GIJZELAAR IN GESTEL 'èe £50 R. PEEREBOOM Film en werkelijkheid. Het Is een film, zooals er veljen zijn. Niet overdreven spannend of sensationeel. Neep, echt zoo'n fi|m, waarbij je „er in'bent als toeschouwer. Er spelen zich op het witte doek tafereelen af, waar je „bij'' kunt. Het kost geengroote inspanning om hef verhaal te v^igfn. Kor ?om het is ontspanning. En je leeft mee. je ybdt je onwillekeurig in de plaats van den held of de heldin en je accepteert bet, dat alles steeds zoo makkelijk en juist op tijd voor elkaar komt. Je vergeet de omgeving en leeft hnn leven. Het begeerenswaardige leven van de spelers in hun rollen. Er gaat iets magisch van uit. Iets, dat je bindt. Wal is het, dat ons de realiteit zoo vapk uit het oog doet verliezen Laten we het eerlijk bekennen. Allen zijn we wel eens uit de bioscoop gekomen met een gevoel, of we zoojuist zwaar beet geno ssen zijn. In het filmverhaal hadden wij tpeegespeeld in onze gedachte. En nu staan y/e in de werkelijkheid. Er staat niet eens een auto op ons te wachten. We ontmoeten niét eens een knap meisje of een charmante jongeman, die zoo heel toevallig kennis met ons maakt. Het gaai iq de film zoo vanzelfsprekend, dat wij geneigd zijn het ook in het leven van allen dag mee te zullen maken. Ja. eigenlijk vinden wij het iets ongewoons, dat ons nog niet is overkomen, wat op het witte doek scheering en inslag blijkt te zijn. Maar1 met het uitgaan van de bioscoop verdwijnt ook dat romantische leven dat ■inperdaad alleen binnen de muren van het tmeater mogelijk is. Al zijn er dan dun ge taalde uitzonderingen. En in het volle leven staan wc ietwat onwennig. Wij zoeken laten we maar eerlijk zijn naar een vleugje filmromantiek. En het is er niet. Het leven is hard en veel romantiek is er niet overgebleven. En toch, wanneer Wij bevrediging vinden in ons werk en ons huiselijk leven, leeft er iets op van die filmromantiek Maar dan zitten wij niet in het donker en wij zijn nu inderdaad zelf de spelers. Slechte waarnemers als wij zijn. zien wij niet, dat de omstandig heden nu Inderdaad veel gelijkenis vertoonen. Heeft U wel eens bedacht, als U min of Ineer ontevreden bent, omdat het in Uw leven niet zoo gaat, als op het witte doek, (Jat de film haast altijd zijn onderwerpen dntleead aan dat gewone leven van U en mij 7 'En nu er atlerwege verstrooidheid héeracht, nu wel alle romantiek van de aarde schijnt weggevaagd, nu zoeken wij, misschien meer dan anders, naar romantiek. En die is uit sluitend fn de bioscoop te vinden. T Laten wij echter ook de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. Het is gefcn imitatie, wanneer U tracht in Uw omgeving jets van da film terug te vinden. Integendeel, de film tracht iets van U te imiteeren. Leeft daarom mee, wanneer U de bioscoop bezoekt en tracht in stille wedijver met de film Uw omstandigheden weer beter te maken, (Jan zij U werden voorgesteld. Want heusch, er is nog wel romantiek op 4eze zakelijke wereld! Montgomery als Paedagoog. Naar de News Chronicle meldt, heeft veldmaarschalk Montgomery in een toespraak tot 1400 jongens van een school in Man chester gesproken over de voorbereiding van de landing in Normandië. Ik had het gevoel", aldus Montgomery, „dat de soldaten van meening waren, dat z|j de taak, welke zij moestep vervullen, schier onuitvoerbaar achtten.Zij hadden geen vertrouwen in de O-Oay-ond^rneming. Zij geloofden niet, dat er werkelijk sprake van was. „Nadat ik mij ervan vergewist had, dat alle voorbereidingen vlot verliepen, begon Ik een tournre door Engeland en zag en sprak lederen soldaat die in Normandië zou vechten. „Ik stelde ze zoo op, dat ik ieder van hen kon zien en zij mij. Nadat wij elkaar goed gezien hadden klom ik op een Jeep en sprak ze toe. De eenlge reden was om zelfvertrouwen ln te boezemen. Heel wat menschen dachten dat ik totaal gek was. Men heeft al zoo vaak gedacht, dat ik gek ben, dat ik het nu als een compliment opvat. „Maartenslotte heeft iriijn pogen vertrouwen gewekt en het resultaat was, dat toen wij het Kanaal overs'taken en ln Normandië landden, de soldaten ervan verzekerd waren, dat het mogelijk was". BOEKBESPREKING. Een rake uitbeelding van het gijzeiaarsbestaan De schrijver van dit boeic is zelf gijzelaar geweest. Menige oud-gijzelaar zal zich de levendige en bewegelijke figuur van Peere boom herinneren, die je meestal druk zag praten, intens in zijn onderwerp. Hij is er vlug bij met zijn beschrijving van de kampsfeer van St. Michielsgestel; daar voor is hij dan ook een volbloed journalist, die zelfs in het kamp, toen hij al een jaar lang buiten het vak stond, nog télkens on- Hoe goed beschrijft hij de Aula, studie zaal en voordrachtencentrum van Beekvliet. Men ziet Manus, den geliefden "gijzelaars hond door het kamp Iooperryn voelt er weer ifi niee als de Duitschers hem op een vroe gen ochtend doodschieten. Men staat met Peereboom in het kamp queue te. maken: bij het postkantoor, voor het eten, voor het postpapier, de sigaren, bij de toko,-voor de W.p., voor de douche en bij den kapper. „Overal maken wij hier queue.... ook voor het eten. als de corveeërs de dampende Rots uit dé groote gamellen staan op te scheppen en wij in een lange rij langs hen schuifelen. Zonder wrok of dikke woorden ironiseert willekeurig dacht: „dat zou iets voor de krant zijn!" Peereboom blijkt in het kamp goed te heb ben rondgekeken. Het boek is buitengewobn aardig gesel reven, en de ongeveer vijftig illustraties van ïr. de Ranitz, die het boek passen als een handschoen, ?ijn kostelijk ge- téëkend. Het boek heeft geen litteraire allures; het heeft een vlugge, vlotte stijl, waarmee de schrijver intusschen goed de nuances van de kampsfeer weet te beelden, zoowel den vrooliiken buitenkant, als de opzettelijk- bedoelde goede houding en de innerlijke spanning, die onder alles door bleef loopen. De schrijver maakte maar vijf maanden mee, van Juli tot December 1942. Maar het waren de meest spannende. Hoor, hoe hij in enkele woorden het gijzeiaarsbestaan ty peert: „Wij hadden, binnen onze gijzelaars gemeenschap, zelfbestuur. Ieder maakte Zjjn eigen dag-indeeling. Er was een op gewekt, schoon opgeschroefd geestelijk leven. Wij werkten hardnekkig. Wij speelden zelfs: voetbal en crickef, bridge en biljart. Wij hoorden sonjs tquziek. Familie en vrienden, maar ook onbekende belangstellenden overstelpten ons met pakketten. Maar wij waren opgesloten achter prikkeldraad. En de Dood bedreigde ons. De Dood kwam in den nacht en ver moordde sommigen onzer." 'hij de plagerijen en maatregelen van de Duitschers en de hpuding van de „Holland- sche S.S. Deze spot spreekt ook duidelijk uit de hooge-petten-en-wijde-rijbroeken-held- haftigheid, waarin Ir. de Ranitz de Duit schers telkens in zijn teekeningen weergeeft Van een fel meeleven getuigt zijn beschrij ving van de fusijeeringen op 15 Augustus en 16 October. Er zijn telkens momenten, waarin men typisch de reacties van den gijzelaar her- kent. Hoe goed geeft hij de houding aan van de gijzelaars die eerst een paar maanden in Haaren zijn geweest en dan overgeplaatst worden naar Gestel, de zoogenaamde Haari- neezen. Menigeen herkent zich in den kranten- lezenden gijzelaar, die altijd „tusschen de regels doorlas". En iedere gijzelaar die het boek leest, beleeft weer de stemming bij zijn terugkeer in de laatste regels van het boek: „De vrijheid is een wonderlijk groote vreugde. Ik gepiet- van iedere wandeling, van jgderj eindje fietsen. Al die ruimte! Geen prikkeldraad en geweren die je tegenhouden. Die wijde uitzichten!" V/ie zelf gijzelaar is geweest, geniet na tuurlijk het meest van dit boek. Ongetwijfeld zal er nog meer in woord en beeld over de beide gijzelaarskampen verschijnen. Maar ieder die dit boek leest, krijgt een levendigen en reëelen indruk van het kamp Beekvliet in ot. Michielsgestel. Daitsche burgerslachtoffers der bombardementen. Minister-president Attlee heeft in het Lager huis medegedeeld, dat ongeveer 250.000 bur gers in Duitschland gedood zijn door lucht bombardementen tusschen October 1940 en Januari 1945. Tusschen 1 Februari 1945 en 8 Mei 1945 zijn er nog 100,000 gedood. Verliezen der Engelsche marine. De first Lord dir .Engelsche admiraliteit, Alexander, heeft heden medegedeeld, dat de Britsche vloot in den oorlog 730 schepen en meer dan 50.000 officieren en manschap den verloren heeft. BUITENLAND. Soekarno terug te Batftvia. Reuter meldt dat Sqekarad 't« Batavia is teruggekeerd en dat er meer geall. troepen aan land zijn gegaan te Semarang. Soekarno is 10 dagen van het tooneel verdwenen ge weest. Naar zijn Min. van Buitenlandsche Zaken Soebardjo gisteren op een persconfe rentie had verkjaard zou Soekarno op vacaptie zijn geweest, Soekarno zelf heeft thans ver klaard „Ik ben er gedurende mjjn tocht door West Java in geslaagd het extremisme te beteugelen. Verder zou hjj de ipvloedrijke godsdienstige leiders gewaarschuwd hebben tegen het uitroepen van een hailigen oorlog. Britten bezetten West-Borneo. Ned.-Indische Wetgeving hersteld Van officieele zijde wordt in Melbourne bekend gemaakt, dat een Australische strijd macht onder Lt Kol.-T. W. R. Cotton op 16 October West Borneo heeft bezet en daar in een dagorder de Nederlaqdsch-Indl- sche wetgeving weer heeft ingevoerd. De Australiërs opereerden samen met vertegen woordigers yau de N.I.C.A. en een contingent gekleurde Ned. troepen onder Nederlandsche officieren. De bevrijdingstroepèn heeschen te Pontianac de Nederlandsche vlag. In het tijdvak tusschen de Jap. overgave en de aankomst der geallieerden bestuurde de plaatselijke bevolking Pontianac. Tijdens de bezetting heerschte er een erge Japansche terreur. 2000 burgers werden vermoord. Chineezen en Indiërs, meestal Dajaks, organiseerden guerilla-troepen in dè bergen en belaagden de Japs met zelfgemaakte vuur wapens en vergiftige pijlen. Den dag voor den aankomst der geall. te Pontianac hadden drf leden der plaatselijke zelfstandighelds- sweging een vreedzame demonstratie ge houden tegen terugkeer van het Nederlandsch bewind. 145 blz. - 3.25. Ook in andere landen geldsaneering. President Benesj heeft een decreet onder teekend, waarbij maatregelen tegen den on gezonden toestand, op monetair gebied in I sjecho Slowakije worden genomen. De in omloop zijnde geldmiddelen waren sedert de Duttscbe bezetting verzevenvoudigd. Het oude geld, met inbegrip van de Dultsche Rijksmark zal zijn waarde geheel verliezen. Dok in Hongarije 1$ men tot geldsaneering overgegaan Deviezen en munt, welke zich j vaB P«*rticulieren bevinden moeten bi) de Nationale Bank worden ingeleverd. Rosenberg levert een ton bewijsmateriaal. Wanneer Goering, Hess en 22 andere hooge nazi s in Neurenberg terecht zuHen staan, zullen zij waarschijnlijk hun mede gevangene Rosenberg verwenschen. Zijn hobby voor het schrijven en bewaren van brieven zal hun duur te staan komen, ■oijn geheele archief, waarin persoonlijke ge gevens en een uitgebreide correspondentie van vele jaren, is door een Amerikaansch uitenant ter zee, achter een valsche muur in een kasteel te Bayreuth, ontdekt. Al dit bewijsmateriaal, dat nu in het bezit is van het internationale militaire gerechtshof, weegt meer dan 1000 kg. - Benevens honderden brieven en memoranda van en aan Hitier. Hess, Goering Ribbentrop enz., omvat het bewijsmateriaal tevens Rosenberg's eigen dag boeken, vele origineele decreten, die voor de wan;"6 flebieden in het °osten uitgevaardigd De president van het gerechtshof in Neu renberg. Jackson, heeft nu meer dan 25.000 documenten van groote waarde tot zijn be schikking welke te zijner tijd gesorteerd en geordend zullen worden. INGEZONDEN (Buiten verantwoording van de redactie.) Nogmaals de Zwarte krollen. In het kappersvak zijn volgens mij groote onrechtvaardigheden. Waarom mag de eeoe kapper f.,10 voor een Permanent rekenen en wqarom moet een ander <flf voor f 3.50 doen D|t lijkt op niets. Is dit in andere zaken ook zoo. Bij voorbeeld mag een groote bakker meer voor zijn brood nemen dan een kleine? Mag een groote slager meer voor zijn vleesch nemen als eet? kleine. Mag de eene schoen maker meer nemen dan de ander, neen. Zoo moet moet het ook bij de kappers worden Brood is brood, vleesch is vleesch, schoenen zijn schoenen, permanent is permanent dui ook één prijs. U dankende voor Uw plaatsruimte, C. Huisman, Dames- en Heerenkapper, Groenendaal 49, Goa^a. Comité van Actie van Kleinbedrijven njt deSigaren-Industrie. Het feit, dat bij het wederom op gang brengen der sigarenindustrie eene selectie is gemaakt in dien zin dat de .groote fabrieken die het langst door dei? bezetter in de ge legenheid zijn gesteld deel te nemen aan het productieproces, wederom het eerst in de productie zijn ingeschakeld, heeft in zeer breeden kring verwondering gewekt. De groote nood,, waarin de kleine zelf- standigén verkeeren in de sigarenindustrie, en het feit dat hoe grooter fabrikant men was hoe eerder men in het productieproces werd ingeschakeld, hebben onder de kleine zelfstandigen een zeer begrijpelijke onrust teweeg gebracht, omdat de grondslag van hun maatschappelijk bestaan nu voor de toe komst door onwettige bevoordeeling van anderen worden aangetast. Dit heeft er toe geleid dat groote groe pen van kleine zelfstandigen zich hebben vereenigd tot bovengenoemd Comité van Actie, waarvan in Gouda een afdeeling is gesticht van circa 50 zelfstandige werkers. Wij zijn dan ook van meening, dat de kleinindustrie ten spoedigste in het produc tieproces behoort te worden ingeschakeld, en doen dan ook een ernstig beroep op de Regeering, hieraan haar medewerking te willen verleenen. De kleinindustrie heeft moeten ervaren, dat zij door de instanties die het voor het zeggen hadden, terzijde zijn gesteld, niet tegenstaande op ondubbelzinnige wijze gedo cumenteerd door het Hoofd Comité is aan getoond, het recht yan inschakeling der kleinindustrie. s De verschillende bezwaren door de Direc teur vaq het Rijksbureau voqr Tabakspro ducten tegen inschakeling aangebracht, zijn door onzen raadsman Mr. de Krpon uit Eindhoven, op juridische gronden weerlegd. Deze bezwaren konden de toets der kritiek, °°kdie der gerechtigheid niet doorstaan. Wij meenen dan ook dat recht moet wor den gedaan aan alle kleine zelfstandigen in oW sigarenindustrie, die in een toestand ver- ke.efen dat het water tot aan de lippen stijgt van qrmoede en ellende. Laat men hierbij bedenken, dat vele van deze zelfstandigen door hun hoogsj? leeftijd niet meer in andere bedrijven/l^werk ge steld kunnen worden. V/ij willen dan ook nog een\ernstig be roep doen op het Gemeentebc IS tuur van Gouda, en de Kamer van Koophandel, om ,unne medewerking te willen verkenen, door bij de Regeering er op aan te dringen, zoo spoedjg mogelijk het daarheen te leiden, dat deze zelfstandigen recht wordt gedaan door inschakeling van hun bedrijven. Moge de sociale gerechtigheid ook hier ten uitvoer worden gebracht, tot weder- inschakeling der kleine zelfstandigen in de sigarenindustrie.. Ondergeteekenden houden zich bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Het Comité van Actie te Gouda. M. J. DONK, Voorzitter, IJsselIaan 66. G. HOONHOUT, Secretaris, P. C. Bothstraat 12. Dienstplicht in de V.S. In een zitting van het Amerikaansche Congres heeft President Truman in een persoonlijke boodschap er op aangedrongen* at in de Vereenigde Staten voor iedere Amerikaan beneden de 20 jaar een jaar mi Itaire training verplicht zal worden gesteld. Hoe wordt het Fransche kabinet? Gezien het resultaat van de Fransche verkiezingen, wordt de vorming van een abinet gebaseerd op de 3 groote partijen met 7 Ministers voor elk van die partijen bet meest waarschijnlijk geacht. De Commu nistische Partijleiders hebben duidelijk blijk gegeven van hun verlangen om deel te nemen aan de regeering. Inmiddels wordt afgewacht in hoeverre de progressieve Katholieke bereid zu en b'Uken mee te gaan, met een programma van geleidde economie, zooals dit binnen kort door de commissie der linksche partijen zou worden voorgesteld.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2