£>R S ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BSffBgff WeetUfUIInt 3- Redacties L.A. v.d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 58 MAANDAG 22 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda. Tel.3098 Abonn. p.w. 25 ct.Losse numm. 10 ct STADSNIEUWS. Welke prijsklasse wenscht U? Als je je man in een goed humeur wilt houden moet je er iets voor over hebben, dachten verschillende getrouwde dames en kochten heerlijke Engelsche sigaretten, van een zekere W. J. van O. uit Utrecht, variee- rende tusschen de 0.50 en 0.90 voor de saneering en 0.30 tot 0.35 erna. Van O.'kocht deze „Sweet Corporals" en, nog meer diverse merken van de Canadeezen op het Vreeburg te Utrecht. Dat hij zijn adressen had voor doorverkoop blijkt wel uit de onderstaande lijst. P. A. W., huis vrouw van A. had er een 100 van hem afgenomen voor den bespottelijk lagen prijs van ƒ0.30, dit per stuk dan altijd. B. J. v. d. A. kreeg er 265 voor 0.75 het stuk, terwijl van O. ook nog shag verkocht en deze van de hand deed aan W. T. de Gr., die er 35.— het kilo voor betaalde en er nog 5 pakjes vloei bijnam a 1.50. G. J. S. kocht 300 sigaretten voor een zacht prijsje van ƒ0.85. T. J. v. d. V. wist dat haar man J. V. meer van shag hield en kocht een kilo voor ƒ35.—. Aan shag alleen had hij niet veel, dus kocht zij nog een 8 pakjes vloei a 1.50. A. B. is denkelijk een „ket- tingrooker" en kocht engros. Voor prijzen varieerende tusschen de 0.30 en de 0.75 nam hij 2000 sigaretten af. S. M. S. was een voorzichtiger koopgr, en kreeg na veel loven en bieden 100 sigaretten a ƒ0.29, terwijl als laatste A. C. van L. haar man J. S. een plezier deed met 175 sigaretten, waar zij 0.75 het stuk voor gaf. Al deze handeltjes hadden van O. geen windeieren gelegd. Het bedrag, wat hij hier mede verdient had, werd op 3500.— tot 4000.— geschat. Hét zwarte geld kon hij natuurlijk niet verantwoorden, zoodat hij, in die dagen een zeer geliefd artikel, schilde rijen ging koopen. Hij betaalde de „kunst goed. Voor 3 schilderijen telde hij 1200.— neer. De gezamenlijke waarde was ongeveer 120.—. Voor geiten voelde hij ook wel iets en kocht er 5 voor 250.— het stuk en last not least een aantal textielgoederen, waar van de prijs ook het daglicht wel niet zal hebben kunnen verdragen. Van O. is in arrest gesteld en kan nu nadenken, waarom hij eigenlijk wel was ge arresteerd, na zooveel verdiensten te hebben bewezen. Brand bij v. d. Want en Barras. Zaterdagochtend omstreeks kwart over vijf ontdekte een dienstdoende agent een rose gloed; bij nader onderzoek bleek een oven bij. de Fa. van der \Vant Barras in brand te staan. De oven heeft zelf weinig schade opgeloopen, terwijl het gebouwtje, waarin hij stond, geheel is uitgebrand. In dé omgeving van den oven lag vrij veel turf, waarmede deze gestookt werd. De vermoe delijke oorzaak moet dan ook gezocht wor den in het feit, dat waarschijnlijk eenige vonken hierin zijn terecht gekomen. Geen pretitge ontdekking. In een pakhuis aan de Turfsingel behoo- rende aan de „Reederij de IJssel hebben inbrekers een flinke slag geslagen. Door het uitsnijden van een ruit waren Ze in het pak huis gekomen, waar de buit niet tegenviel. Een doos met plm. 25 paar schoenen, een kaas (volvet?) en 6 pakken textielgoederen wisten de heeren mede te nemen. Kleine „zwarte" artikelen. Tegen den marktkoopman G. uit Utrecht werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij haarschuivers verkocht had 0.07)^, terwijl ze maar 3 cent mochten kosten. Spelden van 15 cent verkocht hij voor 30 cent. Zoo waren ze voordeeliger. De, sigarenwinkelier H. uit de Prins Hen- drikstraat meldde bij de politie, dat er 1000 Rhodesia-sigaretten bij hem gestolen waren. Geen rookertje meer. Z„ meubelmaker bij de Fa. v. d. P. deed aangifte van diefstal van zijn portefeuille, die in de werkplaats van v. d. P. uit zijn jasje gehaald was. Met zijn portefeuille waren gelijk zijn rookerskaart, 100.— en wat foto's verdwenen. Dans-avond Balletgroep Pieter van der Sloot. Er viel veel goeds te waardeeren in den dansavond, cl'ie de Balletgroep Pieter van der Sloot Zaterdagavond in Concordia gaf. Het was een genoegen deze jonge Neder- landsche groep dansers aan het werk te zien. Met enthousiasme en merkbare liefde voor hun moeilijke kunst hebben zij zich van hun taak gekweten. De uit 8 personen bestaande balletgroep heeft haar publiek in een gevarieerd pro gramma van soli en ballet-scènes een goed beeld van haar kunnen gegeven. Om enkele grepen uit het veelzijdig programma te nemen treft ons alereerst het schitterende dansen van Pieter v. d'. Sloot, zoowel in ensemble als in een tweetal soli, de Arle- sienne en een „Moriskendans" naar 15e eeuwsche motieven. Onmiddellijk na hem dient genoemd te worden de 2e danser Daan van Teeseling, die ons in zijn soli beter voldeed dan in zijn .duetten met Pieter v. d. Sloot in welke laat ste hij kennelijk iets onwennig was. Van de dames willen wij noemen Jeanne Clute, Caja van Lieshout, in het bijzonder haar gracieus gedanste Romance van Schu mann en Mej. Teeseling, die vooral in de ensembles uitblonk. Haar pittige dansen in iet „Spaansch tafreel" van Albeniz en later ook als solo in een Spaansche dans boeiden zeer, niet in het minst door haar vaardig castagnettenspel. Van de scènes dient nog vermelding het Sprookje van Andersen, fraai op Spitzen ge danst, terwijl een fleurige Hongaarsche dans van Brahms het geheel besloot. Een niet gering aandeel aan het succes 'ïadden ook de vaak geestige costumes, ont worpen door Karei Bruckman. Als eenige critiek zou kunnen worden aangemerkt de slechte opkomst van het publiek en de slechte kwaliteit van de piano De pianist, Simon Halie, speelde als solo „Danse rituelle d'un Faun", welke hij ondanks het instrument op lofwaardige wijze vertolkte D.O.N.K. vierde feest De R. K. Voetbalvereeniging „D.O.N.K." die haar 25-jarig bestaan vierde, hield gister avond in „Concordia" een feestavond. Voor een tot de laatste plaats bezette snikheete zaal werd „De spooktrein" ten tooneele gebracht. Het was een stuk vol spanning en humor waartoe niet in het minst de heer J. Belt het zijne bijdroeg. Alleen was het jammer - en in het laatste bedrijf kwam dit sterker naar voren dan in de voorafgaande bedrijven dat enkele spelers niet rolvast waren. Het speeltempo heeft daaronder moeten lijden. Dit neemt echter niet weg, dat het geheel geslaagd genoemd mag worden, het geen duidelijk bleek uit het daverend ap plaus, dat de spelers en met name de heeren van Vliet, regisseur, Timmermans en van Reeden te incasseeren kregen. Na het eerste bedrijf hield de voorzitter van D.O.N.K., de heer Arts, een loterij ten bate van de D.O.N.K.-Vriendschapsactie, die een succes werd. Met een gezellig geanimeerd bal werd deze plaagde D.O.N.K.-avond besloten Burgerlijke Stand. GEBOREN 16 Oct. Piet/rnella, d. v. P. J Zwanenburg en D. de Jon^ Houtmangr,9. - 17 Oct. johanna M. d, v. p. J.J.Stolken W den Haag, van Strijenstr/at 18. - 18 Oct Willem, z. v. J. M. Lat/mers en N. Kulik Boschweg 30. ONDERTROUWD J18 Oct.H. v. Harten enG. C. Slaman - W./P. A. KempersenA. Geul - C. van Reenen/en W. M. Kwinkelen- berg - F. M. de Graajtf en C. de Jong - L. van Kooij en P. H. Bergman - L. J. Kraan en C. C. Heemelaar /- A. J. G. F. Vestering en C. van der Pouv# - H. J. van der Kroef en C. J H. van derf Wouden - G. Heeren en J. M. Castelein f M. A. Voorwinden en W. M. M. Nobel.. GETROUWD #17 Oct. A. G. A. de Groot en C. M.Jansen- van Kwaweegen M. van Tok - J - K. Scholtenen J. Knecht en L. OVERLEDE 2 i. -16 Oct. D. met J. de Jong SPORTNIEUWS Kok en A. Zuidam - H. C. in E. Biaazer - J. Peek en W. Cabout en G. Snatjerse C. M. Scholten - 18 Oct. van Duivendijk. 13 Oct. F. A. van Tol den Hollander, 79 j geh. ON. Als scheidsri Gouda 6-1. chter v. d. Kraats ten over staan van 4500 bezoekers de spelers in het veld blaast, Ona wint dei neemt den aan welke binnen zorgt. Nog gee» van Wiiligtn en op schitter 1 -| b ijken beide ploegen volledig, toss, Gouda trapt af. Ona ral over en het is v. Willigen minuten Ona de leiding be- 5 minuten later is het weer jlke den bal krijgt toegespeeld ide wijze maakt hij 2-0. Nu gaat de strijd op en neer. Gouda onder neemt ook enkele aanvallenGouda's mid- voor krijgt een mooie kans, maar Flier redt op sublieme wijze. Na 20 minuten spelen is het weer van Willigen, welke schitterend Gerritse onhoudbaar passeert 3-0. Dit wordt Gouda te bar, een mooie aanval wordt door hen opgezet, maar een der achter spelers maakt hands. De toegewezen strafschop wordt in een doelpunt omgezet 3-1. Direct hierop is Ona weer in den aanval, v. Willi gen dribbelt met den bal naar de linksbuiten plaats en het is Evers, welke den mooien voorzet benut. Hierna breekt de rust aan. Na de rust komt Gouda direct in het offen sief, maar Ona's achterhoede met Flier aan het hoofd, staat pal. Ona werkt zich weer los en zet eenige mooie aanvallen op. Gouda's doelman raakt geblesseerd, maar speelt ver der. Bij een Ona-aanval 20 minuten na de rust, denken wij Evers te zien doelpunten, maar hij wordt op ongeoorloofde wijze van den bal gezet binnen de beruchte lijnea. De strafschop wordt door Evers in een doelpunt omgezet 5-1. Gouda is nu een geslagen elftal. Steeds komt Ona terug, maar doelpunten blijven uit, Gouda's doelmgn wordt vervan gen door Signer. Gouda probeert het nog eens, maar Ona's achterhoede geeft geen kans. Ona komt weer los en het ls nog 10 minuten spelen als v. Willigen een mooien voorzet van Evers inkopt 6-1. De laatste 10 minuten spreekt de moeheid mee, dus het is wat heen en weer getrap. Het einde komt met een verdiende overwinning voor Ona. Vermeld dient nog te worden, dat bij Gouda na de rust Grootendorst was ver vangen door IJsselsteijn, die later vervangen werd door Broekhuijzen. De leiding was bij den heer v. d. Kraats in goede handen en de wedstrijd is in de beste verstandhouding gespeeld. G.S.V.—Alphen 3-2. G.S.V. wist ook gisterenmiddag van Alphen te winnen, zoodat zij thans de derde plaats bezet- voor Olympia en Alphen, De laatste zonder winstpunten, G.S.V. rehabiliteerde zich hiermede uitstekend. Direct na den aftrap ontwikkelen zich eenige aanvallen van G.S.V. op het Alphen doel echter zonder resultaat. J. Vermeer welke keu-ig voorzet geeft F. Lakerveld een goede kans welke echter naast schiet. F. Lakerveld moet al spoedig door J. Blom vervangen worden. De eerste corner is voor G.S.V. welke echter geen succes oplevert G.S.V. is overwegend in de meerderheid D. Stouthard plaatst den bal voor den doelmond doch de bal gaat naast. Daarna volgt van P. Nuvelstein een keihard schot dat J. Goedhart meesterlijk keert. Het schieten laat veel te wenschen over. Bij een snelle goed opgezette Alphen aanval weet W Slaman den bal op te vangen welke in het bezit komt van K. Kerk, die op schitterende wijze van verren afstand keihard schiet Goedhart werkt prima weg. De Alphen doelverdedigér is in prima vorm. Dan is het D. Stouthard welke naar binnen zwenkt goed voorzet. De bal belandt via het hoofd van C. Brem in het doel 1-0. Alphen laat zich niet onbetuigd en weet kort daarop door een misverstand in de G.S.V. veste doelman Brem het nakijken te geven 11. Ook G.S.V. probeert het met eenige goede aanvallen. Dan is het C. Brem welke keihard inschiet maar scheidsrechter de Haan constateert buitenspel. Alphen komt aan bod en heeft succes wanneer J. Windhorst het eens probeert met een strak schot, waar Brem overheen duikt 1-2. waarmee de rust wordt ingegaan. C. Brem, goed doorgebroken weet tactisch en onhoudbaar voor Goedhart den bal in het net te doen belanden 2-2. Dan is het Alphen welke den toon aangeeft en prima kansen krijgt. Door het slechte schieten leveren deze niets op. J. Vermeer weet eenige malen goed door te breken maar zet te hard voor. Bi) een door H. Lakerveld goed aangegeven bal is het K. Kerk welke den stand op 3-2 brengt. Wederom komen de gasten gevaarlijk opzetten en verkeert het G.S.V. doel in gevaar. P. Nuvelstein probeert het nog eenmaal, doch zonder succes. Kort daarop fluit den scheidsrechter het einde van dezen door G.S.V. en Alphen gespeelden beker wedstrijd. De eindstand van de voor-ronde voor den N.V.B.-beker in de Goudiche afdeeling luidt Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wisselende bewolking met plaatselijk eenige buien vooral aan de kust. Matige Z.W. wind. In de loop van morgen toenem. bewolk. met kans op repen met toenem. wind tussch. Z.W. en Z., zelfde temp. Wat is er in Gouda te doen? „Leve Réunie Vrijdag t.m. Woensdag, in de brouwerij." Schouwburg-Bioscoop Vrijdag t/m Dinsd. "De Gouden Poort." Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag V rouwenparadijs" Maandag 22 Oct. 8 u. Concordia, R. K. Tooneelver, „Gouda" met „De Logé' Woensdag 24 Oct. 6.15 uur n.m. Nieuwe Schouwburg. Ver. Het Volksconcert Rotter- damsch Philh. Orkest. Idem. Concordia. 7.30 u. Openb. Vergade ring. S.D.A.P. Spr.Mr. v. d. Goesv. Naters WAT GEBEURDE ER? 22 October 1943 Acht Nederlanders ter dood gebiacht" te A'dam, Hoofdcommissaris Tulp van A dam pleegt zelfmoord, Laval bij Hitlert. Onderhandelingep tusschen Japan 1942 1940 Ned. Indië stokken. O.N.A. Gouda G.S.V. Olymp. Alphen gesp. .4 4 4 4 '4 gew. 4 2 2 1 gel. verl. 1 1 punt. 8 5 4 3 0 doelg 19-7 17-13 12-14 11-13 6-18 D.O.N.K. l-Ó.H.L. 13-3 De jubileum-ontmoeting D.O.N.K.-D.H.L. werd onder groote belangstelling gespeeld- D.O.N.K. wint de toss eb de eerevoorzitter trapte voor D.H.L. afï - D.O.N.K. neemt de bal over en zié direct voor het D.H.L,-doel. De midvoor peemt de bal mee en scoort onhoudbaar 1-0. Dan valt D.H.L. aan, maar de verdediging bezweert het ge vaar. Snel golft het spel heen en weer, maar wordt dikwijls door buitenspel onderbroken. Na goed individueel spel scoort de links binnen den gelijkmaker 1-1. D.0.N.K. laat het er niet bij zitten en na een Snellen aan val plaatst de linksbuiten onhoudbaar in den hoek 2-1. Direct na den aftrap neemt D.H.L. den bal mee en het is 2-2. D.O.N.K. blijft nu geruimen tijd in den aanval, maar kan het net niet vinden. Bij een snellen aanval doelpunt D.H.L. zelfs 2-3, D.O.N.K. laat zich niet ontmoedigen. Verschillende corners worden genomen en bi) een ervan doelpunt de midvoor schitterend 3-3, met welke stand de rust aanbreekt. Na de rust hetzelfde spel- beeld: snelle aanvallen van bijde partijen. Verschillende corners worden genomen, maar steeds kan de verdediging het terrein zuiveren. In het laatste kwartier is D.O.N.K. steeds sterker, maar wat ook geprobeerd wordt, het winnende doelpunt blijft uit. En zoo komt het einde van dezen door scheidsrech ter Muurling prima galeiden wedstrijd. Van te voren speelden de oudjes van beide clubs, waarbij verschillende spelers, die ook de openingswedstrijd 25 jaren gele den meespeelden, van de partij waren, D.O.N.K. nam na een kwartier door Bult man de leiding maar even later bracht D.H.L. de stand op 1-1. Daarmee breekt de rust aan. D.O.N.K. wil blijkbaar de wed strijd winnen, want Ze zetten na de rust een offensief in dat niets oplevert, integendeel, D.H.L. breekt door en het is 1-2. Dat laat D.O.N.K. niet op zich zitten en na een algemeenen aanval doelpunt Koemans on houdbaar 2—2. Nu is D.O.N.K. niet meer te houden en ze smaken het genoegen even voor tiid het winnende doelpunt te scoren. U-2. Al met al was het een prettige wedsrijd, waarbij de oudjes dikwijls blijk gaven het spel nog niet verleerd te zijn. BINNENLAND. Onderscheiding voor Prins Bernhard. Tijdens de openingsplechtigheid van de gemeenschappelijke R.A.F.-U.S.-A.A.F. ten toonstelling in de Bijenkorf te Amsterdam, heeft Lt.-Generaal lohn K. Cannon, bevel- voerend-generaal van de Amerikaansche Luchtstrijdkrachten in Europa medegedeeld, dat aan Z.K.H. Prins Bernhard is toegekend de onderscheiding Senior Officers Wings, uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten voorde geallieerde zaak en zijn verrichtingen als vlieger. Het zilveren embleem ial den Prins later worden overhandigd. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1