ïï>R S ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 5TOSS .Volnrwachtinii klopt ons haft...." WutbuiM Goudsche kinderen terug uit Denemarken. OP DE BRUG. Het proces Mussert. Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda dagblad NUMMER 69 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel.3008. Abonn.p.w. 25 ct. Losse numm 10 ct. STADSNIEUWS. Bevordering. De heer W. S. Kersseboom, rechercheur bij den P. O. D. alhier, is benoemd tot rechercheur bij de gemeente-politie te dezer stede. Nieuwe expositie v. werkstukken van E. D. Binnenkort zal in de etalages van de Fa. W. M. van Hulzen, Markt 56, een nieuwe tentoonstelling van werkstukken, vervaar digd door Nederlandsche oorlogsgewonden, worden gehouden. Er bestaat ook gelegen heid tlese werkstukken te bestellen. Vanzelf sprekend zullen de vroegere bestelde stukken eerst afgeleverd worden. Mr. S. H. Smit neemt ontslag bij de P. O* D. Wijziging in de berechting van politieke misdadigere. De leider van den Goudschen P.O.D. Mr. S. H. Smit heeft om ontslag gevraagd als leider van den Goudschen. P. O. D. Mr. J. de Ruwe fungeert nu als waar nemend hoofd, terwijl Inspecteur W. Bijl de Vroe voorloopig met de leiding van den opsporingsdienst is belast. Naar wij nader vernemen zullen binnen kort ingrijpende wijzigingen over de berech ting van politieke misdadigers in werking treden. Naast den procureur-Fiscaal zullen benoemd worden Officieren-Fiscaal, die voor uitgeschoven posten van den Procureur-Fis caal zijn. Inbraak bij de Gebr. v. d. Tooren 80.000 sigaretten zijn meegenomen. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben ongewenschte bezoekers bi) de tabaksgrossiers Gebr. van der Tooren, kans gezien sm 80.000 sigaretten weg te halen. Met behulp van een ladder kwamen de „heeren" op het platte dak van het pand aan de Jeruzalen: straat. waar zij zich door een lichtraam hebben laten zakken. Verder was het voor hen heel eenvoudig, daar de rookertjes, import nog wel, voor de verzen ding gereed stonden. Het is nog niet bekend of de Fa. v. d. Tooren haar toewijzingen vergoed zal krijgen. Waar dan wel veilig? Van H., Hénegouwenstraat zag zich twee fietsen minder rijk, die des nachts uit zijn schuurtje waren gehaald. De fietsen waren zoo goed als ni,euw met pritoa banden, Overtreding Prijsvoorschriften. Een dezer dagen werd een bericht gepu bliceerd, betreffende de veroordeeling van Piet^rRond, van beroep apotheker en wonende te Rotterdam, wegens het verkoopen van doosjes vaseline tegen den prijs van f 1.90. Hem werd éen boete van f 2000.— opge legd. Ter voorkoming van misverstand wil len wij er op wijzen, dat het hier niet oetreft onzen oud-stadgenoot de heer Rond, die eveneens apotheker in Rotterdam was. Filmreportage over den terug komst der Goudsche glazen. Zooals werd medegedeeld is het terug komen van de laatste kisten met Goudsche Glazen uit de duinen bij Vogelenzang naar de St. Janskerk op de film opgenomen. Naar wij vernemen is dit stukje filmrepor tage opgenomen in het filmjournaal dat, hedenavond in een tachtigtal bioscopen en in de cineac wordt vertoond. De volgende week Vrijdag zal dit film journaal in "de drie bioscopen te Gouda te zien zijn. Gezond, vitaal en vol enthou siasme. Gisteravond om kwart over tien art'ivelef" den op de Markt drie autobussen met de 100 Goudsche kinderen, die drie 'maanden ge leden naar het kamp bij Aalbeck zijn ver trokken. Hoe geheel anders waren zij bij hun terugkomst, dan toen zij vertrokken. Hoewel zij een vermoeiende reis achter den rug hadden, zagen zij er allen1 gezcnJ cn vroolijk uit. Uit hun oogen vonkte een jeug dig vuur. Zij waren vol over' alles wat zij hadden meegemaakt en allen goed in de kleeren gestoken. Nieuwe schoenen, een trai ningspak, ondergoed, kousen, kortom, de Denen hadden aan alle» gedacht. Hup reis was buitengewoon vlot verloo- pen. Per trein waren zij Woensdag uit hun kamp vertrokken, nadat zij zich eerst van de noodige Deensche souvenirs hadden voorzien. Per autobus maakten zij de thuis- tocht van de Deensche grens tot aan de Nederlandsche grens, ter hoogte van Almelo, alwaar op Duitsch grondgebied werd over nacht. Van hier ging het weer met den trein naar Utrecht, waar zij afscheid namen van ïun Deensche leiders. Het afscheid van deze menschen was ontroerend. Hier had mevrouw James met enkele andere leden van iet Comité voor Kinderuitzendingen hen met drie autobussen afgehaald. De terugreis was ïeel wat fijner verloopen dan de heenreis, vertelde ons een van de jeugdige reizigers, die Zich uitstekend vermaakt had. Hij kon het Deensch al aardig verstaan, maar het spreken viel nog niet mee. Het was een lust om te zien, hoe de kin- Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 1 Nov.Z.GroenewoudenM Ruijs, M. Roos en E. M. de Jong, J.Chr. Jonker en A. W. Riesz, J. A.F. H. Hofstede en J. v. d. Meide, W. A. Het) en N. Semiam nikoff, C. v. Dijk en G. J. Gekowa.G. v.d Heuvel en L. Ki Tatarko. C. H. Merbis en H. Rietveld, C. P. v. Leeuwen en E. J. Brouwer, J. A. Vergeer en H. Koek, I. Seelmann en L. v. Wijk. W. J. Zeltenrljch en M. Brussé, C. P. Jansen en D. Nuvelstein. Getrouwd: 1 Nov. A. J. Meijer en M. H Lafeber. deren bij aankomst hun ouders, die vrijwel allen bij de aankomst aanwezig waren, te zien begroeten. Zoo droevig het afscheid drie maanden geleden was, zoo vreugdevol was. de thuiskomst. Onwillekeurig moesten wij bij de aan komst denken aan den oproep, die- wij gis teren plaatsten voor dë huisvesting van een twintigtal kinderen uit Venlo. Hoe goed zijn de Denen niet geweest voor onze kinderen, hoewel toch van een geheel andere natio- liteith Zouden wij de kinderen van ons eigen volk dan weigeren? Laat het Maandag en Dinsdag op het bureau van Volksherstel, Oosthaven 59, stormloopen! Liever vijftig aanbiedingen teveel, dan één tekort. Wie weet of er nog geen volgende maal een be roep moet worden gedaan. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. tot morgenavond. In het Noorden en Wesien v. ons land plaatselijk nog eenige regen.In de overige deelen geen regen van beteekenis. Meest zwaar bewolkt en nevelig. Weinig wind. Min. Mansholt over de conferentie te Quebec. In de rubriek „Op de Brug" heeft de min. van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, S. L. Mansholt, gisteravond een en ander medegedeeld omtrent de beteekenis en de taak van de te Quebec gehouden confe rentie van Landbouworganisaties der Ver. Naties, S.H.O. geheeten. De S.H.O. zal onontwikkelde volken tot een hooger levenspeil moeten brengen, door hen betere middelen te geven, door hun te leeren de moderne wetenschap toe te passen. Anderzijds zal zij leiding moeten geven Wat is er in Gouda te doen? Maandag 5 November, Concordia, P.O.D.- Revue „Allemaal op de pot". Maandag 5 November v. Daal - Dwars- waard, aanvraagformulieren voor schoenen indienen. Reünie: Vrijdag t./m. Woensdag: Een catjemaar een schatje. Thalia-TheaterVrijdag t./m. Woensdag Drie rare snuiters. Schouwburg-Bioscoop Vrijdag tot en met Woensdag Pimpernel Smith. WAT GEBEURDE ER? 3 November. 1 944 Werstkapelle en Zoutelande zijn ver- overd. Britsche troepen bezetting Saloniki. 936 In de U.S.A. wordt de „Cash Carry" wet van kracht. Volgans Reuter zullen U.S.A.-schepen onder Pana- meesche vlag gaan varen. Onze kinderen hebben gedurende den be- zettingstijd veel moeten ontberen. Nu dit alles achter ons ligt, is het begrijpelijk, dat vele buurtvereenigingen van plan ziïn om de kinderen met het a.s. St. Nicolaasfeest weer eens extra te bedenken. Teneinde hen daarbij behulpzaam te zijn, vraagt de Cen- trale van Buurtvereenigingen aanbiedingen van St. Nicolaasfeestbenoodigdheden, zooals uit een elders in dit blad voorkomende advertentie blijkt. Dc Nederlandsche Reisver- eeniging. Donderdagavond heeft de Nederlandsche Reisvereeniging haar seizoen geopend met een Nederlandschén avond in de groote zaal van de Réunie. De voorzitter van de afdeeling Gouda der N.R.V., de heer C. H. Hagedorn, opende den avond met "een toespraakje, waarin hij o.m. zei. dat nu Nederland bevrijd is, zich voor de N.R.V. weer nieuwe horizonten openen. Hij hoopte, dat binnen niet al te angen tijd weer kon worden uitgezwermd haar de mooie streken in het buitenland. Voorts h'erdacht hij de vele leden, die het hoogste offer gebracht hebben, dat eep mensch maar brengen kan voor zijn ideaal en' overtuiging. Zij zullen de stille getuigen zijn van het werk, dat U en ik in de ko mende jaren in en door de vrijheid, die zij voor ons hebben verworven, zullen verrich ten. „Met vereende krachten zullen wij, zoo zei de heer Hagedorn, „met millioenen moe ten bouwen aan een betere toekomst voor ons en onze kinderen. Daarbij ligt ook voor onze N.R.V. een groot arbeidsterrein open. Immers is het juist niet onze vereeniging, die tot een beter verstaan en begrijpen kan bij dragen." - Inplaats van den heer A. C: Dijkman, lid van het hoofdbestuur, sprak de heer Zwijndregt over het doel en de plannen der N.R.V. Volgend jaar zal de N.R.V. 40 jaar bestaan. Ter viering van dit feit zullen lbUU menschen eenigen tijd naar Engeland gaan. Dit zal een premie zijn voor geleverde pres taties. Scheepsbouwers zullen gaan naar Engelsche scheepbouwers etc. Naast dit in leidend woord van den heer Zwijndregt werden enkele films vertoond, waaronder twee kleurenfilms. Op de Polygoonfilm „Neerland's Grootheid" na, waren het allen smalfilms, die met een eigen projector op het doek gebracht werden. Vooral kleuren films eischen zeer veel licht, daarom was het jammer dat de lamp van den projector te zwak was om den grooten afstand tus- schen projector en doek behoorlijk te over bruggen. Een kort woord van den voorzitter sloot dezen genoegelijken avond! Hoogheemraad benoemd Bij Koninklijk besluit is tot Hoogheem raad van het Hoogheemraadschap van Rijn land benoemd de Heer H. J. Lafeber te Gouda". Nutsspaarbank. Gedurende de maand October zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inleg in 14.657 posten f 194.309.24 Bijgeschreven rente f 1.121.69 Terugbetaling in 4.662 posten f 656.435.78 Meer terugbetaald dan aan de productie en door marktbeheersching moeten voorkomen, dat tijdelijke en plaatse lijke overproductie ontstaat met alle kwade gevolgen van dien. Nederland zal bij de uit voering hiervan een zeer belangrijke taak verkrijgen, aldus de minister. f 461.005.45 f 12.000.664.57 f 11.539.659.12 ingelegd Aan het einde der maand Sept. was ten name der inleggers ingeschreven zoodat hun tegoed ultimo October bedroeg In den loop der maand October zijn 56 nieuwe boekjes afgegeven, 8 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 75 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand October 22.451 boekjes in omloop waren. SPORTNIEUWS De wedstrijd van ONA. 1. Abusievelijk werd in ons blad van gisteren avond vermeld, dat de wedstrijd van ONA 1 tegen Laakkwartier uit Den Haag vriend schappelijk was. Deze wedstrijd maakt echter deel uit van de competitie. Hockey. Op Zondag 4 November a.s. zullen op het Gouda-terrein de onderstaande hockey-wed- strijden gespeeld worden Dames 11.30: G.M.H.C. I-N.O.A.D. II 2e Klasse A. Heeren 2.00 uur G.M.H.C. ILeonidasIV le Klasse B. Wedstrijden „DAMLUST". Damlust hield een vriendschappelijken wedstrijd, waarvan de uitslagen luiden als vblgt: P. Verboom—S. J. Schroder 2—0 P. Versloot—A. de Frankrijker 1 1 P. ZwaVt—C. Molenaar 0—2 A. Rodefitmch—C. de Pater 0. N. GerharaS^—P. Tom 02 M. Zijlstra—X. van Beuzekom 2—0 H. van HaarenVC. Molenaar 0—2 A. Kooi—G. J. farbier 1 1 S. J. Schroder—"P. Streker 2—0 J. Backer—A. Boer 1 1 M. Vermeulen—H. van Eijk 1 P. Schouten—W. Verhoeven afgebr. N. v. d. WoudenP. Zwart 2—0 J. L. Bol—P. Verboom 20 C. de Pater—C. Molenaar 1 1 A. Rodenbach—G. IJselstein 2-0 Het proces tegen Mussert is door het overlijden van diens verdediger uitgesteld moeten worden. Het is thans vastgesteld op 1 Dinsdag 27 November en wordt gevoerd in het gebouw van het Bijzonder Gerechtshof aan den Kneuterdijk. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 November 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur en 5 uur Ds. M. C. Koole, Westerkerk 10 uur Ds. G. Elzenga, uur n.m. Ds. C. A. Korevaar. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Kleine Kerk, Peperstraat 128, 10.30 uur Ds. C. P. Thomsen. Vereenig. Calvijn, Turfmarkt, v.m. 10 uur Ds, Meijers van Utrecht. Rémonstr. Gereform. Gemeente, 10.30 uur v.m. Ds. J. Nienhuis. Evang Luth. Kerk 10 u. vm. Ds. J. J, Simon, Herdenking der Kerkhervorming. Liturgie, Oud-Katholieke Kerk 10.30 en 6.uur Pastoor Giskes. Gereformeerde Kerk 10.— en 5.uur Cand. H. L. van Aller, van Beusichem. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Vrijgemaakte Gereförm. Kerk 8.30 u. vm. Chr. Geref. TKerk, en 4 uur nam. Remon- strantsche Kerk, Ds. G. Koenekoop. Geref Gemeente Stationsweg, 10 en 5uur Ds. A. de Blois. Woensdag 7 Nov. 10 uur en 7 uur Ds. A. de Blois. Christel. Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Ds.'Joh. v. Weizen. Vrije Evang. gem. geb. Zeugestraat 38, 9.en 10.30 en 5 uur Ds. H. C. Leep. Woensdag 7 Nov.. 3 u. Gebedsuur. Leger des Heils, 10 uur Heiligingsdienst. 3.30 u. Openlucht samenkomst op de Nieuwe Markt. 7.30 u. Openb. samenkomst. Leiders Majoor en Mevr. Wels. Dinsdag 7.30 uur Ledenverg. Donderd. 7.30 u. Openb. Samenk. Dokters- en Apothekersdienst. De Zondagdiensten worden waargenomen door Dr. N. Tom, Burgem. Martensingel 69 en Dr. A. Beek. L. Tiendeweg 54 Men gelieve boodschappen af te geven des morgens voor 10 uur. Apothekersdienst Apotheek Gièndel, Prins Hendrikstraat 15. GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1