per ASPER& ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN E«SS BESPREKINGEN IN INDIË. k/eecfcoM Dagorder ?an Lnit.-Gen. Krols AP ASTBA r\L. Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda DAGBLAD NUMMER 68 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1945 Administratie; M, j. van Loon Bur.: Markt 20.Gouda. Tel.3O0«. Abonn.p.w. 25 ct.Losse nummlOct, STADSNIEUWS. Belangrijke uitbreiding van den treinenloop. Met ingang van Maandag a.s. zal het trein verkeer sterk worden uitgebreid. Hiervan zal ook Gouda ten zeerste kunnen profiteered Dagelijks zullen er van Gouda naar Utrecht, Den HaagJen Rotterdam en omgekeerd, op elk dienstvak 16 treinen loopen. Op het baanvak Gouda—Alpben v.v. is de dienst uitgebreid tot zes treinen per dag. Het zal vele belanghebbenden een genoegen doen te vernemen, dat in de nieuwe dienst regeling, een aantal dieseltreinen zijn inge- lascht. waardoor b.v. het traject Gouda— Utrecht in 27 minuten wordt afgelegd. Dit geeft een tijdsbesparing van plm. een half uur. Ten gerieve van onze lezers zullen wij in ons nummer van morgen de dienstregeling opnemen van de treinen, die Gouda aan doen. Zeldzaam jubileum. Gisteren herdacht de heer WA. Hoyng, Directeur van de N.V. Kon. Planeelbakkeri) Zuid-Holland, den dag, waarop hij voor 40 jaren in het bedrijf trad. Op verzoek van den jubilaris is deze zeldzame dag zonder uiterlijk feestbetoon verloopen. Kinderen uit Venlo naar Gouda. Ons werd een verzoek gedaan, om 16 R.K.- en 4 Protestantsche kinderen uit Venlo, in Gouda voor de wintermaanden onder te brengen. Deze kinderen zijn dakloos en behoeven dus een goede huisvesting. Onze Commissie zou het zeer op prijs stellen, wanneer er Goudsche families zijn, die zich bereid verklaren één of meerdere kinderen gedurende deze maanden tot zich te nemen. Daartoe kunt U zich opgeven a.s. Mmii dag en Dinsdag tusschen 10—12 en 2—4 uur op ons Bureau, gebouw Nederlandscb Volks Herstel, Oosthaven 59, Kamer 4. Het standpunt der Regeering. De eerste besprekingen tusschen Neder- landsche en Indonesische vertegenwoordigers op Java vonden plaats ten huize van Gene- j raai Christison en duurden 2Yi uur. Zij had den een vorm van een vrije en nformeele uitwisseling van gedachten tussch n Dr. van Mook en Ir. Soekarno, den „Pres lenj:" van de Indonesische Republiek. Hoe'» een uit eindelijke regeling misschien nog Uet in zicht .is, is men van meening, dat deze informeele [besprekingen, den weg zouden kunnen effe nen voor een indirecte samenwerking met bemiddeling van het Geallieerde militaire gezuig. Dr. van Mook was vergezeld van den Heer v. d. Plas, den adviseur voor Ned. Zaken bij de geallieerde autoriteiten. Be halve door Ir. Soekarno waren de Indone siërs vertegenwoordigd door Dr. Mohammed iHatta, den „Vice-President van de Republi keinse!» Regeering" en 3 andere Indonesi sche leiders. Noch Generaal Christison, noch de Heer Maberly waren bij de besprekingen vertegenwoordigd. Naar vernomen wordt hebben de Indone sische leiders pogingen aangewend" om bij de Nederlanders het geloof te ontzenuwen, dat de Republikeinsche Regeering door de Ja panners geïnspireerd is, terwijl de Neder landse!» vertegenwoordigers de voordeelen en de noodzakelijkheid voor Indonesië en Nederland naar voren hebben gebracht om ten wederzijdschen nutte samen te werken. De Regeerings Voorlichtingsdienst deelt ons mede; indien moet worden aangenomen, dat Dr. H. J. van Mook met Soekarno een bespreking zou hebben gehad, kan slechts worden verklaard, dat zulks zou zijn ge schied tegen deq, uitdrukkelijken wil der Regeering en haar instructies. Richtsnoer voor de Regeering blijft, dat tusschen haar en Soekarno geen gemeenschappelijken grondslag voor besprekingen bestaat en dat de bespreking dus onjuist waren. Zij handelt dien overeenkomstig. vereenkom Hostie voetbal zal rollen. Het geheimzinnige in den mensch. Zoowel gister- als Woensdagavond trad in Concordia op het bekende, mysterieuze phenomeen Indra. Elke maal, wanneer n optreedt treft ons opnieuw, de geheimzinnige kracht, waarover deze man beschikt. ^ijn werk wordt gadegeslagen door de weten schappelijke wereld, die zich bezighoudt met para-psychologische- en occulte-verschijnse- len. Prof. Carp van het Rijpgeest-instituut te Oegstgeest heeft Indra met zeer gunstige resultaten onderzocht. .„„{(„„Hp Wij willen enkele van de meest treffende voorbeelden van Indra s capaci ei en a halen. Een persoon had zijn adres op een briefje geschreven. Na hetbne je m J vingertoppen bevoeld te hebben, pakt hij be treffende persoon bij, den pols, zegt zijn ge boortedatum en beschrijft hij z'jn ar Een van de proefpersonen dankte hem voor de buitengewoon juiste beschrijving, psychometrische experiment was het aanzie waard. Buiten aanwezigheid van Indra sta ken zes verschillende personen een voorwerp in een enveloppe en sloten deze. In ra w de voorwerpen aan elk der eigenaars er g te geven. Ook toonde hij zijn kunnen op het gebied van telepathie en hypnose, n er aanwezigen waren er enkelen, die en van Indra opvolgden en de handen me m vaneen konden brengen. Dat Indra s gevoe ligheid in de vingertoppen bu'te"9e^°°n groot is, blijkt wel uit het feit, dat ij, g blinddoekt een stuk papier bevoelend, de kleur, druk en inhoud weet te epa f"- meest frappante van zijn experi toonde Indra op het slot van de av wanneer hij, aan de hand van hem op P P geschreven verstrekte namen, den oes wist te beschrijven, waarin de be re personen zich bevonden. Zoo wist ij te deelen, dat bepaalde personen in concen tratiekampen waren overleden, zich in g den welstand in Indië of Amerika bevo of door een ongeluk waren omgekomen; Tevens wist hij te zeggen, dat de a brieven b.v. afkomstig waren uit Grieken land. Canada'of Duitschland. Al met al heeft ïndra op beide avonden het Goudsche publiek veel kunnen bieden. „De Jonge Bouwers" Dezer dagen is ongericht de Jeugdbond „De Jonge Bouwen" welke zich ten doel stelt om de jeugd van 10 tot 20 jaar gees- j telijk en moreel te verheffen en behoorlijke ontspanning te bieden. A.s. Zaterdagmiddag 2 uur heeft een bijeenkomst plaats in „Ons Huis", Turfmarkt 59, voor de jongeren van 10 tot 15 jaar, die voor eiken jongen en meisje van dien leeftijd vrij toegankelijk is. Voor jongelui van 15 tot 20 jaar bestaat gelegenheid zich voor het lidmaatschap en inlichtingen tusschen 4 uur en half 5 bi; .Ons Huis" aan te melden. SPORTNIEUWS. Goudsche WIEBAGO-Loop. De Goudsche Athletiek Commissie orga niseert op Zaterdag 3 November a.s. de Goudsche Wiebago-loop. Deze Wiebago- loop ijl, een wedstrijd over circa 3000 Meter, opengesteld voor B, C, D en E klassers van bij de K.N.A.U. aangesloten vereenigingen alsmede veteranen. Er wordt gestreden om den destijds door de directie der Goudsche wielerbaan beschik baar gestelden schitterenden Wiebago-Wis selbeker, welke beker wordt toegekend aan die vereeniging, welke met de 5 bestgeplaatste loopers uit den strijd komt in de B en C klasse. De beker is voor dit jaar in 't bezit van de ver. „A.V. 1940 Delft" (3 maal achtereen, 5 maal totaal). De start vindt plaats klokslag 5 uur op den Burgemeester Martenssingel. Het parcours is driemaal rond de vijvers van den Burge meester Martenssingel hetwelk geheel door publiek en supporters is te overzien en inr1 schitterende conditie is. Naast den beker zijn tal van persoonlijke prijzen beschikbaar gesteld (Speciale prijzen B en C en D en E en veteranen-klasse. Er zijn 150 deelnemers voor dezen wed strijd, waaronder bekende loopers als v. d. Broek (Ona) Gouda, v. Kampen (S.V.V Schiedam, Stuivenberg (Holland) Leiden, Gideonse (V. et C.) Gouda, Beckers (D.F.L.) Dordrecht, W. de Jotg (Sparta) Krimpen, de Roo (A.V. '40) Delft, v. Loenen (A.V. '40) Delft. Nieuws van G.S.V. Het programma voor a.s. Zondag 4 Nov. luidt: R. V.C.— G.S. V. aanvang 12 uur, vertrek per trein 9.30 uur. Die leden en donateurs, welke deze wedstrijd willen bij wonen worden verzocht Zondag 9.15 uur zich te verzamelen op het stationsplein. Vertrek per trein vanuit den Haag om, indien mogelijk, 3 uur of 5 uur ongeveer, zoodat des avonds vroegtijdig in Gouda wordt aangekomen. G.S.V. 2—Olympia 2, aanvang 11.30 uur G.S.V. 3—Zwervers 2, aanvang 2 uur. V.E.P. 2 G.S.V. 4, aanvang 2.30 uur ver I trek per treia 1 uur. Zondagmiddag speelt ONA 1 op eigen terrein een vriendschappelijken wedstrijd tegën Laakkwartier uit Den Haag. Olympia 1 krijgt Tonegido uit Den Haag op bezoek. A.s. Zaterdag 3.30 uur n.m. speelt Jodan- ïoys I een wedstrijd tegen Zwaluwen te Rotterdam. Gifhandelaren bereidt II voor. Naar Mr. J. M. Landré op een gisteren te Rotterdam gehouden conferentie meedeelde, zullen binnen 14 dagen eenige maatregelen 1 lekend worden gemaakt, welke opnieuw een zware klap voor de gifhBndelaren zullen beteekenen. De heer Landré deelde ons mede, dal het niet juist is, de bestrijding van den gifhandel af te doen, met de opmerking, dat die wel luwt, zoodra er in voldoende mate goederen woraen aangevoerd. Dat mag ons er niet van weerhouden om een beroep te doen op alle goedwillende en om streng op te treden tegen alle niet-goedwlllenden. In regeeringskringen is men niet zoo idealistisch, dat men veronderstelt de gifhandel met wortel en stam te kunnen uitroeien, maar er moet gedaan worden wat mogelijk is, om dit euvel te bestrijden, dat een ernstige belem mering vormt voor de wederopbouw van ons land. De spoorbrug bij Deventer hersteld. Door den energieken arbeid van geallieerde soldaten en Ned. Spoorwegmannen is de spoorbrug bij Deventer hersteld. Gisterenmid dag kon, als eerste, een trein met Engelsche verlofgangers de brug passeeren. Met ingang van Maandag 5 November zullen er weer regelmatig treinen van Oost naar West en omgekeerd over de brug loopen, waardoor het verkeer met het Oosten aanmerkelijk vereenvoudigd wordt. Wat is er in Gouda te doen I Zaterdag 3 November, 2 unr Nieuwen SchouwburgPietje Bel. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Een ratjemaar een schatje. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Drie rare snuiters. Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag tot en met Woensdag Pimpernel Smith. Weersverwachting, medegedeeldjioor het K.N.M.l. tot morgenavond. Aanvankelijk nog bewolkt en neveligj. Later plaatselijke opklaring. Geen regen van beteckenis, meest zwakke wind. WAT GEBEURDE ER? 2 November. 1944: Hitier vaardigt een decreet uit, waarbij alleen degenen afgekeurd mogen wor den, die zeer ernstig invalide zijn. 1941 Te Moskou eindigen onderhandelingen tusschen Rusland, Engeland en de Vercenigde Staten over leveranties. 1940: Invoering van het Persoonsbewijs wordt aangekondigd. Koekjes,gebak, beschuit gedistribueerd. 1939: Notawisseling tusschrn Rome en Athene. DoelGrieksch-Italiaansche vriendschap te onderstrepen. Districtsbureau-West III van de Regeerings voorlichting sdien st te Rotterdam geopend. Gisteren waren wij getuige van de opening van het Districtsbureau West lil, afdeeling ,Oog en Oor" te Rotterdam. Minister Ringers, die de opening zou verrichten was door dringende werkzaamhedeh belaas verhinderd. In zijn plaats heeft Burg. Oud, een uiteenzetting gegeven over den wederopbouw van Rotterdam. De heer P. A. Wansink, dir. van de R.V.D. gaf een uit eenzetting omtrent doel en werkwijze van zijn dienst en opende dit nieuwe bureau, dat een stap vooruit beteekent op den weg, die R.V.D. gaan moet en wil. In een volgend nimmer zullen wij uitvoerig hierop terug komen. Hierna werd het woord gevoerd door Mr. J. M. Landré, die behalve den zwarten handel ook den toestand in de mijnindustrie besprak. Wijzigingen en reorganisatie in legerleiding en Departement van Oorlog. Legerraad ingesteld. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, gaat het optreden van Lt.-Gen. Mr. H. J. Kruis als Chef van den Generalen Staf gepaard met een reorganisatie van de hoogere legerlei ding. De leidende gedachte hierbij is te ge raken tot grootere centralisatie dan voor 1940 het geval was. Hiertoe wordt den Chef van den Gene ralen Staf, rechtstreeks onder den Minister van Oorlog, ressorteerende, met ingang van 1 November a.s. de hoogste bevelsbevoegd heid in de Kon. Landmacht opgedragen. Onder zijn bevelen zullen worden gesteld de bevelhebber der Ned. Strijdkrachten met de onder diens bevel staande onderdeden, de Commandant der Nederlandsche troepen in Engeland met het in Engeland in opleiding zijnd personeel der Kon. Landmacht, de ter ritoriaal bevelhebber in Nederland met de onder diens bevel staande gezagstroepen en verder enkele andere commandanten en autoriteiten der, Kon. Landmacht. Met ge lijken datum zal als sous-chef van den Gen. Staf optreden Gen.-Maj. P. L. G. Doorman. Teneinde de werkzaamheden in de hoo gere legerleiding te coördineeren wordt met ingang van 1 November onder voorzitter schap van dep Minister een Legerraad ingesteld, waarvan de leden den Minister van advies dienen omtrent de hoofdlijnen van zijn beleid. In dezen Legerraad hebben zitting, behalve Prins Bernhard als inspec teur-generaal, de secretaris-generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van den Gen. Staf, de kwartiermeester-generaal en de adjudant-generaal. Er worden ook eenige wijzigingen ge bracht in de organisatie van het departement van oorlog. Ingesteld wordt het militair kabinet van den Minister van Oorlog, dat tot taak heeft den Minister en den Secr.-Generaal rechtstreeks ter zijde te staan in alle aangelegenheden van strategischen, militair organisatorischen, militair technischen en krijgstuchtigen aard, zoorjjede de van het departement uitgaande publieke voorlichting te verzorgen. Chef van het Militair Kabinet is Kolonel van den Gen. Staf, M. R. H. Calmeyer. De nieuwe Chef van den Generalen Staf Lt.-Generaal Mr. H. J. Kruis heeft bij de aanvaarding van zijn nieuwe functie een dagorder uitgegeven, waarin hij uiting gaf aan zijn gevoelens van dankbaarheid, jegens Z.K.H. Prins Bernhard en Lt.-Generaal A. Q. H. Dijxhoom, die onderscheidelijk in de functie als bevelhebber van de Binnenland- sche Strijdkrachten en van waam. van den Gen. Staf onder moeilijke omstandigheden belangrijk voorbereidend werk hebben ver richt voor den wederopbouw van ons leger. Gij vormt, aldus Gen. Kruis, met Uw kame raden van Zeemacht en luchtstrijdkracht het deel van het volk, dat geroepen is om vrij heid en veiligheid te waarborgen. Gij zult dat dikwijls onder moeilijke omstandigheden moeten doen. Laat U echter door niets weer houden Uw plicht als Nederlander en als soldaat op de beste wijze te vervullen. Volgt het lichtende voorbeeld van plichtsbetrach ting eens door Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin onder alle omstandigheden gegeven. Leve de Koningin. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1