveen. N. v. d. B. te Reeuwijk, f 2.50 s. 1 dj h. en J. V. d. D. te Gouderak, f 1 s. 1 w. tsgh. Iemand op ,,jfien bagagedrager doen ver voeren, S. MÜ te Gouda, Berisping, A. C. P. te Haastrecht. L. F. C. te Gouda, f 1 s 1 d. h. Het opgeven van een valsche naam, J.'v. D. te Gouderak, f 5 s. 1 w. t.sch. Het te water hebben van een peur zonder daartoe gerechtigd te zijn, J, de B. te Oude water, f 6 s. 3 d. h. Visschen zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende van het water, J. de B. te Oudewater, f 3 s. 1 d. h., B. J. H. van K. te 's-Gravenhage, A. F. E. te Gouda, f 5 s. 2 d. h. Niet toonen van het persoonsbewijs, A C. K. te 's-Gravenhage, f 1.50 s. 1 w. t.sch. J. J. K. te Ouderkerk a/d IJssel, T, B. te Krimpen a/d IJssel, N. den H. te Oegstgeest, W. H. te Krimpen a/d Lek, f 2 s. 1 d. h J. B. te Haastrecht, Schuldig zonder toepaa sing van straf. Uit baldadigheid afsteken van vuurwerk, waardoor schade kon ontstaan, S. A. S. te Reeuwijk, f 6 s. 1 w. t.sch. Zonder daartoe gerechtigd te zijn biggen laten loopen op grond die bezaaid en beplant was, S. v. d. V. te Bergambacht,? nietig verklaring der dagvaarding. Het voorhanden hebben van een niet geijkt gewicht. J. L. te Gouda, f 5 s. 2 d. h. met teruggave inbeslaggenomene. Zwemmen binnen den bebouwden kom, terwijl zulks bij politieverordening verboden was, J. de B. te Oudewater, f 5 s. 2 d. h. Het niet voldoende afschermen van machines, waardoor gevaar voor den arbeider ontstond, B. W. v. d. V. te Bleiswijk, fl50s.25d.h. Wat is er in Gouda te doen? Réunie: Vrijdag t.m. Woensdag, „Alleen engelen hebben vleugels Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Het geluksnummer." Woensdag 17 Oct. 7 u. bovenzaal Reünie, Ds. J. Borger over „Het gezin" in verband met „De mensch van morgen Idem, 8 u., Kleine Kerk, Peperstraat, film avond „Herwonnen Geluk", Nat. Chr. Ge- heelonth. Ver. Idem. Het Blauwe Kruis, Westhaven: Ledenvergadering van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. 6 Plantkunde. Woensdag 17 Oct. 8 u. Nieuwen Schouw burg: „Terug van het front". Donderdag 18 Oct. 8 u. Concordia Tavenu met ,,'n Zomerzotheid". WAT GEBEURDE ER? 17 October. 1944: IJzendijke veroverd. Overbeek bevrijd. Straatgevechten in Belgrado. 1942: U.S.A. troepen in Liberia. D.N.B. „Stalingrad op de staalfabriek na in Duitsche handen". Een te dure kapper. De kapper A. K. vsn de Zeugestraat be hoort tot de zoogenaamde ingedeelde kappers. Dat wil zeggen, dat voor zijn zaak prijzen zijn vastgesteld. Niettemin berekende hij te hooge prijzen, zooals voor scheren f 0.25 in plaats van f 0»21Xvoor knippen f 0.60 in plaats van fO.^5 enVoor meisjesknippen f .0.40 in plaats van f 0.30. De prijzen zijn nu eenmaal vastgesteld en daar deze kapper zich er niet aan hield is een proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Burgerlijke Stand. I GEBOREN: 12Oct. Jan, z.v. J. Vergeer Len M. H. van Leeuwen, Bodegraafschestraat- weg 8.-13 Oct. Izak, z. v. P. de Pater en W. Veenendaal, Vrouwensteeg 27. - 14 Oct. Helena M., d.v. J. M. de Jager en P. Kool mees, Burgvlietkade 77. - Adriana en Hertha, ds van A. van Vliet en Chr. Schmidt, P.C. Bothstraat 105. - Beligje. d.v. V. Verdouw en P. Th', de Jong, 2e Kade 33. - Hendrika M. d. v. J. A. Bron en M P. Vermeulen, Woudstraat 11. - 15 Oct. Hedwigis F. M., d. v. P. B. F. de Jong en J. W. M. van der Dr'ft, Burgem. Martenssingel 7. ONDERTROUWD: 15 Oct. H. J.Kuhl- meijer en P- den Boer. - A. J. Meijer en M.H. Lafeber -G.vanDiem en H. M. G. Stravers. DISTRICTS-NIEUWS. WADDINXVEEN. Samenstelling Gemeenteraad. Blijkens de heden gehouden candidaatstel- ling ter verkiezing van leden van den nood- gemeenteraad, zullen in den nieuwen raad zitting nemen Voor de N.H. Kiesvereeniging W. Buite laar, H. Jansen, A. Noorlander Jr., T. de Waardt; voor de S.D.A.P.: H. v. Egdom, S. Pille, M. Schoutenvoor de C. H. Unie A. Oudijk en A. Vis Jrvoor de R.K.S.P. S. C. J. van Tol en C. J. de Vos voor de z.g.n. Vrije groep i Mevr. van der Torren- Veendorp en G. J. Wormmeester. Uit den ouden gemeenteraad keeren dus slechts terug de heeren A. Vis, W. Buitelaar, M. Schouten en S. Pille. KORTE BERICHTEN. De Ital. eerste Minister Parri heeft van Pres. Truman der Ver. Staten een brief ontvangen, waarin Truman zijn sympathie voor Italië tot uiting brengt. Te Montreal is de eerste algemeene vergadering gehouden van de Int. bond voor [Luchtverkeer. Er waren ruim honderd ge delegeerden uit 2* landen. Ook Nederland was vertegenwoordigd. GROOT GOUDA ff

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1