ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN jG'~ Winkelman over de Meidagen van 1940. WucUciM MARRIGJE VAN EIJK krijst 10 jaar. LAURIER hoort 8 jaar tegen zich eischen. Generaal Mallaby te Seerabaia vermoord. PEP ASPERA AD ASTRA EENDRACHT HAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 66 WOENSDAG 31 OCTOBER 1945 Administratie; M, J. van Loön Bur.: Markt 20, Gouda. Tel.3008. Abon'n.p.w.25 ct.Losse nummlOct. Den Haag, 30 Oct. - In-zijn zitting van heden werd door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag het vonnis uitgesproken tegen Marrigje van Eyk, de verraadster van de heeren Langeraar, Fijt Soet en Idenburg. Overeenkomstig den éisch werd zij ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met ont zetting uit het actief en passief kiesrecht levenslang en ontzegging van het recht van cassatie. Zaak Laurier verder behandeld. Daarna werd in tweede zitting de zaak voortgezet tegen W. Th. Laurier, die des tijds den heer Hoonhout verraden heeft. Het slachtoffer werd thans eerst als -getuige ge hoord en legde verklaringen af omtrent de wijze waarop een en ander zich had toege dragen. Als ex-gijzelaar stond de heer Hoon hout op wacht bij de woning van den heer Liera en /werd aldaar gearresteerd. De President Mr. van Berckel merkte op, dat Laurier voorstelt dat het doorgeven van het schrijven aan de S.D., w^lk feit aanlei ding werd tot Hoonhout's arrestatie, in over leg met met zijn collega's zou zijn geschied dus als een soort complot tegen hem per soonlijk. Getuige kreeg ook een dergelijke indruk maar zekerheid had hij niet. De heer Hoonhout vond het wel zeer vreemd, dat de S.D. eenigen tijd heeft laten yerstrijken tusschen het ontvangen van den /bezwarenden brief en het tijdstip van zijn arrestatie, zoodat hem feitelijk een paar dagen de gelegenheid zou zijn gegeven om zich in veiligheid te stellen. Voor getuige staat het vast, dat rancune de hoofddruijfver is geweest en niet uit politieke motieven is gehandeld. De heer Hoonhout had persoonlijk de in druk gekregen, dat de vrachtwagens der Wasscherij Daalmans misbruikt waren voor het vervoer van zwarte goederen. Tegen deze handelingen was hij gestreng opgetre den. Nog later bleek hem duidelijk, dat er waschgoed gestolen werd en in de omgeving bij particulieren te koop werd aangeboden. Getuige is er daarna toe overgegaan de poli tie te waarschuwen en zijn er enkelen, waar onder verdachte Laurier, voor eenige dagen door de politie vastgehouden. Bewijzen kon den echter niet worden geleverd en na eeni gen tijd zijn zij weer op vrije voeten gesteld. ïLaurier was over deze gang van zaken woe- W&nd, daar het z.i. een zeer rechtvaardige Handeling was en toen Hoonhout hem daar op trachtte te (calmeeren, had hij getuige toegevoegd: „Dat vergeef ik je nooit!" Hierop stelt Mr. van Berckel de vraag aan getuige, of deze inderdaad wel eens met de S.D. tegenover het personeel gedreigd had, om sabotage tegen te gaan. Getuige ontkende dit ten stelligste en zeide: „Ieder die mijn politieke werkzaam heden kent, weet dat ik over zooiets niet prakkizeeren zou," waarop Mr. van Bercke nog de vraag stelde of de heer Hoonhout zooiets ook niet juist gezegd kon hebben ter camouflage van zijn illegale werkzaam heden. Ook dit werd beslist door den heer Hoonhout ontkend. 1 Een der Raadsleden stelde daarop getuige nog de vraag of hij na zijn arrestatie nog mishandeld was. Dit bleek inderdaad het geval te zijn geweest. In het Politie-bureau werden hem een paar tanden en kiezen uit geslagen. Als getuigen werden nu gehoord de heeren C. M. Groenendaal en W. M. van Beek, die beiden verklaarden, dat de verhouding tus schen den heer Hoonhout en het personeel der Wasscherij Daalmans zeer slecht was. De ondergeschikten werden voor alles afge snauwd. Ook bevestigden deze getuigen reeds, hetgeen ook uit de vorige getuigen- verhooren was komen vast te staan, dat de heer Hoonhout met ingrijpen der S.D. hac gedreigd. Mr. Dieserinck, de Procureur FtScaal ging hierna tot zijn requisitoir over en achtte deze het verraad bewezen. Ook hij had wel sterk den indruk gekrègen, dat de verhoudingen tusschen den heer Hoonhout en zijn onder geschikten veel te wenschen over lieten. Volgens Mr. Dieserinck stond trouwens de heer Hoonhout ook in zijn goed recht als hij bij waschdiefstallen tegen het personeel optrad en een en ander door de politie liet onderzoeken. Dit was zelfs zijn plicht en nooit had deze gang van zaken voor Laurier aanleiding mogen geven om zijn patroon bij de S.D. aan te geven. De bedreiging van den kant van den heer Hoonhout achtte de Procureur Fiscaal niet bewezen. Hij eischte daarop tegen Laurier wegens verraad van den heer Hoonhout een gevangenisstraf van 8 jaar met ontzegging van het actief en pas sief kiesrecht voor het leven. Tot slot las Mr. Dieserinck nog voor een schrijven van den heer v. d. Pol, de Direc teur der Wasscherij, waarin deze verldaarde, dat de heer Hoonhout altijd zeer correct op getreden was. Mr. Smit uit Gouda ving zijn verdediging aan met toe te geven, dat de handelwijze van Laurier inderdaad verkeerd was en zeer betreurenswaardig. Algemeen staat ver dachte echter als fatsoenlijk en kameraad- 'schappelijk bekend. Het reclasseeringsrapport schetst verdachte als een onontwikkeld ar beider met uiteraard primitieve reflexen. Dat verdachte voor die waschdiefstallen gezeten ïeeft, zij het slechts voor korten tijd, moet men zien in de kleine-stadverhoudingen, waarin deze man voor zijn leven gebrand merkt staat. Door het dreigen met de S.D. heeft de heer Hoonhout geesten opgeroepen, die zich later tegen hemzelf zouden keeren. Mr. Smit vond het dan ook hoogst onver standig van den heer Hoonhout, Laurier een dergelijken gevaarlijken brief mede te geven, te meer daar getuige zelf toegeeft, dat de verhoudingen tusschen hem en het personeel slecht waren. Tot slot verzoekt hij het Hof op Laurier de uiterste clementie le willen toepassen. De uitspraak wordt dan door he't Hof be paald op 6 November a.s. des morgens om 10 uun SPORTNIEUWS De „Jodan Boys". In de Zaterdag j.l, gespeelde wedstrijden der „Jodan Boys" in de herstelcompetitie, afd. Rotterdam, toonde „Jodan Boys I", thuisspelend, zich met een 6-2 overwinning de sterkere van het onvolledige „Groen-Wit" (R'dam), terwijl „Jodan Boys II'* in R'dam van de „favorieten"' hunner afdeejing „Unicum II" een 5-2 nederlaag te incasseeren kregen. Het secretariaat der Ghr. Sportvereen. „De Jodan Boys", is door omstandigheden tijdelijk: N. Both, Joubertstr 202, Gouda. STADSNIEUWS. Dè zwarte handel leeft nog. nog altijd menschen zljt», die met de bevrijding van ons land vergeten hebben ook hun levenswijze te bevrijden van de verkeerde en thans zelfs misdadige gebruiken uit den oorlogstijd, blijkt wel uit het volgende staaltje. v. V. van den Kleiweg werd bekeurd omdat hij boter had gekocht van zijn naam genoot v. V. eveneens van den Kleiweg voor f 16.— per Kg. Doch ook belegging moest er komen voor zijn brood, dus kocht hi kaas bij v. D. aan het Nonneriwater voor f5 per Kg. en suiker en kaas van S., Boschweg, waarvan de suiker f 10.— per Kg. 'kostte. Hopenlijk zal hier een goed voorbeeld gesteld worden. Ook de kleinen leven nog. Wegens het verkoopen van naaimachine naalden voor 30 cent per stuk, werd W. van het Groenendaal bekeurd, daar deze naalden slechts 8 cent mochten kosten. Geslaagd. Te Amsterdam slaagden voor leerares in het modevak de dames An. v. d. Heuvel, D. de Pater, A. v. d. Heuvel en J. Luyneburg. Voor coupeuse slaagden A. IJselstein.G. Hey, C. de Graaf, S. de Melker, W. van Leeuwen en A. van Leeuwen. Voor costumière: A. de Gruyl, W. Eerland, Cl. de Vrij. Mevr. van Leeuwen-de Boom en Mevr. de Wit-van Leeuwen. Alle dames waren leerlingen van Mevr L. v. d. Heuvel-van Eijk. Oneervol ontslag. Burgemeester en Wethouders hebben bi besluit van 23 Oct. aan P. B. Bron, klerk lste klasse bij Gemeentewerken oneervol ontslag verleend met ingang van 17 Oct. j.l., nadat hij sinds 3 Juli was geschorst. Dè A. S. C. „Gouda"'. De uitslagen van de wintercompetitie van de A. S.C. „Gouda" luiden: lste tiental: A. de Zeeuw A. dè Jong 1-0 M. Flux A. v. d. Zaan 0-1 A. v. Eijk A. Broekhuizen afgebr 2de tientaly J' A. Nievejd J. v. Engelen Vt-Vi L. v. LeeuwenT. J. Revet 0-1 N. de Groot A. v. Maaren 0-1 A. v. d. Berg J. de JoBg afgebr. 3de tiental: M Bennlnga A. Vermeer V»-7j A. Barelds M. Wtezer afgebr. Geruchten tegengesproken. In een interview met een redacteur van A.N.P./Aneta heeft Gen. Winkelman het een en ander verteld over de gebeurtenissen welke zich voor, tijdens en na de Meidagen van 1940 hebben afgespeeld. Den snellen afloop van den oorlog in 1940 wijdt Gen. Winkelman in de eerste plaats aan het gebrekkige materieel en de onvol doende uitrusting van ons leger. Er was een groot gebrek aan pantserwagens, lucht afweergeschut en vliegtuigen. Vooial dit laatste telde zwaar. Op 14 Mei ontving de commandant van Rotterdam een ondergeteekend briefje van de Duitsche troepen, die den Zuidenlijken Maasoever bezet haddenwaarin een ultimatum van 2 uur werd gesteld. Gaf de stad zich niet over, dan zou zij eraan moeten gelooven. Den Duitschers werd medegedeeld, dat op een dergelijk briefje niet kon worden inge gaan, waarop dan ook een behoorlijk onder teekend exemplaar weid overgegeven. Doch inmiddels was het bombardement reeds begonnen. Geen Neutraliteit Het is te hopen, aldus de generaal, dat wij geleerd hebben, dat neutraliteit voor ons uit den booze is. Wij zijn verplicht te zorgen voor goed uitgeruste troepen en ten tweede, tijdig zorg te dragen voor bondge- nooten. Wij kunnen niet verwachten, dat eenlg land bereid is ons krachtdadig te helpen, wanneer wij tot den laatsten dag ons afzijdig houden. Zijn de offers, die een goed uitgerust leger vergt, te groot voor ons, dan doen wij beter met ieder militair vertoon achterwege te laten en ons land open te zetten voor iedereen, die hier wil komen binnenvallen. v Over den strijd op den Afsluitdijk had de generaal veel woorden van lof. Hier werd getoond, dat de Nederlandsche soldaat, mits goed uitgerust, een geduchten vijand het hoofd kan bieden. Het Verraad De geruchten, dat Nederlandsche militairen verraad zouden hebben gepleegd, sprak generaal Winkelman tegen. Ook de verhalen over als boeren verkleeden Duitsche para chutisten zijn nooit bevestigd. Wel zijn er Nederlandsche uniformen in Duitschehanden aangetroffen en werd in Mussert's archief een brief aangetroffen van een N.S.B.-er, waarin deze verteld, hoe hij met anderen in Duitschen dienst, gekleed in een Nederlandsch uniform het in de lucht laten springen van een brug heeft onmogelijk gemaakt. Sprekende over Overste Mussert. zei generaal Winkelman: Hij was mij bekend als een goed officier en ik heb geen reden om aan te nemen, dat hij N.S.B.-er was. Of hij opzettelijk bevelen zou hebben gegeven, die ten gunste van den vijand waren, kan ik niet beoordeelen. Wat is er in Gouda te doen? RéunieVrijdag t.m. Woensdag, „De Bagatelle Club". Thalia-TheaterVrijdag t/m. Woensdag „Konvooi naar Moermansk". Schouwburg-BioscoopVrijdag t.m. Don derdag, „Fanfare Woensdag 31 October, 8 uur. Concordia Indra". Idem Nienwen Schouwburg: Sociteit „Ons Genoegen: „De Naamlcozen van 1942." Idem 8 uur. Groote Kerk Nederl. Bijbel genootschap Ds. M. C. Koole over „Het blijvende Woord". Idem 7 u. Bovenzaal Reünie Ds. J. Börg*^ over „Democratie in den geest van het gezin ia verband met „De Mensch van morgen"* Donderdag November, 8 uur. Blauwe Kruis, Westhaven, Volksuniversiteit:Cursus Wim v. d. Ven, „Kijken, zien, genieten". Voordracht met lichtbeelden. Idem 8 upr Reünie: Ned. Reisvereeniging Nederlandsche avond. Idem 8 uur, Concordia» „Indra". BINNENLAND. Worden de „honderdjes" gedeblokkeerd Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort een deblok keeringsregeling te treffen voor de geblokkeerde f 100.biljetten. Waarschijnlijk zal 25 van het ingeleverde bedrag worden Vrijge geven voor giraal verkeer. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tot morgenavond. In den nacht en voorm. over groote deelen des lands mist, die in den loop van den dag op de' meeste plaatsen zal optrekken. Daarna aanv. lichte, later toen. bew. Geen re(«n. Overwegend zwakke Z.O. wind. WAT GEBEURDE ER? 31 October. 1944 De Amerikanen veroveren Maizières les Metz, Z. Beveland geheel van Duitschers gezuiverd Retranchement bevrijd. 1941 USA torpedobootjager tot zinken ge bracht tijdens convooieering. 1040 Uitgaansverbod tusschen 24 en 4 uur. Dansverbod. 1949 Molotof: „De Engelschen en Franschen namen Polen als voorwendsel voor agressie tegen Duitschland. „Hij stelt tevens zware eischen aan Finland en zegt„Rusland wordt van Finland uit bedreigd". Tijdens een conferentie met extre mistische leiders is Generaal Majoor A. W. Mallaby, de bevelhebber van Soerabaia, op smerige wijze vermoord. Aldus werd door twee geallieerde officieren, die in gezel schap van Mallaby waren mede gedeeld. Zij wisten zelf te ontsnappen. Gen. Christison deelde*mede, dat hij Soekarno op zijn hoofdkwartier heeft ontboden en dat hij hem zeer zeker verantwoordelijk zal stellen voor het gebeurde. Overigens is de toestand te Soera baia na de conferentie met de ge allieerden rustig te noemen. H. M. de Koningin in Engeland gearriveerd. H. M. Koningin Wilhelmioa arriveerde hedenmorgen perDakota-toestelop het Black- bush-vliegveld te Lenden. Zij werd verge zeld van haar adjudant-kapitein R. v. Zinnick Bergman, haar secretaris drs. M. Kohnstam en haar hofdame Mevr. L. de Beaufort. Zoodra het vliegtuig was geland werden de Nederlandsche driekleur en de R.A.F.- vlag geheschen. Ter verwelkoming was o.a. aanwezig de Nederlandsche ambassadeur Jhr. Michials van Verduijnen. De koningin zag er bijzonder goed uit. Zij schudde de leden van haar vliegtuig- bemanning de hand en inspecteerde daarna een eereyracht van de Aircrew-cadets. v Hierna vertrok de Koningin naar een land goed in Mortimer, ongeveer 80 kilometer van Londen, waar zij volgens haar secre taris een week denkt te blijven. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1