yedicht Zoo ivas het eens. I/oh de week. Ook Gouda had haar K. P. Jftt Wat wil de Regeeringsvoorlichtingsdienst U De dichter Albert Verwey is eenige jaren voor den oorlog gestorven. Maar de milde, doordachte en doorvoelde sfeer van zijn werk wijst van te voren de ruwheid en overspanning van het nationaal-socialisme af. Het is niet te verwonderen dat de Duitschers tijdens de bezetting, voorzoover zij konden, zijn gedichten in beslag genomen hebben en vernietigd. Reeds tijdens den vorigen oorlog sprak hij zich tegenover het keizerlijke DuitschlSnd van die dagen zóó uit, dat het Nederlandsche volk zijn woorden nu nog met overtuiging op de lippen kan nemen. Wij laten hier enkele regels volgen uit het bedoelde gedicht, dat tot titel heeft: VAN EEN KLEIN AAN EEN GROOT VOLK Wij willen niets dan zijn die we eenmaal werden, Worden die 't in ons ligt te zijn: De vormen breken die ons worden sperden, Ons leven binden in onze eigen lijn. Wij willen de eigenheid van ons en de andren, Niet één die macht heeft en alle andren slaaf; Een bond van vrijen, een verkeer van schrandren: Ons heilig Recht en geen goedgunstige Gaaf. Uit: Albert Verwey. Oorspronkelijk Dichtwerk. Een katje... maar een schatje. REÜNIE-BIOSCOOP. Gitta Alpar als de beroemde actrice Rita Bonya is nu direct geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Dit ondervindt een directeur van een theaterbedrijf, die haar voor een hoofdrol van een operette wil ar- rangeeren. Zij is echter beu van operette s en wil persé een hoofdrol hebben in een opera. Na een heftige woordenwisseling loopt ze woedend van het bureau en maakt in de lift kennis met een onbekend schrijver, die tevergeefs tracht, een door hem pas ge schreven operette aan het theaterbedrijf kwijt te raken. Hij speelt haar eenige pas sages uit zijn operette voor, die zij met haar mooie stem begeleid. Rita Bonya vindt den schrijver zeer sympathiek, maar de film geeft nog heel wat moeilijkheden te zien, alvorens het gelukkige einde komt. Neder- landsch nieuws, een teeken- en een komische film, waarin apen de hoofdrollen vervullen, gaan de hoofdfilm vooraf. Tevens draait er een voorfilm, die het grootsche filmwerk van „De avonturen van Marco Polo", met in de hoofdrol Carry Cooper, aankondigt. Pimpernel Smith. Velen zullen zich nog de film „De Roode Pimpernel" herinneren en inderdaad heeft de film, die deze week in de Schopwburg-Bios- coop draait niet alleen naar naam, maar ook naar inhoud veel overeenkomst met dit pro duct van de filmkunst. Een Engelsche professor, die een studie reis maakt naar Duitschland met eenige stu denten, benut zijn verblijf aldaar om poli tieke gevangenen te helpen ontsnappen aan de macht van de Nazi's. Het is een her nieuwde Roode Pimpernel en Leslie Howard weet door zijn quasi verstrooidheid het oude verhaal nieuw leven in te blazen. Meésterlijk is hij in zijn beheersching, geraffineerd in zijn samenspraken met den Duitschen Minister. De scènes in het Propagandaminist'erium en het concentratiekamp doen het niet voor 100 bij het Nederlandsche publiek, dat 5 jaar lang gewend is geweest aan Duitschers en Duitsche methodes. Maar het geheel is spannend genoeg om te boeien, al is het naar onze meening sto rend, dat de Duitsche personen in deze film Engelsch spreken en geen Duitsch. Maar het is tenslotte een film, die voor Engelsch ge bruik gemaakt is. Vooraf, in het wereldnieuws wordt een indruk gegeven van de onderteekening van de capitulatievoorwaarden door de Japan ners. Drie rare snuiters. Thalia Theater brengt deze week de ko mische Engelsche speelfilm „Drie rare snui ters" met den bekenden Engelschen komiek Stanley Lupino in de hoofdrol. Na een vrij nuchter begin, valt men spoedig van de eene komische scène in de andere en na de films van den laatsten tijd met hun veelal drama tische inhoud, doet men zich tegoed aan deze komische rolprent. Stanley Lupino treedt in zijn rollen van den doodgewaanden oom en tegenover den forschen Max Bear het meest naar voren. Tengevolge van een bericht van' het overlijden van zijn oom wordt een revue-artist eigenaar van een kasteel en erft hij een titel. Hij noodigt twee vrienden van hem uit eenigen tijd op het kasteel door te brengen. Na een cross-coun try worden er drie verlovingen afgekondigd, doch de terugkeer van de vroegere verloofde van den jongen eigenaar verstoort de har monie. Alles wordt in het werk gesteld om haar, die 't om den titel te doen is, óf weg te krijgen, óf den brief te ontfutselen, waaqnede zij schandaal dreigt te maken. Stanley Lupino moet voor den dooden oom spelen, komt in conflict met den forschen Max Bear en de eene komische scène na de andere volgt. Zooals gewoonlijk eindigt ook deze film in een „eind-goed-al-goed". Ongetwijfeld zullen velen, die deze rolprent zien, zich öm haar komischen inhoud vermaken. Het voorprogramma is goed verzorgd en bevat o.a. interessante opnamen over zeilen, een filmpje van de Belgische spoorwegindus- tric "Cn actueel nieuws. Kijken, zien, genieten. Voor de afdeeling Gouda der Volksuni versiteit hield den heer W. van der Ven uit Rotterdam een voordracht over schil derkunst. Het doel van de V.U. is om in een serie van drie voordrachten de verschillende uitingen der moderne schilderkunst naast elkaar te stellen en hun wezen te bespreken. Nu is de kunst en speciaal schilderkunst een moeilijk onderwerp. Niet alleen omdat een schilderij kan worden bekeken van de zijde van den kunstenaar en het publiek maar ook omdat de schoonheidswaardee- ririg in een zelfden tijd en in eenzelfde land niet bij alle personen eender is. Wat de een mooi vindt behoeft nog niet den ander te ontroeren en ieder is volmaakt vrij in zijn oordeel maar, aldus spreker, oor deelt niet te snel. i Aan de hand van talrijke lichtbeelden die Van der Ven gaf toonde hij aan dat veel handen z.g. naturalistische schilderijen vaak minder natuurgetrouw zijn dan op het eerste gezicht gedacht zou worden. Met behulp van een aantal plaatjes liet spreker zien hoe verschillende der moderpe schilderijen minder „gek" zijn, dan algemeen geoordeeld wordt, ook al was de maker, zooals bij Vincent van Gogh het geval was werkelijk bij tijden krankzinnig. Hoofdzaak moét zijn of het schilderij iets te zeggen heeft. Een schilderstuk moet dus niet alleen dienen als fraaie wandversiering maar het moet aan innerlijkheid iets te zeg gen hebben. De aanwezigen beloonden den spreker met een hartelijk applaus. De min. Schermer horn en Logemanabrengen rapport uit. De voorzitter van den ministerraad, Prof Ir. W. Schermerhorn er de min. vanOver- zeesche Gebiedsdeelen Prof. Dr. J. H. A. Lo- gemana, zijn gisteravond in Londen aange komen. Nadat zij een bespreking hadden ge had met koningin Wilhelmina, die zij rap port over Ned -Indië zullen uitbrengen, zul len zij vanavond weer naar Nederland terug- •keeren. Op een Maandagmorgen rinkelt de tele foon in Marechaussée-kazeme in Bodegra ven. „Hallo, Marechaussée-kazerne!" „Hier, Feldgendarmerie'1 Gouda. Er bevin den zich in Uw kazerne nog drie mitrailleurs van een neergeschoten Engelschen jager. Deze zullen in den loop van den morgen gehaald worden. U zorgt maar dat ze klaar staan en U moet ze afgeven tegen ontvangst bewijs!" „Komt in orde, mijnheer." „Heil Hitier!" Een uur later rijdt een ziekenauto van het Van Iterson Ziekenhuis over den Bodegraaf- schen straatweg. Naast den chauffeur met een officieele pet vain het ziekenhuis, zit iemand met een lange witte jas; zoo op het eerste gezicht een* dokter. Op de brancard ligt, goed ingestopt een patiënt. Bij de tweede tol draait de auto de Tem pel in "en rijdt een boerenerf op. Door het sluiten van een poort wordt hij aan het oog onttrokken. Kijkt men echter om een hoekje, dan ziet men de vreemdste dingen gebeuren: de sur rogaat-dokter is uit den wagen gestapt en staat handen te schudden met twee personen die tegen een heuvel geleund staan. Een heuvel? Neen, dichterbij gekomen blijkt het een meesterlijk gecamoufleerde auto te zijn. De takken verbergen de eigenlijke kleur: knalrood; hij is immers pas buit gemaakt op den Sicherheitsdienst uit Rotterdam. Ze begeven zich naar een schuur en even later zien wij hen terugkeeren: een N.S.K.K.- man, twee S.S.-soldaten, onder bevel van een Unterscharführer der Waffen S.S. Allen gehoorzamen prompt aan de bevelen van hun meerdere, wien het afgaat alsof hij den geheelen „Feldzug im Westen" meegemaakt heeft. Aan de vele onderscheidingsteekenen op zijn botst te zien zou men dit trouwens ook wel zeggen. Als de Duitsche Weermacht klaar is, stappen zij in hun gecamoufleerde auto, rijden het erf af en begeven zich naar Bode graven. Daar aangekomen, voerde de weg naar de Marechaussée-kazerne. Door de politiemannen werden ze allesbehalve en- De Koningin ontvangt Churchill Koningin Wilhelmina heeft heden op de Nederlandsche Ambassade te Londen, oud- Min. Churchill en Mevr. Churchill ontvangen. H.M. overhandigde den Staatsman een ge schenk van Haar volk, bestaande ,uit een Verzameling brieven door zijn voorvader, de lste Hertog van Marlborough, aan Raads pensionaris Heinsjus geschreven, in het kader van het bondgenootschap tusschen het Ko ninkrijk Engelanden de Republiek* der Ver- eenigde Nederlanden tijdens den Spaanschen Successie oorlog. Ook Attlee bij dc Koningin. De Engelsche min.-pres. Attlee zal een bezoek brengen aan H.M. Koningin Wilhel mina. Naar vernomen wordt heeft dit be zoek niets te maken met de kwesties in Ned.-Indië. „Oog en Oor" staat klaar I voor In ons land is een nieuw instituut werk zaam: Regeeringsvoorlichtingsdienst. Veel is er reeds over gesproken en geschreven, maar de groote „men weet er eigenlijk nog niet hèt rechte van. Bij de opening van het Districtsbureau West III te Rotterdam van de afdeeling „Oog en Oor" waren wij in staat om nog maals de kernpunten van dezen dienst uit eengezet te krijgen door den Heer P. A. Wansink, Directeur van den R.VD. Wat wil de R.V.D.? Wil de wederopbouw van Nederland goed functionneeren, dan dient het Nederlandsche volk mede te werken, 'van hoog tot laag. Er moet een gemeenschapszin aangekweekt worden in ons volk. De kloof tusschen op bouw en idealisme moet verkleind worden. Daarom wil de R.V.D. de verbinding zijn tusschen de regeering en het volk. De R.V.D. is geen nieuw „Propagandaministe- rium Verre van dat. Los van ane politiek wil de R.V.D. de door de regeering getrof fen maatregelen toelichten, zoodat een ieder kan begrijpen waarom en hoe de dingen plaats hebben. Het volk moet meeleven met het gebeuren. De regeeringsmaatregelen zul len niet verdedigd worden, maar uitsluitend nader belicht. Ons aller belang hangt tèn nauwst*? samen met het persoonlijk bealng. Het is dringend noodzakelijk, dat wij gedragen worden door het besef, dat alles wat er gebeurd, voor iedereen van belang is. De Regeeringsvoorlichtingsdienst beant woordt aan het intuïtief gevoel van velen. In breede kringen is er behoefte gevoeld aan aan instantie, die tusschenschakel is tusschen de regeering en het volk. Er moet niet alleen van Den Haag uit naar het publiek gewerkt worden, maar ook in omgekeerde richting. De regeering wil eveneens voorgelicht worden. Dat is in eerste instantie de taak van de pers en ten tweede van de volksvertegen woordiging. De R.V.D. wil door haar afdeeling „(Jog en Oor trachten aan iederen Nederlander een bevredigend antwoord te geven op zijn vragen. Weet men niet tot welke instantie men zich moet wenden? „Oog en Oor" kent de kanalen bij de regeeringsbureaux en wil U gaarne van dienst zijn. Daartegenover staat, dat verschillende personen soms met goede ideeën rondloopen, maar niet wetend tot welke instantie zij zich moeten wenden of'bang zijn, dat hun plan tusschen lijvige dossiers zoek zal raken. Wendt U in dat geval gerust tot de R.V.D afdeeling „Oog en Oor". Zij zal U ook in dit geval gaarne op weg helpen. De R.V.D. wil alle krachten op cultureel en geestelijk gebied wekken en ze benutten in het algemeen belang* Natuurlijk Stafat de dienst nog in de kin derschoenen. Maar er staan menschen mpt idealen en wilskratht aan het roer, er zijn reeds omvangrijke bronnen van informatie op elk gebied reeds tijdens de bezetting geformeerd zoodat men reeds thans in staat is om veel en goed werk te verrichten. De opzek van deze nieuwe instelling doet sympathiek aan. Er is goeden wU en begrip voor de abnorrhale omstandigheden. Dat het Nederlandsche volk zijn vertrouwen thousiast ontvangen, maar na een paar schreeuwen en bij het zien van de pistolen des S.S.-'ers, overhandigen ze de drie mi trailleurs tegen ontvangstbewijs, aldus lui dende: Ortskommandantur Gouda. Abt. II, No. 27. Hiermit erlasse ich den Befehl, dasz die drei im Bodegraven beschlagnahmten Ma- schinengewehre am Montag, den 25. Sep tember, den zustandigen Behörden übergeben werden sollen. Der Ortskommandant, lm Auftrag: Der komm. Offizier. Met eronder een prachtige groote hand- teekening, terwijl het epistel versierd was met een adelaar-stempel. Niet alleen de moffen, doch ook de Hol landers laten zich graag intimideeren door papieren met mooie stempels en handteeke- ningen. Er werden nog ongeveer 1000' patronen van het kaliber 12 mm. bijgeleverd. De buit wordt in den wagen geladen, de S.S. neemt afscheid met een „Heil Hitier" en vóór de heeren zich goed en wel realiseeren wat er gebeurd is, is de auto al vertrokken; terug naar de boerderij waar de ziekenauto staat. Daar aangekomen, herhaalt de verkleedpartij zich in omgekeerde richting: SS.-'ers worden weer burger, dokter en patiënt en de N.S. K.K.-man, chauffeur van het Van Iterson- Ziekenhiiis. De mitrailleurs met munitie worden op de brancard geladen, de zieke er bovenop (maar nu met geladen pistool onder de dekens) en dan wordt de terug weg weer aanvaard. Voorop is nog een extra roode kruisvlag bevestigd. Onderweg probeeren een groepje Duitschers of ze mee kunnen rijden, maar dat gaat niet, want de patiënt heeft een besmettelijke ziekte. Het is maar goed, dat ze niet blijven aandrin gen, anders hadden ze beslist loodvergif- tiging gekregen. Zoo komen de wapens, beschermd door de roode kruisvlag de stad binnen. Misbruik van het roode kruisteeken? Men kan ze hoogstens kwalijk nemén dat ze zich goede leerlingen van de moffen toonden. stellen in de organisatie van de R VvD veelvuldig gebruik mag maken van haar diensten. mag en Herstelbank opgericht. In het Kabinet van den Minister van Fi nanciën is heden verleden de acte van oprichting van de Mij. tot financiering van Nationaal Herstel, welke 'Mij. in de practijk als herstelbank zal worden aangeduid. De grootscheepsche opzet van de Herstelbank wordt verklaard door haar doelstelling, het Nationaal Herstel zoo krachtig mogelijk te bevorderen, door de financiering mogelijk te maken van ondernemingen en bedrijven, welke voor de nationale welvaart van be lang zijn, doch, die op de kapitaalmarkt zoo als die in Nederland is georganiseerd, hun geld en credietbehoeften niet kunnen dekken. Het Maatschappelijk kapitaal bedraagt 300 millioen gulden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft van zijn be langstelling voor het herstel van het Neder landsche bedrijfsleven doen blijken, door in de fuhctie van bijzonder adviseur met den titel van Buitengewoon Commissaris Zijn Hooge medewerking aan de werkzaamheden aan de Herstelbank te zullen verleenen. Bij Koninklijk Besluit van 20 October werd inmiddels benoemd tot President-Direc teur van de Herstelbank, Dr. G. W. M. Huismans, oud-Minister van Financiën en tot Directeur-Secretaris Dr. J. F. Posthuma. Benoemingscommissie Staten-Generaal. 'e£Ien na- welke de Eerste Kamer a s Vrijdag zal aanwijzen in de commissie, welke de 41 vacatures in de Staten-Generaal door benoeming zal aanvullen, is deze com missie thans compleet. Zij staat onder presi dium van den vice-president van den Raad ntC' ^r' Beeleerts van Blok- n Plaatsvervangend voorzitter is staats- ra®^ TI1* E- J* Muller Massis. De Tweed# Kamer wees als leden der commissie aan de heeren IJzerman, Tilanus en Deckers. De Nationale Advies-commissie sa k"ren Ds. J. J. Busices te Amsterdam, r* Dr. J. Donner te Voorburg, Mr. E. E. Menten te Warmond, N. von Nordheim te Delft en Prof. Dr. M. H. van Rooy te Sittard. Secretaris der commissie is Mr. J R.Stel- linga, referendaris bij den Raad van State. Rijksdienst voor Landbouwherstel ingesteld. 'I van 30 Aug. 1945 is Ingesteld een Rijksdienst voor Landbouwherstel, die tot taak heeft, h«t herstel van defensie-, bczettings- en oorlogsschaden aan land-, tuin- en boschbouwgrondeq en woeste gron den en de daarbij behoorende gebouwen toegebracht. Tevens heeft deze dienst tot taak, de bevordering van een geregelde bedrijfsvoering in de getroffen gebieden en "e regeling vaa vergoedingen van agrarische schaden, voor zoover deze voor vergoeding in aadmerking komen.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2