Hatland's duinen als schuitfdcuds Radio-programma van hedenavond. Hilversum I. 301 M. 6 u. Ster van den dagCount Basle, 6.30 u. Het Rijk over zee, de Heer A. van Dijck, oud-inspecteur bij het Inlandsch-onder- wijs over„Maleisch in Indië", 7 u. Nieuws berichten, 7.15 u. Reportage of gramofoon muziek; Dinah Shore, 7.30 u. Recital, Cor van Boven, piano, 8 u. Nederland herrijst, ^Lichtbaken van pater Henri de Greeve, 8.15 u. De Balalaika's klinken, 8.30 u. Bonte avond, 9.30 u. Sportpraatje door den. Heer Chris Geudeker, 9.45 Omroeporkest o.l.v. Marinus van 't Woud, in de pauze 10.15 u. Mensch en Maatschappij, dr. 'Th. van Schelven over: „Individueele psychologie'*, 11 u. Nieuwsberichten, 11.15 u. Avondwij ding, kapelaan M. Chr. Kwanten,kapelaan van de par. van O. L. Vrouwe te Bussum, 11.30 u. Muziek voor Strijkorkesten, 12 u. Afkondiging ën Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 6 u. Nieuwsberichten, „Wij spreken met en pers-overzicht, 6 30 u. Verzoekprogr., 7.30 u. Programma voor de Nederlandsche Strijdkrachten, 8 u. Kwartet Corduwener, 8.15 u. Hoorspel „De schim", regie S. de Vries Jr., 8,45 u. Zaterdag avond thuis, 9 u. Opbouwrubriek, 9.15 u. Gramofoon- muziek, 9.45 u. Avondw., ds. J. Zuurdeeg, 10 u. Nieuwsberichten en postscriptum, 10.15 u. Dansmuziek, „Heet van de naald", 11 u. Afkondiging en Wilhelmus. BUITENLAND. Superforten boven Duitschland. Volgens de Times zullen 5 afdeelingen Superforten deel uitmaken van de Ameri- kaansche bezettingsluchtmacht in Duitschland. ,Deze formidabele vliegtuigen met een actie radius van 3000 mijl, zijn in Europa nog nooit gebruikt. Als zij in patrouille vluchten boven Duitschland zijn, zullen zij eieo waar schuwing vormen tegen iedere eventueele Duitsche militaire ambitie. Voorraden naar Java In de haven van Tandjong Priok worden tusschen nu en 6 November, 23 Nederland sche, Brltsche en Amerikaansche vrachtsche pen verwacht van gemiddeld 2000 ton ieder, met aan boord o.a. olie, vliegtuigbenzine, voedsel en medicamenten. Thans liggen in de haven 4 vrachtschepen, w.o. een van 3000 ton. met aan boord goederen bestemd voor de Rapwi. Eenige schepen hebben kortge leden Tandjong Priok verlaten met bestem ming Soerabaja, waar meer werkkrachten aanwezig zijn. Daar werkten o.a. 700 Ja panners onder Nederlandsch en Engelsch toezicht aan het lossen der schepen. Indonesische leiders verklaren zich bereid met Nederland te onderhandelen. - Als onmiddellijk' resultaat van de twee dagen geleden tusschen Soekarno en "den politieken adviseur van het Engelsche Minis terie van Buitenlandsche Zaken, Maberley Denning, gevoerde bespreking geeft een ver klaring namens de „Indonesische Regeering van ir. Soekarno uitdrukking aan de bereid heid van de Indonesische Leiders met alle belanghebbenden te ontmoeten (to meet any party) om de toekomst van Indonesië te be spreken. Deze beslising beteekent een aanzienlijke s verandering in de houding der Indonesische Nationalisten ten aanzien van een bespre king met Nederlandsche autoriteiten, die zij tot dusverre hebben geweigerd te ontmoeten behalve onder auspiciën van Geallieerde autoriteiten. Besprekingen Nederland-Indonesië begin volgende week7 Voorbereidende besprekingen tusschen de Nederlanders en de leiders van doctor Soe- kamo's Indonesische „Republikeinsche re geering" zuljen naar men in politieke kringen alhier verneemt, in het begin der volgende week beginnen. Met algemeene toestemming zou Lt.-Gen. Alexander Christison, de geal lieerde commandant in Nederlandsch-Oost- Indië, deze bijeenkomsten bijwonen. „Hij is fien man met veel begrip en is buitengewoon behulpzaam," zei Soekarno over Christison. Soekarno zal vandaag een onderhoud heb ben met den Consul-Generaal der Vereenig- de Staten. Soekarnofieeft zijn besprekingen met den heer MarBerley Denning, den adviseur van het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken bij Admiraal Lord Louis Mountbat- ten, doen volgen door een radio-oproep aan President Truman, waarin hij verzoekt zijn bemiddeling te willen verkenen bij het op lossen van het Indonesische probleem. Rust op Sumatra. y De Britsche troepen worden op Sumatra overal hartelijk dntvangen en er wordt druk gevoetbald met de bevolking. De nog op Sumatra aanwezige Japanners steunden eerst Nationalisten doch werken nu met de ge allieerden samen bij het handhaven van rust «a orde. Het extremistische element bestaat °P Sumatra, doch het heeft tot nu toe de gematigde leiders niet beïnvloed, zooals op Java het geval is. v Hollands duinen als schuilplaats van de Nederlandsche kunstschatten in den oorlogstijd. De Goudsche Glazen terug naar Gouda. Toen in het jaar 1939 de oorlog was uit gebroken, is het Stedelijk Museum te Am sterdam aanstonds met vooruitzienden blik begonnen met het bouwen va'n kluizen in de duinen, ten einde daarin schilderijen en an dere kunstschatten veilig onder te brengen als het gevaar acuut zou worden. De kluizen zijn van gewapend beton met muren-van één meter en een dak van 2 meter dik. Daarop is zand gestort tot een hoogte van een 14 meter én is helm geplant, zoodat het er van buiten als een gewoon duin uitziet. Een zevental maanden werd er aan )zoo'n kluis gebouwd. Alleen een toegang van .betonnen muur en een zware metalen deur, met het opschrift „Museumdepöt" laten merken wat hier te vinden moet zijn. Zoo is er één kluis gebouwd in Castricum, die op 8 Mei 1940 klaar was, juist voor den Duitschen inval; wat later waren de twee schuilkelders in Heemstede klaar en in onge veer Juli 1940 volgden de twee onder de ge meente Bennebroek. Bovendien liet het Rijksmuseum een kluis maken te Paaschlóo ij Steenwijk. Zoo hebben veel*- kostbare stukken uit allerlei verzamelingen onder zand en beton een schuilplaats gehad tegen het geweld van den oorlog. Zij zijn er uitstekend bewaard. Zooals gezegd zijn er twee kluizen in de ■duinen bij Bennebroek. Men gaat langs het station Vogelenzang-Bennebroek naar het in de duinen gelegen waterleidingterrein van de gemeente Amsterdam. Prachtig gaaf is er het breede duinlandschap. Zoo vrij als men de duinen niet meer kent. Temjdden van deze duinen vindt men (als men ze weet!) de twee kluizen. In een houten noodwoning dicht daarbij zit de heer Beyer, ambtenaar van het Stede lijk Museum, die er het toezicht heeft. Hoe liefelijk moet hier in het voorjaar het gol vende duinland zijn geweest, toen de vlier en de meidoorn er bloeiden en al het klei nere struikgewas eromheen. Door een betonnen gang van een meter of vijftien komt men de kluis binnen. Een zware, kluisdeur geeft toegang tot de hal waar de telefoon hangt. Er is electrisch licht en een installatie waarmee de ruimten ge regeld op goede droogte en warmte worden gehouden. Vanuit de hal komt men opnieuw door zware kluisdeuren in de eigenlijke bewaar- ruimten. Een hygrometer en thermostaat tee kenen daar voortdurend het vochtgehalte en de temperatuur van de ruimten aan. Daar staan de schilderijen. Veel van de meest be kende zijn al teruggevoerd naar de musea, maar wij zien er bijv. nog de afbeelding van de Ruyter door Ferdinand Bol, het schilderij van Röling van zijn vrouw, schilderijen van Canada's aandeel in den oorlog. Hoewel de verliezen van het Canadeesche leger gedurende: dezen oorlog niet zoo hoog zijn als die van 1914/'18, bedragen zij toch meer dan 10 van het totaal van 750.000 man. De officieele cijfers zijn thans door den Minister van Defensie, Abott, in Ottawa be kend gemaakt. Zij geven een sprekend beeld van het groote aandeel, dat Canada in dezen oorlog heeft gehad. Het Canadeesche leger luchtmacht en vloot niet inbegrepen "heeft in totaal gedurende dezen oorlog 80.530 man verloren, en wel 22.553 dooden, 51.487 gewonden, 6.435 krijgsgevangenen, 55 vermisten en 505 in het krijgsgevangen kamp overleden. De veldtocht in" Europa heeft hiervan het grootste offer gevraagd: 76.514 officieren en manschappen. Meer dan 6000 van hen werden tweemaal verwond, bijna 500 driemaal, 27 viermaal en 2 vijf maal. Dat het Canadeesche leger in Europa nog veroveringen van een ander soort heeft ge maakt, blijkt uithet feit, dat 32.000 man hier inmiddels getrouwd zijn. Uit deze huwe lijken werden bereids 16.500 kinderen gebo ren, waarvan ruim de helft een Engelsche moeder heeft. Van het, totaal van 750.000 hebben niet minder dan 630.000 Canadeezen vrijwillig, in het leger dienst genomen. Een groot aantal gesneuvelde Canadee sche soldaten zijn in Nederlandschen Bodem begraven, zoodat ons land, mede door deze kerkhoven, een zichtbare en duurzame her innering heeft aan de offers, die het dappere leger, dat Nederland van de Duitsche over weldigers bevrijdde, heeft moeten brengen. Kano's van alluminium. In Amerika worden alluminium-kano's ge fabriceerd, welke zoo licht zijn, dat zij door een kind kunnen worden opgetild. Zij zullen door de Grumman aircraft Engineering Cor poration op de markt gebracht worden. Zulk een kano van alluminium weegt slechts de helft (of twee derde van het ge- Bosboom en van Miereveld. Ze hangen aan rasterhekken, die op rollagers loopen, zoodat men ze makkelijk naar voren kan trekken. Men ziet er een- verzameling teekeningen uit het museum Fodor, schilderijen uit het Frans Halsmuséum in Haarlem en de Laken hal in Leiden, vorstelijke portretten uit de verzameling van het Koninklijk Huis. Men ziet ook kisten staan waarin een aantal Goudsche Glazen zijn gepakt. Van al deze verzamelingen, die zich in het bezit van al gemeene lichamen bevonden, is niets naar Duitschland gevoerd. In den toegang tot de ruimten van de kluis hangt nog aldoor een bevel van de weermacht dnt deze kunst producten onaangetast moeten worden ge laten. 1 In de komende maand zal alles worden teruggevoerd naar de plaatsen vanwaar het afkomstig is. Zoo wordt hier ruimte gemaakt voor de Nederlandsche kunst die de Duit- schers uit particulier bezit hadden opgekocht en die nu naar Nederland zal worden terug gevoerd. Deze zal nader van hieruit worden gezonden naar de plaatsen waar deze het meest past. In deze catacomben van de kunst hebben ook een groot aantal van de glasschilde ringen van de St. Janskerk te Gouda hun öorlogstoevlucht gehad. Drie van die Ramen bleven in de banksafes in Gouda. Die zijn intusschen reeds herplaatst. De andere gin gen in 1939 voor een klein deel direct naar Bennebroek, voor het overige, om te be ginnen, naar de kelders van allerlei boerde rijen in den omtrek van Gouda. In 1943 verhuisden ook deze naar de duinen onder Bennebroek. Zoo kwamen daar tezamen niet minder dan 201 zware kisten, alle inwendig keurig verpakt met .strob en carton; zorg vuldig genummerd. Op Donderdag 25 Octo ber zijn thans 2 vrachtauto's de laatste 77 kisten vanuit de duinen teruggebracht naar de St. Janskerk. De door de firma Polder vaart te Gouda zorgvuldig verrichtte expe ditie is hiermee geheel voltooid. Alle Glazen zijn nu na 6 jaar in goeden toestand terug ter plaatse waar ze zich te voren onafge broken 3Yi eeuw bevonden hebben. Behalve de drie reeds geplaatste Glazen zullen ze daar waarschijnlijk tot het voorjaar in de .kisten verpakt blijven staan in verband vooral met den wintertijd, waarin be her plaatsing niet goed mogelijk is. 9 Het laatste bedrijf van den ondergrond- schen tijd van de Glazen is door de van het filmjournaal bekende Polygoon op de film vastgelegd. Hoe de kisten er stonden, door de kluis en den gang naar buiten en in de wagens van Poldervaart worden gebracht, hoe ze bij de St. Janskerk aankomen en daar ontvangen wórden: dit stukje geschiedenis van de Goudsche Glazen is op een docu mentaire filmstrook vastgelegd, zoodat velen hierin voor een oogenblik zullen kunnen meeleven en het door afbeelding in de her innering van het Nederlandsche volk be waard zal kunnen blijven. wone type van precies dezelfde lengte. Een kano van 13 voet lengte zal een gewicht van 19 kilo hebben. Met zulk een bootje zal men sneller kunnen drijven en minder last van uitstekende stukken steen en boomstronken onder water hebben. OFFICIEELE PUBLICATIE. Pootaardappelen voor binnenlandsch gebruik. Van alle, door den Ned. Alg. Keurings dienst te velde en op partij goedgekeurde pootaardappelen mag (blijkens mededeëling van het bedrijfschap voor zaaizaad en poot- goed voor akker- en weidebouw) de sor- teeping 25/28 m.m. voor binnenlandsch gebruik Worden afgeleverd en verhandeld, met uit zondering van het ras eersteling. Hiervoor gelden dezelfde prijzen als voor de sorteering 28/35 m.m. van dezelfde rassen en klassen zijn vastgesteld. Bovendien is het toegestaan dat bij losse verlading voor binnenlandsche bestemming de sorteeringen 28/35 en 3(5/45 als 28/45 m.m. worden verzonden. Voor deze laatste sorteering is geen speciale prijs vastgesteld. Deze moet dus worden berekend aan de hand van het percentage 28/35 en 35/45 m.m. dat hierin voorkomt en de voor deze sorteeringen vastgestelde prijzen. Klantenbinding voor groente en fruit. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang vaij 11 November n.s. in het geheele Noorden'des lands klanten binding voor fruit zal worden ingevoerd. Ten* einde gedurende de periode van 11 November tot en met 8 December a.s. voor de verstrekking van fruit in aanmerking te komen, moet men bon F. 0 der fruit ka-art uiterlijk op 3 November a.s. bij een hande laar in groente of fruit inleveren. Voor het betrekken van groente zal nog nader een bon worden aangewezen. Teneinde tot 11 November in staat te zijn, groente en fruit te betrekken, wordt de geldigheidsduur van bon 639 (fruit) verlengd tot en met 10 No vember a.s. en die van bon 638 (groente) tot een nader aan te geven datum. DISTRIBUTIE-NIEUWS Mededeelingen plaatselijke Distributiêdiensten Gouda. SCHOENEN. Ingaande Maandag*29 October a.s. wordt de mogelijkheid geopeod tot het indienen van een aanvraagformulier ter verkrijging van een bon voor een paar schoenen. De formulieren kunnen worden afgehaald bij don portier van den Distributiedienst, Westhaven 33. De ingevulde aanvraagformulieren dienen onder overlegging van dan eersten en den tweeden distributiestamkaart aan de afdeeling Schoenen, Peperstraat, loket 24, te worden ingediend. Formulieren, welke per post en dergelijke worden ingezonden, worden niet aanvaard ep terzijde gelegd. Voor de indiening is voor de komende week het volgende schema opgesteld Voor hen, wier geslachtsnaam gelegen is tusschen één der namen, (beide namen inbe grepen) 1 Aafjes— Beets op Maandag 29 October, Begeer—Blonk Dinsdag 30 Bloos—De Booy Woensdag 31 Bor—Brouwers Donderdag 1 Nov. v. Bruchem—Czackes Op Vrijdag 2 Nov. alle dagen van 9.30 tot 12 uur en van 2 tot 3.30 uur. Afwijking van het schema kan niet worden toegestaan. - Ter voorkoming van onaangenaamheden is het noodzakelijk, dat ook zij, die reeds een aanvraag inzonden» doch daarop een antwoord nog niet ontvingen, toch een aan vraag inzenden. Metde nog onafgedane aanvragen wordt bij komende verdeeling uiteraard rekening gehouden. Voor de nog niet genoemde namen vo'gt voor de week van 410 November 19 5 nadere publicatie. Aangezien den Distributiedienst Gouda bonnen voor schoenen ter verdeeling niet ter beschikking staan is het onnoodig hier over te correspondeeren, telefoneeren, enz. Handelsverlies. Met ingang van Maandag 28 Oct. 1945 zullen er geen puntenbonnen voor bandels- verlies meer worden gegeven. Een nieuwe regeling voor de vergoeding van handelsver lies zal nog nader, bekend gemaakt worden. Karnemelk. Op bon 210 van de bonkaarten KE en KD 512, welke voor de week van 28 Oct. t.m. 3 Nov. 1945 recht geeft op hetkoopen van 6 liter gestandaardiseerde melk, zal in den distributiekring Gouda tevens een halve liter karnemelk beschikbaar gesteld worden. Stad- en landregeling voor aardappelen. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat met ingang van 28 October a.s. voor het artikel aardappelen de stad- en landregeling wederom wordt ingevoerd. Dit wil dus zeggen, dat men op de aardappe;- bonnen met den opdruk „stad alleen in stadgebied aardappelen mag koopen en dat de aardappelbonnen met den opdruk „land alleen in landgebied geldig zijn. Hieronder volgt een lijst van de distribu tiekringen, welke tot het stadsgebied behoo- rep, dus van de kringen waar alleen de met „atad" gemerkte aardappelbonnen geldig Leeuwarden, Groningen, Haren, Almelo, Enschede, Hengelo, Zwolle, Amsterdam, Beverwijk, Bloemendaal, Bussum, Haarlem, Heemstede, Hilversum, Landsmeer, Laren. Monnikendam, Nieuwer-Amstel, Velsen, Weesp, Wormerveer, Zaandam, Breda. Eindhoven, Helmond, 's-Hertogenbosch, Til burg, Maastricht, Capelle a/d IJssel, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Katwijk, Krimpen a/d IJssel, Leiden, Leidschendam, Maassluis, Monster, Naaldwijk, Oegstgeest, Pijnacker, Ridderkerk, Rijswijk, Rotterdam. Schiedam, Vlaardingen, Voorburg, Wasse naar, Zwijndrecht, Maartensdijk, Amers foort, De Bilt, Driebergen, Vleuten, Hoten, Jutphaas, Utrecht, Zeist, Zuilen, Arnhem en. Nijmegen. Aanvragen om Deblokkeering. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat bij aanvragen om Deblokkeering aan haar geen spaarbankboekjes moeten worden toe gezonden. Belanghebbenden moeten zich met het spaarbankboekje tot de Rijkspostspaar bank wenden. Voor aanvragen van bedragen boven 500.— moeten zij het tegoed op het Aanvraagformulier voor Deblokkeering door de Rijkspostspaarbank laten waarmerken en vervolgens het formulier zonder het boekje aan de Nederlandsche Bank inzendeö. Pindakaas voor ziekenhuizen en sanatoria. Het Curagaosch Nationaal Steuncomité heeft aan het Nederlandsche Roode Kruis een schenking gedaan van 20.0,00 kg. pinda kaas. "Het Roode Kruis, dat deze mooie gift dankbaar heeft aanvaard, heeft in overleg met het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd besloten deze pinda kaas, die inmiddels met het S.S. „Leerdam" in Rotterdam is aangekomen, ter beschikking te stellen van de grootste ziekenhuizen en sanatoria in het Westen des lands. i

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3