OMSTREKEN Nederland zal zijn plaats in het. internationale luchtverkeer weer innemen. PER ASPERA AD ASTRA EENDRACHT HAAKT MACHT Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda dagblad NUMMER 67 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1945 Administratie; M, j. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel.30P8. Abonn.p.w.25ct.Losse nummlOct, Met ingang van Zaterdag 3 Nov. a.s. zal „Groot Gouda" dagelijks met vier pagina's verschijnen. Door deze meerdere plaatsruimte zal het mogelijk zijn, onze lezers beter in te lichten over wat er in de stad, in binnen- en buitenland plaats grijpt, dan tot nu toe reeds het geval was. Ook door artikelen van algemeenen aard hopen wij ons blad op een hooger peil te kunnen btengen. Onze lezers maken wij er van deze plaats op opmerkzaam, dat van een ver dwijnen van „Groot Gouda" geen sprake is. Zulks in tegenstelling tot geruchten, welke de ronde doen. STADSNIEUWS. Ongewenschte gasten. Door het verbreken van een bordpapieren ruit hebben onbekende personen ingebroken bij den garagehouder H. aan de Spoorstraat Twee fietsen waren bi) de ontdekking ver dwenen. Dubbele strop. Door vernieling van de etalageruit zijn bij den tabakswinkelier P. aan de Raam 4 pakjes sigaretten, 2 doosjes sigaren en 8 pakjes tabak weggehaald. Toch geen verduistering. S. wonende van Renesseplein, vroeg aan een persoon, die hij alleen maar van gezicht kende of die zoo vriendelijk wilde zijn om eventjes op zijn koffer te passen, terwijl S. een kaartje ging koopen. Bij terugkeer zag S. nog den man, noch den Koffer, die vol met textiel zat, terug. Na onderzoek door de politie werd de onbekende te Utrecht aangehouden, die bij verhoor een gelijkluidende verklaring en het volgende aflegde, dat S. zoo lang weg bleef, en hij maar vast naar het station gegaan was om daar S. op te wachten. S. kwam echter niet opdagen, zoodat hij maar besloten was de koffer in het depót te Utrecht te plaatsen. Met deze verklaring nam de politie en S. genoegen, die nu weer in bezit van zijn koffer Is. Goudsche kinderen terug uit Denemarken. De Goudsche kinderen, die voor het her stel van hun gezondheid naar Denemarken zijn uitgezonden, zullen Vrijdagavond of Vrijdagnacht in Gouda terugkomen met Roode Kruts-auto's. De kinderen zullen thuis worden gebracht, zoodat de ouders hen niet behoeven af te halen. „Her-ijzend Nederland" zal in den loop van den avond meedeelen, hoe laat de kin deren ongeveer in Gouda zullen aankomen Indra in Concordia. De bekende psycho-grafoloog, telepaath, en hypnotiseur, Indra, zal ook hedenavond in Concordia een opvoering geven. In ons nummer van morgen zullen wij een verslag geven van zijn optreden. SPORTNIEUWS De voetbalwedstrijden voor het komende weekeinde. Op Zaterdag 3 Novomber a.s. worden de volgende voetbalwedstrijden gespeeld Afd. A Groep 1Gouda a-Unio a 4 u., Schoonhoven a-Ona a 4 u., Stolwijk a- Olympia a 4 u., D.O.N.K. a-G.S.V. a 3 u. Groep 2, Jodan Boys a-D.O.N.K. b 3 u., Bodegraven b-Ona b 4 u. Gouda b-Wad- dinxveen a 3 u. Afd. B Groep 1. Ona c-Bergambacht a 3 u., D.O.N.K. c-Haastrecht a 4 u. Groep 2, Ona d-Ammerstol S.V. a 4 u., Esto a-G.S.V. c 4 u. Voor Zoudag luidt het programma le KI. A, D.O.N.K. 2-O.N.A. 4, Wad- dinxveen 2-Gouda 4. le KI. B, Olympia 3-Groot Ammers 1 11.30 u, G.S.V. 3-Zwervers 2. 2e KI. A, Ona 5-Olympia 4 llu., Nieu werkerk 2-D.O.N.K. 3, Gouda 5-Bergam- bacht 2 11 u. 2e KI. B, V.E.P. 2-G.S.V. 4 2,30 u. 3e KI B, Moordrecht 3-O.N.A. 6 11.30u. Alle wedstrijden voor zoover niet anders vermeld, vangen te 2 uur «an. Grootsche plannen van den heer Plesman. De K.L.M. meent, dat nu met alle kracht gewerkt moet worden aan een snelle uitbrei ding van het Nederlandsche burgerlucht- verkeer, aldus de Heer Plesman op een persconferentie. Een langzamen groei zou beteekenen, dat wij later onze plaatsen inge nomen zouden zien door anderen. Drie lijnen zijn van groot belang, n.l. de lijn op Batavia, die op West-Indië en de lijn op New-York. De heer Plesman is erin geslaagd om het minimale aantal machines, waarover de bur gerluchtvaart hier na den oorlog beschikte, uit te breiden met 4 Lockheed Constellation en 4 Douglas 1009 machines. Beide soorten zijn 4-motorige vliegtuigen met een capa citeit van 40 passagiers. Ook kreeg hij in Amerika een 14-tal C-54 Douglasmachines toegewezen. Men is thans in Nederland 100 a 150 pilo ten ten achter door het uitvallen van <je Rijksopleiding. Waren er vroeger drie vlieg tuigen tegenover één bemanning, thans zul len er drie bemanningen noodig zijn voor één vliegtuig. Er zijn machines, die 1000.af schrijving per dag kosten, dat is dus 40. voor ieder ongebruikt uüit. Met buitenlandsche piloten zijn onderhan delingen gaande. Naar schatting zal de K.L.M. aan het einde van het volgende jaar 4500 man personeel in dienst hebben, tegen 1600 voor den oorlog. Ingesteld is de Ned. Regeerings Lucht- transportdienst, die de K.L.M. als „contrac tor" voor de exploitatie van de Indië-Lijn heeft aangesteld. Men verwacht, dat het toestel, dat op 7 November zijn proefvlucht naar- Batavia aanvangt, op 11 November aldaar zal lan den. De 21ste Nov. kan het toestel weer op Schiphol terug verwacht worden. In de naaste toekomst zal een overtocht van dagen mogelijk worden. Het plan is op 24 Nov. wederom een vliegtuig naar Indië te laten vertrekken. Na terst gedurende 14 dagen een half- wekelijkschen dienst gevlogen te hebben, zal driemaal in de week gedurende de daarop volgende 14 dagen, viermaal in de dan ko mende periode en zoo vervolgens worden gestart. Op 1 Januari zal zoodoende de dagelij ksche dienst op Indië kunnen worden ingesteld. Wat betreft de financieele zijde, deelde de heer Plesmart mede, dat voor den oorlog door de K.L.M. jaarlijksch circa 15 millioen gulden werd omgezet. Wil de exploitatie loonend zijn, dan moet tusschen Aug. 1946 en 1947 tenminste 45 millioen worden omgezet, terwijl in 1948 de 100 millioen bereikt moet zijn. Wil Nederland zijn plaats in het inter nationale, transcontinentale en transatlan tische luchtverkeer innemen, zoo besloot de heer Plesman, dan moet er ook gewerkt worden. Door stagnatie komen wij ten ach ter. Het is noodzakelijk, dat een ieder mee werkt om onze plannen te doen slagen Burgerlijke stand. Geboren: 30 Oct. Gerrit A. F. z.v. C Portland en B. de Visser, Boschweg 36. 31 Oct. Lena A. M. d.v. J. van Eijk en J C. Straver, Westerkade 17. Getrouwd30 Oct. H. J. Kuhlmeijer en P. den Boer, 31 Oct. G. van Diem en H. M. G. Stravers, A. J. G. Vestering en C van der Pouw, G. Heeren en J. M. Castelein, van Kooij en P. H. Bergman, A. J. Th. Hendriks en G. Bronret, F. M. de Graaffen C. de Jong, H. van Harten en G. C. Slaman, A. F. M. Artz en C. B. Brouwer. Overleden; 29 Oct. G. A. M. van der Zande, oud 71 geh. met C. Galama, 28 Oct. P. Verg'eer, oud 56 jaar, D. Schouten oud 65 jaar. DISTRICTS-NIEUWS. Waterpolo-competitie 1945-1946. Voor Dinsdag 13 Nov. zijn de volgende waterpolo-wedstrijden vastgesteld voor de wintercompetitie van de kring Gouda van de K.N.Z. en R.B. Gouwe-G.Z.C. dames. a., Gouwe I-G.Z.C. II. b., Boskoop I-B.Z. en P.C. I. „De Naamloozen van 1942". Tooneel van grootsche allure was het niet maar diep doorvoeld volkstooneel, gegrepen uit het leven. Dat is wel de hoofdimpressie van de op voering, welke de tooneelgroep „5 Mei 1945" gaf voor de Sociëteit „Óns Genoe gen". In het gezin, waarvan de Vader Jood is zien wij weergegeven, wat in zoo vele hui zen werd doorgemaakt in de achter ons lig gende jaren. Twee zoons zijn beide, met steun van hun Moeder, illegaal werkzaam Zij helpen ondergedoken Joden aan per soonsbewijzen en schuilplaatsen. De jongste zoon, Pietje, een gewezen marinier, heeft in zijn onbeheerschtheid een Grüne Polizist af geranseld en wordt, door verraad van den N.S.B.-bovenbuurman, gearresteerd. Het vuurpeleton is het einde. De spanningen, die in dit huis heèrschen zijn echt en wij, die de bezetting hebben" meegemaakt kunnen ons zoo heel goed voor stellen, dat men elkaar om allerlei kleinig heden in de haren vliegt. Jo Sternheim als de Vader, meelijwekkend door zijn doofheid en zijn half geslagen af wachtende houding, Mien van Kerckhoven Kling als de Moeder, de spil van het huis gezin, die met haar kalmte steeds weer de gemoederen tot bedaren brengt, zij waren de kern van dezen avond. Daar waren de werkster Annie en de broer Alfred, die door Nel Knoop en Anton Burgdorffer prachtig getypeerd werden. Speciaal na de pauze werd het van alle- daagsch volkstooneel in grandiozer sfeer ge bracht. Het samenzijn van de familie in hun diverse schakeeringen op het uur, waarop Pietje gefusilleerd wordt en het laatste be drijf, wanneer de Vader wil weten, wat Radio Oranje zegt over zijn zoon, het is tooneel, zooals wij het in lang niet k gezien hebben. Terecht werd den medespelenden een lange en spontane ovatie gebracht bij het vallen van het doek. MOORDRECHT Een zilveren jubileum. Op 5 November a.s. zal het feest zijn te Moordrecht. Het zal dan 25 jaar geleden zijn, dat de K.V.T. Harmonie „Kunst na den Arbeid" werd opgericht. Dit Harmoniegezelschap verwierf zich in die 25 jaar een uitstekende naam-en was steeds een graag geziene gast op muziekfes tivals. Talrijke medailles werden van deze festijnen mee naar huis gebracht. Een van de glorierijkste dagen was, toen op een groot concours te Rotterdam, waaraan ook de grootsteLimburgsche Harmoniegezelschappen deelnamen, een eerste prijs werd gewonnen. Op een ander concours werden niet minder dan een eereprijs en 6 andere prijzen ver overd Ook op internationale concours sloeg de K.V.T.-Harmonie meermalen een uitste kend figuur. De heer L. Nobel zwaaide gedurende 22 jaar den dirigeerstaf over het ensemble 3 jaar geleden gaf hij deze over aan den heer Cor van Gent uit schiedam. Wij wenschen „Kunst na den Arbeid nog vele jaren met een steeds stijgend succes. De Zondagsdienst van de Doktoren te Haastrecht, Polsbroek en Oude water. De artsent T. Bonga te Haastrecht. J. J. Hoving te Oudewater en W. M. Pasmooy te Polsbroek zijn voornemens een Zondags dienst in te stellen, waarbij telkens één arts voor de beide andere waarneemt. De Zondagsdienst gaat in Zaterdagsmid dags en eindigt Maandagmorgen 8 uur. Dienstdoende arts: 3-4 Nov. W. M. Pasmooy te Polsbroek 10-11 Nov. T. Bonga te Haastrecht. 17-18 Nov. J. J. Hoving te Oudewater. Wat is er in Gouda te doen? Donderdag 1 November, 8 uur, Blauwe Kruis, «Westhaven, VolksuniversiteitCursus Wim v. d. Ven, „Kijken, zien, genieten". Voordracht met lichtbeelden. Idem 8 uur Reünie: Ned.Reisvereeniging Nederlandsche avond. idem 8 uur, Concordia: „Indra". Zaterdag 3 November, 2.30 uur Nieuwea SchouwburgPietje Bel. Reünie; Vrijdag t./m. Woensdag: Een katjemaar een schatje. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Drie rare snuiters. Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag Pimpernel Smith. WAT GEBEURDE ER? 1 November. 1944Het eerste nummer van „De Vrije Pers" verschijnt. Oudenbosch door Poolsche troepen bevrijd, evenals Waspik, Kapelle, Raamsdonk en Raamsdonkveer. 1943: Geallieerde conferentie te Moskou tusschen Eden, Huil en Molotov. 1940: Presicent Inönü: „Turkije blijft niet- oorlogvoerend.1' 1939» Staat van beleg afgekondigd in deelen van Nederland. over annexatie zonder Duitschers, die hij in het geheel niet gebruikte. De stand van zaken is, dat de mislukking der conferentie van Ministers van Buiten landsche Zaken te Londen het onwaarschijn lijk maakt dat Nederland spoedig zijn stand punt kenbaar zal moeten maken. Zooals reeds is vermeld heeft de regeering hieruit de consequentie getrokken en aan de Staats commissie voqr bestudeering *van het an- nexatievraagstuk verzocht haar werkzaam heden te willen voortzetten en enkele met name genoemde mogelijkheden nader te be- studeeren. Ook al erkent Nederland, dat het annexa- tievraagstuk een internationaal karakter heeft en het tijdstip van beslissing hierin door de 5 groote mogendheden zal worden bepaald, voor Nederland zelf zijn de hierbij geldende overwegingen gedurende de laatste maand geenszins veranderd en zal aan de verbonden mogendheden onze zienswijze kenbaar worden gemaakt op het daarvoor passende oogenblik. Annexatieprobleem voor Nederland niet van karakter veranderd. De Minister-President deelt ons mede, dat de poging tot beknopte weergave van een discussie op een door hem gehouden pers conferentie te Groningen aanleiding gaf tot onjuiste conclusies omtrent de stand van het annexatievraagstuk. Dit misverstand is nog in de hand gewerkt door een enkele uitlating Volledige tekst van Christisons waarschuwing* Generaal Christison heeft na een bespre king met Soekamo de volgende waarschu wing aan de Indonesiërs uitgegeven: „Zoo lang de Indonesiërs die zich schuldig hebben gemaakt aan daden zoo als het zonder aan leiding aanvallen in Soerabaja, zich niet aan mijn strijdkrachten overgeven zal ik al mijn zee-, land- en luchtstrijdkrachten alsmede alle moderne oórlogswapens tegen hen in zetten, totdat zij vernietigd zijn. Indien onschuldige Indonisiërs hierbij ge dood of gewond worden, rust de algeheele verantwoordelijkheid daarvoor bij die Indo nesiërs, die de door mij genoemde misdaden hebben begaan. Ik waarschuw alle Indone siërs zich niet in te laten met extremistische elementen en vreedzaam en nauw samen te werken met mijn strijdkrachten. Geweld zal met geweld beantwoord worden. Ik ben vastbesloten orde en rust te handhaven en vertrouw dat alle goedwillende Indonesiërs mij daarin zullen steunen". De tanks die reeds dagen geleden te Soe rabaja hadden moeten zijn zijn gisteren bij vergissing te Batavia gearriveerd en onmid dellijk naar Soerabaja doorgezonden. Alle Britsche oorlogsschepen zijn, volgens een onbevestigd bericht naar Soerabaja gediri geerd, terwijl vliegtuigen gezonden zijn om de Europeesche vrouwen en kinderen te evacueeren. De verdediger van Mnssert. Mr. Wijckerheld Bisdom als verdediger toegevoegd. Naar gisteren is bekend geworden is Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom door den President van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, aan Mussert als verdediger toegevoegd. Mr. Wijckerheld Bisdom neemt dus de plaats in van wijlen Mr. Rolandus Hagedorn. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1