ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Goodscbe N. V. B.-Elftal- XERXES 3- Uitspraken Kantongerecht. WucUcM per aspera \i rrurrk! vnnnucDi \r\imfxn r*ni rr\\ i?ki AkiCTnn/rvi eendracht AD ASTRA Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijk jen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 64 MAANDAG 29 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20. Gouda. Tel.3091. Abonn.p.w.25ct.Losse nummlOct. STADSNIEUWS. Verandering spreekuur Mevr. Dantzig-Melles. De Wethoudster van Onderwijs, Mevr Dantzig-Melles zal haar spreekuur voortaan niet meer meer van 3-4 uur, maar van 2-3 uur hóuden. Ontsnapt en gepakt. Twee politieke gevangenen, die uit hun tijdelijke gevangenis inGouda waren ontsnapt zijn Zaterdagmorgen op den Bodegraafschen Straatweg achterhaald en wederom terugge bracht naar hun „huis". De vrijheid was zoodoende van korten duur. VIRES"-Fec8tavond. - De toonèelgroep van „Vires et Celeritas'' was- Zaterdagavond voor het voetlicht van de geheel bezette Kunstmin-zaal. De voor zitter van de sportvereeniging verwelkomde de aanwezigen en wijdde eenige woorden aan de behaalde successen. .Thans is er ook gelegenheid het handbalspel te beoefenen en als een mooi resultaat van een ernstige training, memoreerde hij de onlangs gehouden Singelloop-estafette, waar de vereenigmg een prinja beurt heeft gemaakt. Speciaal was deze avond bedoeld, voor hen die bijdroegen aan de actie„Terrelnfonds '45".* Zooals ook bij andere feestavonden het geval is, werkten aan het welslagen van dezen geani meesden avond uitsluitend eigen krachten mee. Dé tooneelgroep vierde daarbij haar eerste lustrum en kwam goed Voor den dag Het blijspel van Henk Bakker „Adel in Liyrei" is aardig van stijl. Een leugentje om bestwil brengt den berooiden a'deiijken telg van de eene moeilijkheid in de andere en de persoonsverwisselingen worden hèast verwarrends totdat de waarheid van het gelogene uitkomst brengt voor de verschil lende partijen en een vroolljk slotaccoord de drie actes besluit. 1 De heer W. van Zevenhoven, regisseur tevens vertolker van de hoofdrol, krreg een verdiende bloemenhulde. Kamerdienaar Marcel speelde zijn moeilijke rol goed en de worst koning Bolhuis gaf een rake uitbeelding van een nUchteren, schatrijk geworden handelsman die dik en opgeblazen doet. Een beste speler De adelijke oom was iets stroef in zijn mimiek, ook de "twee kooplui. Voor de verloting, die tusschen de be drijven gehouden werd, ten bate van het -Terrelnfonds, v^as een groote belangstelling Een druk bezocht bal, onder leiding van den heer Kok en opgeluisterd door „The Rhythm Players";, was het slot van dezen avond. Een drieling geboren. Gisteren heeft in het St. Joseph-Paviljoen een heugelijke gebeurtenis plaats gegrepen Het gezin Rietveld uit Bodegraven werd toen n.l. verblijd met de geboorte van een drieling SPORTNIEUWS. Het is een goed idee geweest van het bestuur der jubileerende afdeeltng Gouda van den N V.B. om het elftal van Xerxes nit te noodigen. De Goudsche voetbal-lief hebbers hebben kunnen genieten van het spel van deze Rotterdamsche ploeg. Xerxes bracht het elftal in het veld, zooals het voor de aanstaande competitie is samengestelc Ook de Internationaal S. Wilkes was present Het Goudsche elftal was als volgtFlier (Ona) doelP. Boef (Gouda) en J. de Jong (Goijpia), achterC Bakker (Donk), C. de Jong (Ona), J. Versteeg (Haastrecht), midden Vermeer (G.S.V.), C. Brem (G. S. V.), v.d Horst (Schoonhoven), P. Huizer (Olympia) C. Ottevanger (Gouda), voor. Xerxes kwam uit met de volgende spelers L. Wilkes (doel)Louwe en v. d Toorn (achter): Verplcegen, De Leeuw en Fontein, midden; Barziley, Rljshouwer, Westerink, S. Wilkes en Koning, voor. Van het Goudsche elftal was de linker vleugel het beste. Ook de midvoor was goed De spil C. de Jong viel tegen, hij zat niet voldoende achter de voorhoede. Versteeg was de beste man van het veld «n het is jammer, daf hij niet d? spilplaats bezette. Zijn spel zou beter tot zijn recht gekomen zijn. Bakker was beter dan de vorige keer. De linksachter de Jong was beslist de zwakste p'lek van het elftal. P. Boef was floed en redde in menige moeilijke situatie. Flier deed goed werk, hoewel hij wel betere MEER PAPIER VOOR DE DAGBLADEN Het bestuur van de vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers 1945 deelt mede, dat, overeenkomstig een besluit van den Persraad, de dagbladen met ingang van l November a.s. dagelijks met 1 pagina's zullen mogen verschijnen. wedstrijden speelde. Een aadeel van het elftal is, dat het niet homogeen genoeg ,is Het zal voortaan beter zijn, indien tevoren, bijvoorbeeld door twee gecombineerde elftal len uit Goudsche spelers, ^en oefenwedstrijd wordt gespeeld. Over Xerxes niets dan lof. Prachtig samen spel op technisch hoog peil. Vooral de rechtervleugel was zeer gevaarlijk. Het is een Zeer snelle ploeg en dit is voornamelijk te danken aan het feit, dat ze uit jonge spelers bestaat. Na den aftrap was Xerxes direct in den aanval en bleef in de meerderheid tot een kwartier voor de rust. Toch gelukte het het Goudsche elftal het eerste doelpunt te maken. Uit een voorzet van Ottevanger wist v. d. Horst te scoren (1-0). Na een minuut wist echter S. Wilkes den stand op 1-1 te brengen. Hij speelde zich vrij en schoot in. Even later lost hij weer een schot, doch ditmaal, naast. Vlak daarna stopt Flier een venijnig schot langs den grond. Bi) een aan val van het Goudsche elftal mist Brem een goede kans. Even later nogmaals, evenals d. Horst. Xerxes doet nu eenige gevaar lijke aanvallen. Plotseling loopt Wilkes door de verdediging heen en geeft Flier het na kijken 1-2. Hierna volgt een goed opgezette aanval van het Goudsche elftal, doch de keeper van Xerxes laat zich niet verrassen, Bij een voorzet van Wilkes maakt de Goudsche achterhoede een fouten Westerink doelpudt 1-3. Na keurig samenspel van Westerink en Wilkes gelukt het eerstge noemde nogmaals 'te scoren 1-4. Nu komen de gastheeren er beter in en bij het nemen van een corner weet Huizer in te koppen 2-4. Na goed samenspel van de Goudsche linkervleugel schiet v. d. Horst rakelings naast. Even later speelt een achterspeler van Xerxes terug op den keeper, deze mist, doch de bal gaat net naast. De corner levert niets op. Na de rust gaat het beter met de thuisclub. Huizer zend een schot in, doch het gaat naast. Plotseling zijn er 2 ballen voor het Goudsche doel. Een der twee wordt door Xerxes ingeschoten, doch het doelpunt wordt niet toegekend, daar de scheidsrechter reeds gefloten had. Bij een Goudschen aanval maakt de achterspeler van Xerxes hands. De scheids rechter wijst naar de beruchte stip. Brem plaatst zich achter den bal en schiet in, doch de Xerxes-doelman, houdt den bal prachtig. Weer kwam de linkervleugel naar voren, v. d. Horst zet voor en Brem 1copt In 3-4. Even later kopt Brem een bal tegen de lat In dit kwartier was het Goudsche elftal in de meerderheid en deed het ver schillende goede aanvallen. Het spel der gastheeren wordt nu langzamerhand minder Huizer krijgt nog een kans voor open doel, doch Wilkes houdt den ingeschoten bal. Xerxes köthF sfëeds meer in den aanval. Een góed schot van Westerink en het is 3-5. Daarna doelpunt Wilkes 3-6, waarna Wes terink nog eenmaal de kans schoon ziet 3-7. Hierna kwam het einde. Onder de aanwezige toeschouwers was ook de bekende Xerxes-speler en oud-inter nationaal W. Lagendaal. Op een door o«|s gestelde vraag, antwoordde hij, dat hij het een aardige wedstrijd had gevonden. Het Goudsche elftal vond hij goed, behoudens eenige zwakke plekken. De linkervleugel noemde hij het beste en de speler Versteeg en keeper Flier. Hij deelde mee, dat het Xerxes-elftal voornamelijk uit Jonge spe'ers bestond, welke waren opgeleid en gekozen uit de eigen juniores. Strafzitting van 24 October 1945. Veroordeeld zijn wegens .Het ten verkoop voorhanden hebben van brood met een te laag gewicht aan droge stof P. T, v. D. te Reeuwijk, f 80 s. 20 d. h„ T. R. te Zevenhuizen, f 150 s. 25 d. h„ J. L. L. A. te BUiswijk. f 25 s. 5 d. h. Het dragen van peall. mil. uniform. C. V. te Moordrecht, f 7.50 s. 1 w. tsch. met ver beurdverklaring van het inbeslaggenomece Het wederrechtelijk doen toeeigenen vap boomvruchten, H. K. H. van Z. te Utrecht en F. J. J. te Utrecht, f 10 s. 4 d. h. Zonder vergunning vestigen van een be drijf, N. de L. te Gouda, f 7.50 s. 4 d. h. Het voorhanden hebben van een ongeijkt gewicht, P. F. Th. van G. te Gouda, f 7.50 s. 3 d. h. Uit baldadigheid afsteken van voetzoekers, J, J. de V. te Alphen a.d. Rijn, berisping. Visschen in water zonder schriftelijke toe stemming van den rechthebbenden. P. Sch te 's-Gravenhage, schuldig zonder toepassing van straf. Zonder schriftelijke toestemming verande ren van betrekking, N. C. S. en G. P. van S. te Schoonhoi/en, f 10 s. 4 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder dat dat rijtuig voorzien was van een nummerbord, H. P. van Z. te Utrecht, f 5 s. 2 d h., C. de B. te Reeuwijk. f 2.50 s. 1 d. h. Niet op eerste vordering tot stilstand brengen van een motorrijluig, C. de B. te Reeuwijk, f 10 s. 4 d. h. Het in gevaar brengen van het algemeen verkeer, waardoor een aanrijding ontstond, H. A. te Bergschenhoek, f 10 s. 4 d. h. Rijdep op een openbaren weg, welke voor eenrichtingverkeer was opengesteld, F. E. J Z. te Gouda, Th. V. te Utrecht, B. C. E. te 's-Gravenhage, f 3 s. 1 d. h. Niet gebruiken van een bestaand rijwiel pad. R. van M. te Capelle a d. IJssel, G.G. te Rotterdam, f 2.50 s. 1 d. h. Iemand op den bagagedrager doen ver voeren, A. den D, te Maartensdijk, fis. 1 d. h. BINNENLAND. Hoe zal het nieuwe Nederlandsche leger er uit zien? Luit. Gen. Mr. H. J. Kruis heeft aan enkele vertegenwoordigers van de Ned. pers mededeeling gedaan van zijn opvattingen omtrent het nieuwe Ned. leger, dat H.M. de Koningin aan zijn leiding heeft toevertrouwd. Ons leger zal in de toekomst een volks leger moeten worden. Zij die het uniform dragen zijn een onderdeel van het volk en belast met de taak, om indien noodzakelijk, de onafhankelijkheid van het geheel te ver dedigen. De vorming van het kader zal ook in an dere banen worden geleid. Men zal geen officier meer worden terwille van de diplo ma's, doch iedereen zal van onder af aan in de troep beginnen en diegenen, die blijk geven over de noodige capaciteiten te beschikken zullen de gelegenheid hebben op te klimmen. Het lotingssysteem wordt afgeschaft. Ieder een zal, tenzij hij lichamelijk ongeschikt is, tot soldaat worden opgeleid. De opleidings tijd zal waarschijnlijk op 1 jaar worden ge steld. De lichtifigen zullen grooter worden, tietgeen het voordeel heeft, dat, wanneer de vorming van een oorlogsleger noodzakelijk zou Zijn, met het oproepen van een aanmer kelijk kleiner aantal lichtingen zal kunnen worden volstaan. Het nieuwe leger zal een jong leger wor den, ook wat het kader betreft. Iedere offi cier zal in staat moeten zijn, de troep in alles voor te,kunnen gaan. De historisch gegroeide neutraliteitspolitiek van ons land is geheel van de kaart verdwenen. In de toekomst zal de bewapening en de organisatie van ons leger moeten overeenstemmen met die van onze bondgenooten. De invoering van het vrouwelijk element in het leger kan, volgens Gen. Kruis, Belang rijke voordeelen afwerpen, mits dit op ver standige wijze'geschiedt en er een behoor lijke leiding en controle bestaat. Oproep voor ex-politieke gevangenen. Er heeft zich een voorloopig comité ge vormd (bestaande uit Piet Hamburg, Doe- tinchem, Henk Heykoop, Winschoten, Theo Jagersma, Zwolle, Jaap Peters, Tilburg, Bram de Wit, Groningen), dat het initiatief heeft genomen om o.m. een huldeblijk aan te bie den aan hen die zich in den Duitschen tijd verdienstelijk gemaakt hebben voor de ge vangenen te Vught. Het comité beschikt daartoe gaarne over de namen, adressen, gevangennummers, Ar- beitskommando's (voor Philips ook de afdeé- ling) en de tijd van gevangenschap van allen die in Vught .gevangen zaten, in het bijzonder ook van hen die in Vught gestorven zijn. We hebben een eereschuld af te lossen. Laat ieder dus zijn plicht verstaan en boven genoemde gegevens opzenden aan H. L. Hey koop, Burg. Venemastraat 16 te Winschoten. Per circulaire ontvangt men dan nader be richt. ^Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. Wordt verwacht: Meest zwaar bewolkt. Plaatselijk eenige regen. In de nacht zwakke overdag matige wind, tusschen Z.W. en Z.O. Iets koeler. Wat is er in Gouda te doen I RéunieVrijdag t.m. Woensdag. „De Bagatelle Club Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag Konvooi naar Moermansk Schouwburg-BioscoopVrijdag t.m. Don derdag. „Fanfare". Maandag 29 Oct. 8 u., Concordia, plano avond door Willem en Heudnk Andriessen. Woensdag 31 October, 8 uur. Concordia „Indra". Idem Nieuwen Schouwburg: Sociteit „Ons Genoegen: „Pe Naamlcozen van 1942." Idem 8 uur. Groote KerkNederl. Bijbel genootschap Ds: M. C. Koole over „Het blijvende Woord". Idem 7 u. Bovenzaal Reünie Ds. J. Borger over „Lemocratie in den geest van het gezin" in verband met „De Mensch van morgen" WAT GEBEURDE ER? 29 October. 1944 Breda bevrijd. De Ned. regeering be houdt zich in een nota aan de regee ringen der vereenigde volkeren het recht voor gebiedsuitbreiding te eischen als schadeloosstelling voor de door de Duitschers aangerichte vernielingen. Herdenking van gefusilleerden. in de St. Bavokathedraal te Haarlem heeft - Vrijdag j.l. op sobere wijze de herdenking plaats gehad van het feit, dat een jaar ge leden voor deze kerk tien Duitsche kogels een einde maakten aan het leven van tien Nederlandsche mannen. Onder deze in een willekeurige greep uit de Amsterdamsche ge vangenis weggevoerden, bevonden zich ook C. Vlot en- J. Wuthrich, beide behoorenden tot de leidende figuren van het illegale blad „Je Maintiendrai'en waren als zoodanig voor de illegale medewerkers van „De Vrije Pers" geen onbekenden. H.M. de Koningin was' bij deze plechtig heid vertegenwoordigd door Kap. Bührmann en het Prinselijk Paar door Baron van Tuyl van Serooskerkèn. Nadat de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" twee coupletten van het Wil helmus had gezongen,'' wees de Burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, op het voortdurend medeleven van het Konink lijk Huis met het lot, dat het Ned. volk vijf jaar heeft ondergaan, maar dat zijn geest kracht niet heeft kunnen breken. Op ons rust de taak, hun arbeid voort te zetten. Bij al ons werk staan zij den geheelen dag tus schen» ons in, ons herinnerend aan den strijd voor vrijheid, gerechtigheid en naastenliefde. Prof. Dr. J. E. Quay noemde deze plech tigheid een oogenblik van inkeer, van terug denken aan deze gefusilleerden, zooals wij hen gekend, hun handdruk gevoeld en hun karakter bewonderd hebben. Het gemeen schappelijke in deze tien levens was de dienstbaarheid aan de offerbereidheid voor de groote zaak, zoodat zij onder alle ge- beurlijkheden hebben stand gehouden, ook toen de dood voor hen stond. Zij zijn gevallen, een visioen ziende van eén her boren Nederland, recht en vrijheid kennende. Deze wereld moeten wij, die den oorlog overleeft hebben, opbouwen en dat kan alleen als we het beste geven van wat we hebben. Na afloop van deze plechtigheid begaven de aanwezigen zich naar het grasveld voor de kerk, waar een eenvoudig houten kruis de plaats aangeeft waar 10 waardige Neder landers vielen. Naast de vele bloemstukken uit de kerk werden hier ook kransen gelegd namens H.M. de Koningin en het Prinselijk Paar. KORTE BERICHTEN. De commandant van de geallieerde troepen op Java heeft loslating van alle gijzelaar* door de Nationalisten geëlscht. Wanneer dé stakingen in de haven van Londen niet spoedig eindigen, zal de Engelsche regeering opnieuw moeten over gaan tot rantsoeneering van het brood. GROOT GOUDA l O

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1