RADAR!! Minister Schermerhorn over actueele problemen. GROOT GOUDA Dc oUetcoHttCH u* Vledula*d. De beul van Amersfoort Het wonderwapen, dat den oorlog won. ABONNEERT U OP Kansen voor annexatie gering. In een te Groningen gehouden persconfe rentie ter gelegenheid van de opening van het Districtsbureau van den Regeeringsvoor- lichtingsdienst, heeft de minister-president Prof. Ir. W. Schermerhom. belangrijke mededeelingen gedaan S^er het annexatie probleem, de schadeloosstelling en andere vraagstukken den opbouw van ons land be treffende. Wat het annexatieprobleem betreft, zeide minister SchermerHbrn, dat dit niet een Ne- derlandsch, maar een internationaal probleem is. Van groot belang is niet, welke meening wij'er daar omtrent op na houden.- al dus spr. maar ook welk standpunt bij voorbeeld Rusland zal innemen. Zoolang de internationale toestand zoo blijft, als hij is, en er vrijwel op geen enkel punt overeen stemming is tusschen de groote mogend heden, kan Nederland moeilijk zijn houding inzake annexatie van Duitsch gebied bepalen en met positieve plannen komen. Na de mis lukte conferentie van Londen, behoeft men voorloopig geen groote verwachtingen te koesteren. Overigens meende minister Schermerhom, te moeten constateeren, 'dat de belangstelling voor het annex'atieprobleem afnemende is. Komt dit, omdat Indië zoozeer onze aan dacht' vraagt? Misschien niet. Voor een volksstemming zou de minister niets voelen, omdat los van de genoemde bezwaren, het volk niet over voldoende gegevens beschikt om op dit moment tot een verantwoorde be slissing te komen. De ingestelde staatscom missie heeft reeds een rapport uitgebracht, doch zal nu ook de technische vraagstukken nader bekijken. Tevens zal zij zich bezinnen op de vraag, of Nederland tijdelijk een deel van Duitsch gebied bezet kan houden en onder beheer kan nemen. Indien van annexatie op groote schaal moet worden afgezien, kan zij ook na gaan, welke grenscorrecties wenschelijk en noodzakelijk zijn. Betreffende de schadeloos stelling zeide de minister, dat Nederland thans een officieele uitnoodiging heeff ont vangen een missie te zenden naar de Allied Control Council te Berlijn; Admiraal Door man zal van deze missie de leiding krijgen en een soort Nederlandsch Gezantschap te Berlijn zijn. Een en ander beteekent, dat er nu wat schot in de zaak kómt. Er wordt door de geallieerden nu een lijst opgesteld van Duitsche bedrijven, die afgebroken zul len worden. De groote vraag is echter, of hetgeen daarvan voor de geteisterde landen beschikbaar wordt gesteld, ons te pas kan komen. Wat hebben wij aan verouderde in stallaties? Voor den opbouw van ons land kunnen wij vaak beter de nieuwe outillage benutten. Ook is het een vraag, of het wel een Nederlandsch belang is Duitschland economisch te vernietigen. Het is voor ons belangrijker onze eigen goederen uit Duitschland terug te krijgen. Men moet zich van deze vorm van schadeloosstelling niet al te veel voorstellen, het is voor den minister een groote vraag, of het wel ge- wenscht is, een groot vacuum in dit Europa te scheppen. Hier spelen ook politieke fac toren een rol. De economische positie van ons land. In den breede heeft minister Schermerhorn daarna stil gestaan, bij de grondige wijzi gingen, welke er komen zullen in de econo mische positie yan ons land door de totaal gewijzigde verhoudingen in Midden-Europa. De meeste Nederlanders beseffen nu nog niet, wat hier op het spel staat. De weder opbouw van onze industrie en landbouw kan niet aan het inzetten van individueele ondernemers of groepen van ondernemingen worden Overgelaten. De totaal nieuwe om standigheden maken het noodzakelijk een plan van opböuw te ontwierpen op langen Termijn. De Overheid zal de groote lijnen moeten trekken voor den opbouw van het economische leven en daartpe heeft Neder land een planbureau ingesteld, al zal dit voorloopig meer gericht zijn op het vermij den van armoede, dan op het bevorderen van welvaart. Dit plan zal moeten aangeven, hoe de ontwikkeling in de komende vijf a tien jaren ial moeten zijn. Het is niet de bedoeling, het geheele bedrijfsleven i n details aan banden te leggen, maar wel om bijde distributie van kapitaal en grondstoffen naar bepaalde richtlijnen te handelen. Elk bedrijf zal dan binnen een bepaald raam zijn eigen taak hebben. Het nationale welvaartsplan zal o.a. de vraag moeten be antwoorden, welke soorten van industrie Nederland kan overnemen. Het wachten is thans op de beslissingen van de groote mo gendheden. Dit vraagstuk moet echter niet alleen van den Nederiandschen kant, maar ook van Europeeschen kant worden bekeken. Wat de internationale voedselconferentie in Canada betreft, zeide de minister nog, dat deze van zeer groot belang is, omdat hier het eerste begin wordt gemaakt met inter nationale economische ordening, die voor nu bitter noodzakelijk is. De Minister ver wachtte veel van economische samenwerking met Rusland en, wat den tuinbouw betreft, van uitvoer van zaai- en pootgoed naar Oost-Europa. binnenkort voor zijn rechters. De beul van Amersfoort, zooals de bij naam is van den vroegeren kampcomman dant Van der Laan van het concentratie kamp in Amersfoort, is, nadat hij eenmaal was ontsnapt, thans weer door. rechercheurs van den P.O.D. achterhaald en opnieuw achter slot en grendel gezet. Het zal hem ditmaal moeilijker vallen om weer te ont snappen, omdat zijn zaak de bijzondere aan dacht heeft van de top-leiding van het M.G. Bij een uitvoerig verhoor kwam zijn schuld onomstootelijk vast te staan. Het merkwaar dige van dezen man is, dat hij, toen hij des tijds in Vught een leidende functie had, in derdaad zeer veel voor zijn medegevangenen heeft gedaan en waarschijnlijk verschillenden of het leven heeft gered of in ieder geval een langdurigen zeer onaangenamen tijd heeft bespaard. Hij was toen belast met ad ministratief werk en heeft door valschheid in geschrifte verschillende van zijn lotge- nooten buiten het kamp kunnen brengen. Later werd hij overgebracht naar Amers foort en ook daar had hij weer een leidende positie. In tegenstelling met zijn optreden in Vught heeft hij zich in Amersfoort echter als een beul gedragen en velen van zijn medegevangenen ernstig mishandeld. Op grond van deze feiten zal hij dan ook binnen afzienbaren tijd voor een Bijzonder Gerechts hof terecht staan. o Nieuwe plannen en mogelijkheden. Er komt geleidelijk leven in Oud-Schoone- beek, het dorpje bij Coevorden, waar de Bataafsche Petroleum Maatschappij inten sieve olieboringen verricht. Tankauto's rijden af en aai) om de geproduceerde olie weg te voeren naar lichters in de kanalen of naar spoorwagons in Coevorden. Binnenkort zal een 6-duims pijpleiding worden aangelegd om een geregelden en grooteren afvoer van de olie te waarborgen. Deze pijpleiding wordt, in verhouding tot de normale pijp leidingen, zeer kostbaar. De olie is namelijk zeer dik en daardoor weinig vloeibaar. Bovendien vertoont zij de neiging om bij lagere temperaturen vast te worden. De geheele pijplijn moet worden ge- isoleerd en om die reden boven den grond worden aangelegd, terwijl ze bovendien met warm water op voldoende temperatuur moet worden gebracht. Voorts worden voorberei dingen getroffen voor den aanleg van een groot terrein, waarop een kantoorgebouw zal verrijzen, benevens een magazijn, werk plaats, garage, enz. om onderdak van blij- venden aard te verschaffen aan de talrijke employé's en arbeiders Zullen woonhuizen worden gebouwd. Verwacht .wordt, dat het personeel, hetwelk thans ca. 100 man be draagt, een belangrijke uitbreiding zal onder gaan naarmate de werkzaamheden toenemen. De olie van Oud-Schoonebeek is donker van kleur en bevat weinig lichte bestand- deelen, zooals benzine. Daarentegen bevat zij veel paraffine, welke bestanddeel echter slechts door middel van zeer ingewikkelde en kostbare installaties uit de ruwe olie zal kunnen worden afgescheiden, een gelukkige omstandigheid is echter, dat de ruwe olie, hoewel thans nog in slechts kleine hoeveel heden gewonnen, zonder verdere verwerking als stookolie kan worden gebruikt. Enkele electrische centrales en machinefabrieken worden reeds thans regelmatig van deze olie voorzien. Aldus vormt zij, zij het een be scheiden, dan toch welkome bijdrage tot de brandstofvoorziening van ons land. Het ligt in de bedoeling der Bataafsche Petroleum Maatschappij om deze aardolie tot meer waardevolle producten te verwerken, zoodra mocht blijken, dat de ondergrondsche voor raden groot genoeg zijn. Vooralsnog is even wel niet bekend, welke economische waarde aan de oliehoudende lagen moet worden toe gekend. Zoo zijn door de olieboringen in. Oud- Schoonebeek de grondslagen gelegd voor de stichting van een voor Nederland geheel nieuwe industrie, een industrie, die vooral onder de tegenwoordige moeilijke omstan digheden nog wel tegenslagen zal moeten overwinnen, doch van groote waarde kan blijken te zijn voor de streek, waarin zij thans ontstaat,-In deze tijden van brandstof- fennood is zij mede van belang voor geheel Nederland. De Bataafsche Petroleum Maat schappij ziet in deze nieuwe industrie boven dien een welkome gelegenheid om vele jonge Nederlanders in te wijden in het aardolie- bedrijf en hen te bekwamen voor het werk, dat hun in andere deelen der aarde wacht. Marinus gearresteerd. Het Hoofd van den P.O.D. te Amsterdam maakt bekend, dat Hendrik Joseph Marinus, geboren te Boxmeer 21 Januari 1913 wiens opsporing was verzocht, door den Amster- damschen P.O.D., te Den Haag is gearres teerd en naar Amsterdam overgebracht. Hij zit in het gebouw Hirsch in bewaring. Yvonne Georgi en Arntzenins vijf jaar uitgesloten. Sectie voorlichting M.G. deelt mede^: de eereraad voor het tooneel verwijt aan het Yvonne Georgi-ballet.dat het een tournee door Duitschland heeft gemaakt, dat het voor Vreugde en Arbeid en voor Prontzorg heeft gedanst, terwijl Yvonne Georgi zelf, gedurende de bezetting, in Weenen een Lectoraat in de danskunst heeft vervuld. Mevrouw Georgi en haar echtgenoot, de heer L. H. G. Arntzenins, die haar zaken behartigde, verkjaren, dat zij de Duitsche tournee hebben gemaakt om zich fen plaats in Amsterdam niet te laten ontgaan, daarmee erkennende, dat zij het eigenbelang hebben laten prevaleeren boven het algemeen belang, Daarom is de eereraad van oordeel, dat mevrouw Georgi en de heer ty-ntzenius voor vijf jaren moeten worden uitgésloten. Deze uitspraak geldt voor den heer Arntzenius alleen voor wat betreft zijp op treden in verband met het ballet. Minister Mansholt is terug. Minister S. L. Mansholt is Maandag per vliegmachine van de algemeene vergadering van de voedsel- en landbouworganisatie der verbonden volken (F.A.O.), die te Quebec (Canada) wordt gehouden, teruggekeerd, na op weg naar Nederland nog besprekingen te Londen te hebben gevoerd. De Minister heeft de leiding van het ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorziening, die tijdens zijn afwezigheid werd waargeno men door Minister Vof, weer op zich genomen. In zijn plaats treedt de Directeur- Generaal van de voedselvoorziening, lr. S. L. Louwes, op als hoofd van de Nederlandsche delegatie op het F.A.O.-congres te Quebec. Radio-distrib. en luisterbijdrage. In aansluiting op het gisteren gepubliceerde bericht omtrent de betaling van de luister bijdrage door aangeslotenen öp de radio- distributie, deelt P. T. T verder nog mede, dat voor meerdere radio opvanginrichtingen, welke zich in hetzelfde vei trek bevinden, slechts eenmaal de luisterbijdrage behoeft te worden betaald. Voor aangeslotenen gp de radio-distributie is de luisterbijdrage verwerkt in het bedrag van f 2.25 dat maandelijks van hen wordt ingevorderd Het was de oorzaak dat in 1940 Goering's machtige Luftwaffe het tegen enkele Engel- sche jachtvliegtuigeskaders af moest leggen? Hoe konden de groote 1000-bommenwerper- aanvallen op 'Duitschland uitgevoerd wor den? Hoe konden in den grooten Oceaan zeeslagen uitgevochten worden zonder dat de vijaflden elkaar konden zien en wat waren tenslotte de geheime wapenen die de Duit sche duikbootvloot lamsloegen? Al deze belangrijke Geallieerde overwin ningen waren mogelijk door het gebruik van het RADAR-wapen; van „Radio Detection and Ranging", om het voluit te spellen. Het begon op de Potomac. Wie de eigenlijke ontdekker van Radar is geWeest valt moeilijk na te gaan, wel is be kend dat in 1922 twee Amerikaansche onder zoekers van het „Naval Research Labara- tory" bemerkten dat een houten stoombootje op de Potomac de oorzaak was, dat er be paalde afwijkingen waren in de radioseinen die zij ontvingen. Dit werd de aanleiding tot de eerste Amerikaansche onderzoekingen op dit gebied. Wanpeer de Engelschen het on derzoek ter hand genomen hebben is niet bekend, wel staat vast dat de Britsche Tech nici met hun proefnemingen bijzonder suc cesvol zijn geweest, want reeds bij het uit breken van den oorlog in 1939 was de Oost kust van Engeland voorzien van een systeem van perfect 'werkende Radar-oogen, een stel sel dat in den loop van de eerste oorlogsjaren tot de heele kust uitgebreid werd. Een zeer eenvoudig Echo-principe. Eigenlijk kan men Radar vergelijken met een soort van echo. Men ontdekte n.l. dat bij het uitzenden van sterke hoog-frequente, gerichte radio-seinen, deze door vaste voor werpen werden teruggekaatst, zoodat men de aanwezigheid van die voorwerpen kon (b.v. vliegtuigen of scheden) vaststellen. De teruggekaatste stralen worden met behulp van een Kathode-schermpje zichtbaar ge maakt. G. C. I. Radar won „The Battle of Brittain". G. C. I. (onderschepping vanaf den grond) was de eerste vorm van radar die een grooten invloed op den loop van den oorlog had. De beteekenis ervan werd bewezen in het najaar van 1940, want dank zij de talrijke radarstations aan de Britsche kust kon tij dens de groote luchtaanvallen op Londen en andere steden reeds op 250 km. afstand de nadering van vijandelijke formaties opge merkt worden. Ook was het mogelijk koers, afstand en grootte van de aanvallende lucht macht vast te stellen. Zoo kon met bet kleine aantal beschikbare vliegtuigen de Strijd om Engeland tot een succesvol einde gebracht worden. i Bij dit systeem kdn geen vijandelijk vlieg tuig de Engelsche kust naderen zonder dat zijn aanwezigheid s door een vlek op een scherm in één van de vele gecamoufleerde Radarstations, opgemerkt werd. Het tooverscherm in de cockpit. De volgende stap was de A. I. Radar (onderschepping vanuit de lucht;. Hierbij waren de Britsche nachtjagers uitgerust met een complete Radar-installatie die bij nade ring van vijandelijke vliegtuigen in werking werd gesteld, op het schermpje werd een klein stipje zichtbaar, door dit stipje reeds in het middelpunt van het schermpje te hou den vloog de jager recht op de vijandelijke bommenwerper af, tenslotte doemden de vormen hiervan op uit de duisternis en de nachtjager had zijn slachtoffer maar voor het neerschieten. Via de twee volgende phësen: de z.g. G. E. E.- en de O. B. O. E. radar die het mo gelijk maakten dat een waarnemer in Enge land de bommenwerper-eskaders boven Duitschland leidde, komen we tenslotte tot een van de vernuftigste soorten van Radar n.l. Göbbel's Rotterdam-apparaat. Misschien zal men zich herinneren dat in den zomer van 1944 door Göbbels in „Das Reich" geschreven werd over „het z.g. Rot terdam-wapen, waardoor het aan vijande lijke luchtstrijdkrachten mogelijk werd ge maakt, ook bij slecht vliegweer de ge- wenschte doelen te herkennen". Wat dit „Rotterdam-wapen" (hoe Göb bels aan de naam kwam is een raadsel) in hield hoorden wij toen noch niet, thans weten wij echter dat deze z.g. H2S-Radar den vlieger in staat stélt, op een scherm in het vliegtuig een volledig, zij het ook vaag beeld te zien van het gebied waarover hij vliegt. Men moet zich geen al te groote voorstellingen van dit beeld maken, want alleen geoefende waarnemers kunnen er de gewenste gegevens uit af lezen. Een wapen van zilverpapier. Ondanks hun pogingen op dit gebied is het de Duitschers niet gelukt iets gelijkwaar digs tegenover de Geallieerde Radar te stel len. Hoezeer zij ten achter waren blijkt wel uit het feit dat tijdens de z.g. „Kleine Blitz" op Londen de Duitsche toestellen uitgerust waren met gereviseerde Engelsche Radar apparaten, die ze uit neergeschoten bommen werpers hadden gehaald. Als tegenmaatregel tegen de Duitsche Radar-opsporingsdienst werd door de Engel schen tijdens in nachtelijke vluchten op groote schaal gebruik gemaakt van strookjes zilverpapier, die door de vliegtuigen uitger strooid werden, en de stralen van de Duit sche apparaten terugkaatsten en verstrooi den, zoodoende de waarnemers in verwarring brengende. Men zal zich deze kwistig uitgestrooide strookjes ongetwijfeld nog wel herinneren. Amerikaansche vorderingen. Vooral de Amerikaansche Vloot heeft een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van het nieuwe wapen. Zoo werden b.v. in de Pacific zeeslagen geleverd, waarbij de strij dende partijen elkaar noch met het oog, noch met dé kijker konden waarnemen. Met be hulp van Radar was het de Amerikanen ech ter mogelijk niet alleen de vijandelijke vloot maar zelfs de afgevuurde granaten op te merken. Tot nu toe is de nieuwe uitvinding uit sluitend als oorlogswapen gebruikt, de groote beteekenis ervan voor de toekomstige vredes- luchtvaart blijkt echter wel uit de woorden van den Engelschep Radar-pionier, Sir Robert Watson Watt, die aankondigde, dat in de toekomst Radar, den Navigator geheel uit het wereldverkeer zal verdringen. Soekamo beveelt de wapens neer te leggen. Ir. Soekamo heeft heden per radio een oproep gericht tot de Indonesiërs in Soera- baja om de wapens neer te leggen. Alles is nu rustig in Soerabaja. t t L IlÊiiÉiflÈÉÊÉiM

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2