ab astoa ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN MAACTtMAa!rr De eerste 24 oorlogsmisdadigers. WeetUciM OP DE BRUG. NUMMER 57 ZATERDAG 20 OCTOBER 1945 Een belangrijk concert. De acte van beschuldiging gereed. Minister Kolfschoten spreekt over de berechting van politieke delinquenten HET VLEESCH- RANTSOEN VERHOOGD Redacties L. J. A.v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl.Gouda DAGBLAD Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p.w.25 ct. Losse numm. 10 ct. STADSNIEUWS. Degenen die indertijd het concert Jo Vin cent e.a. hebben voorbereid, willen het hier bij niet laten. Zij hebben in het succes, dat dit concert bleek, aanleiding te veronder stellen, dat de muzikale belangstelling in Gouda aanmerkelijk grooter is dan vroeger tot uiting kwam. En dat niet slechts voor opera-concerten en dergelijke halfslachtige uitingen, doch voor werkelijke muziek! Aangemoedigd door deze veronderstelling hebben zij thans de bekende Nederlandsche pianisten Willem en Hendrik Andriessen ge vraagd naar Gouda te komen" en dit duo zal hier dan op 29 October a.s. in „Concordia'' op twee piano's concerteeren. Stond bij het eerste concert het nationale karakter op den voorgrond, hierbij vraagt het muzikale element allereerst de aandacht, d.w.x het peilen van het wezen der dingen door middel van een klankbeeld. Er is nu eenmaal nog wel iets anders dan het lawaai en het klatergoud om ons heen en dat is de stilte van het innerlijk leven, dat ons leidt tot het onverbiddellijk besef, dat de mensch niet de maat aller dingen is. Tot deze stilte kan met de charme van den paradox de muziek ons brengen. jJit ver- erscht echter van den toehoorder bezinning en inspanning. Zij die er deze inspanning voor over heb ben, zullen kunnen genieten van een fraai programma, waarop staan vermeld: het con cert in C-moll van Bach, de Beethoven- variaties van Saint Saëns, Debussy's verruk kelijke en grandioze En blanc et noir en Andalusische dansen van Manuel Infante. De, liefhebbers bedenken overiqens, dat er bij .lange na niet de ruimte is als in de St Jan: men voorzie zich dus tijdig van plaats bewijzen, welke verkrijgbaar zijn bij de Ven. Een Jubileum. Op 22 Oct. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. L. J. van Waas in dienst trad bi) de fa. A. L. J. v. d. Veer's Klee- dingbedrijven Gouda-Schiedam. Begon hij als loopjongen bij deze firma, thans is hij bedrijfsleider van de zaak in Schiedam. Tot volle tevredenheid van patroon en clientèle heeft de heer van Waas steeds zijn werk nauwgezet verricht. Het zal hem op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Opnieuw giften voor „E. en D." Het personeel van het bewakingskamp „Apollo" heeft opnieuw een bedrag bijeen gebracht voor „Eereschuld en Dankbaarheid". Ditmaal was het f 35.'. De Oranje ver. „Het Westen'' maakte via de Rott. Bankver. een bedrag van f 19.- over. Ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum bij de Kon. Marechaussee te Gouda, werd een bedrag van f 32.70 gecollecteerd ten bate van de oorlogsslachtoffers. Voor degen gaven betuigt het Comité zijn hartelijken dank. Het knip- en scheer drama. Reeds meerdere malen werd er door ons gewag van gemaakt, dat sommige kappers een te hoogen prijs berekenden voor de diverse behandelingen, welke men wil of moet ondergaan om als eenigszins gesoigneerd te voorschijn te treden, Ook maakten wij er melding van, dat de kappers in klassen ingedeeld zouden worden, waarbij dan voor elke klasse de tarieven vastgesteld zijn. Thans deelt men ons mede, dat in afwach ting van de beslissing van het Dir. voor de Prijzen de prijzen, die vastgesteld zijn voor de kappers in rekening gebfacht mogen worden, mits zij niet het maximum over schrijden, Daar er op dit terrein nog lang niet die klaarheid heerscht, die wenschelijk geacht mag worden, hoeft men eiken kapper, die naar het idee van het publiek te hoog is met zijn prijzen, nog niet dadelijk als „zwarte man*' te brandmerken. Er komt zeeppoeder. Over enkele weken zal de distributie van zeeppoeder een aanvang nemen. Deze zeep poeder zal slechts zoo weinig in kwaliteit van het voor-oorlogsche product afwijken, dat het practisch niet te merken is. R.K.VW. „D.CXN.K." Heden is het 25 jaar geleden, dat de R. K. Voetbalveréeniging D.O.N.K. werd opgericht. Hedenmiddag werd een drukbezochte receptie gehouden. Morgen worden op het D.O.N.K- terrein de jubileum-wedstrijden gespeeld1.30 Te Washington, Parijs, Londen, Moskou en Berlijn is vandaag tege lijkertijd de acte van beschuldiging tegen vierentwintig nationaal-socia- listische leiders, individueel zoowel als leden van zes Duitsche organi saties, die verantwoordelijk waren voor samenzweringen en oorlogs misdaden, welke Duitschland naar den ondergang voerden en tot ver woesting leidden in naburige landen, gepubliceerd. De beschuldiging omvat 4 punten, die de geschiedenis van de Duitsche agressie be handelen. Punt 1 behandelt het algemeene plan van de samenzwering. Punt 2 de misdaden tegen den vrede. Punt 3 oorlogsmisdaden. Punt 4 misdaden tegen de menschheid ge richt. De vierentwintig personen, die in de acte van beschuldiging worden genoemd zijn Herman Wilhelm Goeiing, die tot opvolger van Adolf Hitler werd aangewezen, Rudolf Hess, Hitler's afgevaardige, Joachim v. Rib- bentrop, Robert Ley, Keitel, Ernest Kalten- brunner, hoofd van de S.D.. Rosenberg, Hans Frank, minister van Justitie, Wilhelm Frick, minister van binnenl. Zaken, Julius Streicher, Walter Funk, Hjalmar Schacht, Gustav Krupp, von Bohlen und Halbach, industrieel, admiraal Karl Doenitz, admiraal Erich Raeder, Baldur von Schirach, Fritz Sauckel, generaal Alfred Jodl, Martin Bor- mann, secr. van de nat.-soc. partij, von Pa pen, Seyss Inquart, Albert Speer, von Neu- rath en Hans Fritsche, plaatsvervanger van Goebbels. De zes met name genoemde organisaties zijnde „Reichsregierung", het korps van politieke leiders van de N.S.D.A.P., de S.S., met inbegrip van de S.D., de Gestapo, de S.A., de generale staf en het opperbevel van de Duitsche gewapende macht. rein ae jubileum-wedstrijden gespeen»i-ju T f, O Donk-Vet.-D.H.L.-Vet. 3 u. Donk-D.H.L. komst voor de rijpere jeugd r Liberale Staatspartij. De vorige week hield de afd. Gouda van de Liberale Staatspartij een goed bezochte ledenvergadering. Nadat de voorzitter, Mr. de Witt Wijnen, in een algemeene inleiding een schets had gegeven, hoe het 'hoofdbestuur der partij de algemeene richting en het beleid der partij zich had gedacht, waaruit een uitvoerige discussie volgde, behandelde de vergadering het advies aan de kiesmannen der partij in zake de verkiezing voor den Noodgemèente- raad. Geadviseerd werd tenslotte aan de kiesmannen hun stem te geven aan de heeren K. Korf en J. Spek. Bij de bestuursverkiezing tengevolge van het aftreden van het geheele oude bestuur, werd na sterken aandrang van de vergadering» Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, hoewel deze zich aanvankelijk niet meer verkiesbaar had gesteld, bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Deze verklaarde zich tenslotte be reid, gezien de stemming der vergadering, deze functie tot aan de a.s. verkiezingen te blijven vervullen. Als overige bestuursleden werden vervol gens gekozenMevr. Huisman-van Aalst en de Heeren B. J. N. Akkersdijk, N. Bruynjé. A. C. Cosijn, J. Chr. Jonker, J. J. Kahle, Mr. J. W. Rutgers, A. P. Vermeij. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 October 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur v.m. Ds. G. Elzenga, 5 uur nam. Ds. Gerh. Huls. Westerkerk 10 uur Ds. C. A. Korevaar. 5 uur n.m. Ds. M. C. Koole, Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, 10.30 u. v.m. Ds. A. Donker, Moordrecht. Vereenig. Calvijn, Turfmarkt, geen dienst. Remonstr. Gereform. Gemeente 10.30 uur Dhr. Muijlwijk van Rotterdam. Evang. Luth. Kerk 10 u. Ds. J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.uur Pastoor Giskes. Gereformeerde Kerk 10 en 5.— uur Di. Jacq. van Nes, van Delft. H. Avondmaal en Dankzegging. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstererschool, Groeoendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Vrijgemaakte Gereform. Kerk 8.30 Christ. Geref. Kerk en 4 uur Remonstrantsche Kerk Ds. G. Koenekoop. Geref. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur den heer C. Hegeman. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Ge-reform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Ds. Joh. v. Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeogestraat 38, 9.— en 10.30 en 5 uur Ds. J. Enter Sr. van Rotterdam. Woensdag 24 Oct.. 3 u. Gebedsuur. Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. C. van Elk, Kattensingel 79 en Dr. A. J. Kettler, Gouwe 166. Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur» Apotheek Dee, Westhaven 14. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Matige, later aan de kust tijdel. vrij krachtige Z. wind, licht tot half bew., plaatse!, ochtendmist, in het Z O. des lands, droog weer in de namiddag vrij warm voor de tijd van het jaar, Wat is er in Gouda te doen! Réunie Vrijdag t.m. Woensdag, „Leve in de brouwerij." Schouwburg-Bioscoop Vrijdag t/m Dinsd. "De Gouden Poort." Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Vrouwenparadijs" Zaterdag 20 Oct. 8 uur. Concordia „Dans avond Pieter van der Sloot." Maandag 22 Oct. 8 u. Concordia, R. K. Tooneelver, „Gouda' met „De Logé' WAT GEBEURDE 20 October 1944 De krijgsraad arseille heeft ter dood ver- 1941 van Pierre Laval bij verst oordeeld. Het georganiseerd verzet in Aken houdt op. 10.000 krijgsgevangenen gemaakt. De stad een rookende puin hoop. De Russen veroveren Debreczen en Belgrado. Staat van Beleg in Mogeou. Corps Diplomatique vertrekt naar Kazab, Stalin in het Kremlin Afganistan wijst Duitschers uit. vervolgde Mr. Kolfschoten, omdat aldus dé mogelijkheid is geschapen, dat de invrijheid- komende politieke verdachten worden opge vangen en langzamerhand teruggeschakeld in de maatschappij. De Minister besloot als volgt: Met welk een goed en verheven recht en met welk een ontroering tevens willen wij bij ons werk aan het herstel en de ver nieuwing van ons volk ons waardig maken de bovenmenschelijke offers van hen, die voor de peletons en in de martelkampen hun leven gaven voor hun land. Hun laatstê brieven en woorden getuigen 't schier zonder uitzondering: Zij stierven in zuivere liefde voor het vaderland. In het wekelijks radiokwartiertje „Op de Brug", heeft gisteravond de Minister van Justitie, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten het woord gevoerd over Justitioneele problemen. Hierin zeide de Minister o.m.: Het gaat in ons moederland nog niet goed met de justitie. Laat mij dit zonder voorbehoud vooropstel len. Het rechtsleven en de rechtsinstellingen, die 5 jaren lang geleden en gezucht hebben onder rechtskrenking en rechtsverkrachting, herstelt men niet in een paar maanden. De Minister betoogde., dat het vertrouwen in onze politie en justitie dient te worden her steld en dat dit vertrouwensherstel definitief moet zijn. Sedert de algehëele bevrijding van ons land, zoo zeide de Minister, heeft ons aller leven een enorme vaartversnelling on dergaan. Groote en indrukwekkende gebeur tenissen in het nationale leven stajJelen zich op en wij vergeten de historische wording der dingen op dit gebied. In aansluiting hierop, behandelde Mr. Kolfschoten, de be voegdheden van het Militair Gezag en de totstandkoming van de diensten der politieke opsporing. Thans bestaat het voornemen om deze diensten onder te brengen bij de gewone politie. Voorts zal het directoraat Generaal voorzien in een paraat WeAend klachten bureau, daar de ervaring wel heeft aange toond, dat daaraan behoefte bestaat. Ver volgens ging de Minister uitvoerig in op de organen voor de berechting der politieke mis dadigers. Na gesproken te hebben over de bewarings- en interneeringskampen, waarvan hét commando en de inspectie onder de justitie zullen komen, ging de minister over tot het belangrijke probleem der invrijheid stelling van politieke verdaenten. In verband hiermede besprak Mr. Kolfschoten het bin nenkort in het Staatsblad af te kondigen besluit: Politieke Delinquenten 1945, dat twteërlèi doel beoogd, n.l. ten le: Het schep pen van waarborgen tegen ongemotiveerde arrestaties en ten 2e: het geven van een complex van regelen, betreffende het in vrij heid stellen na versnelde beoordeeling van politieke verdachten. Na eerst de in bewaring stelling, in het kader van dit besluit, bespro ken te hebben, ging de Minister uitvoerig in op de invrijheidstelling. Het zal aan ieder duidelijk zijn, aldus de Minister, dat hierdoor w^Han bijzondere gerechtshoven en tribunalen in Tpn« des Heïls, 10 uur Heillgingsdienst. belangrijke mate ontlast worden van werk, 3 30 Openlucht samenkomst op de Nieuwe dat nu op even degelijke, doch veel snellere 7 In Owenbare Verlossingsiamen- manier, wordt verzet. Dank zij het particu- Harkl. 7.30 n. Oft 7.30 u. lier initiatief is in het leven geroepen de - komst door Kapiteineö. Bat Samen. stichting: Toezicht Politieke Delinquenten, van de Heilige Schrift had besteed en zelf; Ledenvergadering. Donderd. De regeering juicht dit initiaüef toe, zoo in staat was heele stukken eruit te citeeren Met ingang van heden is geldig verklaard voor het koopen van 50 gram vleesch bon 782 a, b, c. Daarmede wordt het vleeschrant- soen boven de rivieren met 50 gram verhoogd. Goederen en veezendingen niei onder rembours. De persafdeeling van de Ned. Spoorwegen deelt mede, dat op last van het Ministerie van Financiën met ingang van 17 Oct. 1945 een verbod is ingesteld om zendingen goe deren of vee met rembours of voorschotten te belasten, Onder dit verbod vallen niet de gebruikelijke voorschotten, welke bestaan uit voorrechten en dergelijke, die tot een bedrag van ten hoogste f 2.50 per zending toegelaten blijven. Deze maatregel, die genomen is in verband met de geldsa- neering, geldt tot nader order. Goering verdiept zich in het oude testament. Volgens de „News Chronicle" bestudeerd Goering momenteel het oude testament, vooral wat betreft de Joden. Kaltenbrunner, leider der S.St in Zuid-Duitschland leest eenf boek, getiteld „Jezus Christus". Een veldprediker van het Amerikaansche bezettingsleger heeft verklaard, dat hij 90 minuten met Goering over het oude testament had gesproken, waarbij hem gebleken was, dat Goering heel wat tijd aan het bestudeerea van de Heilige Schrift had besteed en zelfs GROOT GOUDA M r%1_ «V r r> 1 n U T

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1