ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN IX/eecUctibt 15 textielpunten yeldity! NUMMER 62 VRIJDAG 26 OCTOBER 1945 1 BINNENLAND. Ley pleegt zelfmoord. PER ASPtm AD ASTRA RACHT^ EENDI MAAKT MACHT Redactie L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl. Gouda DAGBLAD Administratie.: M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda. Tel. 309* Abonn. p.w. 25 ct. Lósse numm 10c.^ STADSNIEUWS. Openare Vergadering van de afd. Gouda der S.D.A.P. Mr. Dr. M. v. d. Goes van Naters aprak. In Concordia hield de afd. Gouda van de S.D.A.P. Woensdagavond een openbare vergadering. Mr. Dr. v. d. Goes van Naters, die het woord voerde, constateerde dat ons volk den laatsten tijd in een soort politieke verdooving heeft geleefd. Thans begint zich weer een staatkundig leven te ontwikkelen. .Er komt weer belangstelling voor actueele ■Wr o hitmen. De socialistische vormen zijn aan het groeien. De democratie, die de dictaturen heeft overwonnen, is geen kapitalistische maar een socialistische. Thans treedt een vernieuwingsdrang naar voren op velerlei gebied. Wij moeten positief meewerken aan de nieuwe internationale ordening en daarvoor ook alle consequenties durven aanvaarden' Dat dat offers vraagt, is ook voor de socialisten duidelijk. Spreker toont zich een gematigd voor stander van annexatie, uit het oogpunt van bewuste medewerking aan de ruimtelijke Europeesche ordening. Hij riep de aanwezigen op, de regeering te steunen bij het groote economische plan, dat zij heeft opgesteld, evenals bij de gedachte van de te houden Rijksconferentie. De S.D.A.P. heeft zich verplicht gevoeld een diepgrijpend politiek programma samen te stellen Dat geldt niet zoo sterk voor de N.V.B.. die meer op geestelijke dan politieke motleven gegrondvest is. Sprekende over de illegaliteit meende spr., dat de partijen desnoods bereid moeten zijn een deel van hun invloed prijs te geven opdat de illegaliteit in de vertegenwoordigende lichamen haar stem zal kunnen laten hooren. Na een uitvoerige beschouwing te hebben gegeven over het .Handvest der Vereenigde Volken, dat thans door de Tweede Kamer behandeld wordt, toonde Mr. van der Goes van Naters aan. dat de huidige opvattingen van de S.D.A.P. alle voortvloeien uit haar beginselprogramma van 1937. Socialisme is volkszaak geworden. De S.D.A.P. stelt thans ernstige poglnger. in het werk om met andere partijen en be wegingen tot overeenstemming te komen.om zoodoende te komen tot de stichting van een sterke democratische, socialistische volks partij. Spreker besloot met erqp te wijzen, dat de zin voor het constructieve het wezensken merk is van het huidige socialisme. Muzikale medewerking werd verleend door mevr. J. Vos, piano en den heer S. de Koning, zang. Dc Volksuniversiteit. Jac. van Elsiicker, de bekende declamator, liet ons een staaltje van zijn kunnen zien op den openingsavond van de Volksuniversiteit. Als voornaamste voordracht kan worden aangemerkt het Noorsche verzetsepos ,.De Vliegenvanger" van J. Steinbeck. Elsiicker wist hier inderdaad een uitstekende prestatie te leveren, Nederlandsche verzetsgedichten ontbraken natuurlijk niet op het programma. In de voordracht vonden wij echter niet die stem ming terug, die de dichters bezield moet hebben. Ook „De achttien dooden" van Jan Campert was wat mat van voordracht, hetgeen wel te betreuren was. Andere poëzie daarentegen werd door Elsacker prachtig vertolkt, zoodat het geheel toch zeer geslaagd te noemen is. Het Rotterd. Philh. Orkest. Inde-recensie, welke wij in ons blad van gistefen plaatsten zijn eenige storende fouten geslopen. De ook maar eenigszins muzikaal onderlegde zal begrepen hebben, dat in de eerste zinsnede niet Wagner maar Magnard bedoeld werd. Verder viel het woordje „sterk weg in den volgenden zin, die dus moet luiden „Ook Bach hadden we doorgaans wat minder sterk geprefereerd, hoewel de Cantor heel anders werkte dan Mozart". Burgerlijke Stand. GEBOREN: 24 Oct. Antonia Hïi~d. v. B. Stolk en F. Fiegtl. O. de Boompjes 82. GETROUWD24 Oct. G. de Haan en N. E. de Ruiter, K. Palsgraaf en M. J. Koe mans, C. H. Boegheim en M. van der Ree, J. Stolwijk en Sj. Bergsma, H. Schouten en M. de Lange. Beter een goede buur i J. v. d. E. wonende op de Gouwe is bekeurd, daar hij bij inventarisatie van zijn voorraad textielgoederen had achtergehouden. De buren waren zoo welwillend geweest een koffertje met dit zoo schaarsche artikel in bewaring te nemen. Zij rekenden echter buiten de waard of liever buiten de scherp zinnigheid van de politie, die het bij de buren ontmakte. Een snelle greep deed een tot nog toe onbekend gebleven dader, die 's avonds omstreeks half tien bij de sigarenwinkelier K. in de Walestraat de winkel binnenliep, over de toonbank boog en 9 pakjes Gold Flake meenam. Brandstofleverancier gegrepen. Zoo wij eergisteren reeds meldde, is de dader, die zich aan oplichterij had schuldig gemaakt gegrepen, dit is reeds de tweede maal, dat hij met dezelfde truc de stad on veilig maakte. De eerste keer was de Heer B. van de Kleiweg het stachtoffer geworden, die er een bedrag van f 925.- bij inschoot. Op de oproep van de politie in de krant hebben zich gisteren reeds de beide heeren P. van de Graaf Florisweg bij de politie gemeld. Beide heeren hadden een voorschot van f 75.- gegeven, waarvoor verdachte kolen zou leveren. Het geld werd in de sokken van den verdachte teruggevonden. SPORTNIEUWS De „Jodan-Boys" A s. Zaterdag spelen de „Jodan-Boys" de volgende wedstrijden Jodan-Boys 1-Groen Wit R 1, aanvang 4 u. en Unicum 2-Jodan-Boys 2 te Rotterdam. Damvereeniging „Damlust' De uitslagen van de 8ste ronde van de competitie van de damvereeniging „Damlust' luiden P. Verboom-P. Versloot A. de Frankrijker-P. Schouten P. Sluker-A. Rodenbach C. de Pater-N. Gerhards C. Molenaar-J. C. de Bruijn A. v. Beuzekom-P. Verboom P. Tom-N. v. d. Wouden S. J. Schrooder-A. Boer A.-v. d. Berg-G. J. Barbier Ij. L. Bol-M. Vermeulen I H. v. Ei)k-W. Vezhoeven G. IJsselstein-H. v. Haaren J. Backer-A. Kooi M. Zijlstra-J. de Bode Kieswet wordt gewijzigd. De Eerste Kamer heeft heden het wets ontwerp, houdende regelen omtrent de voor- loopige Staten-Gëneraal, aangenomen met 16 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de Anti- Revolutionairen en de Christ.-Histqrischen, Koloeman, de Savemin Lohman en de Vos van Steenwijk. Tijdens de bijeenkomst deelde de Minister van Binnenl. Zaken mede, dat een ingrijpende wijziging van de kieswet is te verwachten. Voorts wordt overwogen de drie verkiezingen op één dag te doen plaats vinden,hetgeen een bespoeding zal beteekenen. Nederlandsche film „Vrij en Onverveerd" In het City-Theater te 'sGravenhage zal Vrijdag 2 November des avonds om 8 uur de première van de Nederlandsche film „Vrij en Onverveerd" worden gegeven. Deze film werd in Londen vervaardigd in opdracht van de „Regeeringsvoorlichtings- dienst" aldaar. Zij heeft ten doel, een juist beeld te geven van het aandeel dat Neder land buiten het bezette rijksdeel heeft gehad in de geallieerde oorlógsvoering. De opbrengst van deze film zal ter beschikking worden gesteld van Nederlandsch Volksherstel. De vertooning geschiedt onder auspiciën van den Regeeringsvoorlichtingsdienst te Londen. De „Indrapoera" weer thuis Gistermiddag is de „Indrapaera van de Rotterdamsche Lloyd voor het eerst na 5 jaar weer den Nieuwen Waterweg binnen gevaren. Het bracht 480 repatrieerenden mee, die in Southampton aan boord Waren geko men, nadat kapitein Stobbe, daar 1200 En- gelsche krijgsgevangenen, die door de Japan ners werden gehouden en in Rangoon scheep waren gngaan, aan wal had gezet. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Aanvankelijk stormachtige, later geleide lijk afnemende Westel. wind. Wisselende bewolking. Regenbuien vooral aan de kust met kans op hagel of onweer. Vrij koud. 0-2 2-0 1-1 0-2 2-0 1-1 0-2 1- 0-2 0-2 2-0 afgebr. 1-1 Wat is er in Gouda te doenf RéunieVrijdag t.m. Woensdag, „De Bagatelle Club". Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Konvooi naar Moermansk". Schouwburg-Bioscoop Vrijdag t.m. Don derdag, „Fanfare". Zaterdag 27 Oef. 7.45 uur, Kunstmin Boelekade, Feestavond van Vires et Celeritas WAT GEBEURDE ER? 26 October 1944 Landing op Zuid-Beveland. Amster dam zonder gas. Den Bosch voor het grootste gedeelte bevrijd. Rilland op Z. Beveland door de Cana- deezen veroverd. 1942 Wendell Willkie eischt tweede front in^ Europa. Wie is gevangen geweest in een van deze concentratiekampen Het hoofd van het bureau Opsporing oorlogsmisdrijven, gevestigd Elandsgracht 117 te Amsterdam-C., verzoekt dengenen, die eenigen tijd gedetineerd zijn geweest in de in Noord-West Duitschland. gelegen concen tratiekampen: Boegermoor, Neu-Sustrum, Nieier- en Oberlangen, Archendorfermoor, Brual-Rhede, Walchum en Esteringen, hier van schriftelijk mededeeling te doen aan zijn bureau onder vermelding van den tijd in een van genoemde kampen doorgebracht en een korte opgave van hun wedervaren aldaar. De Koningin bezocht de Graafschap. I H. M. de Koningin heeft gisteren, geheel onverwachts, een niet-officieel bezoek gebracht aan de Craafschap. H. M. bezocht eerst Silvolde, waar zij door den burgemeester, den heer Boot. werd ont vangen. Na een bezoek aan enkele begraaf plaatsen en het zwaar getroffen Mechelen, reed de koninklijke auto naar Dinxperlo, waar H. M. op de hoogte werd gesteld van de ramp, die deze plaats in de dagen der bevrijding heeft getroffen. Bij het gemeente huis werd de Koningin een luide ovatie ge bracht. Te Aalten. waar versbhtllende auto riteiten ter begroeting aanwezig ^wei^bracht H. M. een bezoek aan den heer H. J. Wikker rink. een der bekjndste illegale werkers uit dé Graafschap. Öe Koningin vertoefde on geveer 40 minuten in de noodwoning van oom Jan", zooals Wikkerink in de illegali teit werd genoemd en werd daar van het ondergrondsche werk, in de omgeving ver- i richt, op de hoogte gesteld. De „Oranjefontein" te Melbourne Het Nederlandsche schip de „Oranje fontein" arriveerde te Melbourne uit Batavia met meer dan 200 oud-krijgsgevangenen aan boord uit de kampen van Java. De „Oranjefontein" stond bij het uitbre ken van den oorlog te Rotterdam op stapel, maar de Duitschers bouwden het om tot moederschip voor onderzeebooten. R.A.F. bommenwerpers brachten haar later tot zin ken, maar de Duitschers lichtten het schip weer en brachten het naar Kiel om te ge bruiken als doelwit voor oefeningen met torpedo's. Na den oorlog heeft de Britsche Marine het schip weer aan Nederland terug gegeven. De kapitein, de hèer Romyn, is de meest gedecoreerde man van de Nederland sche Koopvaardijvloot. Hij draagt de Order of the British Empire, het Nederlandsche Bronzen Kruis en dé Orde van Oranje Nassau. Electrificatie van de lijn Amsterdam-Leiden. De electrificatie van de spoorlijn Amster dam-Leiden is nu zoover gevorderd dat mid den November in beide richtingen, doch slechts op enkel spoor, electrische treinen op dit traject gaan rijden. Daarom zal slechts een uurdienst worden onderhouden. Voor iét eind van het jaar vertrouwt men weer elk half uur in beide richtingen een trein te kunnen doen rijden. Men verwacht dan met de electrificatie van beide sporen gereed te zullen zijn. Volgens het „Textielblad" heeft het Rijksbureau „Distex" met Ingang van 29 October a.s. van de textielkaart VA 510, tot nader aankondiging 15 punten, de no's. 1 tot en met 15, geldig verklaard voor den aankoop van zg. kleingoed. Hieronder vallen o.m. linnen boorden, zakdoeken, hoeden, handschoenen, bretels, sokophouders, garens, breiwol, lint, cor- setten e.d. Aflevering tegen ontvangst van deze punten voor 29 Oct. is verboden. De kaarten kunnen per gezin gecom bineerd worden. Robert Ley, de voormalige leider van Hit ler's Arbeidsfront, heeft in de gevangenis der oorlogsmisdadigers f€ Neurenberg zelf moord gepjeegd. Volgens mededeeling van Andrews. die de leiding heeft van het toe zicht in de gevangenis, heeft Ley zich Donder dagavond met een strook van een badhand doek opgehangen aan de stortpljp van de toiletspoelinrichting in zijn cel. Eervol ontslag verleend aan Jhr. van Starkenborgh. Bij K.B. is aan Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer op zijn ver zoek eenvol ontslag verleend als Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië en zulks met dankbetuiging voor de Vele en gewichtige diensten door hem onder weergaloos moei- I lijke omstandigheden aan den lande bewezen. Een Koninklijk voorbeeld. Met het oog op die zuinigheid, die be tracht moet worden ten aanzien van warmte en licht, heeft H.M. de Koningin besloten gedurende de wintermaanden af te zien van ontvangsten, die het gebruik hiervan nood zakelijk zouden maken. De Koningin heeft haar omgeving verzocht évenZoo te han- I delen. Toch Service van de spoorwegen In een van de dagbladen heeft dezer dagen een klacht gestaan over een „Ergelijk tekort aan service" van de Spoorwegen in de be diening van de verbinding tusschen Leiden en' Utrecht. De laatste directe verbinding komt om 18.28 uit Utrecht te Alphen aan. De „aan sluitende" bus vertrekt om 18-30 uit Alphen en vertrekt op tijd, ook als de trein te laat is. Aldus de klacht. De verklaring: De bus van 18.30 uur ts geen aansluiten de bus. Slechts wanneer de Spoorwegen een zoodanige capaciteit ter beschikking hebben, dat zij aan alle met den trein meekomende reizigers vervoer per bus kunnen' garandeeren, worden aansluitende busdiensten ingelegd, die als een verlengstuk van den trein moeten worden gezien. Dit is tusschen Alphen en Leiden niet het geval. De Spoorwegen beschikken op dit traject over één bus, die den geheelen dag op en neer rijdt tusschen Alphen en Leiden om in de locale vervoersbehoeften te voorzien en waarin trajectkaarthouders dan ook voor rang hebben. Dit eenige voertuig is natuur lijk niet voldoende om ook tre#frêizi^ers op te nemen, zoodat deze zich moeten behelpen met den omweg van Utrecht over Arhfter- dam of den Haag. De bus is met opzet niet in den officieëlen reisgids der N.S. opgenomen om te voor komen, dat het publiek zou meenen, dat hiermede een rechtstreeksche verbinding Utrecht-Leiden mogelijk is. Om dezen indruk geheel weg te nemen, zou het beter geweest zijn de bus geruimen tijd voor aankomst' van den trein te laten vertrekken. Dit ontmoette echter weer bezwaren van anderen aard. De Nederlandsche Spoorwegen geven dus tóch de service, die in de huidige gebrekkige omstandigheden geboden kan worden, óók op de lijn Alphen-Leiden. Zoodra het mo gelijk is, zullen de doorgaande reizigers eveneens geholpen worden. GR'ÖOr GOUDA 1-

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1