ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN |OP DE BRUG. Onsmakelijk WeccUcM binnenland. PER ASPERA AD ASTRA EENDRACHT MAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d.Steenhoven Mr. A. A. J. Rijkeen Drukker: DrukkerijVerzijl.Gouda DAGBLAD NUMMER 56 VRIJDAG 18 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20.Gouda. Tel.3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10 ct. STADSNIEUWS. Op de Markt van Donderdag waren twee stands te zien, getooid met fotos van Duit- sche concentratiekampen. Uit de verhalen, die erbij gehouden werden bleek, dat een en ander diende om boekjes over concentratie kampen te verkoopen. tt' „U steunt een vaderlandsch belang al dus de standmaker, „door het koopen van deze lectuur." Dat vaderlandsche belang bleek te bestaan uit 15 menschen, die in vereeniging deze boekjes hadden samenge steld. Nu zijn de foto's, die hier vertoond wer den de meesten onzer lezers zullen ze wel gezien hebben, ook elders al niet be paald opwekkend. Maar de wijze, waarop een en ander hier ten toon gesteld wcr- -was uitgesproken weerzinwekkend. Wat nog net meest stuitend was: ce foto van een pas ge trouwd meisje uit Deventer, die een sabo tagedaad met den dood had moeten boeten, benoorde mede tot de uitstalling. Zij werd voorzien van de explicatie: „Een collega van OI1Dit is toch wel de onsmakelijkheid ten top gevoerd. Wij betwijfelen ernstig of deze marktkooplieden ooit eenig illegaal werk hebben verricht; maar zelfs al ware dat het geval, dan past toch wel een iets waardiger behandeling van de nagedachtenis van der gelijke verzetsheldinnen. Hopenlijk zullen wij in de toekomst ge speend blijven van dergelijke uitstallingen. Hoe goed het ook is, dat wij kennis nemen van dat wat er in Duitschland gebeurd is, toch maar liever niet op deze wijze. Hier werd de afschuwelijke ernst dooreengemengd met groffe „humor" over Hitier en anderen. Nee, wij konden het niet waardeeren. Maar misschien ligt het aan ons. Benoeming leden van den tijde lijken gemeenteraad. De burgemeester van Gouda maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd het door hem opgemaakt proces-verbaal van benoemdverklaring van leden van den tijde lijken gemeenteraad. SPORTNIEUWS Het Spaardersbad gaat open. Het Spaardersbad, Gouda's overdekte zweminrichting, wordt Maandag a.s.,220ct., heropend Dit is ongetwijfeld een verheugend bericht voor de zwemliefhebbers. Ruim een jaar is het bad gesloten geweest. September 1944 moest het bestuur de deuren der inrichting sluiten, omdat er geen kolen meer waren om water en lucht op de goede temperatuur te houden. Het was voor talrijken een teleur stelling om in tijden van zorg en volkomen gemis aan ontspanning ook nog het zwemmen in de keurige „overdekte" te moeten be ëindigen. Nu is echter ook dit leed weer voorbij en van Maandag a.s. af kunnen groot en klein in het Spaardersbad weer volop genieten van de gezonde zwemsport. Ongetwijfeld zal het bezoek weer groot w0-den Het zwemmen voor de vereenigingen, welke een aanvraag hebben ingediend, begint inde eerste week van November.. Wat er van overbleef. Mej. A. de Vr. uit de P. C. Bothstraat had zich schuldig gemaakt aan diefstal van huishoudelijke artikelen, sieraden en een foto toestel. De diefstal was gepleegd in het tijd vak van October '43 tot Tuai '44 in dienst betrekking van de familie C. wonende op de Kattensingel. Alles wat Van deze verduistering overbleef was een gouden ringetje met diamantje. De rest was voor levensmiddelen bij diverse boeren geruild. j^an alle ood B.S -ers. Een dezer dagen ontvangt U of heeft U ontvangen het z g. Enquête-boekje van Sectie IX der B.S. Het is de bedoeling, dat U dit boekje zoo nauwkeurig mogelijk Invult. Nadat het ingevuld is, moet het opgestuurd worden' aan Den Gewestelijken Leider Sectie IX, Doe lenplein 48, Delft. Slechts wannneer U het Enguête-boekje ingezonden heeft, kan Sectie IX in voor o- Amende gevallen iets voor U doen. U *eet nooit, of U nog eens van dezen kant hulp noodig zult hebben. Het is in elk geval voor U van belang het in te zenden. De toekomst zal moeten leeren van hoeveel. De inzending moet geschieden voor 26 Oct. De PI. Leider Sectie IX. Jouberstraat 132, Telefoon 3618. Geslaagd voor artsen-examen. Op Diasdag 16 dezer legde Mej. P- M. Endenburg, met goed gevolg, het examen voor arts af aan de universiteit te Utrecht. Naar wij vernemen ligt het in haar be doeling, in dienst van de N.I.C.A., naar Indl* te vertrekken. A.s. Zondag valt de beslissing voor de eerste plaats in de voorronde voor den N.V.B.-beker in de Goudsche afdeeling. Op het oogenblik heeft Ona de leiding met 6 winstpunten, dan volgt Gouda met 5 punten. De wedstrijd Ona-Gouda is dus zeer belangrijk. Op papier heeft Ona de meeste kans, want deze club heeft aan gelijkspel al voldoende. Verder is er nog de wedstrijd G.S.V.-Alpen Maar Alp'nen zal zijn uiterste best doen om toch nog één wedstrijd te winnen. Wij houden het echter voorloopig op G.S.V. Olympia is uitgespeeld. Deze club heeft uit vier wedstrijden slechts drie punten weten te behalen. Een poover resultaat, gezien de verrichtingen bij de wedstrijden om den Be vrijdingsbeker waar zij het tot de finale wist te brengen. Tot slot laten wij hier de stand volgen gesp. gew. gel. verl. punt. doelg O.N.A. 3 3 - 6 13-6 Gouda 3 2 1 - 5 6-7 Olymp. 4 1 1 2 3 11-13 G.S.V. 3 1 - 2 2 9-12 Alphen 3 - - 3 0 4-15 Uitstel is geên afstel. Reeds tweemaal werd de voorgenomen voetbalwedstrijd Spoorweg-Sportvereeniging S.S G;- Goudsche Politie Sport G P.S. uit- 9 Thans zal deze wedstrijd a.s. Zaterdag te 16.15 uur worden gespeeld op het O.N.A tC De opbrengst van deze wedstrijd is geheel ten bate van de T.B.C.-vereenlglng voor spoor- en tramwegpersoneelwelke vereen! aing reeds 35 jaar bestraat. De Burgemeester Mr. Dr. K. F. O. James heeft Zich bereid verklaard den aftrap te doen Entree-prijs is fl 0,25 per persoon. Wij sporen U allen aan, dezen wedstrijd bij te wonen. De Voetbalwedstrijden in dit weekeinde, Voor Zaterdag 20 October zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Tuniorencompetitie: Afd. A, groep. 1: UNIO a-Olympia a 4.30 uur; groep 2: Waddinxveen a—Jodan Boys a, 4 uur; Gouda b—ONA b, 3 uur. Afd. B, groep 1: ONA c-DONK c, 4 uur; groep 2: Olympia b—GSV b, 4 uur; Gouda c-ESTO a, 4 uur. Voor Zondag 21 October zijn vastgesteld: Afd. A, groep 1: ONA a—G.ouda a, 12 30 uur; le klasse B: GSV 3-Olympia 3, U uur; 2e klasse A: Gouda 55-Olympia 4, 10,30 uur; 2e klasse B: Bodegraven 2— GSV 4, 2.30 uur; 3e klasse C: Bodegraven 3—GSV 5, 12.30 uur; Olympia 5—Gouda 6, 10.30 uur. s Op Zondag 21 October a.s. zullen de vol gende bekerwedstrijden worden gespeeld: ONA—Gouda en GSV—Alphia. Damvereeniging „Damlust De uitslagen van de 7e ronde van de competitie van de Damvereen. „D" luiden P. Versloot-H- van Haaren 2-0 J. L. Bol-A. Rodenbach 2-U M. Vermeulen-A. de Frankrijker af9*°r- C. de Pater-A. v. Beuzekom 0-2 H. v. Haaren-H. v. Eijk 1"' S. J. Schrooder-J. Boer j-v A. Kooi-C. Molenaar N. Gerhards-J. C. de Bruijn 2-0 M. Zijlstra-A. v. d. Berg 0-2 J. Backer-N. v. d. Wouden 2 0 G. J. Barbier-P. Tom af9c^^ P. Verboom-G. IJselstein 2-u W. Verhoeven-J. C. de Bruijn 2-0 I machine, een Arad'o 234, een propellerlooze nieuwe Duitsche machine was, die voor j experimenteele doeleinden met vlieger en al, aan de R.A.F. was overgedragen. De piloot, opgestegen in Stavanger, was in de mist zijn escorte kwijt geworden en had boven I Apeldoorn mötorpech gekregen. Hij zette koers naar Eelde, waar hij de machine be houden op den grond vyist te zetten. De Eerste Kamer bijeen. Gisteren is de Eerste Kamer voor het eerst sinds de bevrijding bijeengeweest. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk heeft ter ge legenheid hiervan een openingsrede gehou den, waarin hij ojb. het woord richtte tot de ministers var^re Kroon. Spreker zeide „Door het tmrfvaarden Uwer benoeming als zoodanig in deze zoo zorgvolle tijden is een last op U komen te liggen, welke ontzettend zwaar is, n.l. met inachtneming, zoo nauw mogelijk, van de grondwettelijke en wettelijke voorschriften, de natie omhoog te voeren op den weg, die leidt naar reconstructie. Talloos zijn de vraagstukken, welke op schier elk gebied U daarbij om oplossing zullen vragen. Ofschoon door de Kamer daartoe niet ge machtigd, weet ik mij de tolk van hare leden, wanneer ik de bede uitspreek, dat Uwe Excellenties er in mogen slagen de zoo om vangrijke en moeilijke taak, welke uw deel ia geworden, tot een goed einde te brengen, het land tot heil. Met de wensch, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal, harer roeping getrouw, ook in de verre toekomst een schoon exempel mag geven, besloot spreker zijn rede. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. In den ochtend over groote deelen des lands mist, overdag tijd. zonnig, zwakke in het Zuiden des lands matige O. wind, droog weer. Walls er in Gouda te doen? Réunie Vrijdag t.m. Woensdag, „Leve in de brouwerij." Schouwburg-BioscoopVrijdag t/m Dinsd. De Gouden Poort." Thalla-Theater: Vrijdag t/m. Woensdag „Vrouwenparadijs". Zaterdag 20 Oct. 8 uur. Concordia „Dans avond Pieter van der Sloot." Idem 3.30 u. n.m. Wedloop „Dwars door de Korte Akkeren." Maandag 22 Oct. 8 u. Concordia, R. K. |Tooneelver, „Gouda" met „De Logé". WAT GEBEURDE ER? 18 October. K 1944 Tito veroverd Ragusa. De Amerika nen landen op Leyte in de Philippljnen. 1939 Fransch-Britsch-Turksch verdrag van wederzijdschen bijstand. Ju het wekelijks ch radiokwartiertje „Op de j Brug" van 21 uur tot 21.15 over den zender Rekeningen Kamers v. Koophandel Hllv"crsuin j zal op vrijdag 19 October de Minister van Justitie Mr. H. A. M. T. Kolf schoten het woord tot de luisteraars richtem Merkwaardige noodlanding te Ecjfe. Volqèns mededeeling van „The oth ri sar", het blad van het Canadeesche regi ment van dien naam, is dezer dagen op het vlieqveld Eelde een vliegtuig geland van een bijzonder type met als inzittende^. een Duitsch officier, in keung uniform. De man werd voorloopig in arrest gesteld, doch bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vnj HeUmlnisterie van Financiën deelt mede, dat *3e rekeningen van de Kamers van Koop handel krachtens een beschikking van den minister van Financiën als vrije rekeningen zullen worden beschouwd. Textielpunten nog niet geldig. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er de aandacht op, dat het koopen en ver koopen van textielgoederen op bonnen der textielkaarten niet geoorloofd is, zoolang deze bonnen nog niet door middel van een perspublicatie geldig zijn verklaard. Tegen hen, die zich hieraan niet houden, zullen strenge maatregelen wordea genomen. Blindengeleidehonden. Terwijl het aantal aanvragen van blinden om een afgerichte geleidehond toeneemt (er loopen er al meer dan 300 in ons land), daalt het aantal aangeboden voor africhting geschikte honden, zoodat vele blinden moeten worden teleurgesteld. Dat is aan verschil lende omstandigheden toe te schrijven, o m. aan onvoldoende bekendheid met het feit, hoe belangrijk men het lot der blinden kan verzachten door een hond voor hen af te staan aan de Opleidingsschool. Bij voorkeur wordteen herder, een bouvier of een bastaard daarvan voor de africhting gebruikt. Aanbiedingen, al of niet onder prijsopgave, richte men tot het Secretariaat van het Nederlandsche Geleidehondenfonds, Midden weg 333, Amsterdam-O., telef. 55553. Einde afhalen f 100.- op geldkaart. Het ministerie van financiën vestigt er de aandacht op, dat de regeling, volgens welke het afhalen van f 100.— aan contanten op de geldkaart, eventueel met aanvulling uit ander tegoed, na Zaterdag 20 October niet meer mogelijk zal zijn, alleen geldt, voor de kantoren der posterijep, Zij die bij een andere instelling oud papiergeld op de geldkaart inleverden, zullen daar tot nader order ook tpa 20 October nog de bedoelde f 100.— kunnen afhalen, al zal aanvulling tot f 100. - uit tegoed bij de rijkspostnpaarbank of den postcheque- en girodienst dan niet meer mogelijk zijn. k' De eerste in ons land vervaardigde chocolade aan de Koningin aangeboden. Door de directie van de N.V. „Kwatta I te Breda zijn vorige week aan -H.M. de Koningin te Haren paleize de eerste choco- ladereepen aangeboden, welke'na de bevrij ding weer in Nederland zijn gefabriceerd. H.M. heeft dit product van de herrijzende I Nederlandsche industrie aanvaard en door I Haar particuliere secretaresse doen weten, dat Zij de geste erg op prijs stelde. Tweede transport paarden uit Canada. Met het s.s. „Henry Dearborn" dat Zater dag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, zullen weder 367 paarden worden geïmporteerd uit Canada. Het schip, dat 3000 ton tarwe aan boord heeft, zal ligplaats nemen in de Merwehayen. „Terug van het Front". Het gezelschap Jan Nooy trad in den Nieuwen Schouwburg voor het voetlicht met het stuk „Terug van het Front". Het stuk speelt tijdens en na dén oorlog van 1914—1918. doch is desondanks nog actueel te noemen. De waanzin van den oorlog wordt er in uitgebeeld; twee zonen van een burgergezin zien hun leven radicaal gewijzigd door den oorlog. De een wordt opgeroepen en keert blind van het front terug, de ander komt in de gevangenis terecht wegens bestrijding van de onderdrukkers. Hun blinde vader heeft zeer te lijden van dit alles. Dit aangrijpende drama werd goed voor gedragen en vooral Jan Nooy als de blinde vader vertolkte zijn rol op de juiste wijze. Het was jammer, dat de zaal zoo slecht bezet was. De opvoering was meer belang stelling waard. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De afd. Gouda van bovengenoemde ver eeniging hield Woensdag jl. in „Het BlauWe Kruis" haar eerste bijeenkomst van dit sei- zien, waar de heer W. N. van Elk het woord voerde. Tot onderwerp had spreker gekozen: „Het eerste groen in onze steden". Na uiteengezet te hebben, hoe het in vorige eeuwen met de stadsbeplanting gesteld was, wees spreker op de sierwaarde en het hygiënische nut van de stadsbeplanting, zo als parken, singels e.d. Natuurlijk werden ook de plaatselijke toestanden onder de loupe genomen. De nieuwe eischen, welke de moderne tijd aan sport- en speelgelegenheden stelt, vragen een open oog. Met een klacht en tevens een waarschuwend woord ten op zichte van de vernielingen in de laatste jaren van ons natuurschoon, besloot spreker zijn leerzaam betoog. Een paar vazen met mooie dahlia's werden getoond door den heer A. C. Veldkamp, evenals de lampion-plant (Physalis-Fran- cheti). De vergadering gaf te kennen als haar uitdrukkelijke wensch, dat de afdeeling alle middelen moet aanwenden om de liefde voor de natuur, vooral bij de jeugd, op te wek ken. Daardoor kan mede de vérgaande ver nieling der laatste jaren worden tegengegaan. GROOT GOUDA A

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3