ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Een geallieerd officier over Java. WuttecicM Een optimistisch geluid. PER ASPERA AD ASTBA EENDRACHT^ MAAKT MACHT RedactieL.A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijk sen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda dagblad NUMMER 61 DONDERDAG 25 OCTOBER 1945 Administratie: M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 3008 Abonn.p.w. 25 ct.Losse numm. 10 c „Het is mijn overtuiging dat men de Indo nesische questie op menschelijke wijze moet benaderen. Na zooveel jaren van Japansche terreur en demoralisatie moet de tegenwoor dige toestand psychologisch bezien worden, aldus verklaarde een geallieerde officier, die bij de Rapwi op Java werkt, zestien dagen geleden naar Engeland vertrok en nu, voor zijn terugkeer, nog even tijd vond om enkele vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers van zijn ervaringen te vertellen. Hij is zelf na de Japansche invasie gevangengeno men en heeft kennisgemaakt met vrijwel alle krijgsgevangenkampen op Java. Als Rapwi- officier heeft hij met Soekarno, Hatta en andere Indonesische leiders gesproken. Zijn indruk van deze menschen is dat hun gevoel voor ge'matigheid, ondanks alle wilde ge ruchten, het meest in het oog loopt. In dit verband haalde de officier een Chineesch spreekwoord aan: „When you are riding a tiger, it. is very difficult to dismount", of in het Nederlandsch: „Als je in het schuitje zit, moet je meevaren". „Soekarno en Hatta, zoo verklaarde hij verder, „zijn voor zij de republeik Indonesië uitriepen, 48 uur door de extremistische jongeren gevangen gehouden, die hun blijkbaar niet hebben vrijgelaten, voordat zij met de extremistische ideeën hadden ingestemd. Opmerkelijk is ook dat de verklaring van het uitroepen der Repu bliek, in de Japansche kranten op Java zon der eenig commentaar, werd geplaatst." Volgens deze zegsman wordt de1 achter- Afscheid bij P.T.T, Met dngang van 1 September 1944 werd de heer N. C. M. Koch. hoofdcommies aan het P.T.T.-kantoor alhier, verplaatst van Gouda naar Nijmegen, zulks in verband met zijn bevordering tot hoofdcommies Door de oorlogsomstandigheden kon deze verplaatsing geen doorgang vinden. Maandag 1.1. is de heer Koch naar Nij megen vertrokken na een postale loopbaan te G' uda van bijna 37 jaar. Door zijn bekwaamheid, zijn vriendelijk en hulpvaardig optreden was deze ambtenaar in den dienst en bi) hef publiek een gaarne geziene figuur, welke slechts noode zal wor den gemist. Onze beste wenschen vergezellen hem naar zijn nieuwe standplaats. Ella Schouten-Alter keert terug. Na een afwezigheid van ruim 4 jaar is Ella Schouten-Alrer, die reeds gedurende 15 jaar haar lessen in Gouda gaf, hier ter stede terugg ekeerd Zij zal haar lessen in rythmiscbe gymnas tiek, kunstdans en balletopleiding, zoomede in ballroom-dancing werr hervatten. Vjbr nadere bijzonderheden verwijzen wij onzz lezers en lezeressen naar de advertentie in ons blad van gisteren. Het Rotterdamsch Philh. Orkest concerteert. Dirigent; Yvon Baarspul. Solistt Carel van Leeuwen Boomkamp, Cello. Onder de meesters der edelste Fransche traditie (beginnend met Rameau 1683-1764 en eindigend met Wagner. Willem Pijper voegde er oij Claude Debussy 1862-1918) treffen We Saint Saëns niet aan. Hetgeen i grond "van dlt geval "voor een belangrijk deel geenszins zeggen wil, datdeze componistniet de st oelens der betrokken natio- tot de belangrijke gerekend, moet worden, naiisten bepaald. De Nederlandsche en Ma want de van hem verschenen werken van beteekenis vormen een eerbiedwaardige lijst. Het cello-concert in a behoort niet tot zijn muzikaal hoogststaande composities en is kennelijk geschreven om een cellist vnn naam gelegenheid te geven diens technisch en mu zikaal kunnen te ontvouwen. En als zoodanig is in Carel van Leeuwen Boomkamp dien we tot Neerland's beste cellisten mogen rekenen 'n ideale vertolker gevonden hij ontwik kelt 'n prachtigen, zangrijken toon die vooral in de pianlssimo-gedeelten fluweelig aandoet. Meesterlijke techniek, bijv. de geslaagde flageolettoonen. dubbel- en octavenspel, het sonorespel op de C-snaar, de fijn geslaagd chromatische neergang in het middengedeelte^ soepele stok voering, in één woord 't Orkest en solist, beiden hebben 'n reproductie van het werk gegevendie vrijwel geen wepsch onvervuld liet, waarin beiden een superieure prestatie leverden. Na de geestelijke verfrissching die Bach's derde BrandenhurgscheConcert inG. schonk, ''n werk dat muzikaal letterlijk en figuurlijk aan den top stond en dat van begin af, onze aandacht tot het uiterste gespannen houdt, (geschreven voor strijkers en hout), hoorden we de prachtige Haffner symphonie no. 35 K.V. in D van Mozart. Zoowel Bach als Mozart werden door Yvon Baatdspul met uitstekende indicatie en muzikaal innig door voeld geleid, Alleen moeten we de opmerking "'maken dat Mozart doorgaans te sterk ge speeld werd, vooral het subtiele Andante en Menuetto met Trio hadden we voor de strijkers con sordino gewenscht, al staat dat I pe ^gestand jn de kampen in de partituur ook niet aangegeven, maar' men bedenke dat in Mozart's tijd orkesten van 'n dergelijke bezetting als de tegenwoor dige onbekend waren en Wolfgang Amadeus composities voor dun bezette orkesten ge dacht zijn. Ook Bach hadden we doorgaans minder geprefereerd, hoewel de Cantor heel anders werkte dan Mozart. Duidelijk liet Baarspul in Bach's concert de verschillende .partijen, als daartoe aanleiding was, uitkomen. Zijn leiding kenmerkte zich door overtuiging J maken. De kampen, die geconcentreerd en rust en volkomen beheersching van het object. Na van Leeuwen Bopmkamp's vertolking van Saint Saën's Concert, werd deze met zooveel cellistlsche verworvenheid begaafde cellist volkomen verdiend met bloemen ge- huldig^. Het concert eindigde met Wagenaar's briljant geschreven ouverture „Cyrano de Bergerac", welk werk we tot onze spijt wegens verplichtingen elders, niet meer konden hooren. jf Het vroege aanvangsuur (noodzakeffjx door den vooralsnog zeer beperkte treinenloop) was ongetwijfeld reden dat velen verstek moesten laten gaan. Het openingsconcert zette goed in. A. P. Vermei). nalisten bepaald, leische radio-uitzendingen uit Australië heb ben hiertoe het hunne bijgedragen. „En als de leiders der nationalisten niet voor hun leven vreezen," aldus de officier, „dan zijn z7j toch béWeëSd"HCn Koóge Bétrekkingen té verliezen." De feitelijke gebeurtenissen verklaarde spreker voor een grCo? deel uit de Japansche houding. Toen zij 'j/nzagen dat zij den oorlog gingen verliezen, 'hebben zij de Indonesiërs de onafhankelijlcheid beloofd. De nationalis ten die in het begin der bezetting al een keer in deze beloften teleurgesteld waren, meen den nu weer een kans te hebben en werkten mee. Het eenige doelwit der Japanners was echter een opstand in den rug te voorkomen. Na de Japansche capitulatie, deden de Ja rs, wat zij ^-overal elders ook gedaan ÏTeBben, n.l. wat volgens hen den geallieer- j den welgevallig zou zijn. Zij concentreerden hun troepen in enkele centra, daarmede de controle over het eiland aan de nationalisten overlatend. Opzienbare onthullingen deed de Rapwi- officier over een opstand der Soekarillo's in April van dit jaar, eep afdeeling Soekarillo's (door de Japanners getrainde en bewapende soldaten) sloeg onder leiding van een 19- jarige jongeman te Kediri aan het muiten, bezette de voornaamste punten en nam de Japanners gev^hgen. Zes weken van strijd waren noodig om het Japansche gezag weer te vestigen, maar de leider van den öpstand werd niet gevonden. Over het algemeen kon deze ooggetuige, die zelf het leven in de kampen op Java heeft ondervonden, een optimistischer geluid over dé situatie laten hooren, dan in Neder land over het algemeen vernomen wordt. „De toestand in de kampen der burgerlijke geïnterneerden is duizendmaal beter dan voorheen. Op het oogenblikbehoeft men zich in Nederland daarover geen zorgen te zijn bij Batavia, Bandoeng en Midden-Java (n.l. in de sector Semarang-Ambarawa) staan onder bescherming van geallieerde troepen en de voorziening van levensmiddelen én medicijnen, baart geen zorgen. Plaatselijk, n.l. in sommige kampen in Midden-Java, is de watervoorziening een probleem. Een aan tal geïnterneerden heeft op eigen risico de kampen verlaten en is naar Soerabaja ge trokken. Ik ben ervan overtuigd," aldus spreker, „dat ook zij het goed maken." Het leven normaal. Opmerkelijk is het, dat zelfs tijdens de ernstigste moeilijkheden op het eiland, het leven in de steden nog zoo betrekkelijk nor maal zijn gang ging. Temidden der Indone siërs in Batavia bijvoorbeeld, woonden Europeanen, wie geen overlast werd aan gedaan. Huisvrouwen deden rustig hun in- koopen. Verkeer en industrie. De treinenloop op Java is practisch nor maal, ook de electriciteitsvoorziening en de waterleiding functionneéren nog over het ge- heele eiland. De Japanners hebben wel hui zen geplunderd en beroofd van bijv. koel kasten en klokken, maar vernielingen op grooten schaal zijn niet voorgekomen. De schade dücUs ontstaan, is meestal te wijten aan verwaarloozing. Zoo ook wat betreft de industrieën die de Japanners weliswaar soms van machinerieën beroofd hebben, maar zij zijn er niet in geslaagd deze machi nes van het eiland weg te voeren. „De rijst oogst zal niet veel minder uitvallen dan het vorige jaar, en toen zijn wij er ondanks de Japanners ook gekomen. Dit seizoen is ech ter zeer droog geweest, in geen 3J^ maand is te Bandoeng een duppel regen gevallen." Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Aan de kust stormachtige, in het binnenl. krachtige tijdel. stormachtige wind, tus- schen Z.W. en W. Wisselende bew. Regenbuien aan de kust met kans op onweer. Vrij koud. 1940 Vervoersmoeilijkheden. Het transportprobleem is ook op Java groot. Voedsel is er genoeg, maar moeilijk is het het op de juiste plaats te krijgen. Er is echter reeds eenige kolenimport uit Sumatra, waardoor de vrachtauto's die hu het hout voor het spoorwegverkeer moet aanvoeren, vrij zullen komen voor de voedselvoorzie-1 J. H ning. Wat is er in Gouda te doen? Donderdag 25 Oct. 8 u. Concordia, R.K. Tooneelver, „Gouda" met „De Logé". IdemNieuwen SchouwburgKühn's Variété. Idem Reünie, Oosthaven. Openingsavond Volksuniversiteit. Jac. van Elsacker. „De Vliegenvanger" van John Steinbeck en o.a. Verzetspoëzie. RéunieVrijdag t.m. Woensdag, „De Bagatelle Club". Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Konvooi naar Moermansk". Schouwburg-BioscoopVrijdag t.m. Don derdag, „Fanfare". Zaterdag 27 Oct. 7.45 uur, Kunstmin Boelekade, Feestavond van Vires et Celerita» WAT GEBEURDE ER? 25 October 1944 Razzia's in Hilversum en Bussum. 29 Amsterdammers vermoord als re presaille voor het neeschieten van den Gestapoman Hei bert Oelschlcgel door zijn collega's. 1943 Dnjepopretowsk in Russische handem 1942 Montgommery zet den aanval bij El Alamein in. 1941 Berlijn meldt, dat Timosjenko he* bevel over het Zuidelijk frontdeel op zich heeft genomen, omdat dit front- deel het belangrijkste is en Stalin Timosjenko den bekwaam sten opper bevelhebber acht. Op verzoek van Mussolini neemt een Italiaansch eskader deel aan nog steeds voortdurende bombardementen op En- gelsche steden. Inflatie gaande. Over de prijzen zeide de officier, dat die nu op een iets lager peil liggen, dan voor de Japansche capitulatie. Sinds 1942 is er een constante inflatie aan den gang, die de laat ste vier maandten voor de bevrijding cata- strophalen omvang aannam. „Voor een zeer kleine en verschrompelde banaan, betaalde men een gulden." Voor zilvergeld kon men alles krijgen. Een ei kostte in papier 125 Cent, met pasmunt slechts 5 cent. Veel woorden van lof sprak de officier nog over de houding der Nederlandsche vrouwen, die zich gedurende de interneering van een „prachtige zijde hebben, laten zien. „De geallieerde krijgsgevangenen zijn van meening, dat voor hen een monument moet worden opgericht. Ook de jongens beneden de tien jaar, die dus nog niet geïnterneerd waren, gedroegen zich 'voorbeeldig. Al wa ren zij jong, zij verrichtten het werk van een vader en een grootvader." Tenslotte wees de geallieerde Rapwi-offi- cier nog op de groote moeilijkheden die de Britten van het S.E.A.C. hebben te over winnen. Eerst op 15 Augustus werd Neder- Iandsch-Indië onder commando van Admi raal Lord Louis Mountbatten geplaatst, met Indo-China en nog andere streken. Hoewel de verwachting was, dat onmogelijk voor 4 October de eerste troepen op Java zouden kunnen landen, was op 24 September de eerste afdeeling al aan land gezet. 1 SPORTNIEUWS. Het voetbalprogramma voor Zaterdag en Zondag» Voor het komende weekeinde z(jn de volgende voetbalwedstrijden vastgesteld: Zaterdag 27 October Afd. A, Groep 1Olympia a-G.S.V. a. Gouda a-Unio a, D.O.N.K. a-Stolwijk a, Schoonhoven a-Ona a. Groep 2Bodegraven b-Jodan J3oys a, Ona b-Waddinxveen a. Afd. B, Groep 1 -' Ona c-Bergambacht a, Unio b-DO.N.K. c 4.30 uur. Groep 2s Olympia b-Gpuda c 3 uur, G.S.V, b-Ona d. Alle wedstrijden, voor zoover niet ander vermeld vangen te 4 uur aan. Zondag 28 October: Ie kl. A, Moercapelle 1-Ona 4, Haastrecht 2-Gouda4 2.30 uur, Waddinxveen 2-DONK 2. Ie kl. B, Zwervers 2-Olympia 3, Lekker- kerk 3-G.S.V. 3. 2e kl. A, Olympia 4-Ammerstol S.V. 2, D.O.N.K. 3-Nieuwerkerk 2, O.N.A. 5-Berg- ambacht 2. 2e kl. B, G.S.V. 4-Esto 1. 3e kl. B, D.O.N.K. 4-G.D.S. 2,12.30 u„ O.N.A. 6-Waddinxveen 4^11.30 uur* 3e kl. C, Gouda 6-G.S.V. 5, 11 uur, V.E.P. 3-Olympia 5 2.30 uur. Alle wedstrijden, voor zoover niet anders vermeld, vangen te 2 uur aan. Rolandns Hagedoorn overleden. Naar wij van de zijde van het Bijzonder Gerechtshof vernemen is de verdediger van Mussert, Mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, in den afgeloopen pacht overleden. Het is zeer waarschijnlijk dat het proces tegen Ir. Mussert hierdoor vertraging zal ondervinden. Een witboek over de Koninklijke besluiten. De ministerraad heeft besloten, de toelich tingen op alle koninklijke besluiten, welke onder verantwoordelijkheid van dit Kabinet verschenen zijn, als verzameling te bundelen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Oude tuben met dop moeten toch worden ingeleverd. Aangezien het als een nationale plicht be schouwd moet worden om thans zoo weinig mogelijk materialen verloren te laten gaan, wordt het van regeeringswege wenschelijk geacht nog geen in tuben verpakte artikelen door den winkelier af te doen leveren, zonder daarvoor inlevering van oude tuben te ver langen. In tegenstelling met hetgeen is aan gekondigd, zal derhalve in den vervolge wederom bij aankoop van in tuben verpak te artikelen een oude tube met dop worden ingeleverd. Voor één nieuwe tube mag één oude verlangd worden. Hevige storm in Engeland. Over Engeland woedt thans een hevige storm. Hevige regenbuien gaan gepaard met een wind, die een snelheid bereikt van 130 tot 150 km. per uur. Er is belangrijke schade aangericht aan dijken, eigendommen en Telegraaf- en Telefoonpalen. Ook op de Noordzee is het zwaar weer. Talrijke schepen van verschillende Nationaliteit hebben de havens weer opgezocht. Van geregeld scheep- verkeer kan geen sprake zijn. Radio Bandoeng in Geallieerde handen. De Geallieerde troepen, die kortgeleden Bandoeng hebben bezet, hebben nu ook het radiostation overgenomen, dat voordien door de Nationalisten werd gebruikt. Deze zend- Installatie is de krachtigste van geheel Nederlandsch Indië. GROOT GOUDA f

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1