Belangrijke rede. van President Trnman. 12 PUNTEN VOOR DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Revolutie in Brazilië. Radio-programma van hedenavond. Meeningsverschillen zijn niet onoplosbaar* Ter gelegenheid van den Amerikaanschen Vlootdag was President Truman heden aan wezig in New-York, waar hij tijdens een bij eenkomst in het Central Park een belang rijke redevoering heett uitgesproken, waarin hij vooral ook enkele voorname aspecten van de buitenlandsche politiek der Ver eenigde Staten belichtte. Na hulde gebracht te hebben aan de Ame- rikaansche Marine voor haar prestatie» in den oorlog, zeide de President, dat de vloot de V-day uit 1200 oorlogsbodems bestond, alsmede uit meer dan 50.UOO hulp- en lan dingsvaartuigen en meer dan 4O.ÜU0 marine vliegtuigen. Op dien dag waren wij een Zeemogendheid als nooit tevoren in de wereldgeschiedenis is geëvenaard. Dat is de verdienste van Franklin D. Roosevelt. Reeds vroeger heb ik gezegd, dat wij voor onszelf geen duimbreedte aan grondgebied ergenster wereld wenschen. behalve de noodige steunpunten voor onze eigen be scherming, wenschen wij niets, dat aan een andere mogendheid toebehoort. Een vloot- en luchtmacht hebben wij noodig om de volgende redenen: 1. wij moeteb de militaire verplichtingen nakomen, die wij [als lid van de V er- eenigde Naties op ons hebben genomen, n.l. een duurzamen vrede, zoo noodig met geweld, te waarborgen. 2. ons leger, onze vloot en onze lucht macht moeten in samenwerking met onze bondgenooten de aan onze versla gen vijanden opgelegde vredesvoor waarden doen uitvoeren. 3. wij moeten samenwerken met andere Amerikaansche naties, om de territo riale onschendbaarheid en politieke on afhankelijkheid der landen van het wes telijk halfrond te bewaren. 4. in deze verwarde en onzekere wereld moet onze militaire macht paraat zijn, om de fundamenteele taak te vervullen haar opgelegd door onze Grondwet, n.l te zorgen voor de verdediging van de Vereenigde Staten. De basis van de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten, die stevig -gegrond vest is op dé fundamenteele beginselen van rechtschapenheid en gerechtigheid, is de vol gende: 1. wij zoeken geen uitbreiding van grond gebied of egoïstische voordeelen. Wij koesteren aanvalsplannen tegen geen enkelen staat, groot of klein. 2. wij gelooven )n den uiteindelijken terug keer van souvereine rechten en zelfbe stuur, tot alle volken, die daarvan met geweld zijn beroofd. 3. wij zullen geen territoriale wijzigingen in eenig deel der wereld erkennen, ten zij deze in ^overeenstemming zijn met den vrijelijk uitgesproken wil van het betrokken volk. 4. wij gelooven, dat alle volken, die tot zelfbestuur in staat zijn, naar eigen vrije keuze zonder tusschenkomst van eenige vreemde zijde/hun eigen regeeringsvorm moeten kunnen kiezen. Dit geldt voor Europa, Azië en Afrika en evengoed voor het westelijk halfrond. 5. met de hulp van onze bondgenooten zullen wij de verslagen vijandelijke lan den helpen naar eigen vrije keuze vreed zame democratische regeeringen op te richten. Wij zullen trachten naar een wereld te streven, waarin nationaal- socialisme, fascisme en militaire agres sie niet kunnen bestaan! wij zullen weigeren eenige regeering te erkennen, die aan eenig land door eenige buitenlandsche mogendheid met geweld wordt opgelegd. wij gelooven, dat alle naties de vrijheid ter zee moeten bezitten en gelijkè rech ten op de scheepvaart van grensrivieren en waterwegen, die door meer dan een land loopen. wij gelooven, dat alle Staten, die in de gemeenschap der volkeren worden op genomen, toegang moeten hebben op basis van gelijkheid tot den handel en de grondstoffen van de wereld. wij gelooven, dat de souvereine Staten van het westelijk halfrond zonder in vloed van buiten als goede buren moe- ten samenwerken om hun gemeenschap- Pelijke problemen op te lossen, wij gelooven, dat volledige economische samenwerking tusschen alle volkeren van essentieel belang is om de levensomstan digheden over de geheele wereld te ver beteren en de vrijheid vrees en vrijheid van gebrek te vestigen. ^vi) zullen ernaar blijven streven om in alle vredelievenden gebieden der wereld de vrijheid van meeningsuiting en de vrijheid van godsdienst te bevorderen. 13. wij meenen, dat het behoud van den vrede een organisatie van de Vereenig de Naties vereischt, bestaande uit alle vredelievende volken ter wereld, die bereid zijn gemeenschappelijk zoo noo- dig geweld te gebruiken om den vrede te verzekeren. Meningsverschillen van den aard die thans onder de volken bestaan, zijn niet hopeloos of onoplosbaar. Er zijn geen con flicten van beteekenis tusschen de zegevie rende mogendheden, die zoo diep geworteld zijn dat zij niet Zouden kunnen worden ge regeld. Onze Amerikaansche politiek is een politiek van vriendschap en bondgenoot schap met alle vredelievende naties en van volledigen steun aan de organisatie der Ver eenigde Volken. Het grootste rechtstreek- sche gevaar, dat ons bedreigt, is dat van de ontgoocheling, het gevaar van een verrader lijk scepticisme en van verlies van vertrou wen in de doeltreffendheid van internatio nale samenwerking. Een zoodanig verlies van vertrouwen zou altijd gevaarlijk zijn, maar in het huidige tijdvak van de atoom energie zou het niet minder dan catastro- phflal zijn. BUITENLAND. 10. ii. Accoord te Soerabaja. Generaal Hawthorne en Soekarno hebben gistermiddag een regeling getroffen, inzake het einde van den strijd in Soerabaja. Maan dagavond hadden Soekarno en generaal Mailaby een overeenkomst gesloten inzake een wapenstilstand om de gewonden te kunnen vervoeren. Soekarno, Hatta en Sjari- foejin zijn heden in Batavia teruggekeerd. De „Merdeka" publiceert een veelbeteekenend beroep door Soekarno en Hatta, waarin verklaard wordt, dat de bevolking niet op eigen initiatief mag handelen in den strijd om onafhankelijkheid. Elke actie die een fascistisch of een nationaal-socialistisch karakter draagt dient geëlimineerd te worden aangezien zulks tegen het belang van het volk is. Alle Indonesiërs moetentoezien.dat de krijgsgevangenen ongeecht hun nationa liteit, menschwaardig behandeld worden. De veiligheid van Nederlanders, Indo-europeanen en andere bevolkingsgroepen die deel uit maken van onze gemeenschap, dient gewaar borgd, zoolang zijde veiligheid der republiek niet in gevaar brengen. De bombardementen op Duitschland. - Door geallieerde bombardementen op Duitschland werden 100.800 menschen gedood of gewond. 3.600.0C0 huizen werden zwaar beschadigd of vernield. 7.500.000 menschen werden dakloos. Tijdens 2.680.000 vluchten van jagers en 1.440.000 vluchten van bom menwerpers werden 2.700.000 bommen afge worpen. De geallieerden beschikten tijdens het hoogtepunt van de bombsrdementen op Duitschland over 28.000 oorlogsvliegtuigen. Volgens de laatste berichten is in Brazilië een revolutie uitgebroken. Zij is op Maan dagavond begonnen. President Vargas van Brazilië is afgetre den en is opgevolgd, door rechter Linhares van het Hooggerechtshof. Volgens officieele verklaringen wordt Linhares bijgestaan door Bebarros, die eenigen tijd geleden als hoofd van de federale politie was vervangen door een jongeren broer van President Vargas, Benjamin Vargas. Enkele minuten, nadat de President zijn functie had opgegeven, ver schenen in de residentie tanks en men heeft waargenomen, dat Vargas per automobiel vertrok. Nader vernemen wij dat de revolutie in middels al weer geëindigd is en dat de rust in Brazilië is teruggekeerd. Een belangrijke rede van Stalin verwacht. Verwacht wordt, dat maarschalk Stalin op 7 November a.s. een belangrijke rede zal houden. In diplomatieke kringen alhier wordt aangenomen, dat deze toespraak waarschijn lijk van de grootste beteekenis zal zijn voor de naoorlogsche wereld. Verwacht wordt, dat Stalin een aantal problemen, waarmede de Sowjet-Unie thans te maken heeft, vooral wat de buitenlandsche politiek betreft, zal behandelen. Stalin's verschijnen op den ver jaardag van de Russische revolutie, zal tevens waarschijnlijk het antwoord geven op de geruchten over zijn gezondheid, waarover de bewoners van de Sowjet-Unie zich ten zeerste hebben verbaasd. Stalin brengt thans eenige vacantiedagen door in Sotsji aan de Zwarte Zee. De nationalisatie van de Bank van Engeland. De wet op de nationalisatie van de Bank van Engeland is in tweede lezing met 348 tegen 153 stemmen in het Lagerhuis aange nomen. Conferentie over schadevergoedingen. Op 9 November a.s. zal te Parijs een conferentie over de schadevergoedingen be ginnen, waarop de mogendheden, welke met Duitschland in oorlog zijn geweest en welke deelgenooten zijn in de uit West-Duitschland te verstrekken schadevergoedingen, vertegen woordigd zullen worden. Tusschen de Ame rikaansche, Britsche en Fransche afgevaar digden zijn reeds besprekiagen gehouden. Weer bootverbinding met Engeland. Op 14 November wordt de bootverbinding Hoek van Holland-Harwich hervat met het Eng. schip „Pragye". Afvaarten in Engeland op Maandag, Woensdag en Vrjjdag. Te Hoek van Holland op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. In aansluiting op de bootdiensten rijden treinen naar Londen, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Ned. kinderen door Britten onthaald. - Het tanklandingsschip 1-199, dat al deel genomen heeft aan den strijd bij Salerno, heeft enkele dagen geleden 150 Nederl. kin deren te Tandjong Priok een recreatie-oord verschaft. Op het dek wordt een zwembad geïmproviseerd. Een motorboot maakte tocht jes met de kinderen door de haven en alle leden der Britsche bemanning hadden voor deze gelegenheid hun rantsoenen en versna peringen opgespaard. Het handvest der Ver. Naties in de Tweede Kamer. In een vergadering van gistermiddag van de Tweede Kamer was aan 'de orde de goed keuring van het handvest der Vereenigde Naties, onderteekend te San Francisco. De beraadslagingen werden bijgewoond door de ministers Scbermerhorn en van Rooyen. Na uitvoerige beschouwingen over het handvest werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeard, met aanteekening, dat de heer Zandt, Staatk.Ger. Partij, tegen was. De bevroren Nederl. activa in de V.S. Ambtenaren van het ministerie van Finan ciën hebben medegedeeld, dat de bevroren Nedrrlandsche en Nederlandsch-Indische ac tiva 1619 millioen dollars bedragen, waarvan 210 millioen korte termijn saldi, die onmid dellijk beschikbaar zullen komen, wanneer zij worden ontdooid. Alvorens tot ontdooiing over te gaan vert langt het Amerikaansche min. van Fin.j da- de Nederl. regelering vaststelt of een der as- landen er bij betrokken is en moeten de Amerikaansche activa in Nederland ontdooid worden. Vervolgens zullen de V.S. onder handelen over verzachting der wisselcontrole maatregelen. De min. van Fin. heeft mede gedeeld, dat men bezig is stappen te doen tot ontdooiing der Nederl. activa. Oproep van het Roode Kruis. Uit Bangkok heeft het Nederlandsche Roode Kruis een dringend verzoek bereikt om bril len, welke bestemd zijn voor Nederlandsche krijgsgevangenen, die in Thailand tewerk waren gesteld en van wie velen ten gevolge van berri-berri thans oogstoornissen hebben. Wie helpt het Nederlandsche Roode Kruis aan brillen? Elk aantal en elke soort is welkom. Aangezien de brillen per vliegtuig moeten worden vérzonden naar Bangkok is zeer spoedige toezending gewenscht aan het adres van de intendance van het Ned. Roode Kruis, Leeghwaterplein 27 te 's Gravenhage. Aardappelschillen voor het vee. De huisvrouwen kannen er aan meewerken de melkproductie te verhoogen. Het is van belang, de aandacht van de huisvrouw er op te vestigen, dat ook zij kan bijdragen tot de melk- en vleeschvoor- ziening. Aardappelschillen namelijk zijn bij uitstek geschikt als veevoeder voor het melkvee en verhoogen de melkproductie Het is daarom dringend noodzakelijk, dat alle aardappelschillen voor het melkvee be schikbaar komen, temeer daar de veevoeder positie in het gebied rondom de groote steden niet bevredigend is. Alleen Indien de huisvrouw de schillen afgeeft aan den daarvoor aangewezen schil- lenophaler, die van gemeentewege een ver gunning voor het inzamelen hiervan heeft ontvangen, kan men er van verzekerd zijn, dat de schillen hun juiste bestemming be reiken. Worden de schillen aan anderen dan aan den erkenden ophaler afgegeven, hetpeen ingevolge de bestaande bepalingen niet toe laatbaar is, dan is niet na te gaan, of deze schillen op de juiste wijze worden gebruikt. Hilversum I. 301 M. 6 u. Ster van den dagLionel Hampton, 6.30 u. Het Rijk over zee, de bloei van Curacao en Aruba door Mr. W. J. van Balen, adviseur voor Z.-Amerika, 6.45 u. Zang door Bob Mallin, Gracie Fields en Eddy Peabody, 7 Nieuwsberichten, 7.15 u. Reportage, 7.30 u. Benedict Sllbermann and his Novelty Serenaders, m.m.v. The Novelty Sisters, 8. u, Nederland herrijst, 'National Instituut, „De eendracht van het land" (4), 8.15 u. Brieven van onzen Londenschen correspondent, H. Huizinga, 8,30 u. Hervormingsdag, studiedienst, Ds. Prof. Dr. B. Kooiman, Luth. pred. té Amsterdam. Ds. A. A-. van Rulers, Ned. Herv. pred. te Hilversum, ds. J. A. van Nieuwenhulzen, Rem. pred. te Hilversum, 9.45 u. Gevarieerd concert, 10.15 u. Mensch en Maatschappij. H. v. d.l Vlist over; „De kunst van samen werken" (4), 10.30 u. Melodiën uit Opera's van Gulsseppe Verdl, 11 u. Nieuwsberichten, 11.15 u. Avondwijding, pater W. la Haye. O.S.cr." van 't klooster der Kruisheeren te Bussum, 11.30 u. Afkondiging en Wilhelmus. Hilversum II. 415 M. 6 u. Nieuwsberichten, <,Wij spreken met. en pers-overzicht, 6 30 u. Ensemble George Frank, 7 u. Musette-programma, 7.30 u. Programma voor de Ned. strijdkrachten, 8 u. Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Albe i van Raaltej 9 u. Commentaar op beleid en bewind door den Patriot, 9.15 u. Jan Cor- duwener non-stop, 9.45 u. Avondwijding. ds. B J. Lietaert Peerbolte, Ned.Herv. pred. te Hilversum, 10 u. Nieuwsberichten en postscriptum, 10,15 Op den drempel van den nacht, llu. Afkondiging en Wilhelmu1 OFFICIEELE PUBLICATIE. Alg. vergunning nr. 5b levensonderhoud. Het ministerie van Financiën deelt mede de Nederlandsche Bank verleent een alge meenè vergunning (no, 5b) aan leden van de bedrijfsgroepen Effectenhandel, Handelsban ken (iet uitzondering van den postcheque- en gifpdiensl) en LandbouwcredietbankeD tot heruitkeeren van een bedrag aan inge zetenen. die natuurlijke personen zijn, ten laste vap girale rekeningen, voor zoover deze niet toereikend is. van geblokkeerde reke ning en zulks onder de volgende voorwaar den Ie. Het uit te keeren bedrag bedraagt ten hoogste f 100.— per week in betaalmiddelen en kan slechts worden uitgekeerd ten las<c van een rekening die voor 7 Juli 1945 was geopend. 2e. De ingezetene, die de uitkeering wenscht te ontvangen moet verklaren a. dar hij of zij niet beschikt over voldoende be taalmiddelen of tegoed op vrije rekening om te voorzien in zijn noodzakelijk levensonder houd b. dat hij of zij niet uitoefent een Zelfstandig beroep als bedoeld in art. 16 van de beschikking deblokkeering 1945, zooals aangevuld bi) volgende beschikkingen van den minister van Financiën f c. dat hij of zii geen of ononvoldoende Inkomsten geniet uit bedrijf of dienstbetrekking, daaronder meer begrepen pensioen en uit interest of dividend ter bekostiging van noodzakelijk levenson derhoud: d. dat hij of zij niet is ingeschreven aan een Nederlandsche Universiteit of Hooge- school en dat de aanvrage niet ten behoeve van een zoodanig persoon geschiedt. 3e. De algemeene vergunningen no. 5 en 5a zijn ingetrokken, behoudens de op grond hiervan door de Rijkspostspaarbank, post cheque- en girodienst en de vakgroep Alge meene Spaarbanken gemaakte regelingen. 4e. De algemeene vergunning is geldig tot 15 December 1945. Boete bij te late inlevering van runderen. De veehouders in Zuidholland worden erop attent gemaakt, dat met ingang van 1 Nov. 1945 uitvoering wordt gegeven aan het gewijzigd artikel 43 der vee- en vleeschver- ordening 1942, hetgeen betrekking heeft op de boete bij te late levering van runderen. Uw aandacht wordt er nl. op gevestigd, dat bij niet tijdige of niet volledige voldoening aan een lastgeving tot levering van runderen, uw aanslag in den rundveeleveringsplicht wordt verhoogd met 10 pet van het gewicht, dat niet of tekort geleverd is, voor elke week of gedeelte van een week dat u met de levering in gebreke bent gebleven Indien de periode, gelegen tusschen den dag van ver zending of uitreiking van den last tot leve ring en den hierin vermelden leveringsdatum, minder dan 7 dagen bedraagt, wordt geen verhooging van den aanslag opgelegd over de eerste 7 dagen na den leveringsdatum. Indien levering van een rund moet plaats hebben krachtens een gesloten leverings contract, is het bovenvermelde van overeen komstige toepassing. ai», t

Groot Gouda | 1945 | | pagina 3