per aspera ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EENDRACwr k/e&AuiM L Wordt de doodstraf in Nederland doorgevoerd? AD ASTRA MAAKT MACHT Rcdactiei L. J. A. v. d. Steenhoven 8 Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 55 DONDERDAG 18 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 309S Abonn.p.w. 25 ct. Losse numm.lOcti DISTRICTS-NIE U WS. Documentatie-commissie voor de zuivering van overheidspersoneel ingesteld. Bij besluit van den Minister van Binnen- landsche Zaken is ingesteld eeu z.g.n. Documentatie-Commissie voor de Zuivering van het Overheidspersoneel in het voor- malige militaire district Gouda en omstreken. Deze commissie heeft tot taak een onder zoek in te stellen naaf de gedragingen van het overheidspersoneel, dat op grond van de bepalingen van het Zuiveringsbesluit is geschorst dan wel aan welk staking van de uitoefening van de functie is bevelen. Aan de commissie worden door het Cen traal Orgaan op de Zuivering van het Overheidspersoneel de desbetreffende dos siers in handen gesteld, waarna de Docu mentatie-commissie, na zoo noodlg monde ling of schriftelijk inlichtingen te hebben ingewonnen en/of den betrokkene en even- tueele getuigen te hebben géhoord, advies uitbrengt met batrekking tot de vraag of en zoo ja, welke definitieve maatregelen ten aanzien van den ambtenaar moeten worden genomen. Tot leden van deze Documentatie-com missie zijn benoemd Mr. C. jonker, advocaat te Gouda, VoorzitterC. M. L. Koole, notaris te WoerdenP. G. G. Schutz, inspecteur van 's Rijksbelastingen te Gouda j. Constanse. commies le klasse ter gemeente secretarie te Alphen aan den RijnP. den Edel te Gouda, terwijl Mr. J. L. J. A. van Mechelen, advocaat te Gouda, als plaats vervangend lid werd aangewezen. Het Secretariaat wordt waargenomen door Mr. J. W. Rutgers, advocaat te Goudè. Stembureau ingesteld. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid-Holland is een stembureau ingesteld met als zetel Gouda. Onder dit stembureau ressorteeren de ge meenten. Ammerstol, Bergambacht, Berken- woude, Bleiswijk, Capclle a. d. IJssel,Gouda, Gouderak, Haastrecht, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel, Lekkerkerk, Moercapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk ,a-d. IJssel. Ouder kerk a. d. IJssel, Schoonhoven, Stolwijk, Vllst en Zevenhuizen. In dit stembureau zijn benoemd: Mr. Dr. K. F. O. James. burg. van Gouda tot lid, tevens voorz. P. G. G. Schutz, Insp. der Bel. te Gouda tot lid, tevens plaatsverv. voorz. Tot ledenW. Th. J. Abbema. accountant te Gouda, C. J. de Ruwe, oud-hoofd eener openb. school te Gouda, J. Schat, hoofd commies ter Gemeente-secretarie te Gouda. Tot plaatsvervangende ledenJ. J- Luikinga, lasp. der Dir. Bel. te Gouda, J. W. van der Schoat, commies ter gem. secretarie te Gouda. Oproep. Eigenaren van gebouwen en terreinen, welke door de Binnenlandsche Strijkrachten, te Gouda, Bergambacht, Berkenwoude, Bos- hoop, Gouderak, Haastrecht, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel, Lange Ruig Weid%\ Lekkerkerk, Moerkapelle, Moordrecht, Nieu werkerk a. d. IJssel, Ouderkerk a. d. IJssel, Oudewater, Reeuwijk, Schoonhoven, Stol wi|k, Waarder, Waddinxveen, Woerden an Ze venhuizen per of na 7 Mei 1945 in gebruik z'jn genomen, worden hierbij opgeroepen te verschijnen op Maandag en Dinsdag resp. 22 en 23 October a.s. tusschen 9-12 uur op het Afwikkelingsbureau B.S. 13 B., Bothastraat no. 7, Gouda, tel. 3083. Na genoemde data worden geen aanspra ken meer in behandeling genomen. Hoofd Afwikkelingsbureau, District Gouda. Onthulling monument gevallenen. Zaterdag, 20 dezer, zal te Nieuwerkerk a' d. IJssel een herdenkingsmonument voor de gevallenen worden onthuld, geschonken door de burgerij. Het monument is ontworpen door de firma P. J. M. van Stokkum te Rot terdam. Het is 6 M. hoog en omgeven door een grooten cirkel vorm igen hand met palen, oet beplanting tusschen bap en monument. Het voetstuk is uitgjevbefa in petit granit, terwijl de daarop geplaatste naald uit gevlamd ïandsteen bestaat. Het monument zal door ■et oranje-comlte aan de gemeente Nieuwer kerk a. d. IJssel worden overgedragen. Bijzondere Raad van Cassatie. In het gebouw van den Hoogen Raad heeft de Bijzondere Raad van Cassatie heden zijn eerste openbare zitting gehouden onder presidium van mr. H. Haga. Behandeld werd het cassatie-beroep van J. Breedveld' uit Delft, die door het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage tot de doodstraf was veroordeeld wegens hulp verleenen aan den vijand, bestaande in het verraden van joden aan den S.D. en aanbrengen van een bezitter van een radiotoestel en gouden tientjes. De verdediger van verdachte mr. E. Droogleever Fortuyn, lichtte het cassatie beroep uitvoerig toe. Hij besprak in zijn plei dooi allereerst de rechtsgeldigheid van de besluiten betreffende de bijzondere rechts pleging. Pleiter acht het o.m. niet in overeenstem ming met de grondbeginselen van ons straf recht, dat de doodstraf achteraf werd inge steld voor te voren gepleegde feiten en ziet dit als een reactie op de oorlogsom standigheden. Tredende in een beschouwing over de doodstraf, wees pl. er op, dat de afschaffing van de doodstraf in 1880 steeds beschouwd werd als een stap vooruit op den weg naar beschaving en ontwikkeling. We doen nu een stap terug. Pleiter is overtuigd, dat het overgroote deel van het Nederlandsche volk den dood als straf ook niet verlangt. Er is geen absolute noodzaak geweest om de doodstraf weer in te voeren. In de zitting van 31 October zal de pro cureur-fiscaal mr. Baron van Vuyll van Serooskerken zijn conclusie nemen. WADDINXVEEN. Inbraak in de Ned. Herv. Kerk. In den nacht van 15 op 16 October j.l. hebben ongenoode gasten kans gezien zich toegang te verschaffen tot de kerkeraads- kamer van de Nederlandsch Hervormde Kerk alhier. Een kast, waarin zich de brandkast bevindt werd geforceerd. Blijkbaar had de inbreker niet den moe^. om ook de brandkast, waarin de diaconiegelden worden bewaard, open te breken, en is onverrichter zake naar huis gekeerd. Een proces-verbaal. Door de Koninklijke Marechaussee is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner dezer gemeente, wegens verduistering van een autoband en een achteras van een motorrijtuig. Opgepast De rij wield ieden worden steeds brutaler. Gisteravond heeft een van hen een rijwiel gestolen van een langs de Zuidkade gelegen vaartuig. De schipper, die gestommel op dek hoorde, kwam nog net op tijd om te zien hoe zijn karretje van dek wetd getild. De dief was hem echter te vlug af, zoodat de schipper zijn achtervolging moest opgeven. H ulp-Marechaussee. In verband met de vele detacheeringen van de manschappen der Koninklijke Mare chaussee alhier, is opnieuw een hulp-mare chaussee aangesteld, t.w. de heer M. v. d. Westen uit 's-Gravenhage. Opruimen van munitie. Gisteren werd Waddinxveen opgeschrikt door eeaige explosies. Het bleek dat de Geniedieost van de Geallieerden, met behulp van eenige Duitsche krijgsgevangenen, de in de fabrieken van de N.V. Louis Dobbel- mann ban de Noordkade alhier achter ge bleven Duitsche munitie, opruimden. Doordat er teveel schade werd aangericht aan den weeken grond, moest het werk worden gestaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Janny Wilh^lmina d. v. H. v. d. Krans en C. J. Kastelijn, Johannes z. v. L. Grootendorst en G. de Best. Ondertrouwd: F. Boevé en A. C. Doornhein. GehuwdW. Sekeris én C. P. Pleune, H. Lieftink en A. Sekeris, H. K. v. d. Loo en J. Kool. Overleden A. C. v. d. Kind, wed. van J. C. den Hoed, 66 j. BINNENLAND. SPORTNIEUWS. De „JODAN-BOYS". A s. Zaterdag 2'/» uur wordt gespeeld de wedstrijd Jodan Boys—J.G.B. Dit is de tweede wedstrijd voor de bekerronde. Om 4 uur speelt Jodan Boys II tegen J. G. B. II. De clubs waarbij „Jodan Boys" is inge deeld in de Herstelcompetitie der N.V. 1., afd. R'dam, afd. Zaterdagmiddag, zijn: H.C S.Z. H'berg, Zwaluwen, R'dam, J.G.B. Kralingen, Groen Wit, R'dam. Jodan Boys, Gouda. Unicum II. R'dam, G.E.B. II, R dam, J.G.B. II, Kralingen, R.K.S.M. II. R'dam, Jodan Boys II, Gouda. De eerste ronde van deze herstelcompetitie wordt gespeeld, voordat de gewone compe titie aanvangt. Goedkeuring van het handvest van San-Francisco. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het hand vest der vereenigde naties, onderteekend te San-Francisco op 26 Juni 1945. De Reddingsmaatschappij in den oorlog. Talrijke malen voeren de reddingsbooten uit om hulp te verleenen aan schipbreuke lingen. zonder onderscheid van nationaliteit, aldus Üet jaarverslag over 1944 van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmij. In totaal werden er van 3 Sept. 1945 tot 5 Mei 1945 860 schipbreukelingen gered. Hiervan waren er ongeveer 350 Nederlanders, de overige zeelieden, soldaten, en vliegers bezaten de Amerikaansche, Belgische. Cana- deesche, Deensche, Duitsche, Finsche, Fran- sche, Poolsche en Zweedsche nationaliteit. De vloot van de N.Z.H.R.M. kwam ongeschonden door den oorlog heen, alhoewel enkele bootenhuizen door oorlogsgeweld vernield werden. Binnenkort zullen talrijke bijzonderheden, die in oorlogstijd niet gepubliceerd konden worden, bekend worden gemaakt. 1944 was een druk jaar: 71 maal voeren de booten uit en 189 schipbreukelingen werden behouden aan wal gebracht, waarmede het aantal geredden tot 31 Dec. 1944 sedert d^ op richting der N.Z.H.R.M. in 1824 gebracht werd op 6880. De Maatschappij doet een beroep op ieder haar financieel te steunen. De spellingkwestie. Heden heeft de eerste bijeenkomst plaats van de Nederlandsch-Belgische commissie inzake het vraagstuk van de spelling der Nederlandsche taal. Aan deze commissie is de opdracht verstrekt' op korten termijn aan beide regeeringen voorstellen in te dienen, ten einde te geraken tot een voor beide landen gelijke regeling van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Zuivering personeel, v.m. N.A.D. De aandacht wordt er op gevestigd dat nog tot 1 November a.s. een ieder die be zwaren heeft tegen of beschikt over bezwa rende gegevens omtrent eenig voormalig lid van den N.A.D.A.D.M. of Ned. Hulpdienst, deze bezwaren c.q. gegevens schriftelijk ter kennis van het secretariaat der advies commissie voor de zuivering van het perso neel v.m. N.A.D., Bachmanstraat21, 's-Gra venhage kan breqgen. Van Genechten ter dood veroordeeld. Het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage heeft van morgen uitspraak gedaan in het proces tegen Mr. R. van Genechten, en hem veroordeeld tot de doodstraf met ontzegging van het actief en passief kiesrecht en het recht tot het bekleeden van ambten. Het recht tot het aanteekenen van cassatie werd toegestaan. De afgetreden Gauv. Gen. naar Amerika. Naar wij vernemen zal Jhr, Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer, Zaterdag a.s. per vliegtuig naar Engeland vertrekken. Vandaar zal de gewezen landvoogd per boolt naar Amerika vertrekken, waar hij zich in de omgeving van Baltimore bij zijn echtge- noote hoopt te voegen, die aldaar bij haar familie vertoeft. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen. In de ochtend plaatselijke mist vooral in het Z.O. Overwegend droog, zelfde temperatuur, zwakke wind. Wat is er in Gouda te doen Donderdag 18 Oct. 8 u. Concordia Tavenu met „'n Zomerzotheid Réunie Vrijdag t.m. Woensdag, „Leve in de brouwerij." Schouwburg-BioscoopVrijdag t/m Dinsd. "De Gouden Poort." Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Vrouwenparadijs". Zaterdag 20 Oct. 8 uur Concordia „Dans avond Pieter van der Sloot." Idem 3.30 u. n.m. Wedloop „Dwars door de Korte Akkeren." WAT GEBEURDE ER? 18 October. 1944 Bij decreet van Hitier wordt de ge- heele Duitsche bevolking van 16—60 jaar gemobiliseerd. 1943 A. M. de Jong te Blaricum vermoord. 1941 Generaal Tojo vormt een nieuw kabi net in Japan. Joden uit Duitschland naar Oostland. Nieuwe verordening in ons land Doodstraf voor sabotage. 1939 De Russen trekken Estland binnen. Conferentie te Stockholm van de Koningen van Zweden, Denemarken, Noorwegen en den Pres. van Finland. Radio-contact met Indië tot stand gekomen. Naar wij vernemen is een eerste radiogra fisch contact met Indië tot stand gekomen. Voordat deze verbinding definitief gevestigd is, zullen echter nog technische vraagstukken uitgewerkt moeten worden. Voorloopig zal de verbinding alleen voor regeeringsdoeleinden beschikbaar zijn. Waardeering door Indonesiërs van het medische werk door Nederlanders. Naar wij van Dr. de Jong vernemen, ont ving deze enkele berichten, die temidden van de ontevredenheid waarvan men in deze da gen van Indonesische zijde hoort, tot dank baarheid stemmen en tot een goede hoop voor toekomstige samenwerking. Een Nederlandsche arts en 2 zusters die op Sumatra in een Japansch concentratie kamp gevangen zaten, zijn te Greenfoot, in de Bataklanden op Sumatra, naar hun werk teruggekeerd en werden daar als Nederlan ders en als medische leiders hartelijk door de bevolking verwelkomd. Ook een Nederlandsche arts en 2 Ver pleegsters, die zich in een kamp bij Sema- rang bevonden, konden op uitdrukkelijk ver zoek van de Javanen in een zendingszieken huis te Malak daarheen terugkeeren, ten einde weer de leiding aldaar in handen te nemen. Men stelt er daar prijs op dat juist Nederlanders weer aan het hoofd staan. Wijziging van de gas- en electriciteits- rantsoenen. Meer electridteit voor de wintermaanden. De vele moeilijkheden op het gebied van de kolenvoorziening vormen een beletsel om nog in den loop van dit jaar tot een alge- meene verhooging van de gas- en electrici- teitsrantsoenen voor particuliere verbruikers over te gaan. Ten einde evenwel aan de ergste moeilijk heden tegemoet te komen heeft de Minister van Handel en Nijverheid besloten de gas- en electriciteitsrantsoeneeringsregeling 1945 in zooverre te wijzigen, dat het electriciteits- rantsoen voor verlichting en huishoudelijk gebruik gedurende de wintermaanden wordt verhoogd. Voor de 5e en 6e periode be draagt die verhooging 8, resp. 12 Kwh en voor de le en 2e periode 12, resp. 8 Kwh per periode van ongeveer 60 dagen. Al naar gelang de 5e periode in Augustus dan wel in September is ingegaan, bedragen de nieuwe rantsoenen, dus achtereenvolgens 20, 35, 38 en 27 Kwh of 26, 38, 34 en 24 Kwh. Tegelijkertijd zijn de kookrantsoenen voor alleenwonende personen met ingang van 16 October verhoogd: voor gas van 17 m3 tot 28 n|i3 en voor electridteit van 42,5 Kwh tot 70 Kwh per periode van ongeveer 60 dagen'. GROOT GOUDA t

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1