ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De Fransche verkiezingsuitslagen. k/eecbuicUt wat gebeurde er? PER ASPERA AD ASTRA EENDRACHT HAAKT WACHT DAGBLAD Redactie: L. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda STADSNIEUWS. Dirigent benoemd. Met ingang van 1 November a.s. it de heer C. de Graaff uit Gouda benoemd tot dirigent van de Chr.Muziekvereeniging „Per Aspera ad Astra''. Gift voor de Stichting 1940-1945. Als batig saldo van den avond, gehouden door Prof. de Vries in de Reünie, hebbea de organisatoren een bedrag van f 50.— overgemaakt aan de Stichting 1940-1945. Geslaagd. Onze stadgenoot de Heer L. K. Vander- land slaagde 19 October voor het doctoraal examen geneeskunde te Utrecht Jubilea. Op 27 October zal de heer M. Slingerland den dag herdenken, waarop hij voor 26 jaar als jongste bediende in dienst trad bij de fa. Ogier en Co., bankiers te dezer stede. Thans bekleedt de heer Slingerland de functie van chef van de afdeeling assurantiën. Kon het 25-jarig jubileum door de tijdsomstandigheden niet gevierd worden, deze 26ste herdenking zal er des te waardiger om zijn. De heer H. L. Blok zal op 1 November a.s, den dag herdenken, waarop hij 25 jaar in dienst van de N.V. J. A. Vos Pa- pierwarenfabrlek zal zijn.. De heer Blok ver vult de functie van boekhouder. Brood in verboden tijd. De bakker M. van de Westhavën is be keurd voor het afleveren van verscn brood voor 's ochtends 10 uur. Een flinke schadepost. Nader vernemen wij nog omtrent den brand bij de fa. v. d. Want en Barras, dat er een schadepost te boeken valt van f 35,000, De schade wordt echter door da verzekering gedekt. De R. K. Houtbewerkers vergaderen. De R. K. Bond van Houtbewerkers, Meu belmakers enz., afd. Gouda, houdt Donder dag 25 October een algemeene ledenverga dering des avonds 8 uur. Op deze vergade ring zal teveqs een lid. van ons hoofdbestuur een bespreking houden over: 1. Hoe kwam de C.A.O. tot stand. 2. De richtlijnen voor de toekomst. Op deze vergadering zijn ook niet-leden welkom. NUMMER 59 DINSDAG 23 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn.p,w.25 ct. Losse numm. 10 ct. Het Ncderl. Bijbelgenootschap^ Op Woensdag 31 Oct. a.s. houdt het Nederl. Bijbelgenootschap een groote open bare samenkomst in de St. Janskerk, welke om 8 uur zal aanvangen. Ds. M. C. Koole, Ned. Herv. Pred. zal spreken over „Het Blijvende Woord". Het feit van de kerkhervorming en het werk van het N.B.G. zal hierin nader worden toegelicht. Een openings- en slotwoord zal gesproken worden door ds. Elzenga en ds. Koenekoop, terwijl de heer H. de Man muzikale mede werking verleent. SPORTNIEUWS. Benoeming en bevordering. Onze oud-stadgenoot de heer H. K, de Waal onderwijzer te Vlaardingen is benoemd tot hoofd der school te Nleuwendijk (gem. Z.-Beierland). Burg. en Weth. hebben C. M. J. Dessing met ingang van 1 Oct. 1945, bevorderd tot opzichter le klasse bij Gemeentewerken. Openingsavond Volksuniversiteit. Op den openingsavond van de Volksuni versiteit a.s. Donderdag zal de bekende voordrachtkunstenaar Jac. Elsacker optreden, Voor de pauze zal hij voordragen „De Vliegenvanger" van John. Steinbeck, na de pauze o.a. verzetspoëzie. Men kan zich dagelijks voor de avonden en cursussen nog opgeven aan het Leeszaalgebouw. De werkrursussen van de Volksuniversiteit hebben aan de verwachtingen voldaan. Beide cursussen voor Engelsch en Algemeene ontwikkeling zijn volteekend en reeds aan- gevanaen. Indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat zal de cursus Engelsch herhaald wor den. Men kan zich daarvoor eveneens op geven aan de Leeszaal. De Hengelaarsvereen. „V.O.G.' Bij een tweekamp, welke gehouden werd op de Zondagen 14 en 21 Oct. tusschen de Goudsche Hengelaarsvereen. „V.U.U en „De Bliek", wist „De Bliek" den beschikbaar gestelden beker in de wacht te sleepen met een totaal gewicht van 5795 gram, waar tegenover „V.O.G." slechts 3750 gram kon stellen. Burgerlijke stand. Geboren: 19 Oct. Leonardus A. M. z. v. A. M. Helmond en C. Sch&uten. J. v. d. Heydenstr. 9. 21 Oct. Willem J. C. z. v. P. Belgraver ea W. J. Kuyvenhoven, Fluw. Singel 60. Getrouwd: 20 Oct. C. van Reenen en W. M. Kwinkelenberg. Overleden19 Oct. A. Kerver, oud 70 j. wed. van Ph. den Hertog. De Jodan-Boys. Van de Zaterdag gespeelde wedstrijden werd de ontmoeting Jodan-Boys J.GB. 10 minuten voor het einde gestaakt, wegens een beenbreuk van aanvoerder Frankrijker. De stand was toen 0-0., Jodan Boys 2-J.G.B. 2 eindigde met een verdiende 6-0 overwinning voor Jodan Boys. De loop, „Dwars door de Korte Akkeren" Het weer liet zich voor den tijd van het jaar van zijn beste zijde kennen toen Hoofd inspecteur Beekman Zaterdagmiddag het startschot loste voor de loop ..Dwars door de Korte,Akkkeren", welke wedstrijd door Ona was uitschreven. Er namen ruim 100 athleten deel. Het eerst startten de D.- en E. klasse, waarbij geen feilen strijd ontstond. De Dordtenaar J. van Sloten, (Hercules) kwam als eerste door de finish, gevolgd door J. Drukker (Dos,) uit Rotterdam. In de B.- en C. klasse was meer strijd te zien. Met nog slechts 200 Mtr. voor den boeg leidden Molenbroek (Hercules Dordrecht) en H. de Swart (Dos, R'dam), doch zij wer den belde verrassend geslagen door C. Dijk graaf (Wik, Wassenaar). De voorzitter van de Athlethïëk-commissie van Ona. reikte na afloop met een toepasselij k woord de prijzen uit. De uitslagen luiden: Klasse B. 1. C. Dijkgraaf, Wik, Wassenaar, 7.43,2 sec. 2. H. de Swart, Dos, R'dam, 7. 45,3 sec., 3. B. Molenbroek, Hercules, Dor drecht 7.50 sec., 4. J. P. v. d. Broek. Ona, Gouda, 7.58 sec., 5. M. v. Kampen, S.V.V. Schiedam,8.13,8 sec. Klasse C. 1 F. Gldeonse, Vires et Celeritas, Gouda, 8.01 sec., 2. P. v. Bovene, Doe, R'dam, 8.03 sec., 3. M. Verheul, Dynamo, R'dam, 8.05 sec., 4. P. Strijbos, Dos, R'dam, 8.18 sec., 5. H. C. Heijnman, Vires et Celeritas, Gouda, 8.26 sec. Klasse D. 1. J. Dukker, Dos, R dam, 7.25.5 sec., 2. J. Meiborg, Siomo, Den Haag, 8.08 sel., 3. A. F. Bode, Unlo, Oudewater, 8.09 sec., 4. H. Prevo, Ona, Gouda, 8.17 sec., Klasse E. 1. J. van Sloten, Hercules. Dor drecht, 7.25,3 sec., 2. J. H. van Beekum, Dos, Rotterdam, 8.12 sec., 3. J v. d. Us v. Abeelen, Schoonhoven, 8.19 sec., 4. J. Berckenkamp, Gouda, 8.20 sec. BINNENLAND. Spaart voor uw Textiel. Tijdens een persexcursie werd van de zijde van het Ministerie van Handel en Nijverheid medegedeeld, dat in de eerste plaats textiel vervaardigd moet worden om de technische behoeften te kunnen dekken. De kleeding- voorziening kan daarom pas op de tweede plaats komen. Nu in September de kolencontlgenten voor I de textielindustrie verdubbeld zijn, zal er ook weer voor burgerbehoeften kunnen worden gefabriceerd. De productie is evenwel nog zoo gering, dat van nationale distributie tbans geen sprake kan zijn. Des ondanks wordt het publiek met grooten nadruk erop gewezen, dat het aanbeveling verdient door middel van sparen een gedeelte van het inkomen, thans reeds te reserveeren, opdat men, wanneer straks wederom textielgoedèren aan de markt komen, ook de koopkracht bezltte om zich deze goederen te kunnen aanschaffen. DE VIJF JAARGETIJDEN Toen een onderwijzeres in de Residentie aan een jongetje van de vierde klas eener openbare school vroeg, hoeveel jaargetijden er zijn, kreeg zij het prompte onverwachte antwoord„Vijf, juffrouw". „Noem ze dan eens op": „Lente, Zomer, Herfst, Winter en Oorlog", luidde het gedeci deerde antwoord. „En wat voor weer heerscht er gedurende den oorlog 1 „Slecht weer, juffrouw" meende het kleine manneke Historisch Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.MA. tot morgenavond. Aanvankelijk krachtige aan de kust storm achtige Z.W. wind, later tijdelijk afne mend. Plaatselijke regenbuien, iets koeler. Wat is er in Gouda te doenl Réuniet Vrijdag t.m. Woensdag. „Leve in de brouwerij." Schouwburg-BioscoopVrijdag t/m Dinsd. „De Gouden Poort." Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Vrouwenparadijs". Woensdag 24 Oct. 6.15 uur n.m. Nieuwe Schouwburg. Ver. Het Volksconcert Rotter- damsch Philh. Orkest. Idem. Concordia. 7.30 u. Openb. Vergade ring. S.D.A.P. Spr.Mr. v. d. Goes v. Naters Donderdag 25 Oct. 8 u. Concordia, R.K; Tooneelver, „Gouda" met „De Logé". Idem: Nieuwen Schouwburg: Kuhn s Variété. IdemReünie, Oosthaven. Openingsavond Volksuniversiteit. Jac. van Elsacker. „De Vliegenvanger" van John Steinbeck en o.a. Verzetspoëzie. 23 October 1944 De Canadeezen veroyeren Breskens. Schijndelbereikt, Schoondijke veroverd 1942 Mevr, Roosevelt te Londen. Italië s Koningspaar bezoekt Genua na era hevigen luchtaanval door de R.A.F. 1940 Hitier en Franco ontmoeten elkaar in. de Pyreneeën. A.S.C.—GOUDA. De uitslagen van de wedstrijden in de Wintercompetitie luiden le Tiental. A. v. Eijk-W. G. Nieuwveld J-0 A. v. d. Zaan-P. Eerland *-y 8. Rapis-P. Lafeber y A. Broekhulzen-A. de Jong 2e Tiental. J. de Jong-K. de Jong /s-/s A. Mi Nieveld-C. PlUe 0-1 L. v. Leeuwen-A. de Vries 0- N. de Groot-J. v. Engelen 0-1 N. de Groot-A. de Vries afgebr. A. de Vrles-A. M. Nieveld afgebr. P. J. Revet-A. v. d. Berg afgebr. 3e Tiental. n A. Pruissen-J. J. v. Roon U- J W. Verhoeven-J. J. v. Roon 0-1 J J. v. Roon-C. Bennlnga afgebr. G. v. Schalk-M. Wiezer 1'° Dc Rijkspostspaarbank. pe p T.T. deelt mede, dat diegenen die overschrijvingen van hun Spaai op een postrekening wenschen te verrichten, voortaan in het algemeen «iet meer hun spaarbankboekje met het daarvoor bestemde formulier naar d. Rijkspostspaarbank Amsterdam moeten opzenden. Zij behooren zich thans met een girostortingsblljet gefran keerd en ingevuld tot het gewenschte bedrag ra hun spaarbankboekje tot het postkantoor jte VoS?'"levensonderhoud wordt voortaan aan gezinshoofden of alleenwonenden hoog- stens f 50.- P*r v««ttan ult9ekeerd- Overwinning van De GauHc. Uit officieuse bron heeft A.F.P. de vol ledige uitslagen der verkiezingen ontvangen, voor zoover betrekking hebbende op het Fransche moederland. De 522 zetels zijn als volgt verdeeld: Communisten 142: M.R.P. (Mouvement Republicain Populaire van de Gaulle) 140; S.F.I.O. (Socialisten) 133; U.R.D. (Union Republicaine Democratique) 26; Radicaal- Socialisten 19; Entente Republicaine 12; Union Democratique Socialiste de Resis tance 10; Alliance Democratique 10; Mouve ment Unifie de Renaissance Frangaise 6; Onafhankelijke republikeinen 24. Uitslag verkiezingen in Luxemburg. Volgens het Agentschap Belga zou de verdeeling der zetels in de Luxemburgsche Kamer volgens de voorloopige uitslagen der verkiezingen als volgt zijn: Christelijke Volkspartij 24 tegen 25 in 1940, Socialisten 12 tegen 18, Communisten 5 tegen 0, Onafhankelijke Liberalen 2 tegen 12, Patriottische groepeeringen 8 tegen 0. Zoo helpt Denemarken. Een Vikingschip met roode zeilen, waarin een wit kruis, de Deensche vlag, daarachter de Nederlandsche driekleur. Slechts 2 woor den als onderschrift., HJAELP HOLLAND Dat is de frissche affiche waarmede het comité „Hollands Hjaelpen" alle Denen op wekt te geven voor het zoo zwaar geteis terde Nederland. Tot op heden zijn reeds 20 schepen aangekomen met ca. 3500 ton levens middelen, w.o. bacon, kaas, eieren, melk poeder enz. Er zijn groote partijen allerhande artikelen aangekocht, o,a. 100.000 paar kin- derschoeaen. Denemarken is één der eerste landen geweest, dat gevolg heeft gegeven aan de dringende vraag naar gereedschappen. Reeds zijn aangekomen 1000 hamers, 1000 schoppen, 1000 bijlen. 5000 pannen en 6000 potten. Voor glas wordt nog onderhandeld. De ingezamelde gelden bedragen tot op heden ca. Kr. 10.000.000 en nog steeds stroomt het geld binnen. De regeering van Denemarken heeft de toezegging gedaan, dat wanneer de Denen Kr. 1.000.000 inzamelen, zij eenzelfde bedrag zal bij betalen. De voorzitter van het werkcomité van „Hjaelp Holland de Heer Kashmder, toonde zóó groote belangstelling voor het H.A.R.K.-adoptieplan, dat hij zal probeeren in Denemarken een soort gelijk plan door te voeren, zoodat dus Deen plaatsen Nederlandsche plaatsen adopteeren Op deze wijze breidt de H^p-K.K^ldee „Plaats helpt plaats" zich zelfs uittotDrae marken. Canadeezen stennenNedèriandscheinstcllingen Canadeesche legerelftallen van de Utrecht- sche Storkdub en Trianonclub en Neder landsche voetbalploegen van Hercules. Velox, U V V. en Elinkwijk spelen regelmatig wedstrijden in Utrecht, waarvan de opbrengst ten goede komt aan instellingen van Neder landsche liefdadigheid. Zoo konden de Canadeezen onlangs een bedrag yan f 600.- aan het Nederlandsche Roode Kruis en f 500.- aan de directie van Huize „Zuilenyeld waar oorlogsgewonden worden verpleegd, overhandigen. Tevoren was voor dit doel een inzameling ln de Canadeesche "Un club gehouden, die f 1870.- opbracht. Opnieuw vee uit Ierland. Het s.s. „Wiilem van Oranje" dat thans in geregelden dienst tusschen Rotterdam ra Dublin vaart wordt Dinsdagavond te Rotter dam verwacht. Ditmaal met een lading, die o.m. bestaat uit 160 ossen en 600 ton suiker, welke goederen tot de schenking van Ierland behooren. Oud-Indiëvlieger verongelukt. D beekende oud-Indiëvlieger van Woer den Poelman, die in 1924 met Thomassen a Tnuessink van dér Hoop de eerste vlucht naar Nederlandsch-Indië maakte, is Vrijdag middag j.l. op den Bergemschen weg te Laren (Gld.) bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen en gedood Het stoffelijk overschot van het 55-jarige slacht- offer is naar het ziekenhuis te Lochem over gebracht. De groentevoorziening voor den a.s. winter. Ofschoon de oogst van sommige tuin- bouwgewassen, zooals bewaarkol, veel te wenschen overlaat, verwacht men toch, dat in den komenden winter de groentevoorzie ning vrij redelijk zal zijn, wanneer het pu bliek zijn eischen niet te hoog stelt. Vooral, omdat de geheele voedselvoorziening ten op zichte iljf-TV'"1"'""" winter verbeterd is en dus dë grjfente niet zoon belangrijke plaats inneem® als toen het geval was. Bovendien staan er nog hoeveelheden gezou ten groenten ter beschikking. Wanneer de strenge nachtvorsten voor- loopig uitblijven, zullen de te velde staande late herfstgroenten nog geruimen tijd geoogst kunnen worden. Voor export worden geen groenten en ook geen fruit ter beschikking gesteld, zoo lang niet op eenigszins voldoende wijze in de behoefte van eigen land is voorzien. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1